(ètalac M«u-bever1 „De Gouden Cirkel Tienjarenplan Nederl. Roode Kruis Nat. luchthaven 40 jaar Bello als monument op voetstuk WOENSDAG 18 MEI 1960 DE LEIPSE COURANT PAGINA 8 Eigen bestuur: dan ook een eigen leger r Verf met glans en met gemak j Verf het zelf met de superieure ^B| (Advertentie) Zondag was het vijf jaren geleden, dat Oostenrijk weer zelfbestuur kreeg na een bezetting door de troepen van de Grote Vier. In aanwezigheid van het Corps Diploma tique heeft de president in Wenen een grote militaire parade afgenomen. Foto: De ondersteuningscompagnie - zware machinegeweren en mortieren - maakt in Oos tenrijk nog gaarne gebruik van lastdieren. Grootse uitbreidingen (f 230 m.) staan Schiphol te wachten Ter gelegenheid van de viering van het veertig-jarig bestaan van Schip hol, heeft de directeur van de lucht haven, de heer U. F. M. Dellaert, gis teren een herdenkingsrede uitgespro ken. In zijn rede riep de heer Dellaert allereerst talrijke historische momen ten van de afgelopen veertig jaar in de herinnering. De eerste jaren van 1020 tot 1926 werden gekenmerkt door belemmerende omstandigheden. Er was nog een algemeen gebrek aan vertrouwen in de luchtvaart, slechts de KJLM deed het allernoodzakelijk ste. Sprekende over de periode na de oorlog merkte de heer Dellaert op, dat „Schiphol in grotere vorm her rees dan het ooit geweest was en het 'hedendaagse beeld", zo zei hij, „is er een van immer bruisende ac tiviteit". Een 135-tal vestigingen is op de luchthaven vertekenwoordigd, waaronder de KLM uiteraard de grootste is. Ten aanzien van de exploitatie zeide heer Dellaert: „Schiphol heeft nog steeds de laagste landingsrechten van de grote Westeuropese luchtha vens en past geen vergoeding toe voor passagiers, hetgeen op andere Euro pese vliegvelden vrijwel algemeen wordt gedaan". De heer Dellaert vervolgde zijn rede met een beschouwing over de toe komst, die, zoals hij zeide: ,niet zon der zorgen is, en waarin zich span- Met een vertraging van vijf uur wegens mist is gisteren de „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamse Lloyd van haar zesde rond-de-wereld -reis in Rotterdam teruggekeerd. Na dat gisteren 700- passagiers in Sout hampton waren ontscheept, zetten 400 opvarenden in Rotterdam voet aan wal. Op deze reis werden in to taal 2.500 passagiers vervoerd. De bemanning van het schip heeft ook nu weer geld bijeengebracht om een blinde aan een geleidehond te kunnen helpen. Reeds werden zeven blinden op deze manier geholpen. ningen en strijd zullen blijven voor doen. Maar de goede mogelijkheden tot uitbreiding zijn aanwezig. Het zijn de volgende projecten, die ver wezenlijkt moeten worden, wil Schip hol niet achter geraken: de bouw van een tweelingba-an naast de bestaande 3300 meter iange baan 06-24, de hier voor nodige uitlbuiging van rijksweg nr. 4 en, tegelijkertijd met bovenge noemde werken, de constructie van een definitief stationsgebouw, met inzet van alle krachten om het in 1964 in bedrijf te krijgen. De kosten van dit alles bedragen 230 miljoen gul den". Met de bouw van de nieuwe ver keerstoren wordt hopelijk nog dit jaar begonnen. De luchthaven-direc teur noemde dit de eerste zet op het nieuwe schaakbord. Nat Luchtvaartmuseum op Schiphol geopend De minister van verkeer en wa terstaat, drs. H. A. Korthals, heeft gistermiddag, omstreeks vijf uur, staandq voor de ingang van het op Schiphol gevestige nationale lucht vaartmuseum, dit museum voor ge opend verklaard. In een rede deelde minister Kort hals onder andere mede, dat in elk streven van de zijde van de nationale luchthaven Schiphol om een aan trekkelijke pleisterplaats voor lucht vaartmaatschappijen en passagiers te doen blijven, deze luchthaven zich door de Nederlandse regering ge schraagd mag weten. Minister Korthals merkte op. dat ondanks de veertig jaren, die Schip hol een wereldluchthaven hebben gemaakt, nu een nieuwe periode aan vangt door het straalvliegtuigtijd perk. Mogelijk zal de toepassing van de kernenergie in