Tirades van Chroesjtsjef tegen Eisenhower FRAAIE INLEIDING VOOR ONTWAPENINGSGESPREK Washington negeert persoonlijke aanval Voorstellen worden bekeken Indonesië versterkt zijn luchtmacht De onrusi in Japan ZATERDAG 4 JUNI I960 51ste JAARGANG No. 15032 Directeur J t J M KOENS Hoofdredacteur- LC J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACH1 32 Zijn er nog in'ernationale fatsoensnormen? Telefoon- Directie Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015 25591: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w. f 2.55 p maand, f7.50 p kwartaal Franco pp f8.— Advert.: n cl p nun reletoontjes f 1.5, Katwijkers zorgden voor ,,koninginneharing' Amerika zou bevreesd zijn voor Duiise hereniging De Russische premier Chroesjtsjef heeft vrijdag gezegd, dat als nog meer buitenlandse vliegtuigen de Russische grenzen schenden, de orders van maarschalk Malinofski om ze omlaag te schieten en hun bases te bombar deren, „strikt zullen worden uitgevoerd". De waarschuwing, in deze geest, die de Russische minister van defensie het afgelopen weekeinde heeft doen horen, moet letterlijk worden opgevat, aldus Chroesjtsjef. De Russische premier zei dit gisteren tijdens een persconferentie in het Kremlin, waarin hij zijn nieuwe ontwapeningsvoorstellen toelichtte, die hij oorspronkelijk had willen voorleggen aan de topconferentie in Parijs die, naar hij zei, door de Amerikanen was getorpedeerd. In een nieuwe aanval op president Eisenhower bood de Russische premier aan, hem een baan te geven als beheerder van een kindertehuis na afloop van zijn ambtsperiode. Hij zou vriendelijk zijn tegenover kinderen, doch om zo'n man als hoofd van een machtige staat te hebben, is zeer gevaarlijk, zo zei Chroesjtsjef. Zijn presidentschap was een donkere periode voor de Verenigde Staten en de wereld. In Kamp David, zo ging Chroesjtsjef verder, had president Eisenhower hem gezegd, niet geïnteresseerd te zijn in een Duitse eenheid, omdat Ame rika bevreesd is voor een verenigd Duitsland. Inspectie en controle De nieuwe voorstellen, waarin voor de eerste maal de grondbeginselen voor een ontwerp-ontwapeningsver- drag zijn opgnomen, gaan gedetail leerd in op wat Rusland noodzakelij ke maatregelen acht voor internatio nale inspectie en controle der ont wapening. Voorts bevatten zij voor zieningen voor de vorming van inter nationale politiestrijdkrachten voor de handhaving van de internationale veiligheid in een ontwapende wereld, die ter beschikking van de Veilig heidsraad zouden moeten worden ge steld. In het nieuwe, in drie stadia ver deelde plan, wordt voorrang gege ven aan de likwidatie van de midde len tot het vervoeren van kernwa pens, met gelijktijdige vernietiging van buitenlandse militaire bases. Duits vredesverdrag wordt getekend Chroesjtsjef. Na verloop van zekere tijd zal de Sowjet-Unie de situatie in beschouwing nemen. „Wij zullen dan bijeenkomen met onze socialistische landen en een beroep doen op alle landen, die een vredesverdrag wil len tekenen, en dat zal dan zeker worden getekend." In dat geval zou den de vroegere bondgenoten van de Sowjet-Unie, die nu de bondge noten zijn van „de geachte dr. Kon rad Adenauer", en de vertegenwoor digers van Adenauer met wie niet in Stalingrad was afgerekend, niet meer in West-Berlijn worden toege laten dan met toestemming van Oost-Duitsland. „Als iemand ons met een oorlog over deze kwestie wil bedreigen, laat hem dan de verantwoordelijk heid op eigen schouders i.emen." Adenauer, aldus Chroesjtsjef, was de enige Amerikaanse bondgenoot, die openlijk met de vluchten van de U-2 had ingestemd. Het kwam Chroesjt sjef voor, dat Adenauer, als man van 82, bij zichzelf dacht, „na mij de zondvloed". Het zou volkomen gepast, aldus de Russische premier, „om Adenauer in een dwangbuis te stoppen en hem naar een krankzinnigengesticht te brengen, want daar hoort hij thuis." Voor een gehoor van 400 Russische en buitenlandse journalisten las Chroesjtsjef een vijf minuten-lange verklaring voor, de rest v»n de twee uren durende conferentie besteedde hij aan het beantwoorden van vra gen. Chroesjtsjef heeft^ zijn ontwape ningsplan ook toegelicht in een nota