Vloedgolven maakten honderden slachtoffers De catastrophe in Chili Als de krachten van de onderwereld losbreken VOORAL JAPAN DEERLIJK GETROFFEN Vulkanen actief in Chili U-2 geen reden om topconferentie te doen stranden Russen geven vliegtuig terug Weer botsingen in de Kongo Korreltje Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur- L C J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUKEAdS: PAJPENGRACB1 32 WOENSDAG 25 MEI 1960 51ste JAABGANG Telefoon; Directie Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w.. f2.55 p maand, f7.50 p kwartaal Franco p p f8.— Advert.: 17 ct p m.m Telefoontjes f L5d. Ook Hawaïi-eilanden geteisterd joenen tonnen water over uitgestort. Duizenden inwoners hebben een toevlucht gezocht op heuveltoppen. Uit Rabaul, in Australisch Nieuw- Guinea, wordt gemeld, dat vele in heemse vissersvaartuigen door de vloedgolven werden meegesleept. Elektriciteitskabels braken en er werd schade veroorzaakt aan een ge deeltelijk voltooid ziekenhuis nabij Wewak. In de haven van Sydney, in Austra lië, ontstond een draaikolk van meer De hevige aardbevingen in Chili hebben hun uitwerking over de gehele dan veertig meter diepte, waardoor Grote Oceaan tot aan de kusten van de Hawaiigroep, Nieuw-Zeeland, Austra- boten op de kant werden geworpen, lië, Australisch Nieuw-Guinea de Philippijnen, Formosa en Japan doen Een stuk van de kade werd over een gevoelen. Vloedgolven van een tien meter hoogte, die met een snelheid afstand van zestien meter en een van ongeveer 650 kilometer per uur kwamen aangeraasd, beukten in de diepte van bijna een meter wegge- vroege uren van maandagochtend op de Japanse kust, waarbij vooral het slagen. noorden van het land werd getroffen. In de Philippijnen richtten de De eerste vloedgolven sloegen maandag nog vóór het aanbreken van de de vloedgolven schade aan op de ten dag op de Japanse kust, en op dezelfde dag, te middernacht rolden zij nog oosten van het eiland Luzon gelegen steeds aan. kusteilanden. Er zijn tot nu toe meer dan achthonderd doden, honderden vermisten en Tenslotte wordt nog uit Taipeh, minstens 150.000 daklozen. de hoofdstad van het eiland Formosa, Tokio zelf had niet te lijden van dit elementaire geweld. gemeld, dat in de Noord-Formosaan- Het aantal doden in de groep der Haiwaii-eilanden, ongeveer in het mid- se haven Keeloeng een brug door den der Grote Oceaan gelegen, is maandag tot 33 gestegen. Er zijn 27 ver- een vloedgolf van zes meter hoogte misten, en ongeveer tweehonderd gewonden. De schade wordt op een 200 werd getroffen en vernield, miljoen gulden geschat. I>e vloedgolven hebben aan de Amerikaanse westkust, tussen het GROTE VERWOESTINGEN over het strand zagen aankomen, nabij de Mexicaanse grens gelegen maakten zij rechtsomkeert. San Diego en Crescent City, nabij Piloten van vliegtuigen, die boven De getroffen Noordjapanse kust, Oregon, voor miljoenen dollars scha- Onagawa en Sjizoekawa, een gedeel- met zijn pijnbomen, het blauwe zee- de aangericht. Pieren werden wegge- te van de Noord-Japanse stad Sjio- water en de mooie eilanden er te- slagen en patrouilleboten hadden druk game, vlogen, hebben gemeld, dat zij genover, heeft reeds miljoenen toe- werk met het in veiligheid brengen niet anders hebben gezien dan resten risten aangetrokken. Er zijn nu mil- van honderden kleine vaartuigen, van vissersboten die honderden me ters ver het land waren opgeworpen, televisie-antenr es, die nog boven de puinhopen van vernielde huizen uit staken en andere tekens der ver woesting. Er was echter geen spoor van menselijk of dierlijk leven