mam CETALAtf Kermiswagen maakt plaats voor vijl bouwlagen hoog gebouw Oud-Baby'onische brieven in Leiden Twee verpleegsters namen afscheid van de Gem. Gen. Dienst te Leiden WOENSDAG 1 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Mullens laat snelbuflet bouwen DAMESCONGREGATIE ST. PETRUS-PAROCHIE TER BEDEVAART NAAR ZEVENHOVEN Een orgineel idee van kapelaan Thomas op de laatste meidag een bedevaart te organiseren naar de Lourdesgrot in Zevenhoven. Bij aankomst voor de kerk aldaar, wer den de dames verwelkomd door ka pelaan Thomas, die reeds met de bestuursleden vooruit gereisd was, om enige voorbereidingen te tref fen. Even een bezoek aan de kerk, met korte uiteenzetting over de plannen voor de middag, en in pro cessie, met brandende of uitgewaai de kaarsen trok men door het prach tige bos naar de grot, waar kapelaan Thomas een gezongen H .Mis cele breerde, met een kort preek over Maria. Daarna werd door het con gregatiekoor het Ave Maria gezon gen. Het bos was een ideale plek voor de pic-nic. Pastoor Plaat van Zevenhoven kwam met zijn oud-pa rochianen meegenieten; ook aan het maskerade spel dat daarna begin en getiteld was: ,Van een kapelaan die de duivel in de kerk zag zitten". De prachtige door kapelaan Thomas vervaardigde maskers werden ge dragen door: kapelaan Thomas als duivel; mevr. v. Oudheusden, pas toor; mevr. Holtz, Ma. la, mevr. v. d. Heiden, kapelaan en de dames De- veling en De Graaf als roddelaar sters in de kerk. Vanzelfsprekend was de kleding ook in overeenstem ming met de rollen. Het werd een uitbundig plezier. Terwijl de koffie geserveerd werd (vroeger in de mid dag was thee geschonken) werden nog enige liederen gezongen, waar na de opruiming van het kamp be gon. Veel en hartelijk dank werd en wordt nogmaals gebracht aan Pas toor Plaat voor de gastvrijheid en aan kapelaan Thomas voor alle moei te en zorgen, waarbij ook de be stuursleden, de speelsters en mevr. Neuwahl niet vergeten mogen wor den. Pastoor Plaat riep allen nog toe trouw de congregatie-oefeningen te bezoeken, waarna om omstreeks 8 uur de bus weer naar Leiden ver trok. Verf met gemak en..., van Ceta Bever (Advertentie) ■TERUG VAN „tien dagen wegge- weest" zie je Leiden toch weer anders dan anders. Vroeger (voor tien dagen) vonden we onze stad erg nauw, maar wel knusjes. Nu wanen we ons een wereldstad waar het ver keer bruist als een wilde zee. In de Duitse stad, die we bezochten ging alles er „ganz gemütlich" aan toe. En zijn minder auto's en je ziet er nog paarden voor oude boerenkarren. De mussen vinden er nog een belang rijk-deel van hun broodwinning in het afgewerkt^ product der viervoe ters. Bij „ons in Leiden" heb je dat niet zo meer. Maar daar staat tegenover dat de Duitse stad (40.000) die we be zochten beschikt over een prachtig theater met een eigen gezelschap, dat er in slaagt iedere avond iets anders op de planken te brengen: opera, operette, toneel en ballet. Kom daar hier nu eens om. En we zagen rol- schaatsbanen voor de jeugd; oude (belegen) wens van Leidse raadsle den, die intussen al weer vergeten zijn, dat zulk een speelplaats voor Leiden hope eens op het velanglijstje stond. Dit alles neem niet weg, dat we Leiden niet willen ruilen, nog voor geen twintig andere (buitenlandse) steden. DAT WETEN we eens zo goed na dat we gisteravond Leidse jon geren in actie zagen bij schatgraven op de Steenstraat. Het zilver lag er zo voor het grijpen. Met