NIET ONGERUST OVER NEDER LANDERS IN NIEUW ZEELAND DE ANDEREN BEREISDE ROEL VAN OUD ADE: Wat je daar al niet met vee kunt doen ZATERDAG 4 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 p - J. H. v. d. Poel bracht groeten van de Veenstreek over HET IS op een paar dagen na zes jaar geleden, dat In onze krant aandacht werd besteed aan Oud Ade, oase van rust en verkwikking. Dat was op 5 juni 1954. De Oud Adese pagina bevatte o.a. ook een karakteristiek van een veehouder en kaasmaker van de bovenste plapk: J. H. v. d. Poel, en nu, jaren later, staat hij zowaar weer in het nieuws. Niet meer als kaas maker of zelfs veehouder (hij is inmiddels 65 jaar geworden en heeft zijn leven lang hard genoeg gewerkt), maar in de kwaliteit van wereldreiziger, eveneens van de bovenste plank. van N.-Zeeland aan. Het doel was bereikt. In dit verre land wonen tal van oud-streekgenoten. Daar zijn de drie zoons v.d. Poel, Koos, Kees en Wim, die getrouwd zijn met Jo v.d. Poel, Riet Juffermans en Petra Zandvliet, alle drie uit de Rip. Het is ook het tweede vaderland geworden van Piet van Kleenk en Riet l'Ami (uit de Veen). Leen v.d. Frits, Oud- Ad e, en Tinie Heemskerk uit de Rip; Cok Verlaan ls er getrouwd met een Nieuiw-Zeelandse. Koos, Kees, Wim en Petra waren 's nachts om half drie al aan de ha ven. Wim had negen uur met de auto gereden om zijn vader af te halen. We behoeven niet te vertellen, dat het groot feest was in Hawera, waar Kees woont, en bij de andere kinde ren. Veel rust heeft pa v.d. Poel die eerste dagen niet gehad, hij moest van farm tot farm; allemaal eisten ze even hun vader op. De heer v. d. Poel heeft in Nw.- Zeeland veel gezien en gehoord. Hij heeft gesproken met verscheidene Hollanders en is tot de conclusi. ge komen, dat het hen allen goed gaat; de een lukt het wat beter dan de ander. Doorgaans zijn de jongens eerst een paar jaar knecht tegen een goed loon. Wat later proberen zij een woning te krijgen met 39% van de opbrengst, 61% is dan voor de baas. „Van die 39% kunnen ze dik geld overhouden", zegt de heer v.d. Poel, „en na een paai jaar kunnen ze over naar een boerderij waar de opbrengst fifty-fifty verdeeld wordt." De Nw.-Zeelanders vinden, dat de Nederlanders het te vlug willen doen, maar enfin, ze doen het dan toch maar. Een van de jongens was als monteur begonnen voor 9 pond per week, een 95. Hij ging naar een boerenbedrijf, bij een lastige baas, en kreeg 17 pond Het is normaal als je 13 tot 14 pond in je begintijd verdient. Een koe: 300 gulden Het spreekt, dat boer v.d. Poel buitengewoon veel aandacht had voor zjjn vak, zoals dat daar wordt uit geoefend. „Nou," zegt hij, „een koe kun je daar krijgen voor een derde van de Nederlandse prijs, een 300 gulden. Na een jaar of vier kun je een bedrijf van ongeveer 100 koeien aardig onder de knie hebben." Eén man kaD daar zes koeien te gelijk melken (machinaal). Dit ge beurt in doarloopstallen. De melk stroomt er door buizen in een tank of in bussen (130 liter). De melk boer begint om 12 uur 's nachts te venten; om zes uur in de ochtend moet hij klaar zijn, overdag is het venten verboden. De kan met geld staat buiten op het erf bij de brieven bus en 's morgens vindt moeder de vrouw er de melk. Als v.d. Poel het over koeien heeft wordt het een hoofdstuk apart, dan spreekt de expert. De dieren geven er niet veel melk, maar ze L vetter (ong. 6% en meer). Een zeker per centage wordt gefokt en op de markt bij opbod verkocht Van der Poel zegt het zo: de Nw.- Zeelandse boer hoeft niet zoveel ver stand van koeien te hebben als zijn Zuidhollandse collega, als je het beest wil hebben, wel, dan bied je maar. En dan hoor je cijfers. Op het slachthuis verschijnen zo 6001 scha pen per dag, 400 koeien, 4000 kal veren, 1000 varkens. Er zijn 360 mil joen schapen in Nw.