Scherp Nieuw initiatief van het R.K: comité voor Vacantiebezigheden smuseum voor Volkenkunde vestigt de aandacht op Ruanda-Urundi N,r HUIBERS INFÖRMEflil EENS VOORMAN STORTTE 20 METER OMLAAG SATERDAG 4 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 100 Leidse zesde-klassers naar buiten Leidse jeugd méér naar buiten AI jaren geleden had het kath. co mité voor Vakantiebezigheden zich als ideaal gesteld kinderen uit de stad gedurende een aantal dagen te laten genieten van het buitenleven, zc te laten profiteren van het wijde landschap, van zee en bos, van frisse lucht en warme zon. Dit jaar worden de plannen gerealiseerd. Honderd kinderen van zesde klassen van la gere scholen zullen, onder leiding, tién dagen doorbrengen in een lan delijke gemeente, waar ze zullen ge nieten van bos, duin en zee. Zij be talen hiervoor totaal 10, een prijs die natuurlijk de onkosten niet kan dekken., maar die voor allen toch betaalhaar is. Voldoende onderdak is gevonden: hier is het een koetshuis, daar een stalzolder, die als slaapplaats wordt ingericht. Overal is een kookgelegen heid aanwezig. Het is te hopen, dat zich voldoende leiders en leidsters, en vooral ook kooksters beschikbaar stellen en dat het comité voldoende hulp krijgt om al het benodigde - denk aan voeding voor deze hon derd!, spelmateriaal enz. - bij elkaar te krijgen. Dat alles is niet eenvou dig, maar mag men er niet heel wat moeite voor over hebben om een dergelijk groot aantal jongens en meisjes de heerlijke vakantie bezor gen, die ze zo hard nodig hebben? Het is de bedoeling, dat ze er iede re dag, na een heerlijke nachtrust in hun „bivak", op uittrekken, hetzij te voet, hetzij per fiets, om te zwerven en te spelen in bos en veld, aan zee of strand. Iedere avond weer zal de maaltijd bijzonder smaken. Hulp Het is niet onmogelijk dat er le zers zijn, die willen meehelpen deze kinderen volop vakantiegenot te gunnen. Voor hen vermelden we het gironummer van de voorzitter van het comité: de heer P. J. W van Adrichem Roodenburgstraat 53, giro 22 88 99. Er zijn nog enkele plaatsen voor jongens en meisjes, die in de zesde klas zitten beschikbaar. Zij moeten zich vlug melden aan bovenstaand adres. Wie het eerst komt, het eerst maalt. Op 15 juni sluit de inschrij ving. Ook voor de jongeren van de eer ste tot de 'ijfde klas betreedt het comité nieuwe banen. Het lopen van grote afstanden wordt zoveel moge- potlooi en ■•est Oplossing no. 509. Horizontaal: 1 Kro, 4 ink, 6 preek, 9 es, 11 met 12 Tl., 13 To, 15 na, 16 voorhoofd, 17 mt, 18 ge, 19 Tp, 20 oor, 22 la, 24 offer, 26 kam, 27 kim. Verticaal: 1 koe, 2 op, 3 heethoofd, 4 ik, 5 kol, 7 R.M., 8 et, 10 stomp, 12 tafel, 14 oot. 15 nog, 19 tak, 20 of, 21 re, 23 alm, 24 om, 25 R.K. lijk vermeden. Veel meer dan vroe ger zal van bus en tram gebruik worden gemaakt. De uitstapjes zul len een meer feestelijk karakter dra gen. Gedacht wordt aan een bezoek aan Madurodam, Duinrell, het Was senaars Dierenpark, Avifauna of een grote boottocht. Drie bioscoopvoor stellingen zijn gepland, twee open luchtvoorstellingen besproken, ter wijl ook sportwedstrijden en zwem partijen niet worden vergeten. Duurder Het is niet te verwonderen, dat bij deze grotere opzet de bijdrage van de ouders verhoogd moest worden. Deze onkosten, die van 3,75 op 6 zijn gebracht betekenen echter nog maar een bedrag van 40 cent per dag. Zonder de opbrengst van collecten en de beduidende subsidie van de ge meente zou het comité zeker niet in staat zijn een dergelijk programma te bieden. Het is te wensen, dat veel ouders het nut van dit comité zien en hun kinderen spoedig opgeven en zo aan de tijdige planning