gezmsfies en standaanHies SEVEN-UP Victoria Gemeenteraad van Oegstgeest uiterst (el gekant tegen Leidse annexatie-plannen Altijd even lekker... altijd ovenvers LEIDEN KAN BETER NAAR ZICHZELF KIJKEN! ijn zoons« besloot Lustrumviering in de Leidse Schouwburg Geerli3 J. Verhrugge C. de Kemp GENIET MET VOLLE TEUGEN W VAN SEVEN-UP. I0I0P MWjgoav Flinke meisjes DONDERDAG 12 MEI 1960 Ut LKIUSb CUURAIVl PAGINA 6 De gemeenteraad van Oegstgeest heeft unaniem de grenswijzigingsvoor- stellen van Gedeputeerde Staten van de hand gewezen. Bij monde van de fractie-voorzitters werd op scherpe wijze kritiek ge leverd op de onwaardige handelwijze van G.S., door zonder een behoorlijk argumentatie te geven er kennelijk op uit te zijn Leiden te bevoordelen. Leiden werd aangemerkt als de stad der plannen, waar echter nooit iets behoorlijks tot stand wordt gebracht. Voor Rijnsburg hadden de meeste sprekers geen goed woord over. gens erop, dat centralisatie een ver ouderd begrip is, waar men in het buitenland en in de industrie een streven naar decentralisatie ontmoet. Met goed begrip en wil tot samen werking is veel te bereiken. Uitvoerig ging spr. in op de situa tie in Leiden, wat het zou moeten worden als deze stad als spil zou fun-* geren voor een grote bevolking. Een stad waar nu reeds het verkeer in de knoop zit. Waar zijn Leidens parken en pleinen? Er is geen behoorlijke Schouwburg en concertzaal, geen sporthal en slechts 2 onvoldoende zwembaden. En als men dan zegt: geef Leiden meer grond, dan leert de ervaring, dat het er buitenlands in dustrieterrein van maakt met volko men negering voor de oude Leidse industrieën. Leiden kan beter aan dacht schenken aan eigen interne zaken dan zich bemoeien met rand gemeenten die zichzelf wel behoor lijk ontwikkelen. Leiden wil 100.000 inwoners, omdat dit voor bepaalde personen aanlokkelijk is in verband met hogere salarissen. Spr. stelde vervolgens, dat de Universiteit geen specifiek Leidse instelling is en dat de gecreëerde universiteitswijk spoe diger tot stand kan komen onder Oegstgeest dan onder Leiden. Vervolgens bepleitte spr. een regio nale samenwerking ten aanzien van woningbouw en woningzoekenden enz. Als de regering meer economisch inzicht kon opbrengen, zou men op het gebied van gemeentelijke instel lingen millioenen kunnen besparen. Rijnsburg kenmerkte spr. als iemand Rijnsburg »onspor'ief« De wil tot samenwerking werd naar voren gebracht, waarbij werd gewezen op de dwaasheid, dat de hogere autoriteiten een structuurplan doorkruisen door deze grensvoorstel- len. De meeste sprekers spraken de vrees uit, dat als de wijzigingen door gang vinden, dit de weg zal zijn naar totale opheffing der gemeente. Als laatste spreker riep wethouder Steenmetser dan ook op zich te be raden op tegenaanvalsmiddelen. Een veldslag is niet gewonnen voor de vijand zich overgeeft. Op bijzonder scherpe wijze uitte zich de heer v. d. Voet (Prot. Chr.). Zoals ook alle andere sprekers pro testeerde hij fel tegen de korte ter mijn waarin de raad zijn standpunt moet kenbaar maken en constateerde, dat de democratie op deze wijze ver te zoeken is. Spr. was van mening, dat de argumentering van G. S. aan alle kanten rammelt en dat men er niet in geslaagd is te verbloemen, dat het hier gaat om het om hals brengen van een 4-tal gemeenten. Aan de hand van de