Treinwagens aan de rol Meisje spoorloos verdwenen visie op televisie KORTE golf Frankrijks grootste Oceaanschip DONDERDAG 12 MEI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Drie goederenwagens, die vanmor gen uit eigen beweging aan de rol gingen zijn omstreeks half vier van morgen bij Nuth op de lijn Heerlen- Sittard tegen een afremmende kolen- trein gebotst. De pakwagen van deze trein, waar in zich de leerling-conducteur Op het Broek en de passagierende machinist Fosthuma, beiden uit Sittard, bevon den, werd geheel in elkaar gedrukt waarbij de inzittenden beiden gewond raakten. Zij werden naar het zieken huis in Heerlen overgebracht. Tot zeven uur vanmorgen waren beide sporen versperd en werd de dienst onderhouden door bussen. Na zeven uur was een spoor, van Sittard naar Heerlen, open voor sneltreinen. De stopdiensten tussen Heerlen en Sittard worden nog onderhouden door autobussen. Gaan Beneluxgrenzen op 1 juli nog niet open Het ziet er naar uit, dat door het grote aantal ambtelijke kwesties in Den Haag, het niet mogelijk zal zijn, de binnennlandse grenzen van de Be- neluxlanden reeds op 1 juli a.s. open te stellen. Zoals bekend, lag dit in de bedoeling. Hoewel na het openstellen van de grenzen BelgiëNederland en Bel giëLuxemburg men geen paspoor ten, toeristenkaarten of visa behoeft te tonen, zal men toch niet zonder papieren naar België, Nederland of Luemburg kunnen reizen. De politie in deze landen kan een vreemdeling altijd naar hun identiteit vragen. Men moet dan een paspoort (verlopen of geldig) kunnen overleggen. Ook zullen voorlopig de douane ambtenaren nog controle blijven uitoefenen op de bagage. In de memo rie van toelichting aan de Tweede Kamer wordt gezegd, dat het vraag stuk van de bagagecontrole het on derwerp van besprekingen zal zijn die de regeringen van de drie lan den later zullen voeren in het kader van het Economische Unieverdrag. KINDERBEDEVAART IN LOURDES AANGEKOMEN De achtste kinderbedevaart met 75 zieke kinderen, 300 volwassen zieken en 500 gezonde pelgrims onder de geestelijke leiding van mgr H. Pau- lissen, emeritus-bisschop van Kuma- si, is in Lourdes aangekomen. De an dere morgen namen allen deel aan een pontificale H. Mis opgedragen door mgr E. De Smedt, bisschop van Brugge. Gisteravond hielden de Ne derlandse pelgrims van 11 tot 12 uur heilig uur, om 12 uur gevolgd door een pontificale H. Mis opgedragen door mgr H. Paulissen in de Rosaire. Vandaag hebben de Nederlandse pel grims hun vrije dag. Er bevinden zich reeds zeer vele pelgrims in Lourdes, ongeveer 12.000, van wie de mees ten Belgen en Italianen en een kleine duizend Nederlanders. Mej. A. van der Stadt, verblij vende in het Lutherse rusthuis te Haarlem, vierde gisteren haar hon derdste verjaardag. In de oorlog van 1914'18 was de thans 100-jarige belast met de leiding van de uitwis seling van gewonde Duitse en Engelse krijgsgevangenen. Hiervoor heeft zij van verscheidene zijden onderschei dingen gekregen. Vanmorgen omstreeks negen uur is de 50-jarige R. P. Nijmeyer uit Koekange op de spoorwegovergang in Ruinerwold tussen Meppel en Hoo- geveen door een trein gegrepen en op slag gedood. De heer Nijmeyer reed met zijn bromfiets richting Meppel. De knip perlichten van de overweg functio neerden normaal. Volgens de politie \an Ruinerwold is het zicht bij deze overweg vrij behoorlijk. De oorzaak van het ongeval is onbekend. na afspraak met fotograat" Sinds dinsdagavond wordt in Venlo vermist het 16-jarige meisje J. van Groenendaal. Zij is het laatst gezien in gezelschap van de 