de luchtvaart nog meer visie vragen. Voordat de minister de openings plechtigheid verrichtte, had directeur Dellaert van Schiphol in de „Antho ny Fokker"-hangar symbolisch de museumruimte overgedragen (voor de somma van 1.per jaar) aan het bestuur der stichting „Nationaal Luchtvaartmuseum". Krotwoningenbuurt in Sneek Het Tweede-Kamerlid Borst (cpn) heeft aan de ministers van maat schappelijk werk en van volkshuis vesting en bouwnijverheid gevraagd of het de ministers bekend is, dat ongeveer 70 gezinnen onder bijzonder slechte omstandigheden in de ver vallen Zomerrakbuurt in Sneek wo nen? Hij vraagt verder, of de ministers niet van mening zijn, dat deze on houdbare toestand op kortst moge lijke termijn een einde moet nemen, gezien het gevaar voor de volksge zondheid en de opgroei van een ge zonde jeugd?. Is de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid ervan op de hoog te, dat de gemeente Sneek wil over gaan tot sloping van deze buurt, maar hiertoe niet in staat is wegens gebrek aan bouwvolume? Buitenqewoon pensioen 194045 en A.W.W. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarbij de vol ledige aftrek van de uitkeringen in gevolge de weduwen- en wezenwet op een buitengewoon weduwen- of wezenpensioen ingevolge de wet bui tengewoon pensioen 1940-45 wordt veranderd in een aftrek van 80 pet. De aftrek van thans acht de regering namelijk te rigoreus; zij vindt het redelijk, dat ook de buitengewoon gepensioneerde weduwen en wezen een pensioenverhoging door de in werkingtreding van de A.W.W. krij gen. Hoewel het buitengewoon pensioen nu verhoogd zal worden met 20 pet van de A.A.W. zullen de eventuele uitkeringen die buitengewoon gepen sioneerden krijgen op grond van de Invaliditeitswet of particuliere pen sioenen niet in mindering worden ge bracht. De regering schat de kosten voor de A.W.W.-uitkering aan de buitengewoon gepensioneerden op 600.000 per jaar. De 65-jarige motorrijder W. Croonen uit Ewijk (Maas en Waal) is zondagmiddag op de grote verkeers weg NijmegenDruntenZaltbom- mel, in botsing gekomen met een bestelwagen. De aanrijding was zo hevig, dat Croonen een zware sche- delbasisfractuur opliep. Hij werd overgebracht naar het Canisius-zie- kenhuis te Nijmegen, waar hjj gis teren zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, is overleden. Voor opvoering ledental en geldmiddelen Het Nederlandse Roode Kruis zal van 23 mei tot 4 juni weer zijn jaar lijkse campagne houden. Hierbij staat het hoofdbestuur een tienjaren plan voor ogen waarvoor grote be dragen nodig zijn. Het Roode Kruis, de grootste organisatie in ons land, wil zijn ledental binnen twee jaar opvoeren tot 750.000; daarnaast hoopt men door een intensieve propaganda successen te behalen met de jaarlijk se campagnes. Er is voor tal van idealen, die het Roode Kruis zich stelt, veel geld no dig. In het Henri Dunanthuis te Zeist biedt men iedere week een 36 invaliden een onbezorgde vakantie." Met de huidige financiële middelen kan het Roode Kruis dit gedurende 12 weken doen. Men stelt zich echter ten doel dit aantal weken uit te brei den tot 20. Voorts is de opleiding van 50 welfare-krachten dringend nood zakelijk; deze zullen in de toekomst tewerk worden gesteld in bejaarden tehuizen. Verder is uitbreiding van de boottochten van de „Henri Du- nant" gezien het grote aantal aan vragen van bedlegerigen, die nooit de deur uitkomen, meer dan gewenst, moet uitbreiding gegeven worden aan het aantal invalidewagens op de tv Op dorpsplein ie Bergen Gisteravond voteerde de gemeen teraad van Bergen een crediet van ƒ3.067,— teneinde de oude locomo tief van de vroegere Berger tram de bekende Bello naar Bergen te halen en als monument op een voet stuk te plaatsen. Bello zal een plaats je krijgen op een betonnen voetstuk nabij het nieuwe dorpsplein, dat in aanleg is op de plaats, waar eens het tramemplacement lag. Het leger zal „Bello", die op het ogenblik in een remise te Hoorn staate, gratis naar Bergen vervoeren. Het raadsbesluit