S)e CcicbeSoii^atit DE NAVO-RAAD BLEEF EVEN NA-KAARTEN 7?° Eisenhower: Geen reden tot ontmoediging Mislukking niet gedramatiseerd ton-sur-ton Spionageproces in Cairo Oppassen, dat vonken geen brand veroorzaken" Hammerskjoeld over de taak der V.N. weer i VRIJDAG 20 MEI 1960 51ste JAARGANG No. 15020 Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur* LC J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACH1 32 DE HEREN GINGEN NA-AR HUIS Parijs betaalt de rekening Telefoon: Directie Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs 1059 p w„ f255 p maand, f150 p kwartaal Franco p. p f8.Advert.: 17 ct p man Telefoontjes f 150 Nijmegen, oord van droeve herinneringen De Grote Drie zijn gisteren, na het mislukken van de topconferentie, uit Parijs vertrokken, ieder naar hun eigen bestemming. President Eisenhower vertrok naar Lissabon, Chroesjtsjef naar Oost-Berlijn en MacMillan naar huis. De ministers van buitenlandse zaken (behalve Gromyko, die met Chroesjtsjef meevloog naar Berlijn) bleven nog even om de permanente Navo-raad te spreken. Na de bijeenkomst werd een communiqué uitgegeven, waarin de raad uiting geeft aan de volledige solidariteit der Navo-landen en goedkeuring uitspreekt voor de houding die de westelijke Grote Drie op de topconferen tie hebben aangenomen. De permanente vertegenwoordigers betreuren, dat de conferentie door toedoen van premier Chroesjtsjef is mislukt. Zij stemmen in met de ver klaring der westelijke ministers, dat zij ervan overtuigd blijven, dat de problemen vreedzaam, door onderhandelingen, moeten worden opgelost en met hun verklaring dat zij bereid zijn op elk geschikt ogenblik aan dergelijke onderhandelingen deel te nemen, aldus het communiqué. lagher het incident met de U-2 tot kinderspel. „Liever dan teleurgesteld te zijn, moeten wij onze riem aantrekken, het hoofd omhoog houden en allen wat harder werken voor de grote zaak van vrede in gerechtigheid en vrijheid." ONTVANGST IN WASHINGTON Eisenhower keert vandaag (vrij dag) van Lissabon naar Washington terug. Men hoopt de Amerikaanse president een grootse ontvangst te bereiden. De schoolgaande kinderen van Washington mogen vrijdag eer der naar huis, de ambtenaren krijgen gelegenheid om Eisenhower's ont vangst bij te wonen en in het La- fayette-park, dat tegenover het Wit te Huis is gelegen, zullen de inwo ners van de stad de president wel kom heten. Men heeft daartoe een speciaal comité opgericht. DE KWESTIE VAN DE U-2 Minister Herter bracht op de bij eenkomst van de raad de kwestie van de U-2 ter sprake. Hij gaf te kennen, dat dergelijke vluchten nood zakelijk zijn om verrassingsaanval len te voorkomen. President Eisen hower had een grote concessie tert behoeve van de vrede gedaan, toen hij besloot de vluchten te staken. Volgens welingelichte kringen zei Herter, dat de vlucht van de U-2 boven Rusland slechts één orm van spionage is, een terrein waarop de Russen bijzonder actief warm en nog zijn. Hij zei, te geloven, dat Ch 'oesjtsjef de topconferentie getorpedeerd had, omdat hij tot de slotsom was geko men, dat hij er niet in zou slagen voor hemzelf en degenen in Rusland, die hem kritiseren, bevredigende re sultaten te behalen. Het democratische lid van. het Huis van afgevaardigden Cornelius Gallagher heeft donderdag in het Huis verklaard, dat in oe niet-com- munistische landen sedert het einde van de tweede wereldoorlog bijna honderd Russische spionnen zijn ont maskerd. Acht van hen hadden tot het personeel van de Russische am bassade behoord. Deze lijst van Rus sische agenten maakt volgens Gal- Adenauer kreeg gelijk De „New York Times" weet te melden, dat de