edele ijver ploegden de jongens en meisjes de bodem om op de plek waar eergiste ren nog de kraam van Mullens stond. In de loop der jaren zijn er van patat- en worstjes vrienden vele i kwartjes gevallen en verdwenen on der het plankier van deze wagen. De Leidse bodem gaf weer. v/at zij genomen had. De knapen en meisjes visten honderden dubbeltjes en Representatief plekje in Leiden Een vertrouwd beeld in Leiden gaat verdwijnen. De kermiswagen van de heer A. Mullens op de hoek van de Steenstraat en de Binnen- vestgracht, nabij het RijZismuseum voor Volkenkunde gaat plaats maken voor een vier. erdiepingen (vijf bouwlagen) noog pand, waarvan de begane gronu in .beslag genomen zal worden door 'r. snelbuffel-snackbar. De heer Mullens, bQk^nd 'id van de circus-kermis milie, laat dit pand bouwen. De architecten Anon, Van den Berg, ler Braake en Tromp te Rotterdam hebben een hypermodern gebouw ontworpen, dat in het bij zonder opvalt door de grote glaswan den aan alle zijden en eoor de uit stekende gevel, die het mogelijk maakt, dat de snackbar op de be gane grond als het ware overhuifd De toekomstige eigenaar va:. dit pand stelt zich voor in deze snackbar die door een glaswand wordt afge sloten, een bar met krukjes te plaat sen, waar men, snel bediend, een consumptie kan gebruiken. Hij volgt hierbij het Amerikaans systeem van snelbuffet. Langs de ramen, die aan twee zijden van het gebouw gelegen zijn, worden tafels .net stoelen ge plaatst. Op de 1ste vérdieping komt de moderne woonetage voor de fa milie Mullens. De tweede, derde en vierde verdieping worden als kanto ren verhuurd aan een Rijksinstantie. Naast de winkel bouwen de aanne mers (Van Dijk en Remkes) nog 'n garage-box. Gisteren zijn de wagens van Mul lens verplaatst, volgende week be gint men aan het grondwerk en het aanbrengen van de paal-fundering. De palen worden in de grond ge pulst en niet geheid, daar men met heien schade vreest voor de omlig gende bebouwing. Begin 1961 hopen de bouwers met dit stukje nieuw bouw, dat ongetwijfeld in Leiden 'n representatieve plaats inneemt, ge reed te zijn. De foto's tonen de oude toestan 1 en een maquette van de nieuwbouw. Op deze maquette zijn ten onrechte drie in plaats van vier verdiepingen aan gegeven. potlood on ■eest No. 507. Horizontaal: 1. moeder van Castor en Pollux, 3 Europeaan, 5. bij woord, 7. top in de Bernei Alpen, 9. zoon van Noë, 11. mondeling, 13. plaats in Duitsland, 15. gebod, 16. plaats in Friesland, 18 grond die bij een hoeve behoort, 20. plant, 22 ach ting, 23 opgegeven werk, 24. jon gensnaam. Verticaal: 1 leeg, 2 vriend (Fr.), 3. gem. in N.-Brab.,4. Kleur. 6 ik (Lat.), 7. gem. in Drente, 8 houten klepper, 10. plechtige gelofte, 12. rivier in Zwitserland, 14. gem. in Friesl., 16. gem. in Gelderl., 17 sociëteit (afk.), 19. kleine bunzing, 21. gem. in N.- Brab. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 506 Horizontaal: 1. maat, 4. Esla, 7. model, 9. petunia, 11. Tom, 12. mal, 14. o.l„ 15. esp, 16. re, 17. les, 19. Ida, 20. negende, 24. larie, 26. krat. 27. sein. Verticaal: 1. mi, 2. amen, 3. to, 4. een, 5. slim, 6. as, 8. duister, 9. Polen, 10. aarde, 11. tol, 13 Lea, 18. sela, 19. idee, 21. gat, 22. nis, 23. ik, 25. in. De Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. F. R. Kraus, hoogle raar in de talen en in de geschiede nis van Babylonië en Assyrië aan de Rijksuniversiteit te Leiden en di recteur van het