1ZUID-AFRIKA LAND EN VOLK VAN Opa van de Meru/e betreurt het „lekkere levve" van vroeger THANS IS HET „VELDT" VOL „UITLANDERS" Als prinses Margaret in het huwelijk treedt (2) DP tPTDSP COI1RAN7 HET IS UIT MET het „lekkere lewe" in de Oranje Vrijstaat. Een kwart eeuw geleden nog graasden de scha pen der Boeren, waar nu de ene mijnbouwzetting na de andere ver rijst. En de nog overgebleven Boeren van de oude stempel zien die veran dering met lede ogen en met droe fenis in het hart Ook Opa van de Merwe. Opa trok rustig aan zijn korte ste nen pijp en roerde nadenkend in zijn kop zoete sterke koffie, die de zwarte meid hem zojuist had gebracht. Waar hij zat, op zijn „stoep", was het ta melijk koel, maar buiten op het „erf" en daarachter, boven het „veldt" (waar een aantal mijnschoorstenen vagelijk zichtbaar waren), trilde de lucht van de hitte. Opa had het rustig en eenzaam. Zijn vrouw was een jaar geleden gestorven en Opa was alleen gebleven. Een ouwe trouwe inheem se meid zorgde voor hem. Hij vond dit het prettigst. Met God en met ere was hij zevenenzeventig jaar oud ge worden. Al die jaren was „Welte vreden" zijn huis en thuis geweest. ken, voor de winkelwijk en zelfs DE NIEUWE STAD OPA tuurde opnieuw in de rich ting van de mijnen en de nieuwe stad. Daar woonde Karei nu in een mooi huis. Nog geen week geleden had Karei hem in zijn grote Ameri kaanse wagen afgehaald en hem mee genomen. Opa had het afschuwelijk gevonden. De lelijke puin- en afval- kegels der mijnen waren heel povere vervangers van zijn geliefde „kop- In de serie artikelen over het land en de bevolking van Zuid-Afrika publiceren wij thans het tweede deel, hande lend over dat deel van de blanke bevolking, dat nog enige binding heeft met de Boeren van weleer. Opa van de Merwe heeft zich laten verleiden, zoals zovele ande ren, om zijn land te verkopen aan de mijnbouw, doch daar mede is de rust van het „veldt" en de „goede oude tijd" vervlogen. De vroegere Boeren-samenleving is bezig te verdwijnen. KEERPUNT OP een kwade dag waren er vreem delingen uit de stad naar zijn „plaas" gekomen. Zij maakten er gaten, na men er monsters en zeiden tegen -ow -v. pieS"t de afgeplatte heuvels die zo (Opa trilde, toen hy er aan dacht) typisch zijn voor het veldt. De lange, voor de bouw van huizen voor de stoffige straten met de nette huizen zwarte arbeiders. - DE VERHOUDINGEN IN Z.-AFRIKA Nu wilde en kon hij niet meer van Baas van de Merwe, dat zijn land woonplaats en huis veranderen. Zijn veel erts bevatte. Opa zelf had niet oudste dochter had hem gevraagd, bij de minste belangstelling voor erts, haar in Johannesburg te komen wo- maar zijn oudste kinderen hadden nen. Opa had „neen" gezegd. Hier, op het wel. Zij waren al wat rusteloos „Weltevreden", wilde hij zijn laatste en bezield door een nieuwe geest. En da'gen slijten, met al zijn herinnerin- zij drongen er bij hun vader op aan, gen aan vroeger, met de Bijbel als dat hij zou luisteren naar de vreem- enige lectuur en met als enig con- delingen. tact met de buitenwereld de bezoe- Welnu, Opa had geluisterd. En na ken, die hij eenmaal per drie maan- enige tijd had hij gezegd: „Goed, gee den bracht aan het naastbij gelegen my 75,000 pond en jullie kan duizend dorp, waar hij dan het „Nagmaal" in morgen hé. Maar dan in goud ek de kerk bijwoonde. het nie verstand van al die papiere geld en bankerie". De vreemdelingen GOEDE OUDE TIJD! maakten bezwaren tegen de betaling in goud. Opa had een beetje ge- STEEDS als Opa aan het vreed- lachen, toen hij hen hoorde en zag zame leven van