meewerken. Voor veel kinderen zal dan de lange tijd van niet-leren een ware vakantie betekenen. ERNSTIG GEWOND. Twee kinderen van het gezin De Laaf (Pasteurstraat.) zijn maandag j.l. tussen zeven en half acht op de fiets aangereden door een vracht auto, die met te hoge snelheid reed. De kinderen staken de Haarlemmer weg over nabij het viaduct, van het fietspad naar de rechterzijde van de weg. De achtjarige Paula De Laaf werd hierbij zeer ernstig gewond. Er be stond gevaar voor haar leven. Ook nu is haar toestand nog ernstig. Haar elfjarige zusje Maria, die het rijwiel bestuurde werd aan het hoofd verwond. Zij is lichtgewond en wordt thuis verpleegd. ZILVEREN JUBILEA MEELFABRIEK „DE SLEUTELS" Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heren Th. P. Zwetsoot en A. Siera, thans resp. als walsenvocrder en zolderknecht werkzaam bij de N.V. Meelfabriek „de Sleutels" v.h. de Koster Co., bij deze N.V. in dienst traden. Na met hun familieleden in het bedrijf te zijn begroet, vond aller eerst een huldiging in intieme kring plaats in het directiekantoor. De di recteur, de heer ir F. K. T. Beuke- ma toe Water, overhandigde tijdens dit samenzijn aan beide jubilarissen als blijk van waardering namens de directie een envelop met inhoud. Vervolgens verplaatste de huldi ging zich naar de recreatiezaal, waar het personeel inmiddels was bijeen gekomen. VERBOUWING OUDE ROYAL MAC BEE-FABRIEK. De directie van de Leidse Onder wijsinstellingen heeft het verbouwen van de fabriekspanden aan de Ooster kerkstraat, waar tot voor kort de Royal Mac Bee-schrijfmachinefabrie- ken gevestigd waren (de vroegere Edelachtbaar sigarenfabriek) opge dragen aan het aannemersbedrijf C. Guyt te Leiden, voor een bedrag van circa 75.000. De 3-jarige Gertje van Egmond is gistermiddag om kwart over twaalf bij het plotseling oversteken van de Haarlemmerstraat door een personen auto aangereden. Het kind brak het linkerbeen en liep een lichte hersen schudding op. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex Ned. Recht de heer J. Roest te Voorburg; voor het Cand. ex Ned. Recht de heer O. L. Koene te Zandvoort; voor het Prop. ex Godgeleerdheid de heren E P. Meijering te Hollandse Rading (cum laude) en B. J. Boland te Oegst- geest. Geslaagd voor het Doet. ex Genees kunde n de heren J. Junge te Koog a.d. Zaan, J. S. Meyboom te Leiden, E. S. Nieuwendijk te Meppel, J. B v. d. Waal te Rotterdam en P. Wil- dervanck de Blécourt te Ommen. Geslaagd voor het Semi-artsex. mej- A. J. Saman te Den Haag en de heren W. A. Kaasjager te Den Haag, F. van Peer en J. van Steyn te Leiden. Geslaagd voor het Artsex. de heer H. E. Schütte te Oegstgeest. Levendige expositie toont volk en land Het komt ons zeer zinvol voor, dat in deze tijden van evoluties van ver schillende aard in Afrika aandacht wordt besteed aan het belichten van facetten van land en volk, van cul tuur en levensgewoonten. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde is een zomertcntoonstelling onderge bracht, gewijd aan het hart van Afrika, het Belgische mandaatgebied Ruanda-Urundi. Tot 16 oktober zal men zich daar een beeld kunnen vor men van wat dit gebied vooral in deze tijd te zien geeft. In 1958 heeft dr. A. A. Trouwborst, conservator van de afdeling Afrika van het museum, dit gebied vooral Urundi bezocht om er de mensen en het land te bestuderen Tiidens zijn reis van bijna een jaar heeft hij veel gereisd en veel gezien. Uit het materiaal, dat hij verzamelde, is nu deze tentoonstelling ingericht. Er is eon actueel beeld van Ruanda- Urundi verkregen. Het accent ligt op de waarneming van mensen en din gen door de bevolking zelf In