"WF PeektCloppenburg Avifauna nam luxe rondvaartboot in gebruik Europese plattelandsjongeren bespreken „Honger in de Wereld'' Panama wil Veronica het zwijgen opleggen herenmode-tip Sport- ondergoed I.65 Méér zondag voor niet-r.k. militairen Sportvliegluig boorde zich in lijntoestel Indonesië versterkt het Oosten Japan en het veiligheidsverdrag VRIJDAG 20 MEI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Congres Lourdes in beurtenissen waar de Nederlandse deelneming mee belast is. Een van die para-liturgische plech tigheden is een spel van lidht en klank van Jean Kierkels over het lij den van Christus, dat met goedkeu ring van de bisschop van Lourdes en met medewerking van de technici van ren int Afrika en Azie de deelneming philips opgevoerd wordt in de reus- aan h.^ congres en bovendien een achtige ondergrondse Pius X-basiliek verblijf van een half jaar in katho- van het genadeoord. lieke boerengezinnen in West-Euro- x j,uni komen de Nederlandse deel- pa mogelijk te maken. De Neder- nemers en deelneemsters weer in landse KNJBTB heeft 15 jongeren ons jan(j a?n uit Aifrika en de Philippijnen ge- Vrouwelijke vrijwilligers ontvingen hun vorstin BOERDERIJBRAND: GEZIN DAKLOOS Gisteravond is in het gehucht Dijk 24 Mei vertrekken 1750 jonge katho- lieke boeren en boerinnen uit ons land adopteêrd" naar Lourdes om daar deel te nemen aan het 3 dagen durende congres van "et medewerk.ng van mternatio- de Internationele der Katholieke £ale. deskundigen /r Werner Plattelandsjeugd. ^nk; professor Josue de Castro ex- directeur van de FAO en de Vati- Duizenden deelnemers zijn er uit kaanse waarnemer bij de FAO, mgr. te Asten (Noord-Brabant) de met stro Europa, van het Amerikaanse conti- Lugutti, bespreken de congressisten bedekte boerderij van de landbou- nent en uit de onderontwikkelde lan- de problematiek. Hun besprekingen wer L- Vervoordeldonk tot de grond den in Azië en Afrika. Hun overleg zal zullen voornamelijk gericht zijn op toe afgebrand. Hierdoor werd een ge- zich concentreren op de „Honger in praktische vormen van hulpverle- zm ™et elf kinderen dakloos. Het vee de wereld" en op de hulp, die de ning zoals die in de betrokken lan- „rijke" plattelandsjongeren van den het meest nodig zijn. deel? de inboedel\P*rï wt S;SridkeUncX/a?ezo^; hr bef £ngrf bed°eld shïitaïgDe brandweer w£ zeer sne'l minderbedeelde collega s, zowel dl- als een middel tot bevordering van met grSoot materiaal ter plaatse, doch r«' 1 aen wereldwijde mentaliteit onder by aankomst stond de boerderij reeds De Nederlandse pelgrims-congres- de jonge boeren. Het congres dat in over de gehele lengte in brand Een sisten worden begeleid door mgr. C. zeven voertalen wordt geleid (de op enkele meters afstand gelegen Kramer ofm, de uit China verdreven deelnemers zijn uit 23 verschillende boerderij kon worden behouden. De bisschop van Luanfu. De West-Europese organisaties der Katholieke jonge boeren hebben het geld bijeengebracht (in Nederland de „Korenaar-actie", die 43.000 gul den opbracht) om honderden jonge- taalgroepen) wordt omringd door li- heer Vervoordeldonk was laag ver turgische en para-liturgische ge- zekerd. ZEER OUDE GENEVKR w», nand Fockink - Anno 1679 De Panamese regering heeft aan haar zaakgelastigde in Rot terdam, Gilberto Caldéron, tele grafisch medegedeeld, dat het ra. dioschip „Veronica" (dat de Pa namese vlag voert) „onmiddellijk zijn uitzendingen moet stoppen omdat deze illegaal zijn". De Pa namese regering beroept zich bij het geven van deze order op de door haar in 1947 ondertekende radioconventie van Atlantic City. Telefonisch is woensdagavond de eigenaar van het schip van deze opdracht op de hoogte ge steld, zo deelde de Panamese consul-generaal te Amsterdam gisteravond mede. Ook de Neder landse regering is, volgens de consul-generaal, ingelicht. Gis teravond was bij het Nederlandse ministerie van buitenlandse za ken volgens de officiële zegsman nog geen mededeling ontvangen, evenmin bij de hoofddirectie van de P.T.T. Een