weleer dacht, zuchtte argumenteren, maar hij had van geen hij. Toen was er nog geen invasie wijken willen weten. Ten leste brach- geweest van mijnbouwmensen op ten zij hem 75 zakken, elk met 1000 zijn bedrijf. Toen had men hem nog gouden pondjes. Opa vertrouwde die geen fantastische bedragen betaald mannen uit de stad niet, zelfs hen voor zijn kale weidevelden. Toen was niet, die Afrikaans spraken En daar- zijn „plaas" nog zo groot als het oog om besteedde hij vijf dagen om de reikte: achtduizend acres droog, ste- goudstukken stuk voor stuk te tel- nig „veldt", waarop zijn kuddefi had- len. En al die tijd briesten de vreem den gedwaald, op zoek naar het beet- delingen op de „stoep" en rookten je groen dat ze nodig hadden om in zij er alsmaar cigaretten. leven te blijven. Eens per jaar kwa- Lang had Opa echter niet gelachen, men rondtrekkende inheemse scheer- Want wat betekende al dat geld voor ders om de schapen te scheren. De hem? Hij had immers alles wat hij wol werd per „ossewa" afgeleverd Van het leven begeerde En de vreem aan de Joodse winkel in het dorp. delingen hadden nog maar nauwe- Hij bracht ongeveer f 900,op Baas jjjks het erf verlaten, of zijn zoons van de Merwe kreeg f 180,in con- begonnen hun deel te vragen. Opa tanten en de rest moest hij besteden gaf het hun, want zij hadden er recht in de winkel van „Issie Bernstein 0p. Het was immers onmogelijk ge- Algemene Handelaar". Van de Mer- worden om, naar oud gebruik, de we, zijn vrouw, hun acht kinderen, landerijen onder hen te verdelen. co. 9,7 miljoen zielen vond hij te eentonig, te samengepakt, te benauwend. Karei had hem met enige trots een nieuwe school ge toond, de derde al, die na de oorlog was gebouwd. Opa herinnerde zich, dat hij ter plaatse van die school zijn eerste springbok had geschoten, toen hij dertien jaar oud was. Hoeveel van de jongens op die school zouden ooit de opwinding en het wat vreem de verdriet van zo'n jachtavontuur leren kennen? De meesten hunner zouden waarschijnlijk springbokken nog slechts in een dierentuin te zien krijgen. Karei had Opa ook meegenomen naar de bar van een der hotels in het centrum der stad. Daar hadden ze cognac gedronken. Opa en Karei hadden niet gepraat, maar in hun buurt zat een groepje technici uit de mijnen, die honderduit praatten. En niet alleen in het Engels en Afri kaans, maar ook in het Duits, Itali aans en Hongaars. „Immigranten", had Karei gezegd. „U i 11 a n d e r s" gedoe onmisbaar was geworden. En was Opa's wat vinnige reactie ge- hij was oprecht bly, toen Karei hem weest en hij had op de vloer ge- afzette bij de deur van zijn huis en spuwd Een der gasten zette de radio hij het vertrouwde, zachte petroleum- aan. Het nieuws kwam door in het licht in zijn kamer zag. Afrikaans. Iedereen begon te praten Karei was teruggegaan naar de over de spoetniks. Een aardsatelliet? stad. Opa was niet van plan, daar Het mocht wat. Voor Opa was de ooit weer heen te gaan. Hier, op aarde nog plat en al dat spoetnik- „Weltevreden", wilde hij wachten tot gedoe godslasterlijk. het einde zijner dagen gekomen zou Opa had toen zijn glas leeggedron- zijn. Hier en nergens anders. Er is in ken en tegen Karei gezegd, dat hij de wereld van vandaag overwoog wilde vertrekken. Naar huis. Terwijl Opa geen plaats meer voor man zij terugreden, had hij gekeken naar nen van mijn slag. de verlichte etalages met de wasma- „Kos, Baas", zei de zwarte meid. chines, stofzuigers en moderne kle- Opa stond op, klopte zijn pijp uit ding. Een sterk verlangen naar het en ging de kamer binnen, waar