Assyriologisch insti tuut te Leiden, een subsidie ver leend voor de samenstelling van een corpus van oud-babylonische brie ven. Dit project, dat uitgaat van het Assyriologisch instituut wordt uitge voerd onder auspiciën van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, die hiervoor een commissie in het leven riep. Door de ZWO-subsidie zijn prof. Kraus en zijn medewerker dr. R. Frankena, wetenschappelijk hoofd ambtenaar eerste klasse, in de ge legenheid gesteld om de bewuste collecties spijkreschrifttabletten, die zich in Europa bevinden te bestude ren, te collationeren of te copiëren. De grootste verzamelingen van deze spijkerschrifttabletten, die ons we relddeel rijk is, bevinden zich in Pa rijs, Londen, Berlijn, Istanbul, Ox ford, Leiden, Geneve, Manchester en Jena. AVONDVIERDAAGSE WANDEL KRING LEIDEN EN OMSTREKEN. De Leidse Avondvierdaagse mag zich ieder jaar weer in een steeds groeiende belangstelling verheugen Kon vorig jaar melding worden ge maakt van het feit, dat het aantal deelnemers de 250 had overschreden (in 1958 ca. 200) thans startten ruim 300 wandelaars(sters) vanuit de re creatiezaal van de H.C.W./N.E.M. om hun bijzondere sportieve prestatie te leveren. De eerste avond bedroeg de afstand voor de senioren 20 km. en voor de junioren 10 km., en zal op de drie volgende avonden respectievelijk 15 en 10 k.m. moeten worden afge legd. De technische uitvoering wordt dit jaar verzorgd door de W.S W. „De Stalen Band" en de W.S.V „De Flie refluiters" en na afloop van de eer ste avondtochten waren alle deelne- mers(sters) reeds zeer voldaan over de prima organisatie, alsmede de zorg waarmede de prachtige parkoer sen waren gekozen. Naast ruim 200 individuelen wordt in groepsver band deelgenomen door „Sparta (Lei derdorp), „.De Flierefluiters" (Lei den), „De Rippers" (Riipwetering), „School Os- en Paardenlaan" (Lei den). De oudste deelnemer is wederom de bekende Leidse tippelaar, de heer v. d. Linden (70 jaar), terwijl de heer van Heusden, die vorig jaar de gouden medaille verwierf, thans voor de elfde maal de totale afstand van 65 k.m. hoopt te kunnen volbrengen. PUZZELWEDSTRIJD JEUGD- NATUURWACHT De prijsuitreiking van de puzzel- wedstrijd, welke was uitgeschreven door de Jeugdnatuurwacht Leiden, vond gistermiddag in de Prinses Margrietschool aan de Boshuizerka- de plaats. De beste inzendingen wa ren van Gerry Ligtvoet, Cora v. d. Berg, Leo van Diggelen, Marijke de Wijn, Hennie Kuneken en Edgar v. d. Plas. Deze zes kinderer krijgen een extra prijsje, terwijl met alle zestig inzend (st)ers een excursie zal worden gemaakt naar de Duinwater Maatschappij. Bij de prijsuitreiking was dr. Sollewijn Gelpke aanwewzig om de puzzle in ontvangst te nemen voor het Roode Kruis. Zaterdag 11 juni zal een honden show worden gehouden op de speel plaats van de O.L.S. Lorentskade 61. Reeds 93 kinderen hebben zich hier voor opgegeven. De heer Smits, ky- noloog, en de heer Bloem, dieren arts, zullen hun medewerking verle nen. De beoordeling zal niet geschie den naar de mooiste hond, doch meer naar de verhouding hond-kind. Burgerlijke Stand Geboren. Aagje Hendrika Trijntje, dr van N. Noort en T. de Vries; Re- née Susanna, dr van E. J. de Jongh en S. A. v. d. Akker; Krijn, zn van N. v. d. Spijk en M. A. Heemskerk; Onno Ro vin, zn van P. Brandt en A. M. H. T. v. Dijk; Ronald Abram Pieter, zn van A. Kop en M. L. van Duuren; Adrianus zoon van A. v. d. Houwen