Ajax werd kampioen van Nederland door fraaie 5-1 zege op Feyenoord PeekgCloppenburg Open weave Sportshirts Ajax had gisteren niet de minste moeite met Feyenoord en won met 5-1 Kampioenen van Nederland VRIJDAG 27 MEI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Blauw Wil degradeeri, UVS weer naar de iweede plaats door verlies iegen Xerxes Het jubilerende Ajax is gisteren voor de tiende keer in zijn zestig jarige geschiedenis kampioen van Nederland geworden. De Amster dammers wonnen de beslissingswed strijd tegen Feyenoord met 5—1 na bij de rust met 10 te hebben achter gestaan. Er waren 54.000 toeschou wers. Ajax, de nieuwe kampioen van Nederland, werd op 18 maart 1900 opgericht in de befaamde „Melkin richting van Jonkhart" bij het Wil lemspark. Het eerste „veld" van de sterke Amsterdamse club. De be stuursvergaderingen werden gehou den in.een cel van de gevangenis aan de Amstelveenseweg, eenvoudig omdat de vader van een der bestuur ders daar een functie had en begrip toonde voor de financiële problemen van de knupen. Reeds in 1903 werd Ajax - het speelde toen aan de Middenweg - toe gelaten tot de toenmalige NVB en na een fusie met „Holland" (1908) promoveerde het in 1911 naar de eerste klasse. Ajax was toen al onbe twist de hoofdstedelijke top-club. In 1914 degradeerde de „Meer-club", maar na drie achtereenvolgende kampioenschappen in de 2e klasse van de noodcompetitie, werd haar in 1917 door de algemene vergadering van de NVB promotie-bij-keuze toe gekend. Een wijze beslissing, die Ajax reeds het volgende jaar hono reerde door de landstitel te behalen. In 1919 werd Ajax opnieuw kampi oen van Nederland, ditmaal ongesla gen. In dat jaar stond de befaamde Foto: Eddie Pieters Graafland, de doelman van de Rotterdammers ver richt een fraaie redding na een hard schot van Henk Groot. ploeg - met c.a. Fons en Joop Pelser, Hordijk, De Natris, Van Dort, Broek man, Van Delsen en Gupfert - in 15 van de 22 competitiewedstrijden zelfs geen tegen-doelpunt toe. Na dit prachtige seizoen, toen de wed strijden al werden bijgewoond door enkele tienduizenden toeschouwers, werd Ajax nog acht keer kampioen vSn Nederland (1931, 1932, 1934,1937 1939, 1947, 1957 en I960) en daarmee recordhouder in ons nationale voet bal. Ajax heeft ook internationaal een grote faam door het veelal zeer at tractieve, intelligente spel, dat ge baseerd is op een voortreffelijke tech niek. De opleiding was vrijwel voort durend in handen van zeer bekwa me Engelse oefenmeesters (Rey nolds!). En vooral dank zij hen heb- neratie o.m. Van Kol, Bromvliet, ben vele Ajacieden na de eerste ge- Anderiesen sr., Schubert, Volkers, Drager, Van der Linden, Potharst, Stoffelen - in het Nederlandse elftal gespeeld. Aan dat goede spel was het ook te- danken dat Ajax, als een der weinige clubs in het land, door de blijvende belangstelling van het publiek in staat was voor zichzelf een stadion te laten bouwen. Dat werd in 1934 in gebruik genomen. Ajax werd in de loop der jaren geleid door voortreffelijke bestuur ders', met vooruitstrevende gedach ten en begrip voor de realiteit, dat vooral heeft de club, waarin ook de honkbal- en cricketsport wordt be oefend, groot gemaakt. BLAUW WIT DEGRADEERT Naast de vreugde over het kam pioenschap van het hoofdstedelijke Ajax; was er leed over de andere Ajax, voetbalkampioen van Neder land. Zittend v.l.n.r.: Swart, Henk Groot, Bleijenberg, Prins en Fc;ld- mann. Staande vJjur.: Van Monrik, Anderiessen, Hoogerman, Schaaphok, Ben Muller en Smit. Amsterdamse club: Blauw Wit. In het Feijenoord-stadion te Rot terdam is de beslissingswedstrijd