westelijke diploma ten in Bonn van mening zijn, dat Adenauer de staatsman is, die van de debacle in Parijs persoonlijk het minst te lijden heeft gehad, die de kanselier eerpaar weken geleden nog berispten, nemen nu hun woor den haastig terug, aldus het blad. Adenauer heeftet topoveneg, waar op een hele reeks ingewikkelde pro blemen maar kort besproken wor den, altijd gewantrouwd. Hij heeft vaak gezegd, dat de Westelijke Grote Drie op een topconferentie gedwon gen zouden kunnen worden te kie zen tussen een mislukking van het overleg of geïmproviseerde en ge vaarlijke concessies, zo schrijft de „New York Times".. EISENHOWER IN LISSABON President Eisenhower heeft don derdag in Lissabon verklaard, dat er „geen reden is teleurgesteld of ontmoedigd te zijn" door het misluk ken van de topconferentie. „Wij heb ben dergelijke omstandigheden eer der gehad toen wij met de Russen te maken hadden,'' zo zei hij op een daverende PinkSter- verrassing Dit kwaliteits-overhemd dat goed blijft, ook na herhaald wassen, heeft een normale waarde van 13.5a LIEVER ONFRAAI! ÏN DE BETREKKELIJK korte ter- mijn van twee weken is in de bei de Kamera van onze Staten-Generaal drie maal een kwestie aan de orde ge weest, die vanwege haar nogal pre caire karakter eigenlijk veel beter niet in de openbaarheid kan worden besproken. Bovendien heeft zij door een wat onhandige manoeuvre van de parlementair blijkbaar nog onervaren minister van Defensie, ir S. H. Visser nog het extra reliëf gekregen, dat de onwenselijkheid van openbare be spreking wel bijzonder sterk accen tueerde. Het betreft de lang niet nieuwe, vraag, of Nederland ten aanzien van de bescherming van Nieuw-Guinea tegen een eventuele aanvaller (met veroveringsplannen) bij zijn strijd tot afweer van de agressor op de for mele daadwerkelijke steun van bon genoten (in de eerste plaats uiteraard van Amerika) zou kunnen rekenen. Zo ja, dan kan ons land zich uiter aard moreel en natuurlijk ook terde ge in feite geruggesteund weten bij zijn pogingen en maatregelen om de defensie van Nieuw Guinea te verbe teren, zoals daartoe op het ogenblik maatregelen worden uitgewerkt. Het lijkt voor de hand te liggen, dat de grote westerse mogendheden, w.o. zeer waarschijnlijk Australië beslist geen oorlog n.a.v. een aanval op Nieuw Guinea zouden wensen, maar ook geen bezetting van dat gebieds deel door verdrijving van de Neder landse bestuurders. Vandaar, dat aan krachtige verzekeringen, dat aan de voorlopig nog geldende Nederlandse souvereiniteit nifet moet worden ge raakt van veel belang zouden kunnen worden geacht, zeker als een basis en ondersteuning van de defensie maatregelen, die wij onszelf nu ten koste van toch altijd veel opofferin gen en uitgaven getroosten, zonder er zelfzuchtige bedoelingen bij te kun nen koesteren. Wat gebeurde nu in de Kamers? In het debat van de vorige week, dat door de socialisten was ontketend, omdat zij zich wilden verzetten tegen de voorgenomen defensie-versterkin gen op N. G-, verklaarde minister Visser desgevraagd enkele malen, dat Nederland op hulp van derden kan rekenen bij een eventuele aanval op aat gebiedsdeel. Toen echter het of ficiële, doorgaans woordelijk nauw keurige verslag van die vergadering, de „Handelingen", verscheen bleek, dat de bewindsman éénmaal de pas sage in zijn verklaring had geschrapt, waar hij „en daarop kunnen reké- nen" had gezegd. Blijkens enkele commentaren lokte hij daardoor het verwijt uit de zekerheid, waarmee de Nederlandse regering op grond van desbetreffende toezeggingen bedoelde hulp verwacht, te hebben willen af zwakken, omdat die verwachtingen blijkbaar geen of weinig grond in