LEIDEN VESTIVAL-1960 Leidse studenten laien burgerij de bloemetjes buiten zetten „BUR6ERIJDA6EN" 77ste LUSTRUM: EEN GROOT FEEST Collecte op kerkenbouwzondag bracht in bisdom Rotterdam 270 mille op Minister Pos hield drukbezochte receptie Regeringsdiner voor N.-Zeelandse premier Argentijnse belangstelling voor Nederland ZATERDAG 21 MEI 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 4 DODELIJK ONGELUK TE VTJGHT In de afgelopen nacht is om even na half twee de 29-jarige heer P. Martens jr. uit 's-Hertogenbosch, zoon van de directeur van de Casino schouwburg met zijn auto op de Gestelseweg te Vught tegen 'n boom gereden en daarna in een greppel terecht gekomen. De heer Martens was op slag dood. Hij reed voor een relatie uit om deze de weg te wijzen naar de rijksweg Eindhoven-Den Bosch en verloor door onverklaar bare oorzaak de macht over 't stuur. Met één arm en twee vleugels De deelnemers gaan, 's morgens om zes uur al, begeleid door het Leids Politie Muziekgezelschap, naar de Nieuwe Vaart om hun geluk te be proeven. Er staan voorts rondleidin- gén op het programma voor leerlingen De Civitas van de Leidse Universiteit maakt zich op voor de viering van van de uLO's en Technische scholen het 77ste lustrum van de Alma Mater. Daarbij gaat ze ervan uit, dat iedere van Leiden door een aantal univer- Leidenaar zo veel mgoelijk in de feestelijkheden betrokken moet worden. sj^ajre laboratoria. Voor de leerlingen Er bestaat nu eenmaal een nauwe band tussen de burgerij van Leiden en yan de middelbare scholen een de burgers van het eigen studentenwereldje, dat de Sleutelstad binnen quiz-avond in de Stadsgehoorzaal en haar muren huisvest. Teneinde dit verband nog nauwer aan te halen, or- dg leerlingen van het VGLO en de ganiseert de burgerij-commissie tijdens het „Leiden-Vestival 1960 zes hoogste kJassen het L.O. een burgerijdagen. Ze worden geopend op vrijdag 10 juni, met een concert door rondleidlng over de beeldententoon- „Lyra academica" in de Stadsgehoorzaal. stelling in de Hortus. Voor de leer- Op deze welluidende opening volgen verschil ende klinkende hoogte- lingen van de Mythylschool (v00r punten, waarvan we alvast noemen de internationale atstandsrace voor spastische kindercn) word, in het bemande ballons om de „Trophee de r,.1 p s schoolgebouw aan de Zuidsingel een de Nieuwe V*rt en de tap oe door de K.M.K. de Mihtary Band and Pipes amusementsprogram£,a be. Drums of the Gordon Highlanders en door het Jachthoornkorps van de Limburgse Jagers. Na deze taptoe wordt een groot vuurwerk afgestoken. op een vlonder, die in de oude „Taptoe-Leiden", waaraan wordt Hnnnlpnnnrpn burchtbomen is opgehangen. Om half deelgenomen door de Military Band lUL/yicpumcii vier'smiddags gaat hier (in het Hee- and Pipes Drums of The Gordon renlogement) de première van de Highlanders, de Koninklijke Militai- voor iedereen lustrum-speeflilm „Een hagedis te- re Kapel en het Jachthoornkorps van veel", gemaakt door Leidse studen- de Limburgse Jagers. Het orkest „Lyra academica", dat ten-zèlf. Het belooft een mooie show te als opening van de Burgerijdagen Het feestterrein heeft een capacl- ^o^en, maandag 13 juni, kwart voor een concert zal geven in de Stads- teit van c.a. 2000 vrolijke zielen. tjen »s avonds op het LFC-terrein aan gehoorzaal, is gevormd uit leden van Qp zondag heeft de spectaculaire de Boshuizerkade. Na afloop is er op de zes te Leiden bestaande studen- opstijging plaats van vijf bemande een aangrenzend veld een groot vuur- tenmuziekgezelschappen. Het staat ballons, die elkaar gaan bekampen werk, waarbij degenen, die de beste onder leiding van de heer D. Blok- om de „Trophee de Ballon Libre", plaatsen hadden voor de taptoe, ook bergen. Uitgevoerd worden werken Ongeveer zeventig chronische zieken het mooiste gezicht op dit vuurfestijn van Mendelssohn, Brahms, Handel, zullen op het Schuttersveld deze op- zullen hebben. Van Beethoven en Jean Frangais. So- stijging van nabij mee kunnen maken. Er zijn nog verschillende kleinere listen zijn Isa van der Meulen, so- jn de Schouwburg wordt