aan de hoofden der in Moskou ver tegenwoordig ..de regeringen. Daarin verklaarde hij, dat Rusland er ernstig aan twijfelt of de weste lijke mogendheden op de ontwape ningsconferentie in Genève wel wer kelijk ontwapening wensen. De door deze landen voorgestelde controle was controle zonder ontwapening, hetgeen niets anders is als spionage, waarmee geen enkele regering, die bezorgd is voor haar soevereine rechten, zou kunnen instemmen. Terwijl hjj z|jn ontwapeningsvoor stellen op zijn persconferentie uit eenzette, zei Chroesjtsjef, dat het on derzoek naar het „U-2"-incident, dat door de Amerikaanse senaatscom missie voor buitenlandse zaken wordt ingesteld, „wederom zeer duidelijk bevestigt, dat het mislukken van de topconferentie was voorbereid en uitgevoerd door de Amerikaanse regering-Herter, Nixon en Eisenho wer." Nadat het Russische ontwapenings- HET GOUDEN RAAM IN ROME, in de St. Pieterskerk, is maar één gebrandschilderd raam en dat is het in gouden tinten ge houden raam van de Heilige Geest. Het is opgenomen in de zogenaam de „gloria van Bernini", een aan schouwelijk feestgezang van dansen de engelen, dat uitstijgt boven de Stoel van Petrus, in' het koor van de kerk. Vooral tegen de avond, als.de zon de kerk van achteren beschijnt, be gint dat ovale, gouden raam met de zwevende duif erin te lichten en te stralen als een zinnebeeld van Gods H. Geest, die aan de Kerk „alles zal leren en alles in herinnering zal brengen, wat Ik (Christus) u heb gezegd" (Evangelie van Pinksteren). Dit is het doorlopend feest, het welk morgen plechtig wordt her dacht: het inwonen van Gods Geest in de Kerk en in aller harten, die zich dorstig openen om de dauw des hemels te ontvangen als een hulp en een troost (slotgebed). Evenals in de St. Pieterskerk te Rome dit het enige gekleurde raam is, dat van begin tot einde de pracht van de tempel verlicht, zo zij het ook in ieder christenhart, dat een tempel is, waar de H. Geest inwoont (vgl. 1 Kor. 3, 16) in dat geheimvolle sa mengaan van de Allerheiligste Drie vuldigheid, van Vader, Zoon en Geest (Evangelie). Geheel het bouwsel van ons leven, van begin tot einde, worde verlicht door dat éne venster op de gouden eeuwigheid, op de H. Geest met Zijn genadengaven zevenvoud: wijsheid en verstand, raad en sterkte, kennis en godsvrucht en de vreze des He ren. Deze gaven worden ons geschon ken, wanneer wij met de eenvoud van een duif erom vragen. Dan zullen wij de vrede erlangen, „mijn vrede", de vrede van Christus, waardoor de vrees en de onrust wordt uitgebannen, ook als de „Vorst dezer wereld" zich tegen Christus en Zijn Kerk keert; ook als ons geloof wordt gebeukt en gebonkt en wij on der de slagen van tegenspoed of in de verwarring van deze tijd dreigen te vertwijfelen. Kome dan de Heilige Geest op deze Pinksterdag en verlichte onze har ten en de harten van degenen, die Hem haten en vervolgen, opdat het aanschijn der aarde vernieuwd zal worden en de vrede van Christus er heersen zal door de onderlinge een dracht der volkeren. naar hen wuiven," aldus de Sowjet- premier. C,hr°esi.tsie£ merkte in zijn pers- de gelegenheid bieden om zijn zouden de Amerikaanse leiders, en conferentie nog Op, dat sommige fnT,p<;tP voorstpllpn in te dienen XC1dae\JnCe™S1hetntS^w?et'eeWed m.ensen in. het westen verklaren, dat Britse regeringskringen noemden alle delen van het Sowjet-gebied ais geen topconferentie meer wordt de voorstellen tot instelling van een kunnen vliegen, waar zij maar wil- gehouden, de kwestie van het Duitse internationaal controle oreaan voor henWwnfvene" Jld" s de^wief vrede?yerdï?S voorgoed van de baan de ontwapening en tot het besehik- m"™"- a,dus de Sowiel- zou zijn. „Doch hier is de wens de baar steHen van een p0ijtieleger voor vader van de gedachten zo zeide de veiligheidsraad, constructieve stappen, die de nodige aandacht zul len krijgen. Gezaghebbende kringen in Wash ington verklaarden het nog te vroeg te achten om te zeggen of het Rus sische voorstel een nieuwe propa gandastunt is of de inleiding tot seri euze besprekingen over ontwapening. Men merkte op, dat het Russische voorstel in feit ngerkomt op elimine ring van de