S)e Goid6e(5oti^ant Topconferentie definitief mislukt Grote Drie wachtten gisteren tevergeefs Het wordt er niet beter op Sowjeipremier bleef weigeren om mei Eisenhower ie confereren Terugtrekking van Belgische troepen geëist Chroesjtsjefs uitstapje weer WOENSDAG 18 MEI 1960 51ste JAARGANG Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur- L. C J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BIJ HEADS: PAPENGRACH1 32 Ze hadden beier thuis kunnén blijven relefoon: Directie Abonnem. Urakkerij 20935: Red 20015 25594: Advertentie* 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs r 0.59 p w. f 2.55 p maand, f150 p kwartaal Franco p p 18.— Advert.: II ct p m m releloontjes 11.50 Nadat de drie westelijke leiders - Eisenhower, MacMillan en De Gaulle - dinsdagavond circa 20 minuten met elkaar gesproken hadden, werd van westelijke zijde meegedeeld, dat de conferentie in Parijs, die bedoeld was als een topconferentie, „afgelopen is". Een hoge Amerikaanse functionaris zei, dat Eisenhower, MacMillan ook vandaag (woensdag) nog overleg met elkaar zouden plegen. De Russische ambassade in Parijs gaf dinsdagavond een verklaring uit, waarin werd gezegd, dat de Russen bereid zijn aan de topconferentie deel te nemen, als de V.S. de hinderpalen uit de weg ruimen, die zij zelf hebben opgericht. Welke diplomatieke manoeuvres de Amerikaanse regering ook mag aangrijpen om te pogen de publieke opinie te misleiden, zij kan zich niet aan de verantwoordelijkheid onttrekken, dat zij de topconferentie heeft laten mislukken, aldus de Russische verklaring. Deze kwam kort na het onderhoud tussen de ministers Gromyko en Selwyn Lloyd, waarop men niet nader tot elkaar kwam. t Verscherping »koude oorfog« SCHERPERE „KOUDE OORLOG" Diplomatieke waarnemers in Pa rijs verklaarden, dat het mislukken van de topconferentie één duidelnk resultaat heeft opgeleverd, namelijk een krachtig, eensgezind en vastbe sloten westelijk kamp. Engeland, Frankriik en de V.S. vormen een nauw aaneengesloten front tegen over de Russen, zo zei men. Men verheelde echter niet, dat de koude oorloe: tussen Oost en West nu waar schijnlijk wel scherpere vormen zal aannemen. bon vertrekken, waar hi„ de gast van de Portugese regering zal zijn. Vrij dag zal hij naar Washington reizen. Een woordi oerder van de Russische delegatie heeft dinsdagavond mee gedeeld, dat Chroesjtsjef woensdag middag een persconferentie zou hou den. In kringen, die nauwe betrekkin gen met de Russische delegatie on derhouden, is dinsdagavond te ver staan gegeven, dat de Russische pre mier pas dohderdag uit Parijs zal vertrekken. De vooruitzichten werden dinsdag bijzonder somber, toen Chroesjtsjef gistermiddag weigerde een topbespre- king bij te wonen, die De Gaulle in zijn kwaliteit van voorzitter had be legd. De westelijke Grote Drie gaven dinsdagavond een communiqué uit, waarin zei zeiden, het te betreuren dat het top-overleg niet kon door gaan, maar onmiddellijk hierop lie ten volgen dat zij bereid blijven om op elk geschikt tijdstip aan derge lijke top-besprekingen deel te ne men. Een Franse woordvoerder noemde het westelijke communiqué, waarin met nadruk wordt gezegd, dat de top-besprekingen niet mogelijk wa ren „door de houding van Chroesjt sjef", een „slotcommuniqué". DE GROTE MISLUKKING r\E TOPCONFERENTIE IS thans defjnitief mislukt. Er zijn in de loop der geschiedenis wel meer con ferenties mislukt, maar nog nooit op een dergelijke grove manier. Aan Chroesjtsjef komt de „eer" toe, de enige staatsman in de wereld te zijn, die de hoogste leiders der wereldpo litiek als kwajongens in hun hemd heeft laten staan, door