TIJDELIJK 2 tuben van Eisenhower over de mislukte topconferentie Australisch N. Guinea Loongrens soc. verzekeringen lot I 7450 verhoogd Chinezen beklommen Mount Everest Uw Weekendshirt De ramp van Chili Bij Maison SPIER Amerikaanse Dakota letuggekeerd Nu verrassend zuiver en koeler roken VRIJDAG 27 MEI 1960 DE LEIDER COURANT PAGINA 3 v00r al9 Voor parelwitte tanden De Australische minister voor ge biedsdelen, de heer P. Hasluck, heeft woensdag op een persconferentie te Den Haag nadrukkelijk geweigerd commentaar te leveren op de defen siemaatregelen, die Nederland geno men heeft voor Nederlandsch Nieuw Guinea. De heer Hasluck besprak uitslui tend kwesties die Australisch Nieuw Guinea betreffen. Hij zeide hierover, dat van het to taal van 2 miljoen inwoners er met ongeveer 300.000 nog geen contact is gemaakt door de blanke bestuurs mensen. Over de ontwikkeling van Australisch Nieuw Guinea (waartoe ook Papua behoort) zeide de heer Hasluck, dat men voorlopig nog niet denkt een politieke opvoeding tot zelfstandigheid, omdat deze geen zin heeft, als de twee miljoen Papoeaas niet economisch op eigen benen kun nen staan en bovendien naar schat ting 500 verschillende talen spreken. De koppensnellerij is niet geheel afgeschaft. Men zoekt eerst een methode om een eind te maken aan de veten en oorlogen tussen de tal loze stammen. Thans worden conflic ten wel eens opgelost door onderhan delingen, waarbij vee de gangbare valuta vormt. Een systeem van straf fen zal later worden ingevoerd. DE HARINGRACE Precies vijf minuten voor elf van morgen is de motorlogger „Arie v. d. Zwan", Sch. 21 in IJmuiden bin nengelopen als winnaar van de ha ringrace 1960. Schipper J. J. Pronk, 29 jaar oud, vertelde, dat hij 26 kantjes haring aan boord had, af komstig van 17 schepen, over het algemeen kleine haring van goede kwaliteit. Twintig minuten later liep de „Oceaan 6", de Sch. 121 bin nen met 22 kantjes. De Tweede Kamer heeft woens dagmiddag het wetsontwerp goed gekeurd waardoor wordt bekrachtigd dat de loongrens beneden welke men valt onder de verplichte sociale verzekeringen verhoogd wordt van 6900 tot 7450 gulden per jaar. Voortaan zullen de loongrenzen op 1 januari van elk jaar min of meer automatisch worden gewijzigd op basis van de hoogte van lonen en prijzen in de voorafgaande zo mer. De liberalen waren daar tegen. Onderhandelingen worden voortgezet President Eisenhower heeft woens dag in een radio-en televisie-rede tot het Amerikaanse volk verslag uitgebracht over de mislukte top conferentie in Parijs en daarbij ver klaard, dat de Ver. Staten ondanks de „zig-zag-politiek" van het Krem lin met de Sow jet-Unie moet blijven onderhandelen over alle hangende problemen. Hij erkende, dat de Sowjet-Unie het Westen nog steeds wantrouwt en hij herhaalde daarom zijn voor stel van vijf jaar geleden, dat vroeg om inspectie van het Amerikaanse en Russische grondgebied vanuit de lucht. De Ver. Staten zullen als het ogenblik daarvoor rijp is, bij de Ver. Naties een plan voor een stel sel van luchtinspectie indienen, zo zei hij. De volkerenorganisatie zou zelf die inspectie moeten uitoefenen. De Ver. Staten zijn bereid een deel van de daartoe benodigde vliegtui gen en uitrusting te leveren. In de eerste plaats sprak Eisenho wer er zijn verwondering over uit, dat de Russen, die reeds enige jaren op de hoogte waren van de Ame rikaanse verkenningsvluchten boven Sow jet-gebied, zo'n ophef hadden gemaakt van de vlucht op 1 mei. Tegenover de angstvallige geheim houding van de Russen stelde hij, dat premier Chroesjtsjef vorig jaar bij zijn bezoek aan de Ver. Staten met de trein op slechts enkele hon derden meters afstand een open en bloot staande intercontinentale raket op de luchtbasis Vandenberg was gepasseerd, die hij duidelijk had kunnen zien. Chroesjtsjef liet de topconferentie zogenaamd mislukken uit morele verontwaardiging, maar het is dui delijk dat de Russen nog vóór hun vertrek uit Moskou hadden besloten, dat de topconferentie