volgende stap van Pana mese zijde, zou volgens de con- sul-generaal kunnen zijn, dat het radioschip het recht ontnomen zou worden, de Panamese vlag te voeren. Met wie het telefoonge sprek was gevoerd was hem niet bekend. De heer Oswald te Amsterdam, die vertegenwoordiger is van de „Veronica" verklaarde dat hem, noch de kapitein van het schip, iets bekend was van de opdracht tot het staken van de uitzendin gen. Hij zeide ook geen telefoni sche mededeling daarvan te heb ben ontvangen. Het schip en de eigenaar staan in Panama gere gistreerd; men weet dus tot wie men ziah moet wenden. Ondanks het feit, dat er geen telegrafisch of radiotelefonisch verkeer met het schip mogelijk is, zou ik aldus de heer Oswald als de kapitein opdracht had ontvangen, hiervan op de hoogte z\jn ge weest. Gisteravond tegen middernacht heeft de heer N. C. Jürgens mee gedeeld, dat hij donderdagmid dag besprekingen heeft gevoerd met de heer Caldéron, consul-ge neraal van Panama in Rotterdam Hij zeide over dit gesprek geen mededelingen te wilen doen, om dat de besprekingen nog voort gezet zullen worden. Donderdag avond laat heeft hij de heer Os wald, die voordien had ver klaard, niets af te weten van on derhandelingen met de Panamese vertegenwoordiging in ons land, van een en ander op de hoogte gesteld. deze zaterdag per 2 stuks voordeliger zuiver Egyptisch katoenen garens singlet of slip (m*»t 2 99 kleine stijging per maat. Gemeentebestuur in zijn schik (Advertentie) In verband met het tien-jarig be staan van het internationaal vogel park „Avifauna" te Alphen aan den Rijn en ter gelegenheid van het feit, dat na de regelmatige vaartochten die sedert enkele jaren vanaf Avi fauna naar de Kager- en Brasem er- meren met succes werden gehouden ten gerieve van de bezoekers van het vogelpark, thans ook een dagelijkse bootdienst met een luxe rondvaart boot van en naar 's Gravenhage bin nenkort begonnen .wordt, heeft de directie van „Avifauna" het gemeen tebestuur van Alphen aan den Rijn en tal van genodigden met inbegrip van hun dames, donderdagmiddag een rondvaart aangeboden. Dit vond plaast met een dubbel deks pleizierboot van de rederij Neu teboom te Leiden, welke boot voor dit doel gedurende de gehele zomer is gecharterd. De boot kan 450 per sonen vervoeren. Het voltallig gemeentebestuur, na melijk burgemeester Z. Bruins Slot, de wethouders C. M. Deereniberg, A. J. Dekker, J. v. d. Berg en Ph. H- Roogaar, enkele hoofdambtenaren en vrijwel de voltallige raad met de da mes gaven aan de uitnodiging gehoor. Tijdens de tocht via de Brasemer- meer, Kagermeer, Westeinderplas en de Ringvaart naar Leiden en ver volgens over de Oude Rijn terug naar Alphen heerste er op de fraaie sa lonboot een uitstekende stemming. Burgemeester Bruins Slot heeft tijdens de interessante vaartocht de familie M. C- v. d. Valk dank ge bracht voor de tocht op deze prachtig ingerichte boot. in zijn klasse het mooiste schip dat in Nederland vaart, een oordeel, dat de burgemeester als deskundige uitsprak en dat ook ge deeld wordt door de scheepvaartin spectie in ons land. Indien de dagdienst per rondvaart boot, die de directie van „Avifauna" speciaal voor dat doel heeft laten bouwen, van Den Haag v.v. Alphen a.d. Rijn met succes mocht worden bekroond, dan onderneemt de directie het volgend jaar een dergelijke dienst op Haarlem. Vermelden wij nog, dat mevr. B. v .d. Brink-Timmermans, echtgenote van wijlen de heer G. v .d. Brink, de stichter van Avifauna, dinsdag j.l., op de dag van het tweede lustrum van het vogelpark, een bezoek heeft ge bracht aan de directie en haar naast een gelukwens in woorden een bloemstuk ter oomplimentatie heeft aangeboden. Naar wij vernemen zal in Avifauna binnenkort een borstbeeld worden geplaatst van de stichter ervan, op dat de herinnering aan hem bewaard blijve. Burgemeester Bruins Slot nam als watersportliefhebber maar wat graag even het stuur van de fraaie salon boot over, waarbij de heer Van der Valk (links) en de kapitein van het