Braderie, muziek en „Gilles "-dansen bij bevrijdingsleesten in Oegstgeest GELD verd senen MAISON SPIER MAISON SPIER De Gilles boeiden door hun merkwaardige dansen. Op het zonovergoten terras van ho tel „Het Witte Huis" vond de offi ciële opening van de braderie plaats, wat tevens het sein was voor het be gin van de Nationale bevrijdingsdag. Onder de vele genodigden bevon den zich het college van B. en W. en hun dames, vele raadsleden en mid denstanders, het bestuur der Oranje vereniging en vertegenwoordigsters van UW en Katholiek Vrouwen Gilde. De voorzitter van de contactcom missie, de heer M. Elshof, heette allen welkom. Na mevr. Du Boeff bloemen te heb ben aangeboden, zeide hij trots te zijn dat een groep van 40 middenstanders deze braderie wilde aangrijpen om hun waardering tot uitdrukking te brengen, dat zij in een vrij land hun beroep kunnen uitoefenen. Spr. ver zocht de burgemeester hierop de bra derie te willen openen. Burgemeester Du Boeuff zeide met vreugde hieraan gevolg te willen ge ven. Spr. was van mening dat alleen van een goede feeststemming sprake is, als alle bevolkingsgroepen deel nemen. Daarom was hij blij met dit initiatief. Over bepaalde delen van de gemeente drijven zware wolken zeide de burgemeester. Gedeputeerde Sta ten en regering kunnen nu echter zien dat Oegstgeest een aaneengeslo ten gemeente is, die bijeen behoort te bjijven. Het succes van de braderie is een demonstratie van gemeenschapszin,. Spr. hoopte met alle anderen te kun nen aantonen, dat deze bevrijdings dag tevens zal zijn een bevrijding van de dreigende gevaren. Met de hoop, dat deze braderie alle •voorgaande zal overtreffen, verklaar de burgemeester de braderie voor ge opend. Hij overhandigde de herauten de openingsoorkonde. Deze begon nen hierop hun rondgang door het braderiecentrum m-m.v. de harmonie „Concordia". De braderie mocht zich de gehele dag in een grote belangstelling ver heugen. De op verschillende plaatsen op tredende bands, de „Polderploeg" en „Singing Strings" verlevendigden het geheel. De voorzitter, de heer Elshof, sprak 's avonds zijn voldoening uit over het succes. Terwijl de scholen el kaar met voet- en korfballen be- kampten en op het A9C terrein hon derden luchtballonnen werden op gelaten, arriveerden de Gilles uit Mons in België. Na op Huize Duinzicht, waar zij door de zusters gastvrij op de koffie tafel werden onthaald, een demon stratie te hebben gegeven, presen teerde deze Waalse Carnavalsgroep zich 's middags op het ACS-terrein aan de inwoners van Oegstgeest. De heer Steur van de Oranje ver. heette de Gilles in het Frans welkom namens de Oegstgeesters. Hij achtte zich gelukkig met de medewerking bij HERENKOSTUUMS in de nieuwste kleuren 74.50 - 89.00 - 114.00 en hoger HERENKOLBERTS 29.75 - 36.00 - 47.00 en hoger Ruime keuze in bijpassende PANTALONS Alleen bij Koopt U met plezier Haarlemmerstr. 109 t.o. Bata Leiden Telef. 24016 Zichzending op aanvraag. (Advertentie) Noord-Beveland werd schiereiland Woensdagmiddag is de dam in de Zandkreek bij Katseveer gesloten. Hier mee is de verbinding van Noord- en Zuid-Beveland een feit geworden. van deze groep. Hij wees op de ver bondenheid van België en Nederland in de oorlog en tijdens de bevrijding. De bij de groep horende kapel speelde hel Wilhelmus en de Brabangonne. Onder grote en enthousiaste be langstelling vertoonden de Gilles hun dansen. Op meeslepende wijze bege leidde de muziek in een obsederend rhythme, de zich schokkend en stam pend