Gemeentebesturen bij grens- wijzigingsvoorstelien gepasseerd LAATSTE EER AAN EVERT VERMEER fiets!.n Gevangenbewaarder de cei Toto voor missie Overval'er van oude man gepakt Missionarissen wachten in spanning op het resultaat Baldadige jeugd belaagt Den Haag Beide Pinksterdagen „Veronica" maakt opnieuw burengerucht ZATERDAG 4 JUNI 1960 DE LE1PSE COURANT PAGINA 7 Met verkeerde been en bokkepruik naar de markt De uitvaart van Evert Vermeer Tengevolge van een defect is een der boten van de Texelse eigen stoomboot „Onderneming", die de veerdienst tussen Texel en Den Hel der onderhoudt, uitgevallen. Aange zien de uitgevallen veerboot een ca paciteit heeft voor veertig auto's zul len automobilisten gedurende de Pinksterdagen met ernstige vertra ging bij het overzetten rekening moeten houden. Haarlem beleefde ook dit Jaar weer de traditionele Lui lakmarkt in de nacht van vrijdag op zaterdag. Reeds in de vooravond wemelde het op de Kampervest van nitge slapen Haarlemmers. GEDEPUTEERDEN VAN UTRECHT: Naar aanleiding van mededelingen van de provinciale indeling van de die Gedeputeerden van Zuid-Hol- gemeente Woerden reeds zou hebben land hebben gedaan over wijziging bepaald. 5 van de provinciale grens tussen Gedeputeerde Staten van Utrecht Utrecht en Zuid-Holland hebben Ge- delen nu mede, dat hun bij na-uwkeu- deputeerde Staten van Utrecht zich rige informatie ten departemente in een nota tot 'de Staten van hun is gebleken, dat zulks niet het geval provincie gericht. is. Het door de minister in uitzicht In deze nota zeggen Gedeputeerde gestelde nader overleg met beide Staten van Utrecht het onjuist te colleges moet namelijk nog plaats achten, gezien het stadium van voor- vinden, bereiding waarin de desbetreffende Duizenden op Westerveld en in Concertgebouw Ruim duizend mensen volgden gis- gezonde beweging Het zag er naar uit dat „Veronica", het „radiostation op de vrije baren" na het verleggen van haar golfleng te eindelijk een periode van rust was ingegaan. Maar na twee weken van ongehin derd zenden, komt er thans weer een klacht van de Rijksluchtvaartdienst. Deze dienst maakt melding van „ern stige hinder", die het radioverkeer op de luchtroute Schiphol-Londen ondervindt van de uitzendingen van „Veronica". De rijksluchtvaartdienst heeft zich zelfs gedwongen gezien om het ope rationele verkeer van Noordwijk naar Schiphol te verplaatsen. Daardoor is de hinder iets vermin derd, maar voor de vele tientallen vliegtuigen die per dag deze route vliegen is het storen van de verbin- i dingen nog steeds hinderlijk. De storing wordt ondervonden op een meervoud van de frequentie die radio „Veronica" gebruikt. Op deze meervoudige frequentie speelt zich het zogenaamde operationele verkeer af, dat in hoofdzaak bestaat uit wis selen van mededelingen tussen vlieg tuigen en maatschappijen. Vooral de ontvangst aan boord van de vlieg tuigen heeft te lijden, het meest in het gebied rondom het dravende ra diostation. De frequentie die gebruikt wordt voor de verkeersregeling van de luchthaven Schiphol heeft geen last van Radio „Veronica". voorstellen verkeren, om als het ware over de hoofden van de gemeente besturen heen deze aangelegenheid in een openbare vergadering van de Staten te brengen. Met de gemeentebesturen die bij deze voorstellen zijn betrokken is namelijk van Utrechtse zijde nog op geen enkele wi^ze overleg gepleegd, omdat in principe nog geen over eenstemming was bereikt over de inhoud van de voorstellen. Verder valt uit deze nota van Ge deputeerde Staten van Utrecht te le zen dat er kennelijk enig misverstand bestaat tussen de colleges