24-jarige K. Muijs, die kortgeleden uit een psy chiatrische inrichting in Heilo is ont slagen. De man had in een Venlo's hotel gezegd, dat hij op zoek was naar een geschikt fotomodel, dat voor illustra ties in mode- en damesbladen zou kunnen dienen. Men noemde hem de naam van het meisje, dat er na tele fonisch contact wel iets voor voelde. Het is daarna tot een ontmoeting ge komen. Later hebben beiden zich naar hotel „Bovenste Molen" begeven. Van hieruit heeft het meisje om ongeveer zes uur dinsdagavond de ouderlijke woning nog opgebeld en meegedeeld dat ze nog wel een uurtje zou uit blijven. De man en het meisje zijn het laatst gezien, toen ze in de richting van de Kleine Heide wandelden, Met het oog op de mysterieuze verdwijning van mejuffrouw van Groenendaal ver zoekt de Venlose politie alle moge lijke inlichtingen en medewerking van het publiek om tot opheldering van dit geval te komen. Politie, militairen en eén speur hond heWben gisteren vergeefs naar het meisje gezocht. Verklaringen van sommige personen, die meenden, dat ze dinsdagavond omstreeks negen uur via het pontveer van Steijl naar Baarlo zijn gegaan, konden nog niet bevestigd worden. Op de werf van W i lton-F eij en - oord" in Schiedam is gistermiddag aan boord van het Noorse tankschip „Hoech Spear" de 57-jarige C. J. de Groot uit de Gerrit van de Linde straat te Rotterdam door een stalen juk van dertig kilo zwaarte getrof fen en zwaar gewond. Hij werd naar de verbandkamer van de werf over gebracht, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. „GOUDEN BAKKERSRING" TOEGEKEND De „Gouden Bakkersring" is dit maal toegekend aan de heer C. v. cL Bijl uit Oudewater voor het door hem samengestelde produkt: „Sarina's", ronde koekjes waarin bruin gestamp te noga en grof gemalen gebrande pinda's zijn verwerkt. Ruim dertig Nederlandse bakkers dongen naar deze trofee, die beschikbaar is gesteld ter gelegenheid van de „Nebato", de tweede bakkerij tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. In deze WEEK van de FOTOGRAFIE een „FLITSPICCOLO" (VERNUFTIGE FUTSBEUGEL VOOR REFLECTIE-FUTS) CADEAU Vraag er om bij uw fotohandelaar (Advertentie) Op 20 mei 1960 sluit de inleverings termijn voor de zilveren dubbeltjes, die met ingang van 19 januari 1960 buiten omloop werden gesteld. Op laatstgenoemde datum waren naar schatting nog voor 4 miljoen van deze munstukken in circulatie. Tot eind april is nog voor ongeveer 2,5 miljoen aan zilveren dubbeltjes inge_ wisseld. Er zal zich nu dus voor een bedrag van ca 1,5 miljoen aan zil veren dubbeltjes, dat is 15 miljoen munstukken, nog in handen van het publiek bevinden. Dit betrekkelijk grote bedrag doet vermoeden, dat een belangrijk deel van het publiek nog geen gebruik heeft gemaakt van de inwisselings mogelijkheid, die nog slechts korte tijd openstaat, aldus een mededeling van het ministerie van Financiën. Om echter te voorkomen, dat waar deloos geworden muntjes later wor den gevonden, verdient het aanbeve ling kasten, laden en oude spaarpot ten nog eens goed te onderzoeken en de oude zilveren dubbeltjes (er zijn 6 modellen, die onderling van beel denaar verschillen) vóór 20 mei bij de postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations in te wisselen. NIEUW ONDERZOEK TE LICHTE HELMEN Het Arnhemse gerechtshof heeft in de zaak tegen de Doesburger L. B. een hervatting bevolen van het onderzoek in de rol van B. in de z.g. helmenaffaire. Op 3 juni zal de zaak opnieuw worden behandeld. Volgens het hof is gebleken, dat het onderzoek niet volledig is geweest. De drie ge tuigen P. H. J. H. en M. C. P. en C. V. en de verdachte zullen op nieuw worden gedagvaard. In de periode, dat er van de zijde van D.M.L. te weinig controle op B. was uitgeoefend, had hij volgens de dagvaarding .alloze helmen die lich ter waren dan voorgeschreven was toch laten afleveren en in de ge- wichtsstaten vervalsingen aange bracht. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft een ontwerp-wijziging van de Ziektewet aan de Tweede Kamer aangeboden, die behelst het voortduren van een ziekengeldverzekering gedurende het eerste jaar na een ongevai. Bij arbeidsongeschikthid van vijf tig procent of meer zal de rente, naar tachtig procent van het dagloon worden berekend en bij gedeeltelijke ongeschiktheid tot weiken naar een deel van dat percentage. Voorts wordt een bepaling voor gesteld, dat de minister van Sociale Zaken bij samenloop van verzekerin gen nadere regelen zal kunnen geven. Een droomwagen Rolls-de voor Uit suikeren planken en marsepeinen beton Mevrouw E. van Hall-Nijhoff, echtgenote van de burgemeester van Am sterdam, zal zaterdag het nieuwe havengebouw openen. Foto: ter gelegen heid van de opening heeft de chef-patisseur van het restaurant, de heer C. Knibbe, het havengebouw uit suiker gecreëerd. VPRO op woensdag Na een filmisch beeld over de verloren wereld van de Kalahari heeft Simon v. Collem weer eens de oude draaidoos op gang gebracht, thans met fragmenten uit de NederL film „Rubber" van Gerard Rutten en Johan de Meester, naar het boek van mevrouw Szekely-Lulofs. De ac trice Enny Meunier, die destijds in deze film heeft meegespeeld, was in de studio aanwezig en heeft aardige herinneringen opgehaald. Zij heeft destijds Renee vertolkt, het jonge plantersvrouwtje, dat naar avontuur haakte. Enny Meunier heeft ook in „Malle gevallen" meegespeeld, en daarvan was mede een fragment voor de draaidoos beschikbaar. Dan volgde het eerste van vier ballet- programma's, waarin klassieke en moderne pas de deux worden ge danst. De choreografie was van Ma- rius Petipa. De avond sloot af met n documentaire over het psychologisch onderzoek met een verklarend woord van de samensteller prof. dr J. Lin- schoten, die men eerder in een KRO- programma heeft kunnen beluiste ren. Dat er in de Ronde van Neder land behoorlijk getrapt is, bewees de NTS-uitzending die extra werd geboden. Naar aanleiding van Smilde. ,De drie noordelijke provincies heb ben thans hun eigen t.v.-zender, driehonderd meter hoog en zoals men heeft kunnen zien van be hoorlijke kwaliteit. Het ontspan ningsprogramma, dat bij gelegenheid van de officiële opening de lucht is ingegaan, mocht er zijn. En velen van hen, die met ons als genodigden naar de feestzaal in Zuid Laren wa ren gegaan, hebben eenstemmig ver klaard, dat zo'n programma meerma len moet worden gegeven, bijv. elk kwartaal en dan telkens uit een an dere regionale streek in ons land. We waren dan meteen af van het ge harrewar van artisten, die als rebel len in NTS-verband zich niet willen voegen naar de richtlijnen, gesteld voor de uitzending van een behoor lijk programma en die stellig geen pretenties mochten hebben toen ze destijds medewerkten aan de radio in oorlogstijd. Dit halve woord moge voldoende zijn! Komende uitzendingen. De toneelgroep Puck speelt heden avond voor de Vara „Het laatste licht" van Conrad Aiken in een be werking van Willy van Hemert. Er komen heel wat spelers aan te pas. Vrijdag is er van alles wat bij de KRO. De Bossche bisschop-coadju tor mgr W. M. Bekkers zal in een ge sprek met Louis Frequin belangrijke dingen zeggen in verband met het katholieke leven. Daarna verschijnt Jan van Wessum in de rubriek „Test plaat" en volgt de eerste aflevering van de t.v.