Extra bruggen en wegen voor het verkeer Aannemersbondtreedt uit verbond van Ned. werkgevers Meisje te Hillegersberg aangerand I DONDERDAG 2 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 K oningin bezocht Erasmushuis H.M. de koningin, in diepe aandacht voor de inhoud van een vitrine in het Erasmushuis te Brussel, dat woensdagmiddag werd bezocht. VOOR DE BOUW VAN ROTTERDAMS METRO: Ook aan kijkers is gedacht Op 1 oktober a.s. begint men met de aanpak van drie objecten van de metro in Rotterdam, nl. de enderwa- tertunnel aan het eind van de Schie- damsedijk, het bouwdok voor de tunnelstukken op het Weena en het in het droge te maken tunnelstuk op de Coolsingel, daar waar Aert van Nesstraat en Meent een belangrijk kruispunt vormen. Van dezelfde 'da tum af zal het tramverkeer voorlo pig van de Coolsingel zijn verdwe nen. Het wordt omgelegd door de Van Oldenbarneveltstraat. Het ge wone verkeer zal dan echter de eer ste negen maanden nog de oude rou te kunnen blijven volgen. Maar op 1 juli 1961 wordt het ernst in de binnenstad. Dan begint men van het bouwdok Weena af een ka naal te graven, dat met een bocht over het Hofplein naar enover de Coolsingel geleid wordt, tot het ge reedgekomen tunnelstuk aldaar is bereikt. Ook wordt dan begonnen met een bouwdok op de Blaak, van waar tunnelstukken van de andere kant af kunnen worden aangevoerd en aangesloten. Onrust Natuurlijk was er al lang enige onrust bij de winkeliers, de caféhou ders en de andere belanghebbenden. Men vroeg zich af hoe het zal gaan tijdens deze ingrijpende werkzaam heden, die zowel de Coolsingel als het Hofplein gedurende enige jaren een minder riant aanzicht zullen ge ven. Het college van B. en W. heeft deze onrust begrepen. Er is reeds i met de betrokkenen overleg ge- pleegd. Zij hebben een commissie gekozen, die regelmatig met het col lege en de uitvoerende gemeente diensten contact zullen onderhouden. Aantrekkelijk werk Het zal in ieder geval zo zijn, dat de uitgegraven grond niet opzij van het kanaal tot een dam wordt op geworpen. Dit zou een chaotische toestand veroorzaken. De grond zal integendeel worden weggeyoerd en het kanaal zal met een gazen hek worden omgeven. Daardoor wordt het enigszins aantrekkelijk over de Coolsingel te gaan en de vordering van de werkzaamheden te volgen. Bovendien is het niet zo, dat de ge hele Coolsingel opgebroken zal blij ven tot men er geheel klaar is. Zo dra een toegevoerd tunnelstuk aan het bestaande is gekoppeld, kan daar het kanaalgedeelte verdwijnen en de normale toestand worden hersteld. Bouwstaking kostte bond derde deel van vermogen De staking in het bouwbedrijf heeft de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout en Bouwnijverheid een derde deel van zijn vermogen gekost, hoewel slechts 10 pet. der leden bij de sta king werd ingeschakeld. Het bonds- vermogen, dat op 31 december 1959 nog bijna 2 miljoen gulden bedroeg, heeft daarmee een flinke klap ge kregen. De bouwvakstaking heeft aangetoond hoe belangrijk voor een vakbond een ruime financiële reserve is. Een vermogen van een miljoen gulden nu, betekent niet meer dan een half miljoen vóór 1940, werd de deelnemers aan de algemene verga dering van de bond in Haarlem on der ogen gebracht. Als een dergelijk conflict zich zou herhalen, zou de financiële draag kracht van de bond ernstig worden ondermijnd. Bij het oversteken van de Cre- zeelaan in de Lier werd gistermiddag een tachtigjarige man, de heer A. Herbert uit deze plaats, dodelijk aan gereden door een militaire auto. Voor nieuwsgierigen Op het Hofplein worden twee brug gen voor het gewone verkeer over de kanaalronding gelegd en een voor dubbel tramspoor. De eerste twee bruggen zullen breder worden dan voor het verkeer noodzakelijk is, teneinde nieuwsgierigen gelegen heid te geven tot kijken, wanneer er iets spectaculairs gebeurt. Wat natuurlijk niet iedere dag het geval is. Over het kanaal op de Coolsin gel zijn drie bruggen gedacht, zodat men gemakkelijk van de ene naar de andere kant kan oversteken. De bouw van de