meer te bekennen. In Sjikoezawa werd tweemaal het waarschuwingssein voor vloedgolven gegeven, doch de inwoners sloegen er geen van beide malen acht op. Toen het waarschuwingssein voor de derde maal werd gegeven, rolden te vens Dodencijfer stijgt angstwekkend kaan stromen lava, zwaveldampen en aswolken, die zich over een groot gebied verspreiden. In de straten van San Martin ligt reeds een dikke laag as. Ook uit Osorno in Chili wordt een vulkaanuitbarsting gemeld. Vijfhonderd van de achthonderd De Argentijnse stad Commodore inwoners van Caleta-Quenle, in de Rivadavia, gelegen op 1500 km ten w.olfH»vochtenwlïr Chileense provincie Cautin, zijn bij zuidwesten van Buenos Aires aan honder" de d»°r vloedgolven gevolgde aard- de Atlantische kust, is dinsdag even don ïmn spa'anders ^eslag^n vissers! bjjta, "L'IarTbevine'T^^en aardSCh°k boten, in het woedende water voor ïïïlil. arbfer Het aantaI doden 111 chili is !l- hun leven. ™r «usachtlee vloedgolven achter- middeb tot meer dan i40(p gesteren. In de plaats Kenennuma waren ff?™ °.v„er hïlrtten VoISens de Jongste berichten zijn ■on^monrn.tn'c mot oiiionfjn eironec merendeel der inwoners beletten vi«prsdnrm>n tussen Valdlvla en zich op naburige hoogten in veilig heid te brengen. De haven Ancud, waar 340 perso- De vloedgolven tengevolge van de aardbevingen in Chili hebben ook Nederlands Nieuw-Guinea bereikt. Het dorp Enggros, dat tussen de Humboldtbaai en de baai van Jau- tefa ligt, werd dinsdag door drie vloedgolven getroffen. De tweede golf beschadigde zeven huizen, de derde verzwolg er zes. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Na de tweede golf werden 150 vrouwen en kinderen tijdelijk geëvacueerd. De al zo zwaar door aardschokken en vloedgolven geteisterde bevolking van Chili is opgeschrikt door een nieuwe ramp. Sinds dinsdagavond is de keten van vulkanen in het zui delijke deel van de Andes actief. Ten zuiden van Santiago zou zelfs een nieuwe vulkaan zijn ontstaan. Uit het gebied tussen Orsono en Valdivia ,en zuiden van Concepcion worden duizenden mensen in allerijl geëvacueerd. Zeven vulkanen stoten hier lava en rook uit, de meren zijn in heftige beroering en nieuwe aard schokken brengen nog meer onrust en verwarring. In Santiago deed zich een vreemd verschijnsel voor: een snelle daling van de temperatuur, gepaard gaande met een verkleuring van de lucht, die paars werd. Daarop ontstond een dichte mist, waardoor de reddings operaties in gevaar kwamen. Het reddingswerk wordt ook be moeilijkt door de vele grondver schuivingen, verzakkingen en ver nielingen die het getroffen gebied een heel ander aanschijn hebben ge geven. „Atlantische Prijs' voor Hel la Haasse De Nederlandse schrijfster Hella Haasse en haar uitgever Querido hebben in de Witte Sociëteit te Scheveningen uit handen van de algemeen secre taris van de A.T.A. (Atlantic Treaty Associattlon)de heer John Epstein, de internationale literaire Atlantische prijs ontvangen. Foto v.l.n.r.: De heer John Epstein, Hella Haasse en mej. Tine van Buul, directrice van de uitge verij Querido. Veiligheidsraad-debat brandweerauto's met gillende sirenes onderweg, om de inwoners te waar schuwen, doch toen de brandweer lieden in het vage licht van de och tendschemering reusachtige golven nen om het leven zijn gekomen en er een tweehonderd worden vermist, werd maandagochtend door verschei dene vloedgolven getroffen. Voorts deden zich, om de tien minuten, alle vissersdorpen tussen Valdivia en Ancud, over een afstand van meer dan 300 kilometer verwoest. NEDERLANDERS IN CHILI f In het vervolg op het