DOKTER JANE Weer een Belgische dreiging Eerste etappe Ronde van Nederland gewonnen door de Belg Roger Baens Hogeschool-sportdag HET Afsluitdijk vergde een krachttoer Het ging er heet aan toe in Utrecht Da m spel m 9 9 9 2? g n 6 rm w V m WOENSDAG 11 MEI 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 5 WIELRENNEN DE WEGWEDSTRIJD PRAAG—WARSCHAU—BERLIJN In de achtste étappe van de wegwed strijd Praag-Warschau-Berlijn behaalde Op donderdag 2 juni 1960 ral, onder ^pihC;fm^erie1tnhonler™5.deto! ders was Coehorst ditmaal de beste. Hij v°or het personeel eIHefaeigeme1e6n ploegenklassement ziet ™t de organisatie bij de Kath. Univer- er na de achtste étappe als volgt uit: 1. S'te.tte Nijmegen Ongeveer 500 perso- Oost Duitsland 105.15.04; 2. België neelsleden van het hoger onderwys zul- 105.19.54; 3. Polen 105.26 01; 4. Rusland len naar Nijmegen komen. 105.28.48; 5. Engeland 105.36.00; 10. Ne derland 106.32.52. Het algemene klassement na de achtste étappe luidt: 1. Weissleder (O. Did) 35.03.28; 2. Gazda (Polen) 35.05.22; 3. Adler (O. Did) z.t.; 4. Hagen (O. Did) 35.05.26; 5. Vandenberghen (België) 35.05.39; 19. Lute (Ned.) 35.20.59; 33. Coehorst (Ned.) 35.34.57; 36. Bal vert (Ned.) 35.37.18; 84. Van Smirren (Ned.) 38.03.42. Nederlandse universiteiten. Dit jaar be- Dinsdagmlddag Is op het Rembrandts- plein in Amsterdam het startschot gelost voor de eerste etappe van de Ronde van Nederland, over 231 kilometer van Am sterdam naar Heerenveen. De eerste etappe van de Ronde van Nederland van Amsterdam naar De foto seeft een overzicht van het uit VOETBAL SCHEIDSRECHTER BRACHT ZIJN HOND MEE Een scheidsrechter uit Sydney, die het afgelopen weekeinde een wedstrijd in de Australische derde divisie tussen Ju- ventus en Nova twee ploegen die hoofdzakelijk uit ex-Europese spelers be staan moest leiden, heeft zich op een zeer bijzondere wijze het vege lijf gered. De arbiter in kwestie, Eric Ilk, had, naar aanleiding van de moeilijkheden, die zich vorig seizoen tijdens de ont moeting tussen beide ploegen hadden voorgedaan en met het oog op de be langen die op het spel stonden, zijn her dershond meegenomen naar het terrein. Dit bleek geen overdreven luxe, want toen de heer lik op een gegeven moment de strijd staakte, nadat hij een klap van een speler had gekregen, omringde een groot aantal supporters van Juventus hem met dreigende gebaren. Doch bij het zien van de herdershond, die zijn baas na een fluitsignaal te hulp kwam, zagen zij van hun snode plannen af en verdwe nen met grote spoed. Heerenveen over een afstand van 231 km is gewonnen door de Belg Roger g3 man bestaande peloton bezig aan de Fluminense. Feyenoord heeft dinsdagavond te Rot terdam voor 40.000 toeschouwers met 2-1 erloren van de sterke Braziliaanse club Spandoek deed leiders de das om Geldermans viel uit. Baens van de Acifitploeg. in 5 uur 58 minuten en 31 seconden. Met bonifica- eerste meters, tie 5 uur 57 minuten 31 seconden. Op het burgemeester Kuperusplein in het Friese Haagje snoepte de vin nige Belg op het laatste rechte stuk met een venijnige spurt Jaap Kersten de met een hartelijke Miss-kus en bloemen beloonde zege af. Vlak achter hen kwamen in kleine groepjes de resterende 12 renners binnen, die te zamen met Baens en Kersten de eerste etappe zoveel kleur hadden gegeven. en Peter Post zich afzakken om him on fortuinlijke kameraad weer bij te bren gen. Voorsprong verloren. Opnieuw dus een Belgtehe overwin- ,In d vporst geleden marcheerden ning in de ouverture van de Nederland- de vluc.htelingen in eendrachtige samen- se ronde. De ervaring van de vorige werking naar het nog verre doel. Alk- rondes doet het ergste vrezen. Maar al maar (75 kmbrachl v00r hen echter te goed liggen de triomfen van onze zul- geen victorie maar een bittere nederlaag, derburen in de voorgaande evenementen De spoorbomen de Helderse weg wa- ■urn,- uéu jn'xr ren gesloten