S)e CöidócSoii^aiit AMERIKA BELOOFT STEUN AAN BONDGENOTEN Tegen Russische intimidatie RUSSISCH PROTEST TEGEN SP/ONAGEVLUCHTEN Ons dagelijks brood Russen vlogen niet boven Amerika De Posikoeisen doen hei nog besi De wereldreis van de Triton weer* Korreltje Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur* L C J ROOZEN. WOENSDAG 11 MEI 1960 51ste JAARGANG No. 15012 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUKEAUS: PAPENGRACH1 32 relefoon: Directie Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w„ f2.55 p maand, f7.50 p kwartaal Franco p.p. f8.- Het U-2-fortuintje wordt UITGEBUIT! Advert.: 17 ct p m.m Telefoontjes f 1J« Het State Department heeft dinsdag verklaard, dat de V.S. hun bond genoten, die door Chroesjtsjef geïntimideerd zijn of worden, zullen bij staan. Het staat vast, dat de V.S. hun verplichtingen tegenover hun bond genoten zullen nakomen, zo zei de woordvoerder van het ministerie, Lin coln White. Hij voegde hieraan toe, dat Pakistan, Turkije en Noorwegen geen enke le verantwoordelijkheid dragen in verband met het vliegtuigincident. De V.S. hebben voorts Japan de verzekering gegeven, dat de vliegtuigen van het type U-2, die in Japan zijn gestationeerd, alleen gebruikt zullen wor den voor meteorologische waarnemingen. Over Chroesjtsjefs dreigement, dat de Russen de bases zullen vernieti gen, die door Amerikaanse vliegtuigen worden gebruikt voor vluchten bo ven Russisch gebied, merkte White op: „Het is wel typisch, dat de Russische regering die kleinere landen van de vrije wereld tot mikpunt van haar dreigementen kiest, die geen verantwoordelijkheid dragen voor het inci dent." wordt gezegd, dat de V.S. niet voor nemens zijn terug te komen van hun standpunt, dat men om te kunnen voortbestaan verder moet gaan met de verkeningsvluchten. Volgens de Sowjet-nota is uit de zondag j.l. door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gedane bekendmaking gebleken, dat de verkenningsvluchten boven Rus land „niet louter op militaire insti gatie werden ondernomen, doch een onderdeel vormen van een tevoren bepaalde Amerikaanse politiek." Omtrent de verklaring der Ameri kaanse regering, dat dergelijke vluch ten noodzakelijk zijn voor het ver krijgen van gegevens voor de ge heime dienst, zegt de Sowjet-rege- ring: „Hieruit volgt, dat de bekend making van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, dat deze vlucht werd uitgevoerd zonder medeweten of toestemming der Ame rikaanse regering, niet in overeen stemming is met de werkelijkheid." „Wij zullen, bij herhaling van der gelijke uitdagingen, verplicht zyn vergeldingsmaatregelen te nemen. De verantwoordelijkheid voor de ge volgen hiervan zal dan berusten bij de regering der staten, die agressie jegens andere landen begaan." Het Kremlin uit dan de hoop, dat „het belang van de vrede, waaron der dat van het Amerikaanse volk zelf, dat tijdens het bezoek van eer ste minister Chroesjtsjef zo duide lijk demonstreerde vrede te willen" zal worden gediend door het volgen de: 1. Het staken van gevaarlijke uit dagende handelingen jegens ue Sow- jet-Unie. 2. Beëindiging van de koude oor log. 3. Een gezamenlijk streven door de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en andere landen om, op we derzijds aanvaardbare basis, een op lossing te vinden voor de interna tionale vraagstukken. „Dreigement met olijftak". Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken hebben gezegd, dat de Russi sche protestnota, „nogal ernstig van toon was, maar niet zo ernstig als zij had kunnen zijn". In hooggeplaat ste kringen werd zij een bedreiging, vergezeld van een olijftak, genoemd. Maar men vroeg zich af of deze olijf tak in werkelijkheid een stok is, die op de topconferentie te Parijs tegen de Verenigde Staten zal worden ge bruikt. VLUCHTEN GAAN DOOR De belofte van het State Depart ment om de bondgenoten bij te staan wordt volgens Reuters' Washington- se correspondent Ralph Harris ook geïnterpreteerd als een beroep op die bondgenoten om Amerikaanse vliegtuigen niet te verhinderen op te stijgen van hun bases voor ver kenningsvluchten boven de Sowjet- Unie. NIEUW-GUINEA MIE'UW-GUINEA levert het ver ver- wij derde Nederland problemen op, die het oude moederland zeker niet met genoegen aanvaardt. Het be zorgt ons financiële en politieke pro blemen, die nauwelijks tot enig winst punt kunnen leiden, hoogstens de voldoening het mogelijke te hebben gedaan dit land een eigen weg te laten vinden in een vrije wereld. Onder alle bevolkingsgroepen in ons land zijn er, die het dit niet waard vinden. Die, misschien terecht, oor delen dat Nederland toch niet in staat is om Nieuw-Guinea, zowel land als volk, tot volledige ontwikkeling te brengen en dat we ons er daarom geen verdere problemen meë op de hals moeten halen. Er zijn er die, zelfbeschikking of geen zelfbeschik king, het op een na grootste eiland ter wereld rustig aan zijn lot zouden willen overlaten, hetgeen zou beteke nen dat het een kolonie werd van Soekarno en zijn Javanen. Wij mogen dan geen koloniserende mogendheid zijn, maar als Indonesië in die voet sporen wil treden, dan zien deze lie den daar blijkbaar geen bezwaar in. Toch zou dat een heel wat slechtere kolonialisatie worden dan waartoe he ver verwijderde Nederland in staat is. Anderen weer zeggen: draag het over aan de Verenigde Naties, waar voor wij het dan voorlopig als man daatgebied kunnen beheren, maar dan zijn we toch voor de verantwoorde lijkheid van eventuele strijd erom niet meer alleen aansprakelijk. In wezen zou daardoor echter, wat onze verhouding tot Indonesië betreft, niets veranderen. De zo verdeelde „Ver enigde Naties" moeten bovendien niets hebben van een zo omstreden gebied, wat de internationale com plicaties nog maar zou verergeren, terwijl de UNO immers niet in staat is om de onschendbaarheid van het gebied te waarborgen. De politieke constellatie in de Verenigde Naties maakt het aanvaarden van het be- heerschap over Nieuw-Guinea vrij wel onmogelijk. AL wat in Nederland tegen ons be heer over Nieuw-Guinea wordt gezegd en geschreven en al het ge brul wat Indonesië erover aanheft, zal aan de situatie echter weinig of i-iets veranderen. Ons beheer over dit gebied is niet een kwestie die alleen Nederland aangaat, zoals velen schij nen te menen. Zo goed als wij de In donesische archipel niet konden be houden wegens internationale druk, evenzo kunnen wij niet op eigen houtje afstand doen van Nieuw- Guinea. Ons beheer over dit land is niet een aangelegenheid die Nederland alléén aangaat, maar daarin spelen ook Australië, Engeland en Amerika een rol, hoezeer zij dit in het openbaar ook zullen ontkennen. Wij kunnen ons niet zo maar van Nieuw-Guinea los maken en dit land onbeschermd achterlaten. Wij bezitten slechts de helft van een groot eiland, dat voor het overige gedeelte in Australische handen is en direct aan dit wereld deel grenst. Dit Australië kan een revolutionair Indonesië, zoals dit land nog altijd is, niet als naaste buur on der één dak hebben en voor Austra lië is Nieuw-Guinea de voornaamste barrière tegen alleen uit het noorden dreigende aanvallen. Bij