Wie puzzelt meel Trein reed over boom op spoorbaan De kansen van Loemoemba ZATERDAG 4 JUNI 1960 DE LBIDSB COURANT PAGINA 3 Horizontaal: 1. meisjesnaam, 6. be kend Nederl. kunstschilder, 11. soort hamer, 12. tweetal, 14. verschil tussen bruto- netto gewicht, 16. denkbeeld, 17. bijb. figuur, 19. inwendig li chaamsdeel, 20. slangvormig blaas instrument, 22. gewaagd, 24. meer voud (afk. Lat.), 25, voegwoord (Fr.), 27. muzieknoot, 28. son ordre (afk.), 29. gemalin v d. zeegod Aegir, 31. plaats in België, 33. bundel, 36. sala ris, 36. verdieping van een huis, 40. leeg, 42. blauwe verf, 43. 't Z. eiland op de W. kust van Sumatra, 44. rid derteken, 45. staande vrouwenfiguur met opgeheven armen biddende, 47. Indische moeraspalm, 49. eer, 51. boomloot, 52. gebod, 53. dam langs een water, 55. deel van de bijbel (afk.), 57. scheikundig eleemnt (afk.), 58. lidwoord (Fr.), 59. derde zoon en opvolger van Aaron als hogepriester, 63. hoogste top van de Kaukasus ten N. van Batoem, 66. mannelijk beroep, 67. stad in Frankrijk, 69. tegenstel ling van west, 70. met teer bestrij ken, 72. land in Europa (gfk.), 73. Javaans inlands dorp, 74. handel, be drijf, 75. rangtelwoord. Verticaal: 1. patroon, 2. putemmer- 't HOORNTJE IEDER JAAR GETROUW, een paar keer soms, uiten wij onze bijzon dere waardering voor de zonnige en warme resultaten van hogedrukgebie- den, waarvan de Azoren het mono polie schijnen te hebben. Het zün doorgaans de randgebieden die ons een zonnige sfeer, een blauw zwerk en warmtetrillingen boven het weg dek bezorgen, kortom een zomerse gratificatie van de natuur, die wij even enthousiast toucheren als het aardse ruilmateriaal; het verschil ligt slechts in een kwestie van niveau. Wat hebben we kolossaal veel te danken aan die hogedrukgebieden als we dat zo eens nagaan. In onze omgeving merken we dat al aan de figuren, die het oplopen der tempe ratuur niet zo gauw kunnen bij benen en nu al weer blazend smachten naar de win ter met zijn ij spieziertjes. Maar je hebt natuurlijk ook heel stammen, die dankbaar profiteren van wat in dit jaargetijde geëigend is: de garde robe wordt verwisseld, het tocht in huis, de specifieke huisgeluiden wor den weer op straat gebracht en het budget van het hoofd van het gezin wordt ontoereikend door de gevol gen van het dagelijks passeren van een ijsboer, die, schandelijk genoeg, in het bezit is van een forse luid- klok. En dan manifesteert zich de onberekenbaarheid der vrouw pas goed: horen ze déze klok luiden, dan weten ze onmiddellijk waar de klepel hangt. Een andere geve van de Azoren is by ons thuis het voortreffelijk ge dijen van de ongewenste menagerie. Het zijn de spinnen, muggen, dui zendpoten, de weten-wij-veel-krui- pers, de gewone (u wilt het ons-wel vergeven) pissebedden en de oor wurmen, de motten, als stille vernie lers, en de dol ijverige mieren U kunt ze allemaal bij ons vinden en denkt u alstublieft niets van de hygiëne, die onder leiding van onze wederhelft staat, want die wordt be oefend tot in het onmogelijke. Steeds als wij thuis zijn horen we kreten, steeds wordt er weer iets nieuws ont dekt. De soorten spinnen zijn van dien aard, dat de conservator van het zoölogisch museum groen van af gunst zou worden als ie ze zag. Tussen de luiers zitten ze al; gis teren lag een schorpioenachtig we zen zich te zonnen in een plasje op de bodem van de plastieken emmer en de mieren hebben van de tuin deur naar de pedaalemmer een vier baans verkeersweg in gebruik geno men, èn een ongelukken dat daar ge beuren allemaal DDT-slachtof- fers. Nee, aan de hygiëne dat vrouw tje van ons hééft opvattingen ligt het niet. Er zullen wel stenen kieren, of de tuin ligt te dicht bij of het huis is insecten-toeristisch gezien zeer aantrekkelijk. We zullen ons tot de huisbaas wenden Maar toch lang leven de Azoren, ondanks alle hogedrukbeesten. EEK. tje, 3- hoepel, 4. trustee (afk.), 5. ge