bericht van nieuwe aardschokken gevoelen. Men gisteren betreffende de ramp in vreest, dat de stad door nieuwe Chili, deelt het ministerie van bui vloedgolven zal worden getroffen. De inwoners verkeren in een wan hopige positie, zij hebben geen on derdak en er heerst een tekort aan In en rondom Loeloeaburg in Bel- levensmiddelen, gisch Kongo is het dinsdag opnieuw Ook in de provincie Cautin is de tot bloedige botsingen gekomen tus- positie der overlevenden bijzonder sen de elkaar bestrijdende Loeloea- hachelijk. Verscheidene dorpen staan en Baloeastammen. Volgens ut Loe loeaburg in Brussel ontvangen be- onder water en de verbindingen zijn door aardverschuivingen verbroken. tenlandse zaken mede, dat bericht is ontvangen dat ook de Nederlandse kolonie in Concepcion ongedeerd is. KONINKLIJK BEZOEK AAN BELGIë. Naar de Belgische ambasade me- richten zijn daarbij 18 Kongolezen Aan de op heuveltoppen gevluchte dedeelt zullen koningin Juliana en om het leven gekomen. Het waren dit keer de Baloeba, die een grootscheepse overval deden op de wijk van de Loeloea in Loeloea burg. Tweehonderd huizen werden inwoners kan slechts met hefschroef- vliegtuigen hulp worden geboden. prins Bernhard zich a.s. maandag per vliegtuig naar België begeven voor het staatsiebezoek, dat zij aan Van de aardbodem weggevaagd België zullen brengen. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de reis naar In Zuid-Chili zijn zeven kleine Brussel per trein zou worden ge in brand gestoken, waaruit later de havens volledig van de aardbodem maakt, doch er is thans een wijzi- verkoolde lijken' van tien Loeloea v/eggevaagd. Men verwacht dat het ging in het programma gebracht Het werden geborgen. Slechts enkele ste- getal der slachtoffers groter zal wor- vliegtuig met de koninklijke gasten nen huizen bleven in de wijk ge- den naarmate meer, thans afgesne- zal om 10.30 uur op Meisbroek aan- spaard. Twee Baloea verloren bij de den, plaatsen worden bereikt. komen. Waarschijnlijk zullen konin- aanval het leven. Er zijn 25 Kongole- Te San Martin, in de bergketen gin en prins daarna per trein van zen ernstig gewond in ziekenhuizen van de Andes, op de grens tussen het vliegveld naar het centraal sta- opgenomen en gevreesd wordt, dat Chili en Argentinië, is een vulkaan tion van Brussel gaan, waar zij dan het aantal doden nog zal stijgen. tot uitbarsting gekomen. Uit de vul- om 11.00 uur zullen aankomen. Nieuw Guinea ligt in hun handen De Russische autoriteiten hebben gisteren het in Oost-Duitsland gelan de Amerikaanse transportvliegtuig aan de Ver. Staten teruggegeven. Al le negen inzittenden zijn in vrijheid gesteld. Het toestel zou vandaag in Wiesbaden aankomen. Het vliegtuig, een Dakota, werd vrijdag boven Oostduits grondgebied door Russische straaljagers tot landen gedwongen, nadat het toestel uit de koers was geraakt op een vlucht van Kopenhagen naar Hamburg. De bevelhebber van de Amerikaan se landstrijdkrachten in Europa, ge neraal Eddlemann, had generaal Ja- koebowsky, de Sowjet-commandant in Oost-Duitsland, gevraagd om te ruggave van het vliegtuig en zijn in zittenden. De Russische commandant stemde vrij onverwacht met het verzoek in. Communistisch Oost-Duitsland is geheel buiten de zaak gehouden. Dit is een klap voor de Oostduitse com munistenleider Ulbricht, die beweert het bewind te voeren over eer sou- vereine staat. Jakoebowsky heeft tegelijk met de bekendmaking van de vrijlating aan de Amerikaanse autoriteiten een nota overhandigd, waarin wordt geprotes teerd tegen de vlucht van de Dakota boven Oost-Duitsland. Jakoebowsky