3)e CcfcbeCoti/^a/nt PRESIDENT DE GAULLE IN NEW YORK NIEUW GUINEA'S verdediging versterkt Wegens agressief Indonesisch beleid Te grote beveiliging RHEE DIENT ZIJN ONTSLAG IN Chessman ziet geen uitweg meer Mededeling Breken waterleidingbuis oorzaak dijkbreuk Oostzaan Korreltje KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUKEADS: PAPENGRACH1 32 WOENSDAG 27 APRIL 1960 51ste JAARGANG No. 15001 Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur- L C J ROOZEN. Telefoon: Directie Abonnem. Drukkerij 20935: Red 200J5 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w_ f235 p maand, f730 p, kwartaal Franco p. p. f Advcrtu ll ~c7 YrönTTêlrioontjêsf130 Rhee kreeg de kous op de kop De Gaulle: Confetti De rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: „De agressieve elementen in het buitenlands beleid van de Indonesische regering, gepaard aan de versterking van het militaire potentieel van Indonesië, hebben de regering na diep gaand beraad genoopt tot de conclusie, dat versterking van de verdediging van Nederlands-Nieuw-Guinea geboden is. De regering heeft daarom be sloten tot de versterking van de luchtverdediging door het stationeren van straaljagervliegtuigen van de koninklijke luchtmacht en het uitbreiden van de vliegveldbeveiliging met lichte luchtdoelartillerie van de koninklijke landmacht. Voorts tot vergroting van de mogelijkheden tot luchtverkenning der koninklijke marine met maritieme verkenningsvliegtuigen ter vervan ging van de Martin Mariners en tot de versterking van de directe gebieds- verdediging door middel van grondstrijdkrachten van de koninklijke land macht. De beoogde versterking van de verdediging zal werden gebaseerd op de uitzending van daartoe aan te wijzen beroeps- en dienstplichtig personeel. De gelegenheid tot vrijwillige aanmelding zal echter openstaan en aan de vrijwilligers zal zo mogelijk voorrang worden gegeven." DR. M. KLOMPé BU DE PAUS Z.H. de Paus heeft gisteren de Ne derlandse minister van maatschappe lijk werk, dr. Marga Klompé, in pri- vé-audiëntie ontvangen. Dr. Marga Klompé heeft in Rome aan het congres der wereldfederatie van de Katholieke Vrouwelijke Jeugd deelgenomen. Men zal bij het komende bezoek van Chroesjtsjef aan Parijs, waar zo als bekend op 16 mei de topconferen tie tussen Oost en West begint, niet meer die „buitengewone veligheids- maatregelen" nemen, die men getrof fen heeft bij het recente bezoek van de Rus aan Frankrijk. Dit heeft de Franse minister van binnenlandse zaken, Chatenet, dins dag verklaard. Hij gaf te verstaan, dat de vluchtelingen uit Oost-Europa, die bij 't eerste bezoek van Chroesjt sjef naar Corsica zijn gestuurd, nu thuis zullen blyven. Vermiste Tonny weer thuis Enorm enthousiasme met confetti Rood-wit-blauw, maar geen Franse vlag President en mevrouw De Gaulle hebben dinsdag op het Witte Huis te Washington afscheid genomen van de Amerikaanse president en zijn echt genote. Op het vliegveld van Washington zei vice-president Nixon tot De Gaulle: „Ik heb in de afgelopen zeven jaar geen enkele bezoeker gezien die met evenveel enthousiasme is ontvangen." Bij aankomst in New York werd de Franse president begroet door burge meester Wagner. Het was voor het eerst in de zes jaar, dat Wagner burge meester is, dat hij naar het vliegveld ging om een bezoekend staatshoofd te begroeten. De Gaulle, die reeds in 1945 door de New Yorkers begroet was als de leider van het Franse verzet en hoofd van de eerste voorlopige regering na de oorlog, zei zeer verheugd te zijn dat hij terug was in deze stad. „Dit is een oceaan van denkbeelden, activiteit en gevoelens waar ik in zal duiken." Honderdduizenden begroetten de Franse leider op zijn tocht door de stad New York, waar hem^op Broadway de traditionele tickertape-parade ten deel viel. De politie schatte, dat er een miljoen mensen op de been waren ter be groeting van de Franse president die, staande in een open auto, de ovaties en het „hi"-geroep buigend en wuivend beantwoordde. beentje voorzetten. Een groot atelier kreeg opdracht Franse 'vlaggen te maken. Zo gezegd, zo gedaan. Giste ren hingen al overal de vlaggen uit, maar de Franse vlag was er niet bij. Vlaggen met allerlei combinaties