Hoe één man een einde maakte aan Hitiers droom Dodelijke duikvlucht door een muur van staal en vuur Het was een kans van één op de miljoen maar de prijs was groot WINSTON CHURCHILL:,WIJ MOETEN RISICO'S NEMEN' Slagschip „Gneisenau" werd lange tijd uitgeschakeld ZIJ OFFERDEN HUN LEVEN Het gebeurde kort voor Pasen op 6 april 1941Vrachtauto's ploegden in het donker van de nacht door modderige wegen. In de auto's zaten 24 jonge kerels in vliegtuiguitrusting en met reddings vesten om het ljjf. Zy zouden de zwaarst verdedigde vesting in Europa gaan aan vallen Zij spraken weinig. Niemand maakte zich veel illusies over de taak, die hen wachtte. Regen kletterde op hun uni formen toen zy vanuit de auto's op het drassige gras van het vliegveld te Corn wall sprongen en naar de vliegtuigen lie pen. De mannen vormden de bemanning voor de zes Beaufort-torpedo-bommen- werpers van het 22ste Engelse RAF-es- kader. Het was vier uur in de morgen. De bestemming was de door de Duitsers bezette Franse oorlogshaven Bresten het doel was: een aanval op het met hon derden kanonnen beschermde Duitse 32.000 tons slagschip „Gneisenau", dat in die haven voor anker lag. Fofo werd sein voor de aanval Tijdens een tocht van zeven weken over de Atlantische Oce aan had de „Gneisenau" samen met het Duitse slagschip „Scharnhorst" 22 geallieerde schepen tot zinken gebracht of tot overgave gedwongen. Het was Hitler's plan, dat deze zwaar bewapende oorlogssche pen en het slagschip „Bismark" een voor de geallieerde handels vloot ondoordringbare ring om Engeland zouden leggen om zo doende 'n hongersnood in En geland te veroorzaken, die het land binnen zestig dagen tot overgave zou moeten dwingen. De „Gneisenau" speelde een be langrijke rol in dit plan en de instruerende officier kenmerk te dit duidelijk toen hij bij het vertrek tot de bemanning zei: „Het resultaat van uw opdracht zal de oorlog ter zee op belang rijke wijze beïnvloedenI" Niets ging echter naar wens op die donkere en regenachtige morgen van 6 april. Het plan was, dat drie van de vliegtuigen met een lading bommen eerst zouden opstijgen om de torpe- doboten, die de „Gneisenau" waar- achgnlgk zouden beschermen, te bom barderen. Na de bom-explosies zou den de drie overige vliegtuigen in duikvlucht gaan om zware torpedo- bommen te lanceren. Maar, twee van de vliegtuigen, die de normale bom men zouden afwerpen, bleven bij de start in de modder van het vliegveld steken. Er vertrokken derhalve slechts vier vliegtuigen, één met bom men en drie met torpedo's. Maar de bemanningen van de laatste drie vlieg tuigen merkten niet, dat twee bom menwerpers er niet in geslaagd wa ren van de grond te komen Geen normale opdracht Bt) iedere normale opdracht zouden de vier vliegtuigen teruggeroepen zyn, maar het was geen normale op dracht. Veertien dagen tevoren had de Engelse premier Winston Churchill nameiyk de volgende Instructie ge geven: „Als er vijandelijke slagsche pen in een Franse haven gesignaleerd worden, moeten zee- en luchtmacht het uiterste doen om ze daar te ver nietigen. VOOR DIT DOEL ZULLEN ERNSTIGE RISICO'S GENOMEN MOETEN WORDEN!" De Franse ondergrondse had mee gedeeld, dat zowel de „Scharnhorst" als de „Gneisenau" in de haven van Brest lagen en verkenningsvliegtui gen van de RAF hadden het bericht bevestigd. Maar de torpedopiloten werden niet direct opgeroepen. Een week lang vlogen bommenwerpers, zwaar gehinderd door het slechte weer naar Brest. Tweehonderd vlieg tuigen namen aan deze aanvallen deel maar er werd geen enkel succes geboekt. Wel kwam een bom vlak by het slagschip „Gneisenau" terecht, doch deze explodeerde niet. Doch, de „Gneisenau' moest het veilige droog dok voor korte ty<j verlaten om de niet ontplofte bom onschadelijk te maken. En, juist