en knarsetandend zagen de Wellicht had Heerenveen desalniette- iei<jers him voorsprong van anderhalve mm een Nederlandse winnaar kunnen minuut heel verlo?en gaan. Rulm begroeten, ware het met dat een span- twlntig küometer bIeef het nu rustjg. doek van de week van de fotografie op Rven na Schagerbrug begon de slotfase, de Schans, goed twee kilometer voor de Peler Posl die de karavaan aanvoerde werkelijke finish de vurige leiders- probeerde een demarrage en zag tot zijn meute in de war had gebracht. Er werd verwondering dat „iemand er iets voor hevig gespurt voordat de vergissing voeIde „m hem t ,e haieip Aim. werd bemerkt, en toen lag het groepje slerdamse aesdagencrack ging dus door uit elkaar. Voorop ging Jan Rol die in e„ de z„ de basis ÏOOr de beslissing. z jn kielzog Roger Baens, Jaap Kersten, Nog voor de stolpen (!08 km) had Post Van der Steen, Marijen en Zagers mee- cezehchap gekregen. Zijn ploegmaats sleepte De slimme en ongetwijfeld ook Capteln en Rol. voorts de Nederlanders "It T„era!e"?°"e Nieten. Kersten, Van Sluys, Roks en Van der Steen, diens Belgische ploeg- makker Roger Baens en tenslotte maar liefst vijf Belgen van een andere ploeg. Na de MarLne-stad begon het verreweg zwaarste gedeelte van de route, de open Dit was het spannende slot van een rechte wegen naar de Afsluitdijk. Steeds bijzonder geslaagde étappe, die niet min- verder raakte de hoofdmacht achter bij der dan tien slachtoffers eiste: de Ne- de vluchtelingen. Aan het begin van de derlandse favoriet Ab Geldermans, zijn dijk lagen Post c.s. vijf minuten voor strijdmakkers Schipper. Van der Borst, op een groepje van dertien man dat Brinkman. Hamelink, Maas en Martin aangevoerd werd door Wim van Est. van den Borgh, de Duitser Pommer en De afbrokkeling van het grote peloton de Italianen Olivietti en Minini. was begonnen. Toen de karavaan aan de Op een veld van 63 renners, dat bijna laatste vijftig kilometer door het Friese zes uur tevoren van het Rembrandt- land begon, bleken de krachtsinspannin- plein was vertrokken, is dit rijkelijk gen voor velen te zwaar te zijn geweest, veel. Alleen de heel sterken konden zich Al vrij kort na het loslaten van de handhaven. Maar zelfs zij konden niet meute in het landelijke Oostzaan, met verhinderen, dat de koplopers uiteinde zijn rustieke bruggetjes was het gevecht lijk met een voorsprong van bijna tien ontbrand. De Italiaan Bernardelle voelde minuten langs de juichende Heerenve- zich kennelijk verplicht aan zijn rug- ners naar de eindstreep Joegen, nummer één om iets bijzonders te doen. Geheel in zijn eentje sprong de over- Uitslagen: moedige Romein in de straten van pioegenklassement van de eerste Zaandam weg en bevocht op de kronke- étappe luidt: 1. Locomotief (Kersten, van lende weg langs de Zaan een voorsprong Sluys en Niesten) 17.55.19; 2. Pirelli van één minuut en 10 seconden op het (Marijen, Zagera (B.) en Van Gompel peloton, dat zoveel stoutmoedigheid (B., 17.55.39; 3. Radium (Rol, Post en grijnzend liet begaan. Captein) 17.55.45; 4. Acifit 18.04.19; 5. Intussen had zich in de achterhoede Mimosa 18.18.36; 6. Simca 18.37.28; 7. ook het een en ander afgespeeld. Martin Caltex i8.38.24; 8. Torpedo 18.39.09; 9. van den Borgh liet zich al vóór Bever- Caballero 18.44.06. wijk (na 45 kilometer) afzakken en vroeg naar de ambulance. „Ik ben zon- Uitvallers in deze étappe waren; dag in Luik-Bastenaken-Luik gevallen Menini (It.), Olivietti (It.), Van der en heb waarschijnlijk een spier bezeerd. Borst, Brinkman (allen wegens tijd- Ik kan geen trap meer doen". overschrijding), Pommer (Did), Van den En zo verdween één van onze kandi- Borgh, Schipper (allen opgegeven), daten voor de Ronde van Frankrijk ge- Maas- Geldermans, Hamelink (allen ruisloos uit de strijd. Even later stapte wegens afwijken van de route), ook de Duitser Pommer af, die aan Het puntenklassement van de eerste hevige