van de kleuren rood, wit en blauw hin gen dinsdag te wapperen in een lichte bries. De Nederlandse vlag domineerde in deze heraldische ver warring. Achteraf is gebleken dat de naaisters niet goed begrepen hebben wat zij doen moesten. Sommigen maakten vlaggedoeken met horizon tale banen en naaiden de witte band aan het touw vast; anderen deden het weer op een andere manier, maar geen wist de juiste combinatie van de Franse vlag te treffen: een verti cale blauwe, witte en rode baan met de blauwe het dichtst bij de stok. Territoriale zone De zeerechtconferentie in Genève heeft geen besluit genomen over de breedte van de territoriale zeezóne en de aansluiting visserijzóne. De twee voornaamste voorstellen één van tien landen en één Amerikaans-Cana dees voorstel kregen niet de ver eiste meerderheid van twee derde. Het voorstel van Amerika en Cana da om de territoriale zóne op zes mijl te stellen, kwam juist één stem te kort. Het voorstel van de tien had ten doel de territoriale kwestie vijf jaar te laten rusten. Dit had de steun van de Sowj et-Unie. Een Amerikaans voorstel om een tweede keer over het Amerikaans- Canadese plan te stemmen, werd ver worpen. Dit plan wilde ook de kust staten in een zóne van zes mijl, aan sluitend aan de territoriale zesmijl- zóne, het uitsluitende visrecht ge ven. Alleen landen, die daar regelmatig visten, mochten dat nog gedurende tien jaar blijven doen. Dank zij de Duitse TV is de 6-jarige Tonny Krabbenborg uit de buurt schap Zieuwent, gemeente Lichten voorde, weer bij zijn ouders terug. De burgemeester van Lichtevoorde heeft Tonny uit Wezel opgehaald en naar de overgelukkige ouders terug gebracht. Toen het kind dinsdagavond werd thuisgebracht, beierden de kerk klokken. Foto: Mevr. Krabbenborg kon haar Tonny weer heerlijk onder de dekens stoppen. TOESPRAAK VAN DE GAULLE President De Gaulle heeft dinsdag in een toespraak, die hij hield aan het officiële noenmaal, dat hem in het hotel „Astor" door de stad New York werd aangeboden, opnieuw verzekerd, dat Frankrijk zal vast houden aan een politiek van zelfbe schikking voor Algerië. Toen De Gaulle na het" middag maal in het hotel Astor naar het „Waldorf Astoria"-hotel vertrok voor een ontmoeting met de gouverneur van de staat New York, Nelson Roc kefeller, werd hij in de straten van New York, die hij daarvoor moest passeren, opnieuw met een confetti- regen begroet. De Gaulle heeft in het „Waldorf Astoria"-hotel ook de secretaris generaal der Verenigde Naties, de Zweed Dag Hammerskjoeld, ontvan gen. Het onderhoud tussen beide staatslieden duurde twintig minuten. EEN SAMENZWERING? AFP heeft te New York van on aantastbare zijde vernomen, dat maandag j.l. aldaar een samenzwe ring tegen het leven van president De Gaulle is ontdekt. De samenzwe ring zou door Arabische studenten zijn beraamd. Deze zouden van plan zijn geweest op de receptie, die dinsdagmiddag in het gebouw van het Franse consu laat-generaal te New York werd ge houden, een handgranaat of een bom te werpen. De politie van New York heeft nu buitengewone veiligheidsmaatrege len getroffen. „VLAGGENINCIDENT" IN SAN FRANCISCO President De Gaulle brengt van daag een bezoek aan San Francisco. Natuurlijk wilde de stad haar beste Ski-end in de Alpen De Nederlandse koninklijke familie brengt op het ogenblik een korte win tersportvakantie door in het Zwitserse Zermatt. De foto toont H.M. Ko ningin Juliana op de top van een berg, gereed voor de afdaling per ski. Rust keert terug in Seoel President Syngman Rhee van Zuid. Korea heeft woensdagochtend bij de Nationale Vergadering, die de dag te voren in een resolutie zijn aftreden eiste, zijn ontslag ingediend. De nieuwe minister van buitenlandse zaken, Tsjoeng, die thans als presi dent fungeert, verklaarde, dat de 85- jarige Rhee had gezegd als gewoon burger de rest van zijn leven aan het land te zullen wijden. Het ontslag van Rhee komt na een week van bloedvergieten en ongere geldheden, waarin bij demonstraties zijn aftreden werd geëist. In de nacht van dinsdag op woensdag waren er slechts sporadische betogingen. De rust in Seoel is thans weerge keerd. De bevolking heeft, in de over tuiging dat de belangrijkste doelen van de