Mr. Kolfschoten teleurgesteld over resultaat van decentralisatie der regering Prairiehonden maakten uitstapje in ART IS Prins Bernhard in Argentinië Soldaat liet zich ongeschikt voor dienst maken WOENSDAG 25 MEI 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Eén ton voor het N.O.C. In zijn functie van president van het Centraal Brouwerijkantoor heeft dr. L. G. Kortenhorst in de Wittebrug te 's-Gravenhage aan de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, generaal C. F. Pahud de Mortagnes, een cheque van honderdduizend gulden overhandigd. Jaarvergadering Ver. Ned. Gemeenten Op de algemene vergadering van de vereniging van Nederlandse ge meenten, die gisteren te Nijmegen werd gehouden, heeft burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag, voorzitter van de vereniging, zich teleurgesteld getoond over de resultaten, die tot dusver zijn be haald door de regering, met de door haar voorgenomen decentralisatie van het bestuur. In zijn welkomstrede herinnerde mr. Kolfschoten eraan, met hoeveel belangstelling en hoop in gemeente lijke kringen de jongste troonrede was ontvangen, waarin zeer nadruk kelijk gesproken werd over de wen selijkheid van de decentralisatie. „Het is echter weinig bemoedigend", zo zei hij, „dat tenminste *al vijf departementen hebben medegedeeld, geen enkele taak of activiteit onder hun ressort te hebben, die aan an dere organen overgedragen zou kun nen worden." Daarin is een bevestiging te zien van de weerstand die, zoals minister Toxopeus meermalen heeft vermeld, in ambtelijke diensten tegen decen tralisatie pleegt te bestaan. Die weerstand vindt "ijn oorsprong in de diep gewortelde overtuiging bij be kwame en ijverige ambtenaren dat eigenlijk niemand beter dan zij de frun toevertrouwde belangen kunnen behartigen. Mr. Kolfschoten gaf toe dat dat in technisch opzicht ook inderdaad we! eens het geval zal zijn. Maar, waar schuwde hij, men mag niet vergeten dat ieder vraagstuk behalve techni sche, nu eenmaal ook bestuurlijke, sociale en psychologische aspecten heeft. Voor die aspecten voor het welslagen van een maatregel dik wijls even belangrijk als de techni sche voortreffelijkheid hebben de plaatselijke besturen doorgaans veel meer begrip dan de rijksambtena- Delegates uit de West in Amsterdam Naat zij in de ochtenduren oju. een bezoek hadden gebracht aan de hoogovens in IJmuiaen, zijn de de legaties van de staten van Suriname en de Nederlandse Antillen vanmid dag voor een verblijf van drie dagen in Amsterdam gearriveerd. Burge meester mr. G. v. Hall begroette de 15 Surinaamse en 12 Antilliaanse statenleden tijdens een door het ge meentebestuur in American Hotel aangeboden lunch. In zijn welkomstwoord vestigde burgemeester Van Hall de aandacht op het merkwaardige en in de wereld enige feit dat Amsterdam wel de hoofdstad van het land maar geen regeringscentrum is. „Besef dan dat Amsterdam al die jaren hoofdstad is geweest uit eigen verdiensten", zo zei hij. Mr. Van Hall merkte vervolgens op dat tussen Amsterdam en de rijks delen overzee zeer oude en hechte relaties bestaan. Hij herinnerde in dit verband aan de West-Indische Compagnie. Voorts aan de ruil tussen Engeland en ons land, waarbij Nw.