voorbeelden Rotterdam-Hoek van Holland en Utrecht-Zuilen wees spr. op de ge varen voor het opgaan in een grote gemeente, waardoor de eigen sfeer en levensblijheid verloren gaan in de massa. „Wij hebben Leiden niet no dig om de gemeente vol te bouwen met fabrieken". Spr. wees vervol die zijn kans schoon ziet in het strijd gewoel op onsportieve wijze een groter deel te bemachtigen dan hem toekomt. Oegstgeest vecht een eerlijke strijd en staat nog niet tegen de muur Het wordt tijd onze tanden te laten zien en sancties toe te passen. De heer v. d. Voet eindigde met de wens, dat van boven kracht en wijsheid moge worden geschonken om het goede doel te bereiken. Onwaardige handelwijze. Mr. Bergmeyer, sprekende namens de KVP-fractie, betreurde het ern stig, dat het provinciaal bestuur zich niet de moeite heeft gegeven tot een behoorlijke argumentatie voor de veranderingen in de voorstellen van 1958 Spr. vond deze handelwijze on waardig en vroeg zich af of men soms redeneert: in Oegstgeest begrij pen ze het toch niet. Spr. bracht hulde aan b. en w. voor de zakelijke betogen in de stukken, doch wilde uit het in het pre-advies aangehaalde rapport der E.T.I. waarin o.a. gezegd wordt, dat de Mors geen samenhang met Oegstgeest heeft, ook de E.T.I.- mening opgenomen zien, dat er ook van samenhang met Leiden geen sprake is. Spr. bekroop vervolgens het onbehaaglijke gevoel, dat de zaak reeds beklonken is wegens de totale negering door G. S. van de contra argumenten van b. en w. De gehele grenswijzigingsprocedure steunt op de wet, die wij moeten eer biedigen. Werkt men met redelijke argumenten dan zal men deze moe ten eerbiedigen. Is men niet in staat redelijke argumenten te brengen dan zou het hoogste recht het hoogste on recht worden. Spr. gaf toe, dat Oegstgeest in het verleden krenterig was met subsidies voor Leidse culturele instellingen, doch thans is dit niet meer zo. En men kan toch niet in ernst volhou den, dat zoiets een reden tot annexa tie is. Spr. hekelde vervolgens de mate rialistische instelling van Leiden in de opvatting, dat Oegstgeest bedeeld is met meer welgestelde en dat Oegstgeest mee moet werken aan een evenwichtige gemeente-politiek, die geschraagd moet worden door een gelijkmatig verdeeld financieel draagvlak. Als Leiden van zichzelf beweerd, dat het levenskrachtig is, wie durft dan stellen dat Oegstgeest dit niet is? Oegstgeest heeft de afge lopen jaren aangetoond zijn taak in de randstad Holland naar behoren te vervullen. Als men echter onder le venskrachtig wil verstaan het stre ven om steeds groter te worden ten koste van andere gemeenten, dan is dit geen levenskracht maar brute expansie. Als Oegstgeest in het streekplan- gebied blijk zou geven over onvol doende bestuurskracht te beschikken, dan pas zou het moment zijn aange broken om de gemeentelijke zelf standigheid aan te tasten. De heer Bergmeyer besprak hierop het structuurplan voor de Leidse ag glomeratie en vroeg zich af wat het voor een dwaasheid is, allerlei plan nen op te stellen als men van hoger hand niet bereid is met deze plannen rekening te houden. Oegstgeest heeft de volle medewerking verleend tot realisering van het structuurplan en gaf opdracht tot het maken van een uitbreidingsplan. Wat Rijnsburg betrof kon spr. het met kleine grenscorrecties eens zijn, doch de thans ten tonele