Blauw WitElinkwijk geëindigd in een 10 zege van de Utrechters. Deze stand was reeds bij rust ver kregen door een doelpunt van links buiten De Jong. Door dit resultaat degradeert Blauw Wit naar de le divisie betaald voetbal. Het spel van Blauw Wit was in deze wedstrijd, die door 20.0r0 toe schouwers werd bijgewoond, tech nisch ongetwijfeld beter dan dat van Elinkwijk, maar het miste doorgaans te zeer snelheid ,en verrassing om het de Utrechtse defensie met Mijnals aan het hoofd erg lastig te maken. En toen deze defensie dekkingsfouten maakte en de Amsterdamse links binnen Degenaar twee maal een goed? kans kreeg gingen deze kan sen door naast schieten te loor. Ook daarna miste men, bij een volgend Amsterdams offensief, de nodige doorstastendheid om de kroon op het werk te zetten. Elinkwijks tactiek, gebaseerd op een versterkte verdediging en snel le uitvallen, bleek juist want er dreigde herhaaldelijk gevaar voor de veste van Blauw Wit m en uit een van die snelle tegenstoten scoorde linksbuiten De Jong in de 18de mi nuut van de eerste helft het enige en beslissende doelpunt. Mijnals behoorde tot de beste spe lers in de ploeg van Elinkwijk, maar hij bleef toch vrij ver beneden zijn topvorm. In de promotie voor de ere-divisie startte DFC met een 40 zege op Vitesse, NO AD versloeg V3V op eigen terrein met 21. In de extra-competitie der Tweede divisie maakte UVS weer een slech te beurt door in Rotterdam met 10 van Xerxes te verliezen in een wed strijd, waarin de Rotterdammers ze ker niet sterker zijn geweest en waarin UVS bovendien kansen ge noeg heeft gehad om tot doelpunten te komen. En aangezien Zwartemeer op het pad der overwinning voort ging door met 32 van de Baronie Ajax zilveren medaille van siad Amsteicbm Voor de eerste maal in -de ge schiedenis van de stad Amster dam heeft een voetbalvereniging de medaille in zilver van de stad gekregen. De wethouder voor sportzaken, mr A. de Roos, reikte het kleinood gisteravond uit aan het Ajax-bestuur, dat re. cipieerde in Krasnapolsky ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap van Nederland. De heer A. H. Martens van de sectie betaald voetbal van de KNVB was een der vele spre kers, die het bestuur compli menteerden. Hij zei, dat tot zijn vreugde de beste ploeg kampi oen is geworden en noemde Ajax „een parel aan de kroon van het Nederlandse voetbal". De Am sterdamse voetbalbond toonde zich evenzeer verheugd over 't feit, dat het Amsterdamse voet bal weer aan de top van deze nationale sport staat en dat juist nu Blauw Wit moet degra deren'. De voorzitter van deze vereniging, Van Asselt, sprak eveneens gelukwensen tot Ajax. Hij zei te hopen, dat zijn ver eniging spoedig kampioen zal worden, opdat zij opnieuw te. genstander wordt van de plaat selijke vereniging. De heer Jansen sprak namens DWS/A. Ook afgevaardigden van Amsterdamse amateurver enigingen zoals OWO en JOS voerden het woord. Er waren tal van bloemstukken bezorgd waaronder een fraaie tuil anjers met een lint in de rood-witte kleuren van Feyenoord. deze zaterdag herenmode tip Italian fashion heerlijk koel speciaal verlaagde prijs j Bijpassend weekend shawltje 1.9S (Advertentie) MOEILIJKHEDEN IN TURKIJE Bij de Schotse voetbalbond is be richt uit Turkije binnen gekomen, dat de voor 8 juni vastgestelde in terlandwedstrijd Turkije-Schotland, in verband met de onrust in het land, niet kan worden gespeeld in Istan- boel of Ankara. De Turkse voetbal bond onderzoekt nu de mogelijkheid om de wedstrijd te houden in Smyrna. FORTUNA '54 WON IN BELGIë De Nederlandse ere-divisieclub Fortuna '54 heeft in Genok (België) met 42 gewonnen van F. C. Wa terschei Thor. Bij de rust leidde For tuna '54 met 30. •te winnen zakte UVS weer naar de tweede plaats. Het wordt nu toch werkelijk oppassen voor de Leide- naars. Immers er resten nog uit wedstrijden tegen Zwartemeer en Velocitas en thuiswedstrijden tegen RLeden (a.s. zondag) en de Baronie en vijf clubs hebben nog goede kan sen op de 3 of 4 beschikbare plaat sen! De stand is nu: Zwartemeer 10 5 4 1 14 136 UVS 10 5 3 2 13 15—5 Zwolse Boys 10 4 5 1 13 1412 Xerxes 10 5 1 4 11 14—11 De Baronie 10 5 0 5 10 1413 Velocitas 10 3 3 4 9 10—14 Rheden 10 2 2 6 6 9—17 ONA 10 2 0 8 4 9—20 Ajax voor de tiende keer kampioen van Nederland! Een grootse kam pioen. Want de Amsterdamse forma tie demonstreerde gistermiddag in het Olympisch Stadion voor 54.000 toeschouwers bij vlagen zo'n intelli gent en vooral doeltreffend spel, dat zelfs het verweer van de „sterren- ploeg" van Feyenoord, die zondag j.l. door een 3—0 score het beslissende duel had afgedwongen, ditmaal dui delijk ontoereikend was om haar van een uniek record in het Nederlands voetbal af te houden. Ajax won met 51. Een onbetwist bare revanche, waarvoor het in feite slechts zestien minuten nodig had. De alles-beslissende zestien minuten halverwege de tweede helft,, welke werden ingeleid door een machtig doelpunt van middenvoor Wim Bleyenberg, vervanger van de ge blesseerde Cees Groot die deze rentree in de hoofdploeg tot een in drukwekkend hoogtepunt van zijn carrière maakte. In die periode werd het toch reeds nerveuze onevenwich tige Feyenoord door een reeks van flitsende aanvallen der Amsterdam mers een totaal gedeprimeerde ploeg, die op geen enkele wijze meer effec tief tegenspel kon bieden. Vier doel punten scoorde Ajax. Vier voortref felijke doelpunten, die het resultaat waren van intelligente combinaties of knappe individuele handelingen van Bleyenberg, Prins, Henk Groot en vooral rechtsbuiten Swart. Toen pas liet het de teugels vieren. Voor Bleyenberg was er daarna nog een persoonlijke triofm: een prachtige rush vanaf de middenlijn, waaruit hij zijn derde doelpunt produceerde en daarmee de eindscore op 51 be- Reeds in de eerste helft had Ajax met zijn „direct" aanvalsspel een on miskenbaar overwicht. Maar in die periode stuitten de Amsterdamse voorhoedespelers voortdurend op hun voortreffelijk spelende oud-clubge noot, doelman Eddy Pieters Graaf land. Het leek er aanvankelijk in de nerveuze beginfase zelfs op, dat Pieters Graafland de onbetwiste „match-winner" zou worden voor de Rotterdamse formatie, waarin zelfs een routinier als Rijvers in de span ning van het gevecht niet tot zijn normale spel kon komen. De Rotter damse doelman stond in die periode voor een vrijwel onmogelijke taak met een weifelende achterhoede, die alle aandacht concentreerde op de bewegelijke Bleyenberg, voor zich. Vooral rechtsbuiten Swart, knap ge lanceerd door rechtshalf Schaaphok, stichtte vaak gevaarlijke situaties, maar de Rotterdamse doelman rea geerde steeds weer prachtig: met ge durfde sprongen naar de voeten van Bleyenberg en Feldmann en onwaar schijnlijke reacties bij schoten van Swart en Henk Groot. Met de steun van rechtshalf Kreyermaat zorgde hij er ten slotte voor, dat de rust te rugkeerde. Feyenoord probeerde op andere wijze tot succes te komen, artistieker, met snelle, korte combinaties en ver rassende sprint van de voorhoedespe lers, die steeds weer op de grens van buitenspel stonden. Maar de subtiele aanvallen hadden ditmaal nauwelijks Foto: de spelers op de schouders: v.l.nj.: Bleijenberg, Henk Groot, Feldmann, Cees Groot (wegens een