„De Gouden Cirkel DOKTER JANE VAN HET TAFELTENNISFRONT Nautilus won tournooi Westelijke Roeibond Sport in 't kort Wat lezers schrijven MAANDAG 16 MEI 1960 DE LE1DSE COURANT PAGINA 9 PIT '54 Zaterdag speelden enkele junioren- teams hun laatste competitiewedstrijd. De meisjes speelden tegen FSA en moes ten ondanks hun strijdlust de overwin ning toch aan de Haagse meisjes laten, die met 7—3 wonnen. Het le junioren team stelde enigszins teleur en speelde met 55 gelijk tegen Sparkler in Roe- lofarendsveen. Bert v. d. Helm behaalde hier drie keurige overwinningen, Piet Opdam één en samen namen ze nog het dubbelspel voor hun rekening. Jammer, dat Joop de Jong enigszins uit vorm was. Het 2e en 3e juniorenteam speelden thuis tegen de teams van Revanche, waarbij Kees van Teylingen zijn goede vorm opnieuw bewees met drie over winningen, terwijl Frans Veenswijk en Wim Groen goed meekwamen. Uitslag: Pit '54 2Revanche 2 82. In het 3e juniorenteam scoorde Caspar Koeman stijlvol 2 punten en ook Appie Koek wist de eer te redden. Het dubbelspel kwam aan Pit '54. De 8-jarige benjamin v. d. vereniging, Leentje v. d. Hoeven, het derde teamgenoot je, verdient aan het einde v. d. competitie een flinke pluim voor zijn moedig doorzetten. On danks alle nederlagen is hij moreel een groot winnaar! Uitslag Pit '54 3Re vanche 46. A.s. zaterdagmiddag is er i.v.m. de oud-papieraktie geen training. Voor de eerste keer werden zaterdag en zondag in het G.E.B.-gebouw te Den Haag de Benelux-jeugdkampioenschap- pen gehouden. De teamwedstrijden, die zaterdag werden gespeeld, leverden, zo wel bij de jongens als de meisjes een Nederlandse overwinning op. De uitslagen van deze wedstrijden waren: Jongens: NederlandBelgië 63; Lu xemburgBelgië 36; LuxemburgNe derland 2—7. Meisjes: NederlandBelgië 32; Lu xemburgBelgië 05; LuxemburgNe derland 05. Bij de 'jongens werden normale wed strijden gespeeld, terwijl bij de meisjes het zgn Davis-cup systeem werd toege past. Zondagmorgen 11 uur nam het tweede gedeelte van deze jeugdkampioenschap pen, nl. de persoonlijke kampioenschap pen een aanvang. Hiervoor waren uitgenodigd: 12 Ne derlanders, 6 Luxemburgers en 6 Bel gen. Bij de meisjes waren deze getallen achtereenvolgens 8, 4, 4. Gisteren organiseerde de Westelijke Roeibond en de „Roeibond voor Rotter dam en Omstreken" de jaarlijkse wed strijden op het Galgewater waarbij de LR en ZV „Die Leythe" op voortreffe lijke wijze als gastvrouwe optrad. De wedstrijden werden begunstigd door fraai weer en genoten grote be langstelling, zodat zij een vlot en aange naam verloop hadden en precies op tijd de prijsuitreiking kon plaatsvinden. Nautilus uit Rotterdam werd winnaar van de verenigingsprijs. Deelnemende verenigingen waren: RV De Delftsche Sport, Delft; R en ZV Gouda, Gouda; RV de Laak, den Haag; Kon. R en ZV de Maas, Rotterdam; RV Nautilus, Rotterdam; Kon. R. en ZV Het Spaarne, Haarlem; LR en ZV „die Leythe", Leiden aangevuld met enkele nummertjes van de dames van de Vliet en Njord. De voornaamste uitslagen waren (allen finales) Gladde vier, heren 1000 m.: 1. Spaarne 4.6.7, met ruim twee lengten; 2. Nauti lus 4.14.8. Overnaadse vier, heren 1000 m.: 1. Nautilus 4.20.2; 2. Gouda 4.26.8; 3. Spaarne. Acht dames 1000 m. Doordat de Vliet de verkeerde baan nam en hinderde, werd 1. Nautilus 4.29.6 en 2. de Vliet in een veel betere tijd. Overnaadse vier, Stijl, meisjes 17-18 jaar: 1. DDS 98 pnt.; 2. Spaarne 95 pnt.; 3. die Leythe 92 pnt. Overnaadse skif, Stijl, meisjes 17-18 jaar: 1. de Leythe 96 pnt.; 2. de Laak 95 pnt.; 3. Spaarne 94 pnt. Overnaadse vier, 100Q m. jongens 17- 18 jaar: 1. DDS 4.21.4; 2. die Leythe ge- disq.; 3. de Laak. Gladde skif dames 1000 