-Zeeland en ze zijn goedkoper dan hier. Verleden jaar kostte een exemplaar 25 gulden, tegen hier 125 gulden. Twee tot drie- eveneens van ue uuvciuio piamu Dat zit zó: in de loop der jaren heeft vader v. d. Poel drie zoons zien vertrekken naar Nieuw-Zeeland. Het ging de jongens daarginds nogal voor de wind. Bij de heer v.d. Poel ont stond zo langzaam aan het plan, zelf eens een kijkje bij zijn tegen voeten- de kinderen te gaan nemen. Het plan rijpte en rijpte en op 7 oktober vo rig jaar stapte pa aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt. In zijn kielzog klauterden ook zijn twee dochters Ria en Gonnie de loopplank op, want die drie zijn al een hele tijd onafscheidelijk, in het werk, maar ook in de pleziertjes. Ze zijn nu al weer een maand thuis, de bereisde Roeien van Oud-Ade, en zoals dat gaat na een wereldreis heb ben zij veel te vertellen. Pa v.d. Poel woont nu na zijn werkzaam leven niet meer op zijn eigen erf, maar hij heeft de houten woning van zijn zoon betrokken, een fris geval waar in het heel gerieflijk huizen is. Wij vonden hiei vorige week een gast vrij onthaal en luisterden met mach tig veel interesse naar de stroom van verhalen en indrukken van het drie tal. v. d. Poel. Die zeereis alleen al, ze zouden er een trilogie vol van kunnen schrij ven. „Natuurlijk zijn mijn dochters bij 't passeren van de evenaar gedoopt," verzekerde ons pa v. d. Poel. „Dat was de Neptunusdoop zogezegd; ze kliederden de meisjes vol met pud ding, gele, groene en rode. Ze moes ten zich dat laten welgevallen, an ders werden ze voor de rechtbank van haaien gedaagd, dat snapt u. En toen de pudding op was gingen de heren verder met sloten water." „En u, meneer v. d. Poel...." „Och nee, ik hield me maar wat op een afstand, ik zwem bovendien als een loodgieterswinkel", wimpelt hij 'af. Parlevinkers en kameelbulten Eenenveertig dagen zaten ze op de boot. Er waren passagiers, die het ervan op de zenuwen kregen, maar niet de v. d. Poelen. Die zochten ge noeg afleiding. Ria gniffelt nog als ze vertelt van het oponthoud in Egypte. Zo was er de ontmoeting met ^e parle vinkers in Port Said (v.d. Poel „vin gen" ze echter niet) en Ria kreeg er een hele sliert mannetjes achter haar aan toen ze na veel bieden en leven een portemonnaie had gekocht en ermee naar haar vader rende om wisselgeld te vragen. De man netjes werden nog vuriger dan ze al waren, want ze dachten: die beurs zien we nooit meer terug en het geld nog minder. In Cairo sliepen ze heel deftig in een Hiltonhotel. Ze dwaalden er door sloppen en stegen, waar de kadavers van schapen (of waren het hom en, zegt pa) in de deuropeningen hingen voor de verkoop gedecoreerd met honderden bromvliegen, want „het vlees hoeft cYar toch niet gekeurd te worden." „En dan hebben we nog op kame len gereden, op een stapel oude lap pen tussen de bulten; doodsangsten stond ik uit bij dat gewiebel" vertelt Ria, nu opgewekt. Op 17 november kwam men in Wellington op het Noorder Eiland Pa van der Poel, trots met Nieuw- Zeelandse hoed, met zijn dochters Gonnie en Ria op zijn oude erf. maal in de twee Jaar worden Z' ge schoren om meer wol er van le krij gen. „Hier worden kapitalen van ge vangen," aldus de heer v.d. Poel, „als je 10.000 schapen hebt kom je wel een heel eind als je nagaat, dat per keer voor 12 gulden wol van het schaap komt." En wat vond wereldreiziger v.d. Poel van de sfeer en het gemeen schapsleven in Nw.-Zeeland? „Ik maak me over de Hollanders daar helemaal niet ongerust. Het godsdienstig leven maakt een zeer goede indruk. Ze hebben daar aan de vijf geboden der H. Kerk een, zesde toegevoegd: gij zult uw priesters on derhouden, en dit wordt heel behoor lijk nagekomen." Alle zondagen is er een gezongen H. Mis, maar dan „gezongen" door de kinderen onder de vijf jaar, want „alles" gaat naar de kerk. Je vindt er kinderspeelplaatsen in de kerk en er is zelfs een kerk met een zandbak, althans volgens emigrant v.d. Hulst uit Voorschoten. Collectes daar èn thuis „Niemand heeft een vaste plaats, men begint achteraan te gaan zitten en zo raakt de kerk naar voren toe voL Met twee collectes wordt daar meer opgehaald dan hier met vier. De jongens zeiden al tegen me: vader, gooi nou