werd met alge mene stemmen aangenomen, nadat een der raadsleden, die niet tegen wil de stemmen, de zaal had verlaten. Autobezitter onderhandelde met dieven van zijn wagen De eigenaar van een personenauto heeft op de Amsterdamse automarkt aan het Stadionplein geruime tijd over de koop van zijn eigen auto staan onderhandelen met twee man nen, die de wagen even te voren hadden gestolen op de Amstelveen- seweg. Beide dieven boden de auto te koop aan voor 2300.en om tijd te winnen teneinde de politie te kun nen waarschuwen, ging de eigenaar uitvoerig in op de nadelen van zijn eigen wagen, terwijl de anderen in rijke bewoordingen de degelijkheid van de auto roemden. Hierover wond de eigenaar zich dermate op, dat hq een gegeven moment zijn zelfbe heersing verloor en een der mannen een klap in het gezicht gaf. Beide mannen bespeurden onraad en na men de vlucht. De politie heeft ze nog niet kunnen vinden. Bijeenkomst landbouwministers EEG landen geëindigd De in Den Haag gehouden bijeen komst van de ministers van land bouw der EEG-landen met vertegen woordigers van de EEG-commissie is gistermiddag geëindigd. De belangrijkste besproken punten waren de prijstoenadering en het daaraan verbonden probleem van het wegnemen van het verschil in con currentievoorwaarden, vraagstukken betreffende de gemeenschappelijke handelspolitiek, betreffende de har monisatie van wetgeving met name op sanitair en phytosanitair gebied en betreffende de marktorganisatie, en met de versnelling van de EEG ver band houdende problemen bij hit binnen-Europese ruilverkeer. Nog in de loop van dit jaar hoopt men te ko men met de eerste concrete voorstel len over prijstoenadering, met name voor granen en suiker, en over de harmonisatie van de wetgeving en het afschaffen van concurrentieverval sende praktijken. Gesproken is verder over een voor stel der EEG-commissie, dat beoogt voor eieren de contingenten en ta rieven af te schaffen en te vervangen door heffingen, gebaseerd op het nu nog bestaande verschil in voeder graanprijzen tussen de zes landen. Ook aan de buitengrenzen acht de commissie een dergelijk heffingssy steem voor eieren wenselijk. Nederlandse stations, aan de eerste hulpposten langs drukke verkeers wegen, aan het aantal ziekenauto's in plaatsen waar gemeentelijk of particulier ziekenvervoer ontbreekt, alsmede aan de mobiele medische colonnes van het Roode Kruis. Steun aan de Roode Kruisafdelin- gen in Suriname, Nw Guinea en de Antillen kan in verband met het gebrek aan fondsen niet verstrekt worden. Ook dienen de kringmagazij nen en de rampendepóts gemoderni seerd te worden, moet de voorlichting aan burgers over oorlogsomstandig heden worden voorbereid en moet het Nederlandse Roode Kruis zijn aandeel leveren in het internationale rampenfonds. Daarnaast moet het eigen Nederlandse oorlog- en ram penfonds van 150.000,- op twee miljoen gulden worden gebracht. Al deze wensen hoopt men te kun nen realiseren indien het aantal leden van het Roode Kruis snel stijgt en het Nederlandse volk akties en collectes van het Roode Kruis steunt. WERKZAAMHEDEN IN KAMP HOEK VAN HOLLAND GEëINDIGD. De opruimingswerkzaamheden in het transitcamp in Hoek van Hol land, die op 2 mei beginnen, zijn gis teren geindigd. De oogst vormde een groot aantal scherven afkomstig van een con tainer, en een hoeveelheid brokjes, kennelijk afkomstig van een lading springstof, van 10 a 12 kg. Dit goed is ongevaarlijk want voor een explo sie zijn nog voorladingen nodig. Eind 1958 zijn er ter plaatse twee contai ners ontploft en een leeggeblazen, en men neemt aan. dat de brokken daarvan afkomstig zijn. In de grote steden ziet men hoe langer hoe meer, dat vele automo bilisten geen of zeer weinig aan dacht besteden aan het verkeer, dat voor hen op de kruising van gelijk waardige wegen van links komt, constateert de ANWB. Men denkt kennelijk dat dit ver keer geen voorrang heeft en dus maar moet stoppen. Dezelfde automobilist gaat dan rus tig voor de as van de weg stilstaan als