de verscheidene zalen van de exnositie hangt een uitgebreide keur van boei ende foto's; er zijn kaarten, gebruiks- voorwernen en een grote maquette toont een berg, zoals die er in het verleden uitzag en hoe hij thans door mensenhanden geheel ontgonnen is met plantages en gesaneerde moeras sen. U kunt zich wagen binnen de om heining van een inlandse hut. Er loDen een rond, hond, kinpen en een geit en een bananenpalm steekt er zijn kruin tot aan het plafond. Deze boom groeit zo hard, aldus dr. P H. Pott, directeur van het museum, dat de bladeren pogingen doen, zich door het zachtboard van de zoldering te boren Bananen nemen een voorname plaats in het leven der inboorlingen in, meer in het bijzonder het bana- nenbier. Evenals de koeien is het ba- nanenbier een belangrijk sociaal goed. Bij alle voorkomende gelegen heden wordt het gedronken en de hoeveelheid is bepalend voor de wel vaart van hen, die er op tracteren. Dr. Trouwborst heeft een instruc tieve film gemaakt van de bierpro- duktie uit bananen en deze film wordt (alleen) bij groepsbezoeken gedraaid. Aan de wanden vindt men ook veel (vertaalde) spreekwijzen uit Ruanda-Urundi, dikwijls verrassend scherp en doordacht. Zo heet het in het kader van het bananennat, dat overigens op de tentoonstelling ge serveerd werd bij de officiële ope ning gistermiddag „het schuim van het bier bedekt de droefheid. Ergens anders lazen wij: de maag weegt zwaar als hij. leeg is. De over zichtelijke en smaakVol ingerichte expositie is een levendige kennisma king met Ruanda-Urundi, dat vooral de laatste tijd meer de aandacht van Nederland trekt. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 uur tot 17 uur, 's zondags van 13 uur tot 17 uur. EINDEXAMEN GYMNASIUM LEIDEN Van groep B II van de eindexamen kandidaten van het Gymnasium slaagden de dames: W. de Knecht, M C. Verhoogt, beiden te Leiden, B. C. M Soheffer te Oegstgeest, de heren: A. J. Hoeien, A. de Jong, beiden te Leiden, F. C. van Ginkel te Oegst geest, H. W. Meyer te Voorschoten. 1 Kandidate werd afgewezen. Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen (Advertentie) GEM. AANKONDIGING VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor de duur van de geslotenverklaring van een gedeelte van de Nieuwe Rijn in ver band met de vernieuwing van de Gansoordbrug, de Hartesteeg geslo ten te verklaren voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen in de richting van de Nieuwe Rijn. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Wilhelmus Ma ria zn van J. H. Schlagwein en M. van der Lans; Jolanda Wilhelmina Leonarda dr van J. C. van Benten en J. G. Versluis; Clasina Elisabeth dr van A. van der Steen en E. J. Bodijn Dirk Jozef zn van D. J. Siera en A. de Ridder; Ellen dr van P. J. Blok zijl en L. M. Anneeze; Dirk zn van P. de Vreugd en T. van Duijn; Pa tricia dr van G. L. Meulblok en A. J. Hobo; Johanna Adriana dr van C. van den Berg en S. M. van der Vorm Lucardie; Henny Hendrikus zn van P. Kluivers en M. R. Nieuwenhuizen; Engelbertus Gerardus Cornelis zn van M. P. de Groot en T. A. J. L. Rotteveel. Ondertrouwd: C. J. M. van Haas teren en C. T. Dickhoff; A. van Delft en G. Teske; A. van den Wijngaard en M. A. C. Essen; G. van de Peppel en M. J. Willems; J. T. J. van Cas- sel en J. Verloop; J. F. Lapré en J. C. de Bruyn; M. B. Leuering en B. G. A. J. van den Hoek; D. Rakic en A. W. Laken; W. R. Ie Feber en J. C. Kooijman; W. Rensink en J. A. Lagendijk; J. E. van de Laar en K. van Putten; F. D. de Jong en H. C. J. Florisson; R. Rothuis en H. A. M. ter Haar; D. Leeflang en E. Schalij; H. J. T. van der Veen en M. H. Koch; J. H. P. M. van der Voort en