m.: 1. Spaarne 5.29.2; 2. de Laak. Overnaadse skif, Stijl, dames: 1. Spaarne 97 pnt.; 2. Gouda 96 pnt. Overnaadse vier, Stijl, meisjes 14-16 jaar: 1. de Leythe 100 pnt.; 2. Gouda 99; 3 Spaarne 88. Overnaadse skif, heren, 1000 m.: 1. DDS; 2. de Laak. Overnaadse vier, Stijl, dames: 1. Spaarne 98 pnt.; 2. DDS 90 pnt. Acht heren: 1. Njord met een ferme voorsprong; 2. Nautilus. Nautilus won de verenigings wissel beker en de Kreikenwisselbeker. Njord de van der Ende wisselbeker. Spaarne het Dr. A. F. van Ravesteyn bierglas. DDS de wisselprijs van die Leythe. Na vele spannende en enerverende partijen wisten bij de jongens Hummel en Brinkman het dubbelkampioenschap op hun naam te brengen, voor Wijnhout -v. Veen (allen Nederland). Bü de meisjes deden dit Corrfelis- Petre (België) vóór Visscher-Kusters (Ned.). In het enkelspel kwamen bij de meisjes in de halve finale StasPetre (België) en Cornelia (Belgiëv. Geel (Ned.). In de finale tussen Stas en Cor- nelis (België) veroverde Stas het Bene- lux-kampioenschap meisjes. Bij de jon gens vielen reeds in de poules vele ver rassingen. Voessen en v. Veen, beiden van het landenteam, werden tegelijk met junioren kampioen v. Ruiten uitgescha keld. Ook hier kwamen de Belgen sterk naar voren. Voor de halve finale plaat sten zich Hummel (Ned.) tegen Smuda (België) en Klein (Ned.) tegen Put (België). In de finale tussen Hummel en Put veroverde Hummel (zaterdag even eens ongeslagen) het begeerde Benelux- jeugdkampioenschap op een overtuigen de wijze (217, 2112). De beker voor het hoogst aantal punten werd door België met 13 punten gewonnen. RKTTV TREFFERS Vorige week is de competitie aan zijn einde gekomen. De laatste wedstrijden werden door de junioren (zonder en thousiasme) verloren. Het 2e team ver loor met 72 van Wibo I. Het 6e team verloor met 64 van TLV. Alleen Ben v. Velzen hield de eer hoog door drie partijen te winnen. Het meisjesteam be sloot de competitie met 'n nederlaag tegen DVS I. Op de Benelux-kampioenschappen werd Jacques v. Ruiten door Smuda (België) verslagen (2220, 2118). Het le team speelt zaterdag a.s. in de Pancratiuszaal de le ronde voor de Ne derlandse juniorenteamkampioenschap pen tegen TYBB I uit Haarlem. Aan vang 4 uur. Voor het afdelingskampioenschap speelt het 3e team zondagmiddag a.s. twee wedstrijden nl. tegen DVS I en Rusten burg I. Indien zij uit deze wedstrijden drie punten weten te halen, mogen zij zich afdelingskampioen 2e klas noemen. De wedstrijd Treffers VDocos I zal niet meer worden gespeeld. RKTTV SPARKLER De junioren behaalden in hun laatste competitiewedstrijd een verdienstelijk gelijk spel tegen het sterke Pit '54. Th. v. d. Meer en K. v. d. Zwet wonnen elk 2 partijen en invaller K. v. d. Meer won 1 partij. De leden, die mee doen aan de club kampioenschappen, moeten zich voor donderdag opgeven bij J. v. Dijk. De wedstrijden worden gehouden op He melvaartsdag voor de dames senioren en heren senioren en junioren, aanvang 12.30 uur en voor de adspiranten op 21 mei a.s. 's middags om 14.00 uur. CRICKET AJAX (L) II WINT VAN HAARLEM De eerste conmpetitiewedstrijd van het tweede elftal van Ajax (L) is in een kleine overwinning geëindigd. Haarlem, dat zeer jeugdige spelers had gestuurd (de gemiddelde leeftijd was 14 jaar!) won de toss en verkoos te fielden. Wie gedacht had, dat Ajax een zeer ge makkelijke tegenstander te bekampen had, kwam bedrogen uit Zowel het bow len als het fielden van de Haarlemmers was goed verzorgd, zodat alleen A. Wempe met 13 en captain P. Hagenaar met 17 in de dubbele cijfers kwamen. Na een uur hadden alle Leidenaren met een totaal van 60 een beurt gehad. Spoedig bleek evenwel, dat de Ajax- aanval sterk de