en C. H. van Bemmel. Gehuwd. G. N. F. v. d. Stap en J. J. M. Verme .len; R. La Rivière en E. Musterd; J. G. van Beek en S. M. van Es. Overleden. P Witteman, m. 86 j.; A. M. Schols e.v. W. A. Gouw, 67 j.; J. Nievaart, m. 72 j.; J. Copier, vr. 73 j.; M. C. Bonvie, w. v. L. M. Emondt, 82 j. BIOSCOPEN. De films in de week van 27 mei— 3 juni zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Zij hielden van het le ven', 18 jaar. (Dond „Het zout der aarde", 14 jaar) Lido: „Zij waren nog geen 20.." strikt volwassenen. Luxor: „Last train from Gun Hill", 18 jaar, Studio: „Wir Wunderkinder", alle leeftijden. Trianon: Afgekeurd. Rex: „Wolgabootsman", 14 jaar. Leidse agenda WOENSDAG 1 JUNI Balletschool Herry HencLrichs. Leer lingenuitvoering. De Burcht, 8 uur nam. „Kennis is Macht". Spr. H. Schuur man over „De Handelsavondschool als centraal instituut voor goed eco nomisch onderwijs". Gulden Vlies 8 uur. VVV-Leiden. Jaarl. Alg. Ledenver gadering. Gulden Vlies, 8 uur. Ned. Ver. v. Suikerzieken, Afd. Leiden. Lezing door dr. Terpstra. Steenschuur 6. 8 uur. „De Oprechte Amateur". Finale audities. Zomerzorg. 8 uur. K. en O. Excursie naar N.V. van der Heem. 1.55 u. n.m. St. Augustinus. Kleuterleidsters. Bijeenkomst in parochiehuis Leonar- duskerk. 4 uur n.m. DONDERDAG, 2 JUNI. J. Kontact voor groep F. Morssin gel 8. Tijd 8 uur precies. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend: Centraal apotheek, Bree- straat 74, telefoon 20552. schatting stelt het totaal bedrag aan gevonden munten op tachtig gulden. „Ik laat het maar zo", vertelde ons een glimlachende Mullens, „dan heb ben die kinderen ook nog wat". Ja, zo iets tekent ons grootmoedig Leiden. Met ingang van 7 juni a.s. zal het pand Rijnsburgerweg 124 door de inspectie der belastingen te Leiden le afd. in gebruik worden genomen. De navolgende afdelingen zullen hier worden ondergebracht: „Loon-, Per sonele- en Vennootschapsbelasting", voorheen Kort Rapenburg hoek Gal gewater. Deze afdelingen zijn telefo nisch te bereiken onder no- 26377. Morgenmiddag om half 3 is er weer gelegenheid materiaal te komen halen en wat gereed gekomen is in te leveren, in de „Vrolycke Arke" Fieterskerkkoorsteeg, ten gunste van de Ver. Sancta Veronico. In de Pinksterweek heeft iedereen het extra druk. Toch rekend het be stuur op een geode opkomst van da mes. die voor deze vereniging eens willen naaien of breien. Er ligt voldoende materiaal gereed. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand.-ex. En gelse taai- en leterkunde mej. J. G. M. v. d. Valk te Zoeterwoude en mej. A. E. Lambers te Heemstede. OEGSTGEEST Voetballen t.b.v. Ouden van Dagen. Op donderdag 2 juni a.s. zullen 22 veteranen van de plaatselijke voet balclubs „Oegstgeest" en „UDO" op het terrein aan de Laan van Alke made de strijd aanbinden om de Wijnhuisbeker. De baten van deze spectaculaire wedstrijd komen ten goede aan het uitstapje voor ouden van dagen, die op 21 juni zal plaats vinden. De toe gangsprijs voor de wedstrijd die des avonds om 7 uur zal aanvangen, be draagt één kwartje. Geboren: Anne dr van G. Star en W. Mol; Nicoline dr van H. van Rij en W. Hoogstraten; Jan Theunis zn van G. P. van Rees en A. O. Dou- de van Troostwijk; Bert Johannes zn van H. Tijsterman en J. J. de Ruljter; Robertus Antonius Gerardus zn van G. C. van Velzen en M. J. van Schie: Marcus Antonius Cornelis zn van G. J. M. Banen en H. M. Baauw; Chris- tiaan Cornelis