De monnikenrepubliek „ATHOS" WEET.... ONS DAGELIJKS BROOD... Tijgerhaai in baai van Hollandia Schuman gehuldigd Een wereld van rust en stilte Verboden voor Vrouwen H «srjgj i «s&i -m H&rd Wenken uit een goed land WOENSDAG 11 MEI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Een reusachtige gevlekte tijger- haai van meer dan zes meter lengte heeft gedurende enkele dagen de baaien nabij Hollandia (N. Guinea) onveilig gemaakt. De politie maakte met bootjes jacht op het dier, dat zich echter van de talrijke erop af gevuurde schoten niets aantrok en bleef rondzwemmen in de nabijheid van de vracht- en andere schepen, van welker afval het leefde. De eer ste keer werd de haai zondag gesig naleerd in een bij-baai, waar altijd kinderen zwemmen. Het dier zocht daar zelfs in zeer ondiep water naar prooi. Op deze plaats komen zelden haaien vooren in elk geval was er nog nimmer een monster als dit ge zien. Intussen schijnt de jacht op de vis toch succes te hebben gehad: dins dag rapporteerde de politie, dat de haai dood op de rug drijft in 20 m. diep water. Zij zal trachten het beest te bergen. Het parlement van de drie Euro pese gemeenschappen (EEG, Eura tom en KSG) heeft dinsdag aan het begin van zijn mei-zitting Robert Schuman, die tien jaar geleden als minister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk de stoot gaf tot de oprich ting van de KSG, gehuldigd en hem wegens zijn Europese verdiensten tot ere-voorzitter benoemd. Als tastbaar blijk van eerbied en dankbaarheid is hem tevens namens het parlement een achttiende-eeuws barok madonnabeeld geschonken. De ministers van de zes EEG-lan den hebben in Luxemburg geen over eenstemming bereikt over het be trekken van de landbouw in de voor stellen van de Europese commissie voor een versnelde uitvoering van het EEG-verdrag. Zij besloten tijdens een vergadering, die tot kwart voor vier ir de nacht van dinsdag op woensdag voortduur de, donderdag opnieuw in Brussel bijeen'te komen om alsnog een oplos sing voor deze kwestie te vinden. Hoewel, zoals de Nederlandse minis ter van landbouw, de heer Marijnen, na afloop van de besprekingen mede deelde, de Duitse en Nederlandse standpunten „iets dichter bij elkaar zijn gekomen", weigerde hij in Je gaan op de vragen, welke de moge lijkheden zijn voor het alsnog berei ken van een akkoord op de verdere bespreking te Brussel. Ongewenste elementen In Durban en omgeving zijn in (le afgelopen maand meer dan 2.300 ne gers gearresteerd, zo heeft een Zuid- Afrikaanse politiefunctionaris dinsdag meegedeeld. Hij zei, dat er nog steeds negers worden gearresteerd en wel zo'n 100 per dag. Het gaat hier, zo vervolgde bij, om .„ongewenste elementen, zo als straatschooiers, en leeglopers". Negers, „die de wet gehoorzamen en die kunnen aantonen dat zij werk hebben", worden met rust gelaten. xxxxx>ooooooo< oo<x>o<x><><><xxx> SALONIKI (P P) - Hotsend en botsend, zuchtend en steunend in de eerste versnelling zwoegt de bus voort op weg naar het kleine haventje Trepiti. Wij reizen over het schiereiland Chalkidike in het uiterste noorden van oostelijk Griekenland over de landtong Athos, ge noemd naar de heilige berg die aan het eind er van als een vuist in zee ligt met een hoogte van omstreeks 2000 meter. Een reisje naar deze heilige berg is niet zo eenvoudig als men zou denken. Het is namelijk de burcht van het Grieks orthodoxisme, een theocratische republiek onder Griekse souvereiniteit. Voor het betreden van deze monnikenrepubliek op de Athos hebben wij een speciale pas nodig van het Griekse ministerie van binnenlandse zaken of een aanbevelingsbrief van een der aartsbisschoppen van Athene of Saloniki. Gewapend met een dergelijk document kunnen wij de tocht naar Athos ondernemen. Op de berg Athos heeft de tijd stilgestaan ideaal waarnaar alle monDiken stre ven, ongeacht van welke nationali teit zij zijn. Want hier op de berg Athos vinden wij monniken uit al le grieks-orthodoxe landen. De laatste veertig De kloosters bieden niet alleen aan de buitenzijde een machtige aanblik, Gezicht