- Amsterdam aan de Engelsen en en kele gebieden in Zuid-Amerika aan ons ten deel vielen. „Ik geloof dat het een goede ruil is geweest", zo meende burgemeester Van Hall. Hij was trots dat Amsterdam een aan deel kan leveren in de ontwikkeling van de rijksdelen overzee, zo b.v. door middel van de opleiding van jongeren uit Suriname en de Neder landse Antillen aan de Amsterdam se universiteiten. De burgemeester bracht tenslot te een dronk uit op de betere con tacten tussen de gebiedsdelen. De voorzitters van de Staten van Suri name en van die van de Nederlandse Antillen, de heren J. S. P. Kraag en J. A. O. Bakker, betuigden hun dank voor de ongedwongen ontvangst in de Rijkshoofdstad Amsterdam. Na de lunch maakten de statende- legaties in gezelschap van hun gast heren een rondvaart door de grach ten en havens, waarna zij in de ambtswoning van de burgemeester de leden van de Amsterdamse ge meenteraad ontmoetten, 's Avonds stond een ontvangst door de minister van O. K. en W. in het rijksmuseum op het programma. Hoewel mr. Kolfschoten kon mee delen dat minister Toxopeus de tot nu toe ontvangen negatieve ant woorden met zijn onderzoek zal ver der gaan, kon ook dat de voorzitter niet bijzonder hoopvol stemmen. Het zou ons in gemeentelijke kring aller minst verbazen, zei hij, wanneer dit nadere onderzoek zou uitwijzen dat er van organisatorisch standpunt bezien slechts enkele rijksactivi teiten aan de provincies en zeer wei nig of niets aan de gemeenten kan worden gedelegeerd. De klacht van de gemeenten, zo zei mr. Kolfschoten om misverstan den te voorkomen is niet dat zij te weinig hebben te doen, maar dat hun vele dikwijls té veie activitei ten door een niet ophoudende stroom van regelingen, voorschriften, voor waarden en aanwijzigingen van bo venaf en buitenaf voortdurend wor den ingeperkt en ingedamd. Geen maatregelen tegen personenvervoer door niet-vergunningbouders De minister van verkeer en wa terstaat heeft op vragen van de heer Van den Heuvel (KVP) in verband met klachten over het tegen-vergoe ding vervoeren van personen door niet-vergunninghouders geantwoord, dat het hem bekend is dat er ge klaagd wordt over het verschijnsel dat personen regelmatig tegen ver goeding worden vervoerd door niet- vergunninghouders. Voor zover de beschikbare inlich tingen uitwijzen, doet zich, met na me in het zogenaamde arbeiders- vervoer meer dan in vroeger jaren het verschijnsel voor, dat motorrij tuigen, vallende onder de wettelijke definitie van personenauto, worden aangeschaft door werknemers. Deze motorrijtuigen behoren veelal toe, hetzij aan een kleine groep werk nemers gezamenlijk, die daarmee van en naar hun werk rijden en ge zamenlijk de kosten van het vervoer dragen, hetzij aan één werknemer uit zulk een groep, die van zijn me derijders een zekere vergoeding ont vangt. Het maken van winst is daar bij niet het oogmerk, zodat van ver voer tegen vergoeding als bedrijf of nevenbedrijf niet kan worden gesproken en dit vervoer mitsdien behoort tot de categorie van ver voer, welke de wetgever niet onder de vergunningsplicht heeft doen vallen. In de gegeven omstandigheden acht de minister geen aanleiding aan wezig tot het instellen van een on derzoek en het eventueel treffen van maatregelen. De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, is gisteravond op Schiphol aangekomen voor een rou tine-bezoek aan ons land. Bij zijn aankomst verklaarde de heer Van Tilburg, dat de economi sche ontwikkeling van Suriname volgens hem goed vooruit gaat. In het kader van het Brokopondo-plan is thans een begin gemaakt met de bovenbouw van een grote brug in het binnenland. Ook zal zeer binnenkort begonnen worden met de transmigratie van de bosnegers, waarbij een geheel dorp van ruim 5000 inwoners verplaatst zal worden. Prof. Rogier uit de Mij Ned. Letterkunde De Nijmeegse hoogleraar prof. dr. L. J. Rogier deelt in het jongste nummer van de „Annalen van het Thymgenootschap" mede, dat hij en kele maanden geleden uit protest het lidmaatschap van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde heeft opgezegd. De aanleiding daartoe was het niet toekennnen van de jaarlijkse Wijnaends Franckenprijs in 1959 aan de toen nog in leven zijnde prof. Ge rard Brom. De jury bestond uit vijf leden van de Mij. der