overhand had en bij de lunch waren reeds 8 Haarlemmers voor 23 uit. Na lunch ging het minder goed en kwam de overwinning in groot gevaar, doch voor 55 runs zat Haarlem toch nog aan de kant. P. Hagenaars, zeer krach tig 78! en F. Bom 3—1-1. Haarlem pro- berde het op de tweede innings, doch Wempe had er goed het oog in en scoor de 51 runs, waarna hij run out ging. H. Broekstra 12 bood eveneens behoorlijke tegenstand en op 90 waren tien wickets down. Aan Haarlem de taak om 96 runs te maken. En dat lukte bijna, op 3 na. Hagenaar had last van een onwillge spier en moest het veld ruimen. F. Bom, J Bakker, A. Wempe en A. de Goede ren met resp. 2-18, 4-36, 2-17 en 1-13 zorgden er echter voor dat Haarlem riet verder kwam dan 93, waardoor de eerste winstpunten in dit seizoen in Leiden ble ven. Zondag a.s. Ajax (L) I—HDVS III en R en W V—Ajax (L) II. ROOD WIT IV—L.C.C. De eerste wedstrijd in dit seizoen is voor LCC in een kleine doch zeker ver diende nederlaag geëindigd. Jammer was het evenwel, dat LCC met zes invallers moest verschijnen, zodat er van een echte krachtmeting geen sprake kon zijn. Rood Wit IV verkoos 's ochtends te gaan spelen tn G. Wondergem en A. v. d. Nagel openden bijzonder moedig door er direct al het hout op te leggen. Pas op 44 runs kwam er een breuk tussen deze beide batsmen en moest v. d. Nagel voor 16 keurige runs zich terugtrekken. G. Wondergem behaalde een sore van 43 runs (5 x 4, 1 x 6) en het was voor namelijk aan hem te danken dat het to taal tot 85 all out kwam. Rood Wit begon bijzonder onfor tuinlijk, want toen er slechts 12 runs waren gescoord hadden reeds 4 batsmen hun beurt gehad. Maar N. Leyer 51 not out maakte aan alle illusies een einde en bracht de score op 95 voor 6. Hans Laman 3-19 en wederom Guus Wondergem 340 hadden moedig ge bowld. Het fielden van de jeugdige Leidse, de gemiddelde leeftijd bedroeg 19 jaar, was pittig waarin vooral de twee benja mins M. Kantebeen jr en Hans Laman uitblonken. Het Spaanse voetbalelftal heeft te Madrid met 30 gewonnen van Enge land. De ruststand was 10. De Rotterdamse eredivisieclub Sparta heeft zaterdag in Glasgow met 51 verloren van Celtic. De ruststand van deze vriendschappelijke ontmoeting was 10 in het voordeel van de gast heren. De voetbalwedstrijd tussen de elf tallen van Oost-Duitsland en Engeland (samengesteld uit spelers onder 23 jaar) te Berlijn is door Engeland met 41 ge- Veilig kopen! Ebij de erkende vakhandel met idlge garantie van Technische Unie. n (Advertentie) Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Rotterdamse amateurclub Neptunus, is zaterdag op het terrein van Neptunus een wedstrijd gespeeld tussen de jubilerende vereniging en een team bestaande uit oud-internationals. Nep tunus won met 21. Gistermiddag is in Oran (Nrd. Air.) een begin gemaakt met het tournooi om het internationale militaire voetbalkam pioenschap waarvoor zich Frankrijk, België, Turkije en Griekenland hebben geplaatst. In de eerste wedstrijd, waarin niet werd gescoord, speelde Frankrijk gelijk tegen België. Turkije verloor van Griekenland met 10. Leiden, 15 mei 1960 Zeer geachte redactie. Naar aanleiding van het artikel „Aanrandingsgolf gevolg van zwak justitioneel beleid" in uw courant van zaterdag j.l. vraag ik gaarne plaatsing voor het volgende: De Nederlandse bevolking wordt bijna dagelijks opgeschrikt door wan- of misdaden, gepleegd door ontvluch te psychopathen. Het is begrijpelijk en m.i. ook juist, dat er nu een aan val wordt gedaan tegen het justitio neel beleid. Men vraagt zich af, hoe het komt, dat deze toestand ontstaat. Door de bevolkingsaanwas is het aantal geestelijk gestoorden begrij pelijk groter dan ooit te voren. Veel