op de kust van Athos. WEET U HET OOK NIET Vraag: Welke documenten hebben wij nodig om een week per auto door België te trekken? Antwoord: Voor België heeft u een groene kaart nodig, of u moet aan de grens een verzekering op korte ter mijn sluiten. Natuurlijk moet u een internationaal rijbewijs hebben en verdere papieren. Om deze te beko men kunt u zich wenden tot de A.N.W.B. .Parkstraat 1826, Den Haag. Vraag: Kortste route per auto van Rijpwetering naar Axel; hoeveel km? Antwoord: Rijpwetering, nieuwe rijksweg naar Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Antwerpen, St. Ni klaas, Hulst, Axel; afstand 175 km. Vraag: Route per bromfiets van Zoeterwoude naar Tegelen; hoeveel kilometer? Antwoord: Zoeterwoude, Zoeter- meer, Gouda. Schoonhoven, Gorin- chem, Heusden, Den'Bosch, Gemert, Deurne, Griendtsveen, Horst, Venlo, Tegelen; afstand ±185 km. Vraag: Route HoogmadeOude- Horne (Fr.) via Afsluitdijk en via Utrecht per auto; hoeveel km? Antwoord: Via de Afsluitdijk: Lei den, Haarlem, Alkmaar, Den Oever, Bolsward, Sneek, Heerenveen, Oude- liorn; afstand 195 1cm. Via Utrecht: Leiden, Bodegraven, Utrecht, Amers foort, Zwolle. Meppel, Steenwijk, Wolvega, Nij'holtpa, Oldeberkoop, Oudehorne; afstand 225 km. Vraag: W. van S. Noordwijk: in zake driedaagse auto-vacantiereis. Antwoord: Uw vraag kan onmoge lijk in deze rubriek behandeld wor den. Daarvoor moet u zijn bij het bu reau voor V.V.V. of bij de A.N.W.B. in Den Haag. Vraag: Route Hazerswoude (H.R.). Sluiskil; hoe laat gaan de boten? Antwoord: U moet deze route door België maken; dan heeft u niets met bootreizen te doen. De route is: Ha zerswoude, Zoetermeer,' Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Antwer pen, St. Niklaas, Hulst, Axel, Sluis kil. Vraag: Route per bromfiets van Noordwijkerhout naar Düsseldorf; hoeveel km? Hoed of voile Antwoord: Noordwijkerhout, Lisse, Leimuiden, Uithoorn, Hilversum, Amersfoort, Ede, Arnhem, Emmerik, Duisburg, Düsseldorf; afstand 265 km. Vraag: Inzake Jeugdherbergen. Antwoord: Alle inlichtingen inzake het verblijf in Kath. jeugdherbergen worden u op aanvraag gaarne ver strekt door de K.V.C. (Katholieke Vakantiehuizen Centrale), Nachte gaalstraat 60bis, Utrecht. Verandering van geboortedatum. Men kan door middel van betaling zijn achternaam veranderen. Kan men ook zijn geboortedatum tegen betaling laten veranderen, aldus abonnee. Men spreekt wel van aanvulling of verbetering der akten van de bur gerlijke stand. Met name, wanneer in een ingeschreven akte dwalingen, uitlatingen of andere misslagen zijn geslopen, bestaat er grond voor ver betering van die registers. Vooral bij de aangifte van geboorten wordt menige fout begaan, doch zal toch meestal wel de naam betreffen en niet de geboortedatum. Overigens is er geen aanleiding om te onderzoe ken of verandering van geboorteda tum mogelijk is. „Op weg naar de eeuwige sneeuw". Een abonnee vraagt: Waar kan ik het boek „Op weg naar de eeuwige sneeuw" krijgen? U kunt dit boek kopen bij de uit geverij Sr" -"lt^ns en Giltay, Keizers gracht 268 te Amsterdam; ook kunt 'u het bestellen via een plaatselijke handelaar. Voor zover wij weten bedraagt de prijs (6de druk) ƒ4,95. Straaljagers. A. J. V. vraagt: 1. Welke straaljager nam de militaire luchtvaart het eerst in gebruik? Thunderjet of Gloster Meteor? 2. Wie bouwt de Gloster Meteor? 3. In welk jaar vloog de eerste straaljager? Vraag 1: De Gloster Meteor. 2. De Meteor is thans uit de produktie ge nomen, voorheen werd hij gebouwd bij Gloster Aircraft Ltd. (Eng.). 