ze eerst naar Parijs te laten komen en dan te wei geren met hen te praten. N'ixon kon wel eens gelijk krijgen, als hij zegt, dat dit de grootste fout van Chroesjtsjefs loopbaan is, welke hem noodlottig kan worden. Maar voorlopig zitten we met de gevolgen. Eén gevolg is alvast, dat het 0 Westen nog hechter is gewor den in eensgezinde afweer te gen de Russische agressieve metho den. De ogen van het Westen zijn weer open gegaan en dat is een ge volg, dat de Sowjet-leider ongetwij feld niet bedoeld heeft. Wat de Russische bedoelingen dan wel zijn, is nog een open vraag. De verwachting is, dat de Russen, die kennelijk met vooropgezette bedoe lingen de topconferentie hebben laten mislukken, dit gedaan hebben om een straffere politiek in Oost-Duitsland te kunnen doorzetten. Zij hebben steeds gedreigd met een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland, en men vreest, dat zij deze bedreiging nu zullen gaan uitvoeren. (Ofschoon dat van Oostduitse zijde wordt ontkend). Dat zou dan uitlopen op een nieuwe blokkade van Berlijn, wat de Wes terse mogendheden niet zullen kun nen toelaten. In dat geval zijn we weer aangeland in het ergste tijdperk van de koude oorlog en is de klok 7 jaren teruggezet. Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft erop gewe zen, dat Chroesjtsjef de conferentie slechts heeft willen uitstellen totdat het incident met de U-2 zou zijn „uit gesleten". Maar dat is 'n doekje voor het bloeden, want men kan zich ge voegelijk afvragen, waarom Chroesjt. sjef dit incident dan zo buiten alle maten heeft opgeblazen. Er is door de Amerikanen onge twijfeld onhandig gemanoeuvreerd en het is onbegrijpelijk, waarom Eisenhower geen gebruik heeft ge maakt van het door Chroesjtsjef open gelaten achterdeurtje, dat hij er niets van geweten zou hebben. Toen de Amerikaanse president evenwel toe gaf, dat zulke vluchten geregeld wer den gehouden, trachtte Chroesjtsjef daarvan gebruik te maken, door de president op de knieën te krijgen met een openlijk aangeboden excuus. De „New York Herald Tribune" merkt in verband hiermede op: „De kwestie met de U-2 was een blunder van ons, maar dit is niet de manier voor de Russische premier om daar voordeel uit te trekken". Vooral niet, zouden wij eraan toe willen voegen, als er zó grote belan gen op het spel staan. Chroesjtsjef had eerder meege deeld, dat hij woensdag naar Oost- Berlijn zou gaan, als de voorwaar den die hij gesteld had, niet vervuld waren. Zoals bekend eiste Chroesjt sjef, dat de Amerikanen hun veront schuldigingen zouden aanbieden voor het incident met de U-2; dat zij de verzekering zouden geven, dat der gelijke vluchten niet meer herhaald zullen worden en dat zij, die in het verleden hiervoor verantwoordelijk zijn geweest, gestraft zouden wor den. CHROESJTSJEF KWAM NIET Gistermiddag om drie uur wacht ten de Westeliike Drie vergeefs op Chroesjtsjef, die was uitgenodigd voor een topbespreking in het Ely- sée. Tijdens deze bijeenkomst werd een serie buitengewone telefoonge sprekken gevoerd. Namens Chroesjt sjef werd geïformeerd of de bijeen komst beschouwd werd als een voor bereidend gesprek of een eigenlijke topconferentie. Hij wilde wel een voorbereidende bijeenkomst bijwo nen, maar geen tonconferentie in de eigenlijke zin, tenzij Eisenhower aan de door hem gestelde voorwaarden had voldaan. De Westelijke Drie besloten daar op tot 21.30 uur uiteen te gaan. Deze avondbijeenkomst duurde slechts 20 minuten. Intussen zou president De Gaulle de Russische premier hebben laten weten, dat de Grote Vier in Parijs waren voor de topconferentie en voor niets anders. Minister