Systeembouw of niet in de scholenbouw? De Gouden Cii*kel DOKTER JANE Priester zegende huwe'ijk van zijn zoon in beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! KBBEB35KI Er bleven na nieuwe C.A.O. nog ver schillende vraagpunten in bouwbedrijf vv ^^i*ouAü 1 JUNI 1960 L)tL LfelliJSr. v't NI PAGINA 8 Werktijd werd met lopen bekort Om-eisen betreffende loonsverhoging en werktijdverkorting kracht bij te zetten is het personeel van de Franse spoorwegen en van de bussen en metro in Parijs voor 24 uur in staking gegaan. De foto toont een volkomen verlaten station Montparnasse in Parijs. Dinsdagmorgen heeft pater Dom. F. Lucassen O.S.B. in de katholieke kerk toegewijd aan „Maria Regina" te Deventer het huwelijk van zijn zoon H. J. F. M. Lucassen met mej. M. Th. B. Brouwer ingezegend. Pater Lucassen trad na het overlijden van zijn echtgenote in het Benediktyner- klooster te Oosterhout in 1954 en werd in 1958 priester gewijd. POSTSLUTTNGEN SMALDEEL V. De luchtpossluitingen voor de op varenden van smaldeel V bestaande uit Hr. Ms. „Karei Doorman", Hr. Ms. „Limburg" en Hr. Ms. Gronin gen" zijn vastgesteld op 1 juni te 13.00 uur, 7 juni te 13.00, 18 juni te 15.00 uur, 4 juli te 13.00 uur en 9 juli te 09.00 uur. Deze postsluitingen gelden tevens voor opvarenden van de tanker „Mij drecht". De brieven dienen geadres seerd te zijn: p.a. Amsterdam C.S. Marine. De „Mijdrecht" maakt deze vlag- vertoonreis deel uit van het smal deel om de schepen van brandstof en proviand te voorzien. Het smaldeel is voor wat betreft de postsluitingstijden niet geheel afhan kelijk van de aanloopdata in de di verse havens. Helicopters kunnen in gezet worden om post en dergelijke op te halen van plaatsen die gepas seerd worden. ALPHEN AAN DEN RIJN Hartelijke huldiging chef-brugwachter v. Wijk pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tabl. f. 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.50 Aan wal in de olie op zee in het zand Twee machinisten van de konink lijke marine zijn gisteravond, na wat te diep in het glaasje gekeken te heb ben, met een motorsloep van de ma rine op stap gegaan. Door het onstui mige water raakten zij echter vast op de „Razende Bol", een gedeelte van de Haaksgronden bij het Marsdiep, waar Gistermiddag is de heer A. van oud-collega sprak. De heer A. van Wijk, chef-brug- wachten' tot^ufo kwam" opdase™ Wijk' chef-brugwachter aan de pro- De heer Van Wijk mocht tijdens wachter te Aiphen, met zijn echtge- wachten tot nuip Kwam opaagen. vinciale brug ln de Pieter Doelman- deze receptie nog tal van gelukwen- 1 Deze hulp kwam eerst de volgende straat tijde°s een in hotei Centraal sen en blijken van medeleven in note, geflankeerd door twee van zyn morgen, toen de sleepboot „IJssel de gebouden receptie ter gelegenheid ontvangst nemen. Tot elot sprak hij dochters, tijdens de receptie bij zijn twee uit hun benarde positie verlos- van zi n 40.jarig arbeidsjubileum op woorden van dank voor de betoon- 4(viaH- „rheidsiuhilenm bil de tpo»-. do müirftïon dio mot do ..J.. belangstelling de hartelijke 4U-jarig arDeiasjUDiieum dij ae te. Een van de matrozen, die met de hartelijke wijze gehuldigd. „Limburg moest uitvaren, heeft zijn lnn_hflan woorden en de geschenken, schip nog op het laatste moment kun- De heer Van Wijk is zyn loopbaan nen bereiken. De „Limburg" zal, begonnen M de provincie aan het zoals gemeld, de „Karei Doorman" op „Aarkanaal waaraan