het behoud van die barrière zijn ook Engeland en Amerika geïnteresseerd. Het lijkt dan misschien of wy voor RUSLAND PROTESTEERT De Sowjetrussische regering heeft de Amerikaanse zaakgelastigde te Moskou een nota overhandigd, waar in zij krachtig protesteert tegen het overvliegen van haar gebied door een Amerikaans vliegtuig, een „Lock heed- U-2", die op 1 mei j.l. omlaag werd geschoten. Volgens de nota zal de bestuurder van het toestel Francis Powers, „overeenkomstig de bepa lingen van de Russische wetten wor den berecht." Een bestudering van alle beschik bare gegevens door Russische des kundigen heeft op onweerlegbare bewijzen aangetoond, dat Powers ter bevordering van een vijandelijk doel naar de Sowjet-Unie werd gezonden, aldus de Russische nota, die de door het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gegeven lezing van het vliegtuig-incident „belachelijk" noemt. Wel boven Westelijke bases Het hoofdkwartier voor de defen sie van Noord-Amerika heeft dins dag meegedeeld, dat tot nu toe nog nooit een Russisch vliegtuig op een spionagevlucht boven het eigenlijke grondgebied van de Verenigde Sta ten is waargenomen, aldus wordt uit Colorado Springs gemeld. Het komt dikwijls voor, dat vlieg tuigen uit de Sowjet-Unie in het ge bied van de Beringstraat worden ge zien. Van tijd tot tijd komen deze toestellen wel eens boven Alaska, maar het hoofdkwartier beschouwt dit niet als een vijandige daad. Soms is het een gevolg van slechte weers omstandigheden. De „New York Times" meldt van daag, dat de Verenigde Staten op vele plaatsen ter wereld foto's heb ben gemaakt van Russische straal- deze grote mogendheden de kastanjes uit het vuur mogen halen, doch op een andere wijze is het behoud van de barrière thans niet mogelijk. Door de voortdurende infiltraties en- de heftige dreigementen van Indonesië zijn wij thans genoodzaakt onze ma rine en luchtverdediging op Nieuw- Guinea te versterken, maar ook dat doen wij niet zo maar op eigen houtje. Het is een soort verzekering tegen mogelijke losbandigheden van Indo nesische zijde, maar ook niet meer dan dat. ALS PUNTJE bij paaltje mocht komen, dan zullen het zeker niet alleen de Nederlanders zijn die op de bres staan voor de verdediging van dit deel .van Nieuw-Guinea. Dat weet men in Djakarta evengoed als in Den Haag en in Canberra en in andere hoofdsteden. Daarom behoeven we ons het Indonesische gebral ook niet zo aan te trekken, want dit geschiedt louter uit binnenlandse overwegin gen, om eigen tekortkomingen er achter te verdoezelen en het volk af te leiden van de onmacht der re geerders. Het ware misschien verstandiger geweest als de Nederlandse regering het zenden van de versterkingen niet zo lang tevoren en zo openlijk had aangekondigd, want de georganiseerde opwinding van jonge Indonesiërs wordt er alleen maar door gestimu leerd. Maar misschien was dit al wel nodig om al te onberaden stappen van Indonesische zijde te voorkomen, om er aan te herinneren, dat Nieuw- Guinea niet onder Javaanse bezetting zal komen, hoezeer men er daar ook om schreeuwt. In ieder geval dient het Nederlandse volk wel te beseffen, dat het hier meer om een internatio nale kwestie gaat dan om een die alleen Nederland zou aangaan. In feite doen wij hierin niets alleen en staan wij hierin niet alleen. Daar om ook is alle kritiek op de Neder landse regering, om de stappen die nu moeten worden ondernemen, nu zonder zin, want ook een andere Nederlandse regering zou evenzo ge handeld (moeten) hebben, wilde zij Nederland's internationale belangen goed