De A.R.K.A. over actuele vraagstukken Zeeland vierde feest Koningin Juliana opende nieuw provinciehuis Sluitsteen van Zeelands opbouw Voorzitter Kon. Ned. Middenstands bond niet optimistisch over vrijere loonvorming S3ïï*£ SST WOENSDAG 18 MEI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Molenbouwer uit Zoetermeer verongelukt Gistermiddag omstreeks kwart over twee is op de Borght aan het einde van de Europaboulevard in Amsterdam de 45-jarige molenbou wer M. Brandhorst uit Zoetermeer bij zijn werkzaamheden op een in aanbouw zijnde molen van twaalf meter hoogte in een betonnen bouw put gevallen. De man was op slag dood. De economie is geregeld, hei bestuur nog niet 's Nachts pijn overdag niet fit: neem vlug Akkertjes AKKERTJES flitsen de pijn weg (Advertentie) Een beeld van het bezoek dat koningin Juliana gisteren en vandaag brengt aan Middelburg. Op het Abdijplein te Middelburg beproeft H.M. haar geluk bij het ringsteken per sjees. Naast de koningin zit de winnaar van een eerder op de dag gehouden wedstrijd in deze sport, Tinus Koole uit Sint Laurens. HJVI. de Koningin heeft gisteren, twintig jaar nadat de binnenstad van Middelburg en dus ook het fraaie ab dijcomplex een proi der vlammen werd, het herbouwde provinciehuis, dat deel uitmaakt, van dit abdijcom plex, officieel geopend. Het provin ciaal bestuur van Zeeland dat zich twintig jaar met een noodbehuizing heeft moeten behelpen, beschikt thans weer over een representatief gebouw. Tevens is de herbouw van de abdij gebouwen in een belangrijke stadium gekomen. Te verwachten is, dat bin nen twee jaar het gehele abdijcomplcx zal zijn herbouwd. Hare Majesteit heeft, gezien de slechte weersomstandigheden, de tocht naar Zeeland per auto moeten maken. Hierdoor ontstond een ver traging van een klein half uur. Om streeks half elf arriveerde het gezel schap bij de ambtswoning van de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, waar een erewacht stond opgesteld van 100 man van de eerste Centrale Opleidingsschool voor Administratief Kader. Deze werd door de koningin geïnspecteerd. In de woning van de commissaris werd de gouverneur des konings in de Belgische provincie Oost-Vlaande- ren, ingenieur A. Mariën, vertegen woordiger van Z.M. de Koning der Belgen voorgesteld. Omstreeks elf uur arriveerde het gezelschap in de Nieuwe Kerk, waar reeds een 500-tal genodigden had plaats genomen. De leden van Gedeputeerde Staten en de griffier werden hier voorgesteld. „Ontworsteld land". M Jhr. De Casembroot sprak hierna een kort welkomstwoord. Hij wees er op, dat Hare Majesteit vele malen in Zeeiland is geweest: op dagen van hoogtij en op dagen van droefe nis. Hij zag deze dag als sluitsteen van de opbouw van de tijdens de oorlog zo zwaar getroffen provincie Zeeland. Hare Majesteit verrichtte de ope ningsplechtigheid gisteren door aan een lint te trekken, waarna twee timmerlieden, die de gehele herbouw van het provinciehuis hebben meege maakt, de heren J. Griep en L. Da- vidse, de twee grote bronzen toe gangsdeuren opentrokken. H.M. be zichtigde hierna het nieuwe provin- cviehuis, waarbij de in de hal aan gebrachte gedenkplaat met de tekst die werd ontworpen door mr. J. C. J. v. Schagen, in ogenschouw werd ge nomen. In de zaal van Gedeputeerde Staten werden de Zeeuwse journalist G. A. de Kok en de directeur van het Eco- nortiisch Technologisch Instituut voor Zeeland, de heer M. C. Verburg aan de Koningin voorgesteld. Beiden re digeerden het gedenkboek „Ontwor steld land". Het eèrste exemplaar daarvan overhandigden zij aan H.M. de Koningin. Het tweede exemplaar is bestemd voor Z.M. de Koning der Belgen. Het aan de Koningin aange boden exemplaar is voorzien van een speciale opdracht, vervaardigd door de Zeeuwse graficus D. van Gelder. Volksfeest. Toen aan het officiële gedeelte een einde was gekomen, verplaatste zich het bezoek van koningin Juliana naar het plein voor de Nieuwe Kerk, waar haar een groot volksfeest wacht te. Tweeëndertig feestelijk opgetuig de boerenwagens, getrokken door Zeeuwse paarden, reden voor. De vorstin, de ministers Toxopeus én Van Het hoofdbestuur van de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging heeft zich uitgesproken over het vraagstuk van de aanpassing van de Pensioenwet 1922 aan de A.O.W. en A.W.W. Het acht het