zn van A. Chr. van der Schee en M. C. Tjerkstra; (Leiden): Bartholomeus Maria zn van R. J. J. C. van der Voort en C. M. L. van der Post; (Leiden): Anna Maria dr van J. C. de Knegt en M. C- Kamerlingh Onnes; (Leiden): Cornelia Hendrika ar van W. M. den Boer en H. A. J. van der Voort. Ondertrouwd: M. J. van Heuven en A. van Nieuwkoop. Getrouwd: C. Hou waart en A. de Geus; C. H. Arkema ('s-Gravenhage) en J. M. de Neef; C. A. Mossel en G. van der Horst; A. P. van Kempen en C. J. de Goederen (Leiden); W. P. van der Wel en E. Hoogeboom (Sas- senheim). Overleden: H. W. Dekking 91 jr, wed. van P. van der Heiden; A. Kop- pier 75 jr, echtg. van J. Neervoort. LEIOSCHENDAM LIJK VAN VERMISTE OPGEHAALD Uit de Vliet nabij de Kniplaan on der Veur is het stoffelijk overschot opgehaald van de dertigjarige H. P. J. Mooyman uit Nootdorp. De man werd sinds vorige week donderdag vermist. Aanleggen vuil-stortplaats ge gund De dienst van Gemeente werken heeft namens B. en W., het aanleggen van een stortplaats voor vuilnis aan de Veerweg gegund aan d? firma G. van Duyn te Katwijk a/Zee voor 51.400,—. SASSENHEIM WIELERWEDSTRIJDEN T.B.V. UITSTAPJE BEJAARDEN Op maandag 6 juni (2e Pinkster dag) worden in de Oranjebuurt weer de jaarlijkse wielerwedstrijden verre den, ditmaal ten bate van de ouden van dagen. Aanvang 1 uur n.m. En- trée 0,75, kinderen f 0,25. De jeugd van het Leidse „Swift", „De Bataaf", uit Halfweg met de Sassenheimse renners, rijden die dag weer voor de Sassenheimse bejaar den. ZOETERWOUDE (Dorp) Woningbouw Onder architec tuur van het architectenbureau J. Dekker alhier, zullen door de firma Fr. de Boer te Hazerswoude, twee maal 16 woningen aan de Rijndijk worden gebouwd. De firma D. de Graaf te Moerka- pelle zal voor rekening van deGebr. v. d. Oeveren een dubbel woonhuis bouwen en een woorhuis voor de heer Van Waay, ook deze werken worden uitgevoerd onder architec tuur van het architectenbureau J. Dekker. ZOETERWOUDE De Rijwieltochten 1960. Op zon dag 12 juni a.s. organiseert de N.K J.B. voor de 9e maal de zo populair geworden rijwieltochten. Dat deze tochten m de smaak vallen moge blij ken uit het steeds groter wordende aantal deelnemers. Vorig jaar bedroeg dit aantal 457, waarvan de helft van buiten Zoeterwoude kwam. Ook de ouderen krijgen steeds meer animo voor deze tochten. Men kan deelne men aan de puzzelrit (alleen voor pa. ren). Start tussen 10 en 12 uur 's mor gens. Gemiddelde snelheid 14 km per uur. Snelheidsmeters en kilometer tellers zijn verboden. Er wordt gere den over een fraai (geheim) par cours, dat u over goede wegen door het Zuid-Hollandse landschap voert. Onderweg wordt 1 uur gerust. Een tweede mogelijkheid is deel te nemen aan de toertocht Hiervoor starten alle deelnemers tegelijk om 12 uur over hetzelfde traject als de puzzelrit. Hier is geen rust verplicht Dit jaar is het voor het eerst moge lijk de 75 km als sterrit te rijden. Uit geldt echter alleen voor hen, die van zeer ver weg komen. De woonplaats is dan de startplaats, terwijl onder weg de nodige stempels moeten wor den verzameld om de afgelegde af stand te kunnen aantonen. De deel nemers aan de sterrit moeten zich te Zoeterwoude afmelden tussen 12 en 18 uur. Aan alle deelnemers wordt na af loop een fraaie erelint met goudop druk uitgereikt, terwijl alle fietsen van een vlaggetje worden voorzien. Voor alle drie ritten zijn prachtige prijzen beschikbaar als bekers, lau wertakken