Gromyko bezocht zijn Britse collega; dit op verzoek van Selwyn Lloyd. In bevoegde Britse kringen ver klaarde men na afloop van het over leg, dat dit geen bemoedigende re sultaten had opgeleverd. Maar, zo zei men, Gromyko heeft herhaaldelijk verwezen naar de verklaring, die Chroesjtsjef maandagmorgen heeft afgelegd, en in het bijzonder naar de passage, waarin de Russische pre mier sprak van de noodzaak om eni ge tijd te laten verlopen, opdat de scherpe kanten van het huidige con flict kunnen „wegslijten". Eisenhowers perssecretaris Hager- ty heeft dinsdagavond verklaard, dat de westelijke leiders vervuld zijn van „afkeer" tegenover de houding van de Russische delegatie in Parijs. Westeliike woordvoerders deelden mee, dat de westelijke ministers van buitenlandse zaken woensdag om 11 uur bijeen zoulen komen en hun regeringsleiders woensdag middag om 17.00 uur. l eze bijeenkomsten zl.fr» bedoeld om de huidige situatie en vraagstukken van de toekomst on der ogen te zien. President Eisenhower zal donder dagochtend om 9.30 uur naar Lissa (Advertentie) PRINS BERNHARD NAAR ARGENTINIë Het koninkrijk der Necierlanden zal, bij de plechtigheden van 21 tot 29 mei te Buenos Aires ter gelegen heid van het feit, dat Argentinië 150 jaar onafhankelijk is, vertegenwoor digd worden door een delegatie on der leiding van prins Bernhard. De prins zal op 24 en 25 mei de plech tigheden bijwonen. Voor de rest van de tijd treedt de minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer E. Jonckheer, als delegatieleider op. Spionage van Russisch marineschip Er komen thans van alle kanten mededelingen binnen van door Rus sen bedreven spionage. Zo heeft vol gens autoriteiten van de Griekse ma rine, een Russisch marineschip van 400 ton „spionage tegen de Noord- Atlantische-Verdragsorganisaite in de Middellandse Zee" gepleegd. De „Lots 97" zou vijf maanden ge leden voor het eerst in de Aegeische Zee zijn waargenomen en het zou her haaldelijk in de Griekse territoriale wateren zijn verschenen. Het schip, dat van een basis in Albanië afkomstig zou zijn, heeft, naar men gelooft speciade appara tuur aan boord om kuststellingen op Kreta en het Griekse vasteland te fo tograferen, aldus de Griekse marine autoriteiten. Het nationalistisch-Chinese mi nisterie van landsverdediging heeft medegedeeld, dat het communistische kustgeschut dinsdagochtend vroeg 56 granaten op de stellingen der natio nalisten op het eiland Quemoy heeft afgevuurd. Het ministerie acht dit feit „belang rijk", omdat de communistische artil lerie in de afgelopen maanden vrij wel niet in actie is geweest. Tito drong er voorts «bij de Ver enigde Naties op aan, om tussenbeide te komen, „omdat de vïede op het spel staat". Volgens buitenlandse waarnemers is de reactie van Tito Wai men ervan denki .gevolg van zijn angst,"dat de be- De mislukking van de topconferen- trekkingen tussen Zuid-Slavië en de tie en de berichten over onderteke- landen van het Sowjetblok opnieuw ning van een Russisch-Oostduits vre- gespannen zullen worden, desverdrag in de nabije toekomst, hebben in Britse diplomatieke kringen „De grootste fout" te Londen ernstige ongerustheid doen De vict.presidt!nt van de Verenig ontstaan. Vooral vreest men onderte- de staten PNlxorli is van oordeeli dft ve?d?LVmeteh?too^no^rhet Premier Chroesjtsjef de grootste fout m fmm. ï.n van a«n loopbaan heeft gemaakt door T" VTP." hI,®" n.a" topconferentie te tofpederen. Hij lijn De Amerikanen, zo meent men zei d:, dinsda„ te Syracuse in de "erzMten"ÏÏSMvan'Tel staat New York "tegen Verslaggevers, rwia.viA a ..f. voordat de officiële mededeling van Berlijn te