CHROESITSJEF LAAT OPTIMISME VAREN Peek&Cloppenburg Voor Moeder Incident in de Koreaanse wateren Chroesjtsjef schaft belastingen af herenmode-tip Stretch nylon ankiets 1. Verjongingskuur Margarets bruidsfoilef Anti-Nederland hetze in Indonesië Eeuwfeest van Bloembollencultuur' houdt de mond fris en gezond, de klok rond GOEMAAT B. de KONING VRIJDAG b MEI 1960 Dfc i i-.ll.-*. CDU KAN'l PAGINA 10 Topconferentie kan mislukken De Sowjet-Russische premier, Ni- kita Chroesjtsjef, heeft in zijn don derdag voor de gezamenlijke verga dering van de Opperste Sowjet ge houden rede voor het eerst het Russi sche volk gewaarschuwd voor de mo gelijkheid van een mislukking op de topconferentie, die binnen enkele we ken in Parijs moet beginnen. Hij zei namelijk, dat de jongste stappen van het Westen „weinig hoop geven" dat het Westen werkelijk zal zoeken naar een oplossing van de problemen der co-existentie. In vorige redevoeringen heeft phroesjtsjef zichzelf altijd een opti mist genoemd en gezegd dat de pro blemen die de wereld bezig houden op een bijeenkomst van regeringslei. ders geregeld konden worden. In zijn rede van donderdag zei hij. dat onlangs gehouden redevoeringen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, en on derminister Dillon verre van hoop gaven op gunstige resultaten en dat de toestand er nog somberder uitzag, omdat president Eisenhower „onge lukkigerwijze" deze redevoeringen had goedgekeurd. Chroesjtsjef reageerde scherp op een boodschap van president Eisen hower, waarin deze meedeelde, dat hij slechts tot 23 mei ter topconferen- Voor alle Zuid-Koreaanse marine- eenheden aan de Oost. en Westkust is de alarmtoestand afgekondigd na een aanval, die woensdag door drie Noord-Koreaanse torpedoboten op het Zuid-Koreaanse fregat „Imtsjin" is gedaan. Dit is door een woordvoerder van het Zuid-Koreaanse marinehoofd kwartier meegedeeld. Hij zei, dat de torpedoboten, naar men aanneemt, een escorte vormden voor boten met agenten, die voor ondermijnende ac tiviteit in Zuid-Korea aan wal moes ten worden gezet. De aanval geschied de aan de oostkust drie mijl ten zui den van de 38ste breedtegraad, de grens tussen beide landsdelen. tie kon blijven- Als staatslieden hun verblijf gingen beperken, dan bewees dit, dat de topconferentie niet de no dige aandacht van hen kreeg, aldus zei de Russische premier. Eisenhower had ook de mogelijkheid geopperd, dat vice-president Nixon verder ter topconferentie aanwezig zou blijven. Chroesjtsjef zei, dat wanneer Nixon de bevoegdheid kreeg om daar te on derhandelen „het zal zijn zoals wij in Rusland zeggen: wanneer de geit gestuurd wordt om op de kool te passen". Volgens westelijke waar nemers betekende dit, dat Chroesjt sjef zou weigeren door te gaan met een topconferentie, waarop de Ver enigde Staten vertegenwoordigd zou den worden door Nixon, die volgens Chroesjtsjef het minst van allen dacht aan beëindiging van de koude oorlog of de* bewapeningswedloop. De Sowjet-minister-president, Ni- kita Chroesjtsjef, heeft donderdag ochtend de Russen meegedeeld, dat de belasting voor fabrieks- en kan toorpersoneel wordt afgeschaft, de ar beidsdag wordt verkort, de prijzen worden verlaagd en de produktie zeer toeneemt. Hij zei dit in een grote rede tot de Opperste Sowjet, het par lement van de Sowjet-Unie. Hij schil derde in zijn rede de toekomst van het Sowjet-volk en zei, dat de maat regelen die hij noemde, bewijzen zijn van het „lentewindje" in de Sowjet- Unie. De afschaffing van de belastingen is alleen mogelijk in een socialisti sche maatschappij, omdat het volk zelf de produktiemiddelen in eigen dom heeft aldus Chroesjtsjef. Dit is een staatsdaad van grote, historische