serieuze verklaringen zouden hebben. Minister Visser heeft op bedoelde commentaren snel geantwoord, dat het hem slechts om een „stylistische verfraaiing" te doen is geweest; om het wegnemen van een overbodig heid, aangezien hij elders immers tweemaal wél van een stellige ver wachting en van „kunnen rekenen op hulp" had gesproken, welke tekst on veranderd was blijven staan. Niette min wilde de Kamer zijn verklaring niet zo maar aanvaarden. Zij is op dit punt terecht zeer gevoelig. Wat ge zegd is, blijft gezegd tenzij het werkelijk om onbeduidende wijzigin gen zou gaan en de „Handelingen" moeten daarvan steeds een volkomen getrouw spiegelbeeld geven, ook als het minder „fraai" mocht zijnHet betrof hier een tè netelig punt om er een al dan niet fraai woordenspel omheen te winden en een minister, die toch al zozeer aan de weg tim mert en spreekt moet te dien aanzien uitermate voorzichtig en nauwkeurig zijn! Het is daarom goed, dat de oor spronkelijke tekst door een herdruk van de aanvankelijke Handelingen pagina weer tot leven zal worden ge wekt, al blijft naar ons èevoelen het grote vraagstuk, waarom het in we zen gaat, nog altijd kwestieus. En dat, ondanks een verklaring van minister Luns deze week in de Eerste Kamer afgelegd, bij de behandeling van zijn begroting van „Buitenlandse Zaken", nadat hem was gevraagd, of wij bij een eventuele bedreiging van N. G. op bondgenootschappelijke steun zou den kunnen rekenen. De minister her innerde in zijn antwoord in feite slechts aan een communiqué van ok tober 1958, dat een gesprek tussen hem en wijlen minister Dulles weer gaf en waarin naar zijn zeggen be doelde bij stands-belofte zou zijn be doeld. Niemand bij, ons weten echter, die dat er ooit concreet in heeft ge lezen en vandaar dan waarschijnlijk ook, dat minister Luns telkens als deze aangelegenheid ter sprake komt, er begrijpelijkerwijs op wijst, dat zij met grote terughoudendheid dient te worden besproken. De wenselijkheid daarvan lijkt zonder enige verklaring duidelijk. Naar ons gevoelen zullen de eventuele omstandigheden ginds eerst bepalen, hoe de internationale reacties zullen uitpakken. Blijft het feit, dat minister Visser dus met zijn ontactische daad deze zaak een verkeerd reliëf heeft gege ven. Als hij zijn gesproken zinnen voortaan niet „fraai" maakt, laten de „Handelingen" dat dan in vredes naam maar onfraai, maar juist weer geven! HET VREDESVERDRAG MET OOST-DUITS LAND Van gezaghebbende Oostduitse zij de wordt meegedeeld, dat er don derdagavond in Oost-Berlijn voor bereidende besprekingen met de Russen zijn begonnen over de kwes tie van een vredesverdrag. Volgens de zegsman verwacht men niet, dat zal worden getekend voordat de uit gestelde topconferentie is gehouden. Franse viertrapsraket Het Franse ministerie van defen sie heeft bekend gemaakt, dat op 5 mei een viertrapsraket is gelanceerd van het proefstation der Franse ma rine op het eiland „Ile du Levant" vlak voor de Franse zuidkust ten oosten van Toulon. De raket was ruim 12 meter lang. De lancering verliep volgens plan en de eerste tweede trap maakten zich los op respectievelijk 1500 en 23.000 meter. De raket bereikte een hoogte van ongeveer 150 km. De derde trap maakte zich bijx de daling, op 45 km. hoogte, los. De vierde trap kreeg toen een snelheid van 8000 km. per uur op een hoogte van ongeveer 25.000 meter. De Nederlander Meewis Gouds waard, die met anderen in Cairo te rechtstaat op beschuldiging van spio nage voor Israel, heeft donderdag erkend, dat de foto's en geheime rap porten over kustversterkingen, die in zijn huis in beslag waren geno men, van hem waren. De Italiaanse beklaagde Fernando Pacciolla ontkende te hebbën be kend, dat overeengekomen was voor 1.000 dollars per maand Egyptische militaire geheimen te verstrekken. Hij zei, dat zijn verklaring mogelijk Een groep van ruim honderd Canadese militiaren heeft donderdag de ge- verkeerd was vertaald. sneuvelde Canadezen en Nederlanders herdacht. Des ochtends plaatsten de De behandeling van de zaak werd militairen een krans aan de voet van het bevrijdingsmonument aan de tot zaterdag geschorst. Waalbrug, waar in 1944 zo fel gevochten is. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Thans deze SUPERKWALITEIT1 N0-IR0N en SANF0R- OVERHEMDEN met spreidboord en ingenaaid boordbalein, voor de verbijsterend' lage prijs van LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudseslngel Katendr. Lagedijk hk.ft Dorpsweg 9 West-Kruiskade 35. T De Mongabarra geeft het niet op De kapitein van 't Zweedse vracht schip „Mongabarra" welk schip gis termorgen op vier mijl ten noorden van het Duitse waddeneiland Juist aan de grond werd gezet na een aan varing met de Britse tanker „British Workman", heeft 's middags gerap porteerd aan zijn „Rederi de Trans- Atalantic" te Gothenburg, dat er thans weer elf man aan boord ver blijven. Twee Westduitse reddingsboten zijn in de nabijheid om de beman ning er eventueel af te halen. De Mongabarra ligt met het voorschip onder water en rust met de voorpiek op de zeebodem. De zee is op deze plaats 14 meter diep. De rui men 1, 2 en 3 van de Mongabarra staan onder water. Na de aanvaring de Mongabarra werd geramd ter hoogte van ruim 2 hebben deze ruimen zich snel met water gevuld. Tot de helft van het luik boven ruim 3 staat water. De kleine Duitse kust- tanker Nicolai, die 's nachts een sloep met 17 opvarenden van de Mongabarra oppikte en deze later overgaf aan een Duitse reddingsboot, ligt thans langszij het Zweedse schip. De tanker pompt olie uit enige tanks van de Mongabarra om 't gestrandde schip enigszins te lichten. Volgens de kapitein hebben het achterschip, ruim 4 en de machinekamer nog geen De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, heeft op een pers conferentie gezegd, te hopen dat alle leden-landen, grote en kleine, de mo gelijkheden die de V.N. bieden, zul len gebruiken om een nederlaag die ons lange tijd zou kunnen verlam men te voorkomen. De vraagstukken, die op de top conferentie hadden moeten worden behandeld, maken nieuwe initiatie ven noodzakelijk om te proberen tot een oplossing te komen en deze ini tiatieven zouden door de gebeurte nissen van de afgelopen dagen niet moeten worden vergiftigd. Hij zei. dat de verantwoordelijk heden van de V.N. door de ontmoe digende ervaringen van de laatste tijd zijn toegenomen. Deze organi satie biedt alle noodzakelijke moge lijkheden van openlijke en geheime diplomatie. De secretaris-generaal zei, dat hij van zijn kant bereid is op eigen initiatief te handelen als hij van oordeel is dat dit nuttig kan zijn. Op vragen antwoordde hij, niet bij zonder ongerust te zijn over de toe stand, maar dat, algemeen gespro ken, de mogelijkheid om incidenten te zien eindigen in een conflict, in tijd van crisis groter is dan wanneer het internationale klimaat gunstig is. „Men moet alles doen om inciden ten te vermijdèn, maar men moet vooral proberen een situatie te scheppen, waarin de vonken geen brand veroorzaken". Voorts merkte hij op, dat hij tegen 26 juli in Pretoria zal zijn „in de hoop nuttige en constructieve be sprekingen te voeren met de Zuid- Afrikaanse leiders". Hij zei echter, dat de huidige crisis op zijn pro gramma voorrang heeft en dat hij, indien nodig, zijn schema zou wijzi gen. OPZIENBARENDE