van Gede- puteerde Staten van Utrecht en Zuid- termiddag op Westerveld in Velsen Holland. de baar met het stoffelijk overschot Gedeputeerde Staten van Zuid- van de heer Evert Vermeer. De aula Holland hebben blijkbaar met zoveel kon alle belangstellenden niet be woorden te kennen gegeven dat de vatten, maar luidsprekers zorgden er- minister zijn standpunt ten aanzien voor dat ook de honderden mensen buiten de toespraken konden volgen. Behalve vele leden vam de Eerste Kamer en Tweede Kamer bevonden zich onder de aanwezigen onder meer: I de commissaris van de Koningin in macht over zijn stuur: Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. IJ. J. Q L. G. Kortenhorst, enkele leden van uOu© ©11 O gewonden de Raad van State, de ministers Kort hals en Klompé, de gouverneur van Op de verkeersweg tussen Hilver- Suriname, de heer Van Tilburg, en sum en Bussum, nabij het zwembad vele burgemeesters, raadsleden en „Crailoo", is gisteravond omstreeks functionarissen van socialistische or- kwart voor acht de Hilversumse ra- gariisaties. diotechnicus J. L. J. Luinenburg bij De heer D. Roemer nam namens een autobotsing om het leven geko- het N.V.V. afscheid van de heer Ver men. meer. „Hij was niet alleen een bij- De heer Luinenburg raakte in de zonder knap spreker en polititcus, bocht ter plaatse de macht over zijn maar hij stond ook altijd op de bres Verjong Uzelf en ook Uw fels! Vrijdag is in het Concertgebouw to Amsterdam een herdenkingsbijeenkomst gehouden voor wijlen Evert Vermeer, die in de middag op Westerveld is gecremeerd. Foto: mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de Partij van de Arbeid, voert het woord bij de door bloemen bedekte en omgeven baar. TREIN RAMT MELKWAGENTJE De 35-jarige gevangenisopzichter Om ruim vier uur gistermiddag F* J- van der V. is gistermiddag voor heeft de trein Rotterdam-Amsterdam de Amsterdamse rechtbank veroor- naibij Woerden op een onbeveiligde deeld tot 4 maanden gevangenisstraf particulier spoorwegovergang een niet aftrek van voorarrest voor het melkwagen tje gegrepen. Er deden f™ aan 8611 se" zdch geen persoonlijke ongelukken d^ta vOTrio?Je hechtenis voor. Wel ontstond er ernstige ver- zittende koopman F. j. j, B. had hij Kansen groter dan ooit De minister van justitie heeft toe- traging. Chaffeur verloor de jakjes etenswaren en brieven de ge vangenis binnengesmokkeld. De koopman werd voor het omkopen van de ambtenaar gestraft met drie maanden gevangenisstraf en de 22- jarige mejuffrouw E. F., die als tus senpersoon optrad, werd tot 2 maan den voorwaardelijk veroordeeld. BOUWWERK STORTTE IN: EEN DODE Gistermiddag is bij het instorten van het dak van een in aanbouw zijn<3 fabrieksgebouw van de metaal- warenfabriek Dierick aan de Edeweg te Aardenburg, de 60-jarige gehuwde arbeider A Blomme uit Aardenburg om het leven gekomen. Zes arbeiders waren bezig met de bouw van dit pand, toen plotseling door het inzakken van een der muren een deel van het dak naar beneden kwam. Een der twee arbeiders, die beneden bezig waren, kon nog juist opzij springen, maar de heer Blomme stuur kwijt en botste frontaal tegen voor de medemens en de menselijke Dit is de heer A. J. Schouwenaar, die werd onder vallend puin bedolven, tijd zijn huis binnen te gaan. een lesauto uit Bussum van de in- persoonlijkheid." als lid van de Tweede Kamer is be- De vier arbeiders die op het dak structrice mevrouw A. H. H.C. De Dr. W. Drees merkte op, dat de noemd in de vacature-wijlen Evert werkten, kwamen er zonder noe- heer Luinenburg was op slag dood. heer Vermeer in de weinige jaren die Vermeer. menswaardig