Ned. Letter kunde, waarvan pTof. Rogier als eni ge Katholiek deel uitmaakte. Deze jvry had prof. Brom eenstemmig voorgedragen voor de prijs, doch het bestuur van de Mij. der Ned. Let terkunde kende de prijs niet toe. Uit protest is prof. Rogier toen uit getreden, doch hij heeft er geen ruchtbaarheid aan willen geven om prof. Brom niet te kwetsen. Thans na het overlijden van prof. Brom heeft prof. Rogier de kwestie be kend gemaakt. Als ik verkouden word (maar ook als ik weer beter ben) Kodak fototip nr.i Zeventien prairiehondjes hebben de oppassers van Art is in Amsterdam heel wat hoofdbrekens bezorgd. Vo rig jaar schonk de „Bronx Zoo" in New York de op marmotten lijken de diertjes, die hun naam danken aan het piepend geblaf dat ze voort brengen als ze worden bedreigd, aan de Amsterdamse dierentuin. De winter brachten ze door in het ver blijf voor kleine zoogdieren, maar kortgeleden kregen ze een eigen perkje nabij het wolvenhuis. Aangezien de prairiehondjes zich pas in hun element voelen als ze kunnen graven had men in hun ver blijf een grote berg klei en aarde gedeponeerd. Om ontsnappen te voorkomen, was de berg aan de on derkant met gaas afgerasterd De eerste dagen zag men de dier tjes nauwelijks boven de grond. Ze verlieten hun onderaardse gangetjes slechts om de voerbakken leeg te eten. De oppassers maakten zich dan ook weinig zorgen. Pas toen men op een ochtend een van de prairiehond jes in het wolvenhuis zag lopen be- Nóg een goede tip: Gebruik (Advertentie) Verkeerstelevisie deed het best Op het zeer drukke traject Rokin- Weteringcircuit via het Muntplein in Amsterdam, is het verkeer gister middag tussen 4 en 6 uur met be hulp van televisie geregeld. Agent Lenos, die anders op dit spitsuur in de zgn. „duiventil" op het Muntplein het verkeer in goede banen tracht te leiden, bediende nu de ruim 150 verkeerslichten bij de tien kruispun ten op dit anderhalve kilometer lan ge traject in een zaal van Carlton aan de Vijzelstraat. Van het „leven de" verkeer zag of hoorde hij niets.. Hij zag het alleen op de vijf moni tors, die voor hem stonden opge steld. De verkeersdeskundigen van de Amsterdamse politie gaven na af loop van het experiment te kennen, dat de proefneming aan de verwach tingen had beantwoord. Hun bevin dingen zullen thans in een rapport worden samengevat, waarna over enige tijd zal worden nagegaan of televisie als hulpmiddel bij de re geling van het verkeer op het on derhavige traject zal worden inge voerd. Verolme gaat autotranspoitschepen bouwen Mevrouw H. E. Gerbrandy—Sik kel, echtgenote van de minister van staat en president-commissaris van Verolme's scheepswerven, prof. mr. P. S. Gerbrandy, heeft gisteren van de Verolme's scheepswerf in Alblas- serdam de „P. S. Gerbrandy" te wa tergelaten. Het is een 19.900 ton metende mo tortanker, in aanbouw voor de Ne derlandse vracht- en tank\ aartmaat schappij in Den Haag. De heer C. Verolme, directeur van Verolme's scheepswerven, zei, een opdracht te hebben ontvangen voor de bouw van twee schepen voor net transport van auto's. Deze opdracht werd verstrekt door de British Car Carriers Ltd. Deze twee schepen zui len geheel verschillend zijn van de transatlantische autotransportsche pen, die reeds in de vaart zijn. Onge veer 1100 middelgrote wagens zullen door middel van twee rijbruggen en watersdichte sluidsdeuren geladen kunnen worden. PRINSES BEATRIX BEZOCHT „MARIJKE HOEVE". Prinses Beatrix heeft gistermid- dat een bezoek gebracht aan de Ma rijke Hoeve te Hattum. Hier worden vakantiekampen voor dertig Invalide vrouwen georganiseerd, geleid door de damesafdeling van de Johanniter Orde. De prinses werd ontvangen door mevrouw W. J. S. gravin Van Limburg Stirura geb. jonkvrouwe Repelaer van Driel, lid