gevoerde beweringen missen alle grond en zijn onredelijk. Na als zijn mening te hebben gegeven dat de huidige voor stellen ontsproten zijn aan de an nexatie-wens van Leiden, besloot mr. Bergmeyer met de wens, dat het ge geven zal zijn een dusdanig resultaat te bereiken, dat wij kunnen erken nen, dat het in overeenstemming is met het grotere algemene belang. (Wordt vervolgd) DE VIERING VAN het 67e lustrum van de R.K. Stud Ver. St. Augus- tinus werd gisteravond besloten met een voorstelling van het toneelstuk van Arthur Miller „Mijn zoons" in de Schouwburg. Het spel is een na-oor logsstuk, dat een familie-drama be handelt. Joe Keller is een rijk-gewor den fabrikant in Amerika die in de oorlog onderdelen van vliegtuigen heeft gemaakt, waarvan sommige niet deugdelijk bleken, zodat een aantal vliegers daardoor verongelukt is Hij is daarvoor indertijd gearresteerd, doch is weer vrij gekomen, doordat hij de schuld op zijn compagnon heeft kunnen schuiven. Eén van zijn zoons is niet uit de oorlog terugge keerd; hij werd als „vermist" opge geven, doch zijn moeder gelooft nog steeds, dat hij zal terugkeren. Er wordt verband gelegd tussen deze „vermissing" en de ondeugdelijke vliegtuigen, doch niemand weet de juiste toedracht. Totdat op een ze kere dag blijkt, dat een andere zoon van de fabrikant wil trouwen met de dochter van de veroordeelde compag non, welk meisje indertijd de ver loofde was van de vermiste broer. De moeder verzet zich tegen dit hu welijk, omdat haar vermiste zoon nog altijd kan terugkeren Maar dan blijkt, dat deze zoon het meisje heeft doen weten, dat hij omwille van de beschuldiging tegen zijn vader vrij willig de dood zou ingaan. Zodat er wel degelijk direct verband bestond tussen het misdrijf van de vader en de dood van diens zoon. De vader pleegt zelfmoord. r\IT TRAGISCHE GEGEVEN is door Miller uitgewerkt in een spel, waarin de schuld van de vader lang zaam duidelijk wordt. Het is een spel, waarin veel gepraat wordt, het geen betekent, dat het een lang niet gemakkelijk stuk is om door dilet tanten te worden opgevoerd. Zoals de praeses van St. Augusti- nus, de heer L. v. Wersch, aan het einde van de opvoering zei. had men echter weinig keus gehad en was de voorbereiding uitermate kort ge weest. Wanneer men dat in aanmer king neemt, moet men de spelers be wonderen, dat zij dit stuk hebben aangedurfd en kan men het hun niet kwalijk nemen, dat zij de vaak wis selende gevoelens en de felle mo menten van wanhoop en verdriet niet zodanig hebben weten weer te geven als Miller het bedoeld heeft. De fel heid van de jeugd kwam doorgaans wel voldoende tot uiting (de heer C. Tulleken gaf als zoon Chris vaak goed spel) maar het leed van de oudere generatie was moeilijker te treffen. De toehoorders critisch aangelegde studenten barstten maar al te dikwijls in een schater lach uit bij de meest dramatische mo menten. Daar de uitvoering evenwel meer voor „intern gebruik" bedoeld was, zou het onjuist zijn, al te zware maatstaven te willen aanleggen. Dat de souffleuse uit haar hokje werd ge haald en extra in de bloemetjes werd gezet, was ook niet zonder reden. Bloemen waren er overigens genoeg alle dames kregen hun deel en de re gisseur, de heer W. de Meijer, werd een smakelijk uitziende fles aange boden. Wat lezers schrijver DE EERSTE STRAALJAGER Oud-Ade, 12/5/60 