van deze patiënten komen door di verse delicten in aanraking met de justitie en worden op grond van hun ziekte, als psychopaat ter beschik king gesteld van de regering. De hiervoor aangewezen asyls kunnen deze personen niet allemaal opnemen wegens plaatsgebrek. Zij worden dan ook geplaatst in vrijwel alle psych. inrichtingen. Deze inrichtingen zyn echter niet voldoende ingesteld op deze gevallen. Er is n.m. een groot tekort aan verplegend personeel. Onlangs heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan de Rijks Psych. Inrichting te WoenseL Hierbij werd aan H.M. o.m. medegedeeld, dat het verplegingscorps 30% bene den de normale bezetting was. De regering heeft zelfs besloten, dat, principiële dienstweigeraars, aldaar' werden te werk gesteld, om het tekort aan verplegenden, aan te vul len. De oorzaak van dit tekort aan verplegend personeel moet o.m. ge zocht worden, in de ongunstige sala riëring van deze groep van werkne mers, vooral voor hen, die werkzaam zijn in de psychiatrische sector. Door de vakorganisaties is hierover regelmatig bij de regering en de be voegde instanties op gewezen. De minister van binnenl. zaken is echter niet te overtuigen. Zijne ex. ziet het beroep van verplegende te veel als een beoefenen van de Cha- ritas. Zolang deze mening blijft post vatten, verandert aan de huidige si tuatie niets. Met drastische middelen moet dit beroep meer aantrekkelijk worden gemaakt, anders blijft de be volking overgeleverd aan grote ge varen. De gedane aanklacht geldt dan ook niet alleen het beleid van de justitie doch het volledige kabinet. De schrielheid van de regering ten opzichte van de arbeidsvoorwaarden voor de verplegenden, is mede oor zaak, dat deze wantoestanden zijn ontstaan. Gezien het feit, dat grote bedragen worden besteed aan monumentenzorg etc., lijkt het mij toch verantwoord, dat nu de volksgezondheid en ons leven in gevaar is, radicale beslissin gen worden genomen. De bevolking heeft recht op be scherming. Kosten noch moeite moe ten worden bespaard, om, door wan begrip ontstane gevaarlijke toestan den, in de toekomst te voorkomen. U, mijnheer de redacteur, bij voor baat hartelijk dank voor de plaatsing. Hoogachtend: EEN VERPLEGER HET WIELRENNEN IN Rï JPWETERIN G Met aandacht heb ik het ingezon den stuk aangaande het wielrennen in Rijnwetering, gelezen van donder dag 12 mei. Op de eerste plaats ben ik geen vijand van de sport, op welk terrein deze ook beoefend wordt, maar het wielrennen op onze landelijke wegen onder Oud-Ade en Rijpwetering is niets anders dan een ergerlijke toe stand. Gezien het toch reeds drukke verkeer en vooral op zondag van wege de watersport en de vele toe risten maakt het wielrennen de toe stand nog gevaarlijker. Zo was ik zondag 8 mei zelf op Rijpwetering en bevond ik mij op de hoek bij „De Vergulde Vos", toen 3 wielrenners daar naast elkaar de bocht namen. Is dat gevaarlijk of niet en zo schreef u ook over het bewuste knaapje, dat aangereden werd. Wat kan men van een knaapje van 5 6 jaar verlan gen? U schreef vervolgens ook, dat de weg in de bebouwde kom een speelplaats is voor de kinderen. Dit is sterk overdreven. Dat er wel eens een paar kinderen op de weg lopen, geef ik toe, maar ik rijd dagelijks met de bromfiets van Rijpwetering naar Leiden, dus ik ben met de toe stand bekend, ma§r wanneer het wielrennen op zondag blijft bestaan, dan vraag ik mij af: wie is het vol gende slachtoffer. Eén ding is te hopen, dat dit ongeval van zondag 8 mei voor de overheid van de ge meente Alkemade voldoende zal zijn om zo spoedig mogelijk maatregelen te treffen voor het wielrennen op zondag op bedoelde wegen om ern stiger ongevallen te voorkomen. Hoogachtend, A. J. ZANDVLIET VISIE OP TELEVISIE. (Van onze t.v.