een „lekkere lewe" van weleer bekroop sober maal voor hem gereed stond. Opa toen. Vroeger had men die din- De stad was niet te zien. Hij lag be- gen niet gekend en ook niet begeerd, graven in de nacht. Opa had medelijden met de mensen Opa las nog wat in de Bijbel en van tegenwoordig, voor wie al dat ging toen naar bed. Een koninklijk huwelijk met veel tradities De glazen koets wordt Taa^t °ri&bl£ Toch was vreemd genoeg haar hu welijk het eerste van de moderne koninklijke huwelijksplechtigheden in Westminster Abbey. Tot dan toe werden de huwelijken rustig en bescheiden in de kapel van Buck ingham Palace of in de vergulde ko- Wales goud, waaruit indertijd de j I /.«L-jaU trouwring van de koningin-moeder !ovin® aaA e koningin bekendmaak- van Stal qenaald was vervaardigd De koningin was te' was de fannliekapel vernietigd zijn zuster Tante Sannie en Neef Paul Daarvoor was er, vond Opa, te wei- verrukt met dft 'geschenk waaraan door bommen> de koninklijke kapel (die een beetje getikt was) hadden nig over. Misschien was het restant 0P EEN STRALENDE DAG in dit bovendien een bijzondere herinnering was nog in reparatie en werd West- met zijn allen van die f 900, ge- wel te weinig voor eén man, over- vroege voorjaar opende de secretaris kleefde en zij riep uit- Er is zelfs mms^®r Abbey, de prachtige tempel leefd. Hun behoeften waren immers w00g Opa. De een na de ander had- Van de koningin de privé kluis van genoeg voor twee ringen. We kun- van_, het Gemenebest, voor het eerst eenvoudig. Opa zelf was nooit eer- den de zoons daarop de „plaas" ver- H.M. in Buckingham Palace en nam °en een stuk bewaren voor Marga- smd.s 990 Ja?r. grondig geïnspecteerd, zuchtig geweest. Van zijn geboorte jaten. Klaas vertrok naar Johannes- daar een fraaie doos uit, bekleed met ret!" af had hij van zijn rust gehouden en burg en ging er in zaken. Hij werd r0se Marokkaans leer. Toen hij deze was hij op zijn „plaas" volmaakt te- de compagnon van Issie Bernstein, doos opende, lag daar binnen op een Dit is niet het enige probleem, waarvoor het jonge paar en de we- CC1J Koningin Mary, de koninklijke derzijdse ouders zich gesteld zagen vreden geweest Als er vlees nodig piet" wilde" studeren Opa herinnerde bed°van fiuwèëf eTn brok ruw goud, Erü?®es en de hertoginnen van Kent teen Tony Armstrong-Jones zijn fo- was, nam Opa zijn geweer een zicht dat Smuts ook tot zijn twaalfde gcud voor de trouwring van prinses bezitten allemaal trouwringen, waar- tografische uitrusting inpakte, zijn overblijfsel uit de Boerenoorlog, jaar schapen had gehoed en pas toen Margaret... Goud, dat daar om- het goud gedolven werd in de studio in de achterbuurt Pimlico af- waaraan Opa als jonge man bij de lezen had geleerd. En wat Smuts kon, streeks twaalf jaar op zijn bestem- jn,__e_.Pt*-8" a?_ UÜSl "f? al°ot en begon met serieuze huwe- Commando's had deelgenomen en kon pjetie van de Merwe ook (dacht ming had liggen wachten. is echter gewoonte, dat de bruidegom lijksvoorbereidingen. Wat gaat Tony doen? ZOUDEN MARGARET en Tony bij ging hij een paar springbokken schie- 0pa). Nu was Piet lector aan de Hoewel het kopen van een ring binnen m df Jmg een Persoonlijke ten uit de kudden die zich op zijn ter- u„iVersiteit van Stellenbosch. Jan had voor de bruid normaal het voorrecht "scriptie laat graverem En voor Am- rein waagden. Voor de rest had hij een boerenbedrijf in het westen van is van de bruidegom, is dit in de vroeger zijn dagen doorgebracht als de Unie gekocht. Opa's dochters wa- koninklijke familie anders. bert feit, dat ujn