voorts de evenementen in deze serie Burgerij- praan, en Robert Alexander Bohnke, eerste opvoering gegeven van het ca- dagen opgenomen we zullen nader pjan0.' baret „Knip me maar", geschreven een uitgewerkt programma publice- Aan de officiële opening door door Floor Kist, Paul P. van Vliet en ren waarin voor elck wat wils ge- ■Lyraoml!rCui •favondf^lllen is wel zo aantrek- in de morgenuren voorafgegaan zijn Hengelwedstrijd. kelijk dat het de burgerij van de ptalaeewed- Sleutelstad genoeg zal aantrekken striid die onder de titel .Leiden Een ander hoogtepunt is de hengel- om de moeite, die de Burgerij-com- Stude'ntenstad" gehouden wordt van wedstrijd op maandag, 13 juni, waar- missie zich heeft getroost, op royale 10 tot 18 juni, en de schietwedstrijden voor men zich op 28 mei a.s., des mid- wijze te belonen, op de vjjf banen van Waalsdorp. Muziek maakt Uw leven rijker Ongekend* mogelijkheden met het eleetronljche »me- rlkume Baldwin orgel Door productie van 275 «tuki per dag duizenden guldens goedkoper Baldwin 2 klavieren met pedaal vanaf f 4895,- Emlnent. elects I klavier, f 495.-. f 795.-. f 1295.- Crediet-tervlce 49 maandelijks* termijnen GROOTSTE ORGIICOILICTII 2C&&4C Bodegraven, Tel. 01726-2188 Op zaterdag, 11 juni worden, des morgens om kwart voor tien zestig nieuwe uniformen 20 gefinancierd door het collegium en 40 uit fondsen, gevormd door de burgerij aan „Pro Patria" uitgereikt. Zoals men weet ging het merendeel van de uni formen verloren bij de brand in Mi nerva. Deze plechtigheid vindt plaats op de Veemarkt, aan de voet van mo len „De Valk". Deze „brandschone" uniformen worden daarna in een dé filé door de stad aan de burgerij ge toond. Aan dit défilé, voor 't stadhuis afgenomen door de gouvern. der resi dentie, luitenant-generaal C J. Valk, wordt deelgenomen door de Mari nierskapel, weerbaarheidsverenigin gen van andere studentencorpsen en een eenheid van de Koninklijke Mi litaire Academie. 'n Droom van een feest! Met medewerking van de direc teur van het stedelijk museum „De Lakenhal", de heer J. N. van Wes- sem, is in de Hortus Botanicus een beeldententoonsteling ingericht, onder de titel „Tijdsbeeld" Deze expositie blijft ook na de Burgerijdagen nog te collecte bij de watersnood, is geen betekent voor de kerkenbouw in het bezichtigen. Na de opening van de collecte bekend die in het bisdom bisdom toch nog altijd een verhoging expositie, om 12 uur, geeft de Leidse Rotterdam tot zo'n groot succes mocht van honderdduizend gulden. De brandweer van half drie tot vijf uur leiden, als de collecte op Kerken- kracht en de zwakheid van deze col demonstraties op en om haar terrein bouwzondag 6 maart j.L Het feit, dat lecte is de herhaling, de kracht om- aan de Langebrug. In het begin van per ^paschant" gemiddeld bijna 60 dat hier vele kleintjés één grote ma de avond zal een grote sportoptocht cenj geofferd vverd, stemt tot grote ken, de zwakheid omdat routine nu gehouden worden, in de geest van de dankbaarheid, temeer wanneer men eenmaal afslijt. 2-oktober-taptoe. Inmiddels wordt de bedenkt dat bij deze paschanten ook burgerij door rondrijdende bands op- de kinderen behoren vanaf 7 jaar, gewekt, naar de feestterreinen op en bovendien de zieken en bejaarden, om de Burcht te trekken, waar een die naar de kerk kunnen gaan en wz.tvio week lang van zes uur s avonds tot dig wel hun paasp^cbt ver- op kerkenbouwzondag 6 maart j.l. vier uur in de morgen de „Hof van Heden" toegankelijk is. voor ieder die Mn kerk b„oeken By een glo. Off. M II D- J kl voor Bijzondere Noden. Ook hier ne- L00 Mille voor Bijzondere INoden men de bijd&gen in grootte toe. De ogeruschynlijk geringe stijging vafi Wellicht met uitzondering van de 4.3 tot 4.5 cent per week per persoon Cijfers. De totale opbrengst van de collecte Studenten café chantant te Deltt Op verzoek van de centrale com missie van studiebelangen heeft het college van curatoren der Technische Hogeschool te Delft adhesie betuigd met de z.g. „waag"-plannen. Deze plannen werden enige maanden gele den gelanceerd door de Delftse stu denten