»R A D I 0-0 R A N J E« TRILT NA IN MILJOENEN HARTEN Broadcasting House w donker van tint in oorlogs EEN PLAQUETTE GETUIGDE VAN NEDERLANDS DANKBAARHEID DINSDAG 10 MEI 1960 DE LEIDSE COURANTPAGINA 7 (Bijzondere medewerking) Dertig augustus 1941. Het was doodstil in het kamertje, waar we met zijn vijven bijeen waren. Het was zó stil, dat men een speld had kunnen horen vallen. Toen, eensklaps, zagen we elkaar aan, want zacht - natuurlijk dorsten we de radio niet luid aan te zetten - klonk de stem van koningin Wilhelmina. Aan de vooravond van haar verjaardag sprak zij een kort woord, een woord van dank en van bemoediging tot al haar onderdanen. Zij sprak dat woord in Londen, in Broadcasting House,, „hoofdkwartier" van de B(ritish) B(roadcasting) CCorporation). Zij sprak het uit voor Radio- Oranje. Er was vreugde en dankbaarheid in onze harten, toen we haar koninklijke en toch zo diep menselijke woorden mochten vernemen. Radio-Oranje was toen, eind augus tus 1941, voor vriend zowel als voor vijand reeds een begrip. En toch was Radio-Oranje toen nog maar heel jong nog maar net een jaar oud Reeds in april 1940 was de B.B.C. begonnen met de verzorging van uitzendingen in de Nederlandse taal. Ons land was toen nog niet in de oorlog betrokken. Kort nadien was zulks wel het geval en bevond de Nederlandse regering zich in de Engelse hoofdstad. Con tact met het Nederlandse volk was, op grote schaal (voor de .kleine schaal" zorgden de „koeriers" wel!), slechts langs radiografische'weg mo gelijk. Om dit contact te verwezen lijken, kreeg de Nederlandse regering, in juli 1940 van de BBC een kwartier zendtijd per dag toegewezen. Later mocht zij tweemaal per dag voor een uitzending zorgen. De ploeg Neder landers, die tezamen voor die uitzen dingen zorgden, kreeg de naam „Ra dio-Oranje". Deze naam werd een be grip en een historische realiteit, die nog steeds leven in miljoenen vader landse harten. „Broadcasting House" was in de oorlogsjaren somber van tint Het luchtgevaar maakte namelijk een zo hoog mogelijke graad van „onzicht baarheid" noodzakelijk. Maar zo dat „huis" van buiten al somber was, in dat huis was er van somberheid geen sprake. Zeker, er heerste een stemming van gepaste ernst, maar tevens van vast- op haar manier nuttig werk, daar zij de uitzendingen aantrekkelijk maak ten. Radio-Oranje deed veel voor het Nederlandse volk in de oorlogsjaren. En toen de vrede weer in de wereld was teruggekeerd, besloten een aan tal dankbare Nederlanders de BBC een plaquette aan te bieden uit er kentelijkheid voor de aan Radio- Oranje verleende gastvrijheid. Bij monde van onze toenmalige ambas sadeur in Londen, de heer Michiels van Verduynen, werd de plaquette op 24 mei 1946 namens het Comité „The Netherlands thanks the B B.C." aan de B.B.C. overgedragen. Later op die dag reikte de voorzitter van het Co mité, de heer J. Kousemaker, pla quettes van klein formaat uit aan de mannen en vrouwen, die Radio- Oranje in de oorlogsjaren trouw had den gediend. Tot hen behoorden ook enige Engelsen. De oorlog kwam. De oorlog ging voorbij. Radio-Oranje deed zijn plicht en vervulde zijn taak. Het was een oorlogstaak. Na de oorlog nam de B.B.C. de uitzendingen in de Neder landse taal weer geheel in de eigen hand. Zij riep hiervoor de hulp in van bekwame en bekende Nederlanders. Die uitzendingen duren nog steeds voort. Menig Nederlander luistert er naar.maar de intense belangstel ling, die Radio-Oranje in Nederland tijdens de oorlog vond, verdween met Radio-Oranje zelf. Verdween? Neen, Radio-Oranje is wel uit de ether ver dwenen, maar hij trilt nog steeds na in miljoenen Nederlandse harten. Mevrouw Anna Koch, een der bekend ste omroepsters van Radio-Oranje. Een uitzending van het vrouwenpro gramma. Op de voorgrond een tech nisch assistente aan het bedienings paneel met naast haar de „program producer", de heer H. B. Fortuin. In de studio zelf zitten de spreeksters en de programmaleidster. Soms gaan in stille avonduren onze gedachten terug naar de moeilijke jaren, waarin Neder landse patriotten in Londen via de B.B.C. kracht en nieuws uit zonden naar de patriotten in het vaderland en zo het „thuisfront" versterkten. HJVÏ. Koningin Wilhelmina voor de BBC-microfoon tijdens de toespraak ter gelegenheid van Haar verjaardag op 30 augustus 1941. Foto links: Broadcasting House, hoofdkwartier van Radio-Oranje in oorlogsjaren. beradenheid en van groot vertrouwen in de toekomst. Een Engelsman vroeg ons eens, wat „OZO" toch betekende. Toen wij antwoordden „Oranje Zal Overwinnen", vroeg hij of „ROZO" oftewel „Radio-Oranje Zal Overwin nen" ook niet passend zou zijn? Ja antwoordden wij wel passend, maar niet helemaal gepast, want Ra dio-Oranje staat in dienst van Oranje! Hij begreep ons onmiddellijk. Ja, „Broadcasting House" in de oorlogsjaren! Herinnert u zich nog de uitzendingen van „De Brandaris" van juli 1941 tot november 1942? Eigenlijk waren zij bestemd voor de varende Nederlandse zeelui, maar uit de reacties, die zowel tijdens als na de oorlog binnenkwamen, bjeek zonneklaar, dat zij ook in het vader land honderdduizenden enthousiaste luisteraars hadden gevonden. Daar zorgden „Bob" en „De Rotterdam mer" (om maar twee medewerkers te noemen) heus wel voor! Een bekende figuur bij Radio- Oranje was ook de heer A. J. Fran- sella, die onder het pseudoniem „De Londenaar" commentaar in het Ne derlands gaf op het oorlogsnieuws en zich dank zij de uitstekapde wijze, waarop hij die deed, mocht verheu gen in een grote populariteit bij Ne- derland's talrijke (clandestiene) luis teraars, Nu wij dit schrijven, duiken andere namen uit de herinnering op, namens als Sandberg, Van Os, Van den Broek, De Jong, Van Stuwe, Den Doolaard, Sluizer en andere. Zij be hoorden allemaal tot de Radio-Oran je ploeg. Ook de heer H. B. Fortuin, die als „program producer" vele steentjes bijdroeg, verdient een eer volle vermelding in deze herinnerin gen. En dan natuurlijk mevrouw An na Koch, die als radio-spreekster van juli 1941 tot aan het einde van de oor log de goede zaak uitstekend diende. Of Radio-Oranje ooit van de dien sten van Elaine Cunningham, Monica Bell en andere „effect girls" gebruik maakte, durven wij niet met zeker heid te zeggen. Wel weten wij, dat zij in de sombere oorlogsjaren in „Broad casting House" soms voor een „lichte toets" zorgden, als zij met eenvoudige hulpmiddelen voor de bij-effecten (zoals hoefgetrappel, het rinkelen van een telefoon en wat dies meer zij) tijdens de uitzendingen zorgden. Misschien passen „effect girls" niet helemaal in het sombere kader van een wereldoorlog, maar wel deden zij

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7