R. D. M. van Ginneken; R. F. Kromhout en M. Edelaar; B. H. J. de Geest en M. A. Mieremet. Overleden: J. Gelok 67 jr. man; A. Reitsma 6 maanden zoon; T. D. J. Welling 80 jr man; G. van der Le lie 78 jr man; E. A. M. Weers 64 jr echtgenote van J. C. van Zonneveld. OEGSTGEEST Ondertrouwd: E. W. Smith en H. M. A. L. van Dijk (Leiden); J. N. M. van der Voort en M. van der Meij, P. KI. Pel (Leiden) en E. M. van Dunné. Getrouwd: A. C. E. Wessels (Utr.) en H. F. Hageman. KORTE golf Het voormalige 8e regiment in fanterie zal dit jaar 20 jaar na de strijd op de Grebbeberg weer op 2e Pinksterdag zjjn gevallenen her denken op de militaire begraaf plaats te Rhenen. Sprekers zijn de commissaris der Koningin van de provincie Gelderland en de voor malige veldprediker en aalmoeze nier. De 26-jarige Nederlandse zee man Theodorus Poot, afkomstig uit Amsterdam is gistermiddag omgeko men toen door nog onbekende oor zaak een overigens onbetekende brand uitbrak in de machinekamer van het 10500 deadweight metende Nederlandse vrachtschip „Wolter- sum" van de N.V. Stoomvaartmij. Oost-Zee", dat thans op de Weser ligt en op weg is naar Bremen. De jongeman, die als handlanger in de machinekamer werkte, was bezig met het carter van de motor, toen een kleine hoeveelheid olie op nog niet verklaarde wijze vlam vatte. De jongeman zag geen kans te ont snappen, vermoedelijk omdat hij zich klem werkte tussen buizen. Kort daarop heeft de bemanning van het schip het brandje geblust. Leidse agenda DINSDAG, 7 JUNI. Advies-avond St. Eloy in het ge bouw Chr. Soc. Belangen, 7.30 uur. BIOSCOPEN. De films in de week van 310 juni zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De geluksvogel", alle leef tijden. Lido: „Pijn en gijn in de kazer ne", alle leeftijden. Luxor: „De kinderrechter", 14 jaar. Studio: „Wir Wunderkinder", alle leeftijden. Trianon: „S.O.S. Pacific", 14 jaar. Rex: „Tarzans verborgen schat", 14 jaar (tot maandag). Wanneer uw verlangen uitgaat naar een voortreffelijk diner in een sfeer volle omgeving, informeert U dan eens bij: JE AROOM - RESTAURANT d&iifeijUen 7/i«ÏÏV BREESTWT 85-LEIDEN Geopend tot 12 uur n.m. Drankvergunning aanwezig. (Advertentie) Th. J. van der Heijden Lid van de Nederl. Veren van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a Leiden Telefoon 23405 (Advertentie) Casino Peter Alexander, zanger en hartenbreker van teenagers, is de hoofdrolspeler van de rolprent „De Geluksvogels", die deze week in Casino draait. Natuurlijk is er veel muziek en voor de rest draait het verhaal om een rijke jongen, die door zijn tante wordt opgevoed, en die verliefd wordt op de „konin gin van de lucht" in het circus. De vader van het meisje stelt als voor waarde dat zijn dochter alleen met een circus-artist trouwt. Dit stelt de jongeman voor de moeilijke opgave zich in korte tijd een deugdelijke ar tiestenvak eigen te maken. Hij pro beert het met acrobatiek, jongleren, dierendressuur, maar op het eind heeft hij succes in een sensationeel leeuwennummer. Het verhaal is wat primitief, maar vrienden en vriendinnen van wat muziek, nonsens en vrolijkheid kunnen er een uurtje ontspanning aan beleven. Toegang alle leeftijden. Lido Een amusante Deense lachfilm draait voor de Pinkster- week in het Lido-theater. Het is de soldatenfilm „Pijn en zijn in de ka zerne". We krijgen daar het gewone gebeuren te zien van 'n troep jonge rekruten, die hun entree maken in de kazerne en onder leiding komen van een sergeant, die de bijnaam „de kannibaal" heeft. De regisseur F. Gellin en L. Schlitter hebben de bekende soldatenkolder op verras sende wijze tot leven gebracht en zich daarbij niet bepaald