-medewerker). „Het bloedige dogma". Het zon dagavondprogramma van de NCRV werd beheerst door een spel van James Schevill „Het bloedige dog ma". De kijker werdbetrokken bij een proces, dat in 1635 tegen de pre dikant Roger Williams was aange spannen. In Amerika wordt de her nering aan deze dominee als kolonie stichter ook voor de buitenkerkelij ken levendig gehouden. Na een veel bewogen leven is Roger William gou verneur van Providence geweest. „Het bloedige drama" is eigenlijk de titel van een door Williams zelf in 1644 gepubliceerd pamflet. De hoofdrol werd met entrain gespeeld door An- dré van den Heuvel; Lous Hensen was zyn vrouw Mary; Eric van In- gen zagen we opnieuw in een boeien de rol samen met Frits Butzelaar en Adolf Rjjlkens als leden van de theolo gische rechtbank. Verder speelden Johan Schmitz en Wim van den Brink, en tenslotte Phillipe la Cha- pelle als de markante sir Edward Coke. Dit Amerikaans religieus dra ma, dat boven het peil van het leken spel wist uit te komen werd met ernst geregisseerd door Henk Rigters. Op deze zondag heeft Ikor iets ten beste gegeven over de Russische „Oud-ge lovigen", volgde uit Amsterdam een rechtstreekse reportage van de Euro pese judo-kampioenschappen, ver scheen de gebruikelijke „sport in beeld" en extra de Ronde van Neder land. Shows bij de AVRO. Ver over t(jd heeft de AVRO zaterdag de weekend- en de Perry Como-show be ëindigd. Als we beide vergelijken, dan was de Amerikaanse show stijl voller dan de Nederlnadse. Perryy Como zelf had schik in zijn samen werking met Bing Crosby, deze op zijn beurt met de danser Peter Gen- naro en beiden met Geneviève. Intus sen is Perry Como naar Engeland gereisd en van de show die hij daar ten beste gaf, zullen fragmenten a.s. vrijdag eveneens bij de AVRO wor den uitgezonden. De weekendshow was de laatste in dit seizoen en bracht misschien daarom een reeks gasten met de nodige verscheidenheid. Men had zelfs Willy Alfredo in de studio van Bussum gehaald om er aan snel- dichterij te doen, echt een nummer uit de oude doos. Daar tegenover stond een filmfragment uit de fameuze One manshow van Toon Hermans. Rita Reys zond met haar verloofde Pim Jacobs aan de vleugel; Ans Heyendaal was aanwezig met haar echtgenoot de omroeper Jan Boots en vertelde van haar optreden in Ame rika en de reeisseur vertelde, dat het uiteebreide décor voor de show in hoofdzaak was samengebracht uit voorstellingen bij andere Omroepen. Overigens werd in dit programma wel wat overdreven en hinderlijke reclame gemaakt voor de AVRO en de zaak-Prior. Komende uitzendingen. In Pa rijs is de topconferentie begonnen een gebeurtenis waarover mr. G. Hil- terman vanavond half negen voor de NTS iets zal vertellen, ondersteund door een filmverslag over de eerste dag. Dinsdag vertoont de KRO de film „De zevende sluier", waarmee de opgang van de Engelse rolprent is gemarkeerd. Woensdag na het jour naal wacht de sportliefhebbers een rechtstreekse reportage uit Zürich van de interland-voetbalwedstrijd ZwitserlandNederland. Daarna be legt de VARA een nieuw forum. Aetherklanken DINSDAG 17 MEI HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.00 Platennws. 13.35 Dansmuziek. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. plattelands vrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz.: Muzikaal bezoek aan de buren van de boven windse eilanden, door K. H. H. F. de Leeuw. 18.00 Kamerk. 18.20 Gram. 18.25 Het bekken van de Oosterschel- de Zeeuws klankb. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Gram. 20.30 Radiophilharm. ork. 21.10 In 't begin schiep God hemel en aarde, theologische lezing. 