in de middag, dat dit gebeurde op 5 april fotogra feerde een verkenningsvliegtuig van Ac RAF de haven van BrestDe fcto werd één van de belangrijkste oorlogsfoto's uit de laatste wereld oorlog! Nu of nooit! Het was nu een kwestie van nu of nooit want de „Gneisenau" zou onge- twyfeld binnen 24 uur weer veilig in het droogdok terug zy'n. Men besloot derhalve onmiddellijk een aanval met Beaufort-torpedobommenwerpers te ondernemen. De taak werd toever trouwd aan het 22ste RAF-eskader dat onder leiding stond van bevel hebber F. J. S. G. Braithwaite, een 34-jarige indrukwekkende man, die door de mannen, die hg onder zgn commando had, zeer werd bewonderd. HU keek bedenkeiyk, toen hU de op dracht hoorde. „Deze operatie heeft slechts een succeskans van één op een miljoen" zo was zUn commentaar en hU had volkomen geiyk. Een aanval met torpedobommen op een reusachtig slagschip In een haven moest offers kosten. Braithwaith en de bemanning van zUn escadron wis ten dat maar al te goed ende vraag was of men wel offers mocht bren- slagen Wat stond een torpedobommen werper te wachten? De binnenhaven van Brest werd beschermd door een stenen dgk. Zelfs op het verste punt bevond de dijk zich op minder dan anderhalve kilometer van de kade. De "Gneisenau" lag voor ankel langs zij de kade op ongeveer 500 meter van de oostkant van de haven, onge veer in het midden tussen de dgk en de kade. Om een torpedo goed te kun nen plaatsen, zou een vliegtuig over do buitenhaven moeten vliegen en dan naar de dgk tot vlak bij het schip. Dit betekende, dat het vliegtuig blootgesteld werd aan het afweerge schut van de tientallen dicht bij el kaar opgestelde kanonnen op de beide landtongen, waartussen de buitenha ven zich bevond. Bovendien waren er in de buitenhaven drie zwaar bewa pende schepen, die nog eens een ex tra oogje in het zeil moesten hou den. Bij behadering van de dgk zou een vliegtuig bestookt worden door meer dan duizend kanonnen, waarvan een kwart van zwaar kaliber. Boven dien zouden ook de kanonnen van de „Gneisenau" en de „Scharnhorst" hun deel bydragen. Stalen muur Het dichte afweergeschut van al deze kanonnen vormde een mach tige bgna ondoordringbare stalen muur. Maar gesteld, dat er wel een vliegtuig doorheen zou komen. Dan zou het nog een waar kunststuk wor den de torpedobommen zo te lance ren, dat het slagschip goed werd ge raakt. Alles zou afhangen van de ma nier, waarop de piloot de dijk zou na dere. Van het moment af, dat hy de „Gneisenau" in het oog zou kry'gen, zou hy slechts enkele seconden tyd hebben voor het afwerpen van de torpedo en er zou geen of weinig tgd zgn voor wgziging van de koers van het vliegtuig. In die paar seconden zou ieder kanon in de haven het vlieg tuig beschieten, aan de achterkant, van opzy en van voren. De kansen om deze seconden te overleven leken byzonder klein En als het lukte zou de piloot ge dwongen zyn direct te stggen om de nabggelegen helling te vermgden. Zijn vliegtuig zou boven de kanonnen af getekend staan als een eenvoudig schietvlak. Operatie moet doorgaan! De operatie moest echter op be vel van de hoogste legerleiding doorgaan. Wel werden Braith- waith's bezwaren onderschreven, maar het moest geprobeerd wor den. Braithwaith maakte daarop een aanvalsplan en hg besloot drie van'de zes beschikbare vliegtuigen met bommen te laden. Deze bom men zouden eerst de torpedonet- ten, waarmee de „Gneisenau" waarschynlgk beschermd was, moeten vernielen. Ofschoon de bommenwerpers het eerst in de aanval moesten, liet Braithwaith de met torpedo's geladen vliegtui- het eerst vertrekken, zodat zij in positie zouden zijn om direct >na de voorgenomen bombardering van de netten, aan te vallen. Het eerste vliegtuig, dat van start ging stond onder bevel van de