blessure in burger maar toch delend in de Hulde) en Ben Muller. resultaat tegen de Ajax-defensie, die veel robuuster en resoluter ingreep dan zondag j.l., zoals trouwens de ge hele Amsterdamse ploeg ditmaal veel resoluter speelde. De Rotterdammers konden niet in hun spelritme komen, maar kregen desondanks door het zwakke spel van spil Anderiessen toch enkele goede kansen, waarmee Rijvers en Schouten echter geen raad wisten. Vier minuten voor rust had noch tans zo'n gecompliceerde Feyenoord- aanval effect, zij het op onbevredi gende wijze. Linkshalf Muller stompte toen namelijk volkomen overbodig de bal weg voor de voeten van Rij vers, in het strafschopgebied. Kreijer- maat benutte uiteraard de strafschop (01) en Ajax leek even „aange tast". Onmiddellijk daarop ontstond namelijk een onbegrijpelijk misver stand tussen doelman Hoogerman en Anderiessen, waardoor Moulijn, die gelijk met hem was opgesprongen, de bal in het doel kon blaatsen. Scheidsrechter Beltman annuleerde de treffer wegens hands van Moulijn, hoewel niet de Rotterdammer, doch Anderissen de bal met de hand had gespeeld Ajax kwam de schok te boven het mentaal zo kwetsbare Feyenoord niet meer De onzekerheid duurde tot elf mi nuten in de tweede helft. Toen herfcreeg Ajax zyn zelfver trouwen door een prachtig doelpunt van Bleyenberg, gescoord uit een hoekschop van Feldmann. En opeens was de Amsterdamse formatie on stuitbaar. Schaaphok en Muller zon den overrompelende passes door het centrum van de Rotterdamse defen sie en steeds weer reageerden Bleyen berg en Henk Groot gretig Na 19 mi nuten werd het 2—1, door Henk Groot na een combinatie met Bleyen berg, in de 23ste minuut 31, na een razendsnelle individuele actie van Swart en in de 25ste minuut tenslotte 41 door Bleyenberg, die de bal toen onbegrijpelijk rustig over Wal- hout tikte en langs Pieters Graaf land zonder enig verweer bij alle treffers kogelde. Vier magnifieke doelpunten tegen een machteloze ach terhoede. Bleyenberg zorgde in de 32ste mi nuut opnieuw voor een treffer zijn derde en laatste in dit duel (51). Maar de strijd was toen al gestre den. Het kampioenschap van Neder land werd dit seizoen voor de zestigste keer betwist. Vier en twintig clubs behaalden de titel; Ajax is met tien nationale kam pioenschappen recordhouder. De lijst-der-kampioenen is: Ajax 10 HVV 8 Sparta 5 Go Ahead en Feyenoord 4 HBS, PSV en Willem II 3 ADO, Heracles, RAP en RCH 2 Be Quick Gr, BW, DOS, Eindhoven, Spel. Enschede, Haarlem, Limburgia, Quick (H), NAC, Rapid JC, SVV en de Vole- wijekers 1. Feyenoord werd voorts in 1939 '40 winnaar van de noodcompe titie en daarmee officieus kam pioen van Nederland. In dit overzicht zijn niet opge nomen de amateur-kampioenen van Nederland sedert de invoe ring van het betaalde-voetbal. Nederlandse ploeg voor reis naar de West Voor de reis van het Nederlands elftal naar de west, waar het wed strijden zal spelen tegen Mexico op 26 juni, tegen de Nederlandse An tillen op 29 juni te Willemstad en tegen Suriname op 3 juli te Para maribo, zijn de volgende zeventien spelers uitgenodigd: Pieters Graafland, Veldhoen Klaas- sens, Rijvers en Cor van der Gijp, allen Feyenoord; Van der Hart, Wil kes en Notermans, allen Fortuna '54; Muller, Henk G oot en Swart, allen Ajax; Jongbloed (DWS-A); Mijnals (Elinkwijk); Wiersma (PSV); Kuys (NAC); Kerkhoffs (Enschede); Van der Linden (DOS). Het gezelschap vertrekt op.23 juni van Schiphol. DENE MARKEN-NOOR WEGEN 3—0 Denemarken heeft in Kopenhagen met 30 gewonnen van Noorwegen. Bjj de rust was de stand 20.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9