en zij houden het vestigen in van een café-chantant in het gebouw „De Waag" achter het stadhuis te Delft. Het gemeentebestuur stond aanvankelijk afwijzend tegenover deze plannen, doch heeft enige advie zen ingewonnen, die gunstig yoor de plannen van de studenten blijken te luiden. Als de toestemming op korte ter mijn wordt gegeven verwacht men, dat omstreeks september of oktober van dit jaar de eerste cabaret-voor stellingen in „De Waag" zullen kun nen worden gegeven. In hotel „De Witte Brug" te Den Haag heeft de gevolmachtigde minis ter van Suriname, mr. dr. R. H. Pos, vrijdagavond voor ruim 500 gasten een receptie gehouden, bij gelegen heid van het bezoek der Surinaamse parlementaire delegaties aan Neder land. Mr Pos en echtgenote en de Surinaamse staten-voorzitter, de heer J. S. P. Kraag ontvingen de gasten, onder wie zich bevonden de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de ministers Luns, Van Aart- sen en Visser en enkele staatssecre- tarisen, de Surinaamse minister-pre sident, mr S. D. Emanuels, de Antil liaanse gevolmachtigde minister, de heer W. F. M. Lampe, de ambassa deur van Japan, Akira Miyataki en echtgenote, de Antilliaanse staten- voorzitter, de heer J. A. O. Bikker en enkele van zijn mede-parlemen- tariers. Verder de ministers De Pous, Klompé en Marijnen, de voorzitters van de twee kamers der staten ge neraal, de diplomatieke vertegen woordigers van Brazilië, India, Bel gië, Luxemburg, Frankrijk, de V. S., Argentinië, Joegoslavië en Liberia. Tevens waren aanwezig de chefs van staven, de burgemeesters van Den Haag en Utrecht en de waarnemend burgemeester van Amsterdam, ver tegenwoordigers van de Raad van State en de procureur-generaal van de Hoge Raad. De receptie werd ook bijgewoond door de grootmeesteres van Hare Majesteit de koningin, mevrouw G. J. van Wickevoort Crommelin, door jkvr. C. E. B. Roeëll, hofdame, door luitenant-generaal C. F. Pahud de Mortanges en vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, resp. chef en adjudant-generaal in buitengewone dienst van het militaire huis van de koningin. John Cope, een 32-jarige garagehouder nit Anerley, Zuid-Londen, die met één arm werd geboren, heeft in Kent zijn eerste solovlucht gemaakt. In structeur Peter Chinn van de Surrey-Kent luchtvaartclub in Biggin Hill, is erg trots op zijn leerling, die reeds na twaalf lessen alleen achter de stuurknuppel plaats nam. Het ministerie van luchtvaart en de Engelse ko ninklijke vereniging voor luchtvaart hebben de heer Cope danig aan de tand gevoeld. Mevrouw Cope - zij houdt hier een wing bij de borstzak van haar man - is al even bezeten van de luchtvaart. De 31-jarige vrouw is ook ijverig aan het lessen. Wanneer beiden slagen voor het vliegbrevet, wordt er een eigen vliegtuig gebouwd. De Nederlandse regering heeft de minister-president van Nieuw-Zee- land, de heer Walter Nash, vrijdag avond in Den Haag een diner aange boden. Behalve premier Nash zaten onder meer de minister-president, prof. mr. J. E. de Quay, de minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A H. Luns, van economische zaken, de heer J. W. de Pous, en van landbouw en visse rij, mr. V. G. M. Marijnen, de staats secretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, de deken van het corps diplomatique en de ambas sadeur van groot-Brittannië, sir Paul Mason, en de ambassadeurs van zes andere landen van het Britse Ge menebest aan. De twee ministers-presiden hielden tafeltoespraken. Premier Nash wees onder meer op het feit, dat zijn land genoemd is naar een deel van Neder land. Door de komst van de Neder landse emigranten vormen de Ne derlanders thans de grootste niet- Britse groep in NieuwZeeland. De opbrengst was onder meer in de dekenaten Alphen 13.863.83, Leiden De opbrengst van de wekelijkse .'