officier vlieger Kenneth Campbell. Hij was vrgwilliger en de jongste uit een ge zin van zes. Hij was lang, blond en knap van gezicht, was altgd enthou siast en bgzonder strgdlustig. In het tweede vliegtuig zat officier-vlieger Jimmy Hyde aan de stuurknuppel. Hg was de piloot met de meeste ervaring in het escadron: een kalm en betrouw baar type. Hij had aan meer dan vgf tig operaties deelgenomen en negen dagen tevoren was hy onderscheiden voor zijn betoonde moed. Als derde startte het vliegtuig dat onder bevel stond van de roodharige Ier, sergeant piloot Camp. Hy was onbesuisd en on berekenbaar maar tydens tal van operaties had hy van 'n grote scherp zinnigheid en vastberadenheid doen blijken. Dit waren de mannen, die vertrokken naar de kans van een op een miljoen op die gure morgen, zy kwamen alle drie goed weg met de ene bommenwerper, die niet in de modder bleef steken. Zij waren op verschilende tgden vertrokken tussen 4.30 en 5.15 uur. «niaiuHiniuniiuinii:i3i'nrii!i<)riiu«uiminiiiiiiaiiiiiiW!i>iiuiiiiuiui;iiun I Door: Ralph Barker iFl|lt|l||rrfl|l!|ll|i||]!lli|l!|!lllt|ll|!!III|l!| tHIIHIIIIII|l!|lll!l|llllll!!l!tlllf!lllllIII!l!lll Toch bereid om aan te vallen Het slechte weer bracht al spoedig de navigatie in de war. De piloot van de enige bommenwerper, die gestart was, raakte de koers kwgt en liet zgn bommen vallen op een schip in convooi nabg De de Batz. Ook het vliegtuig van Camp raakte een heel eind uit de goede richting en hg was pas om zeven uur in dé omgeving van Brest Volgens de in structies naderde hg de haven vanuit EXCLUSIEF VOOR DE LEIDSE COURANT De „Gneisenau" torende voor hem als een groot warenhuis toen de torpedo werd gelanceerd het zuidwesten en vloog 800 voet hoog over de lie de Longue. Het was al meer dan een half uur licht en hy wist dat hg te laat was. Toch was hy bereid tot de aanval over te gaan. Het was afschuweiyk weer. Do lucht was byna geheel dichtge trokken door ochtendnevel. HU daalde en opeens, zag hy tot zyn verrassing, dat hy zich tussen de beide landtongen bevond, waartus sen de buitenhaven was gelegen. Zyn doel kon hy evenwel niet ont dekken Plotseling werd zyn vliegtuig geraakt door het afweergeschut, dat met een hels kabaal in eenmaal tot actie kwam. Hij trok zgn vlieg tuig onmiddellgk op en verdween in een wolk... Camp wist niet, dat de Duitsers al gealarmeerd waren door de vliegtuigen van Campbell en Hyde. Deze beide piloten had den Brest, onafhankelijk van elkaar, kort na zonsopgang be reikt. Zjj vlogen wat rond buiten de haven in afwachting van de bomexplosies, die voor hen volgens de instructies het sein zouden zyn voor de aanval met torpedobommen. Zy waren er niet van op de hoogte, dat twee van de bommenwerpers niet gestart waren en de derde de weg was kwytgèraakt Campbell, die even eerder ter plaatse gearriveerd was dan Hyde, zocht naar andere vliegtuigen van zyn escadron. Het werd langzaam lichter. Het werd dus in feite een aanval bij daglicht, wat de vele gevaren nog zou vermenigvuldigen. Camp bell had geen explosies gezien maar hij veronderstelde, dat hy de laatste was, die op de plaats van bestemming was aange komen. Hy wilde tot de aanval overgaan KEN CAMPBELL JIMMY HYDE In vijftien seconden Intussen begon de machine van de Australiër Jimmy Hyde hoewel onzichtbaar door de mist de omge ving van Brest, zo goed en kwaad als dit kon onder de moeilijke weers omstandigheden, te verkennen. Plotse ling ontdekte hy onder hem een vlieg tuig. Hg had nog net tyd om het cg- fer „X" op de machine te ontdekken. „Wie zit er in „X"?" vroeg hg aan zijn navigator. „Campbell" was het antwoord. „Het ziet er naar uit, dat hg gaat aanvallen. Heeft iemand ex plosies gezien of gehoord?" „Niets van ontdekt!" „Kijk, daar gaat Camp bell. Hij gaat in