hij op zijn beurt voorrang moet verlenen aan van rechts komend ver keer. Dat hij daarbij het halve kruispunt blokkeert interesseert hem in het geheel niet. Deze „grootsteedse" rij wijze is onbeleefd en gevaarlijk! Bij het naderen van een kruising heeft men terdege rekening te hou den met het verkeer zowel van links als van rechts. Bovendien moet bij het voorrang verlenen, zodanig wor den gestopt, dat het kruisingsvlak vrij blijft!!! WERELD VRIJGEZELLENDAG De Nederlandse vrijgezellenbond zal op Hemelvaartsdag 26 mei, zijn wereld vrijgezellendag houden. De bijeenkomst begint te 13 uur in hotel „Tivoli" te Utrecht. Op het program ma voor deze dag, die door de bonds voorzitter mr. A. C. van den Brand zal worden geopend, komen als spre kers voor o.a. het hoofd van de ge meentelijke huisvestingsdienst te Ede en de voorzitter van de afd. Den Haag van de Nederlandse vrijgezel lenbond, die toelichting zal geven op de doelstellingen van de bond. Na de pauze wordt het programma vervolgd met het blijspel „Mijn vriend Leonard" van Marcel Dubois, opgevoerd door de toneelgroep van afd. Den Haag. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.0024.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolra dio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 1.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Kerkorgelconc. 16.00 Bijbel overdenking. 16.20 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Licht progr. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Mil. ork. 18.50 Sociaal perspectief, praat je. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Hobo en piano. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. le zing. 20.00 Gevar. progr. 22.15 Perio- diefcenparade. 22.25 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverd. 23.00 Orgelconc. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening: AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Metropole- ork. 8.45 Gram. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Gram. 11.45 Van alle breedtegraden, praatje. 12.00 Orgel en viool. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Muz. uit het stenen tijdperk. 14.50 Pianomuz. 15.05 Logboek 1946. 15.50 Viool en piano. 16.15 Voordr. 16.35 Jazzmuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.50 Regerings- uitz.: Kies een loopbaan bij het on derwijs. De functie van leraar bij het technisch onderwijs, door W. Essers, lid van het overleg orgaan der vak centrales. 18.00 Nieuws. 18.16 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesporken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerork. en solist. 20.40 Het proces om de schaduw van een ezel, hoorsp. 22.30 Nieuws., beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Gram. 23.5524.00 Nieuws. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: Gesprekken (20 20). 20.50 'n Moordverhaal (Not in the book), TV-spel. VATIKAANSE RADIO. (25 m. 67; 31 m. 10; 41 m. 21;48. m. 47; 196 m). 17.00 „Ziel en Lichaam" van Emiel De Cavalieri, Ie deel, uitge voerd door solisten, koor en orkest van de Italiaans-Zwitserse Radi o.l.v. Edwin Loehrer. z Te Garderen is de 73-jarige H. Op een grazige weide langs de Deylerweg, ter hoogte van Deyleroord in de gemeente Wassenaar, loopt een koe zich te goed te doen aan het frisse groen. Als er evenwel tientallen mensen naar een koe staan te kijken moet er wel iets aan de hand zijn. Dit kan men van dit koebeest Inderdaad wel zeggen: een speling der natuur heeft het vijf poten bezorgd. De koe is twee jaar oud. De eigenaar, de veehandelaar Kovahek, gaat hem nu verkopen voor de slacht. „De koper heeft er in elk geval een goeie aan," hoorden wij terloops opmerken, „hii houdt er viif soeppoten wn over." van B. aangereden door een perso nenauto, toen hij op zijn fiets uit een zandweg een verharde weg opreed. Hoewel de verwondingen zich aan vankelijk niet ernstig lieten aanzien, is hij toch aan de gevolgen daarvan overleden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8