S)e£eidóe(Soti/fco/nt CHROESJTSJEF WIL OOK CHINA AAN TOP Het idee is koeltjes ontvangen NIEUWE REGERING Koningin en prinses in België TURKSE GEVORMD Werd Eichman uit Buenos Aires ontvoerd? MAANDAG 30 MEI 1960 51ste JAARGANG No. 15027 Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur- L C J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACH1 32 De „TOP" wordt hoe langer hoe groter Telefoon; Directie Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs 10.59 p. w« f 2.55 p maand, f7.50 p kwartaal Franco p. p f8.— Advert.: 1? ct p m.m Telefoontjes tü« Nikita Chroesjtsjef heeft zaterdag in Moskou verklaard, dat aan de vol gende topconferentie, die naar hij hoopte over zes tot acht maanden zou worden gehouden, ook China, India, Indonesië en mogelijk nog andere landen zouden moeten deelnemen. Hij achtte de tijd gekomen, dat de westelijke mogendheden beseffen, dat de leiders van de grote Aziatische landen moeten worden uitgenodigd. Als overigens over zes maanden de tijd nog niet rijp zou zijn voor een nieuwe conferentie, zou de Sowjet-Unie kunnen wachten. Wij hebben geduld ge noeg, zo verklaarde hij. Chroesjtsjef zei dit in een rede van ruim drie uur op de conferentie van de communistische arbeidersbeweging in het Kremlin. Hij herhaalde voorts, dat de topconferentie in Parijs door Amerikaans toedoen was mislukt. Moest daarom Parijs mislukken? waarschijnlijk aanzienlijke tijd du ren, voordat zelfs een nieuwe con- rentie van slechts de Grote Vier zal worden gehouden. Noch president Eisenhower noch minister Herter kunnen voor de vol gende regering, die in januari aan het bewind komt, spreken. Maar Congresleden geven als hun persoon lijke mening te kennen, dat de mis lukking in Parijs en de onwaardige bejegening van Eisenhower door Chroesjtsjef het voor een toekom stige president bijna onmogelijk heb ben gemaakt in te stemmen met een topconferentie. Verscheidene Britse bladen, waar onder de liberale „Guardian", de so cialistische „Daily Herald" en on afhankelijke „Scotsman", hebben een krachtig pleidooi gehouden voor deelneming van communistisch Chi na aan besprekingen over wereld problemen. De „Guardian" schrijft, dat geen topconferentie doeltreffend kan zijn zonder de Chinezen. Overigens is het blad van oordeel, dat men zich voors hands niet erg druk over deze kwes tie behoeft te maken, zolang de vol gende topconferentie nog niet in zicht is. In Londen begint men zich nu af te vragen of Chroesjtsjefs halsstar righeid in Parijs misschien het ge volg is geweest van een Chinese eis om aan het topoverleg deel te ne men. In diplomatieke kringen op het V.N.-hoofdkwartier in New York was de eerste reactie, dat elke poging van de Sowjet-Unie om China bij een topconferentie te betrekken de kans op een nieuwe bijeenkomst van regeringsleiders kleiner zou maken. Deelneming van leiders van grote neutrale landen als premier Nehroe van India en president Soekarno van Indonesië zou echter door de meer derheid van de V.N.-leden zeker worden toegejuicht, zo verklaarde men. Koninklijk bezoek aan België GEEN NEDERLAAG Chroesjtsjef zei, dat de Sowjet- Unie in de Veiligheidsraad geen ne derlaag heeft geleden, omdat het de bedoeling was de spionagekwestie ter kennis van de wereld te brengen. De zaak zou nu voor de Algemene Vergadering van de V.N. worden ge bracht. De Sowjet-regering is nog steeds tot een topgesprek bereid, maar wil niet aan één tafel zitten met een president, „die spionage rechtvaar digt en bijna zichzelf uitroept tot de eerste spion van zijn land." In Parijs heeft men mij gevraagd medelijden met Eisenhower te heb ben" omdat hij waarschijnlijk met zijn figuur geen raad wist, aldus de Sow jet-leider. Op een vrouwencon gres in Kopenhagen zijn mensen ge weest, die zeiden dat het „voor een Amerikaan vreselijk is om zijn Ver ontschuldigingen aan te bieden," doch volgens Chroesjtsjef moesten de Amerikanen maar eens leren „een toontje lager te zingen." Na het neerschieten van het Ame rikaanse vliegtuig op 1 mei had de Sowjet-regering besloten niets te doen, dat de Amerikaanse president zou kunnen beletten uit zijn onaan