zegt, dat de Russen optraden om de grens van Oost-Duitsland, een lid van het Warschau pact, te bescher men. Hij zegt ook, dat het vliegtuig tot landen gedwongen werd, omdat de bemanning verzoeken tot landen negeerde. Overigens was de nota vrij mild van toon. In de afgelopen paar jaar waren Amerikanen die in de Oostzöne te rechtkwamen, steeds door de Russen aan de Oostduitsers overgedragen. Steeds werd dan gesteld, dat de Ver. Staten met het „souvereine" Oost- Duitsland over de vrijlating dienden te onderhandelen. Zuidelijke wind De Bilt, woensdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hoge drukgebied, dat gisteren nog boven Ierland lag, is in omvang toegenomen èn verplaatste zich van nacht naar het Europese vasteland. Woensdagochtend om zeven uur lag het middelpunt boven België met een luchtdruk van meer dan 1030 mb. Het naderbij komen van het hogedruk- gebied had tot gevolg, dat de wind afnam, waardoor 's nachts een aan zienlijke temperatuurdaling optrad. Er werden plaatselijk temperaturen van twee tot drie graden gemeten op normale waarnemingshoogte. Aan de grond daalde het kwik hier en daar tot het vriespunt. Verwacht wordt, dat het hogedruk- gebied het komende etmaal naar Po len en de Balkan zal trekken. Ver der zal een warmfront, dat bij Ier land enige regen veroorzaakte, over de Britse eilanden naderbij komen. Op Hemelvaartsdag verwachten we dan een tijdelijke toeneming van de bewolking, maar geen regen van betekenis. Verder zal de wind uit zui delijke tot zuidwestelijke richting De Australische minister voor de niet-autonome gebieden, ZJE). Paul Haslnck, is dindsdagochtend in Den Haag met vertegenwoordigers van de Nederlandse regering besprekingen begonnen over Nieuw-Guinese bestuurs- c kwesties van gemeenschappelijk belang. V.Lnj.: op deze foto: staatssecretaris mr. Bot, minister mr. E. H. Toxo- iets toenemen. De temperaturen bereid peus, de Australische ambassadeur, minister Kasluck en minister mr. J. M. A. H. Luns, die zijn gasten op bijzonderheden van de conferentiezaal wijst ken ongeveer dezelfde waarden als vandaag. De Britse afgevaardigde in de Vei ligheidsraad, sir Pierson Dixon, heeft dinsdag een beroep gedaan op de Sowjet-Unie „met ons het zoeken naar duurzame oplossingen voor de wereldvraagstukken te hervatten". De Engelsman sprak op de tweede dag van het debat over een Russische resolutie ter veroordeling van de Verenigde Staten wegens „agressie", naar aanleiding van Amerikaanse spionagevluchten boven de Sowjet- Unie. Volgens de Britse afgevaardigde heeft de Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromiko, naar zijn gevoelen een zeer overdreven beeld gegeven van de verwikkelingen voortspruitend uit het vliegtuiginci dent van 1 mei. Maar de Brit zei vooral van gevoelen te zijn, dat Gro miko niet afdoende heeft verklaard, waarom de Sowjet-regering de top conferentie op deze kwestie liet stranden. „Hoe sterk ool< de gevoelens in de Sowjet-Unie zijn, die door het vlieg tuigincident kunnen zijn gewekt, of tot die hoogte zijn opgezweept, wij kunnen het er niet mee eens zijn, dat de Sowjet-Unie gerechtigd was, een conferentie teniet te doen waar van zoveel afhing", aldus Pierson Dixon. Hij vond het verder enigs zins vreemd, dat de Sowjet-Unie, „wier omvangrijke activiteit op het gebied van het verzamelen van ge heime gegevens welbekend is" een klacht als de onderhavige bij de Vei ligheidsraad moest indienen. En de Spoetniks dan? De Fransman Armand Berard deelde me»., dat de Franse delegatie zich niet kan verenigen met de Rus sische ontwerp-resolutie. Hij was