noodzakelijk dat thans on verwijld tot afschaffing van deze aanpassing wordt overgegaan, c.q. tot een belangrijke mitigatie daar van op korte termijn. Ten aanzien van de waardevastheid van de pensioenen is het hoofdbe stuur van mening, dat over deze aangelegenheid in ieder geval bij de behandeling van de nieuwe pensioen wet op grond van het rapport van de staatscommissie-Van Poelje dient te worden beslist. Daarnaast heeft het hoofdbestuur, uitgaande van de bij zondere status van de werknemer in overheidsdienst zich uitvoerig bezig gehouden met de problematiek rond het schrijven van het Hoogwaardig Episcopaat aan de katholieke sociale organisaties. Het hoofdbestuur is van mening, dat moet worden gestreefd naar een zo intensief mogelijke samenwer king van alle katholieke organisaties van overheidspersoneel, teneinde het door de bisschoppen voorgehouden ideaal te kunnen bereiken. Het hoofdbestuur besloot om over eenkomstig de wens van het Neder lands Episcopaat te streven naar een zodanige verruiming van zijn vakor- ganisatorische taak, dat daardoor meer dan in het verleden het geval is geweest, kan worden bijgedragen tot de godsdienstig-zedelij'ke, maat schappelijke en culturele vorming van de leden. Aertsen, staatssecretaris Scholten, acht commissarissen van de Konin gin uit de diverse provincies, leden van Gedeputeerde Staten, de Belgi sche gasten en nog vele andere geno digden namen plaats in de boeren wagens. Voorafgegaan door twee fanfare korpsen reed de feestelijke stoet naar het tijdelijk onderkomen van de pro vinciale griffie om deze te sluiten, waarna de rit werd voortgezet naar het nieuwe gebouw op het Abdij- plein. Varken aan hef spit. In de gewelven van de abdij vond een culinaire veldslag plaats van 500 genodigden met 6 varkens van elk honderd kilo, aan het spit. gebraden. Voor de bereiding van deze genie ting was de Belgische chef-kok Noël Desloovers, die zijn sporen in de keuken wel heeft verdiend, speciaal overgekomen. 's Avondss heeft de Koningin de première bijgewoond van een klank en lichtspel. Het spel durde onge veer een uur. Na afloop verklaarde koningin Juliana diep ontroerd te zijn door de inhoud van dit spel, dat was opgevoerd in de gangen en de zalen van de abdij. Maandag bracht de Koningin een bezoek aan de Deltawerken en aan Zeeuws-Vlaanderen. Maandagochtend heeft in Brussel de slotzitting plaats gehad van de „Rondetafel" over de Bclgisch-Kongolese economische kwesties. Foto: De heer Cornelis, gouverneur-generaal van de Kongo, temidden van de afge vaardigden van de algemene uitvoerende raad tijdens de zitting. Prijsdaling krijgt geen kans doet zich voor: de detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen boekte een niet te verwaarlozen om zetdaling van twee procent. Het is gebleken, dat voor het merendeel der branches de gunstige ontwikke ling niet is onderbroken. De geld- omzetten over de eerste twee of drie maanden van 1960 liggen, in verge lijking met de overeenkomstige peri ode van het vorige jaar, over vrijwel een prijsstijging volgens de sociaal- de gehele linie op een hoger niveau. economische raad aanvaardbaar zou zijn. Over de door de minister van fi- VraflPn fWPf rlp fnmafpn- rnciën aangebrachte beperkingen Vragen OVer Qe lOlTld'en export naar Engeland b T SSSJE" ïedSe' SS—dr investerfngsaf- van de Koninklijke Nederlandse y ^We^^^^er^'o^T bondsco^frM T' «et Tweede Kamerlid Van Meel ling van ongekende omvang. Het expansie-tempo van de natio. teringsaftrek is, naar zijn mening, Zijn de ministers met van oordeel, een direct gevolg van de tot stand dat de door de Engelse regering aan gekomen loonsverhogingen. Een ge- gekondigde verhogingen van het in- Maar voor de huidige situatie is êelen» die een krachtig, noodzakelijk voer van Nederlandse tomaten het kenmerkend, dat behalve in Ne- en bovenal gelijkmatig-investerings. D-!"—!