letsel af- De trompetist van het „Metropole na het heengaan van Koos Vorrink TE HOGE PRIJS VOOR BOERDERIJ De 52-jarige loonwerker M. N., wonende te Geldermalsen, is door de rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot 1.500.boete, subsidiair drie maanden hechtenis, omdat 'hij eer. boerderij met weiland en hooiland tegen een hogere prijs had verkocht dian de grondkamer had goedgekeurd. De man had het beding gemaakt, dat de koper een hoeveelheid roerende stemming gegeven aan het Centraal goederen zou overnemen tegen prjj- Missie Commissariaat in Den Haag zen, die niet overeenstemmen met de voor het houden van een cijfertoto. werkelijke waarde. De officier van De prijsinzet voor deze toto is 5 maal justitie had een boete van 2.500.35.000. subsidiair zes maanden hechtenis ge- De wereldmissietoto zoals die wordt eist. In de strafzaak tegen N. werden genoemd is zeer aantrekkelijk, om veertien getuigen gehoord. da^ men voor een gulden over 19 kansen beschikt. De kansen bij deze toto zijn groter dan bij welke andere toto ook. De inkomsten van deze toto, waar aan missionerende orden en congre gaties en missionerende instituten meewerken, worden besteed voor de wereldmissienood. Onder deze nood vallen o.m. opleiding missionarissen, Eerst gisteren is het de rijkspoli- bouw van kerken, bouw van een ab- tie gelukt de hand te leggen op een dij in India, de hongerende landen, zekere K. K. uit Standaardbuiten, uitzending van krachten en in het die bekend heeft op de avond van bijzonder de aanschaf van een drie- de 22e mei de 79-jarige heer Koe- tal drukpersen voor Afrika om de voets uit Klundert te hebben aan- ontstellende achterstand in de katho- gevallen, toen deze zich vanuit een ijeke publiciteit enigszins in te kun- café naar zijn woning begaf. K. nen lopen. trachtte de oude man zijn portemon- j)e toestemming voor deze wereld- naie af te nemen, doch hij werd door rnissietoto is voorlopig voor een keer voorbijgangers op de vlucht gedre- door de minister gegeven Het zal ven. Achter zijn woning werd de be- de grootste toto worden, ooit in Ne- jaarde man echter nogmaals over- deriand gehouden, vallen, maar toen wist hij nog op KAMPEERBOERDERIJ AFGEBRAND. Orkest", Karei Roberti, die in de wa- zijn verstreken zich voor de volle gen van de radiotechnicus meereed, honderd procent als partijvoorzitter brak een been. De instructrice werd heeft gegeven. „Vermeer' heeft res- aan een arm gewond en de leerling, peet afgedwongen, liefde en sympa- C. Z. uit Bussum, die achter het stuur thie van duizenden verworven", van de leswagen zat, liep een ern- stige hersenschudding op. De heer Luinenburg was 37 jaar oud en laat een vrouw en vier kinderen na. In Concertgebouw. De Eerste Pinksterdag zal voor vele den voor zoveel andere missionaris- In het Concertgebouw te Amster- Nederlandse missionarisen in de sen. dam is gisterochtend een herden- vreemde een dag van hoopvol ver- Want wij zijn de mensen, die het in kiesbijeenkomst gehouden naar aan- wachten zijn. Op die dag, de slui- de hand hebben om de collecte tot leiding van het overlijden van de tingsdag van de Nederlandse Missie- een succes of een mislukking te ma- voorzitter van de Partij van de Ar- week, zal beslist worden over de mo- ken. beid, de heer Evert Vermeer. gelijkheid tot uitvoering van hun Het vorig jaar is er 187.000 gulden Onder de talrijke aanwezigen be- allerbelangrijkste plannen Om goed geofferd, dat is gemiddeld zes cent f* I aiiei ucituigiijivbtc pitmueu gueu gwiieiu, uai is gemiuaeia zes cent Lin| it /laxnAalnilf Tion v.onden Fch' behalve ook functiona- te