VONDST. (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). GEMATIGDE TEMPERATUREN Plaatselijk enkele opklaringen en slechts een enkele verspreid voorkomende bui. Zwakke wind met vannacht hier en daar mist. Gematigde temperaturen. Een boer, die zijn velden bij het dorp Afigim op de westelijke oever van de Jordaan met een bulldozer bewerkte, heeft voorwerpen gevon den, die dateren van de begintijd der mensheid, zo heeft de Hebreeuwse 1 universiteit van Jeruzalem donderdag HOOCTWaterStanuCn meegedeeld. Een expeditie heeft later vastgesteld, dat de voorwerpen be horen tot het vroegste stenen tijd perk, dat circa een half miljoen ja- n l f? ren geleden gesitueerd wordt. Men Met WeeF 111 tLUFODd heeft onder meer twee stukken van een menselijke schedel en een snij tand, de fossiele resten van zoogdie ren en stenen gebruiksvoorwerpen gevonden. 21 Mei: zon op 04.38; onder maan op 03.12; onder 16,11 21 Mei: vm. 12.38; nam. water gemaakt. De kans dat dit zal gebeuren is ook klein, zolang het waterdichte schot tussen ruim 3 en de machinekamer intact blijft. Voor de berging van de 5.029 ton metende Mongabarra heeft de Zweedse rederij Nederlanders in de arm genomen. De berging werd van middag op basis van „Lloyds open- form" „no cure, no pay" opgedragen aan de IJmuidense sleepvaartmaat- schappij n.v. Bureau Wijsmuller, die reeds donderdagmorgen de zeesleep boot „Simson" naar zee had gestuurd. Als tweede zeesleper vertrok de „Stentor" naar de Mongabarra. Beide zeeslepers hebben zware transporta bele bergingspompen en ander ber gingsmateriaal aanboord. De eerste sleepboot arriveerde in de loop van de avond bij de Mongabarra. KARDINAAL TARDINI Kardinaal Tardini, statassecretaris van de Paus, is van villa Nazareth, het weeshuis aan de buitenkant van Rome, waar hij sinds 8 mei met ziek. teverlof verbleef, naar het Vatikaan teruggekeerd. Gistermorgen bracht hij allereerst een bezoek aan de Paus en heeft daarna zijn werkzaamheden hervat rijwielen Locomotief B.S.A. Juncker Burco New Hudson Reeds vanaf 137.50 Rijwielhandel „Noordeinde" G. v. DAM Noordeinde 11, Leiden, tel. 20964 Adverteotie) Rustig weer Een oude depressie boven Frank rijk, die de afgelopen dagen op tal van plaatsen in West-Europa aan zienlijke hoeveelheden regen heeft gebracht, vult op. De regenkansen in ons land wor den in verband daarmee weer kleiner. Het weer behoudt een rustig karak ter, waarbij enkele opklaringen mo gelijk zijn. De temperaturen blyven gematigd. Nabij IJsland ontwikkelt zich een actieve depressie, die zich in de rich ting van de Britse eilanden zal ver plaatsen. De depressie wordt gevolgd door een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Beide luchtdruksystemen zijn morgen van geen belang voor het weer in Nederland. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren weer max. min. HELSINKI licht bew. 21 7 STOCKHOLM geheel bek. 19 7 OSLO licht bewolkt 22 11 KOPENHAGEN onbewolkt 18 9 ABERDEEN geheel bew. 11 7 LONDEN regen 13 8 AMSTERDAM geheel bew. 16 10 BRUSSEL regen 18 11 LUXEMBURG regen 19 9 PARIJS zwaar bewolkt 21 12 BORDEAUX regen 17 12 GRENOBLE regen 24 11 NICE zwaar bewolkt 21 11 BERLIJN zwaar bewolkt 18 12 FRANKFORT half bewolkt 18 6 MüNCHEN regen 17 8 ZüRICH zwaar bew. 18 10 GENèVE zwaar bew. 22 10 LOCARNO zwaar bew. 18 9 WENEN licht bewolkt 30 14 INNSBRUCK zwaar bew. 26 9 BELGRADO zwaar bew. 32 19 ROME zwaar bewolkt 30 18 AJACCIO zwaar bewolkt 22 11 MADRID licht bewolkt X 8 MALLORCA onbewolkt 24 12 LISSABON 19 11 Korreltje In de bang, diepe uren van het le ven, wordt de ziel het best gevormd. Prof. R. Casimir.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1