Amerikaanse vernieti- de president, steeds moeilijker voor gingskracht, voordat de Russische be- degene, die Eisenhower opvolgt, om doelingen werkelijk op de proef zou- met hem te onderhandelen op top- den kunnen worden gesteld, niveau. Er heerst alom wrevel over Chroesjtsjefs poging om de presiuent Ronn: „Onfatsoenlijk" te kleineren. Zijn woedende uitval- De vertegenwoordigers van de len hebben er alleen maar toe geleid, Westduitse grote politieke partijen Het Witte Huis heeft Chroesjtsjefs dat de republikeinen en democraten zijn unaniem in hun oordeal over de verklaring, als zou president Eisen- zich eensgezind achter de president verklaringen van Chroesjtsjef op zijn hower hem hebben gezegd, dat de scharen. persconferentie. In kringen van de Verenigde Staten gekant zijn tegen Voorstellen worden CDU meent men, dat de Russische een hereniging van Oost- en West- bestudeerd premier door zijn aanvallen tegen Duitsland, „absoluut onwaar" ge- De Canadese minister van buiten- Eisenhower en dr. Adenauer de re- noemd. landse zaken, Green, zei vrijdag in gelen van het fatsoen te buiten is Het Witte Huis deelde mede, dat ^et Lagerhuis, dat Chroesjtsjef aan gegaan. Ook de secretaris der SDP de president op de hoogte is' van zÜn nieuwste ontwapeningsvoorstel- Fritz Erler, laakte de heftige uit- Chroesjtsjefs opmerkingen op zijn len extra gewicht heeft gegeven voor latingen van Chroesjtsjef, die z.i. bo- persconferentie doch dat geen com- propaganda-doeleinden. Niettemin vendien heeft getracht verdeeldheid -mentaar wordt gegeven op diens zal de Canadese regering ze zo zorg- te zaaien in het Westerse kamp. kleinerende persoonlijke toespelingen vuuldig mogelijk in studie nemen. Wat betreft de Russische ontwape- on de Amerikaanse president. De hervatting der besprekingèn van ningsvoorstellen meende Erler, dat de ontwapeningsconferentie in Genè- enkele punten hierin zorgvuldig be- Naar aanleiding van Chroesjtsjefs ve op dinsdag a.s. zal Rusland een studering verdienen, hernieuwd dreigement om met raket- -■ ten toe te slaan tegen bases waarvan vliegtuigen mochten -ujn opgestegen om het Russische grondgebied bin nen te dringen, vestigde het Witte Huis 'de aandacht op vroegere ver klaringen van het ministerie van buitenlandse zaken, dat de Verenig de Staten „onze bondgenoten stand vastig zullen bijstaan." Een delegatie uit Katwijk heeft vrijdagmiddag op paleis Soestdijk aan H.M. koningin Juliana een vaatje „koninginneharing" aangeboden. De vis is ge vangen door de KW 25 en aangevoerd door de KW 23. Foto: Jaap van Bee- len, schipper van de KW 23, biedt het vaatje aan. (Advertentie) TWEEDE PINKSTERDAG ZAL DE „LEIDSE COURANT" NIET VER SCHIJNEN. DE DIRECTIE. Het wordt steeds moeilijker Waarnemers in Washington me nen, dat Chroesjtsjef bepaald duide lijk heeft gemaakt, niet voornemens te zijn nog verdere zaken met pre sident Eisenhower te behandelen. Doch naar de mening van welinge lichte kringen in Washington maakt hij het, door zijn in bitterheid toe nemende persoonlijke aanvallen op Tegen zending van „Karei Doorman" Na de Russische protestnota aan Nederland over de „bedreiging" van de vrede door de „Karei Doorman" beeft ook Djakarta weer eens een protestnota naar Den Haag gestuurd, Hij zou er wel van opkijken waarin het zenden van de „Karei Doorman" een „vijandige daad te gen de Indonesische regering" wordt genoemd. Tegelijkertijd heeft gisteren het commando van de Indonesische luchtmacht bekend gemaakt, dat 't 'n permanente staat van waakzaam heid heeft bevolen en dat de lucht macht zal worden versterkt. Als re den wordt opgegeven „de stijgende spanning, veroorzaakt door de Ne derlandse militaire bewapening van Westelijk-Nieuw-Guinea" aldus de berichten van Antara. Het commando deelde tevens mee, dat Indonesische straaljagers „gedu rende enige tijd hebben gepatrouil leerd boven de zeeën tussen de Mo- lukken en Westelijk-Nieuw-Guinea. De versterking van de Indonesi sche luchtmacht zal bestaan uit het zenden van een eskader .Jljoesjin- 28" bommenwerpers en een aantal lange-afstand transportvliegtuigen naar het betrokken gebied. Bom menwerpers van het type „Iljoesjin" zijn van Russische