niet te weinig op die schaal, want ze weten hier verduveld goed: als er Hollanders over zijn liggen er altiid van die kleine geldstukjes op." Wat die kinderen betreft, een mis siepater zei eens ter opwekking voor een missieweek: allemaal komen en breng de kinderen maar mee, want ze kunnen zo hard niet schreeuwen of ik schreeuw er over heen.." „Nee", zegt nogmaals v.d. Poel, „we hoeven ons over de emigranten daar niet te schamen, ik heb er al leen maar goede dingen ondervon den. Zet dat maar in de krant" Dit ter volledige geruststelling der bloed verwanten in Nederland. Sociaal komen onze emigranten in Nw.-Zeeland ook wel aan hun trek ken. Er zijn daar voorzieningen om van te watertanden. Als je 65 bent en je woont 20 jaar in Nw.-Zeeland wordt er van staatswege 90 gulden per week uitgekeerd. De dokter laat zich aan huis voor 2,50 ontbieden en het ziekenhuis biedt gratia gast vrijheid. Het is een kameraadschappelijk land, vindt onze Oud-Adese reiziger. „En huiselijk hoor; na het werk wor den 15 glazen bier naar binner ge slagen in de „pub", maar na zes uur zijn de café's dicht. Er is weinig t.v., zondags zijn er zelfs geen bioscoop voorstellingen." „O ja," zegt v.d. Poel nog, „met die kindertoeslagen is het ook mooi. Je krijgt 1 per kind per dag en het is mogelijk vast een bedrag ineens voor enkele jaren tegelijk op te ne men voor een verantwoorde geld belegging zoals b.v. het bouwen van een huis. Maar het feest gaat niet door als de permissie van de vrouw ontbreekt." Op 19 april dit jaar begon de terugreis met de Willem Ruys, na een groots afscheidsfeest. Een onverge telijk mooie maand werd het. Er werd een andere route gevolgd, dwars over de Stille Oceaan, door het Pa namakanaal („enorm indrukwekkend was dat"), langs Florida en de Ber muda-eilanden. Vers in het geheugen liggen nog de twee oranjebittertjes aan boord op Koninginnedag voor iedere passa gier: een heus gebaar van de com mandant, wat sommigen beschouw den als een aanloop en aanmoedi ging. Het liep soms de „spuigaten" uit, wat aan boord van oen schip natuurlijk voor de hand ligt. Eenmaal thuis in het lieve vader land wachtte het drietal een geweldig welkom, heel de Zwarte weg in Oud- Ade vlagde. De heer v.d. Poel kan nu teren op zijn rijke herinneringen en droomt al weer van een reis in het verre verschiet.. HOBBY-CONFLICTEN Peter: „Och mama, we hebben zoveel plezier, dat moet u eens meemaken. Papa heeft ons een heleboel uit zijn jeugd verteld, ter wijl we dit model geknutseld heb ben". Moeder: „Dank je wel, ik heb wel wat anders te doen. Ik heb geen tijd om te spelen en overigens kan ik die rommel hier bijna niet meer zien. We zouden zo'n gezel lige huiskamer kunnen hebben als jullie drieën in jullie vrije tijd wat verstandigers wilden doen...." Ook als het rommel maakt zou een moeder blij moeten zijn als de man en de kinderen elkaar vinden in een gemeenschappelijke hobby. Dat bindt de kinderen aan huis en sterkt de familieband. U kimt van de „kunstenaars" gerust verlangen, dat zij later alles opruimen, maar.... drinkt u rustig een kopje koffie met ze in de „werkplaats". Dat is veel verstandiger en prettiger dan te mopperen over een beetje wan orde. De tien geboden bij het verpotten. Men heeft velerlei regels in acht te nemen als men op de juiste wijze wil verpotten en de plant daarbij geen schade wil toebren gen. 1. Neem lichte, goede humus. 2. De plant wordt uit de pot ge haald terwijl men de pot omdraait en voorzichtig tegen de tafelkant klopt; de vingers legt u als een vork om de stengel. 3. Als de wortels tot de bodem van de pot zijn gegroeid moet de plant in een grotere pot worden overgeplant. 4. Dode worteldelen worden af gesneden, maar men moet oppassen, dat de jonge wortels niet bescha digd worden of te zeer ontbloot worden als men de oude aarde ver wijdert 5. De verse aarde moet kamer temperatuur hebben. 6. Nieuwe potten worden voor het gebruik in een emmer water geplaatst, zodat ze zich kunnen volzuigen en later niét het vocht aan de plant kunnen ontnemen. 