hij 15 jaar (Advertentie) diens reis naar Nieuw-Guinea bege- heeft gewerkt. Daarna kwam hij Provinciale Waterstaat. leiden. Beschouwing door de heer Dura BB kosHe Neder'and vorig jaar 14 miljoen De heer Dura jzn., voorzitter van de Nederlandse Aannnemersbond en Patroonsbond voor de bouwnijver heid in Nederland, (NAP) heeft tijdens de jaarvergadering van deze bond in het Scheveningse Kurhaus gesproken over arbitragekwesties en de gevolgen van de nieuwe CAO. De heer Dura besprak eerst de hisorie van de arbitrage, die in de cember 1959 .eind gde met zodanige bepalingen in de bestekken van rijkswaterstaat, dat het recht van de aannemers om door arbitrage of bin dend advies een geschil tot oplossing te brengen in rook vervloog. Ruim zestig jaar geleden werd voor bin dend advies door onafhankelijke adviseurs, door ministe dr C. Lely de grondsla., gelegd. In 1936 werd deze zaak door de minister van Ver keer en Waterstaat in handen van de raad van arbitrage voor de bouw bedrijven gelegd. Eind 1959 versi heen plotseling de gewraakte clausule, die de arbitrage op losse schroeven zet te en eindeloze process^. in het vooruitzicht stelde. Na een verbod aan de leden om n te schrijven nam rijkswaterstaat een nieuwe bepaling op, dat „bindend adviseurs niet be voegd zijn, het tussen partijen over- eengekomene te wijzigen". Naar mening van de heer Dura heeft de overheid met deze geamen deerde clausule tot uitd .kking wil len brenger., dat overeenkomsten partijen tot wet strekken er. dat der den daarin onder geen voorwaarde wijziging in moi-.en brengen. Hetgeen hem grote voldoening gaf. Overtre ders van het erbod tot inschrijven werden voor de erecode gedaagd en zijn met grote boetes gestraft door het eigen tucht-college, aldus deelde de heer Durn mede. Het aantal over tredingen was echter gering. Vervolgens ging hij de affaire van de niet-doorberekeningsclausule bij het aangaan van de nieuwe cao na. Ondanks de staking en langdurig onderhandelen, juist ook met de werknemersorganisaties, die aanvan kelijk akkoord warer gegaan met doorberekening van hogere lonen volgens de risico-clausule op lopen de werken, doch daarna het rege ringsstandpunt gingen delen, werd toch veel bereikt. Na de telurstel- lende uitspraak in het aangespannen korte geding kwam de prijzenbe- schikking. Daarbij werd niet langer de eis gesteld, dat voor toepassing van de CAO op onderhanden ziinde werken een naderè overeenkomst tussen aannemer en opdrachtgever zou moeten worden gesloten, waarbij de aannemer afstand zou moeten doen van zijn recht op verrekening van de hogere lonen en sociale las ten op grond van de risico-regeling. „Wij hebben ons als werkgevers voor alle rechten voorbehouden", al dus de heer Dura. Hij betreurde het, dat de beide werkgeverscentrales, noch de minister van bouwnijver heid, de door het bouwbedrijf geop perde bezwaren tegen de gevolgen van een vrijere loonregeling, geuit in het najaar van 1959, hebben geac cepteerd. Nederland trok zich terug Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: „Enige maanden geleden stelden Nederland en Portugal zich nagenoeg gelijktijdig kandidaat voor de ver kiezingen voor de Veiligheidsraad, die in oktober a.s. in New York zul len plaatsvinden. De beide kandida turen golden dezelfde zetel, t.w. de plaats die tot het eind van dit jaar door Italië bezet is. Teneinde nu te voorkomen dat twee Europese landen, die tevens bondgenoten