makelij. De Nederlandse politiek „schept duidelijk een explosieve atmosfeer in Zuidoost-Azië", waarvan de ge volgen volledig door de Nederland se regering zullen moeten worden gedragen". Deze activiteiten in Djakarta kun nen ongetwijfeld in verband wor den gebracht met de terugkeer van president Soekarno in zijn vader land vandaag. Soekarno, die hier en daar de bijnaam „Flying Anti- Dutchman" heeft gekregen, heeft twee maanden lang door de wereld gereisd om steuin te verwerven. Te gelijkertijd is de verwarring en ver deeldheid in zijn vaderland echter toegenomen. Men hoopt al deze verwarring vandaag te verbergen achter het eenheidsfront tegen Nederland. THEATERS OP BROADWAY GESLOTEN Twee-en-twintig theaters op New York's Broadway zullen vanaf vrij- Een beeld uit Ankara, waar het nieuwe bewind druk bezig is orde op zaken dagavond hun deuren gesloten hou- te stellen. Een vijf meter hoog g.ebouw gaat schuil achter een enorm portret den als gevolg van een conflict tus- van Kemal Ataturk, de grondlegger van het moderne Turkije. ten de acteurs en de theaterexpkd- Zie advertentie op pag. 11. tanten over pensioen- en salariseisen van de medewerkenden aan de to neel- en revuevoorstellingen. Dit is dan de eerste maal sinds 41 jaar en sommige theaterdirecties vrezen zelfs, dat de deuren niet voor het najaar zullen kunnen worden heropend. Er bestaat nog slechts een vleugje hoop op een regeling van het conflict, doch alles wijst er op dat een spoedige overeenstemming onwaaschijnlijk is. Intussen biedt Broadway met zijn gesloten theaterdeuren en gedoofde reclamelichten een somber beeld. weer? (Medegedeeld door het KNMI, Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WARM WEER Droog, zonnig en warm weer. Vannacht zwakke, morgen matige oostelijke wind. 5 Juni: vm. 11.39; nm. 12.15. 6 Juni: vm. 12,47; nm. 7 Juni: vm. 1.12; nm. 1.42. Hoogwaterstanden 5 Juni: zon op 04.23; onder 20.54; maan op 15.36; onder 02.20 6 Juni: zon op 04.22; onder 20.55; maan op 16.43; onder 02.47. 7 Juni: zon op 04.22; onder 20.56; maan op 18.11; onder 03.19. Stakende spoorwegarbeiders betogende studenten zijn zaterdag ochtend te Tokio slaags geraakt met leden van de veiligheidsdienst van de spoorwegen. Meer dan twintig le den van de veiligheidsdienst zijn b|j gevechten op verschillende stations gewond geraakt, aldus is van de zijde van de spoorwegen vernomen. Ongeveer twaalfduizend spoorweg arbeiders staakten uit potest tegen (f r> het Japans-Ameikaanse beveiligings- EflCt W0Cf III £.lirOp2 verdrag. Ook tram- en autobusdiensten in Tokio vielen door de staking uit maar tegen de middag was de toe stand weer normaal. Bij de vechtpartijen tussen politie en studenten zijn vrijdag in Tokio negentig agenten en twintig studen ten gewond. Zomerse Pinksteren De Bilt, 4 juni. Het KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied, dat het weer in West-Europa al verschillende da gen beheerst, neemt wat in betekenis af. Het centrum, dat vanooehtend in de buurt van Zuid-Zweden lag, ver plaatst zich daarbij naar het noord oosten. Tegelijkertijd breidt een Oceaandepressie zijn invloed uit in de richting van de golf van Biscaye. De genoemde veranderingen in de luchtdruloverdeling geschieden ech ter slechts uiterst langzaam. Het ziet er derhalve naar uit, dat het zonnige en warme weer de beide Pinksterdagen zal aanhouden. De kans op onweer is voor de eerste Pinksterdag klein. Voor de tweede Pinksterdag is deze echter nog moei lijk te beoordelen. HELSINKI half bew. 21 11 STOCKHOLM onbew. 25 13 OSLO geh. bew. 24 12 KOPENHAGEN onbew. 19 12 ABERDEEN zw. bew. 22 10 LONDEN onibew. 24 12 AMSTERDAM onbew. 25 15 BRUSSEL onbew. 26 11 LUXEMBURiG onbew. 24 13 PARUS onbew. 27 13 BORDEAUX onbew. 29 16 NICE onbew. 23 15 FRANKFORT onbew. 25 12 MUNCHEN geh. bew. 23 10 ZURICH half 'bew. 25 12 GENèVE 1. bew. 25 10 LOCARNO motregen 21 14 WENEN zw. bew. 23 15 INNSBRUCK zw. bew. 11 ATHENE onibew. 28 ROME regen 27 18 AJACCIO regenbui 27 16 MADRID 1. bew. 25 14 LISSABON regen 25 16 Korreltje In het zwoegend mierenleger 't Kleinste zelfs is eindloos groot. Pieter Pijpers.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1