geen resultaat moest hebben en dat mijn reis naar de Sowjet-Unie moest worden afge. last, aldus de president. Niettemin moest men volgens hem de topcon ferentie niet geheel als verlies af schrijven. Er zijn ook enige positie ve punten. Al heeft Chroesjtsjef de klok in zekere zin teruggedraaid, 't verdient toch ververmelding dat hij het liet bij schelden, een oud en be kend recept van de Sow jets als zij een doel op korte mijn willen be reiken. President Eisenhouwer prees pre mier Macmillan en president De Gaulle voor de steun die zij hem hadden gegeven. „Het gedrag van onze bondgenoten was prachtig". De tegenstrijdige verklaringen. Wat het incident met de U-2 be treft, verklaarde de president, dat de eerste Amerikaanse verklaring over de vlucht, die misleidend was, was uitgegeven om de piloot en 't werk van de inlichtingendienst te dekken tot alle feiten bekend zou den zyn. Uit de eerste inlichtingen was bijv. niet gebleken of de piloot nog in leven was, of hij trachtte te vluchten of aan een ondervraging te ontkomen, of dat hij met zijn vlieg tuig was vergaan. Deze dekking van de piloot en het werk, dat de vlieg tuigen deden, was een eerste ver eiste, als men bedenkt, dat men dit soort vluchten gedurende lange tijd inlichtingen waren verkregen, die voor de Amerikaanse veiligheid van het grootste belang waren. Toen bleek, dat de Russen de pi loot in handen hadden en meer bij zonderheden wisten, werd de spio- nagevlucht in een nieuwe verkla ring toegegeven. De president merkte op, dat er in de Verenigde Staten o.a. een debat gaande is over de vraag of de vlucht op 1 mei, gezien de topconferentie, wel verstandig was geweest. Doch „de eenvoudige waarheid is deze: als een land inlichtingen nodig heeft, is er geen ogenblik waarop de waak zaamheid mag verslappen. Pearl Harbour heeft ons geleerd, dat zelfs onderhandelingen gebruikt kunnen worden om voorbereidingen voor 'n verrassingsaanval te maskeren". Voorts bracht hij in herinnering, dat hij Chroesjtsjefs eisen in Parijs had verworpen, doch wel persoonlijk had bekendgemaakt dat de vluchten boven de Sowjet-Unie werden ge staakt. Doordat de Russen achter 't Amerikaanse systeem waren geko men, was het nut van de vluchten duidelijk minder geworden en bo vendien zou voortzetting ervan be paalde Amerikaanse bondgenoten moeilijkheden in hun betrekkingen met de Sowjet-Unie kunnen bezor gen, aldus de president. Overigens, zo voegde hij hieraan toe, wordt er voortdurend gewerkt aan nieuwe methoden, zonder vliegtuigen. Wat de verdere Amerikaanse po litiek ten aanzien van de Sowjet- Unie aangaat zei de president: „Wij moeten zakelijke onderhandelingen met de Sow jet-leiders over hangende kwesties voortzetten, het contact tus sen ons eigen volk en het Sowjet- volk verbeteren en duidelijk maken, dat de weg van de rede en het ge zond verstand nog open is als de Sowjets hem willen bewandelen". VERZOENENDE TAAL Waarnemers merkten op, dat Ei senhower een ongewoon beheerste en verzoenende taal liet horen, gezien Chroesjtsjefs verbitterde persoonlij ke aanvallen. De rede laat Chroesjt sjef de mogelijkheid de onderhande lingen over de geschillen tussen Oost en West te hervatten en moe digt de aanhangers van een harde politiek tegenover de Sowjet-Unie .allerminst aan. De rede is in Amerikaanse parle mentaire kringen in het algemeen goed ontvangen, hoewel verscheide ne democraten verklaarden, dat de toespraak niet al hun vragen beant woordde. „Cynisch", zegt Moskou. Radio-Moskou verklaarde donder dagavond in een commentaar op de rede van president Eisenhower van woensdag, dat de verklaring, die de president voor het incident met de U-2 had gegeven .cynisch" was. In plaats van de vlucnt te veroordelen, nam de president de verantwoorde lijkheid ervoor volledig op zich. Het scheen hem alleen te spijten dat de spionagevlucht mislukt was. Volgens de jongste ramingen is het aantal doden en vermisten als gevolg van de aardbevingen, vloedgolven, vulkaanuitbarstingen