S)e £cidóe6omci/itt Leger neemt de macht over in Turkije Microfoon in stoel van Amerik. ambassadeur De microfoon versloeg Gromiko Eichmann nam zijn arrestatie kalm op KOELKASTEN Korreltje Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur- L. C J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUKEADS: PAPENüRACHl 32 VRIJDAG 27 MEI 1960 51ste JAARGANG No. 15025 Teletoon: Directie Ahonnem. Drukkerij 20935: Red 20015 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs 10.59 p. w_ 1255 p maand. 1750 p kwartaal Franco p p 18.— Advert.: 17 et p m.m Telefoontjes (154. President Bayar gearresteerd Flessen- en sloelengevecht in parlement de Turkse burgerluchtvaart bericht, dat het vliegveld Tstanbul tot nader order gesloten zou zijn. Radio-Ankara heeft bekendgemaakt, dat het Turkse leger te middernacht het bestuur in het gehele land heeft overgenomen. De actie, die zonder bloedvergieten verliep, wordt tijdelijk genoemd, in afwachting van ver kiezingen. Vooraanstaande personen zijn in hechtenis genomen, onder wie president Celal Bayar, de voorzitter van de Nationale Vergadering, Refik Koraltan, en de minister van binnenlandse zaken Namik Gedik. De bevolking werd opgeroepen binnenshuis te blijven. Volgens het radio bericht zal Turkije trouw blijven aan de Navo en de Cenvo. Van Londen uit was sinds twee uur vannacht geen contact te krijgen met Istanbul. Aan Turkse zijde werd op binnengekomen berichten niet gereageerd. Omtrent de verblijfplaats van premier Menderes is niets bekend. Hij be vond zich donderdagavond te Eskishehir, de hoofdstad van de provincie Anatolië, waar hij een rondreis zou beginnen. Vandaag zou hij naar Konya gaan. Op 21 mei deden voor het eerst ook militairen aan de campagne tegen de regering mee; 1500 cadetten en jonge officieren hielden toen een stille protestmars door Ankara. De bepalingen van de staat van beleg werden verscherpt en in An kara werd het uitgaansverbod uitge breid van acht uur 's avonds tot vijf uur 's ochtends. De universiteiten werden gesloten voor de duur van de staat van beleg. elkander met lege flessen en stoelen. Zaalwachten mengden zich in de strijd, de voorzitter schorste de ver gadering en de publieke tribunes werden ontruimd. Nadat de orde was hersteld, nam een andere afgevaardigde van de republikeinse oppositie het woord. Toen deze afgevaardigde uitgespro ken was, ontstond er wederom een hevig tumult. Daarna werd tot de verdaging besloten. Volgens te Saloniki ontvangen be richten waren vorige week op last van de regering-Menderes hoge offi cieren in Europees Turkije vervan gen door jonge officieren. Enige van hen, die beschouwd werden als niet trouw aan de regering, waren onder huisarrest gesteld, aldus genoemde berichten. Het vliegveld van Athene kreeg vanochtend vroeg van de zijde van (Advertentie) De eerste relletjes in Turkije deden zich voor op 28 apriltoen studenten in Istanbul een protestbetoging hiel den tegen de schorsing van Inönu en de zijnen. Inönu zou zich volgens de regeringspartij schuldig hebben ge maakt aan aanzetting tot rebellie. De politie trachtte de studenten uiteen te drijven, waarbij Zeventien studen ten en .drie politiemannen ernstig werden gewond. Dezelfde avond werd voor Istanbul en Ankara de staat van beleg afgekondigd en een uitgaansverbod ingesteld. Alle bij eenkomsten en het publiceren van nieuws over de betogingen werden verboden. Desondanks deden zich nieuwe on geregeldheden voor in Ankara en Izmir, waar de studenten ook tegen de regering gingen demonstreren. De verloven van officieren van politie en leger werden ingetrokken. De po litie, die met gummistokkên en traangas een eind trachtte te maken aan de demonstraties, kreeg steun van militairen en zware tanks. Tij dens het begin van de Navo-confe- rentie te Ankara werden driemaal militairen gebruikt om betogers uit een te jagen. Hebt u soms f 1.120.