van het be stuur. De prinses woonde de opvoe ring bij van het lekenspel „Daniël in de Leeuwenkuil" door leden van de kampstaf. De prinses bezichtigde het vakantie-oord en sprak met enkele deelneemsters aan het kamp. greep men dat er toch iets was mis gegaan. Gelukkig ontdekten de op passers de vluchteling eerder dan de wolven, die thans bijzonder agres sief zijn, omdat zij jongen hebben. De wolven werden in een hoek ge dreven en men probeerde het prai riehondje te vangen. Maar dat lukte niet zo gauw. Het diertje rende door de wolventuin en verdween kort daarna in de „kraamkamer" van de wolven. Wat zich in de kraamkist heeft af gespeeld is natuurlijk niet bekend. Wel zagen de oppassers de kleine knager na enkele ogenblikken uit de kist te voorschijn komen. Hij werd prompt gevangen. De vluchteling werd voorlopig in een kooi geplaatst omdat men eerst eens wilde onder zoeken hoe het diertje uit zijn perk was gekomen. Nauwelijks was men daarmee begonnen, of er kwam een alarmerend bericht uit de nijlpaard- stal. Tussen dit gebouw en de aan grenzende wisentperken was een prairiehond gesignaleerd ook de ze vluchteling werd na een korte klopjacht achterhaald en bij de an dere knager in de kooi gezet. De artis-leiding besloot toen het perk van de prairiehondjes uit te graven en de diertjes voorlopig naar een veiliger verblijf over te bren gen. Er werd „appèl" gehouden en toen bleek dat de schade nogal mee viel. Eén hondje moet nog in de die rentuin rondzwerven. Binnenkort keren de prairiehondjes in hun ver blijf terug, maar dan ligt er een be tonnen vloer, zodat uitstapjes niet meer mogelijk zijn. KASTEEL „RADBOUW" KRIJGT NIEUWE FUNCTIE. Het uit de dertiende eeuw dateren de kasteel „Radbouw" te Medemblik dat sinds de dertiger jaren leeg staat zal, vermoedelijk met ingang van het volgende zomerseizoen, een recreatieve functie krijgen. De staats secretaris van O., K. en W. heeft In principe medewerking toegezegd aan de plannen van de slotvoogd, burge meester H. B. P. A. Letschert van Medemblik, om het kasteel weer te meubileren. Overwogen wordt om in de boven vertrekken een permanente expo sitie in te richten over een nader te bepalen onderwerp en de kelder te bestemmen voor een gespecialiseerd restaurant. De Ridderzaal zal in de zomer maanden worden gebruikt voor schil derijententoonstellingen. Men hoopt in deze Ridderzaal ook concerten en dergelijke te kunnen geven. Het kas teel, oorspronkelijk een dwangburcht van Floris V voor de onderworpen Westfriezen, is omstreeks 1949 gedeel* telijk gesloopt, teneinde puin te krij gen voor dijkverzwaring. Het werd in 1889 rijkseigendom. In de daarop volgende jaren werd de burcht in grijpend gerestaureerd en voor een belangrijk deel verbouwd. Later werd in het kasteel een kantongerecht ge vestigd, dat in 1934 werd opgehe ven. Sinsdien werd kasteel „Rad- bouw" nog slechts gebruikt voor in cidentele evenementen zoals water- sportkampen van het „Jeugdzeever- bond" en een „Internationale Marine- week" in 1959. Olympic Airways kwam even neuzen Een ongewone verschijning taxiede gisteravond het plat form van de Amsterdamse luchthaven op: een DC-6b met de Olympische ringen op het staartvlak geschilderd van de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways. Deze maatschappij zal begin volgende maand een geregelde dienst openen tussen Amster dam en Athene, waarvoor de bemanning thans even pools hoogte kwam nemen van de si tuatie op Schiphol. De Grieken hadden voor Schiphol niets dan lof. „Een fantastische luchtha ven", zo verklaarden ze. De volgende week zal ook 'n andere bemanning nog gelegen heid krijgen om met de Amster damse luchthaven kennis te ma ken. Daarna zullen de DC 6b's (en later ook Comet's) met de gekleurde