beheersen! de mialukking was ontvangen Chroesjtsjef dacht, aldus Nixon, TITO'S VTSTF dat Wï door te wijzen op het inci dent met de U-2 de schuld voor mis- „Mocht de topconferentie misluk- bokking op president Eisenhower kon ken, dan zou dit wel buitengewoon laden. Uit de telegrammen, die hij tragisch zijn". zei hebben gelezen, blijkt dat de j openbare mening in de wereld zich pr«identSTito' Zmtsiavifg™ ^knaerfnstenunig tegen hem hee" teren op de berichten uit Parijs. Tito verklaarde, dat het incident met de U-2 in geen geval „mag en **oe de beurs reageerde moet" gebruikt worden om de kloof In Par ij se beurskringen heeft men tussen de V. S. en de Sowjet-Unie zó de crisis, die gisteren als gevolg van groot te maken, dat de koude oorlog de eerste bijeenkomst van de „Grote opnieuw aangewakkerd zou worden. Vier" was ontstaan, niet gedramati- Hij zei er zeker van te zijn. dat seerd. De stemming was matig ge- deze opvatting gedeeld wordt door drukt met uitzondering van een aan- alle volkeren op de wereld. tal fondsen, welke op een bevredi- Tito veroordeelde de vlucht van het gend peil bleven. Amerikaanse vliegtuig boven Rus- Op de effectenbeurs te Frankfort sisch gebied, maar vroeg zich onmid- daalden de noteringen gisteren echter dellijk hierop af, of dit feit de reden aanzienlijk en enige aandelen moes- mag zijn van dergelijke grote me- ten 15 punten prijsgeven. De daling ningsverschillen als thans in Parijs vond in alle afdelingen plaats. aan de dag treden. Op de goudmarkt in Parijs kon een ,,Mooi weer vandaag, heren?' Premier Chroesjtsjef, die rond een uur of negen dinsdagmorgen uit de Russische ambassade te Parijs naar buiten kwam, heeft op straat voor de vuist weg een praatje met voorbijgangers en journalisten gehouden. zekere spanning worden geconsta teerd. De voornaamste munten stegen met 29 a 30 nieuwe centimes. De ontwikkeling van de topconfe rentie en de mogelijkheid, dat de Sowjet-Unie een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland zou slui ten waren oorzaak, dat een aanvan kelijke koersverbetering op de New Yorkse effectenbeurs gisteren over ging in een koersdaling. Naarmate de handel echter werd voortgezet, ont stond een licht herstel en over de gehele dag genomen gaven de aande. lenkoersen slechts een klein netto verlies te zien. De verwachting, dat de uitgaven voor de defensie zouden toenemen waren oorzaak van de aanvankelijke aankoopbeweging, die zich vooral uit. strekte tot aandelen van fabrieken voor vliegtuigen en geleide projec tielen, aandelen der elektronische in. dustrie en fondsen van bedrijven voor raketbrandstof. Patrice Loemoemba, de leider van de Kongolese nationale beweging, heeft koning Boudewijn van België een telegram gezonden, waarin hij onmiddellijke terugtrekking van de naar Kongo gestuurde Belgische troe pen vraagt. Loemoemba verklaarde aan een vertegenwoordiger van Reuter: „Deze invasie is een poging om de bevolking vrees aan te jagen en ae verkiezingen te beïnvloeden ten gun ste van de kandidaten van het be stuur. Vele van mijn leiders zijn in de afgelopen dagen gearresteerd. De ze invasie bewijst, dat de bevolking geen vertrouwen in de Belgen heeft." Loemoemba zou dinsdagnamiddag in Stanleystad een onderhoud hebben met generaal Janssens, de bevelheb ber van de Belgische strijdkrachten in Kongo, om de toestand te bespre ken. De eerste Belgische eenheden van bases in België en Duitsland zijn dinsdagochtend op de basis Ka- mina in Zuid-Kongo aangekomen. Loemoemba wil onmiddellijke over dracht van de macht door de Belgen, die hij ervan beticht de huidige ver kiezingen in hun voordeel te willen