GEVEDERDE THERMOMETER GAF ZIJN GEHEIMEN PRIJS Tong van Mallee is zeer gevoelig (GALBULTEN) gemeen en geniepig DE LEIDSE COURANT Vogel reageert onmid dellijk op kleine tempe ratuursverschillen TTot voor kort meende men, dat een mallee zijn eieren controleerde, als hij zijn snavel in het zand stak. Thans weet men wel beter. Een der eigenaardigste en belangwekkend ste Australische vogels is de mallee (Lei- pea ocellata Gould). Tientallen jaren hebben de leefwijze en de gewoonten, de broedgewoonten vooral, van die vogel de mannen der wetenschap geboeid De wijze, waarop hij zijn eieren uitbroedt en op de vereiste temperatuur weet te houden, be tekende voor de biologen tal van proble men. Daarom besloot men enige tijd gele den, die problemen tot een oplossing te brengen. Men begon met een aantal proe ven, die thans afgesloten zijn en die een heel interessante „thermometer-waarheid" aan het licht brachten. De tong. De meeste vogels broeden hun eieren uit door er enige tijd op te zitten en zo de vereiste temperatuur te geven. Niet aldus de mallee. Deze vogel begraaft zijn eieren in een hoop aarde, waarvan de tempera tuur varieert naar gelang van het weer, dus van de „buitentemperatuur". Het was aan de mannen der wetenschap bekend, dat de vogels hun aarden broedhopen warmer of kouder maakten, maar tot voor kort was het beslist onveildaarbaar, hoe zij de temperatuur konden meten. Op grond van de ervaring wist men evenwel, dèt een mallee dat kan en wel tot op twee graden nauwkeurig Hoe? Thans weten de biologen, welk „instrument" de mallee als thermometer gebruikt. Het is zijn tong. Met de tong meet de mallee nauwkeurig de temperatuur van zijn broedhoop. De mallee-proefnemingen vonden plaats te Griffith in Nieuw-Zuid-Wales. Men be- fon met vast te stellen, dat de broedhoop, ie de mallee bouwt om zijn eieren te „ontwikkelen", ongeveer 80 cm. hoog is. De heuvel krijgt zijn warmte door de verrot ting van organische stof, die de vogel in de broedhoop begraaft. De vogel regelt de temperatuur van de broedhoop door deze hoger dan wel lager te maken of door er „regelingsgaten" in te maken, die hij af- Foto boven: Hoewel zij gewoonlijk schuw ls, schijnt de Mallee geen vrees te kennen als zij denkt, dat haar eieren in gevaar zijn. Een we tenschappelijk werker onderzoekt hier de broedhoop, waarin de eieren van de vogel verborgen zijn, ter wijl het dier er nonchalant bij staat. Foto hiernaast staat een Mallee trots bovenop haar broedhoop. Diep in het binnenste van de „berg" lig gen haar eieren. Ze worden op tem peratuur gehouden door de warmte van rottende plantenr "ten, die de vogel eronder begraven heeft. wisselend (al naar gelang van de tempera tuur) open of dicht maakt. Proefhopen. De biologen, die het mallee-experiment uitvoerden, kozen twee broedhopen als proefheuvels. Onder een der hopen brach ten zij een elektrische verwarmingakabel aan. Uit de andere verwijderden zij alle rottende stoffen, die de vogel er in begra ven had. Zij vervingen die stof door ge woon zand, zodat het uiterlijk en hc4 for maat van de broedhoop niet veranderd waren. Op deze manier verftregen zij een verwarmde en een koude broedhoop. Nu kon men vaststellen of de vogels inderdaad temperaturen konden meten dan wel of zij alleen maar reageerden op de temperatuur- wijzigingen ingevolge seizoenswisselingen. En wat bleek? De wetenschappelijke on derzoekers bemerkten tot hun verbazing, dat de vogels iedere, zelfs een zeer kleine (2 graden) temperatuursverandering van de broedheuvel ontdekten en er op rea geerden. De vogels wekten de indruk, beslist in de war te zijn gebracht, als zij bespeurden, dat hun broedhoop warm was, als hij koud, en koud, als hij warm had moeten zijn. Zo nu en dan keken zowel de hanen als de hennen naar de broedhopen alsof zij wil den zeggen: „Maar dat is onmogelijk, dat kan toch niet waar zijn!" Zodra zij echter over de eerste ontsteltenis heen wa ren, werden de vogels onrustig en bedrij vig. Zij stelden dan allies in het werk om de temperatuur van de broedheuvels weer op het juiste niveau te brengen. De snavel. Terwijl de vogels bezig waren met de temperatuurswerkzaamheden constateer den de biologen, dat zij daarbij vaak hun snavel in het zand staken. Diep, tot aan de ogen toe. „Ze pikken zeker in het zand om hun eieren te controleren", was de eerste reactie van de mannen der wetenschap. Al spoedig kwam evenwel vast te staan, dat de vogels doordringen met in het zand te pikken nadat de eieren waren uitgebroed en er mede begonnen vóór de eieren ge legd waren. Tijdens dat pikken in of „proberen" van de