In uw rubriek: Wie weet, weet u het ook niet", heb ik gisteravond een grove fout bemerkt. Als antwoord op een vraag van de heer A. J. V. be weerde u, dat op 27 augustus 1940 de eerste straaljager vloog en als type roemde u de Caproni-Campini, een Italiaanse „straaljager". Tot m'n spijl is dit niet juist. De compressor van dit toestel werd aangedreven dooi een zuigermotor van 900 p.k en hy maakte voorts gebruik van een soorl propeller, die was aangebracht in de lucht-inlaat in plaats van buiten het vliegtuig. De prestaties van dit toe stel waren verre van bevredigend- En als dit toestel misschien toch een straaljager zou zijn geweest, wal dus pertinent niet waar is, dan was dit heus niet het eerste toestel dat door een straalmotor werd voortge stuwd. De Duitsers waren in 1936 al met de ontwikkeling van een straalmotoi begonnen. Degene die dit deed was niemand anders dan de grote Duitse vliegtuigbouwer Ernst Heinkel. In augustus 1939 werden de eerste straalvluchten gemaakt met de Hein kel 178. Dat waren de eerste vluchten tei wereld met straalmotoren. Dat was door een Duitse firma er niet door de Caproni-Campini firma in Italië. De naam van de piloot die de eerste straalvluchten maakte waf Warsitz. Dit alles gebeurde een jaar vooi het door u gegeven tijdstip. G. BARTELS Ondertrouwd C M. v. d. OUWEELEN R. STöCKER L.T.Z. 2e klasse Hooigracht 106. Huwelijksvoltrekking 28/ 5/60 10 uur ten Stadhuize Leiden. Receptie: 28/5/60 14.30— 16.30. Maison v. d- Heijden, Breestraat 83. Getrouwd: J. VAN BENDEGEM Leiden, 12 mei 1960 Kanaalweg 38. C. H.0TT0 VROUWENARTS hervat morgen de praktijk ARTS heeft geen spreekuren op 13, 14. 18 en 21 mei. SOLI DEO GLORIA D.V- 26 mei hopen on. ze geliefde ouders WILLEM SLOOTWEG en NEELTJE SLOOTWEG— WINDHORST de dag te herdenken, dat zij voor 50 iaar in het huwelijk werden verbonden. Hun dankbare kin deren, kleinkinderen en achterklein kinderen. Hazerswoude. 12 mei 1960 Dorpsstraat 118 Receptie in zaal Tim mermans. Dorpsstraat des n.m. van 3.30 tot 130. dinsdag 24 mei 5.30 uur en van n.m. 7 tot 8.30 uur. Trouw- en Verlovingsringen Grote keuze JUWELIER Botermarkt 12 R.K Huishoudschool „St. Elisabeth". Achterweg 7. Lisse vraagt voor zo spoedig mo gelijk: Werkster voor elke zaterdag van 8 tot 12 uur; per 1 juni a.s. Assistente in de huishouding „Frosh-Up Freddie" zegt: s>s NOTHING DOES IT LIKE SEVEN-UP Trakteer Uw gezin en Uw gasten op Seven-Up. Door de koele, zuivere smaak is Seven-Up de verfrissende drank bij uitstek. Seven-Up is tevens een fantastische mixer! Neem vandaag nog Seven-Up in huis! Grote rol 46 cent ovenvers gevraagd, voor diverse af delingen. goede salarisrege. ling, vrije bedrijfskleding en reiskostenvergoeding. DE BOER's zelfbediening Haarlemmerstraat 164166 Leiden KAPPER(STER) Gevraagd voor spoedige in. diensttreding 2e KAPPER(STER) AANK. KAPPER(STER) LEERLING Salon ANT. TETTEROO, Herenstraat 114, Leiden Tel. 23504 Ter overname: divan, breed model met moquette kleed en bijpassend tafel kleed. vloerkleed met 2 kleedjes, old finish salon- kast inclusief trapbeweging voor inlaatnaaimachine. Na 6 uur Kapteynstraat 3. Lei. den H00GMADE Uitslag van de verloting 048 055 089 099 182 213 541 627 738 755 847 955 962 Een advertentie in dit blad wordt gelezen in dorp en stad

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6