behartigen. vliegtuigen op verkenningsvluchten boven westelijke bases, maar dat men „in de hoogst bereikbare kringen" niets weet van Russische pogingen spionagevluchten boven de eigenlijke Verenigde Staten te maken. Ook boven Europa zijn geen pogingen be kend met uitzondering van de toe gangswegen tot Berlijn. Amerikaanse jachtvliegtuigen heb ben, aldus de „New York Times", de opdracht niet op dergelijke Russische verkenners te schieten, tenzij de Rus het vuur zou openen. Tot dusver hebben de Amerikanen nog nooit een Russische verkenner neergeschoten. De meeste Russische verkennings vluchten zijn in het gebied van de Stille Oceaan ondernomen. De U-2 tentoongesteld. Het wrak van de Amerikaanse U-2 die volgens de Russen bij Sverdlosk is neergeschoten, is naar Moskou overgebracht om in het Gorkipark, in de zaal waar meestal schaakwedstrij den worden gehouden, tentoongesteld te worden. LET OP DE DIPLOMATEN Het Engelse blad de „News Chro nicle" schrijft, dat premier Macmil- lan met nadruk de opdracht van een jaar geleden herhaald heeft tot het verbod van fotografische verken ningsvluchten boven de landen van het Sowj et-blok, opdat de deelne mers aan de topconferentie in de best mogelijke sfeer hun besprekin gen kunnen beginnen. Volgens het blad meent de premier echter, dat de Sowjet-Unie de stil zwijgende afspraak heeft verbroken om spionage uit te buiten voor pro pagandistische doeleinden. „Een van de eerste resultaten is dat de activiteit van leden van de Russische ambassade nauwlettend zal worden gadegeslagen", aldus het blad. „Zo zal men bijvoorbeeld de bewegingen van Russische diploma ten in het oosten van het land, waar de lanceerbases voor de Thor-raket- ten zich bevinden, volgen. Het is een publiek geheim dat de Toe-104 (Rus sisch straalvliegtuig) is uitgerust met camera's en telelenzen en dat dit toe stel het gebied van deze bases in Norfolk passeert". Dinsdagochtend heeft Z.K.H. prins Bernhard in het oude R.A.I.-gebouiw in Amsterdam de tweede expositie geopend van de stichting Nederlandse Bakkerij Tentoonstelling NEBATO, welke de titel draagt „Ons daaglijks brood in de wereld". De foto toont de prins bij een van de vele uitstallingen gewijd aan het brood. Tijdens de negende toerwagenrally van de koninklijke Nederlandse vereniging van transportondernemingen, welke dinsdag met als eindpunt de vlasakkers bij Amersfoort werd gehouden, nam een postkoets, voor afgegaan door vier huzaren in gala-uniform, deel aan een snelheidswedstrijd tegen een militaire jeep, die een boodschap naar een helikopter moest brengen. Deze boodschap moest worden afgeleverd op het podium voor de tribune van de deelnemers voor de kantine van de tankwerkplaats op de Leusderheide. Op de foto: de post koets, welke met zeer gering verschil werd geslagen door de combinatie jeep/helikopter, onderweg naar de Leusderheide. De Amerikaanse atoomdnik>>oo' „Triton", de grootste onderzeeër ter wereld (7.750 ton), is dinsdag terug gekeerd van een reis om de wereld in 84 dagen, waarvan 58 geheel onder water, op een gemiddelde diepte van 90 meter en met een gemiddelde snel heid van 18 knopen. De gehele af stand bedroeg 36.000 mijl. De „Triton", met ongeveer 150 be manningsleden aan boord, volgde on geveer de route van Magelhaen op diens tocht van 151921. De onderzeeboot, die 135 meter lang en 11 meter breed is en twee kernreactoren heeft, vertrok op 16 februari van de basis New London in Connecticut en kwam dinsdag by Re- hoboth in Delaware boven water. De „Triton" voer van New London naar Saint Paul Rocks, een groep van klei ne