van mening, dat de gewraakte spionage vluchten niet ten doel hadden de ge vestigde internationale orde te wijzi gen. Hij wees in dit verband op de Russische „Spoetniks", die zonder ophouden over de gebieden van vreemde landen vliegen. Hij herin nerde eraan, dat president De Gaulle ten tijde van de jongste topconfe rentie in Parijs te kennen had gege ven, dat een Russische satelliet elke dag door het Franse luchtruim vloog. De Franse afgevaardigde zei, dat er een „duidelijke wanverhouding" was tussen het incident op 1 mei en de consequenties, die de Sowjet-Unie er uit 'getrokken had door de top conferentie te laten mislukken. Armand Berard verklaarde voorts, dat de activiteit van het inwinnen van geheime inlichtingen in de hui dige wereldsituatie helaas tot de ge wone praktijk behoort. „Welk land zou dus het recht hebben de eerste steen te werpen?" zo vroeg de Fran se afgevaardigde, die als zijn mening uitsprak, dat de door de Sowjet-Unie vermelde feiten geen agressie zijn in de zin van het Handvest der Vere nigde Naties of de geldende -egels van het internationale recht. Veiligheidsraad is geen tribunaal Dr. Mario Amadeo van Argentinië sprak eveneens als zijn overtuiging uit, dat uit volkenrechtelijk oogpunt beschouwd de zaak van de Ameri kaanse U-2 geen geval van agressie is. Hij merkte bovendien op, dat de Veiligheidsraad niet een tribunaal is, maar een politiek orgaan, dat de ge beurtenissen moet beoordelen op hun positieve of negatieve uitwerking op de ontspanning in de wereld. Naar zijn mening zou de door de Sowjet- Unie geëiste veroordeling van de Verenigde Staten de internationale spanning verhogen en daarom zou hij tegen de Russische resolutie stem men. De vertegenwoordiger van natio nalistisch China, zei, dat de Sowjet- Unie een techniek had geperfectio neerd, die door Nazi-duitsland reeds was gebruikt, door zich als slachtof fer aan de Veiligheidsraad voor te stellen. Hij merkte op, dat de So wjet-Unie zich niet beklaagd had over de Amerikaanse kunstmanen en omgekeerd. Daarom had „het la waai", dat de Sowjet-Unie maakte, niets te betekenen. De laatste sprajeer van dinsdag, de Italiaan Edigio Ortona, was van me ning, dat het incident met het Ame rikaanse vliegtuig van weinig bete kenis was sinds de lancering van de jongste Russische en Amerikaanse satellieten met hun onbeperkte ob servatievermogen. Hierna werd de vergadering van de raad tot woensdagavond ver daagd. Men verwacht dat dan de Russische resolutie in stemming wordt gebracht. MORGEN, HEMELVAARTSDAG, ZAL „DE LEIDSE COURANT" NIET VERSCHIJNEN. DIRECTIE. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond Opgemaakt te 1115 uur). IETS WARMER Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Iets hogere temperaturen. 26 Mei: zon op 04.32; onder 20.42; maan op 05.38; onder 21.20. 27 Mei: zon op 04.31; onder 20.44; maan op 06.20; onder 22.10. Hoogwaterstanden 26 Mei; vm. 4.01; nam. 4.25. 27 Mei: vm. 4.35; nam. 5. Het weer in Europa HELSINKI zw. bew. 20 10 STOCKHOLM zwaar bew. 20 8 OSLO h. bew. 12 4 KOPENHAGEN h bew. 15 7 ABERDEEN h. bew. 12 1 LONDEN zw. bew. 1.°, 7 AMSTERDAM h. bew. 14 5 BRUSSEL 1. bew. 15 5 LUXEMBURG onibew. 15 4 PARIJS 1. bew. 18 5 BORDEAUX motregen 21 16 GRENOBLE zw. bew. 24 15 NICE onbew. 20 14 BERLIJN 1. bew. 24 7 FRANKFORT onbew. 19 2 MUNQHEN zw. bew. 22 8 ZURICH zw- bew. 22 10 GENèVE onbew. 20 8 LOCARNO onbew. 24 13 WENEN zw. bew. 21 13 INNSBRUCK regen 25 11 BELGRADO onbew. 23 10 ATHENE 1. bew. 30 De gevaarlijkste spion is hij, die men niet verdenkt.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1