gename tpestand te komen. Eisenho wer maakte echter geen gebruik van deze gelegenheid en verklaarde, dat de spionagevluchten met zijn voor kennis waren ondernomen. „Ik ben Brief van Paus in beslag genomen Een brief van Paus Johannes aan kardinaal Wyszynski, die onlangs door de Poolse douane in beslag was genomen, is naar verluidt door de Poolse autoriteiten met verontschul digingen voor het in beslag nemen aan de Poolse kerkelijke autoriteiten overhandigd. De brief werd met een aantal kerk boeken in beslag genomen toen de Poolse douane in het begin van de maand te Zebrzydowice de bagage controleerde van mgr. Kazmierz Ko- wolski, bisschop van Chelmno, die een bezoek aan Rome had gebracht. De brief zou deze week op een bij eenkomst van de gemengde commis sie voor kerkelijke aangelegenheden in Warschau, die het incident be sprak, zijn teruggegeven. De re geringsvertegenwoordigers zouden daarbij hebben gezegd, dat de brief niet geopend was. er nog steeds van overtuigd, dat hij niets van de vluchten wist," aldus Chroesjtsjef, doch de Amerikaanse president vond het kennelijk onaan genaam om te moeten toegeven, dat hij niet wist v/at er in zijn eigen land gaande was. KOELE ONTVANGST De suggestie van Chroesjtsjef om o.a. communistisch China, India en Indonesië aan de volgende topconfe rentie te laten deelnemen, werd in Washington over het algemeen koel ontvangen. Te oordelen naar de com mentaren van o.a. senatoren zal het Menderes en Bayar op een eiland De Turkse radio heeft zaterdag de samenstelling van de nieuwe Turkse regering bekendgemaakt. Generaal Begroeting door koning Boudewijn België heeft vanochtend op bijzon der hartelijke wijze koningin Juliana en prinses Beatrix ontvangen. Het was vanochtend in Btussel nog niet overal bekend, dat Z.K.H. Prins Berahard wegens ziekte dit vier daagse bezoek aan België niet kon meemaken en vervangen werd door zijn dochter. In verband hiermee zijn enkele bezoeken, die prins Bernhard buiten het officiële programma om zou maken, zoals de bezichtiging van een luchtbasis, aigelast. Het aanvankelijke voornemen van het koninklijke paar om per trein naar België te reizen werd enkele dagen geleden al afgelast, waardoor een begroeting in Essen kwam te vervallen. Besloten werd dat de Nederlandse koninklijke gasten met een rege- ringsdakota van Soesterberg af naar de Brusselse luchthaven zouden rei zen. Daar was 't dan ook waar van ochtend 51 saluutschoten ter begroe ting weerklonken. De militaire mu ziekkapel speelde het Wilhelmus, toen de koningin en prinses Beatrix uit het 'vliegtuig stapten. Koning Boudewijn van België begroette zijn gasten, samen met zijn broer prins Albert. Koning Boudewijn vroeg direct naar de gezondheid van Z.K.H. Prins Bernhard. Koningin Juliana onder hield zich geruime tijd met hem en vertelde over het transport van de prins naar Nederland. Prins Albert, koos onmiddellijk de zijde van onze prinses die gekleed was in een lichtgrijze zomermantel met een blauw hoedje. Koningin Juliana droeg een tur quoise zomer jas met een zwart hoed je Langs een erehaag van met Belgi sche en Nederlandse vlaggetjes zwaaiende kinderen begaf het hoge gezelschap zich vervolgens naar een aparte trein waarmee men naar Brussel vertrok. In Brussel. De eerste tonen van het Wilhel mus klonken op het moment, dat Hare Majesteit en de prinses in ge zelschap van koning Boudewijn en prins Albert het station, waartegen over een ereboog met de wapenschil den van het huis van Orange is op gericht, verlieten. Het geraas op het drukke stationsplein verstomde, ter wijl de militaire muziekkapel het volkslied speelde. Onder de bewolk te hemel, waar de zon nu en dan doorheen wist te dringen, bewogen de nationale Belgische en Neder landse vlaggen zachtjes in de zwak ke wind. Dit plechtige moment werd gevolgd door een inspectie van een eredetachement van leerling-officie- ren van de koninklijke militaire school. Nauwelijks hadden de ko ninklijke gasten de inspectie beëin digd, of de stilte maakte plaats voor het gejuich van de duizenden toe schouwers. Schoolkinderen zwaaiden met hun rood-wit-blauwe en