rotsachtige eilanden ten noord-oos ten van de oostelijke punt van Bra zilië, vervolgens om Kaap Hoorn naar Goeam, de Philippijnen, de Indonesi sche Archipel, over de Indische Oceaan naar Kaap de Goede Hoop om naar Saint Paul Rocks en de V.S. te rug te keren. Tijdens de reis werden weten schappelijke waarnemingen verricht. De Amerikaanse atoomduikboot „Seawolf" is tot dusver het langst onder water gebleven: zestig dagen achtereen in 1958. De „atoomduikboot „Nautilus" voer in nov. vorig jaar onder de Noord pool door. De „Triton" kwam in no vember vorig jaar in de vaart. De af stand van 36.000 mijl is groter dan door de andere atooomduikboten tot dusver achtereen afgelegd. Tijdens de tocht van 36.000 mijl onder zee is de „Triton" slechts twee maal aan de oppervlakte geweest. De eerste keer was toen een man blin dedarmontsteking kreeg en moest worden overgebracht naar een Ame rikaanse kruiser die voor de kust van Brazilië voer. Dat betekende een om weg van 2000 myl en een keer extra Weinig verandering De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het weer in een groot deel van Europa wordt nog steeds bepaald door een omvangrijk hogedrukge- bied, dat zich uitstrekt van Groen land over Scandinavië tot Noord- Rusland. Aan de zuid-flank van dit hogedrukgebied zal ook morgen ge matigd warme lucht naar ons land worden gevoerd. Een storing in de hogere luchtlagen boven Noordwest- Duitsland veroorzaakte op enkele plaatsen een regen- of onweersbui. Deze kans op enkele zeer plaatselijke buien blijft ook voor morgen bestaan. Een storing uit Spanje trok langs de Franse kust naar de ingang van het Kanaal. Deze storing bracht van nacht in Bretagne en Cornwall plaat selijk flinke regenval. Een volgende kleine depressie uit het zuiden zal de luchtdruk in Frankrijk opnieuw doen dalen en de regenval van deze nieu we storing zal wat noordelijker ko men, maar ons land naar alle waar schijnlijkheid niet bereiken. aan de oppervlakte komen. De twee de keer was ter hoogte van de Spaan se haven Cadiz, waar Magelhaen in door een symbolisch saluut om de ont- 1519 vertrok. De onderzeeër bracht een symbolisch saluut om de ont dekkingsreiziger te eren. De grote betekenis van de reis van de „Triton" is het bewijs, dat deze duikboot practisch elk land ter we reld kan bereiken zonder ooit een haven te moeten aandoen. Bewapend met raketten, die onder water kun nen worden afgeschoten, is hij een geducht wapen in de strijd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld cioor het K.N.M.I. 1 Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). i WEINIG VERANDERING. Vrij zonnig maar op enkele plaatsen ook een regenbui. Ma tige, af en toe vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. 11 Mei: zon op 04.53; onder 20.20 Hoogwaterstanden 11 Mei: v.m. 3.19; nam 3.43 Het weer in Europ De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. min. HELSINKI h. bew. 15 1 STOCKHOLM onbcw. 20 4 OSLO onbew. 19 7 KOPENHAGEN onbew. 15 7 ABERDEEN onbew. 3 LONDEN geh. bew. 23 11 AMSTERDAM onbew. 21 11 BRUSSEL 1. bew. 22 9 LUXEMBURG zw. bew. 20 10 PARIJS zw. bew. 25 15 BORDEAUX regen 27 12 GRENOBLE zw. bew. 26 12 NICE zw. bew. 18 13 BERLIJN h. bew. 19 11 FRANKFORT onbew. 23 7 MüNCHEN mist 16 5 ZURICH zw. bew. 21 6 GENèVE zw. bew. 24 11 LOCARNO geh. bew. 23 10 WENEN onbew. 19 7 INNSBRUCK mist 16 3 ATHENE zw. bew. 13 ROME 1. bew. 22 11 AJACCIO zw. bew. 22 10 MALLORCA zw. bew. LISSABON geh. bew. 19 14 Dromen zijn prachtig maar af en toe moet men wakker worden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1