woonterecht, (Ind.), 6. waterketel (gewestelijk), 7. sint (afk.), 8. betui ging van erkentelijkheid, 9. zangwijs, 10. scheidingslijn, 11. vrucht, die ge geten wordt als zij beurs is, 13. plaats in de oudheid, 15. landschap in 't N. W. van Frankrijk, 17. voorvoegsel, 18. holte in een muur, 21. telwoord, 23. verlegen, 26. familielid, 29. omme gang, 30. niet dezelfde, 31. zonne scherm, 32. vertegenwoordiger, 34. plant met een vlezige, sterk riekende, bittere wortel die tegen maagkwalen wordt aangewend, 35. hooggebergte in Eng. Oost-Afrika, 37. nakroost, 38. ik (Lat.), 39. zijtak Donau, 41. wol vlokje, 44. de gezamenlijke musici, 46. voorvoegsel, 48. 't heilige boek met de leer van Zoroaster, 50. bijri viertje v. d. Neckar in Wurtemberg, 52. onder (Lat.), 54. dorp in Gelderl-, onder Gorssel, 56. voorzetsel, 57. voegwoord, 58. water in België, zij tak Maas, 60. Ierland, 61. bloedhuis, 62. cirkelvormig voorwerp, 63. plaats in Zeeland, 64. lichte bedwelming, 65. als 69 hor., 68. voornaamw., 71. schei kundig element (afk-), 73- acade mische titel (afk.). Wie (opnieuw) een worp wil doen naar een van de twee prijzen van vijf gulden, die we der gewoonte getrouw ook deze week weer uit loven ter verloting onder de inzen ders van een juiste invulling van nevenstaand puzzelschema, dient zijn inzending donderdag a.s-, 12 u. v.m., te (doen) bezorgen aan de PUZ ZELREDACTIE. VORIGE WEEK Oplossing: Horizontaal: 1. haag, 4. toman, 8. aard, 11. breed, 12. beeld, 13 Nora, 14. leges, 16. aalt. 17. Ina, 19. rol, 20. abt, 22. ara, 24. Ria, 26. tendens, 29. torment, 32. aria, 33. An- dré, 34. Alda, 35. ego, 36. ara, 37. raaf, 40. Regge, 41. asem, 43. alma nak, 45. enclave, 47. rem, 49. del, 51. ons, 52. mol, 54. leb, 57. oele, 58. do sis, 60. mest, 61. Isère, 62. madat, 63. kree 64. atlas, 65 naar. Verticaal: 1. hand, 2. abri, 3. Gra nada, 4. tel, 5. Oder, 6. Abel, 7. Nes, 8. Alabama, 9. adat, 10. dito, 15. gom, 18. are. 20. air, 21. ver, 23. anagram, 24. roerend, 25. end, 26. tarra, 27. ni- zam, 28. snoek, 29. trage, 30. Elisa, 31. tamme, 38. alm, 39. Farnese, 41. alle man, 42. eva, 44. nes, 46. cel, 48 dos, 50. doek, 51. olie, 42. moet, 53. Lima, 55. beta, 56. ster, 58. dra, 59 sas. De twee puzzelaars ,die hun moei ten de afgelopen week met succes bekroond hebben gezien, zijn mevr. Van den Bosch, Huize St. Bernardus, Sassenheim en R. Lovink, Frans v. Mierisstraat 17a, te Leiden. Ze krij gen hun buit binnenkort toege stuurd. De gemeenteraad van Katwijk voteerde heel wat geld - (Advertentie) Een Oostenrijkse landbouwer te Linz, die in een civiel proces gewik keld was, heeft vrijdag zijn tegen partij, een ambtenaar van de recht bank, en diens 61-jarige advocaat doodgeschoten, terwijl hij de vrouw van de advocaat ernstig verwondde, tijdens een onderhoud op het kantoor van de jurist. In een sloot te Medemblik werd vanmorgen de vijfjarige Henk Bos levenloos aangetroffen. Het kind werd sinds gistermiddag vermist, nadat het met zijn fietsje buiten was gaan spelen. De stoptrein Utrecht-Arnhem, die donderdagavond omstreeks 23.00 uur dit traject reed is ter hoogte van de Ginkelse overweg op een boomstam gereden die ongeveer 2 meter lang was en 30 centimeter in doorsnee mat. De stam werd in stukken ge broken en een deel werd meege sleurd tot op het station Wolfheze. Onderweg werd daardoor een wissel vernield en raakte een elektrische installatie defect. Men vermoedt, dat kwajongens de stam over de rails gelegd hebben. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. 4000 GULDEN VERDUISTERD In Helmond heeft K. W. L. eind april ten nadele van zijn collega's een bedrag van ƒ4000 aan lonen en tantièmes verduisterd. Hij vluchtte er mee naar Dusseldorp en van daaruit ging hij naar Parijs. Ten slotte kwam hij zonder geld in Gent terecht en daar meldde hij zich bij de politie, die hem vandaag aan de koninklijke marechaussee heeft over geleverd. 