- over? GEVECHT IN PARLEMENT Woensdag jl. werd de Nationale Vergadering voor vier weken ver daagdnadat in een zeer rumoerige bijeenkomst de afgevaardigden van de democratische regeringspartij en de republikeinen slaags waren ge weest. De politie herstelde de orde. Met 226 tegen 116 stemmen werd tot verdaging besloten. De moeilijkheden begonnen bij de aanvang van de vergadering, toen een vertegenwoordiger van de repu blikeinse oppositie het woord voerde. De spreker werd herhaaldelijk in de rede gevallen, hetgeen reacties van zijn fractiegenoten uitlokte. Tenslotte geraakte een aantal afgevaardigden slaags, waarbij gewonden vielen. Er ontstond nu een algemeen tu mult. De parlementariërs bekogelden Dan kunt u nu voor dat lage bedrag een perfect cosruum kopen in de befaamde spe da Ie aanbicdingserie van de Faam: TOP-VOORDEEL slechts één week: HERENCOSTUUM 120,- HOOGSTRAAT- LEIDEN Een proclamatie van de machts overname door de Turkse strijd krachten luidt als volgt: „De land-, zee- en luchtstrijdkrach ten hebben het bestuur van het land in handen genomen, teneinde zo spoedig mogelijk te komen tot vrije en onpartijdige verkiezingen. Het leger is tot dit besluit gekomen als gevolg van de crisis en de betreu renswaardige gebeurtenissen van de afgelopen weken. Het wil voorkomen, dat het land de prooi wordt van een burgeroorlog, en het wil de kloof tussen de twee grote partijen dem pen. Het leger maakt bekend, dat het noch aan één persoon, noch aan één partij, noch aan één groep is gebon den. De burgers moeten allen zich voe gen naar de wet en de leden der regering zijn uitgenodigd, zich onder bescherming van het leger te stellen dat hun veiligheid zal waarborgen. Wij vragen de Turken begrip voor elkaar te tonen. Wy verklaren tegenover de wereld dat wij trouw zullen blijven aan het handvest van de V.N., het beginsel van de verklaring van de universele rechten van de mens, het Atlantisch bondgenootschap en het verdrag van Cenvo, alsmede aan alle verdragen en bondgenootschappen die Turkije heeft getekend. Laat het land kalm blyven". Volgens de jongste te Saloniki ont vangen berichten zijn Turkse leger eenheden uit Istanbul in Edirne (Adriananopel) en andere plaatsen in Europees Turkije aangekomen, waar zij gebouwen van het burger lijk bestuur hebben overgenomen. De Griekse grensautoriteiten kre gen bericht, dat tot nader order via de driehoek bij de rivier de Maritsa geen treinen Turkije mogen binnen komen. KLM-diensten gestaakt. Met het oog op de situatie in Tur kije heeft de directie van de KLM besloten de diensten op Istanboel en Ankara tijdelijk te staken en alle lij nen, die via een van deze plaatsen waren geleid van en naar verdere bestemmingen, tot nader order te leiden via Athene. „lightweights" in international-line I Licht als een veer wegen j de lightweighf-kostuums uit de nieuwe moderne Ascof- kollektie. Elk moment komfortabel, In de trein, in de auto, op de fiets, etc. en altijd korrekt. Voor uw werk, uw zaken en uw weekends of vakantie de korrekte en perfekte kleding. 98.- 119.- 139.