en grondver schuivingen in Chili gestegen tot meer dan 3.700. Een half miljoen mensen is dakloos. Amerikanen zijn bezig twee legerhospitalen naar Chili over te vliegen. Reizigers, die uit het zuiden van Chili in Santiago zijn aangekomen, zeiden dat zij twee nieuwe vulkanen hebben zien ontstaan en een spleet in de aarde van 45 km. lang en vijf km. breed. Een ooggetuige vertelde hoe zon dagmiddag 32 man de dood vonden op het eiland Chiloe. Zij waren in 'n boot naar het Liberiaanse vracht schip „Andros Coral" gevaren dat aan de grond was gelopen. Zij zagen toen een vloedgolf naderen en tracht ten naar het strand terug te keren. De zee trok zich terug, waardoor de boot droog op het zand kwam te staan. Enige seconden later werd hij door een geweldige golf overspoeld. Alle 850 inwoners van het plaatsje Carelmapu, ten zuidenvan Puerto Montt, worden vermist. Het stadje is door de vloedgolven volledig weg gevaagd. Woensdag hebben zich grote grond verschuivingen voorgedaan in de bergen bij de vulkaan Puntiagudo. Er zouden 110 mensen om het leven zijn gekomen. Puntiagudo ligt circa 80 km. van Puerto Montt. Drie Chinese bergbeklimmers heb ben de top van de Mount Everest, de hoogste berg ter wereld, bereikt. Dit betekent de eerste bekroning van de pogingen om de top van de noorde lijke kant van de berg in de Himalaya te bereiken. De noordelijke kant van de Eve rest werd tot dusver door de weste lijke bergbeklimmers als onbegaan baar beschouwd. De top van de berg werd voor het eerst op 25 mei 1953 bereikt door sir Edmund Hillary en de Sjerpa Ten sing, leden van een Britse expeditie onder leiding van sir John Hunt. Zij klommen langs de zuidzijde. Nog een Himalaya-top beklommen. Een expeditie onder leiding van de Zwitser Max Eiselin is er op 13 mei in geslaagd de Dhaulagiri, een 8.167 meter hoge bergtop in de Hi malaya, te beklimmen. Het was de hoogste van de nog niet beklommen bergen. Er is zevenmaal eerder gepoogd de top te bereiken. De Dhaulagiri of „Witte Berg" ligt ruim 300 km. van de Mount Everest ver wijderd. vindt U vlotte korte Damesmanteities in structuur en suèdine 29.75 en hoger. Japonnen t.m. maat 56, in de aller nieuwste stoffen, ook Dralon. 17.85 en hoger. ALLEEN BIJ MAISON SPIER koopt U met plezier. HAARLEMMERSTRAAT 109 t.o. BATA LEIDEN Zichtzendingen op aanvraag. (Advertentie) De Amerikaanse Dakota, die de vorige week met negen mensen aan boord in Oost-Duitsland tot landen werd gedwongen, is woensdagavond op de Amerikaanse luchtbasis te Wiesbaden in West-Duitsland aange komen. Het toestel en de negen inzittenden waren dinsdag reeds vrijgegeven, doch de vlucht naar het westen was toen met het oog op het slechte weer één dag uitgesteld. De Russische kolonel Koslowski, die het toestel dinsdag had overge dragen, verklaarde, dat de piloot van de Dakota, kapitein Lund, de Sow- jet-autoriteiten had medegedeeld, dat hij van zijn koers was afge dwaald, omdat hij bij zijn vertrek uit Kopenhagen onjuiste inlichtingen over de windkracht had gekregen. DRIJVENDE ASFALT FABRIEK Zaterdag om elf uur zal met enig officieel feestbetoon een drijvende asfaltfabriek in de Beatrixhaven van Maastricht in gebruik gesteld worden. Deze drijvende asfalt fabriek, een moderne apparatuur ter vervaardiging van warme en koude bitumineuze mengsels voor wegdekken, is de eerste van haar soort in Europa, niet alleen omdat de machinerieën op een schip zijn gebouwd, maar ook omdat het een vol-automatische zelf registrerende asfaltfabriek is. De fabriek krijgt een capaciteit van 600 ton per dag en de hele be diening van de vol-automatische in stallatie geschiedt door middel van een elektronisch brein, dat eveneens voor deze functie is ontworpen. ligt bij ons klaar. „Style 1960". De populaire dracht voor elke man, die 's zomers vlot en ge makkelijk gekleed wil gaan. In onze collectie vindt U de weekender in de kleur en het dessin naar Uw smaak. Desgewenst ook met korte mouw. LEIDEN KATWIJK Breestr. 152—154 - Voorstr. 