19e BEDEVAART NAAR PARAY LE MON1AL Wellicht geen enkel land reeft zó veel benamingen welke het aantrek kelijk maken voor de vreemdeling als Frankrijk. „La douce France" het zoete zachte Frankrijk. Hét land der ka thedralen het land met alle sei zoenen: zee - bergen - zon en win tersport. Frankrijk noemt zich de oudste dochter der kerk. Frankrijk is een land van heiligen en van heiligdom men. Onder deze heiligdommen ?s er één, dat sinds enkele eeuwen bezocht wordt en een zeer bijzonders plaats inneemt. Na het Parijs van Pater Ratisbon- ne en van de Rue du Bac komt Ne- vers met de H. Bernadette en dan een stil Frans stadje met een prach tige romaanse Cluny-kerk: Paray-le- Monial. Hier leert de mens Gods liefde be grijpen, wellicht beter dan waar ook ter wereld. Dan volgt Ars met zijn groot priester. Het Bourgondische land, Domremy met Jeanne d'Arc en de Ardenen. Wilt U een vacantie voor ziel en Daar ,igt de bank e„ de dichtstby. lichaam, "aa|' P zijnde parkeerplaats Ugrt helemaal aan van de 19e Nederlandse Bedevaart i k Tt naar Paray-le-Monial van 16 tot en °®ana®'® "af. met 23 augustus aan: Secretariaat ee» ander bank moelen ult,oe- Liefdekoning, Seminarieweg 26 in Bavel, post Ginneken. „Rijnland'' had bezwaar tegen plan „Hornespolder'' Gisteravond vergaderde de raad van Katwijk onder voorzitterschap van burgemeester H. Duiker. Na vaststelling der notulen en medede ling van ingekomen stukken kwam in behandeling het voorstel tot aan koop van die panden Voorstraat 59 en Lijdweg 2, eigendom van de Christ. Technische School, welke school binnenkort wordt overge plaatst naar de nieuwe gebouwen aan de Louise de Colignelaan. De onderhandelingen met het bestuur van deze school hebben tot overeen stemming geleid. Volgens taxatie rapport zal hier voor 26.720,— no dig zijn voor welk bedrag B. en W. aan de raad crediet vragen. De raad had geen enkel bezwaar. Dan een voorstel tot aankoop van de woningen aan de Zuidstaat 117 en 119-119a groot 378 m2 en een schuur, oppervlakte 674 m2. De eige naar, de heer A. Pluimgraaff, Zuid- straat 42 is na onderhandeling be reid gevonden het geheel te verko pen voor 45.000,De woningen worden thans verhuurd voor 11750,- per jaar. B. en W. stellen voor, de koop te sluiten. Geen bezwaar. Dus aangenomen. Frankeermachines. Op grond van een bijzondere regeling worden de stukken uitgaande van de gemeente niet gefrankeerd, doch wordt hier voor een jaarlijkse vergoeding be taald. Over 1958 is aan de PTT hier voor 4630,52 betaald. Met ingang van 1 januari 1959 is een nieuwe re geling ingetreden waardoor nu per inwoner zal moeten worden betaald. Voor 1959 is het bedrag per inwoner vastgesteld op 52.91 per inwoner waardoor voor 1959 15.374,59 moet worden betaald, aanleiding voor B. en W. voor te stellen, frankeerma chines aan te schaffen en we' 3 stuks ten bedrage van maximaal 2632,50 (3 x 877,50). Aldus wordt besloten nadat de heren Dr. Overdijking en H. Haasnoot enkele vragen hadden gesteld. Een voorstel tot wijziging van de „Verordening op het beheer van de dienst van Openbare Werken", waar door het niet meer noodzakelijk zal zijn dat rekeningen onder de 250,- door een lid van B. en W. eerst voor „gezien" moeten zijn getekend, wordt zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Stroomvoorziening gemoderniseerd De stroomaflevering in Katwijk is gestegen van 1.312 607 kW in 1946 tot 11.453.373 kW in 1959. In dertien jaar dus bijna vertienvoudigd. Om dat de maximale belastingen even redig stijgen met de kilowatt-uren- omzet, dient een overbelasting van kabels en transformatorstations te worden voorkomen. Hiertoe is een plan ontworpen om de kabels in het hoogspannings- en laagspan ningsnet te verzwaren en het aantal transformatorstations met vijf uit te breiden, te weten drie in Katwijk a/d Rijn en twee in Katwijk a/Zee. De totale kosten hiervan zullen zijn: in Katwijk a/d Rijn 129.000,en in