-filmserie „The four just men", met o.a. Vittorio de sica en Jack Hawkins. In de epiloog zal men de laatste tijd aalmoezenier 'Groe nendijk hebben gemist Hij moet we gens ziekte verstek laten gaan. We kondigen alvast de Perry Como- en Weekendshow aan, die vanwege de Avro zaterdagavond worden gege ven. Holelknecht bekent poging tot wurging In de nacht van maandag op dins dag j.l. hebben twee taxichauffeurs in Amsterdam een man gegrepen, die een fietsende vrouw haar tas uit de hand had gerukt. Het blijkt te zijn de 27-jarige ho telknecht P. de S., die bij zijn ver hoor tegenover de politie heeft be kend op 27 januari 1959 een poging tot wurging te hebben gedaan op de circa 30-jarige prostituee mej. T. van de H. uit de Korte Korsjespoort- steeg in de Amsterdamse binnenstad. Deze vrouw heeft de man herkend. Ook heeft hij toegegeven in de nacht van 24 op 25 april in de Ro zenstraat te Amsterdam een 62-jarige vrouw van haar tasje te hebben be roofd. Voorts bekende hij: een bero ving in Bergen (N.-H.), een aanran ding van een jong meisje in $e dui nen bij Schoorl en enige aanrandin gen en pogingen daartoe in deze contreien en een poging tot aanran ding in Eibergen (GldJ. De man is nog niet eerder met d'e politie in aan raking geweest. Deze is nu bezig met een omvang rijk onderzoek omdat er in Amster dam nog steeds twee moorden op prostituee's onopgelost zijn, n.l. die op „Chinese Annie" in de Oudejaars nacht van 1956 in een pand op de Oude Zijds Achterburgwal, en die op „Zwarte Judith" in de morgen van de eerste Pinksterdag van het vorig jaar. Vier maanden voor wachtmeester uit Voorschoten De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen een bij de parketgroep werkzame wachtmeester der rijks politie uit Voorschoten wegens vals heid in geschrifte, meermalen ge pleegd, veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden. De wachtmeester zou akten, die hij moest uitreiken, vals hebben inge vuld, onder andere door op de duplica ten aan te halen dat hij deze of in persoon of ten gemeentehuize had betekend, terwijl dit niet het geval was. De waarnemend chef van de griffie van de Hoge Raad, waar de betrokken akten geregistreerd moes ten worden, heeft ter zitting ver- klaardt dat er in de administratie niets van een uitreiking was aangetroffen. In een ander geval bleek dit ten ge meentehuize ook niet het geval te zijn. De wachtmeester heeft toegege ven dat hij in de akten per vergis sing sommige verkeerde aanhalingen heeft gedaan, maar hij zou de stuk ken wel uitgereikt hebben. De officier van justitie had tegen hem een gevangenisstraf van ander half jaar gevorderd. De 55-jarige mevr. J. C. de KlerkKoster uit Rhoon is gisteren op de Ropsweg in Rotterdam-Zuid aangereden door een auto Zij reed daar op de fiets. Bij aankomst in het Zuiderziekenhuis bleek, dat zij was overleden. De 47-jarige mevr. Vervest uit Veghel is gistermorgen by het over steken voor haar woning door een passerende personenauto gegrepen. Zij is enkele uren later aan opgelo pen verwondingen in het ziekenhuis overleden. De auto werd bestuurd door de verffabrikant S. uit Amster dam. Hij reed met grote snelheid door de bebouwde kom. Het slachtoffer was moeder van vier kinderen. Een uitslaande brand ontstond in de nacht van dinsdag op woensdag in het buurthuis te Stadbroek bij Sit tard. Het vuur werd vrij laat ont dekt. Toen de Sittardse brandweer met