zijn in de Navo, bij de verkiezing voor dezelfde zetel zou den concurreren, heeft Nederland zich bereid verklaard zijn kandida tuur in te trekken, indien Nederland de kandidaat der Europese groep zou worden by de verkiezingen, die in 1962 voor dezelfde zetel zullen wor den gehouden". Tweede Kamer dringt aan op versnelling van tempo De^'heer*"X H. Kramer hoofd- Gebrek aan ruimte voor het onder- zijn. Er werd aangedrongen op hand- bijdrage in den regel niet hoger dan bouwkundige bij dé Provincie en de w*js is gisteren weer onderwerp ge- having van het bestaande bouwvolu- 30 cent per inwoner, maar in de A- f b v wük weest van het gesprek in de Tweede me. Alleen dan zal men er misschien gebieden werd heel wat meer per ff-tll:~dp van de Drettiee samenwer- Kamer. in slagen aan de noodtoestand een inwoner door de gemeente betaald; |ing gdie er steed? heeft bestaan. Hij Afgevaardigden behandelden de einde te maken, in Den Haag >.v. 92 cent per mgeze- bood namens het personeel een TV- noodtoestand, die met name het Mevr> Van someren—Downer tene- x tafel aan. voortgezet onderwijs voor onoplos- (Lib) en do heren Engelbertink en De ministers Toxopeus en Zijlstra De voorzitter van de Bond van Dare problemen stelt. Tilanus (CH) drongen er bij de mi- hebben in hun memorie van ant- Provinciaal personeel „Eensgezind- De heer Engelbèrt (KVP) betoog- nister op aan de gemeente- en woord op de wet Bijdragen BB in 't heid", de heer K. van Buren, sprak de, dat naar schatting een half mil- schoolbesturen vrij te laten in de midden gelaten of deze uitgaven van namens deze bond en bood sigaren joen leerlingen van het lager onder- keuze van het te bouwen schooltype, de gemeenten nu wel noodzakelijk aan, waarna de oud-kantonnier de wijs geen voortgezet onderwijs kan Het tempo van de scholenbouw kan waren of niet. heer C. de Jong te Leiderdorp als ontvangen, omdat er geen lokaliteiten wellicht worden verhoogd door meer systeembouw, maar de heer Tilanus de klapbrug, destijds in de Bruggen straat te Alphen. Een kwart eeuw totaal is hij werkzaam geweest in Alphens centrum aan verschillende bruggen, zelfs heeft hij daar meer dere malen een pontveer bediend in de dagen de bezetting en als de brug stuk was. Het was de referendaris der Pro vinciale Waterstaat, de heer Crer- De BB heeft Nederland in 1959 winsky, die namens de directeur ruim 14 miljoen gulden gekost. On- hoofdingenieur de gelukwensen geveer 9.490.0(H) kwam uit de rijks- kwam aanbieden en daarbij opmerk- kas en de rest werd door de gemeen- te, dat hij de jubilaris persoonlijk ten bijgedragen. nog in 1951 tot chef-brugwachter had In de zgn. B-gebieden was deze g€5.^ombpp®rd' stond niettemin vrij sceptisch tegen over het economisch nut van deze bouw. Het zou de bouw een een leslokaal gemiddeld 5000 gulden duurder ma ken. Hij acht het dan ook onjuist op de systeembouw een „pre" te stel len. Dit is reeds aangekondigd in de memorie van an woord: bij systeem bouw zou het verzenden van de bouwvergunning bespoedigd worden. De Staatssecretaris bestreed deze mening. Naar de overtuiging van mi nister Cals dient de verantwoording op de eerste plaats bij de besturen te liggen. Zij zijn vrij in de keuze van het type school. Maar wanneer door samenwerking van verschillende schoolbesturen zoals dit in Rotter dam het geval was een bepaald aantal projecten in systeembouw uit gevoerd kan worden, dan versnelt dit automatisch