Langzaam maar gestadig groeit het seminarie te Noordwijkerhout R. K. Politiebond StMichael Uitblijven salarisherziening wekt onrust onder personeel Werving personeel mislukt door te lage salariëring Goed geslaagde torenrestaurat'e in Noordwijkerhout DINSDAG 10 MEI 1960 ÜE LE1DSE COURAN'l PAGINA 4 Hoewel er langs de Langelaan, bijna op de grens tussen Noordwijk en Noordwijkerhout, nog één en al bedrijvigheid is en het „lied van de arbeid" in alle toonaarden weer klinkt, komt er toch reeds tekening in de bouw van het nieuwe klein seminarie van het bisdom Rotter dam. Verschillende gebouwen, zoals het klooster, het lesgebouw, de sporthal en de aula zijn reeds onder de kap. Met man en macht is men bezig aan de woonflats, terwijl de muren van de ruime vierkante ka pel al meer dan manshoog zijn opge trokken. Toch zal er nog heel v/at water naar de zee moeten vloeien, of om meer in de stijl van de semina rie-omgeving te blijven nog heel wat wind over het helwitte zand moeten waaien, voor en aleer het gehele complex gereed is om zijn vele bewoners te ontvangen. Volgens plan moet dat in 1961 zijn, maar wij hoorden zo hier en daar op het werk nogal wat optimistische geluiden: als het zo doorgaat wordt het wel eerder. Als leek in de bouwwereld wagen wij ons niet aan een oordeel en maakten alleen bijgaande foto serie om de lezers een beeld te ge ven van de huidige stand van zaken. We zien dan dat de woonflats zich in verschillende „stadia van ontwik keling1' bevinden (foto's 1 en 2). De grote aula staat reeds onder de kap (foto 3) en zó ver is men gevor derd met de bouw van de kapel. Dit is de plaats voor het altaar (foto 4). Aan het lesgebouw langs de Lan gelaan zijn de schilders bezig. Op foto 5 zien we het gebouw aan de achterzijde. Links daarvan staat de aula, die de afsluiting gaat vormen van het complex woonvleugels. Een deel van de voorgevel van het grote lesgebouw is reeds „uit de stellin gen" (foto 6). In deze WEEK van de FOTOGRAFIE een „FLITSPICCOLO" (VERNUFTIGE FLITSBEUGEL VOOR REFLECTIE-FLITS) CADEAU Advertentie De woning van de heer D. Roos- sien in de Unikenstraat te Stads kanaal is gisteren totaal afgebrand. Van de inboedel kon niets meer ge red worden. De oorzaak van de brand is onbekend. De heer Rossien is laag verzekerd. De Katholieke Politiebond ,St. Mi chael" heeftin een resolutie zijn diepe teleurstelling uitgesporken over het standpunt der regering, dat even tuele verbetering van de salarissen van het politiepersoneel niet in be schouwing kan worden genomen voordat de resultaten van de werk zaamheden van de „Commisie Werk- classificatie Politiefuncties" bekend zijn. Na de indiening van het rap port dier commissie, zo meent de bond, zal de bestudering en behan deling daarvan zeer veel tijd vergen, voordat beslissingen over de salaris positie van het politiepersoneel kun nen worden genomen. De resolutie zegt verder dat, mede door deze gang van zaken, de onrust over de betrok ken politie-ambtenaren toeneemt. Aan het hoofdbestuur wordt opge dragen, met onverminderde kracht te blijven werken voor een reële op lossing van de huidige problemen rond de salariëring en de rechtsposi tie van het politiepersoneel. De resolutie werd gisteren aange nomen aan het einde van een in het Kurhaus te Scheveningen gehouden kadervergadering van „St. Michael" die geheel aan het salariëringsvraag- stuk was gewijd. De bond heeft plan nen gehad, samen mét zijn twee zus terorganisaties een salariscongres te organiseren. De andere organisaties hebben hebben daaraan echter niet willen meewerken omdat zij van zo'n bijeenkomst niet het gewenste effect verwachtten. „St. Michael" heeft toen besloten, door deze kaderdag uiting te geven aan zijn teleurstelling over het verloop, dat het salarisoverleg met de regering tot nu toe heeft ge had. Sprekers op deze bijeenkomst wa ren de bondssecretaris, de heer C. Th. P. Leenders, de voorzitter van de afdeling Amsterdam, de heer H. M. Wesseling, en de bondsvoorzitter, de heer J. P. H. Körner. De bijeenkomst werd bijgewoond door de K.V.P.