voortbewegende dansers. Een enige kennismaking met de folklore van onze Zuiderburen. Na op het bejaardencentrum Hof wijk te zijn ontvangen, werd ook hier een demonstratie gegeven. Het laatste optreden vond plaats bij de gemeenteschool, waar tijdens het -ebranden van een Gillespop, de voor oningewijden onbegrijpelijke, maar niettemin kleurrijke carnavals- dansen werden vertoond. Een hoogte punt werd bereikt aan het slot, toen velen zich onder de Gilles vermeng den in een wilde warreling van feest vreugde. DODENHERDENKING IN „BOS VAN WYCKERSLOOTH" Tijdens een korte en sobere bijeen komst in het Bos van Wyckerslooth, werden bij het oorlogsmonument de gevallenen der tweede wereldoorlog herdacht. Ter weerszijden van het monument hadden zich opgesteld deputaties der padvindsters- en gidsenbeweging. Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich de burgemeester en mevr. Du Boeuff, de wethouder van open bare werken en mevr. Steenmetser en wethouder dr. Simon Thomas, voorts vele raadsleden. De plechtigheid werd geopend met het spelen van „Die Ehre Gottes" van Beethoven, door een koperkwartet van Concordia uit Leiden. Rector Sondaal hield daarna een herdenkingsrede. Hierna werd de „Last Post" gebla zen en de stilte in adht genomen. De bijeenkomst werd besloten met het Wilhelmus, waarna de aanwezigen in stilte langs het monument defileer den. VOORSCHOTEN SPORT, SPEL EN ONTSPANNING IN FEESTEND VOORSCHOTEN Om kwart voor acht woensdag avond trok een stille stoet, bestaande uit het gemeentebestuur, leden van de raad, familieleden van de slacht offers, personen van het voormalige verzet, bestuursleden van de Kon. Wilhelminavereniging en genodigden zich naar het monument aan de Ju- lianalaan. Hier speelde de harmonie vereniging „Benvenuto" toepasselij ke muziek. Na de twee minuten stilte volgde de kranslegging. Kransen werden ge legd namens het gemeentebestuur door burgmeester L. de Kool en wet houder J. Dekker namens de illega liteit, namens de Kon. Wilh. Ver., namens Rouwkoop en de IKL en ver volgens door familieleden Van de ge vallenen. Met het zingen van het Wilhelmus kwam deze sobere plech tigheid ten einde. Het bevrijdingsfeest werd 's mor gens begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid voor de R.K. ingezete nen; voor de protestantse ingezete nen was er een herdenkingssamen komst in de Ned. Herv. kerk. Om 9.30 hield burgemeester L. de Kool op de Voorstraat een indrukwekkende toespraak. Daarna werden de kinde ren van de eerste vier klassen der lagere school onthaald op een toneel voorstelling in 't Cultureel Centrum. Ook voor de puzzlerit voor de wiel rijders bestond grote belangstelling. Het mooie weer werkte aanstekelijk. Er waren maar liefst 72 deelnemers. De tocht liep via Voorschoten en Lei den. Voor de mannelijke jeugd was er tevens op het sportpark de school. sportdag. De diverse scholen speelden onderlinge wedstrijden, 's Middags vond de puzzelrit voor de bromfiet sen plaats en volksspelen op de Voor straat. Het ging er vrolijk aan toe. Er was kuipje steken met veel deel name en veel toeschouwers. De eind- race was nog bijzonder spannend. Men gaf elkaar niet veel toe. De uit slag was: 1. A. v. d. Ploeg, 2. R. Hul- sebos, 3. C. Vink en 4. H. Lamboo. Ook het tonnetje rollen was erg amu sant. Hier was de uitslag als volgt: 1. W. Lelyveld, 2. B. Ruck en 3. G. Middelkoop. Het wiëlrijden met hin dernissen was ook zeer in trek en had ook veel belangstelling. Hier wa ren de winnaars: 1. H. Morsch, 