metro wordt, zo als bekend, in tijdsduur geschat op zes jaar. waarvan het gedeelte in de strikte binnenstad op drie a vier jaar wordt geraamd. Reeds zijn maat regelen getroffen om het doorgaande wegverkeer geen stagnatie te doen ondervinden. Het zal worden omge legd. Daarvoor is men reeds enige tijd bezig de Westersingel tot een brede verkeersweg te maken en ook de Van Oldenbarneveltstraat te ver breden. Tweede Kamer wacht nog een drukke tijd De voorzitter van de Tweede Ka mer heeft gisteren de leden een was lijst vol met nog te behandelen za ken opgesomd. De Kamer gaat tot 21 juni aanstaande met Pinkster reces. Daarna komt er een tijd van heel hard werken, die begint met de defensienota, welke een debat van zeker twee dagen zal uitlokken. Daarna volgen de wijziging van de loterijwet, de wettelijke regeling van de voetbaltoto en de loterij-belas ting, de sportnota, de kwestie Lau- werszee, de dierenbeschermingswet, de prijzenwet, de wet op de afbeta ling, de boswet, de liquidatie van oorlog- en watersnoodschade en de grenswijzigingen van Dordrecht en Dubbeldam. Op 4 en 5 juli zal het toegezegde Europese debat worden gevoerd, 't Is de bedoeling, dat de Kamer dit alles voor 7 juli, dus in drie weken tijd, zal hebben behandeld. Daarom zal men ook op de maandagen in die periode vergaderen en zal er iedere dag een avondvergadering zijn. Steun aan studenten. Gistermiddag kwamen financiële en sociale voorzieningen ten behoe ve van de studenten ter sprake. Vastgesteld werd, dat het aantal academici in de toekomst sterk zal toenemen en dat er in 1970 tenmin ste 60.000 studenten in Nederland zullen studeren. De overheid blijft de minder draagkrachtige studen ten steunen. De basis van het debat vormde de onderwijsnota van minister Cals. Met de bewindsman voelen de mees te Kamerleden niet voor het com munistische idee studieloon van Rijkswege toe te kennen aan elke studerende. In 'n motie verzocht de socialistische oppositie een wettelij ke regeling te ontwerpen voor ge lijke studiekansen bij het hoger on derwijs. De hoogte van de door de overheid te verstrekken vergoeding zou afhankelijk gesteld moeten wor den van de draagkracht der ouders. Minister Cals achtte de tijd voor zulk een wettelijke regeling nog niet rijp. Na de reces zal hierover ge stemd worden. De bewindsman be loofde wél met zijn ambtgenoot van financiën te zullen spreken over verhoging van de beurzen in ver- band met de huurverhoging. Tevens zal hij de kwestie van „omzetting achteraf' van renteloze voorschot ten in beurzen onder de loep ne men. PAKHUIS UITGEBRAND. De Zaandamse brandweer werd gis teravond om half elf gealarmeerd voor een uitslaande brand bij Zwaar demakers handel- en industrie n.v. aan de Oostzijde te Zaandam. Een schipper, die met zijn schip achter de silo's lag, had vuur in het drie ver diepingen hoge pakhuis „Concordia" gezien. Toen hij de nachtchef van het be,- drijf waarschuwde, sloegen de vlam men reeds uit het dak. De Zaandam- se brandweer bestreed het vuur met groot materiaal, waarbij ook de brandblusboot de „Weer" werd ge bruikt. Uitbreiding van de brand naar de nabij gelegen pakhuizen en silo's kon worden voorkomen. De bovenste verdiepingen van het pakhuis „Con cordia" brandden geheel uit; de be nedenverdieping, waarin enkele ma chinerieën waren opgesteld, kregen veel waterschade. Omstreeks half twaalf was men het vuur meester; de nablussing verg de nog geruime tijd. De schade wordt geraamd op tussen de een en twee honderdduizend gulden. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. „/n de steek gelaten" In de vergadering te Scheveningen van de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond voor de Bouwbedrij ven in Nederland, (de NAPB) is gis teren het besluit gevallen om uit het Centraal Sociaal Werkgeversverbond en ook uit het Verbond van Neder landse werkgevers te treden. Het bestuursbesluit daartoe werd met applaus door de vergadering aanvaard. De voorzitter van de NAPB, de heer J. Dura Dzn., voerde als reden voor dit uittreden aan, dat de bouw nijverheid door de werkgeverscen- tralen in de steek is gelaten bij het bouwconflict rond de zogenaamde doorberekening in verband met de nieuwe c.a.o. Hij zei te hopen, dat de Raad van Bestuur Bouwbedrijf op den duur de eigen werkgeverscentrale van het bouwbedrijf zal worden. Met de rooms-katholieke en chris telijke patroonsbond is over dit be sluit geen overleg gepleegd. Hedenavond 8.40 uur Wat iedere vrouw wel weet Een T.V.