-Tweede Kamerleden A. C. M. Wijters en H. H. van der Zanden. Analyse van politiefunctie. Over het rapport der commissie werkclassificatie werd meegedeeld, dat dit nu gereed is voor aanbieding. Dat biedt echter niet onmiddellijk soelaas, zo zei de voorzitter, omdat het rapport alleen spreekt over ana lyse van politiefuncties en vergelij king daarvan met functies in andere diensten, niet over salarisherzienin gen. De bondssecretaris, de heer Wes seling, gaf een uiteenzetting over de historische en technische ontwikke ling van het salariëringsprobleem. Sinds de oorlog is de functie her waardering bij de politie nog in on voldoende mate gerealiseerd, zo meende hija Bij de salarisoverleg van 1954 is de kiem gelegd voor de hui dige moeilijkheden. De vakorganisa ties moesten toen genoegen nemen De restauratie van de toren van „Het Witte Kerkje" te Noordwijker hout, waarvan wij reeds eerder in ons blad uitvoerig melding maakten, is sinds enige tijd voltooid. Bijgaan de foto laat zien hoe de oude sfeer van het vóór de hervorming katho lieke bedehuis werd teruggewon nen, in tegenstelling met de toestand zoals deze tot voor kort was en waarvan het schetsje getuigt. De restauratie werd uitgevoerd onder leiding van de heer P. v. d. Sterre, architect te Leiderdorp, die ook de torens van Sassenheim en Lis- se met goed gevolg „onder handen" heeft genomen. met „een zwaar beladen compro mis" en in 1958 is dat noodverband door „een nieuwe pleister" vervan gen. De mislukking van de werving van politiepersoneel is volgens spr. in hoofdzaak te wijten aan de onvol doende salariëring. Tenminste 10 pet. Aangedrongen wordt op een sala risverhoging voor de lagere rangen van tenminste tien procent, met een aanpassing van bevorderingsmoge lijkheden en conformering van de overurenregeling aan het rijksambte narenreglement. De regering bleef echter op het standpunt staan, dat herziening van de bezoldiging moet wachten op het rapport van de eind 1957 ingestelde commissie werkclas sificatie; dat standpunt werd laatste lijk meegedeeld door de minister van Binnenlandse Zaken tijdens een audiëntie op 26 maart. Moeite om rond te komen. De heer Leenders, voorzitter van de afdeling Amsterdam, zei dat een groot deel van het politiepersoneel en daartoe behoren niet alleen de laagst bezoldigden, grote moeite heeft rond te komen, als het alleen van zijn salaris moet leven. Het ge middelde salaris van de politie-agen- ten in Amsterdam ligt, naar spr. met cijfers toelichtte, achter bij dat van andere categorieën overheidsdienaren, zoals brandwachts en trambestuur ders. Dit geeft volgens hem de po litie aan gevoel van ondergewaar deerd zijn. Men meent, dat men in redelijke mate boven deze catego rieën uit dient te komen, omdat er aan de politiefunctie meer incon- veniënten verbonden zijn, die nu geen compensatie vinden in het sa laris. Het politiepersoneel, aldus spr., vraagt zich af waarom de overheid de salarissen niet zodanig herziet, dat zij voor de werving voldoende genoemd kunnen worden. Het poli tiepersoneel heeft recht op behoor lijke werfresultaten. De slechte re sultaten van nu veroorzaken bij de politie een kwaliteitsvermindering, die in de toekomst weer tot vermin derde loonaanspraken kunnen lei den. Verzwaarde taak. Er moet, zo zei de heer Wesseling verder, ook steeds meer beslag op po litiepersoneel worden gelegd op tij den dat het vrij behoort te