de uitgifte van de bouwvergunning. De arbeidsmarkt mag niet worden overspannen. Zij moet in evenwicht blijven. Overspan ning betekent, dat de bouw duurder zal worden, ontspanning, dat er ar beiders elders werk gaan zoeken. Het is de taak van het ministerie het juiste evenwicht te vinden. Het zeven jaar oude dochtertje van de familie G. Arts uit IJsselsteyn (gem. Venray) is gistermiddag, ter wijl zij door het dorp fietste en een onverwachte manoeuvre maakte door een tegemoetkomende vrachtauto ge grepen. Het kind werd daarbij zo ern stig gewond, dat het vrijwel op slag overleed. door Adeline McElfresh 37) Ze aten in de keuken, bij het raam <Jat uitkeek op een tuin vol afge waaide bladeren en gebroken takken. De tomatenplanten die Bill de heel droge periode door trouw verzorgd en geregeld begoten had, waren to taal platgeslagen. Van de grote eik die bij de kerk stond, was een zware tak verdwenen, en Bill veronder stelde dat die het wel geweest zou zijn die ergens aan de overkant een heel dak aan splinters had geslagen. Behalve een paar door de hagel ge broken ruiten was de pastorie zelf onbeschadigd gebleven. „Nog wat worstjes? Nog een ei?" zat Bill ijverig aan te dringen. „Nee, dank je, Bill, ook geen koffie meer", zei ze verschrikt toen hij haar de koffiepot voorhield. „Ik heb al drie kopjes op!" „Oei, wat een verontwaardiging", lachte hij, maar voegde er meteen weer ernstig aan toe: ,,'t Komt je eerlijk toe Jane. Je was groots gis teravond. En kom me nu niet weer vertellen dat je toch zoveel hulp had. Als jij er niet geweest was, zo kalm en rustig „Ik was van binnen helemaal niet rustig. Ik was doodsbenauwd." Hij schonk zich nog wat koffie in. Mogelijk. Maar dat heb je dan toch niet laten merken." Jane stond op. „Dank u voor het ontbijt, oma. En Bill." „Ik ga zover met je mee." Vreemd, maar ook een dag na zo'n ramp komt om. Halesville begon enigszins te herstellen van de schok. Met het opruimingswerk was direct al een aanvang gemaakt. Temidden der wrakstukken stonden nog onbe schadigde stukken meubilair zielig en verlaten in de hete zon te wachten tot ze weggebracht werden naar een of ander tijdelijk kwartier. Wat nog gebruikt kon worden werd netjes by elkaar gezet, de rest op hopen ge gooid en als vuilnis weggevoerd. On dertussen werd er heel wat afgepraat, over wederopbouw, maar ook over het zoeken naar een plekje voor tij delijk onderdak. Clay Morton ging flink over de tong; het verzekerings geld van zijn huizen zou hij wel in z'n zak steken, werd er beweerd, en verder zou hij zich nergens zorgen over maken, behalve over z'n lieve fabriek. Maar dat volkomen hopeloze ge voel, dat angstaanjagende lége gevoel begon te verminderen. Halesville was lang niet zo erg getroffen als Stewart bijvoorbeeld, waar vyftien doden te betreuren waren, en men kon een gevoel van dankbaarheid bespeuren er afgekomen te zijn zonder doden. De mensen begonnen tot de mening over te hellen dat ze tot op zekere hoogte nog geboft hadden. Zeker, er waren gebroken armen en benen, en alle mogelijke andere verwondin gen. Ook waren er die nog dagen, misschien wel weken in het zieken huis zouden moeten blijven, maar allen waren tenminste gered. Het had heel wat ernstiger kunnen zijn. Onder de nieuwsgierigen die de volgende dag eens een kijkje naar de puinhopen kwamen nemen en daar mee alle toegangswegen tot het stadje versperden, was een bekende zwarte auto. Ongeduldig trok