21.30 Trombone en piano. 21.55 In het begin schiep God hemel en aarde, theologische le zing. 22.15 Ronde van Nederl. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gezin en huwelijk, lezing. 22.50 Grammof. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Pia nospel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lich te muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Land en tuinb. med. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Vleugel en bariton. 16.00 Progr. over Nederlands Nw. Guinea. 16.15 Gram. 16.30 V. d. kind. 17.20 De die renwereld en wij, praatje. 17.30 V. d. jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.25 Avro's nationale fotocompetitie. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.40 Journ. en Ronde van Nederl. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.05 Cello, hoorn en piano. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. Daarna: SOS-ber. 22.45 Flamenco- muz. 23.05 De Papoea, klankb. 23.20 Gram. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS. 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Doc. film. 20.35 Speel film. NTS: 22.30-22.40 Ronde van Nederland. door Adeline MeElfresh 25) Lance was weer in z'n spottende toon vervallen, dacht Jane kwaad. Haar opvattingen uitlachen, alleen omdat 't de zyne niet waren. Bedaard zei ze: ,Er is grote behoefte aan huis dokters, Lance". „Dat heb je me al eerder verteld. Vaak zelfs, lieve kind. Laten we er nu dus geen ruzie over maken." Met een verzoenend lachje keek hij haar aan, en zei toen het meisje hun brood en cola op 't tafeltje zette: „Eet maar liever wat. Je zal je krachten nodig hebben voor de beproeving die je te wachten staat". In die dagen die volgden waren er ogenblikken, dat Jane eerder geloofde dat Lance op dat moment de cam pagne van de Mortons om de op roerige gevoelens bij de mensen te onderdrukken op 't oog had gehad, dan het op handen zijnde middag- spreekuur, zoals zij toen gedacht had. Immers, Lance, als hun zaakwaar nemer, zou wel een actieve rol hebben gespeeld bü de pogingen haar woord in discrediet te brengen. Hü had zelfs een „getuige" gevon den, een zelden nuchtere, oude zwer ver, die verderop by de rivier in een soort hutje woonde, en die erop wou zweren, dat „die piekfijne rooie kar" plotseling een soortement zywaartse schuiver had gemaakt voordat hy het gierpn van de banden op het asfalt had gehoord. Op die manier wisten ze de volkomen rechte wielsporen te omzeilen, dacht Jane bitter. Het klonk onzinnig voor iemand, die z'n ver stand gebruikte. Maar het was on- begrijpelyk hoeveel mensen en onder hen waren er verscheidene die de avond van de aanrijding openlük kritiek op Lola Morton hadden gehad dat niet deden. Met een zucht liet ze haar vulpen op het receptenboekje van de oude dokter voor zich zinken. Het had geen zin erop te wijzen dat die „getuige" \an Lance loog, dat ze nooit zou kun nen geloven dat hij die avond een eind achter haar in de straat had gelopen. Trouwens, als dat waar was geweest, hoe kwam het dan dat nie mand zich herinnerde hem later by het oploopje gezien te hebben. Neen, een beschuldiging was niet de juiste tegenzet. Ze zou andere we gen moeten bewandelen. Vooral het aandeel dat Lance in hun hele optreden had, kwetste haar; meer dan de rest: afspraken, die niet gehouden of afgezegd werden, ge sprekken die by haar nadering plot seling in een verlegen stilzwegen overgingen of waar snel op een an der onderwerp werd overgestapt, dat minstens een der aanwezigen in de war gebracht werd, de welgemeende raad om „de Mortons maar niet aan te vallen, dat kón nu eenmaal niet, niet in dit stadje tenminste", die ze van