maagkrampen leed. Toen Dick étappe luidt: 1. Kersten (Locomotief) Enthoven in de buurt van Beverwijk een Pn*> 2. Rol (Radium) 3 pnt; 3. Van lekke band kreeg, bleek de Schulte- SIuys (Locomotief) 1 pnt. dicipline nog na te werken. Onmiddellijk De prestatleprijs was voor de Italiaan immers lieten Michel Stolker, Jo de Roo Bernardelle. DOS-Uruguay op de vuist Twintig minuten vóór het einde van de dinsdagavond in Utrecht ge speelde voetbalwedstrijd DOS Uruguay is het tot een ware vecht partij gekomen tussen de spelers uit Uruguay en die van DOS. Nadat om tot nu toe onbekende redenen en- kele spelers met elkaar gingen vechten kreeg de ploeg uit Uruguay assistentie van reservespelers en trainers van de buitenlandse ploeg. Het Utrechtse publiek, dat toch al weinig enthousiast was over de speelwijze van de Uruguayse ploeg, rende van de tribunes af en het Utrechtse stadion was op een zeker moment een vechtende massa. Scheidsrechter Lacroix uit Gronin gen had toen al de wedstrijd afge floten omdat verder spelen onmo gelijk was. In het Utrechtse stadion waren vele politieagenten die onmiddellijk begonnen het veld te ontruimen. Zij kregen assistentie van het hoofd bureau en manschappen van de re- servepolitie. Meer dan 50 politie mannen bonden toen de strijd aan tegen de joelende massa. Men slaag de er in de buitenlandse spelers veilig in de kleedkamers te loodsen, waarbij enkele slagen met de gum mistok moesten worden uitgedeeld. Het publiek wachtte buiten het stadion de spelers op, maar de po litie zag kans met een cordon van enkele tientallen agenten het Sta dionplein schoon te vegen, waarbij de bus met de spelers uit Uruguay, zwaar geëscorteerd door surveillan cewagens en motorpolitie, naar een Utrechts hotel kon rijden. Voor het hotel stonden nog enkele tientallen woedende DOS-supporters maar voor de overmacht aan politie moes ten zij tenslotte zwichten. Alle correspondentie betreffende dete rubriek gelieve men te zenden aan de heer IV. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw-Vennep. LADDERWEDSTRIJD (Mei-serie) Deze week vragen wij de bijzondere aandacht van onze lezers voor een twee tal vraagstukken met een verdienstelijke afwikkeling. Ook deze auteur zoals vele onder onze medewerkers, geeft blijk van 'n meesterschap in de problematiek In het eerste vraagstuk zijn verrassende zetten verborgen. WedstrUdproblcem no. 996 Auteur: B. J Pranger, Den Haag le publikatie Zwart: 6, 8/10, 18. 20. 22, 28 en 39. Wit: 16, 19, 26, 27, 29, 37, 41, 42, 47 en 49. Wit speelt en wint. Het volgende stukje, in een soort miniatuur vorm, van dezelfde auteur, is een mooi geheel, door de verrassende momenten, die men hierin zal tegen komen. Beide stukjes zijn het oplossen dubbel waard. Wedstrijdprobleem no. 997 Auteur: B. J. Pranger, Den Haag le publikatie Bij de rust was de stand nog 0-0. Tien minuten na de hervatting leidde Feye noord door een doelpunt van Schouten met 1-0. Twee treffers tien minuten na elkaar gescoord door resp. spil Altair uit een strafschop en linksbinnen Jair brachten de Brazilianen de zege. JUDO DE EUROPESE JUDO-KAMPIOENSCHAPPEN Anton Geeslnk favoriet De positie van Nederland in Europese judo wordt komend weekeinde waarschijnlijk belangrijk versterkt. De Nederlandse afvaardiging is namelijk duidelijk favoriet bij de wedstrijden om de Europese titel, die op 14 en 15 mei a.s. in de Apollohal in Amsterdam wor den gehouden. De grootste troef is uiteraard weer de Utrechtse reus Anton Geesink, die zijn dapest werden dinsdagavond de partijen totaal van negen persoonlijke titels van de vierde ronde gespeeld. De partij zes keer kampioen alle categoriën, een- Van ScheltingaPrameshuber (Oost.) maal kampioen zwaargewicht, eenmaal werd, nadat de reglementaire speeltijd titelhouder le dan en eenmaal 4e dan verstreken was, afgebroken, waarschijnlijk gaat verhogen tot elf. Na de vierde ronde luidt de