voorvaderen sinds hij nu nog deed: Zitten op de „stoep", ren allen getrouwd een zelfs met een twintig generaties uit Wales afkom- hun huwelijk m de beroemde glazen roken, koffie drinken, «n het stof spu- Engelsman. Alleen Karei was nog een TOEN KONINGIN Elisabeth de stig zyn, moet het wel een bijzonder koets njden en zo hun sprookje op wen en denken over... ja, waarover p00sje op „Weltevreden" gebleven, voorbereidingen trof voor haar eigen Jre 2Ï? f®«inSS van €e° S?» sprookjesachtige wijze zien eigenlijk? Jhad zijn vader bewogen, nog huwelijk, bood een juwelier, die niet g vervuld? - - -meer land te verkopen, toen de prij- meer in zaken was, haar een blok Druia ie w_cen. En zou de eenvoudige Jones ge- zen als maar opliepen. Want er was goud aan. Hij vertelde haar, dat dit Het feit, dat Tony Jones geen dia- adeld worden, zoals luitenant Philip Op de plaas" van Opa van grond nodig voor de nieuwe mijn- manten koos, maar een juweel van Mountbatten, hertog van Edinburgh de Merwe. bouwnederzetting, voor de woonwij- een robijn voor zijn bruid, de robijn was geworden, graaf van Merioneth die vanouds een symbool is van liefde en baron Greenwich? Het is de vraag en rechtschapenheid, bewijst, dat hij of een graafschap hem zou opwerken het tegen de leden van de koninklijke tof de gehuwde staat die zijn moeder familie kan opnemen, waar het aan komt op kennis van de symboliek. verkreeg bij haar tweede huwelijk als gravin van Rosse. Achter de spe- Wanneer meneer Armstrong-Jones citatie blijft het feit, dat een konink- Buckingham Palace zal betreden en bjke bruidegom nooit verhoogd zijn vakkundige blik zal laten gaan wordt door extra waardigheden tot over de portretten van alle beroemde de avond van zyn huweltik De char- voorouders van prinses Margaret, zal niante Antony Armstrong-Jones be- zelfs de meest kritische hoveling het si°ot zlJn beroep als fotograaf op te er mee eens zijn, dat hij als de eerste geven, maar de mist die hangt over doodgewone Britse burger, die sinds de praktische zijde van zijn toekomst vijfhonderd jaar kans zag een zo hoog 1S n0£ met opgetrokken, geboren koninklijke vrouw te huwen, Over geld gesproken, de staatstoe- toch eigenlijk geen „gewoon" man is. lage van prinses Margaret van 6.000 per jaar zal bij haar huwelijk wor- De grootvader van Blauwbaard den verhoogd tot 15.000 en haar verloofde heeft zijn deel geërfd van Zo'n vijfhonderd jaar geleden is het fortuin van 60.000 dat nagela dat nog eens gebeurd. De man die ten is door zijn grootvader. Spitsvon- toen als gewoon burger een koninklij- dige lieden zinspelen er op, dat de ke vrouw huwde, was Owen Tudor.vooruitziende koningin Mary mis- ook in Wales geboren. Een zoon van schien een voorziening heeft getrof- hem regeerde later als Hendrik VII fen voor de bruidsschat van haar die de vader was van de beruchte kleindochter in haar testament. Maar blauwbaard Hendrik VTII. de prinses heeft zeker een groot for- Een ingewikkelde wet Van meer direct belang is dat ko- Voorbeelden uit de laatste tijd zijn tuin geërfd van haar vader en is een onder andere de koningin moeder, die van de rijkste vrouwen in Engeland, een gewoon burgeres was, toen zij huwde met de latere koning George VI en nu is zij zeker zo koninklijk als de andere leden van de koninklijke familie. De enige vergelijkbare ro- ningin Elisabeth haar officiële toe- mance was die, toen prinses Patricia, stemming voor het huwelijk van haar de kleindochter van koningin Vic- zuster tot een van haar eerste plich- toria, kapitein Alexander Ramsay in ten maakte bij