Katwijk a/Zee 60.000, Voorts merken B. en W. op, dat de stroomlevering door Leiden aan Katwijk een aanzienlijke uitbrei ding zal ondergaan. Het voornemen bestaat, een 50.000 kW verdeelstation bij de „Synthese" in te richten, waarmede grote bedragen gemoeid zullen zijn. Voorstellen hieromtrent zullen de raad binnenkort bereiken. Wordt met alg. stemmen goedge keurd. De heer K. Los, Boulevard 134, is in beroep bij de raad gekomen tegen een weigering van B. en W. om hem vergunning te verlenen voor de bouw van een serre aan zijn huis, ter diepte van 2.50 meter. Volgens de voorschriften mag de aangebrach te bebouwingsstrook aan de voorzij de niet breder zijn dan 45% van de voorgevelbreedte en de diepte niet meer dan 0.55 meter. Weshalve B. en W. dit verzoek niet konden toe staan en ook de raad volgens B. en W. moet weigeren. Bij de he ren Berkheij, dr. Borleffs, D. v. d. Marei en J. Timmermans ontmoet dit enkele bezwaren maar na toelich ting door wethouder Bloot wordt ook dit voorstel goedgekeurd. Dan wordt besloten de woning Tramstraat 49c, eigendom van C. de Jong, Baron Sweerts de LandasWy- borghstraat 13a, onbewoonbaar te verklaren als zijnde in zodanige staat, dat bewoonbaarverklaring technisch en economisch niet ver antwoord zou zijn. De onbewoon baar verklaarde woningen Duin straat 3-8-10-12-14-16-18 en 20, en Parlevlietslop 3-9-11 en O verrijn 17 mogen opnieuw 6 maanden worden bewoond omdat voor de bewoners van deze panden nog geen woning beschikbaar is. Aangenomen. De toegangsweg naar het strand ten noorden van het Uitwaterings kanaal vraagt dringend verbetering. Voor deze verbetering zal een be drag van 2000,nodig zijn voor welk crediet B. en W. goedkeuring van de raad vragen. Deze goedkeu ring krijgt het college van alle raads leden. Teneinde de juiste doelstelling van een sociale werkplaats voor minder valide arbeidskrachten meer te be naderen, achten B. en W. het tijd stip gekomen, aan deze werkplaats een adviserend arts te verbinden. B. en W. hebben voor deze functie een beroep kunnen doen op een van de medische leden van het revalidatie- team van het Zeehospitium doch de ze arts zal over een af te sluiten werkvertrek moeten kunnen be schikken. Er is echter nog maar één kamer beschikbaar, die thans dienst doet als magazijn. Door verplaatsing van het magazijn naar een zolder verdieping kan deze kamer geschikt worden gemaakt voor genoemde arts. Om middernacht. „Hé, meneer, de torengarage staat hiernaast, hoor." De kosten hiervoor zullen 2600,-- bedragen. Hiervoor vragen B. en W. crediet, hetgeen door de raad wordt goedgekeurd. Gelijke duurte In het afgelopen stookseizoen heb ben B. en W. verschillende klachten bereikt over de verwarming der openbare lagere school. Herstel van de versleten kachels achten B. en W. niet verantwoord en Centrale ver warming achten B. en W. uit finan cieel oogpunt bezien te duur. Mits dien stellen B. en W. voor, over te gaan tot plaatsing van moderne gas- radiatoren, welke in het gebruik niet duurder zijn dan de oude kachels. De kosten zullen zijn (18 kachels a 425,plus verdere kosten van plaatsing enz.) 8370,—. Voorts vra gen B. en W. een crediet van 740,- voor het inrichten (gordijnen) van een der lokalen dat als filmlokaal zal worden ingericht. Geen bezwaar bij de raad. Het bestuur der Hervormde scho len te Katwijk heeft overeenkom stig art. 72 der L.O.