ïïr!?;* vullen, maar wellicht niet iedere zon- bedroeg voor het gehele bisdom vindt dag een kerk bezoeken. Bij een glo- ƒ270 858.68 (v.j. 225.050-51). De op- gewoon feestvieren tegewoon bale schatting van de katholieken brengst per paschant varieerde van W eelf Turkse" zaaf Tn CaTé "oven 15 ja£ die op deze zondag de 0.413 (dekenaat Dordrecht) tot S* «S munters bar een kerk bezochten, komt men tot een (re. 0.718 (dekenaat Delft) met een bis- saloon, eén hofje, een 'Rock 'n Roll- middeld offer van ruim tachtig cent dommelyk gemiddelde van ƒ0.596. tent en veel meer moois. Per persoon. zii^ovCT^wel^browrn'ma^deM De aandacht voor de kerkenbouw ƒ21.191.59. NÖordwijk 17.361.28 en Xite woXrekefk beToond le U ongetwijfeld bij velen gewekL Dat Zoeterwoude 12.414.19. danslustigen vinden er maar liefst deze aandacht ook na kerkenbouw- ifht dansvloeren en muziek is er al- zondag voortleeft, blykt uit de re- om: zelfs zal een bandje musiceren sultaten van de wekelijkse collecte rallecte voor Blondere Noden be- droeg rn het eerste kwartaal van dit jaar totaal 266.877.92, waarvan in de Het gaat allemaal nog wat onhandig 23.i65.17!"i^'ordwuim&wlm deS Zoeterwoude 11.786.53. Albert Heijn bouwt distributiecentrale Grootste van West-Europa Binnenkort zal in Zaandam een der grootste levenmiddelen-distributie1 centra van Westeuropa worden ge bouwd. Het komt te liggen nabij de geprojecteerde aanvoerweg naar de (nog te bouwen) Coentunnel en krijgt een oppervlakte van 30.000 m2 met een kelderruimte van 4000 m2- Het wordt in opdracht van Albert Heijn N.V. gebouwd naar een ont werp van de Rotterdamse architec ten ir. F. C. de Weger b.i. en J. P. van den Aa jr., die een complex ontwier pen waar 50 vrachtauto's tegelijk kunnen laden en lossen langs perrons ter lengte van 200 meter. Circa tweehonderd man personeel zullen er in werkzaam zijn. Voor ver dere uitbreiding van het distributie centrum is nog plus minus 18.000 m2 terrein beschikbaar. Verwacht wordt dat met de bouw waarmee ongeveer één jaar gemoeid zal zyn, begin juni begonnen kan worden. Amsterdam experimenteert met televisie bij verkeersregeling DUIDELIJK BEELD VAN OPSTOPPINGEN Tosca, een der springpaarden van Pat Smythe, heeft op 1 mei het leven geschonken aan een vierde dochter. Het paardje graast nog wat onhandig naast moeder in het graslandje van de heer Fred Gillman in Redditch, Wor cestershire. Tosca is grijs, terwijl haar kleine een rood dekje heeft. Naar de foto te oordelen, maakt moeder zich nog geen zorgen over de slappe benen van haar dochtertje. Het verkeer op het traject Rokin tot en met het kruispunt Stadhou derskade-Ferd. Bolstraat in Amster dam zal dinsdagmiddag a.s. van vier tot zes uur met behulp van televisie worden geregeld. Het is voor de eer ste maal, dat in Nederland televisie bij de regeling van verkeer als hulp middel wordt gebruikt. Als het ex periment slaagt, overweegt de Am sterdamse politie dit systeem op hetzelfde traject in te voeren. Het voordeel ervan is, dat de politieman die thans op dit traject tijdens de spitsuren de verkeerslichten van een centraal punt uit (op het Muntplein) regelt, een duidelijk beeld krygt van verkeersopstoppingen e.d. Het traject Rokin-Weteringcircuit is een van de drukke stadsroutes in Amsterdam. Het is ongeveer ander halve kilometer lang en telt maar liefst tien kruispunten. Ze worden door tientallen verkeerslichten be veiligd. De meeste verkeerslichten op dit traject worden op de spitsuren be diend vanuit de op het Muntplein staande „duiventil". Daarvoor werd in 1950 een van de bekende syste men totaal afwijkende schakelappa- ratuur gel^puwd, die zowel automa tisch als met de hand kan worden bediend. Zij kan de omlooptijd van het verkeerslichtensysteem korter of langer maken. Deze omlpoptijd die bij automatische bediening 80 secon den bedraagt, wordt thans op de spitsuren door een agent in de „dui ventil" geregeld. De handicap is, dat hij het lange traject onmogelijk kan overzien. Dinsdag a.s. zal de televisie hem dus een handje helpen. In het Carl- ton-hotel dus niet in de „duiven til" zal hij het verkeer op het tra ject Rokin-Weteringcircuit op vijf monitors kunnen volgen. Zij geven de beelden van de vijf langs de route opgestelde camera's via straalzen ders door. Vier worden er in een vaste stand gemonteerd. De vijfde kan op afstand