stand: Voor de wedstrijden werden 150 ju- 1 Bertok 3 punten; 2. Mititelu, Clarke, doka's uit 14 landen ingeschreven, t.w. Ujtelky, Bilek en Troeger allen 2'/z pnt.; uit Tsjechoslowakije, Oost- en West- 7. Van Scheltinga en Barcza beiden 2 Duitsland, Zuidslavië, Frankrijk, Lu- punten plus 1 afgebroken partij; 9. Ma- xemburg, Nederland, Italië, Zwitserland, tanovic 2 pnt.; 10. Prameshuber 1*/# pnt. Beigië, Oostenrijk, Portugal', Polen en plus 1 afgebroken partij; 11. Raissa, Denemarken. Kozma en Golz allen l'/ï pnt. <r U» 4 - 14;. dit' n* HET ZONE-SCHAAKTOURNOOI TE BOEDAPEST Voor het zone-schaaktournooi te Boe- Zwart: 7/9, 18, 23, 29, 37 en 45. Wit: 25, 32, 34, 39/41 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen van alle problemen over de maand mei kunnen worden Ingezon den tot uiterlijk 6 juni a.s. aan boven deze rubriek vermeld adres. PROBLEEM Tenslotte geven wij voor onze lief hebbers van zware problemen nog een goed stuk werk van onze Haagse mede werker. Zo ziet men, dat deze auteur van alle markten thuis is. Een fantasie probleem met veel slagwerk. Het loont alle moeite het op te lossen. E is m m B B E 3 111 E n B B m 9 l Pl w Zwart: 1, 4, 7, 9, 12/14, 18, 22, 24, 28, 29 en dam op 23 en 47. Wit: 16, 25, 27, 31/34, 36/40, 42, 43 en 48. Wit speelt en wint. Oplossingen ook van dit vraagstuk zien wij gaarne tegemoet tot 6 Juni a.s. INT. PROBLEEMWEDSTRIJD (De Leidse Courant) Tot op heden zijn de volgende inzen dingen binnengekomen onder motto's „Finesse" I en II; „Astra" I en II; „14x 13" I en II; „Socrates" I/IV; „Denne- loof" I; „Luctor" I/III. CORRESPONDENTIE J. D. te L., A. v. d. S. te P.. A. F. H. te N. Alle problemen in dank ontvan gen. J. v. B. te N., mijn dank en een spoe dig geheel herstel. door Adeline McElfresh 22) „Je had me toch zeker niet willen laten verhongeren? Ik heb een worst broodje met uien gegeten terwijl ik op je zat te wachten." Lachend leunde ze in haar hoekje achterover. Ze voelde de wind als zacht fluweel haar wangen strelen en met speelse vingers door haar haren woelen. Ze sloot haar ogen en vergat de moeilijkheden van die dag. Hoe laat 't ook was toen Bill haar thuis bracht het was al na midder nacht want oma Mason had meer dan haar woord gehouden, ze had ook nog een kop warme chocolade voor hen gehad en de kip was, wonderlijk genoeg, nog even mals en goudbruin geweest als ettelijke uren eerder De Batesen waren nog op. Met één oogopslag zag Jane dat er iets mis was, het vermoeide gezicht van Maud Bates stond erg bezorgd. „Gelukkig dat je er bent, Jane." De opluchting overtrof de ver moeidheid in de stem van de apo theker. Jane knikte. Bill had er niet over gesproken dat hij opgebeld had, maar ze was blij dat hij erom gedacht had. „Clay Morton is woest." De stem van meneer Bates klonk ontdaan. „Nou, dat mag dan ook wel, zou ik zeggen. Laat z'n vrouw hier maar rondracen „Niet de jonge Clay. De oude." „Oh." Jane vertelde toen wat ze van Sam Christy over vader Morton, die „razend" zou zijn geweest, ge hoord had. „Hij is zeker van plan haar 't huis uit te zetten en Clay zal wel geen vinger uitsteken om hem tegen te houden, denk ik." Maar Charlie Bates schudde z'n hoofd. „Nee, dit ligt anders, Jane. Ik weet niet waarom, maar het is zo. De advocaat van Morton uit Central City ze hebben hem per vliegtuig laten overkomen heeft hier in de hele buurt geprobeerd nóg iemand te vinden die het ongeluk gezien heeft." „En heeft hij zo iemand gevonden?" Even voelde ze een vleugje vrees. Ze kon de bezorgdheid zien in de vrien delijke ogen van de apotheker en ook in het gelaat van de vrouw, waar vermoeidheid nieuwe lijnen in had geëtst. „Nog niet", zei Bates. „Hij heeft zeker niet geprobeerd iemand te vinden die haar een paar minuten te voren door het stadje had zien racen." Er was een bittere klank in haar stem gekomen. Natuurlijk niet. Dat zou te bezwarend zijn ge weest. „Daardoor