grond pikte een mallee enige malen snel achtereen met open. snavel in het zand en vervolgens begroef hij als het ware zijn snavel in de broedhoop. Nadien kwam de snavel weer te voorschijn en werd h(j onmiddellijk geopend. De vogel had dan een mond vol zand, dat hij geleidelijk liet vallen. Toen wist de mens, hoe de vogel de temperatuur vaststelt. Immers, na enige van die „snavel-manoeuvres" begonnen de dieren onmiddellijk maatregelen te tref fen om de broedheuvels warmer of kouder te maken. De tong van de mallee dient het dier als thermometer. Dit was het geheim van die zonderlinge vogel. Het kostte de mens tien tallen jaren om het te ontsluieren. Die mallee-tong moet uiterst temperatuurge- lig zijn, want verschillen van nog geen twee graden kan de vogel ermede regis treren. Die mallee-vogels zijn „gevederde ther mometers", schreef een der biologen in zijn rapport. Het is een volkomen juiste karak teristiek. Vrijwel geen mens is in staat om zonder themometer of weerbericht de temperatuur in een kamer of buiten „op het gevoel af" zo nauwkeurig te be palen als de mallee. Jeuk stoort de noodzakelijke slaap DE ZOGENAAMDE GALBULTEN hebben niets te maken met de wer king van de gal of met ziekte van de galblaas, zoals men misschien zou menen uit het woord te kunen aflei den' Waar die naam precies vandaan komt is niet duidelijk. De dokter spreekt trouwens liever over urti caria. De bedoelde bulten of blazen kun nen zich ook wel eens bij volwas senen vertonen, maar meestentijds is het een echte kinderkwaal. Sommige kleuters hebben er telkens mee te doen. Af en toe zit hun huid ineens vol met die dikke plekken die erg jeuken. Natuurlijk wordt er flink aan gekrab; zodat er nogal eens wondjes ont staan. 't Wordt erger in bed HET KOMT herhaaldelijk voor, dat de slaap in err\stige mate wordt ge stoord, want de jeuk wordt in de warmte van het bed steeds erger. Het maakt de indruk of het opko men van de bulten op een volkomen toeval berust. In werkelijkheid is er echter wel degelijk een oorzaak op te sporen. Het vinden van de juiste oorzaak is van groot belang, omdat daarmee de sleutel voor de algehele genezing te vinden is. Men zal daarbij meestal moeten zoeken onder de voedings middelen. Dat wil zeggen: bijna steeds is er kort tevoren iets genuttigd dat bij anderen in het minsi geen stoornis sen geeft, maar dat door het kind in kwestie nu eenmaal slecht verdragen wordt. Chocoladeletters KINDEREN die vaak galbulten hebben, zijn meestal overgevoelig te genover bepaalde bestanddelen van het gewone voedsel of van de gebrui kelijke versnaperingen. Zo zijn er moeders die zich, bij het optreden van galbulten bij hun kind, dadelijk afvragen of hun zoontje of dochtertje weer chocolade gegeten heeft. Zulke moeders weten dan uit er varing dat hun kind chocolade niet verdraagt: niet in de vorm van cho coladerepen, niet in de vorm van chocoladeletters, niet in de vorm van kopjes chocolademelk. Niet zo dom ZIJZELF ZIJN DAN NATUUR LIJK niet zo dom hun kind deze snoeperij te geven, maar het kind vindt het lekker en het heeft choco lade gegeten zonder dat moeder 't wist. Want hoe gaat het? Goedmenende buren en welwillende familieleden zijn niet altijd op de hoogte van de bestaande overgevoeligheid. En wanneer zij er al over hebben horen spreken, verklaren zij het voor „grote onzin" en vinden zij „dat het schaap best een chocolaatje mag heb ben". IN ANDERE GEVALLEN is het de 's winters toegediende levertraan die de schuldige is. In zo'n geval kan men de gewenste vitamines natuur lijk maar beter in andere vorm ver strekken. In welke vorm dat dan moet zijn, kan voor zulke kinderen het beste worden beslist door de huisarts of door de dokter van het consultatie bureau. De levertraan zal niet worden ver dragen door zijn grote vetrijkdom, want het zijn vooral de vetrijke voe dingsmiddelen die curticaria teweeg brengen. Gebakken visjes WANNEER ER bij een kleutertje telkens weer galbulten verschijnen is het daarom zaak er eens goed op te letten of het kind niet met vette eet waar wordt volgestopt. Sommige kleintjes eten uit zich zelf al veel vette dingen omdat ze zo veel houden van worst, spek, spekvet en gebakken visjes! Bij kinderen met galbulten moet zoiets al helemaal worden tegenge gaan, want het consumeren van dit soort spijzen is voor kinderen beslist geen noodzaak. Melk en eieren HEEL VAAK zijn melk of eieren de oorzaak van het optreden van gal bulten. Het is goed dit te weten dan kan men daar ook op letten. Nu is het moeilijk om moeders van kinderen met galbulten duidelijk te maken dat zij iets in de voeding ach