kunnen helpen worden elk jaar per katholiek. Zal het nu meer zijn? VMJIll U UC JpUCIIIIVx &.ICII rissen uit de partij en vele Kamer- een 0f twee missiegebieden bijzonder Tijdens de Nederlandse Missieweek leden, o.m. de ministers Klompé en gesteund en daarom zal er nu worden is er wij menen dat althans te stMTMiwarht in Utrecht heeft Korthals, die de regering vertegen- beslist of de bisschop van Suriname mogen aannemen veel gebeden medegedeeld dat in het komende w00rdigden- de voorzitter van de de zes internaten in de Bosneger- en voor de missionarissen en hun be- weekeinde d'e Russische aardsatelliet Jndianfnfbi??en. 231 OP™11; langen Die geestelijke steun was be- qnoptnik 4 aan de avondhemel te zien de KVP ül" DooJn' de voorzitter ten, of de bisschop van Kroonstad langrijk en noodzakelijk, omdat zon- van de PSV de heer Lankhorst, gene- Zuid-Afrika de zes noodzakelijke der het gebed de zegen niet wordt nrie onderdelen vnn deze satelliet raal-majoor Koning namens het mi- kerkjes zal kunnen afbouwen, zijn verkregen, van welke het welslagen heerhriiven ipder een haan om de n'ster^e van Defensie en burgemees- scholen in stand zal kunnen houden van de missie-arbeid afhankelijk is. aarde Dat zijn de laatste trap van ter van van Amsterdam. en 0f hij voldoende middelen krijgt Maar wij kunnen niet volstaan met de raket, waarmee de kunstmaan om voor de onmisbare catechisten. deze geestelijke steun, die nawelijks de aarde is eebracht en die zo hel- Zal de opbrengst zodanig zyn, dat enige inspanning van ons vraagt. Wij der is als een heldere ster de kunst- RUS DODELIJK GETROFFEN BIJ ook de Apostolische Prefect van hebben ook de plicht te offeren. En maan zelf en de capsule die naar de SCHEEPSLOSSING. Ngong in Kenya, Mgr. De Reeper, die plicht klemt te meer nu het gaat aarde had moeten terugkeren en extra steun zal kunnen krijgen? Mgr. om onze eigen missionarissen, die al verbranden in de dampkring Beide In het Wilhelminagasthuis te Am- De Reeper moet het Evangelie bren- hun hoop en vertrouwen hebben ge- laatste objecten zijn zo helder'als een sterdam is gisteren de 25-jarige Rus- gen en beschavingswerk verrichten steld op ons medeleven en op onze middelmatige ster. sische elektricien George Pavlov onder de zwervende stam der Massai, milddadigheid. overleden aan de verwondingen die primitieve mensen, die leven in het Laat niemand de colletcanten voor- Zondagavond om 23.18 uur zal de hy vrijdagavond 27 mei heeft opge- meest troosteloze gebied van Afrika, bijlopen, die zondag bij alle katho- kunstmaan in het zenit gaande van lopen bij het lossen in de Coenhaven En ook andere missionarisen met lieke kerken in Nederland zullen zuidwest naar noordoost, laag aan de van de lading triplex uit het Russi- noodgevallen geholpen kunnen wor- staan met de rammelende bussen, hemel te zien zijn, terwijl om 23.40 sche 1850 brt. metende s.s. „Korsum den? doch in Pinksterstemming diep in de uur de raket in het noordwesten laag Shevchenskovsky". Met enkele mede- De collecte op die Eerste Pinkster- buidel tasten. Doen zij dat dan zal er aan de hemel gaan de van west naar opvarenden (een landgenoot en een dag zal het antwoord geven, of be- niet alleen vreugde zijn in Suriname noord goed zichtbaar moet zijn. Nederlander) bevond Javlov zich aan ter gezegd, wij zijn het'die het ant- en Kroonstad, maar ook in Kenya en Maandagavond om 22.22 uur komt boord van een langszij liggende lich- woord geven, wij zijn het die beslis- andere gebieden, de raket goed zichtbaar in het oosten ter, toen uit een verkeerd bevestigde sen over het wel of met doorgaan En wie