groote materiaal ter plaatse ver scheen stond de gehele bovenverdie ping in lichter, laaie. Deze brandde totaal uit, terwijl de benedenverdie ping, waarvan de plafonds door brandden, zeer veel waterschade op liep. De schade, waartegen een ver zekering bestaat, bedraagt meer dan ƒ50.000. De oorzaak van de brand is onbekend. Op de rijksweg tussen Middel burg en Goes is gistermiddag een Dit is een binnenaanzicht van de achterkant van de nieuwe Rolls Royce „Phantom V", welke dinsdag aan de Engelse koningin is afgeleverd. De middelste armleuning bevat knoppen voor de radio en het luchtverversings systeem, dat buitenlucht, gekoelde- of verwarmde lucht in de wagen kan brengen. Voor verlichting van het interieur zorgen fluorescerende lampen. Voor het glazen dak kan door een druk op een knop elektrisch een paneel worden geschoven. Het dak en de achterruit zijn speciaal gemaakt om van binnen naar buiten als omgekeerd een zo groot mogelijk gezichtsveld te garanderen. De wagen is een zeven-persoons standaard limousine, welke volgens de prijscourant 6.600 pond sterling plus omzetbelasting moet kos ten. De bekleding is grijs. verkeersongeluk gebeurd, waarbij de heer M. Rottier uit Heinkenszand het leven verloor. Ter hoogte van 's Heer- arendskerke raakten bij een inhaal manoeuvre drie auto's in moeilijkhe den. De wagen die bestuurd werd door de zoon van de heer Rottier sloeg over de kop en kwam in een sloot langs de weg terecht. Een andere auto, bestuurd door P. V. uit Vlissin- gen reed een fietsende jongen aan. De vijftienjarige jongen liep een ge broken bovenarm op; de zoon van de heer Rottier kreeg een hersenschud ding. De Vlissingse automobilist brak een schouderblad. Volgens semi-officiële cijfers zijn er sinds het begin van de op stand in Algerië in het Franse moe derland 2.792 mensen door terro risten gedood en 7.019 gewond. Onder de doden zijn 2.679 Mohammedanen en onder de gewonden 6.284. In Libanon is een communistisch spionagenet ondekt. Er zijn zeven Libanezen aangehouden. seren als de kerk uitgaat: er zijn kerken in Oud-Ade en Rijpwetering en het aan- en uitgaan hiervan be strijkt een groot gedeelte van de zon dag. Verder komt het mij voor, dat men zowel van de fietsers als van de kerkgangers enige voorzichtigheid en de nodige oplettendheid mag eisen. Tenslotte: onbegrijpelijk vind ik het dat u wél uw bezwaren tegen het passeren van wielrenners vermeldt, maar geen bezwaren kenbaar maakt tegen andere (snellere en gevaarlij ker) vormen van verkeer op de be doelde weg. Hoogachtend, TH. J. SEKUUR DE STORING VAN „VERONICA" Noordwijkerhout ll-5-'60 Daar ik graag naar populaire mu ziek luister, en deze tegenwoordig gemakkelijk te ontvangen is van ra dio Veronica, vind ik het ongehoord dat, zoals vele lezers het met mij eens zullen zijn deze zender door een stoorzender, die zich waarschijn lijk op de „Nora" te Noordwijkerhout bevindt, gestoord wordt. En waarom |p7pi*c pplivil\/pn gestoord? Ik hoop dat door plaatsing iCiCi o acssa ijvcii van dit schrijven er verandering in de bestaande toestand zal komen en radio Veronica ongestoord kan uit zenden. R. P. JANSEN Leiden, 12 mei HET WIELRENNEN IN RIJPWETERING Met het verslag, dat u in de Leidse Courant van 9 mei j.l. gaf van de aanrijding, die op zondag 8 mei in Rijpwetering plaats vond en waar ik zelf bij betrokken was, kan ik het niet geheel eens zijn. In de eerste plaats komen in uw verslag enkele feitelijke onjuistheden voor: de wielrenners reden niet in volle sprint; dit is ook in tegenspraak met de vermelde snelheid van 35 a 