wist ik wie ze was. Sam Christy had 't me verteld. Ze reed met een waanzinnige vaart!" De apotheker hees zich op uit z'n leunstoel, waarvan de zitting juist genoeg was doorgezakt om er heer lijk in te kunnen uitruisten. „Het ziet er niet leuk uit, Janie. Net of ze een vergoelijking zoeken ten koste van jou." In stomme verbazing staarde Jane hem aan. „U bedoelt Ineens hoorde ze de stem van Bill Latham weer zeggen: „De Mortons leggen hier heel wat gewicht in de schaal" maar het kon toch niet waar zijn dat ze van plan waren die vrouw door liegen vrij te pleiten van die roekeloze manier van rijden van haar! „Er moet toch nog wel iemand ge weest zijn die haar gezien heeft. Ik was toch niet de enige mens op straat." „Het liep tegen etenstijd", zei me vrouw Bates. „De meeste vrouwen waren in de keuken. De mannen zullen wel de krant aan 't lezen zijn geweest, of misschien scharrelden ze in huis wat rondHeb jij nog iemand anders gezien?" „Nou - nee", gaf Jane toe. „Niet meer nadat ik de Grotestraat uit was. Niet voordat Nancy me riep." Ze stopte, draaierig bij de herin nering. „Kom, morgen is er weer een dag." Charlie Bates liep naar de trap. „Ik ga naar bed, en dat moesten jullie ook maar doen." Even later volgde ze hem naar boven. Jane wenste mevrouw Bates welterusten en ging naar haar eigen kamer. Ze kleedde zich uit, nam flink de tijd voor een warm bad, en strekte zich uit in het grote tweepersoonsbed. Maar het duurde lang voor ze insliep, en toen haar dat eindelijk lukte, bleef de bezorgdheid toch aan de grenzen van haar bewustzijn doorknagen. Herhaaldelijk werd ze daardoor weer wakker; in de maanverlichte nacht lag ze dan te staren naar het heen en weer wiegen van de hoge dennen met hun lange naalden voor haar raam, tot de slaap haar weer over mande voor een poosje slechts. Terwijl ze zo wakker lag, ging ze stap voor stap na hoe ze gelopen had, vanaf het postkantoor, de Grotestraat door, waar ze even met een van haar patiënten had staan praten; daarna had ze voor een etalage een uitstal ling staan bekijken van sneeuwwitte hoeden, die er uit hadden gezien of ze uit honderden kleine bloemblaad jes waren gemaakt. Ze was het rus tige, overschaduwde straatje ingegaan dat langs de kerk liep Bills schrijf machine, het rumoer van spelende kinderen in de verteNee, ze was niemand meer tegen gekomen. Ze probeerde zelfs zich voor te stellen of ze de rode auto had zien uitwijken toen het kind de weg opsnelde. Maar nee, dat lukte niet; omdat het niet gebeurd was, wat de Mortons dan ook wilden beweren Ze was blü toen het ochtend werd. HOOFDSTUK VIII Visites aan patiënten in de omtrek en een bezoek aan Martinsburg hiel den Jane tot het middaguur bezig. In het ziekenhuis was Nancy vriend schap aan het sluiten met een nieuwe pop, in de plaats van de andere die by het ongeluk gebroken was. Haar kapotte lippen begonnen te lachen toen ze Jane zag. „Kijk 'sj wat ik van pappie heb gekregen!" Een ontbrekend voortand je deed haar een beetje slissen. „Wat een mooie pop, liefje." Jane legde even haar hand op het ronde wangetje en bekeek tegelijk onop vallend de blauw-zwarte gekneusde plek. „Hoe voel je je nu?" „Besjt hoor." De zuster kwam binnen met het blad voor de lunch en ze knikte goed keurend. „Het is een braaf meisje, dokter Langford. Ik moest u van dok ter Laird vertellen dat ze vanmiddag op mag zitten in bed. Hè, Nancy?" „O, maar wat prettig, kindje." „Dokter Laird heeft ook nog ge vraagd of u even bij hem langs wou komen voor u weggaat", voegde de zuster eraan toe. Jane bedankte haar. Ook zonder dat verzoek zou ze naar hem toe zijn gegaan, maar al was dat niet zo geweest dan had die vraag haar toch moeilijk kunnen verwonderen. Toch deed 't dat. Zeker door de reactie van de Mortons op het ongeluk, veronder stelde ze. „Waar is mevrouw An drews?" vroeg ze.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5