-blijspel van James Barrie Houd het eerste teugji langer in Uw mond. U bemerkt het direct Die voortreffelijke ZEER OUDE WP GENEVER van Wynand Fockink is beter. Fris en zacht van smaak Robuust van karakter Rijp en vol van geur f 8.35 PER HELE LITER In dhandigs kneeplles de geheide gebeide va» GENEVER Wynand Fockink - Anno 1679 Nog slechts t/m II Juni: CAMERA INRUIL ACTIE Uw oude fototoestel is 7.50, 10.- of 15.- waard I Inlichtingen bij ow fMhnntltlnor f Advertentie) Nederlandse „lotto" voor humanistische liefdadigheidsvereniging De Nederlandse vereniging voor maatschappelijk werk „Humani- tas", een humanistische liefdadige vereniging, heeft van de minister van Justitie toestemming gekregen een voor Nederland geheel nieuwe loterij te houden. Deze loterij, „Rolot" ge naamd, is geïnspireerd op de „Lotto", waaraan onze Oosterburen wekelijks een bedrag van 21 miljoen Mark spen deren. Van 25, in een vierkant gerang schikte verschillende letters moet men er willekeurig zes aanstrepen. Wan neer deze letters door de Amsterdam se notaris, mr. F. A. de Gelder wor den getrokken is men winnaar. De vergunning is afgegeven voor de duur van 20 weken. Wekelijks zal een nieuwe rolot worden gehou den. De inzendformulieren veroude ren niet. Dinsdags om 6 uur sluit de inzen ding, waarna de volgende ochtend om 9 uur de trekking plaats heeft. Ontsnapte schipper vloog agent naar keel Op het Muntplein te Amsterdam heeft de 34-jarige schipper C. G. M., die 19 mei ontsnapte uit de psychi atrische inrichting „Hulp en Heil" te Leidschendam, vannacht getracht een agent te wurgen. De agent had de man herkend van een opsporingsbe vel en gelastte de schipper mee te gaan naar het bureau. De ontsnapte was dit echter niet van plan en ver zette rich hevig. Tenslotte greep hij de agent naar diens keel. Met de hulp van enkele voorbijgangers slaagde de agent erin zich van de man te bevrij- Benoemingen bij Kon. Akademie van Weienschappen Bij Koninklijk Besluit zijn bekrach tigd de benoemingen van prof. dr. A. C. Zaanen, prof. dr. G. W. Rathe- nau ,prof. dr. J. F. Arens, prof. dr. H. J. Lam, prof. dr. J. H. P. Jonxis, dr. C. J. Bouwkamp, ir. B. D. H. Tel- legen, dr. ir. J. P. Mazure tot gewoon lid en van prof. dr. P. Falot, prof. dr. E. P. Wigner tot buitenlands lid van de afdeling natuurkunde der Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. Dr. A. C. Zaanen, geboren in 1913, studeerde te Leiden, Promoveerde in 1938 op het proefschrift: over reeksen van eigenfuncties van zekere randproblemen. Sinds 1959 is hij hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de wiskundige analyse. Zijn wetenschappelijk werk beweegt zich op verscheidene onderdelen der wiskundige analyse. Zijn internatio- le reputatie leidt herhaaldelijk tot uitnodigingen tot het houden van voordrachten. Dr. H. J. Lam, geboren in 1892, is hoogleraar in de systematische plant kunde aan de Rijksuniversiteit te Lei den en directeur van het rijksherba rium aldaar. Onder zijn leiding is het rijksherbarium sterk gegroeid. Het neemt thans een zeer goede plaats in onder de grote herbaria der wereld. Vele publicaties gaf hq het licht. ZOEKEN NAAR KOBALTSTAAFJE GESTAAKT Alle betroken instanties hebben het onderzoek naar het staafje kobalt, dat op 27 april in het Goudse diaco- nessenhuis „De Wijk" werd vermist, gestaakt. Het gehele ziekenhuis is doorzocht en alle sporen werden ge volgd. Het resultaat bleef evenwel uit Aanvankelijk bestond het plan om de twee Goudse vuilnisbelten met behulp van een bulldozer om te ha len en nauwgezet te doorzoeken, om. dat het vermoeden bestond (en nog