3. Op 27 augustus 1940 vloog gedurende 10 minuten in Italië het Caproni-Cam- pini vliegtuig, dat voorzien was van een straalmotor. (Zie „De ontwikke ling van het vliegtuig" van ing. R. A. Arnken). In Nederland vloog de eer ste straaljager in het jaar 1948 op de ILSY (Internationale Luchtvaartshow Ypenburg). Een abonné uit N. vraagt naar de verhoging van de kinderbijslag. Sinds 1 januari zijn de kinderbijsla gen voor loontrekkenden als volgt: le kind 0,72 per dag, 2e en 3e kind 0,79 per dag, 4e en 5e kind f 1,06 per dag, 6e en volgende kind f 1,17 per dag. Olievlek. Hoe krijg ik een olie vlek (godslampolie) uit een groene cocosloper?, aldus J. P. v. V. U kunt deze vlek verwijderen door hem te behandelen met sop van alca- livrij wasmiddel. Nabehandelen met tetra. Ook kunt u als bovenge noemd middel niet voldoende helpt op de vlek wat pijpaarde strooien, dit even laten inwerken en na enige uren afborstelen. Nabehandelen met schoon water of synthetisch sop. "We wanen ons op het s-hiereiland Chalkidike in een andere wereld. Hier heeft de tijd stilgestaan, alles is primitief en de natuur is van een ruige ongerepte schoonheid. De we gen zijn vol kuilen en gaten en zo smal, dat bij vele bochten onze bus enige malen voor en achteruit moet rijden om ze te nemen. Het haventje Trepiti is onaanzien lijk, maar voor ons belangrijk, want hier ligt de motorboot die ons in een lange tocht van omstreeks twee uur naar Daphni, de haven van de monnikenrepubliek zal brengen. Nauwkeurig zal er op gelet worden wie er van boord gaan, want niet alleen zijn er speciale papieren no dig om de republiek te betreden, maar vrouwen mogen er beslist niet Het gebied van de heilige berg wordt bestuurd door de -leilige ge meenschap, die bestaat uit verte genwoordigers van de twintig kloos ters. Deze lieden hebben voor een jaar zitting en komen driemaal per week bijeen. Op de eerste dag het nieuwe jaar worden de nieuwe leden van de gemeenschap gekozen. Er is een uitvoerend comité vier, gekozen uit de twintig, dat de lopende dagelijkse zaken behandelt. Gast van de monniken Op het eiland aangekomen vervoe gen wij ons bij dit uitvoerend mité, waar we na het tonen van on ze papieren eerst een aantal drach- mogen neertellen voor we on ze verblijfsvergunning krijgen. Dat on buitengewoon belangrijk pa pier, want niet alleen vergunt 't ons op de heilige berg te blijven, neen aan dat papier zit nog meer vast, want we zijn tevens de gasten van de monniken en we mogen nu sla pen in elk klooster en er de maal tijd gebruiken. De eerste indruk van deze wereld van stilte en inkeer, uniek in het westen, is verbijsterend. Tegen, in en op de rotsen gebouwd, liggen in hun verzengende zon met hun zware De berg Athos op de punt van een der uitlopers van het schiereiland Chalkidike. •-a*. muren en torenachtige uitbouwsels de kloosters als middeleeuwse rid derburchten. Aan de voet van de rotsen klotst de zee. Het ls een machtig schouwspel. Maar het wordt nog interessanter, wannczr we ons gaan verdiepen in het leven in de ze theocratische republiek. De grieks-orthodoxe monniken gaan geheel in het zwart gekleed, dragen lang haar en een lange baard en hebben het hoofd gedekt met een hoge zwarte muts met platte boven kant. Stuk voor stuk zijn het patri archale figuren en niet zo jong meer. In de kloosters treffen we nu en dan een enkele jonge monnik aan, r het grootste deel is ver over de middelbare leeftijd. Het gaat om de stilte Niet alleen dat er jongeren ontbre ken, ook het aantal monniken op de berg is aanmerkelijk minder dan vroeger. Een oude monnik gaf ons desgevraagd de volgende verklaring: „De mens van heden is ziek, ern stig ziek, hij wil de stilte niet, hij kan ze niet verdragen!" Om deze stilte is het de monniken begonnen. Want de stilte is de weg die de monnik tot God leidt Vele, vele malen per dag, stijgt daar in al le stilte uit de monnikenmonden het gebed op „Heer Jezus Chris tus, Zoon Gods, ontferm U mijner!" Het voornaamste middel om tot mys tieke eenheid te geraken, zo horen wij hier, is dit gebed te zeggen met gebruikmaking van een bijzondere ademtechniek en het aannemen van een speciale houding, waarbij de blik naar beneden op de navel is gericht en het gebed enige duizen den malen per dag wordt gezegd. Deze mystieke eenwording is het doch ook van binnen beschikken zij over een fraai interieur. Hallen en muren met de schoonste fresco'» een bouwstijl en Inrichting van de grootste allure, typisch afkomstig van het oosters christendom. Maar het aantal bewoners is slechts een flauwe