worden bediend zo dat men een groter gebied zal kun nen bestrijken. Aan de hand van de beelden op de vijf monitors zal de verkeersagent dan de omlooptijd van de verkeers lichten regelen. DE NEDERLANDSE BLOEMBOLLENEXPORT Men verwacht dat Nederland dit jaar, 70 miljoen kilo bloembollen zal exporteren voor een waarde van 250 miljoen gulden. Aldus is meegedeeld op een persconferentie, die vanmid dag werd gegeven ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Bond van Bloembollenhandelaren op 31 mei. Tijdens deze bijeenkomst, die ge leid werd door de voorzitter van de bond, de heer F. J. van der Kolk, en de secretaris, mr. F. B. M. Neder- veen, werd in herinnering gebracht dat bij de oprichting van de bond in 1900 de bloembollenexport zo'n 10 miljoen kilo beliep. De belangrijkste afnemer is op het ogenblik Duits land, hierop volgen respectievelijk Amerika en Engeland- Ook is er dit jaar een iets grotere export naar Rusland. Met de regeringen van de verschillende landen en de vertegen woordigers der afnemersgroeperingen in de betrokken afzetlanden worden regelmatig en intensief besprekingen gevoerd. De bollenexport levert deviezen op en vereist praktisch geen invoer. De produktie wordt voor het grootste ge deelte uitgevoerd. Daarbij levert het toeristenverkeer in de bollenstreek ook nog vele deviezen op. Er zijn 650 exporteurs, die via duizend Neder landse vertegenwoordigers de bollen exporteren. REEDS MEER DAN 30.000 ADVIES AANVRAGEN HUURVERHOGING In april zijn bij 32 huuradvies commissies ruim 3700 aanvragen om advies van huurders en ruim 29.000 aanvragen om advies van verhuur ders binnengekomen in verband met de huurverhoging van 1 april. Een volledig overzicht van de ingekomen advies-aanvragen is er nog niet. Dit wordt meegedeeld door minis ter Van Aartsen in antwoord op de schriftelijke vragen van het tweede kamerlid Van der Peijl (CHU). De minister noemt het aantal binnen gekomen verzoeken om advies niet onbelangrijk, maar toch ook niet overstelpend. Hij vreest daarom niet, dat beslissingen van de huuradvies- commissie zeer lang op zich zullen laten wachten, te meer niet omdat naar bij steekproeven is gebleken, in het bijzonder tegen de vele ver zoeken van verhuurders verhoudings gewijze een gering aantal verweer schriften wordt ontvangen. Zulks heeft tot gevolg, dat in 'n groot aan tal gevallen zonder nader onderzoek besloten kan worden tot afgifte der gevraagde verklaring. President Frondizi naar ons land De Argentijnse ambassadeur ln Nederland, dr. Raul Carlos Migone, heeft vrijdagmiddag ter gelegenheid van de 150ste verjaardag van de Ar gentijnse onafhankelijkheid op 25 mei Nederlandse journalisten ont vangen tot wie hij heeft gezegd,, dat president Frondizi van Argentinië het plan heeft aan het hoofd van een afvaardiging op 1, 2 en 3 juli een be zoek aan Nederland te brengen. Nederland is, aldus de ambassa deur, op één na de grootste koper van Argentinië. Argentinië wenst Nederlands technisch advies, onder meer bij de aanleg van spoorwegen en landontginningen tussen de rivie ren de Parana en Uruguay Ook hoopt Argentinië op immigra tie van Nederlanders maar er zijn wel enkele moeilijkheden zoals het woningprobleem en de levensstan daard. Voor Nederland liggen in Argenti nië en in geheel Latijns Amerika goede mogelijkheden Argentinië is nu met ziin twintig miljoen inwoners nog altijd leeg. EERSTE PROMOTTE IN AMERIKANISTIEK. De heer J. G. Lulofs, wetenschap pelijk medewerker aan het socioli- gisch instituut van de Rijksuniversi teit te Groningen, is aan de gemeen te Universiteit te Amsterdam gepro moveerd tot doctor in de economische wetenschappen op een proefschrift getiteld „De Amerikaanse arbeids markt, een onderzoek naar de ar beidsmobiliteit in de Verenigde Sta ten". Dit was de eerste promotie in het vak Amerikanistiek, dat beoogt een concentratie van verschillende we tenschappen en de toepassing daa*- van, gericht op de Verenigde Staten. De studie kwam tot stand met steun van de Rockefeller Foundation,

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4