alle kanten te horen kreeg. Lance wist dat Clay Mortons Vrouw zo schuldig was als 't maar kon; hij wist dat wat de Mortons aan het pro beren waren, niet juist was; maar hy had doorgezet, had hier een woord laten vallen en dar een zinspeling gemaakt, totdat het hele stadje vol geruchten was. Tegen de tijd dat het gepraat dan op zou houden zouden de mensen geneigd zijn toe te geven dat er by zoveel rook ook wel een beetje vuur zou zyn, en misschien zou er dan ook wel een vergissing gemaakt kunnen zyn. En dat was nu net wat de Mortons wilden. Jane was blij dat Lance weer te rug was naar Central City. Vandaag had ze hem zeker niet met gelijk moedigheid kunnen ontmoeten. Niet nu ze juist was teruggekomen uit het ziekenhuis, met de schuldbewuste blik een blik die haar byna aan een achtervolgd dier had doen denken van Tom Andrews nog zo levendig in haar herinnering. Tom Andrews wist, en toch „We zullen haar voorlopig nog maar hier laten, dokter Langford, tot er geen mogelijkheid meer is dat er iets verkeerd kan gaan." Zijn stem had verontsohuldlgend geklonken, alsof 't niet ZIJN idee was geweest haar oordeel in twijfel te trekken. „Maar dokter Laird en ik zijn 't er over eens." „Ze blijft maar hier, dokter. Meneer Morton vindt het beter." Jane keek hem aan tot hij z'n ogen afwendde. „U neemt verplichtingen op u tegenover Clay Morton, meneer Andrews. Denkt u dat dat verstandig is?" Een ogenblik had ze toen die ach tervolgde blik opgemerkt, die even wel direct weer verdwenen was. Hij gaf geen antwoord, maar draaide zich op z'n hakken om en ging naar de kamer van z'n dochtertje terug. Jane had de nederlaag diep gevoeld; ze was weggegaan en hier teruggekomen voor een slechts half bezocht spreek uur. Na een poosje draaide ze het licht aan; het was donker geworden ter- wül ze daar zo had zitten peinzen, en ze begon over een manier na te denken waarop ze terug zou kunnen vechten. Natuurlijk. Lance zou zeggen dat 't haór zaak niet was, dat ze zich maar moest houden aan het schrijven van receptjes, en de taak van de handhaving van het recht aan de veldwachter moest overlaten. Ja, dat kon nu wel zo zyn, maar ze kon zich toch moeilyk voorstellen dat de oude dokter zou gaan zitten duimen draaien terwijl zijn praktijk geruï neerd werd, en de mensen die hem nodig hadden van hem weggehouden werden door het vergoelijken van laakbare feiten en leugens. Dokter Ed zou zeker iets doen. Resoluut pakte ze de agenda en maakte op de achterkant van recep tenblaadjes een lyst van namen op van hen, die hun afspraak niet waren nagekomen, en van hen, die dat wél gedaan hadden. Toen ze hiermee klaar was, deed ze de lijsten in haar tas, sloot de deuren en ramen en ging naar haar auto. Het zou interessant zyn te zien, wie van de mensen op de lijsten relaties hadden met de do zenfabriek en wie niet. „Lizzie Rogers". Nadenkend zette Charlie Bates een schrapje naast de vrouwennaam. „Man werkt ook op de fabriek. Dat zijn ze dan." „En nu de lijst van de mensen die hun afspraak wél nagekomen zijn", zei Bill Latham. Jane overhandigde hem die, en bleef zwijgend toekijken terwijl Bill en de apotheker zich er over heen bogen. Na het eten waren ze in de keuken van de Batesen nog aan tafel blijven zitten. Het maal dat mevrouw Bates had opgediend, had bestaan uit knakworstjes en een vruchtenpastei, en langzaam was Jane een beetje opgeknapt. Dat ontmoedigende gevoel dat ze had begon te wijken bij de zekerheid dat deze drie haar ten minste geloofden. „Deze werkt er niet. En deze niet - hallo!" Bill Latham keek op. „Meneer Bates, ik dacht dat Jim Cleves op de pakafdeling van de fabriek werkte." Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9