schaduw van vroeger. In het klooster der Russen Pantcleimoon, waar vroeger zo'n drieduizend mon niken verbleven, treffen we nu nog slechts veertig mannen, die stuk voor stuk de zestig reeds gepas seerd zijn. De twintig kloosters op de berg lig gen allen op grote afstand van el kaar. De omstreeks drie uur gaans tussen twee kloosters legt men al klauterend en springend af. want de bergwegen mogen nauwelijks die naam dragen. Zij lijken meer op geitenpaadjes vol puin en rotsblok ken. En zelfs het woord geitepaad jes is hier taboe, want ook vrouwe lijke dieren vinden we niet. Het landschap is paradijselijk en dat vergoedt veel. Niet alle monni ken verblijven in de machtige kloos ters. Vele wonen alleen of in klei ne groepjes van twee of drie in buitengewoon eenvoudige huisjes of hutten, waar zij een asceten leven leiden. De alleenwonende heremie ten leven van wat de natuur hen biedt aan wilde vruchten. Enkele van het verbouwen iets zelf, maar hun leven is wel buitengewoon sober. Waar wij in de kloosters verblijven geven de monniken blijk van een verbazingwekkende gastvrijheid en vriendelijkheid. Het leven hier ademt een rust, die wij niet kennen en die na enige tijd ook bezit nam van ons. Het is een uiterst weldadige be levenis die wij eigenlijk alle mensen zouden toewensen. In een wereld van jachten en vol lawaai blijkt er toch nog een klein stukje van rust en vrede We zijn, de monniken re publiek op de berg Athos. tenarengerecht d.d. 21 januari 1959 en bepaalde dat de data van de reeds aan Blank verleende promoties ver vroegd zullen worden. Zijn sergeants benoeming moet geacht worden te zijn ingegaan in 1946, zijn promotie tot sergeant le klasse in 1952 en die van sergeant-majoor met ingang van 1954. Aan deze alsnog verleende be vordering zullen echter geen finan ciële aanspraken voor het verleden verbonden kunnen worden. SPORT HONKBAL NEDERLANDS HONKBALTEAM WON DERDE OEFENWEDSTRIJD Het Nederlands honkbalteam heeft dinsdagavond op het terrein van HFC Haarlem de derde oefenwedstrijd van het seizoen met 183 gewonnen. De tegenstander was ditmaal de Ameri kaanse ploeg Pruemm Taconeers, een formatie van een vliegbasis in de Eifel. De Taconeers speelden bijzonder zwak, vooral defensief. En de wedstrijd voorzover daarvan kan worden ge sproken leverde in feite dan ook slechts een positieve conclusie op: ons nationale top-honkbal is de ontmoetin gen met willekeurige Amerikaanse leger en luchtmachtteams ontgroeid. De in- ningscijfers waren: Nederland: 16. 0, 2, 0, 0, 0, x 18; Ta coneers: 0, 0, 0, 0, 2, 0, 1 3. TENNIS Nee, dit is geen grapje, dit is een hoed van geknoopt stro, welke een hoogtepunt vormt in de collectie van de Romeinse ontwerper „Nanessa". Als versiering dient een fluwelen roos. Een fluwelen band in dezelfde tint houdt het geheel bijeen. De centrale raad van beroep te Utrecht deed gisteren uitspraak in de zaak van de sergeant-majoor L. Blank te Zaandam, die rechtsherstel heeft verzocht voor de door hem in militiare dienst ondervonden teleur stellingen, met name op bet gebied van zijn promotie. De centrale raad verwierp de af wijzende beschikking van het amb- Ken Rosewall kan zich wereldkampioen overdekte banen noemen. Maar cadeau heeft hij deze officieuze titel niet ge kregen. In de finale van het heren en kelspel. die dinsdag in Melbourne werd gespeeld versloeg de Australiër na een marathon-partij die bijna 3*/« uur duurde zijn landgenoot Lew Hoad met 63, 911, 810, 75 en 63. Zowel Rose wall als Hoad waren tenslotte aan het eind van hun krachten. 