2. A. van Grol, 3. P. Alblas en 4. J. de Neef en Lelyveld. Bovendien vond op het sportpark nog een ballonnen wedstrijd plaats, 's Avonds was er op de Voorstr bekende en populaire hosmuziek en vermakelijkheden naar keuze. In het Cultureel Centrum was er een groot avondfestijn, verzorgd door het theaterbureau „Anova" uit Amsterdam. Het was een bijzonder geslaagde avond. Tom van Maren zorgde voor de conference en zong met zijn echtgenote enkele aardige liedsjes. Tom Erich speelde vele be kende liedjes op de piano, Corry Brokken zong veel van haar succes nummers. Ad Engel goochelde en manipuleerde. Cor Martelli presen teerde zijn gedresseerde honden en het Leedy trio vierde op buitenge woon humoristische wijze een aantal muzikale nummers uit. Om half elf marcheerde de grote lampionoptocht af die een mars door het dorp maak te. Zo vierde Voorschoten het feest van de bevrijding. De prijsuitreiking voor de spelen van 30 april en 5 mei zal plaats hebben op dinsdag 10 mei a.s. in Het Wapen van Voorschoten om 8 uur n.m. Brand in het Vernedepark. Om even half vijf moest de brandweer van Voorschoten nog uitrukken voor een brand in een schuur in het Ver nedepark. Door snel ingrijpen van de brandweer was het vuur snel be dwongen. De leiding berustte bij de hr D. IJperlaan, ondercommandant. KATWIJK AAN DEN RIJN BEVRIJDINGSVUUR. Voor de dodenherdenking was er jaar zeer veel belangstelling vooral van de zijde van de jeugd. De feestelijkheden op de bevrij dingsdag zetten in met 'n Jeugdappèl voor het Raadhuis afgenomen door burgemeester en wethouders. De Har monie Katwijk aan den Rijn, de mu- ziekver. U.N.I. en het Tambours- en Pijperkorps verleenden mewerking. De burgemeester hield een korte toespraak. Door padvinster Sahi M. G. Vöge werd de burgemeester toege sproken, waarna Loeki van der Plas als padvindster het gedicht „Mei" voordroeg. Na afloop een muzikale wandeling door het dorp. Tot slot van de feestelijkheden werd door burge meester H. Duiker het bevrijdings vuur op het Bosplein ontstoken. Na een korte toespraak door de burge meester verzamelden de besturen van de beide Oranjeverenigingen met hun dames zich in de trouwzaal van het gemeentehuis en konden de feest gangers zich nog enige tijd verpozen op het vermaakcentrum of te wel de kermis bij de Piet Heinlaan. LEIDSCHENDAM „ST. CECILIA WAS NOG NIET IN UNIFORM De schoolkinderen openden de dag met een optocht naar het raadhuis waar zij aan de plaatselijke overheid een aubade brachten. Burgemeester Banning sprak de kinderen vanaf het bordes toe. Vervolgens was het feest voor de kinderen. Driemaal is in het patronaatsgebouw een grappige film voorstelling gegeven, waaronder de kinderen op lekkers getracteerd wer den. Voor de groten werd in de mid dag een wedstrijd gehouden in ring steken per bromfiets. Na de wedstrijd trok de harmonie St. Cecilia door de gemeente. Het be stuur van de harmonie had beloofd, dat de muzikanten in uniform gesto ken zouden zijn, maar tot grote te leurstelling waren de nodige gelden nog niet bij elkaar, zodat Leidschen- dam nog enige tijd geduld zal moe ten hebben. In de avond werd eveneens in het patronaat een bevrijdingsconcert ge geven, dat verzorgd werd door de R.K. Gemengde zangvereniging Arti et Gharitati en de Chr. zangvereni ging Zanglust. De burgemeester heeft om 11 uur een vreugdevuur ontstoken achter het raadhuis. H. BLOK VERLAAT P.T.T. Bij beschikking van de directeur- generaal der posterijen, telegrafie en telefonie is aan de technisch