- A-u-oZ Houit rhoteeg, U*. UMM i Haarlemmerstraat 175 (Advertentie) Verrassing in de Veiligheidsraad RUSSISCHE RESOLUTIE VERWORPEN De Veiligheidsraad heeft donderdag een Russische motie om Amerika te Veroordelen wegens'de spionagevlucht boven Rusland, verworpen met ze ven tegen twee stemmen, bij twee onthoudingen (Tunesië en Ceylon). Voor stemden alleen de Sowjet-Unie en Polen. De tegenstemmers waren: Argentinië, Frankrijk, Italië, China, Ecuador en de V.S. Gromyko verklaarde later tegenover journalisten, dat hij de kwestie nu in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zou brengen, doch hij wilde niet zeggen wanneer dit zou gebeuren. „HUICHELARIJ" Vóór de stemming had de Russi sche minister van buitenlandse zaken Gromyko, gezegd, dat president Ei senhowers verklaringen over het in cident met de U-2 „een geest van huichelarij en agressiviteit" adem den. In zijn televisie-rede van woens dag had de Amerikaanse president nog eens gezegd, dat zijn regering de spionage tegen de Sowjet-Unie zou voortzetten met gebruikmaking van oude en nieuwe middelen. Gro myko laakte ook de uitlatingen van westelijke zijde, dat de vlucht van een eenmotorig. ongewapend vlieg tuig geen agressie kon betekenen. Eén van de voornaamste middelen om een aanval uit te voeren, zei hy, is toch het vliegtuig. Wie garandeert dat een binnenkomend buitenlands vliegtuig geen oorlogstuig aan boord heeft? Op de verklaring, dat er in Ame rika al vele Russische spionnen zijn Het spookte in de Stille Oceaan Proces niet vóór sepl, Vloedgolven hebben vreselijke verwoestingen aangericht in het gehele gebied van de Stille Oceaan. Deze lucht foto toont de ravage in de Japanse havenstad Ofunato, waar 96 personen om het leven zouden zijn gekomen, 75 mensen worden vermist en 626 inwoners zijn ge wond. gearresteerd, antwoordde de Russi sche minister, dat de Amerikaanse autoriteiten heel goed v/isten, dat er in de Sowjet-Unie de laatste jaren tientallen Amerikaanse spionnen wa ren gepakt. De Sow jet-afgevaardigde had ern stige kritiek op de Britse en Franse steun aan de Ver. staten in de kwes tie van de U - 2. De NAVO acht overeenstemming onder haar leden kennelijk oelangrijker dan het hand haven van de vrede, zo zei hij bitter. VERRASSENDE REPLIEK De Amerikaan Cabot Lodge diende Gromyko op verrassende wijze van repliek. Terwijl hij betoogde, dat de Russen over de gehele wereld een uitgebreid spionage-net onderhouden en dus niet de vermomde onschuld mogen uithangen, haalde hij een luisterapparaat uit zijn tas, dat de Russen, naar hij zei, als onderdeel van hun spionage-campagne hadden verborgen achter het bureau van de Amerikaanse ambassadeur in Mos kou. Het luisterapparaat was aange bracht in een houten afbeelding van het Amerikaanse wapen. „Ik laat dit zien", zo zei hij, „als een direct en authentiek bewijs van de grondigheid der Sowjet-spionage". In totaal zyn in Amerikaanse am bassades in vele' delen van de we reld honderd luisterapparaten ont dekt. Gromyko staarde met een wrange glimlach om de lippen recht voor zich uit, toen Lodge het bewijsstuk in de hoogte stak. De Britse afgevaardigde sir Pierson Dixon glimlachte breed. Gromyko vroeg sarcastisch, welk toneelstuk Cabot Lodge op dit idee had gebracht en waar dat stuk ver toond werd. Lodge artwoordde nem, da. Gromykc kennelijk niet goed ge luisterd had, want het kwam niet uit een toneelstuk maar uit de Sow jet-Unie. Gromyko waarschuwde nog, dat de Amerikaanse „provocaties de mensheid aan de rand van een oorlog voeren". De „imperialistische bui tenlandse poiitiek" van de Ver. Sta ten brengt een ernstig oorlogsgevaar met zich mee. Cabot Lodge noemde deze opmer king een „fantastische bewering". COMPROMIS-RESOLUTIE Na een korte onderbreking van de vergadering kwam de compromis resolutie van Tunesië, Ceylon, Ar gentinië en Ecuador aan de orde, waarin er bij de grote mogendheden op wordt aangedrongen alles na te laten wat