zijn. Ook dat is een, in vergelijking met andere beroepen, onvoldoende gehonoreer- Licht- en luisterspel op het Haagse Binnenhof Evenals vorig, jaar zal ook dit jaar op het Binnenhof in Den laag een licht- en luisterspel gehouden wor den. Het spel, waarvan Rico Bult huis het scenario schreef, heeft als titel: „Bruiloft op het Binnenhof". Vorig jaar hebben de organisato ren, de stichting „Algemeen Haags Comité", de ervaring opgedaan, dat de bezoekers van het licht- en luis terspel een goede kennis van de his torie moesten bezitten om het spel te kunnen volgen. Dit was vooral voor de toeristen erg bezwaarlijk. Het stuk van dit jaar is wat lichter van inhoud en heeft de historie al leen als achtergrond. De duur van het spel is circa veertig minuten. Vorig jaar had men ten behoeve van de vreemdelingen een Engelse versie gemaakt. Dit jaar zal het spel op de vrijda gen in het Duits worden uitgevoerd. Het spel wordt op het Binnenhof opgevoerd van 1 juli tot en met 17 september. P.X.-VOETTOCHT UTRECHT AMSTERDAM. Voor de eerste maal zal de Neder landse afdeling van de Pax-Ohristi beweging op 18 en 19 juni a.s. een Voettocht houden vanuit Utrecht naar het Begijnhof in Amsterdam. Ais gespreksthema is gekozen: On ze Oecumenische houding. Deelname staat open voor alle jon geren tussen 20 en 30 jaar. Ouderen zullen meetrekken als gesprekspart ner. Op zaterdag 18 juni komen de deelnemers op eigen gelegenheid naar Utrecht waar rector J. Keetpr., rond 14 uur in de Augustinuskerk 'n korte inleiding geeft op 't gespreks thema. Die middag trekt men langs de Vecht tot Loenersloot, waar een avondmis wordt gevierd en de man nelijke trekkers ondergebracht wor den in een tentenkamp terwijl de meisjes op boerderijen bivakkeren. Het is de bedoeling op zondag te gen 17 uur op het Begijnhof aan te komen voor een kort dankgebed, frink tot slot een gedialogeerde H. Om 18.30 uur draagt Kardinaal Al- Mis op in de Nicolaaskerk bij het Cen tr a al - St ation. Iedere deelnemer moet zelf eten en drinken voor de hele tocht mee nemen in zijn rugzak, alsmede de kens of slaapzak. Tot uiterlijk eind mei kan men zich per brief of briefkaart voor deze tocht opgeven bij de aalmoeze nier van de Pax-Ohristi beweging, Wüstelaan 59 te Santpoort met dui delijke vermelding van familienaam, voorletters, geslacht, geboortedatum, correspondentieadres en tegenwoor dig heroep. Studerende worden ook verzocht hun studierichting te ver melden. Tegelijkertijd, dus beslist vóór 31 mei dient men 4.over te maken op giro 332757 van de Ned. Crediet- bank te Haarlem en op het BIJ- strookje te vermelden Voettocht Amsterdam alsmede naam en adres. In de eerste dagen van juni ont vangt iedere deelnemer het boekje met de gespreksstof alsmede ver dere mededelingen en de kapittelin deling. Op de rijksweg onder Boxtel is zondagmiddag de 57-jarige G. van Osch uit Rosmalen verongelukt, toen hij de weg overstak en daarbij werd aangereden door een personenauto. Het slachtoffer, dat op slag werd ge dood, was gehuwd en vader van zeven kinderen. de dienstverzwaring. De toegenomen verkeersintensiteit heeft de politietaak verzwaard, de criminaliteit stijgt tengevolge van de onvoldoende bezetting der politie corpsen. Misschien, aldus spr., zal het rap port van de commissie werkclassifi catie verbetering brengen, maar de achterstand is te duidelijk om daarop te wachten. De bondsvoorzitter, de heer Körner, noemde de huidige salariëring be droevend. Wel wordt er een beetje gecompenseerd door overuren, maar, aldus spreker, we vragen niet om overuren, we wagen een behoorlijke salariëring. Nevenbetrekkingen wor den ondanks het verbod aanvaard noodgedwongen en door de leiding

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4