terwege moeten laten. Nog teveel wordt er gedacht dat je alles moet „overeten", nog teveel wordt er gedacht dat boter, room en vet vlees voor kinderen zo gezond zijn. Omgekeerde is eerder waar. Grote verbetering Levertraan te vet SPECIAAL voor kleuters die paffe rig dik zijn, die er bleek uitzien, die herhaaldelijk verkouden worden en die neiging tot bronchitis, galbulten en andere huidafwijkingen hebben is 't een weldaad als ze dieet krijgen. Zulke kinderen kunnen er gewel dig op vooruit gaan wanneer ze op Speurtocht in de Gran Chaco, door Hugo Kocher. - Uitg. Hel mond te Helmond. In de serie Jeugdpockets zijn weer andere series. Hier is er een van de serie Indianenverhalen, nu eens niet van Noord-Amerika, zoals de ouderen van ons ze vroeger verslonden, maar van Zuid-Amerika. De verhalen zijn er niet minder spannend om, want een land als Paraguay met zijn oerwouden laat alle ruimte voor de fantasie. Allerlei avon turen In de bossen zijn In dit boekje te vinden, dat door jongens van 14-17 jaar met smaak gelezen zal worden. een voeding worden gezet die maar weinig vet bevat. Dat hoeft moeder niet zelf te gaan ondernemen. Ook dat zal de dokter wel zeggen, maar omdat de moeders het dan toch maar uit moeten voeren is het goed dat ze er vast eens van gehoord hebben. Ondermelk - yoghurt IN ZO'N vetarm dieet kan de melk niet worden gemist, dit belangrijke voedingsmiddel kan men zeker niet zo maar weglaten. De kleuter zal dan wel karnemelk moeten drinken of ondermelk- yoghurt moeten eten ter vervanging van de gewone „zoete" melk of pap. (Nadruk verboden). Dr. H. W. Scalongne. Robinson Crusoë, van Daniel Defoe. - Zuid-Nederlandse Uit geverij, Antwerpen. Wie kent de figuur van ons aller Ro binson Crusoë niet? In dit Jeugdpocket boekje vindt men een Nederlandse be werking van het ontsterfelljke verhaal van Daniel Defoe. Ontelbare generaties jongens hebben reeds genoten van de wederwaardigheden van deze eenzame schipbreukeling op het onbewoonde eiland en van de geniale wijze, waarop hij zich een primitieve huishouding schiep. Een aanbeveling is niet meer nodig. „Avontuur schuilt overal", door Ronald Ross. - Uitg.: Lannoo, Tielt (B.) Den Haag. In het boekje „Avontuur schuilt over al", met als ondertitel: Sterke verhalen voor jonge mensen, heeft Ronald Ross een aantal min of meer bekende ge beurtenissen verhaald, waarvan het heet dat ze, ondanks het sterke karakter daarvan, waar moeten zijn gebeurd. Het boekje bevat gelukkig geen „vette" sen satie, de Jonge lezers zullen er pleizier aan kunnen beleven. Het ls tevens be doeld als voorleesboekje. W. A N. van Heugten heeft het goed uit het Duits vertaald. „St. Denis, chevalier van Frank rijk", door Paul I. Wellman. - Uitg.: Zuid-Holl. Uitg. My. Den Haag (Ad. M. C. Stock). Een boek van avontuur, liefde en inquisitie in Spaans-Amerika van de 18e eeuw, meer bepaald in Mexico en Texas. Wellman weet zijn figuren levensecht voor ogen te zetten maar hij doet dat op een wijze die maar al te dikwijls speculeert op de zedelijke zelfkant. .Bo vendien zijn de karakters van zijn su jetten wel eens wat al te sterk ge kleurd, een bezwaar tegen dit overigens boeiend geschreven werk. Voorbehou den voor rijpe lezers. Angélique. Dl. I - Markiezin der Engelen. Trilogie door Anne en Serge Golon. - Uitg.: Zd. Hol landse Uitg. My., Den Haag (Ad. M. C. Stok). De trilogie „Angélique", waarvan thans het eerste deel is verschenen, geeft een zedenschildering uit de tijd van Lodewijk XIV van Frankrijk. Dit wetende, zal de lezer het boek met een bepaald vooropgezet oordeel ter hand nemen. Het werk kan vrijmoedigheid en openhartigheid niet worden ontzegd, maar evenmin een spanning die de lezer tot het einde toe boeit. In historisch op zicht moeten er echter wel een aantal vraagtekens worden geplaatst Het is duidelijk: voor volwassenen met de gave des onderscheids. „Klerkegaards Redevoeringen". Gekozen, vertaald en Ingeleid door H. A. van Munster. Pris maserie, uitg. Het Spectrum, Utrecht/Antwerpen. De Deense denker S. A Kierkegaard staat wel in de belangstelling. Na een biografie en een keuze uit zijn dagboe ken, verscheen in de Prismareeks een bloemlezing uit zijn redevoeringen. Ook hierin ontpopt zich de bestrijder van het officiële Christendom zich als een vader van het existentiële denken. De (overigens nimmer uitgesproken) redevoeringen, door Kierkegaard In twee delen uitgegeven onder de titels „Stichtelijke redevoeringen" en „Liefde daden" geven geïnteresseerden een goe de kijk op leven en werken van deze filosoof.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3