bestaat), dat het kobalt daar terecht was gekomen. Aangezien dit evenwel een bedrag van 2.000 gulden zou ver gen, heeft men er van afgezien en het zoeken gestaakt, „Tass" meldt, dat donderdag op twintig kilometer van Stalingrad vier aardschokken van gemiddelde kracht zijn gevoeld. KATHOLIEKEN SCHONKEN KLOKJE AAN HERVORMD KERKJE De kleine hervormde kerk te Schin- veld in Limburg heeft van het kath. kerkbestuur een luidklok cadeau ge kregen. De luidklok was tot voor kort in gebruik in een kath noodkerk. De herv. gemeente had behoefte aan een klok en heeft het geschenk met vreugde en dankbaarheid aanvaard. Een tot nu toe onlbekende man heeft in Rotterdam-Hillegersberg een ze ventienjarig meisje, dat te voet een geparkeerd staande bestelwagen pas seerde, in de laadbak van de auto ge trokken waar het meisje door hem werd aangerand. De ramen aan de achterzijde van de bestelwagen wa ren voorzien van bruine gordijnen. Aetherklanken VRIJDAG 3 JUNI 1960 HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 NWs. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V.d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 V. d. huisvr. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. en omr.koor. 15.05 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Vocaal-ens. 16.20 Gram. 16.35 Piano recital. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Harmonie-ork .18.20 Gevar. progr. 18.50 Regeringsuitz.: Sociale actuali teiten, d. J. C. Visser, Hoofd Afd. voorlichting v.h. Ministerie v. Sociale Zaken en Volksgezondheid. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Fra Diavolo, komische opera. (I. d. pauze: kunstrubriek). 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Kunstrubriek. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v.d. vr. 9.10 Gram. 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, lezing. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 V.d. vrouw. 11.00 V.d. kleuters. 11.15 Fagot en piano. 11.42 Orgelspel. 12.00 Dansmuz. 12.20 Re geringsuitz.: Uitz. v. d. landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.25 Boekbespr. 14.45 Saxofoonmuz. 15.05 Gevar. progr. 16.00 Grepen uit de muziekgeschie denis, muzikale lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Jazzmuz. 17.25 V. d. touristen. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, lezing. 19.00 V.d. kind. 19.10 Lichte muz. 19.30 De stad nu, gesprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Film- rubr. 20.20 Finse volkszang. 20.35 Ontmoeting met het Oosten, klankb. 20.50 Regeringsuitz.: De Verenigde Naties in de afgelopen weken, door Mr. C. W A. Schürmann, Neder lands permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. 21.00 Veer tiendaags vrijdagavondretour. 22.15 B'ütenL weekoverz. 22.30 Nws. 22.40 Zorg om de mens, gesprek. 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekoverz. VARA: 20.30 Act. 20.45 Interview. 21.25 Liedjes progr. GRAMMOFOONPLATENPROGR. DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) Van 18—20 uur: I. Carl Maria von Weber: „Der Freischütz" (le en 2e bedrijf), ro mantische opera in drie bedrijven op tekst van Friedrich Kind. Plaats en tijd van handeling: Bohemen, kort na het einde van de Dertigjarige Oorlog. II. Albert Lortzing, fragmenten uit „Undine". VATIKAANSE RADIO (25.67 m, 31.10 m, 41.21 m, 196 m) 22.15 uur: Pauselijke algemene maand-intentie van het Apostolaat des Gebeds: „Dat de gelovigen vu rig om bijstand van de H. Geest bid den voor herstel der christelijke eenheid in het ene, ware geloof en in de ene, ware Kerk." Vorstelijke gala-avond in Vlaamse Schouwburg den en hem naar het bureau over te Dinsdagavond heeft H.M. koningin Juliana met koning Boudewijn en prinses Beatrix in de Koninklijke Vlaam brengen. De sdhipper is reeds enkele se Schouwburg te Brussel een door de Belgische regering aangeboden gala-avond bijgewoond. Foto: in de name malen veroordeeld wegens diefstal» werden de artiesten aan de vorstelijke bezoekers voorgesteld.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7