schip, de heer Neuteboom uit Leiden belangstellend toezien. HJVf. de koningin heeft donderdag in de Rotterdamse Rivièrahal de landdag van de stichting landelijke Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers bijgewoond. Op de foto zien we de vorstin bij het binnenkomen in de hal. Van Dis wenst: De Tweede Kamerleden Van Dis (SGP) en Kodde (SGP) hebben aan de minister van defensie de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Is het waar, dat aan ongeveer dui zend rooms-katholieke dienstplichti ge militairen vanaf 9 juni 1960 zes dagen buitengewoon verlof wordt ge geven om te kunnen deelnemen aan de derde internationale militaire bedevaart naar Lourdes? Is het waar, dat hierbij door het ministerie van defensie aan de or ganisatoren dezer bedevaart mede werking wordt gegeven o.a door het- beschikbaar stellen van een militaire kantine, tenten, dekens, enz.? Indien het in de eerste vraag ge stelde door de minister bevestigend beantwoord moet worden, moet hij dan niet eïkennen, dat de rechtvaar digheid eist, dat ook aan niet-rooms- katholieke militairen zij het op ver schillende tijdstippen, zes dagen bui tengewoon verlof wordt gegeven? Indien het in de tweede vraag ge stelde bevestigend beantwoord moet worden, acht de minister het dan wel verantwoord, dat vanwege zjjn de partement op de in deze vraag aan gegeven wijze ten behoeve van een specifieke rooms-katholieke aangele genheid medewerking wordt ver leend? Wanneer het dienstbelang het toe laat aan duizend rooms katholieke dienstplichtige militairen zes dagen buitengewoon verlof te geven voor een naar rooms katholieke opvat ting godsdienstig doeleinde, moet de minister dan niet toestemmen, dat het uiterst grievend en onbillijk is aan militairen, die om godsdienstige redenen des zondags niet reizen, het mogen terugkeren op maandagmor gen van kort verlof te weigeren? Wanneer de minister het in de vijfde vraag gestelde bevestigend moet beantwoorden, wil hij dan be vorderen, dat militairen, die om gods dienstige redenen des zondags geen gebruik van openbare middelen van vervoer maken, verlof gegeven wordt op maandag van hun kort verlof te mogen terugkeren, zo, dat zij zich met de eerste gelegenheid naar hun garnizoensplaats begeven? EERSTE GROEP NEDERLANDSE JONGEREN NAAR AUSTRALIë. Naar wij van de Katholieke Emi- gratistichting vernemen ligt het in de bedoeling dat de eerste groepen Ne derlandse jongeren onder het zoge naamde Australië-jongerenprogram- ma zal vertrekken op 31 juli a.s. Reeds vele belangstellenden heb ben zich voor dit programma opgege ven bij de Katholieke Emigratie stichting. Het Australië-jongerenpro- gramma beoogt een aantal jongeren gelegenheid te geven gedurende 1 jaar in Australië te werken om op deze manier het land en het volk van meer nabij te leren kennen. Met medewerking van de Austra lische regering zijn de reiskosten vanuit Engeland tot Australië gesteld op een bedrag van 100 gulden. Aangenomen wordt dat de ver diensten van de jongeren van dien aard zijn dat men gedurende dat jaar de kosten van levensonderhoud kan betalen en voldoende geld overhoud om de terugreis te betalen. De tewerkstelling in Australië zal geschieden in overleg met de Austra lische autoriteiten. Zij die zich nog niet hebben opgegeven als belang stellende en voor dit programma eventueel nog in aanmerking wensen te komen dienen zich te wenden tot de Katholieke Emipratie-stichting, Nieu we Parklaan 105, Den Haag, tel 514191. Prins Bemhard heeft gistermid dag in het Spaans-, Portugees- en Ibero-Amerikaans Inst. te Utrecht een borstbeeld van de bekende dich ter Ruben Dario onthuld, dat door de ambassadeur van Nicaragua, D. R. D. José Sanson Teran, namens zijn regering aan dit instituut was aangeboden. De ambassadeur deel de tevens mee dat Prins Bernhard werd onderscheiden met het groot kruis van de Nationale Orde van Ruben Dario. Slechts 2 doden Op acht kilometer van het Parijse vliegveld Orly is gisteren op onge veer twee duizend meter hoogte