tot één of twee personen, doch 'n hele groep meespelenden. En daarin speelt de sergeant, die zich soms helemaal geen kannibaal toont, en zelfs de dochter van de Overste dragen en hunnne toe bij om de film te doen slagen. Dat daarbij het Jongetje", dat door zijn moeder - de echtgeno te van Herr Direktor General Schwa- nenkopf - het moet ontgelden, laat zich begrijpen. Maar ook hij wees op het juiste moment zijn houding te bepalen. De humor is de ondergrond van de gehele - film, die door een geza menlijk optreden tot een goed einde wordt gedrag »n. De toeschouwers zullen een paar aangename uurtjes verpozing heb ben. Luxor Iedereen kent Heinz Rüh- mann als één van de beste Duitse komieken van het witte doek. Maar zoals zovel? artisten van het komi sche genre heeft hij eveneens de be hoefte gevoeld om ook in het meer serieuze genre zijn talenten te to nen. Het is „De kinderrechter" ge worden, een film, die het probleem Zij doet di* niet op een zwaarwich tige manier, maar meer gemoedelijk, van de jeugdcriminaliteit behandelt, zoals trouwens nok de figuur van de kinderrechter is: een man met begrip voor de psychologie van de onvolwassenen en met liefde en ge duld om recht te brengen wat krom dreigt te groeien. Zo legt hij bijv. aan een knaap, die een hond mis handeld heeft, de straf op, deze hond mee te nemen en te verzorgen. In tegenstelling tot zijn vaak milde straffen legt hij een meisje, dat be trokken is bjj een chantagepoging, een onwaarschijnlijk lange gevange nisstraf op, juist om haar een tijd lang te onttrekken aan de funeste invloed van haar „vrienden". Met dit meisje heeft hij heel wat te stel len, maar tenslotte weet hij haar inderdaad op het goed pac te krij gen en te houden. Natuurlijk breekt de guitige Heinz Rühmann telkens door de ernst van de serieuze kin derrechter heen en dat zijn de bes te momenten uit deze ook overigens uitstekende film. Toegang 14 jaar. Trianon Door moeilijkheden van technische aard kon de aange kondigde film „SOS Pacific" gisteren niet vertoond worden, zodat wij geen oordeel hebben kunnen geven. Vanaf heden vindt de vertoning van deze film echter normaal plaats. Blij kens een ons te hand gestelde in houdsopgave speelt het verhaalt zich af op een onbewoond eilandje in de Stille Zuidzee. Een vliegboot met negen mensen aan boord moet een noodlanding maken bij dat eiland en weldra blijkt aan de schipbreukelin gen, die zich veilig waanden, dat zij op een hoogst gevaarlijke plek te recht zijn gekomen. Het eilandje zal nl. in enkele uren door een atoom ontploffing van de kaart verdwenen zijn. Zij zien de toren, waarop de bom is gemonteerd, doch kunnen er niet bij komen, omdat in het water rondom wemelt van de haaien. Ten slotte lukt het Eddie Constantine, die de held van deze film is, op het laatste nippertje de explosie te voor komen. Toegang 14 jaar. Rex .Tarzans verborgen schat" draait slechts tot maandag. Het is één van de bekende Tarzan-verha- len, waarbij deze oerwoudmens strijd levert met inboorlingen zowel als met blanke goudzoekers, gewond raakt en met behulp van olifanten de orde in het oerwoud herstelt. Toegang 14 jaar. Na maandag wordt „Het beest in mensengedaante" gegeven, een grie zelfilm, welke toegankelijk is voor personen boven 18 jaar. Studio heeft de geestige Duitse film „Wie Wunderkinder" nog weer eens geprolongeerd. Alle leeftijden. ORGEL EN HOBOCONCERT In het kader van de „Kerkdag 1960" wordt in de Pieterskerk in Leiden op 2e Pinksterdag 3.30 uur 'n concert gegeven door Joop Brons, or gel, met medewerking van Heinz Friesen, hobo. Het programma luidt als volgt: 1. Komm Gott, Schöpfer, Heiliger Geist, J. S Bach; 2. Sonate in a (ho bo en orgel), G. P. Telemann; 3. Con cert in G, Vivaldi-Bach; 4. Sonate in Es (hobo en orgel, J. S. Bach; 5. Suite du deuxième ton, L. N. Clé- rambault; 6. 