doen doorslaan door gebruikma king van de Nationale Vooruitgangs partij. Weinig verandering De Bilt, woensdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: In grote delen van Europa veran derde de luchtdruk vrijwel niet. De enige uitzondering kwam in Spanje en het zuiden van Frankrijk voor, waar de luchtdruk lager werd. Dit hing samen met een depressie, die van de Oceaan afkomstig was. De zwakke winden, die in onze omgeving ook in de hogere luchtlagen voorko men, maken het onwaarschijnlijk, dat de genoemde depressie het weer in Nederland zal gaan beïnvloeden. Veel verandering is er daarom niet te verwachten. De regenkansen blijven betrekke lijk klein, terwijl de mogelijkheid aanwezig is, dat de bewolking wat zal gaan afnemen. Het hoofddoel van het uitstapje, dat de Russische premier Chroesjtsjef dinsdagochtend met zijn minister van defensie Malinofski in de richting van het oostelijk van Parijs gelegen Sezanne ging maken, terwijl de wes telijke regeringsleiders hun laatste pogingen deden om de topconferen tie te „redden", was een bezoek aan het dorp Pleurs, waar maarschalk Malinofski in 1919, als gemeen sol daat van het Russische expeditie- leger, gelegerd was geweest. Op weg daar naar toe verliet Chroesjtsjef, b{j Moeurs, zijn auto om te praten met een groep houthakkers, die daar bo men aan het vellen waren. Hij nam de bijl van een van hen over en hakte met vijf forse slagen een dikke tak door. „Ik ben ook arbeider geweest" merkte hij daarbij op. Geen afzonderlijk vredesverdrag Hermann Axen, hoofdredacteur van „Neues Deutschland", het officiële dagblad der Oostduitse communisti sche partij, heeft aan zijn blad ge meld, dat er geen afzonderlijk vre desverdrag met Oost-Duitsland zal worden gesloten, voordat er een nieu we topconferentie is gehouden. Hij beschreef de geruchten, welke thans te Parijs de ronde doen en die inhouden, dat Chroesjtsjef bij zijn komende bezoek aan Oost-Duitsland mogelijk voorbereidingen zal treffen voor een dergelijk vredesverdrag, of het zelfs zal tekenen als „onzin". „Een vredesverdrag kan alleen, na onderhandelingen, wo: 'en onderte kend op een vredesconferentie, die wordt bijgewoond door alle landen, die hiertoe gerechtigd zijn. De Sow jet-Unie en andere landen, die dit wensen, zullen slechts dan een vre desverdrag met Oost-Duitsland slui ten, wanneer onderhandelingen met de twee Duitse staten, om tot een der gelijk verdrag te komen, mislukt zijn", aldus-Axen* Dit nummer bestaat nit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS MEER WIND Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost- Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. 19 Mei: zon op 04.41; onder 20.33j maan op 02.22; onder 13.53. Hoogwaterstanden 19 Mei: voorm. 10.22; nam. 10.57. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren weer max. min. HELSINKI onbewolkt 18 3 STOCKHOLM half bew. 23 6 KOPENHAGEN regen 18 11 ABERDEEN geheel bew. 18 7 LONDEN geheel bewolkt 19 9 AMSTERDAM geheel bew. 12 9 BRUSSEL mist 18 10 LUXEMBURG 20 11 PARIJS geheel bewolkt 22 13 BORDEAUX geheel bew. 24 14 GRENOBLE regen 25 16 NICE regen 24 16 BERLIJN zwaar bewolkt 24 14 FRANKFORT zwaar bew. 24 10 MüNCHEN licht bewolkt 24 13 ZURICH mist 25 11 GENèVE regen 25 13 LOCARNO geheel bewolkt 24 16 WENEN onbewolkt 27 13 INNSBRUCK half bew. 29 9 BELGRADO licht bewolkt 29 16 ATHENE onbewolkt X 16 ROME geheel bewolkt 29 19 AJACCIO regen 23 18 MADRID half bewolkt X 7 MALLORCA half bewolkt 24 15 LISSABON regenbui 18 X Korreltje De machtigste is hij, die zichzelf in zijn macht heeft. Seneca.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1