het hervatten van Canada ontmoette en haar hoge rang haar werk na de geboorte van haar liet varen om in een huwelijk met jongste zoon. In een slechte bui kon- hem mevrouw Pat Ramsay te wor- digde koning George n een ingewik- den. kelde wet af om de huwelijksaffaires Prinses Margaret en Anthony-Jones, gefotografeerd in de koninklijke loge van het Royal Opera House in Covent Garden, waar het jonge paar een lief dadigheidsvoorstelling bijwoonde van het koninklijk ballet. van zijn kinderen en kleinkinderen te controleren de koninklijke huwe lijkswet waaraan het Parlement sindsdien koppig de hand heeft ge houden bij de liefdeshistories van zijn nakomelingen. Prinses Margaret zelf kwam kort geleden in botsing met de koninklij ke huwelijkswet toen ze met Peter Townsend wilde trouwen. De ko ningin, als „beschermster van het ge loof" kan geen huwelijk toestaan met een gescheiden persoon en alleen het parlement kan een weigering onge daan maken. In zekere zin beging de koningin- moeder een overtreding, toen zij de verloving van Margaret aankondigde vanaf Clarence House voor koningin Elisabeth officieel haar toestemming had verleend. Maar de familie had het in Sandringham al grondig be sproken en de gang van zaken uitge stippeld. Glazen koets als verrader VREEMD GENOEG was het juist het oudste en meest romantische ver voer in casu de romantische glazen koets, die haast het geheim van prin ses Margarets verloving deed uitlek ken. Van de vier voornaamste cere moniële rijtuigen en koetsen in de koninklijke stallen wordt alleen de gracieuze glazen koets getrokken door twee paarden. Het logge kro ningsrijtuig vraagt een achtspan. De eeuwenoude Ierse staatskoets die ge bruikt wordt voor de opening van het parlement, vergt vier opgetuigde paarden. De staatslandauer, die voor de Ascotraces gebruikt wordt, vraagt vier Windsor Greys. Toen de adju dant van de Kroon dus de Cleveland Bay Horse Socitey vroeg om twee voortreffelijke paarden net een paar dagen voor de verloving werd afgekondigd was het duidelijk dat hij alleen de trouwkoets op het oog had. Het nieuws van de koninklijke ge beurtenis lekte uit en veroorzaakte een zenuwachtige opwinding. Gevaarlijke groet! EXTRA ZORGEN baart het tradi tionele schouwspel als de bruid van het balcon van het paleis af de me nigte moet toewuiven. Het balcon is namelijk niet berekend op een groot aantal personen. Het werd voor het eerst gebruikt op 4 augustus 1914. Voor alle zekerheid controleert een hoffunctionaris nauwgezet de gewich ten van de leden van de koninklijke familie als ze zich naar het zwakke bouwsel begeven. Tot op heden waren alle koninklij ke bruiden geneigd om duizelig te worden. Zij moeten immers, om door de menigte gezien te worden, een kleine verhoging beklimmen en als ze zo op het balcon verschijnen is de balustrade lager dan de architect bedoelde. Prinses Margaret is van plan het voorbeeld van haar familie te volgen en als elke koninklijke bruid te trou wen met speciale vergunning. Dit vergt de afgifte van een indrukwek kend manuscript, bijna een meter lang en haast net zo breed, door het hoofdkwartier van de aartsbisschop van Canterbury. Daar zijn de namen van bruid en bruidegom op gecalli- grafeerd. Met het enorme vierkante zegel van de „Court of Faculties" wordt de vergunning eerst voor de konin gin geplaatst. Een tweede mooi ver sierd document, de geschreven ko ninklijke toestemming, wordt dan getekend door hare majesteit per soonlijk onder het grote zegel van het koninkryk.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4