-wet 1920 mede werking gevraagd voor: aanschaf fing van een kast in de school Jan Tooropstraat, verschillende schoolbe- hoeften voor de Oranjeschool. Goed gekeurd. Het bestuur van de Herv. School te Katwijk a/d Rijn vraagt medewerking voor de school Nieuwe Duinweg. Voor de bouw van 6 lo kalen was aanvankelijk geraamd een bedrag van 280.000,—. Door verschillende wijzigingen moest dit bedrag (aanzienlijk) verhoogd worden tot 378,waarvoor aan de raad een crediet als aanvullend cre diet wordt gevraagd voor deze school van 98.000,Goedgekeurd. Het Bestuur van de Vereniging voor Chr. MULO vraagt vergoeding voor gemaakte kosten in 1959 ten behoeve van nuttige handwerken en tekenen. Totale kosten 4423,56 aan welk verzoek door de raad wordt voldaan. Dan een voorstel tot het uittrek ken van gelden voor het organi seren van een tentoonstelling be trekking hebbende op scheepstypen. Zulks gaat uit van het bestuur van de Oudheidskamer te Katwijk. De tentoonstelling zal worden gehouden in „Irene". Geraamde kosten ƒ4000,-, geraamde inkomsten 720,nade lig saldo 3280.Na enkele opmer kingen en vragen wordt ook dit voorstel m. alg. st. aangenomen. Hornespolder Van de zijde van Rijnland, waar van een aantal percelen vallen in het onteigeningsplan van de Hornes- polder, is bezwaar tegen dit plan gemaakt. Rijnland heeft n.l. te ken nen gegeven om redenenen van wa terstaatkundige aard niet te kunnen instemmen met de aangegeven be stemming dezer percelen. Uitvoering van de plannen, zoals die door de gemeente zijn vastgesteld zou, vol gens opvatting van Hoogheemraden, Rijnlands uitwatering in gevaar kun nen brengen. B. en W. hebben de re delijkheid hiervan niet kunnen ont kennen, Een en ander is voor B. en W. aanleiding geworden om in na der overleg met Rijnland, de raad voor te stellen, de vastgestelde plan nen betreffende de Hornespolder te herzien, zodat de eigendommen van Rijnland buiten de plannen worden gelaten. Met Dijkgraaf en Hoogheemraden is voorts overeengekomen, om in gezamenlijk overleg na te gaan, in hoeverre de plannen der gemeente uitvoerbaar blijken om daarna deze gronden bij minnelijke overeen komst voor de gemeente te verwer ven. B. en W. stellen mitsdien voor, conform het vorenstaande te beslui ten. Weth. Bloot beantwoordt en kele vragen aangaande dit onder werp maar het voorstel wordt ten slotte m. alg. st. aangenomen. De door de Duitsers geplaatste ob stakels (.Asperges") moeten in ver band met de werkzaamheden, nieu we verbinding tram Katwijk-Le'den, worden opgeruimd. Dit zal kosten 6728,waaraan van Rijkswege 5350,wordt bijgedragen. Het voorstel hiertoe te besluiten wordt aanvaard door de raad. Dr. Borleffs wijst er op, dat on langs een verordening is -aangeno men die het los lopen van honden op de openbare straat verbiedt. Op een bepaalde dag heeft hij 43 van die dieren op straat aangetroffen. Hij vraagt voor deze zaak de aan dacht van B. en W. Hierna sluiting der vergadering. Het zwakke geslacht. Voorschotense aannemer gearresteerd De politie van Lelden heeft giste ren een 66-jarige aannemer te Voor schoten aangehouden. Hij wordt er van verdacht door achterhouding tenminste 20.000 gul den verduisterd te hebben. Studie vóór het souper. De Nationale Kongolese Beweging Loemoemba heeft, naar vrijdagavond bij het tellen van de stemmen bleek, 35 van de 137 zetels iu de Nationale Vergadering van het toekomstige on afhankelijke Kongo verworven. VU* uitslagen zijn nog niet bekend. Als tweede partij is de Belgisch gezinde Nationale Vooruitgangsparty uit de bus gekomen met 22 zetels. De linkse Afrikaanse solidariteitsparty kreeg dertien en de Abako van Kasa- voeboe, de „vader van de onafhanke lijkheid". twaalf zetels. De rest van de zetels wordt ver deeld over negen andere partijen en een aantal partijlozen. Van deze par tijen kreeg de nationale Kongoleee beweging van Kalondji acht zetels. Politieke waarnemers te Leopold» stad zijn van oordeel, dat Loemoemba eerst zal trachten de Afrikaanse so- lidariteitspartij voor zich te winnen om een meerderheid te krijgen. Loe moemba heeft iets meer dan de helft van het aantal zetels dat hij nodig heeft voor een meerderheid. Maar met de Afrikaanse solidariteitspartij „Neemt u me niet kwalijk, dat Ik telaat ben, maar mijn vader «egt, dat ik en andere mogelijke bondgenoten kan toch nog mijn hele leven vóór meheb". hij juist een meerderheid krijgen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3