zwart- geel-rode vlaggetjes. Links en rechts groetend, koning Boudewijn sa luerend, namen de vorstelijke perso nen plaats in de auto's om zich naar het paleis van Brussel te begeven. Inmiddels had de batterij Houwitzers in het park van Brussel de eerste van de 51 schoten gelost, waarmee de Belgische hoofdstad de konink lijke gasten uit Nederland begroette, de tweede daverende ontvangst in ruim een half uur tijd. „Tante Hannieis nu mevrouw Scholten-Lips Cemal Gursel, de leider van de actie van het leger tegen de regering- Menderes, is premier en minister van defensie. Generaal Gursel is ook nog pre sident van Turkije, ofschoon presi dent Bayar geweigerd heeft af te treden. In de regering heeft geen enkele tot enigerlei partij behorende politi cus zitting, afgezien van de minister van fianciën, die ongeveer twee jaar geleden uit de democratische partij is getreden. Generaal Gursel heeft zondag avond een radiotoespraak gehouden, waarin hij het Turkse volk dankte voor de sympathie en het begrip voor de ondernomen, actie. „Om een ramp te voorkomen hebben de strijd krachten de situatie in handen ge nomen. Teneinde aan de toestand, waarin de partijen waren terecht ge komen, een einde te maken, gaan wij vrije en rechtvaardige verkiezin gen houden. Welke partij ook de overwinning zal behalen, wij zullen haar de macht geven. Onze actie is tegen niemand gericht. Wij zullen jegens niemand agressief zijn en wij zullen niemand toestaan agressief te zfjn. Iedere burger wordt be schermd door de wet en wij allen zijn kinderen van één land. Wij moe ten niet tegen elkaar opstaan, maar integendeel elkander begrip en vriendschap tonen", aldus Gursel. Geïnterneerd op YassL Volgens onofficiële berichten uit Istanbul zullen oud-president Celal Bayar en de afgezette preimer Men deres met de leden van zijn kabinet worden overgebracht naar 't eiland Yassi, een militaire basis vijftien km ten zuiden van Istanbul. De militaire commandant van Istanbul, generaal Ozdilek, heeft be kendgemaakt dat vóór donderdag aanstaande alle wapens en munitie bij de militaire autoriteiten moeten worden ingeleverd. In Istanbul was zaterdag de nor male toestand teruggekeerd. Winkels, kantoren en regeringsbureaus waren normaal open en de mensen gingen gewoon naar hun werk. Wel werd in de straten van de stad gepatrouil leerd door militairen met de bajo net op het geweer. Het spoorwegverkeer met 't bui tenland is zaterdagochtend vroeg hersteld. Bij de KLM is bericht ontvangen, dat haar vliegtuigen weer gebruik kunnen maken van de vliegvelden bij Istanbul en bij Ankara. TURKS. OUD-MINISTER PLEEGT ZELFMOORD Namik Gedik, minister van Bin nenlandse Zaken in het voormalige kabinet-Menderes, heeft zich van morgen van het leven beroofd. Op het vliegveld Zaventhem hij Brussel zien we hier v.l.n.r. na de aankomst: H.M. Koningin Juliana, koning Boudewijn en (achtergrond) prins Albert van Luik). Overstromingen in Manilla In Manilla, de hoofdstad van de Philippijnen, zijn zaterdag 115 men sen om het leven gekomen door overstromingen, die het gevolg wa ren van ongekend zware regenval. Er worden nog 46 mensen ver mist en men vreest, dat het aantal slachtoffers nog hoger zal blijken te zijn als de gestoorde verbindingen met de omgeving van de stad her steld zijn. De meeste slachtoffers zijn kinde ren van armen, die leven in hutten aan de oever van de rivier de Pasig, die dwars door de stad stroomt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DE HONDERDDUIZEND In de 4e klasse van de 547e staats loterij is de 100.000 gevallen op num mer 3417 De serie A is verkocht op twee kantoren in Amsterdam; de se rie B in Poeldijk, Je serie C op twee kantoren in Den Haag, de serie D in Leeuwarden en Zwolle, de serie E te Bergen op Zoom. Van de serie F viel een klein gedeelte in Rotterdam. „Tante" Hannie Lips, de geliefde KRO televisie-omroep ster is zaterdagochtend in Rotterdam in het huwelijk getreden met de heer H. Scholten. Na de voltrekking van het burgerlijk huwelijk wuifde zij op de wijze, die haar beroemd maakte, naar de vele belangstellenden buiten het Rotterdamse stadhuis. Door