-' derland ook in Frankrijk, de Duitse klmmat doorbreken, kunnen voorko- Bondsrepubliek en Engeland gezag- hebbende stemmen er de aandacht op hebben gevestigd, dat een stabiel prijzenpeil alleen te bereiken is als ook prijzen verlagingen tot stand ko men. Vast staat dat de stormachtige ont wikkeling van de na-oorlogse jaren ons een slordige vijftig procent waar. heeft gebracht. Geen optimisme. Sprekende over de vrijere loon- Vingerwijzing. Wie het kleine niet eert nale economie is hoger geweest dan matigder loonbeleid had deze voor voerrecht op verse tomaten in feite ooit tevoren. het bedrijfsleven onprettige maatre- uitsluitend gericht zijn tegen de in- a i v*:- vQer van Nederian(ise tomaten in Groot-Brittannië? Is het de ministers bekend, dat de laatste jaren in Engeland zowel via de pers als via de radio en de tele visie herhaaldelijk is beweerd, dat de Nederlandse tomatenteelt door de Dat aan deze hoog opgeschroefde overheid wordt gesubsidieerd en loonsverhoging een te krappe ar- uitgeoefend met behulp van goedkope beidsmarkt ten tijde van de invoe- arbeidskrachten, ring van de vrijere loonvorming ten 1Jn min^ .rs oereid de Engel- - - - erondslae liet moep vnnr hpt hp. se regering officieel ervan op de V3n de mUnteenheid drijfsleven 't 'ernsfige vingerwijting hoogte te doen stellen, dat de in zijn dat de spelregels voor een gedif- 2 genoemde beweringen vol- ferentieerde loonvorming hun ideale e™.? onjuist zijn. vorm zeker nog niet hebben bereikt, jj m-ei van 00fdeel' dat de Engelse tariefsverhogingen De geldomzetten in het midden, voor tomaten een toenemende belem- vorming, merkte hij op, dat ondanks on kleinbedrijf zijn in 1959 over vrij- mering vormen in het handelsver- zijn overtuiging dat deze loonvor- wel de gehele linie toegenomen, keer tussen Nederland en Groot-Brit- ming een verbetering betekent op slechts één opvallende uitzondering tannië? de weg naar een loonstructuur, die geheel aangepast zal zijn aan de eco nomische omstandigheden in het be drijfsleven, er nu, naar zijn mening, toch alle reden is, niet al te optimis tisch te zijn over het welslagen van het nieuwe systeem. Omdat met voorbijgaan aan wat wellicht wense lijk en zeker verantwoord zou zijn, verschillende bedrijfstakken de vrij ere loonvorming hebben gebruikt ter verkrijging van zo gunstig mogelijke arbeidsvoorwaarden om aldus op de krappe arbeidsmarkt concurrerend te kunnen opteden. Als gevolg van een dergelijke politiek zal, naar zijn in zicht, de aan alle consumenten ten goede komende prijsdaling der pro- dukten als gevolg van produktivi- teitsstijging vrijwel geen kans krij gen en moeten in die bedrijfstakken waar de produktiviteit niet is toege nomen, of die niet of nagenoeg niet meetbaar is, ernstige moeilijkheden ontstaan. Deze bedrijfstakken worden- in de huidige situatie gedwongen, even eens tot loonsverhogingen over te gaan. In de wedloop om arbeids krachten, die zich steeds duidelijker begint af te tekenen, zullen boven dien de zgn. „zwakkere bedrijfstak ken" zich ook gedwongen zien bij te blijven. Zelfs ongerustheid. „Onze zienswijze, dat prijsverla gingen in bedrijfstakken waar de produktiviteit zulks mogelijk zou maken, tot stand dienden te komen om aldus achterblijvende bedrijfs takken in het patroon van de vrijere loonvorming de mogelijkheid te bie den tot gehele of gedeeltelijke door berekening zonder dat het economisch evenwicht in gevaar wordt gebracht, is hierdoor wel illusoir geworden. Wij moeten dit kritische geluid wel laten horen, omdat de situatie van vandaag reden geeft tot ongerust heid". De heer Van der Weele merkte op, dat de vrij gevoelige les die ons volk in 1957-58 op het gebied van een overspannen economie heeft gehad, spoedig is vergeten. Inclusief de tot stand gekomen loonsverhogingen uit hoofde van de verwerking in de lo nen van de huurbijslag 1957 en de looncompensaties in verband met de 7 per 1 april jl. doorgevoerde huurver- Gisteren, rond de middag, heeft zich in de lakspuiterij van de meubelfabriek Verhoeven te Waalre bij Eind- hoging en de afschaffing van de con- in Aalsmeer, od de werf De Vllit" i«! hoven, waar leden van het personeel bezig waren een begin van brand te blussen, een zware ontploffing voor- sumentensubsidies op melk, is een „Ancor" voor de heer Verëlme tewater «eSSn^Fntïnï gedaan. Het gebouw van de spmterij werd geheel verwoest, drie aangrenzende gebouwen werden zwaar be- loonstijging verkregen die belangrijk het ruim 18 meter lange lacht dat gecoutrneerd laafceen^nhh^hJ171 uitgaat boven het niveau, dat zonder Flnsdeckcrnlser. uuooeiscnroeis Veertien gewonden en grote ravage na ontploffing schadigd, vier mensen werden ernstig, tien licht gewond.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7