3 Landelijke miniaturen (hobo solo), B. van den Sigtenhorst- Meyer; 7. Choral III in a, César Franck.. Wat lezers schrijven Leiden, 1 juni 1960 DE NOOD VAN EEN NEDERLANDSE PASTOOR IN FRANKRIJK Het is algemeen bekend, dat ver schillende Nederlandse priesters in Frankrijk pastorale bedieningen hebben om de schrikbarende pries ternood in de „oudste dochter van Moeder de H. Kerk" naar best ver mogen te helpen verzachten. Niet algemeen bekend is, dat ve len onder hen in de meest moeilijke omstandigheden verkeren, zowel in materieel als ook in geestelijk op zicht. De eenzaamheid, het zich door ieder verlaten gevoelen is voor deze mensen *.vel het zwaarste kruis. Zo ontving ondergetekende enige tijd geleden een brief van een Neder landse Curé uit Montestruc, een dorpje in Zuid-Frankrijk, waarin duidelijk een noodkreet opklonk. Een kort citaat moge de benarde situa tie van deze Curé verduidelijken. Waar men voor alles alleen staat, is het priesterleven voor ons zo zwaar en ontmoedigend. Voor alles alleen staan; d.w.z. zelf koster spe len, zelf misdienaar zijn, zelf orga nist zijn en alles alleen moeten zin gen, zelf de kerk, priesterkoor en sacristie onderhouden, zelf altaar en priesterkoor en sacristie met primi tieve middelen moeten versieren met de feestdagen, zelf je pastorie moe ten onderhouden (vegen, afwassen, bed opmaken) en dat alles, omdat het vereiste middel om te leven ten enenmale ontbreekt: geld. De Franse staat betaalt geen franc salaris aan een priester. Wij zijn ge heel en al aan de liefdadigheid over geleverd van de parochianen. Met toestemming van de geestelijke overheid gaat de pastoor ééns per jaar alle huizen af, om ieders aan deel van zijn „salaris" op te halen. Wanneer wij er op uitgaan laten wij ons door iemand begeleiden met een boerenwagen beladen met jute-zak- ken en kloppen zo bij iedere boer aan. Alles wat op zo'n tournée ver zameld wordt, moet het gehele in komen uitmaken voor een vol jaar. Wat mij betreft: ik haal hier slechts, in geld uitgedrukt, ongeveer 750 (nieuwe) francs bijeen (ƒ525.— waarvan ik alles een jaar lang moet doen Wie zou hier niet willen helpen? Het wordt u gemakkelijk gemaakt door uw girobijdrage te storten op no. 31.91.19 ten name van H. J. Dirks te Leiden, met vermelding van: „Voor Curé te Montestruc". DE KWAKEL TWEE KINDEREN TE WATER Dezer dagen geraakten twee kin- te water, doch gelukkig konden bei den bijtijds gered worden. Het zoon tje van de kassier van Land- en Tuinbouwbank, de heer Olijhoek, door de,Jieer D. Vlasman worden ge red, terwijl het dochtertje van de heer Bijman door de heer M. J. Ver hoef voor een wisse verdrinkings dood behoed werd. Hulde aan de dappere redders die door hun kranig optreden en het risico van een nat pak erger wisten te voorkomen. Brandmelding, In verband met het wijzigen der telefoonnumers op 15 juni a.s. wordt het oude brand meldingsnummer 333 gewijzigd in 1000. Op terrein SLF te Leiden Tot ontzeting van zijn mede-arbei ders stortte gistermiddag een 44-ja- rige voorman T. van 't Hoff uit Schiedam van een ketelhuis op het terrein van de Stedelijke Lichtfabrie ken te Leiden twintig meter omlaag. De man had toezicht op het sloop werk van de vier arbeiders die bezig waren met het losbranden van een betonnen vloer. Nadat de laatste ver binding was doorgebrand, stortte de vloer omlaag, maar tot grote schrik van alle aanwezigen, sleepte dit stuk beton ook de muur mede, waarop de voorman stond. Hij kwam twintig