zal, dit wetende, onze aan de hemel, gaande van zuid naar strop 9 balken losschoten. van al die plannen. Van ons hangt eigen missionarissen kunnen teleur- noordoost Om 22.44 komt de kunst- De drie mannen werden daardoor het af of in Suriname de internaten stellen? maan zelf door dezelfde hemelstreek getroffen. De beide Russen moesten worden gebouwd en in Kroonstad de Mochten we „de bus gemist heb- om 22 51 uur is de capsule in het in het ziekenhuis worden opgenomen, kerken Van ons hangt het af of Mgr. ben, dan is er nog giro 8725 van Pau- zenit tezien gaandle van zuidwest De Nederlander kon na te zijn be- De Reepers zijn ziekenhuisje krijgt selijke Mi^ne-actie, Den Haag (Ne- naar noordoost haodeld naar huis gaan. en of er zelfs iets gedaan kan wor- derlandse Gistermiddag is door onbekende oorzaak de kampeerboerderij van de heer L. Bos te Jipsingboertange (ge- meente Vlagtwedde) in brand ge- Opgeschoten jongens veroorzaken raakt. De brandweer van Sellingen, Oen Haag dagelijks overlast die het vuur bestreed, kon niet voor- Woensdag- en donderdagavond is een komen, dat de gehele boerderij niet 36-jarige zakenman het voorwerp van inboedel, waaronder twaalf kampeer- kun baldadigheden geworden. De bedden en een aantal landbouw- jongens, een groep van ongeveer zes werktuigen, verloren ging. Zij slaag- tien man probeerden de lichte auto de er echter in de woning van de van de zakenman, die voor zijn huis familie Bos, die vóór de boerderij in de Vogelwijk was geparkeerd, om ligt te behouden. De schade wordt ver te gooien. geschat op f 100.000.—Ook vernielden zij de straatverlich- Circa 25 ambassadeurs, gezanten ting'"A kT aanleif nB en zaakgelastigden van het lorps di- van detkLach.' ran de belaagde zaken, plumatique zijn gisteren bij de DAF- man- 'we® IOngenS VM A'116" en fabrieken in Eindhoven op bezoek zeventien jaar aan, maar de aange- geweest. Het -gezelschap arriveerde \er ^on ",en met herkennen als le- om elf uur per speciale trein uit aen van de n™°enge troep zodat Den Haag. Niet zo gemakkelijk volkstelling, waarvan Nederland ligt uit te rusten, was zo goed voorbereid, dat er geen mens was die niet met spanning de vragenlijsten tegemoet zag De inhoud van die lijsten was nu niet direct van de meest be grijpelijke. Naam, adres en ge boortedatum: dat ging nog. Maar daarna begon het pas: een inwo- voorbereidingen van mening was. ner van Katwijk, die na alle op wekkingen, aanmoedigingen en dat een zo voor de hand liggend antwoord wel niet de bedoeling zou zijn, vulde naar men ver telt in het volgende hokje achter de vraag „Geslacht" (van de invuller) in: „één varken". e weer op vrije voeten werden ge steld. De volgende avond kwam het stel, zoals overigens verwacht werd, terug. Gewapend met stokken en ste nen stonden zij de zakenman om streeks half negen in de avond bij zijn thuiskomst cp te wachten. Hoe wel de jongens opnieuw poogden, de auto om te gooien en ze ook de be stuurder bedreigden, heeft zijn mo lestatie gelukkig geen ernstige ge volgen gehad. De politie heeft de zelfde avond drie jongens aangehou den, twee van achttien en een van zeventien jaar, maar naar verwacht wordt, zullen nog wel meer leden van het groepje de politie in handen val len. Zij worden vervolgd voor open lijke geweldpleging met vereende krachten. Het huis in Kopenhagen, waar de Deense sprookjesschrijver Hans Andersen enige jaren van zijn jeugd heeft doorgebracht, is vrijdag uitge brand. Duizenden oude boeken, eigendom van de tegenwoordige be woner, een antiquair, werden een prooi der vlammen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7