40 km per uur. Bovendien was de snel heid waarmee gereden werd lager. In de tweede plaats, en hiertegen richten zich vooral mijn bezwaren, legt u een verband tussen het wiel rennen en het betreffende ongeval. Dat de jongen door een wielrenner werd aangereden was toeval: de aan rijding vond plaats doordat hij, zon der op welk verkeer dan ook te let ten, plotseling de weg overstak. Was er niet een wielrenner, maar een bromfiets of auto (bus) gepasseerd (met een veel hogere snelheid!) dan zouden de gevolgen ongetwijfeld nog veel ernstiger geweest zijn. Als zeiler kom ik al sinds jaren geregeld in Rijpwetering en steeds weer heb ik mij er over verbaasd dat het gedeelte van de weg van Oud-Ade naar Rijp wetering, dat door Rijpwetering loopt, door kinderen, met of zonder autopeds, fietsen e.d., als openbare speelplaats wordt gebruikt, en dat op alle mogelijke tijdstippen, niet al leen op zondagmorgen. Of hier vaker (bijna) aanrijdingen hebben plaats gevonden is mij niet bekend; het lijkt mij zeer waarschijnlijk. Geregeld toch passeren er 3 a 4 autobussen achter elkaar en buiten het normale (doorgaande) verkeer, is de drukte vooral in het weekeinde, in verband met de watersport nog groter. Een rustige plaats waar de kinderen vei lig kunnen spelen, is er naar ik meen niet; het zou dus bijzonder nuttig zijn hierop de aandacht te vestigen. In de derde plaats maakte het ver slag op mij een nogal tendentieuze indruk. Zo zitten wielrenners altijd, zelfs als ze met een snelheid van 5 km. per uur rijden, „met gekromde ruggen" op hun fiets; als u bij een snelheid van 35 èt 40 km. spreekt van „voorbijstuiven", vraag ik mij af hoe u de snelheid van een snel- of zelfs matig-snel rijdende auto wilt be schrijven. Ook is het niet zo, dat de wielrenners „juist" expres) pas Woensdagmiddag is van de werf te Saint-Nazaire (Frankrijk) de paket- boot „France" te water gelaten, die met haar lengte van 315 en een hal ve meter de langste ter wereld is. Zij heeft een waterverplaatsing van 55.000 ton en meet in totaal 68.000 ton. De „France" kan met een max. snelheid van 34 knopen 2.040 passa giers vervoeren. Zij heeft vijf dagen nodig om de Atlantische Oceaan over te steken. Met minder gewicht heeft de „France" aldus een grotere ver voerscapaciteit en gemiddelde snel heid dan de vooroorlogse „Norman. dië". Vermindering van gewicht is bereikt door het gebruik van lichte alliages. De „France" neemt geen zoet wa ter mee, maar maakt het zelf uit zee water door middel van vier zuive ringsinstallaties, die duizend ton wa ter per etmaal kunnen produceren. Het schip is van twee paren stabili- sators voorzien. De passagiers van de eerste en de toeristenklasse kunnen vrijwel over de gehele lengte van het schip wan delen zonder met elkaar in contact te komen, daar er twee boven elkaar gelegen promenadedekken zijn, die uitkomen op een toneelzaal met twee etages. Alle hutten zijn van telefoon voorzien. De traditionele doop van het schip met een fles champagne geschiedde door mevrouw De Gaulle. Een 45.000 mensen waren van de te water lating van Frankrijks grootste passagiers schip, dat naar men verwacht in 1962 de eerste transatlantische reis zal maken, getuige. Alles verliep zonder hapering, anders dan in 1932 het ge val was met de „Normandië", die van dezelfde helling te water ging maar op een modderbank in de nauwe Loire-monding vast liep. President De Gaulle verklaarde in een toespraak, dat Frankrijk van plan is de banden met Amerika nog nau wer aan te trekken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5