hoofdambtentaar voor bijzondere diensten der PTT H. Blok te Leid- schendam (centrale directie) ingaan de 1 juli I960 op zijn verzoek eervol ontslag verleend. NOORDWIJKERHOUT VOORAL SPORT VIERDE HOOGTIJ Voorafgaande aan de viering van de bevrijding, nu 15 jaar geleden, zijn op woensdagavond in alle kerken van ons dorp diensten gehouden ter herdenking van de gevallenen voor die bevrijding. De ochtend van de stralende 5e mei werd voornamelijk gevierd door de jeugd op de terreinen van VVSB. De scholen maten elkanders krach ten in voetbal en handbal. Bij de grotere jongens wist de Land- en Tuinbouwschool beslag te leggen op de eerste plaats. De ULO werd ver dienstelijk tweede en de v.g.l.o.- school derde. Van de jongere jongens werd de St. Jozefschool kampioen, gevolgd door de St. Victorschool en de Irene- school. De oudere meisjes van de Huis houdschool wonnen bij hel handbal len de eerste prijs door een 31 overwinning op de ULO-school, die daarmede tweede werd. De meisjes van de St. Jozefschool wonnen in hun afdeling de eerste prijs. Hier werd de St. Victorschool tweede en de Ireneschool derde. Vroeg in de middag startte een groot aantal deelnemers voor de gro te Oranje Ralley voor auto's, scoo ters en bromfietsen. Het parcours was uitgezet in de ge meente Noordwijkerhout maar het foutloze rijden vereiste van de deel nemers bijzondere oplettendheid. Bij de auto-deelnemers bevonden zich 5 deelnemers zonder strafpunten. Na loting werden de prijzen toegekend aan J. Aarman, Kerkstraat, Jac. Aartman, Dorpsstraat en C. v. d. Berg -♦-Smit. Van de scooters wist D. van Nobe- len beslag te leggen op de hoofdprijs en bij de bromfietsen ging de eerste prijs naar de St. Bavostichting, de tweede naar E. Broug en de derde naar L. van Dam. In de trapauto-race. die inmiddels op het plein van de St. Jozefschool werd verreden, werden prijzen ge wonnen door de jongens Ton Dubois, Hans Zaalberg, Hans Klein, Piet van den Berg, Wil Duivenvoorde, Janus Koning en Henny Zandbergen. Bij de meisjes waren Carla v. d. Berg, Nel v. d. Berg, Laura v. d. Broeke en Riet van Waringen de snelsten. De festiviteiten werden besloten met een grote gymnastiekdemonstra- tie door de R.K. gymynastiekver. GIOS op het schoolplein aan de Lan- gevelderweg, en waarvan de algehele leiding bij de heer A. M. Heerkens berustte. ZOETERWOÜDE (H. R.) KINDEREN ZAGEN HUN OUDERS OP BEVRIJDINGSFILM De plechtige H. Mis van Requiem des avonds om 9 uur in de parochie kerk aan de Hoge Rijndijk voor de gevallenen in de wereldoorlog was de meest piëteitvolle plechtigheid voor deze avond van de 4e mei waar bij zeer veel parochianen aanwezig waren. In samenwerking met Leiderdorp begon gisteren om 9.15 uur in de Ge reformeerde kerk te Leiderdorp een interkerkelijke samenkomst. Gistermorgen om 9 uur was het feest voor de kinderen in de grote zaal van het parochiehuis, met de vertoning van de film, in 1945 ge maakt bij gelegenheid van de dat jaar gehouden bevrijdingsfeesten. Het was voor vele kinderen een vreugde hun ouders, 15 jaar jonger dan nu, op de film te zien. Enkele leuke films, vrolijke muziek van Tineke v. d. Broek en enige declamaties van Ria Kraakman en tot slot een leuke tractatie was het morgenfeest voor de jeugd. Des middags om 3 uur de rondgang van de jeugdverenigingen met de muzikale begeleiding van de Zoeter- woudse fanfare, waarbij ook het be stuur en het college van B. en W. per auto medereden. Koninklijk brons voor G. P. Warmerdam, Rijpwetering Het was