opstandige beweging zijn be reikt, de straten verlaten. Er rijden nog slechts enkele militaire jeeps, die studenten vervoeren die moeten toezien op de uitvoering van de maat regelen ingevolge de staat van beleg. Om htm overwinning te bekronen heeft generaal Song de studenten met deze taak belast. De Zuid-Koreaanse ambassadeur in Washington, Joe Tsjan Jang, heeft dinsdag zijn ontslag aangeboden. Hij zei fouten te höbben begaan en vroeg excuus voor het feit, dat hij de com munisten verantwoordelijk had ge steld voor de jongse gebeurtenissen. EEN LEVEN VAN STRIJD Met het ontslag van Rhee komt een einde aan het twaalfjarige bewind van Zuid-Korea's eerste president. In die tijd heeft hij gewerkt voor een onafhankelijk en verenigd Korea en hoewel er kritiek op zijn werkwijze is geuit, twijfelde niemand aan zijn toewijding. Rhee stamt af van de Ri-dynastie, Nieuwe Franse partij? Een-en-twintig Franse afgevaardig den, van wie sommige leden van de Gaullistische Unie voor de nieuwe republiek (UNR), zijn pogingen be gonnen om een dissidente Gaullis tische partij te vormen, welke zal op komen voor integratie van Algerië met Frankrijk. De afgevaardigden zijn politieke vrienden van Jacques Soustelle. voor malig minister in Debré's regering, die maandag uit de UNR werd gesto ten wegens meningsverschillen over de Algerijnse politiek. De nieuwe partij zal naar verluidt president De Gaulle's politiek van zelfbeschikking in Algerië steunen, maar zich niet zo nauw aan zijn poli tiek binden als de UNR. Een de voor. mannen in de nieuyve groep is Leon Delbecque, een vooraanstaande figuur in de opstand van mei 1958 in Algiers. die Korea van 1486 tot 1910 heeft ge regeerd. Rhee's strijd voor de onaf hankelijkheid van zijn land, die een halve eenw heeft geduurd, is voor het grootste deel vanuit ballingschap gevoerd, terwijl Korea door Chinezen en Japanners werd beheerst. Toen Rhee 23 jaar was, leidde hij een betoging van studenten tegen de monarchie. Dat kostte hem een half jaar gevangenisstraf. Na zijn vrijla ting ging hij naar Amerika- In 1910, toen Korea door Japan werd gean nexeerd, keerde Rhee naar zijn land terug om het verzet te organiseren. In 1918 proclameerde het Koreaan se volk zij onafhankelijkheid, maar de opstand tegen de Japanners werd ondeixlrukt. Rhee werd president van de voorlopige regering in balling schap, een functie die hij bijna 30 jaar vervuld heeft. Hij woonde in China, Zwitserland en Amerika. Na het einde van de tweede wereldoor log, in 1945, ging hij weer naar zijn land en hij was bijna twee jaar pre sident geweest toen in 1950 de oorlog tussen Noord- en Zuid-Korea uitbrak. Na afloop van die strijd wilde hij naar het noorden opmarcheren en hij deed de bestandsonderhandelingen bijna mislukken door ruim 27.000 anti communistische Noord-Koreaanse krijgsgevangenen vrij te laten. Sinds dien is hij een omstreden figuur ge bleven. Caryl Chessman kan de hoop, dat hij te elfder ure nog aan de gaska mer zal kunnen ontkomen, nu wel geheel opgeven. Zijn advocaat zei, (lat nu alleen nog maar gehoopt mocht worden op het geweten van gouver neur Brown van Californië. Brown heeft echter laten weten, dat de grondwet hem verbiedt opnieuw in te grijpen, tenzij een meerderheid van de leden van het hooggerechts hof een schriftelijke aanbeveling doet. Maar deze kans is wel bijzonder klein. Toen Chessman in kennis werd ge steld van Browns verklaring, liet hij zich in een stoel in zijn cel vallen en mompelde: „Ik ben aan het einde van mijn latijn. Brown heeft me het ge nadeschot gegeven. Ik weet niet, wat ik nu nog kan doen, behalve op dag van maandag wachten en dan diep adem halen Sint Maarten, één van de Boven windse Eilanden, is de laatste dagen getroffen door hevige regenval die maandagnacht zijn hoogtepunt be reikte. Van persoonlijke ongelukken is geen melding gemaakt. Er werden wegen vernield en huizen liepen onder. Enig vee verdronk. Bij een brand in de Kongowijk te Doeala in Kameroen zijn zondag 10 mensen om het leven gekomen en 27 gewond. Een duizendtal hutten zijn in vlammen opgegaan. De brand was gesticht door leden van de stam der Haoessa, die wraak namen voor de moord op een hunner door leden van een vijandige