de spanning zou kunnen vergroten en de pogingen op het ge bied van ontwapening, verbod van kernwapenproeven en het voorkomen van onverhoedse aanvallen voort te zetten. De Amerikaanse, Britse en Itali aanse afgevaardigden steunden de resolutie, doch Gromyko had bezwa ren en kwam met amendementen, De Israëlische regeringsvoorlich tingsdienst heeft donderdag in Tel Aviv bekendgemaakt, dat Adolf Eichmann, die verantwoordelijk wordt gehouden voor de dood van miljoenen Joden onder het Nazi regiem, zich niet bijzonder verrast had getoond toen hem bleek, dat hij in Israëlische handen was gevallen. Eichmann had volgens de officiële bekendmaking verklaard, dat hij reeds lang had gedacht, dat hij op den duur gepakt zou worden. Na zijn arrestatie toonde Eich mann zich ongevraagd bereid mee te werken aan de opheldering van de gebeurtenissen tijdens de tweede we reldoorlog, waarin hij een rol had gespeeld. Volgens deze officiële bekendma king was Eichmann op 8 mei 1945 door Amerikaanse troepen in Oos tenrijk gevangen genomen. Ilij zag kans zijn ware identiteit te verber gen en vertoefde anderhalf jaar als luitenant van de S.S. in een krijgs gevangenkamp. Nadat hij uit dit kamp ontsnapt was, dook hij onder bij een houtvester in Noord-Duits- Iand. In 1950 slaagde hij erin met valse papieren uit Duitsland te ko men. Hij nam in het geheim contact op met zijn vrouw, die niet beter wist dan dat hij dood was, en zij voegde zich met de kinderen by hem. Hoewel er geheimhouding wordt betracht over de wijze, waarop Eich mann werd gearresteerd, sprak een hoge Israëlische functionaris tegen dat Eichmann plastische chrirurgie had ondergaan en dat een Poolse Jood de voornaamste aanwijzing tot Eichmanns verblijfplaats gaf. De burgerlijke stand te Solin gen, ten noorden van Keulen, waar Adolf Eichmann is geboren, heeft meegedeeld, dat zijn moeder als R.K. stond ingeschreven en zijn vader als protestant. Men kon niets zeggen over de vraag of Eichmann Jood of van Joodse afkomst was. Hij was in 1935 in Passau gehuwd. De Israëlische politie heeft een speciale afdeling „het zesde bureau", gevormd voor behandeling van alle kwesties die samenhangen met het proces tegen Eichmann. Het zal wel september worden voor dit proces kan beginnen. Nog een arrestatie Naar aanleiding van de arrestatie in Israël van de gewezen luitenant kolonel van de S.S. Eichmann is te Korbach in Noord-Hessen de drogist Hermann Krumey aangehouden, die dezelfde rang bij de S.S. bekleedde en voorlopige vrijheid genoot. Krumey wordt verdacht van me deplichtigheid aan misdaden tegen Joden in Hongarije. Verder wordt hij ervan verdacht als leider van de centrale deportatiedienst in Lodz (Polen) talrijke kinderen uit het Tsjechische dorp Lidici „voor spe ciale behandeling" aan de S.S. te hebben overgeleverd. Een rechter van instructie te Frankfort heeft verklaard, dat het mogelijk is dat het onderzoek in de zaak-Eichmann nieuwe feiten over Krumey aan het licht brengt. BORMANN OP HET SPOOR? De Israëlische geheime dienst, die Adolf Eichmann heeft aangehouden, zou ook Martin Boimann, die de die de plaatsvervanger van Hitier was, op het spoor zijn. Tuvia Fried- mann, de voormalige Poolse inlich tingenofficier, zei: „Ik weet dat Bor- mann in leven is. Hij verbergt zich onder een andere naam evenals Eich mann deed". „De correspondent van de „Daily Mail" in Muenchen schrijft van één Prijzen vanaf f 225. bij de Elektra Speciaalzaak FETÏf jljjgEl' AALMARK.I 4 i (Advertentie) waarover vrijdag verder zal worden gepraat. De Sowjet-minister stelde voor, dat in de resolutie een zin zou worden opgenomen, waarin het vliegen