geheime dienst Volgens het Argentijnse dagblad „La Razon" is Adolf Eichmann, de Duitse oorlogsmisdadiger, die ver antwoordelijk wordt geacht voor de dood van miljoenen Joden, elf de zer door agenten van de Israëlische geheime dienst ontvoerd uit Vicente- Lopez, een voorstad van Buenos Aires, waar hij met zijn vrouw en vier kinderen woonde. Eichmann zou bedwelmd en ver volgens overgebracht zijn naar het pand van een Joodse organisatie in Vicente-Lopez. Vervolgens werd hij, onder valse papieren, waarop zijn naam als Ricardo Clemens werd ver meld, op 21 mei aan boord van een particulier Israëlisch vliegtuig uit Argentinië gevlogen. „AFP" verneemt te Buenos Aires van welingelichte zijde, dat Argen tinië bij Israël tegen schending van zijn grondgebied zal protesteren, in dien wordt bewezen, dat Eichmann inderdaad uit Argentinië is ontvoerd. Waarnemers te Buenos Aires zijn over het algemeen geneigd het ver slag van „La Razon" als juist te aan vaarden. Eichmann's vrouw, Vera, zou in 1958, zonder dat zij het wist, de Is raëlische geheime dienst op 't spoor van haar man gebracht hebben. Zij kwam in 1958 uit Argentinië naar Wenen om haar Oostenrijkse pas poort te vernieuwen. Agenten van de Iraelische geheime dienst hoor den van haar verblijf in Oostenrijk en volgden haar toen zij naar Ar gentinië terugreisde. Aangezien zij daar bij haar man woonde, kwamen de Israëliërs op die manier achter de verblijfplaats van Eichmann. Het duurde echter nog twee jaar voor zij hem arresteerden. Het Israëlische kabinet is zondag op de hoogte gesteld van de geheime bijzonderheden van de arrestatie van Eichmann. De Israëlische regering heeft gezegd, dat zij deze bijzonder heden nooit zal publiceren. Joel Brand, een Joodse leider in Boedapest tijdens de oorlog, die ver moedelijk een der hoofdgetuigen te gen Eichmann zal zijn, verklaarde zondag, dat de Ierse republiek een van de voornaamste centra van de Nazi-beweging is geworden. De van uit Ierland geleide beweging heeft vertakkingen in vele Europese en Amerikaanse landen, zei hij. RUSTIG WEER Gedurende het weekeinde trok een groot hogedrukgebied van de Oceaan via de Britse eilanden naar het zee gebied bij Noord-Noorwegen. Langs de flank hiervan stroomde bij tame lijk krachtige noordelijke winden koude lucht over de Noordzee naar ons land. In deze lucht kwam veel bewolking voor, maar slechts op en kele plaatsen viel een paar millime ter regen. Inmiddels breidde een Oceaandepressie, waarvan het cen trum bij de zuidpunt van Groenland ligt, zich langzaam naar het oosten uit, hetgeen tot gevolg had, dat de luchtdruk boven de Britse eilanden weer wat lager werd en de noorde lijke winden bij ons zwakker werden. Vlakke, uit West-Rusland afkomstige storingen bewogen in noordwestelijke richting naar Zweden en waren mede oorzaak van het verzwakken van het hogedrukgebied boven het noordelijk deel van de Noordzee. Ons land zal zich komende 24 uur in een gebied met geringe luchtdrukverschillen bevinden, waarbij echter de aanvoer van lucht vanuit de Noordzee, waar in zich nog steeds veel bewolking bevindt, nog blijft aanhouden. De kans op regen van enige betekenis blijft klein. De temperaturen worden iets minder laag. weer l (Meegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur) WEINIG WIND Veranderlijke bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. 1 Weinig wind. Dezelfde tempera- J 1 turen als vandaag of iets hogere 5 31 Mei: zon op 04.27; onder 20.49 maan op 09.55; onder 00.07. Hoogwaterstanden 31 Mei: vm. 6.46; nam. 7.11. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MUENCHEN ZUERICH GENEVE LOCARNO VENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON onbew. geh. bew. regen onbew. mist zw. bew. zw. bow. zw. bew. geh. bew. onbew. onbew. zw. bew. half bew. geh. bew. regen zw. bew. geh. bew. zw. bew. onbew. regen licht bew. onbew. geh. bew. licht bew. onbew. licht bew. geh. bew. Korreltje Jesu, waar 't de mens gegeven énen keer maar in zijn leven U te bidden, énen keer och, hoe zoud' hij bidden, Heer! Guido Gezelle.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1