de enige inzittende bij elk oponthoud aan een onaangestoken sigaar. En oponthoud was er vaak. Telkens wanneer iemand eens even stopte om beter te kunnen zien hoe die man op krukken daar in die hoop verwrongen balken aan het zoeken was, of om naar een totaal weggeslagen huis te kijken, werd de hele file gedwongen stil te houden en kon je van alle kanten grauwen en snauwen horen. De zwetende, rood aangelopen verkeersagent deed niets anders dan hen steeds maar weer voorwaarts zwaaien en onder het schreeuwen van: „Doorrijden alstu blieft! Zo langzaam als u wilt, als u maar blijft rijden." Het zwarte wagentje reed naar de kant van de weg toen het bij het witte huis gekpmen was, waar in de voortuin een bord stond met de na men DR. ED JOHNSON en DR. JANE LANGFORD, en de bruinverbrande man met de witte pet en de groene zonnebril stapte snel uit. De oude dokter was weer thuis Alsof hij nooit weg geweest was, stond hij in de spreekkamer rustig een verband te vernieuwen, toen Jane van een rit naar het ziekenhuis in Martinsburg nogal laat voor het middagspreekuur terugkwam. .Dokter Ed!" riep ze verheugd uit. „Wat heerlijk dat u er weer bent!" ,Zo gauw ik hoorde wat hier ge beurd was, ben ik teruggekomen." Hij keek haar over z'n bril heen aan. „Maar uit alles wat ik gehoord heb, maak ik op, <^t ik me heus niet had hoeven haasten. Mijn gelukwensen, dokter Langford! Paul hier heeft me alles verteld over het prachtige werk dat je gedaan hebt." Op de rand van de onderzoektafel zat de man die z'n schouderblad ge broken had met voorzichtige vingers het nieuwe verband te betasten. Glimlachend vroeg Jane hem: „Al wat beter?" „Dok zegt dat ik over een paar weken weer helemaal in orde ben." „Mooi zo." De man nam z'n overhemd op en trok het voorzichtig aan. „Ben ik klaar, dok?" „Kom over een dag of drie, vier, terug, Paul." Toen hij weg was, wendde de oude dokter zich tót Jane. „En wat wil je dat ik nu ga doen, Jane? Met z'n tweeën moesten we eigenlijk twee maal zo snel die eivolle wachtkamer kunnen afwerken." Hij grinikte om z'n eigen grapje. Toch was het laat voordat ze er toe kwamen over Lola Mortons aan rijding te praten en de blijkbaar suc cesvolle poging van haar schoonvader, de aanklacht wegens roekeloos rijden op te houden die tegen haar inge bracht had behoren te worden. De oude dokter zat geduldig naar haar te luisteren, i Toen Jane uitgesproken was, mom pelde hy: „Clay had beter moeten weten dan een dergelijk sujet er bij te halen. Iedereenhveet dat Jones uit de hut bereid is een eed af te leggen op alles wat hem een paar beroerde whisky-dollars extra kan opleveren. Geschrokken vroeg Jane: „Bedoelt u dat ze hem omgekocht hebben?" Maar dat zou betekenen dat Lance maar zoiets zou Lance toch niet doen? Zo liegen tegen haar! Iemand huren om er op te zweren dat zij stond te liegen, terwijl hij wist dat 't niet waar was! Z-zou hij daar wer kelijk toe in staat zijn? Helaas, Jane besefte dat ze niet met zekerheid het tegendeel zou kunnen beweren. Dr. Johnson knikte veelbetekenend. „Ik wil er die „diepvries-vis" uit m'n auto onder verwedden dat die Jones zoals gewoonlijk liegt tot hij zwart ziet. En dat doet me eraan denken" hij hees zich uit zijn doorgezakte draaistoel omhoog „die moest ik eerst maar eens naar huis brengen, dan kan juffrouw Dawson ermee aan de gang gaan. Kom je ze helpen op eten, Janie?"

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8