21 Maal werd een service doorbroken, Hoad maakte 15 voetfouten. OPENING NIEUW HONKBALSTADION Vanavond wordt in Amsterdam het nieuwe honkbalstadion officieel geopend door wethouder De Roos. Daarna volgt een wedstrijd tussen het Nederlands bondsteam en een Amerikaans team van de luchtmacht. „Give us this day our daily bread en", zei de grappenma ker, „als het U hetzelfde is, graag nog een stukje kaas erbij." In dat dagelijks brood is heel wat begrepen. In deze zin van het Onze Vader vragen we eigen lijk aan God, ons alles te geven wat we nodig hebben voor ons bestaan; brood alleen is niet ge noeg, behuizing, kleding, kort om alles wat een mens nodig heeft voor zyn dagelijkse be hoeften. Het is te begrijpen, dat voor ve len, voordat zij gaan emigreren naar Canada het kan ook Aus tralië zijn, of the States dit één van de grootste vraagstuk ken is, n.l. ons dagelijks brood, ons bestaan, hoeveel zal of kan ik verdienen? Wat kost het om een huis te huren, of te kopen; hoeveel belasting moet ik daar betalen; ben ik daar verzekerd, zoals hier, van de wieg tot aan het graf! (neen, dat bent U niet, daar kan ik meteen antwoord op geven); kunnen mijn kinde ren daar naar een katholieke school? Te veel om op te noe men. Daarom in deze artikelen wil ik proberen, U een overzicht te geven in deze zaken, zodat U een idee heeft waar U voor komt te staan. En voor degenen die thuis blijven is het toch ook wel aardig er eens iets over te lezen. Een onderdak is het allereerste dat je nodig hebt, dus gaan we maar beginnen met de behuizing. Je kunt niet gaan solliciteren, of je gaan presenteren vanaf de straat. Zo, wat zal het zijn? Een huis, of een apartement (flat)? De emigrant, die hier komt door de bemiddeling van een familie lid, of een kennis, heeft meestal onderdak, daar is wel voor ge zorgd. Voor degenen die dat niet heb ben en voorlopig ergens zjjn on dergebracht, staan drie wegen open: 1. Een huis huren buiten de stad, je hebt dan een auto nodig om naar het werk te gaan in de stad. 2. Een huis huren in de stad. 3. Een apartement (flat) huren in de stad. We gaan alle drie mogelijkheden eens bekijken. TEN HUIS HUREN buiten de stad is meestal goedkoper, maar zoals ik al zei, als je werk hebt in de stad, ben je al direct op een auto aangewezen, of je moet iemand hebben met wie je mee kunt rijden. Je betaalt daar natuurlijk wat voor. Het is hier niet zo, dat je op de bus kunt stappen zoals dat in Holland zo gemakkelijk gaat en dat je praktisch vlak voor de deur wordt afgezet. „Zijn hier dan geen bussen?" hoor ik iemand vragen. O ja, je kunt hier met bussen zo ver en zo lang gaan als je wilt, maar dat is voor de lange afstanden. De meeste stads bussen gaan precies tot de grens lijn van de stad, sommigen gaan iets verder, maar je hebt daar niets aan als je b.v. 10 of 15 miles verder woont. Een mjjl is iets meer dan W2 km. De grote bus sen onderhouden het verkeer tussen de steden en maken hun stop ook op de dorpen die zij voorbij komen, maar je hebt b.v. niets aan een bus die 's nachts om kwart voor twee vertrekt, of 's middags om 3 uur als je nog aan het werk bent. De huizen, die je buiten de stad goedkoop kunt huren, zijn meest al oude boerderijen die een tijdje leeg hebben gestaan, dus ver wacht er niet al te veel van. Precies zoals in Holland hebben hier ook leegstaande huizen een aantrekkingskracht op de lieve jeugd. Deze huizen kun je meest al huren voor een 30-50 dollar in de maand, meestal is er een stuk land bij dat als groententuin kan worden gebruikt, oude kippen hokken of een schuur. Als er het een en ander moet worden opge knapt is de landlord (huisbaas) meestal wel genegen om het ma teriaal zoals: verf hout, glas enz. te geven, van de huurder wordt dan verwacht, dat hij het werk zal doen. En, dan kom je soms voor wonderen te staan. Een jaar of acht geleden was ik op bezoek in zo'n oud huis, on geveer 9 miles buiten de stad. De buren vertelden mij, dat toen de bewuste familie er introk, het werkelijk erger was dan een stal. De huisbaas had gezegd, dat hij al het materiaal zou betalen, als de familie, 12 man sterk, het werk zou doen, Wel, dat huis zou, toen ik het zag, geen slecht figuur hebben gemaakt in de betere wijken van Bloemendaal of Santpoort. Het was een kas teel, alles was nieuw geverfd en behangen, er was een mooie mo derne badkamer gekomen. De moeder, een van de handigsten, die ik ooit heb gezien, had dit oude, uitgewoonde huis, een sfeer gegeven; het was óf in één woord. OBSERVER.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9