een „Caravelle" straalvliegtuig van de luchtlijn AlgiersParijs, met 31 pas sagiers aan boord, in botsing gekomen met een sportvliegtuig met één inzit tende. Het sportvliegtuig boorde zich in de romp van de „Caravelle". Dit toestel wist op één motor en met een beschadigde stuurinrichting, op Orly te landen, met het sportvliegtuig in de romp geklemd. Er zijn twee doden: de bestuurder van het sportvliegtuig en één der pas sagiers van het geramde lijnvliegtuig, die in het ziekenhuis is overleden- Er zijn elf gewonden in het zieken huis opgenomen. Eén der passagiers was mevrouw Soustelle, echtgenote van de ex-mi nister, zy werd niet gewond. De botsing vond plaats op het ogen blik, dat de Russische premier met zijn „Iljoesjin" naar Oo6t-Berlijn ver trok. De tweede bestuurder van de Ca ravelle", Gilbert Lafarge, deelde mede, dat beide motoren van zijn toestel op het ogenblik van de bot sing stopten. Hij slaagde er echter in er één weer op gang te krijgen. Hij voegde hieraan toe: „Indien het ongeluk op drieduizend meter Indonesië heeft militaire verster kingen gezonden naar Oost-Indonesië. Dat heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subrandrio. gisteren in Washington meegedeeld. Subandiïo was gisteren op het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken voor een onderhoud met onderminister Douglas Dillon. Hij zei dat Indonesië tot het zenden van ver sterkingen had besloten als reactie op de Nederlandse plannen tot ver sterking van de defensie van Neder lands Nieuw-Guinea. Hij ontkende dat hij de Amerikaan se regering heeft gevraagd haar in vloed aan te wenden om Nederland te weerhouden van het zenden van versterkingen naar Nieuw-Guinea. Ik heb er slechts op gewezen, zo zei hij, dat het in het belang is van de Ver enigde Staten om iets aan deze kwes tie te doen en er aan mee te werken dat toeneming van de spanning in dit gebied wordt voorkomen. hoogte was gebeurd, zou een ramp onvermijdelijk zijn geweest. Het bo vendeel van het vliegtuig werd weg geslagen en de pasasgiers zouden dan hun veiligheidsgordels niet hebben omgehad". Een van de stewardessen van de „Caravelle", wier blouse na het hel pen van de gewonden vol vloedvlek- ken zat, verklaarde: „Het is een won der dat wij nog leven. Dat hebben wij alleen te danken aan de be kwaamheid van chef-vlieger Mous- sou". In een communiqué van de „Air Algerië" wordt gezegd, dat de aan wezigheid van het sportvliegtuig in de lucht niet bekend was bij de ver keerscontrole op het vliegveld Orly. Het Japanse Lagerhuis heeft don derdag goedkeuring gehecht aan het herziene veiligheidsverdrag tussen de Ver. Staten en Japan. De oppositie van socialisten en de mocratische socialisten was niet aan wezig. Men stroomde samen voor de deur van de voorzitter van het Lager huis om te beletten, dat hij de bij eenkomst zou openen. 500 Man politie was in het gebouw aanwezig om de socialistische afge vaardigden, die zich met alle macht tegen de ratificatie wilden verzetten, te verwijderen. De oppositieleden za ten arm in arm samengepakt in de gangen, die naar de vergaderzaal leiden. Drie politiemannen waren no dig om elk van hen te verwijderen en toegang voor de liberaal-democraten mogelijk te maken. Buiten het gebouw stonden 9.000 vakbondleden en studenten in de druilerige regen om te protesteren tegen de ratificatie van het verdrag Besloten werd vrijdag een grote protestdemonstratie te houden. De politie heeft 3000 man opgeroepen om bestorming van het gebouw te voor komen. HET RUSSISCHE RUIMTESCHIP Deskundigen, verbonden aan het Amerikaanse ruimtevaartstation te Bedford in Massachusetts hebben meegedeeld, dat het Russische ruim teschip, dat zondag werd gelanceerd, op het ogenblik een baan rond de aarde maakt, die meer ei-vormig is dan in de eerste dagen. Hierdoor, zeiden zij, kan de satelliet langer rond de aarde blijven draaien dan voorzien was. De levensduur van het ruimteschip was vastgesteld op drie weken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5