en -kransen, medailles enz. Het inschrijfgeld bedraagt f 1,— per persoon tot 10 juni a.s. Daarna moet 1,25 worden betaald. Bij de inschrijvingen moet tevens het in schrijfgeld worden betaald. Ingeschreven kan worden bij de heren W. van Leeuwen, Schenkelweg 41 en Jac. van der Geest, Watertje 19. tel. 01715—229. Zilver voor zuster Van Ommen middag de dames H. J. M. v. d. Male, verpleegster bij de afdeling voor- en nazorg voor geesteszieken van de Ge meentelijke Geneeskundige Dienst en mej. H. van Ommen, schoolverpieeg- Na vele tientallen jaren als ver- ster, afscheid genomen. Beiden heb- pleegster in dienst van de gemeente ben de pensioengerechtigde leeftijd Leiden te zijn geweest hebben gister- bereikt. Bij deze gelegenheid MARATHON 'N BEETJE OVERDREVEN. Gistermorgen werd er door school jongens onder toezicht van een on derwijzer op het spee.veld aan de Nieuwe Vaart gevoetbald. Per onge luk kwam de bal in het park terecht. Toen een van de jongens de bal ging halen, stond de tuinman op de loer, met een stuk gereedschap in zijn hand en gooie deze naar de jongen z'n hoofd. Zodoende kreeg de jon gen een gat in z'n hoofd en van schrik haalde hij z'n been nog open aan het prikkeldraad. Gelukkig za gen twee personen het, die daar vlak bij aan het werk waren. Deze kwa men het gebeuren aan de onderwijzer vertellen. De meester liet het er niet bij en stelde de politie van het ge beurde in kennis. Een abonnee. heeft zuster Van Ommen, die ruim veertig jaar actief werkzaam is in de verpleging, de zilveren me daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau ontvangen. Het afscheid werd met een huldi ging in het gebouw van de G.G.D. gevierd. Hierbij werd onder meer door wet houder S. Menken, die het gemeente bestuur vertegenwoordigde, gememo reerd, dat mej. v. d. Male in dienst is van de gemeente Leiden sinds 6 april 1926. Eerst was zij werkzaam op Endegeest, daarna deels bij de ge neeskundige dienst van de gemeente Leiden en sinds 1948 was zij geheel ter beschikking van deze dienst, in welke functie zij belangrijk werk heeft verricht bij het opbouwen van een nazorg voor geesteszieken. Mej. H. van Ommen geniet even eens grote bekendheid in Leiden. Vóór zy in dienst trad als verpleeg ster bij het gemeentelijk schooltoe zicht, was zij werkzaam bij de ver eniging voor hulp in de huishouding en kraamverpleging. Wethouder Menken memoreerde voorts, dat zuster Van Ommen ook medewerk ster was aan het consultatiebureau voor huid- en geslachtsziekten en in de oorlog onder meer de dagelijkse leiding had over het noodziekenhuis voor difterie-patiënten. Het verheug- d-« hem aan zuster Van Ommen de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te kunnen overreiken. Waarderende woorden werden ook gesproken door de di recteur van de GGD, dr. J. G. Ba zuin, door dr. H. C. Jelgersma, die als haar directe chef zuster v. d. Male toesprak, door de heer IJ. J. Tijmstra, hoofd van de Christelijke School aan de Morsweg, die zich tot zuster Van Ommen richtte, door dr. C. Hovens Greve en door de admi nistrateur van de GGD, de heer G. van Zwieten. Beide scheidende ver pleegsters ontvingen enige geschen ken. De foto toont de met zilver on derscheiden zuster Van Ommen, die door een van haar buren van de Meermansburg aan de Oude Vest, gelukgewenst wordt. Deze overhan digt een geschenk namens de bewo ners van dit hof.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2