4 (Advertentie» Première van passiespel in Tegelen Begunstigd door bijzonder fraai weer heeft Tegelen vandaag onder regie van André. Thijssen de pre mière 1960 gegeven van een reeks van 32 passiespelopvoeringen, die dit jaar weer op het programma staan. Deze première, in het openluchtthea ter „De Doolhof", werd behalve door enkele honderden genodigden, bijge woond door ruim 5000 bezoekers, de eerste van de 150.000 die dit seizoen worden verwacht. Onder de genodig den bevonden zich de bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, en de pauselijke nuntius, mgr. Beltrami. Verder waren aanwezig de minister president prof. De Quay en de mi nisters Korthals, Cals en mej. dr. Marga Klompé, alsmede de minister van staat, dr. Beel. Twee commissa rissen van de koningin behoorden eveneens tot het gezelschap: mr. F. R. Houben (Limburg) en ir. Ridder de Van der Schueren (Overijssel). Ruim 70 leden van de tweede ka mer en een twintigtal leden van de eerste kamer haddden eveneens aan de uitnodiging gevolg gegeven. Ver der waren er verschillende presiden ten van gerechtshoven, w.o. de pre sident van het hoog militair ge rechtshof, en daarnaast verschillen de gezanten, attaché's en consuls uit Europese en niet-Europese landen. Andere hoge gasten waren o.m. de gouverneurs van Belgisch-Limburg en Luik, de rectoren-magnifici van verschillende universiteiten, zoals die van Amsterdam en Leiden, als ook de rector-magnificus van de technische hogeschool te Eindhoven. Behalve mgr. Moors en mgr. Beltra mi waren nog tal van andere ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders aanwezig, bovendien waren er nog de burgemeesters van de verschillen de hoofdsteden uit het land, zlsmede vrijwel alle burgemeesters uit Lim burg. De gasten werden ontvangen door burgemeester mr. F. M. C. Pesch en het bestuur van de Tegelse passie spelen. Verschillende gasten bega ven zich tijdens de pauze achter het toneel om nader met de spelers ken nis te maken. Het spel duurde 4'/f uur. De Christusrol werd vertolkt door de 33-jarige Piet Niessen. Van de 32 uitvoeringen zijn er reeds thans vijftien uitverkocht. Z. Afrikaanse ambassadeur sprak over rassenprobleem In een woensdagavond in Utrecht gehouden bijeenkomst van de Sint Adelbertvereniging, heeft de Zuid- Afrikaanse ambassadeur in Neder land, dr. F. E. Geldenhuys, een op roep tot Nederlanders en Zuid-Afri kanen gericht om elkaar „evenals in het verleden steeds te vinden en te begrijpen en daarop in de toekomst voort te bouwen". „Dit is een zaak van gemeenschappelijk belang, want wij hebben elkaar nodig", zo zeide de ambassadeur in wat hij kenmerkte als een van zijn laatste boodschappen aan Nederland voor hij volgende maand zijn taak zal neerleggen. Hij zeide, dat zijn volk tenvolle be seft wat de heersende meningen in de wereld zijn over de niet-blanke rassen. „Wij verwerpen in Zuid- Afrika de aanspraak, die de niet- blanken maken op gelijke rechten binnen de blanke gemeenschap Maar wij aanvaarden de aanspraak van de niet-blanken op het menselijke recht om zich volledig aar eigen vermo gen te ontwikkelen". Nieuw Elfin-papier van ROXY: ragdun en ventilerend! Wie nu ROXY rookt, geniet meer dan een ander. Het ejfin papier is zo ragdun, dat U louter tabak proeft, zuiver en geurig. Bovendien rookt U koeler, want 't e[pn papier ventileert door onzichtbare openingetjes. Kies nu ROXY en geniet onbezorgd van de beste tabakken uit Amerika. NOBEL - ZUIVER - TROUW Distributor* for Holland*- Al va na Itnport Company (Ad vei tenue) Scholier viel ouders Aetherklanken met mes aan Tijdens een hevige woordenwisse ling over het „harder zetten" van de radio heeft de 16-jarige ambachts scholier, Martin L., gistermorgen zijn vader met een dolk neergestoken en zyn moeder licht gewond. Na zijn verschrikkelijke daad vluchtte het kind die enige zoon is, het huis uit en is sedertdien spoorloos. De moeder strompelde met een steek in de borst uit haar huis naar een nabijgelegen cafetaria, waar