betekenis, die mogelijk is geworden door de grote toeneming van het po tentieel van de Sowjet-Unie. Zij maakt deel uit van het program tot verhoging van de levensstandaard, zoals dat op het 21ste congres van de communistische partij is ontvouwd. Chroesjtsjef heeft voorts medege deeld, dat in 1961 een nieuwe roebel zal worden ingevoerd, die tienmaal zo veel waard is als de oude. Deze geldhervorming zal niet van invloed zijn op de financiële betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en andere landen. deze zaterdag 2 Paren-Verkoop Een unieke gelegenheid om voordelig 'n paar EXTRA te kopen 75 per 2 paar 2." (Advertentie) Nog altijd demonstraties in Turkije Donderdagmiddag hebben studen ten opnieuw gemanifesteerd in An kara. Om 16.00 uur wandelden groe pen studenten op de Ataturk-boule- vard onder het wakend oog der po litie. Tegen 18.00 uur waren er edhter 4.000, waarbij zich ambtenaren en employe's voegden. Zij riepen „vrij heid", en zongen voor het standbeeld van Ataturk het volkslied. Het hele verkeer stond stil. Met militaire auto's werden versterkingen aangevoerd, waarna de manifestanten met gum miknuppels uiteen werden gejaagd. Generaal Gemal Gursel, bevelheb ber van de Turkse landstrijdkrachten, is met verlof gegaan. Aansluitend hierop gaat hij, in juli, met pensioen wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, zo heeft een of ficiële Turkse woordvoerder donder dag verklaard. De Turkse kranten hebben echter aanzegging gekregen, dat zij dit nieuws niet mogen publi ceren- WERVELSTORM IN OKLAHOMA Wervelstormen hebben woensdag en donderdag verschillende delen van de Amerikaanse staat Oklahoma getroffen waarbij 23 mensen zijn omgekomen. Er zijn 175 gewonden, terwijl de materiële schade zeer groot wordt genoemd. Het stadje Wilburton werd het ergst getroffen. Vele gebouwen wer den platgeblazen, waaronder een kerk. Alle verbindingen met dit 2000 inwoners tellende stadje zijn ver broken. In de Sowjet-Unie is een aantal belangrijke wijzigingen in de bezet ting van regerings- en partij functies bekend gemaakt. Het is de belangrijk ste wijziging sedert de uitstoting van de anti-partij groep van Molotof, Malenkof c.s. in juni 1957 maar zij lijkt toch van minder betekenis. Er zijn ditmaal ook geen beschuldigingen van tegen de partij gerichte activitei ten geuit. Het doel is waarschijnlijk verjonging van de regering. Prinses Margaret's trouwjapon was van witzijden organza. Het strakke lijfje had lange, nauwe mouwen. De hals, afgebiesd met organza, was van achteren hoog en viel van voren in een „V". De zeer wijde twaalfbaanse rok, bestaande uit drie lagen organ za. was om de taille nauwsluitend en waaierde wijd uit. De hele japon was gemaakt op een stijve witte tule, die eveneens met organza was afgebiesd. De sluier van prinses Margaret was van witte tule, afgezet met witte organza en bijeen gehouden door een diamanten tiara. Haar kleine bruidsboeket in de vorm van een halve maan, bestond voornamelijk uit twee soorten witte orchideeën, een klein tuiltje lelietjes van dalen en stephanotis. De witte pumps van de prinses hadden een ruim 6 cm. hoge hak en waren versierd met wit satijn. De bruids jurkjes van de 8 bruids meisjes waren, evenals de bruids japon, van witzijden organza en had den een klein lijfje, korte pofmouw tjes en een Peter Pan-kraag met blauwe strik. Banen van broderie anglaise, afgezet met lichtblauwe lin ten- vielen van de nauwe taille tot op de grond. De hoofdtooi van de bruidsmeisjes had de vorm van een krans, in het midden iets verhoogd. De kransen waren gemaakt van als veren ge rangschikte bloemen, onderbroken door witlinten rosetten en groepjes kristallen „drups". Volgens het Indonesische persbu reau Antara heeft de invloedrijke In donesische jeugdbeweging „Pemuda demokrat" er bij de regering krach tig op aangedrongen de diplomatieke betrekkingen met Nederland te ver breken en het Nederlandse kapitaal, dat zich nog in het land bevindt, te likwideren. Een vijfhonderd Indonesische jon geren zijn vrijdag de tuin van de Ne derlandse missie te Djakarta binnen gedrongen, waar zij de Nederlandse vlag hebben neergehaald. Zij drongen de tuin binnen met spandoeken waarop stond „Verdrijf de Nederlanders uit West-Irian" en „Neem alle Nederlandse eigendom men in beslag". Afkeuringsmotie verworpen De Franse Nationale Vergadering heeft donderdag een motie van afkeu ring van socialistische en radicale af gevaardigden verworpen. De indieners van de motie hadden er bezwaar tegen, dat de regering- Debré in maart de Assemblée niet in bijzondere zitting bijeen wilde roe pen om de grieven van de boeren te bespreken. Meer dan de helft der af gevaardigden had om de bijzondere bijeenkomst gevraagd. De motie kreeg 122 stemmen en had er 277 nodig om aangenomen'te worden. De politie van Haifa heeft Qen paar duizend zilveren munten uit de dagen van Christus in beslag geno men bij een dorpeling die trachtte ze verkopen. De politie geloofde, dat hij ze in een aarden pot bij de top van de berg Carmel had gevonden. II De viering van het 100-jarig be staan van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur is gisteren ingezet met een deelname aan het historische optocht welke fer gelegenheid van het bevrijdingsfeest in Haarlem werd gehouden. De ju bilerende vereniging nam in Heem stede en Haarlem deel met vier wa gens die ook in het corso in de bloem bollenstreek hadden meegereden. De wagens stelden vier episodes uit vier eeuwen bloembollencultuur voor. De leden van het hoofdbestuur van de vereniging zijn na afloop door het gemeentebestuur van Haarlem in het raadhuis officieel ontvangen. De bur gemeester de heer O. Cremers, zei in een toespraak, dat Haarlem in de loop der jaren het centrum van de bloembollencultuur is gebleven en dat de cultuur heeft bijgedragen tot de welvaart van de stad. Hij hoopte dat de bloei zal blijven voortduren. Tenslotte bood hij als geschenk na. mens de gemeente Haarlem 'n schil derij, voorstellende een pan met wit te tulpen, geschilderd door mevrouw Egtendorp-Osieck aan, met het ver zoek dat te plaatsen in het gebouw der vereniging. De voorzitter van bloembollencultuur, jhr dr van Nis pen tot Pannerden, sprak woorden van dank. handIchoe DENEN in rijke keuze voorradig. O.a. Witte nylon «f 35 Fantasie raye nylon div. MOEDER, die het hele Jaar voor U en de kinderen zorgt, moogt U zéker niét vergeten. Geef haar Iets voor haarzelfw uit onze rijk gesorteerde kollektles. Een dankbaarder geschenk IS NIET DENKBAAR. .en JOVANDA KOUSEN zijn altijd welkom. Wandel, en Krlstalnytons In alle nieuwe modetinten reeds vanaf 95 Wij adviseren U gaarne bij het bepalen van Uw keus, terwijl ruilen ALTIJD mogelijk is. Maakte IJ reed* kennis met onze yJkoXuenspaarkaarC waarop U het 13e paar GRATIS krijgt. UIT ONZE IMPORT KOLLEKTIE SHAWLS. Zijden carrée in royaal formaat, C 95 aparte dessins. <r| In Rhodia kwaliteit mat bloemmotieven. 25 VLOT COCKTAILSCHORTJE mat leuke orig. garnering op da 3 dellge O 95 zak. xiet onxe etalages „SWAN" ZAKDOEKJES in doosjes van 3 stuks 4 50 ■t Zuiver linnen geborduurd zakdoekje In luxe 4 30 verpakking "f Zeer grote tube 70 ct Normale tube IA ct Familieverpakking 13S ct Een advertentie in dit blad wordt gelezen in dorp en stad KATWIJK - RIJNSBURG Haarl.straat hoek Donkerstecg - Leiden

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10