ringen ook op Schip hol een normale verschijning gaan vormen. Nederlands kunstbezit wordt omgespit President Frondizi van Argentinië heeft dinsdagmiddag prins Bernhard ontvangen in zijn residentie. De prins was vergezeld van de leden van de Nederlandse missie ter ge legenheid van de 150-jarige onaf hankelijkheid van Argentinië, o.a. premier Jonckheer van de Neder landse Antillen en de Nederlandse ambassadeur in Argentinië, J. C. van Beutekom. Later heeft prins Bernhard op de Nederlandse ambassade aan presient Frondizi een lunch aangeboden. Prins Bernhard verklaarde op een persconferentie, dat mogelijk een immigratieverdrag zal worden gete kend tijdens het komende bezoek aan Nederland van president Fron dizi. Het Engelse vrachtschip „Alex ander T Wood" (20.000 br. reg. ton) is gistermiddag om twee uur, gela den met graan op weg naar Antwer pen, bij Borsselen op de Schelde met volle kracht op de .Suikerplaat" om hoog gevaren. Omstreeks twee uur vannacht is het schip door niet min der dan twaalf sleepboten, waaron der „Scaldis" en „Gele Zee", vlot ge trokken. Bij Paul Brandt in Amsterdam is dinsdag de veiüng begonnen van de kunstcollectie H. L. Straat; een ver zameling schilderijen, meubelen en beeldhouwwerken van Nederlandse en buitenlandse kunstenaars. Op de bijgaande foto een overzicht van de drukbezochte veiling. Zes weken brommen Tot een gevangenisstraf van zes weken en ontslag uit militaire dienst zonder ontzetting uit het recht bij de militaire macht te dienen, heeft de krijgsraad te Arnhem veroordeeld de 21-jarige dienstplichtige soldaat E. K. die zich in januari van dit jaar opzettelijk voor de dienst ongeschikt liet maken door een kameraad met een strijkijzer op zijn voet te laten slaan. Deze kneuzing kwam dusdanig aan dat K. inderdaad voor enige tijd werd vrijgesteld van lopende en staande dienst. Doordat er over ge roddeld werd, kwam het delict, dat naar de auditeur-militair zei,, maar sporadisch voorkomt, uit. De audi teur had een gevangenisstraf van vier maanden gevorderd. Ouwehands' kreeg veel zorg voor een prikje Een inwoner van de gemeente Maurik heeft in de Rijn bij Ame- rongen een zogenaamde zeeprik ge vangen. Deze „Petromyzon marinus" behoort tot de grootste soorten prikvissen, die alleen in het voor jaar de rivieren optrekken om op rustige plekjes kuit te schieten. De zeeprik of prikaal, die thans is ondergebracht in het aquarium van Ouwehands Dierenpark, heeft een lengte van 80 cm. Het is een zusje van de „Cyclostomata", de verzamel, naam voor prikvissen of rondbekken de klasse van de parasitaire gewer velde waterdieren zonder kaken, met ronde mondopening, waarmee zij zich vastzuigen aan vissen. Zij heb ben de gedaante van een paling. Het exemplaar, dat door de inwoner van Maurik aan Ouwehand werd afge staan, is ongeveer zo dik als de on derarm van een volwassen man. Het dier had zich vastgezogen op 'n basaltblok van één van de Rijn- kribben. De heer Radema, hoofdoppasser van het dierenpark, verzekerde ons dat het een grote zeldzaamheid is 'n prikvis in gevangenschap te kunnen aanschouwen. Hoewel men alles in het werk stelt om dit bijzondere ex emplaar in leven te houden, waar toe reeds de hulp is ingeroepen van enkele biologen, vreest men toch voor het leven van het dier, aange zien prikvissen als regel sterven, na dat zij hebben gepaard. Gezien het feit, dat deze prik-aal zich in de Rijn bevond, mag worden aangenomen, dat de paring al heeft plaats ge. vonden en dat de hier geuite vrees niet geheel denkbeeldig is. De gemeente Oosterhout vierde gisteren de geboorte van haar vijf- entwintigduizendste inwoner. Ooster hout behoort nu tot de groep van 71 grootste gemeenten v-i. Neder land.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7