zij de GGD belde. De vrouw kon in de loop van de dag uit het ziekenhuis worden ont slagen; de toestand van de heer L. die met verschillende dolkstoten in de borst werd opgenomen was gisteravond redelijk. De ruzie tussen vader en zoon ontaardde aanvankelijk in een ogenschijnlijk onschuldige be dreiging met een luchtdrukpistool, waarmee Martin L. zijn vader z'Jn wil wilde opleggen. Bij de hooglo pende twist, die hierna ontstond, trok de zoon een dolk, waarmee hij zijn vader neerstak. KORTE ~gdf De Arnhemse kleuter L. K. is woensdagavond omgekomen bij een ongeluk op de Huissensestraat te Arnhem zuid. Het jochie stak met een vriendje plotseling over vóór een vrachtauto met aanhanger uit Den Haag. De chauffeur van de vrachtauto trachtte nog een ongeluk te voorkomen door scherp uit te wijken. Bij dez manoeuvre kantel de de vrachtwagen. Het vriendje van het omgekomen jongetje is gewond opgenomen in een ziekenhuis. In een sloot van het Flevopavk te Amsterdam is gistermiddag nel driejarig jongetje E. Groof uit Am sterdam verdronken. Niemand heeft gezien hoe het knaapje in het water is geraakt. Een veerboot, waarmede stem bussen, waarvan de inhoud nog niet geteld was, werden vervoerd, is in een rivier nabij Loesambo (Kongo) gezonken. Hierbij kwamen tien per sonen, onder wie personeel van stem bureaus, om het leven. Hierdoor zijn de verkiezingsuitsla gen voor een gedeelte van de provin cie Kasai vertraagd. Bij de Ivoorkust (West-Afrika) ter hoogte van Abidjan zijn woensdag een vrachtschip en een vissersboot met elkaar in aanvaring gekomen Zeven mensen zijn verdronken en er worden er 25 vermist. In totaal zijn 27 opvarenden gered. De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat er een fout is ontstaan in de uitrusting die inlichtin gen moet uitzenden van de Midas- satelliet. Men hoopt de instrumenten te kunnen herstellen door signalen van de grond af. ZATERDAG 28 MEI HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Impressies v. d. Licht processie in Lourdes. 8.20 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Radio Rallye 1960. 10.15 V. d. kleuters. 10.20 Gram. 10.25 Radio Rallye 1960. 10.30 Ben je zestig? 10.55 Radio Rallye 1960. 11.00 Voor de zieken. 11.15 Gram. 11.55 Radio Rallye 1960. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Radio Rallye 1960. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Platennieuws. 13.25 Dans muziek. 13.45 V. d. jeugd. 13.55 Ra dio Rallye 1960. 14.00 Verz. progr. (14.40 en 15.10 Radio Rallye '60). 15.15 Franse les. 15.30 V. d. jeugd. 16.00 Radio Rallye 1960. 16.10 Gre goriaanse zang. 16.40 Amateurprogr. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 'Amateurprogr. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Me- majandum. 19.30 Kamerork. en soL 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Gram. 21.10 Pol. praatje. 21.20 Gevar. pro gramma. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Hongerende wereld, reportage. 22.55 Gesprekken. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 Samen thuis, praatje. 19.05 Morgenwijding. 10.20 Gevar. progr. 1.30 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 V. d. jeugd. 14.15 Streekuitz. 14.40 Harmo- nie-ork. 15.05 Nieuw-Guinea tegen wil en dank, lezing. 15.20 Gelders ork. en koor. 16.10 Boekenwijsheid. 16.30 Hammondorgel en zang. 17.00 Jazz. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Operamuz. 19.00 Artis tieke Staalkaart. 1930 Binnen en bui ten de grenzen, lezing. 19 40 Chris tus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole orkest 20.40 De onzichtbare verzameling, hoorsp. 21.00 Instr. kwint, en soliste. 21.25 Socialistisch comm. 21.40 Lichte muz. 23.10 Sport. 23.15 Gram. 23.55— 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA 17.00 V. d. kind. 17.30— 18.30 V. d. kind. (overn. v. d. Vlaam se T.V.). NTS. Journ. en weeroverz. VARA. 20.20 Intervieuws. 20.35 Quiz. 21.35 Gevar. programma.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3