niet alleen ter gelegenheid kolossale fruitmand. Ook hier mocht van de derde lustrumviering onzer mevr. Warmerdam een fraai bouquet bevrijding, dat gistermorgen onze na- in ontvangst nemen, tionale driekleur vrolijk wapperde Het hoogtepunt en de grootste ver. voor het graan-veevoeder en kunst- rassing van deze huldiging was wel mestbedrijf van de firma Beelen. Op de komst van burgemeester E. J. M. deze stralende voorjaarsmorgen van Kolfschoten, die in geestige be de vijfde mei vond in dit bedrijf nog woordingen onder meer de goede ver een andere feestelijke gebeurtenis standhouding prees tussen werkgever plaats met als hoofdpersoon de heer en werknemer in dit bedrijf, dat hij G. Warmerdam, die precies 40 jaar ten voorbeeld zou willen stellen van geleden bij de firma Beelen als jon- vele andere bedrijven. Hij uitte zijn gen van 12 jaar in dienst kwam. Een vreugde over de ideale situatie ten jubileum, dat ten kantore van het opzichte van werkgever en werkne- bedrijf, dat speciaal voor deze gele- mer, waarbij niet alleen de mate- genheid feestelijk was ingericht, op riële, maar vooral ook de sociale be- eenvoudige maar gezellige en intieme langen behartigd worden. „Het is mij wijze is gevierd. een bijzonder groot genoegen", zo Om ongeveer 10 uur arriveerde de vervolgde de burgemeester, „u te jubilaris met zijn echtgenote en drie oudste kinderen aan de zaak, waar zij door een der firmanten, de heer G. Beelen hartelijk werden verwel komd. Onder aanwezigheid van zijn echt genote, zijn mede-firmanten, de heer H. Beelen en echtgenote en G. Bee len Hz., alsmede het voltallig perso neel met hun dames, spak de heer Beelen vervolgens woorden van dank en waardering tot de jubilaris voor de plichtgetrouwe en accurate wijze, waarop hij al die jaren zijn beste krachten aan het bedrijf heeft gege ven. Vooral roemde spreker hem in zijn functie als chauffeur van het be drijf en de netheid en zuinigheid, waarmede hij met de bedrijfswagens pleegt om te gaan. Onder hartelijke gelukwensen bood spr. de jubilaris vervolgens 'n geschenk onder couvert aan, terwijl mevr. Warmerdam een prachtige bloemenmand werd aange boden. De heer B. Baak, die al 47 jaar in de zaak werkzaam is, liet namens het personeel zijn gelukwensen, waarin hij o.m. de collegialiteit van de jubi laris prees, vergezeld gaan van een kunnen mededelen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, de jubilaris bij gelegenheid van deze 40 jaar trou we dienst de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau te verlenen welke ik u dan gaarne hiermede wil opspelden". Tenslotte dankte de jubilaris har telijk voor de grootse hulde welke hij op velerlei wijze heeft mogen ont vangen en vooral voor de onderschei ding, die hem deze morgen is toege kend. Hoewel deze huldiging in hoofd zaak de heer Warmerdam betrof, be vonden zich onder het personeel nog twee jubilarissen, die uit handen van de heer G. Beelen onder woorden van dank en gelukwensen, eveneens een geschenk onder couvert mochten ont vangen. Dit waren de heren Th. Ho- genboom, 30 jaar in dienst en J. Gan. zefles, 10 jaar in dienst. Na dit officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. VRIJDAG 6 MEI 1960DE LETDSE COURANT PAGINA 9 Dubbele stuks aanbieding herenondergoed Alleen bij Kreymborg: het befaamde „Arkansas" herenondergoed. 100 °/o katoen van prima kwaliteit. Ideale pasvorm. singlet slip 3»^® per 2 stel 6.®° Geldig t/m 14 mei 1960

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9