meter lager tus sen het puin op de vloer terecht en werd ernstig gewond. Met een gecompliceerde linkerbeen breuk, een gebroken rechtervoet en vermoedelijk een hals en schouder fractuur werd hij door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Gisteravond was zijn toe stand niet levensgevaarlijk. LEIDERDORP Gedachtenis dokter Persant Snoep. Voor de laatste maal heeft het co mité, dat gelden ingezameld heeft voor een gedenksteen op het graf van dokter J. J. Persant Snoep, die van 1911 tot 1952 huisarts te Leiderdorp geweest is, vergaderd. De secretaris-penningmeester, de heer J. Kooreman, gaf een overzicht van de financiën. Het bleek, hoewel de dokter reeds 7 jaren rustend was en de actie op bescheiden schaal ge voerd was, dat er bijna duizend gul den binnenkwam, hierbij inbegrepen een bijdrage van „Goed Verbond". Deze vereniging heeft tientallen ja ren behoeftige patiënten van dokter Persant Snoep aan versterkende mid delen geholpen. De voorzitter, de heer W. Hennipman, dankte de be stuursleden t.w. de heren W. Hockx, J. van Leeuwen en N- de Vogel (de vereniging is inmiddels opgeheven) voor alles wat zij gedaan hadden. De secretaris dankte hij voor zijn vele werkzaamheden en bood hen een boekwerk aan. Deze. zeer ver rast, dankte voor dit geschenk, maar wilde toch wel even opmerken, dat hij dit gaarne gedaan had uit dank baarheid voor alles wat dokter Per sant Snoep voor hem en zijn gezin gedaan had. De heer R. v. d. Hoek meende de tolk te zijn van de oud-patiënten, toen hij het comité dank bracht voor de wijze waarop dokter Persant Snoep herdacht is. De voorzitter sloot daar na de vergadering met de wens, dat spoedig een straat naar dokter Per sant Snoep vernoemd zal worden, waardoor de mooie plaquette een be stemming zal krijgen. Schaken. De Leiderdorpse Schaakvereniging organiseerde een onderlinge competitie, waarvoor een beker beschikbaar werd gesteld. Door 18 schakers wordt aan deze competitie deelgenomen. Gespeeld wordt in 3 groepen, elk van 6 deel nemers, waarvan de 2 hoogstuitko- menden in elke groep zullen spelen om de beker. De standen in deze groepen zijn thans als volgt: Groep I: Rector de Groot 43: C. Boon 2l<: Ch. Sterk 52; J. Jon- geboer 3VA', A. P. Helmus 52; H. S. Ginjaar 42- Groep II: F. Teleng 43A\ C. v. Tol 54; L. J. J. Prenen 52; J. Nag- tegaal 5VA; D. Braam 4—1; W. Goedhart 31. Groep III: P. v. Wijnen 4VA; Joh. de Jong 4VA', R. Marbus 53; A. M. Kleiss 4VA; C. Kouwen 41; W. v. d- Leek 5ÏA- Zijllaan- en Meerpolder In de gehouden vergadering van ingelan den van de Zijllaan- en Meerpolder werden de heren C. de Graaf en J. Kwakernaak benoemd als kascontrole commissie voor 1961 Plaatsvervanger de heer C. Hayes. Over 1959 is er een batig saldo van f 1800. De molen in de nabijheid van de Driegatenbrug is verzekerd voor ƒ21.000. De gemeente Leiderdorp had aangeboden de molen te kopen voor 1.-. Zoals bekend is in deze polder een grote woonwijk geprojecteerd. De gemeente wil de molen laten restaureren en bedrijfs klaar maken. Namens de gemeente gaf wethouder Meerburg een toelich ting. Uit een stemming bleek even wel, dat de ingelanden niet bereid zijn de molen te verkopen. Geboren: Petrus Jacobus zn van W. A. Beekman en M. van Rieke; Eli sabeth Hendrika dr van W. F. Ver mond en E. Hoogeboom. Getrouwd: Jacobus Leonardus Heemskerk 29 jr en Catharina Maar- tje Smit 26 jr. ZOETERWOUDE Bakkersbrug Door de dienst van gemeentewerken werd het vernieu wen van de Bakkersbrug namens het college van B. en W. opgedragen aan het aannemersbedrijf L. P. v. d. Geer Zn te Leiden voor een bedrag van 88.888.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2