stam. In verband met het niet verschijnen van de courant op Koninginnedag zaterdag 30 april a.s., verzoeken wij onze adverteerders beleefd, adver- tenties^ voor het blad van vrijdag 29 april, uiterlijk in te zenden don derdagmiddag 3 uur. Voor advertenties die na dit tijd stip worden aangeboden kan plaat sing niet meer worden gegarandeerd. Volgens de te Frankfort ver schijnende „Abendpost" overweegt generaal Franco af te treden als Spaans staatshoofd- Franco zou van plan zijn tijdens zijn bezoek aan Bar celona komende maand mee te de len, dat hij als staatshoofd wil aftre den ten gunste van de troonpreten dent don Juan of diens zoon. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NOORDELIJKE WIND. Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Mati ge, aan de kust vrij krachtige noordelijke wind. Aanhoudend koud weer met plaatselijk nacht vorst. De oorzaak van de dijkdoorbraak langs zijkanaal H op 14 januari jJ., die de zo ernstige overstroming van Tuindorp-Oostzaan tot gevolg had, is het breken van de in het dijklichaam liggende waterleidingsbuis. Dit bre ken is veroorzaakt door de samenloop van een aantal omstandigheden, die voornamelijk zijn ontstaan ten gevol ge van het slaan van een damwand in de kade en in zijkanaal II tussen december 1958 en oktober 1959. Deze samenloop is redelijkerwijs door de betrokken instanties niet te voorzien en zeker niet te voorkomen geweest. Dit zijn de voornaamste conclusies van een onderzoek, dat prof. ir. J. Th. Thijsse, hoofd van het waterloopkun dig laboratorium te Delft, heeft in gesteld naar de oorzaak van de over stroming op verzoek van het hoofd van het arrondissementsparket te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven. Deze heeft vanochtend op een pers conferentie in Amsterdam meege- Het Poolse ministerie van bui tenlandse zaken heeft dinsdag een Japanse diplomaat beschuldigd van 't kopen van staatgeheimen en hem ge last Polen zo spoedig mogelijk te ver laten. De diplomaat, Hisjasji Dosjo, is eerste secretaris van de Japanse am bassade, die begin 1958 in Warschau is geopend. deeld dat hij op grond van deze con clusie geen strafvervolging zal instel len omdat de gevolgen van de uitge voerde werken door de betrokken in stanties zoals gezegd redelijkerwijs niet waren te voorzien en er derhalve geen sprake is van grove onvoorzich tigheid of grove nalatigheid. Hiermede is het justitieel onder zoek naar de schuldvraag afgesloten. 28 april: zon op 05.17, onder 19.59; maan op 07.02, onder 22.32. Hoogwaterstanden 28 april; 5 uur v.m., 5.19 n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. Nog steeds koud De Bilt, woensdag 10 uur: Het KNMI deelt mede: Boven de Noordzee handhaafde zich een rug van hoge druk, die een verbinding vormt tussen een hoge- drukgebied bij Ierland en een maxi mum bij Nova Zembla. Aan de flank van deze hogedrukcombinatie bleven noordelijke winden koude lucht aan voeren, waarin vannacht plaatselijk nachtvorst voorkwam. Een kleine storing, die dinsdag in Zweden be halve regen ook plaatselijk sneeuw bracht, trok naar Duitsland, waar in de afgelopen nacht ook hier en daar sneeuw is gevallen. In ons land bracht een uitloper van de storing vanmor gen wat regen. Een volgende storing bracht vanmorgen weer sneeuwval in de omgeving van Stockholm. Ook deze storing komt dichterbij, zodat er ook morgen kans is op wat neerslag. Het koude weer blijft aanhouden en vannacht is er opnieuw plaatselijk nachtvorst te verwachten. HELSINKI geh. bew. 8 - 0 STOCKHOLM sneeuw 3 - 0 OSLO zw. bew. 10 4 KOPENHAGEN licht bew. 7 2 ABERDEEN motregen 13 7 LONDEN licht bew. 14 1 AMSTERDAM half bew. 11 1 BRUSSEL zw. bew. 11 - 0 LUXEMBURG zw. bew. 7 0 PARIJS licht bew. 13 2 BORDEAUX onbew. 18 4 GRENOBLE licht bew. 15 5 NICE zw. bew. 16 9 BERLIJN licht bew. 8 1 FRANKFORT regen 10 - 2 MüNCHEN geh. bew. 5 - 0 ZüRICH mist 8 - 1 GENèVE licht bew. 13 2 LOCARNO licht bew. 16 9 3 WENEN zw. bew. 2 INNSBRUCK sneeuwbui 6 1 BELGRADO onbew. 0 ATHENE licht bew. 20 12 8 ROME regen 18 AJACCIO half bew. 19 8 MADRID licht bew. 23 6 MALLORCA onbew. 6 LISSABON geh. bew. - 11 Wanorde is het begin van dictatuur. 1'

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1