7. Vergeet niet, op de bodem over het gaatje een scherf te leggen. 8. Oude bloempotten worden van binnen en van buiten gereinigd met staalwol, waardoor ze weer hele maal poreus worden. 9. Houdt de plant na het verpot ten de eerste dagen wat buiten al te fel licht. 10. Geef de plant pas na onge veer twee weken kunstmest. Uit de keuken geklapi MENU VAN DE WEEK Wanneer het weer de Pinkster dagen meewerkt zullen velen er op uittrekken en een mooi plekje in de vrije natuur opzoeken waar on gestoord de dag doorgebracht kan worden. Natuurlijk moet er tussen door ook gegeten worden en wat is dan aantrekkelijker dan een onge dwongen picnic! Luxe broodjes, cadetten, krente- bollen, die men ter plaatse klaar maakt, een potje boter, vleeswaren en hard gekookte eieren vormen hierbij wel het hoofdbestanddeel, maar vruchten, kartonnen bordjes, papieren servetjes, messen en vor ken en lekker koude melk behoren zeer zeker ook tot de picnic-uitrus ting. Maar hoe die melk koud te hou den? Denk daarbij eens aan de thermosfles die niet alleen geschikt is om dranken warm, maar net zo goed om dranken koud te houden! Zo toegerust kan men van zo'n uit gangetje een heerlijke en toch heus niet dure dag maken! Eerste Pinksterdag: kop bouillon met welsh rarebit, hard gekookte eieren, asperges, gesmolten room boter, nieuwe aardappelen, bul- gaarse yoghurt met aardbeien. Tweede Pinksterdag: aspergesoep, kalfsfricandeau, peultjes, gebak ken hele nieuwe aardappeltjes, grapefruit met slagroom. DINSDAG: rest koud vlees, aard appelen, gemengde sla, wentel- MANTELMODE UIT LONDEN Dit Is een vlotte gemakkelijke mantel van witte mohair voor de komende herfst, nit de collectie van het Engelse huls Harella, mo del Gina Warwich laat zien hoe een leuke sjaal voor een smaakvol con trast kan zorgen. Een miniatuur broeikas. Men geeft de tere zomerplanten een goede start als men ze tegen nachtelijke koude en wind. be schermt en tot dit doel is deze miniatuur broeikas gauw in elkaar geknutseld. Twee paar ronde stok ken een spijker door het kruis houdt hen bij elkaar vormen de gevels. Een langere stok verbindt de beide gevels. De ronde stokken worden in de aarde geplant en het hele geraamte wordt omtrokken met een plastic huid. teefjes met gebakken appelschij ven. WOENSDAG: stamppot rauwe spi nazie, speklapjes, gefruite ui, moccavla. DONDERDAG: kaasragout, aard appelen, postelein, yoghurtpud- ding met vanillesaus. VRIJDAG: macaronisoep, garnalen- sla. ZATERDAG: risotto, fruit. Welsh rarebit 250 gr. oude kaas, 3 eetlepels melk, iets worcestershiresaus, zout, peper, cayennepeper, knoflook, dunne sneetjes geroosterd brood of toast. De kaas raspen en met de spe cerijen vermengen. De bodem van een gietijzeren pan met een pitje knoflook inwrijven en de melk er in aan de kook brengen. Van het vuur af de kaas erbij doen en de massa goed glad roeren. De snee tjes geroosterd brood of toast er mee bedekken, bestrooien met wat paprikapoeder en heet opdienen. Garnalensla. 250 gr. gaargekookte macaroni, 150 gr. gepelde garnalen, 160 gr. ham, 2 hard gekookte eieren, mayo naise, mosterdpoeder en paprika- P"fder De gaargekookte macaroni in stukjes snijden, vermengen met de garnalen en op smaak afmaken met mayonaise, mosterdpoeder en pa prikapoeder. De sla garneren met de hard gekookte eieren en met kropsla opdienen. KARNEMELKPUDDING yK 1. karnemelk, sap van 2 citroe nen, geraspte schil van 1 citroen, 200 g. suiker, 30 gr. gelatine (waar van 5 gr. rode gelatine), dl. wa ter. De geweekte gelatine en de suiker in het hete water oplossen en door de karnemelk, waaraan het citroen sap en de citroenrasp zijn toege voegd, roeren. De massa, zodra ze drillig gaat worden, in een met water omgespoelde vorm overbren gen. De pudding keren, desgewenst garneren met wat slagroom en een geconfijt vruchtje en er een vanille saus bijgeven. lOUOUOUOUOIIOIIOIIOIlOHOIIOIIOUOIIOIIO O, lOIIOIIOIIOIIOIIOIIOMOMOIIOI

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10