van buitenlandse militaire vliegtuigen over de grenzen' van andere landen wordt veroordeeld als onverenigbaar met de beginselen en doelen van de Ver. Naties en als een bedreiging voor de vrede en de internationale veiligheid. Aan de oproep aan de Grote Vier om zich te onthouden van elk optreden, dat de spanningen zou kunnen vergroten, moest volgens hem worden toegevoegd „zoals het zenden van vliegtuigen in het lucht ruim van andere staten." Cabot Lodge verklaarde na de ver gadering tegenover de pers, dat Gro- myko's amendementen „zeer onaan vaardbaar" waren. De Veiligl eidsdaad komt vrijdag middag weer bijeen. de agenten van de Israëlische gehei me dienst te hebben vernomen, „dat het net rond Bormann zich sluit". Bormann zou naar Brazilië gevlucht zijn, waar hij in Bahia onder de naam José Possea woonde. In 1952 zou men hem op het spoor zyn ge komen en zou hij steeds onder een andere naam van woonplaats ver anderd zijn. De corresponded van de „Daily Mail" in Tel Aviv meldde vrijdag te hebben vernomen, dat Eichmann onthuld had, dat Bormann zich in het buitenland schuil houdt. Heiligverklaring in St. Jan Paus Johannes heeft donderdag; kardinaal Gregorio Barbarigo, die leefde van 1625 tot 1697 en achter eenvolgens bisschop van Bergamo en Padua is geweest, heilig verklaard. De plechtigheid vond plaats in de bosiliek van St. Jan van Lateranen, de bisschopskerk van de Paus in Rome. Het was de eerste maal sinds ruim 200 jaar, dat een heiligverkla ring in deze kerk plaats vond. In 1741 had paus Bedictus XIV name lijk bepaald, dat alle zalig- en hei- l'gverklaringen in de Sint Pieter zouden geschieden. Kardinaal Barbarigo was reeds in 1761 zalig verklaard. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Meegedeeld door het KNMI geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. IETS LAGERE TEMPERATUUR Veel bewolking met hier en daar wat lichte regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Iets lagere tempera turen overdag. 28 Mei: zon op 04.30; onder 20.45; maan op 07.06; onder 22.55. Hoogwaterstanden 28 Mei: vm. 5.10; nam. 5.33. Het weer in Europa HELSINKI gem. bew. 17 7 STOCHOLM zw. bew. 16 8 OSLO zw. bew. 23 13 KOPENHAGEN regen 15 12 ABERDEEN zw. bew. 23 11 LONDEN motregen 21 13 AMSTERDAM zw. bew. 20 13 BRUSSEL 1. bew. 22 11 LUXEMBURG onbew. 20 9 PARIJS h. bew. 24 13 BORDEAUX onbew. 27 11 GRENOBLE onbew. 24 9 NICE h. bew. 22 16 MUNCHEN n. bew. 17 8 ZURICH onbew. 21 7 GENèVE onbew. .8 LOCARNO onbew. 24 10 WENEN 1. bew. 17 7 INNSBRUCK h. bew. 23 7 BELGRADO 1. bew. 21 17 ATHENE h. bew. 27 18 ROME onbew. 28 12 AJACCIO onbew. 24 13 MADRID onbew. 33 13 MALLOPCA onbew. 27 18 LISSABON h. bew. 33 18 BEWOLKT Een hogedrukgebied, dat sinds woensdag het weet in ons land be heerste, is langzaam in betekenis af genomen. Op de Oceaan ten noorden van de Azoren is echter een ander hogedrukgebied aangekomen dat nog langzaam naar het oosten beweegt. Tussen dit hogedrukgebied en een diepe depressie bij IJsland voeren voeren krachtige westelijke winden koele Oceaanlucht naar de Britse eilanden. Een eerste koufront, dat deze lucht begrenst, is boven Mid- den-Engeland aangekomen vergezeld van veel bewolking en wat lichte regen. Een tweede koufront nadert van de Oceaan Ierland. Morgen zal het weer in ons land onder invloed komen van deze fron ten. Er zal veel bewolking zijn en plaatselijk kan wat regen vallen, die echter van weinig betekenis zal zijn. De temperaturen zullen wat lager worden. Wie vrijwillig een taak aanvaardt, bindt zich zelf aan de consequenties, die dat werk medebrengt

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1