duikvlucht In de aanval Campbell stuurde zgn toestel naar de rechterkant van de dgk, precies volgens de instructies. In de buiten haven hingen de wolken laag, en hij gleed met zgn machine juist ondei deze wolken, nu en dan in een wolk verborgen. Voor hem, in de mist, ont- dekte hy de afweerschepen. Daar was de dyk, een smalle streep in het wa ter. Als de „Gneisenau" nog steeds op dezelfde plaats lag, bevond hy zich in uitstekende positie voor een aspyal. Campbell begon zyn duikvlucht naar de oostkant van de dyk en voorby deze dyk was de massieve schaduw van de achtersteven van de „Gneisenau" te zien! Op dat moment ontbrandde het helse vuur van het talryke afweergeschut. Campbell keek recht vooruit, Iedere zenuw gespannen, hield koers en richtte de neus van zyn toestel weloverwogen. Toen hy op het punt stond de dyk te passeren, klonk zyn bevel de torpedo te la ten vallen. De „Gneisenau" torende hoog boven hem als een reusach tig warenhuis en er was geen spoor van een beschermend torpe- donet te ontdekken. Campbell trok zyn machine fel omhoog om de heuvels achter de haven te vermy- den en om in de veilige wolken laag te verdwynen. In vyftien se conden zouden zy veilig zgn. Maar het was of nu in eenmaal alles ont plofte in Brest, wat maar ontplof fen kon. Zyn machine moest door een muur van vuur en staal. Dit was het verblindende en het woes te vuur, dat hy en zyn bemanning hadden verwacht. Het laatste, wat zy zagen waren de fel vurende ka nonnen op de heuvels van Brest Het vliegtuig van Campbell, door boord door honderden kogels, stortte neer in de haven en wat er In die laatste ogenblikken gebeurde, weet niemand. Het is mogelgk, dat Camp bell kort voor het neerstorten van z'n machine gedood werd en dat sergeant Scott, de Canadese navigator, ge tracht heeft hem by de stuurknuppe) v/eg te trekken om zyn plaats in te nemen. Toen het vliegtuig nameiyk uit de haven werd gehaald, zat er volgens mededelingen van de Franse ondergrondse beweging een blonde man op de plaats van de piloot en men neemt aan, dat dit Scott is ge weest. De Canadees, die enkele maan den tevoren uitgenodigd was voor een oilotenvisite by de Engelse konlnkiy- ke familie in Buckingham Palace. De torpedo, die Campbell liet af werpen, werd geen voltreffer maar de schade, die de „Gneisenau" ervan opliep was toch zo groot, dat het schip, indien het in zee was geweest, dadelgk zou zyn gezonken. De Duit sers moesten byna alle schepen in de haven te hulp roepen om het slag schip boven water te houden en het gelnkte eerst na veel moeite het schip 's avonds in het droogdok te krUgen. Acht maanden later was de stuur- >oordschroefas nog steeds ln repa ratie! Hitiers droom vervlogen Hitler's droom om de twee slagschepen te verenigen met de „Bismark" in de Atlantische Oceaan om zodoende de oorlog in ongeveer 60 dagen te beslui ten, was totaal in de war ge stuurd. Toen de „Bismark" uit voer moest dit schip helemaal alleen de Royal Navy en de Fleet Air Arm het hoofd bieden. Ofschoon fotografische waar nemingen er op wezen, dat de „Gneisenau" (eerst meende men dat 't de „Scharnhorst" was) geraakt was, wist men maandenlang niet, hoe erg de schade was. De RAF wilde niets aan het toeval overlaten en daarom ging men tien maan den lang door met het bombar deren van Brest. Niemand kon geloven, dat die ene kans op 'n miljoen inderdaad tot succes geleid had. Campbell en zijn bemanning werden door de Duitsers begra ven in een eregraf van de be graafplaats van Brest. Toen het nieuws van de aanval in Lon den bekend werd, heeft men Campbell postuum het Victoria Cross verleend. In Sedbergh, geboorteplaats van Campbell, werd een standbeeld voor hem opgericht. Copyright Opera Mundi

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6