90ste Landenderby België-Nederland een verdiende Belgische overwinning UVS blijft in extra-competitie leiden door 4-0 zege op Rheden In de kleedkamers: DINSDAG 26 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De cineast Bert Haanstra was gis termiddag waarschijnlijk de enige Ne derlander in Deurne, die best tevre den was over het resultaat van Bel giëNederland. In zijn nieuwe film „De zaak M. P." komt een aantal scè nes voor bij een interland België Nederland. Haanstra was met een volledige filmploeg en de hoofdrol- vertolkers Ko van Dijk en Ingrid Va lerius naar Deurne getogen om de eerste buitenopnamen voor de film te maken. En naarmate de wedstrijd vorderde werd het humeur van Haan stra in tegenstelling tot dat van de meeste andere Nederlanders steeds beter. Volgens het draaiboek moet België die 'filmwedstrijd namelijk met21 winnen, zodat de film mensen volledig aan hun trek kwa- afgefloten wegens een overtreding van Mijnals, doch dit signaal had het publiek bij de sterke wind overi gens verklaarbaar niet gehoord. Nadat Wiersma tenslotte nog eens ten koste van een corner had gered, was het rusten. DE TWEEDE HELFT Oranje - vooral de voorhoede bleef ver onder de maai tussen België en Nederland dan te- (10). gen veler verwachtingen in een 21 Dit onverwachte succes gaf de Bei- nederlaag voor de Oranjeploeg ge- gen moed, maar de Oranjeklanten Eerder kon men hiervan spreken bij eindigd. lieten er zich niet al te veel door het geloei en de fluitconcerten van Belgen hernemen de leiding. naar de 42 zege op Bulgarije, waar van we toen schreven, dat het onge twijfeld als een verdienste aangere. Vlak hierna werd rechtshalf Wil- werd verknoeid. ten) öf door slecht op doel schieten afstand op fraaie wijze inschoot zo sterk elftal als het Bulgaarse te bekende Vic Mees. winnen, dat het veldspel van de Oranjeploeg toen het peil der Bul garen eenvoudig niet kon benaderen en dat tenslotte de vier doelpunten alleen een gevolg waren van per- soonlijk initiatief en persoonlijk Nederlandse ploeg. Na een kwartier was de stand gelijk (11). en rechtsbinnen H. Groot. ren ten enenmale: noch v. d. Linden ook hij in de wedstrijd tegen Bul- werd geschoten noch Henk Groot toonden enig ini- garije geen voet aan de grond kreeg tegen de deklat. maar in de afwerking waren de tiatief; zij lagen als het ware in de duimschroeven van de Belgische de- factor onzekerheid altijd een rol van betekenis speelt bij de landen wed- Het was dan ook vrij onverwacht, dat de stand gelijk gemaakt werd. strijden tussen Nederland en België Dat gebeurde toen Oranje na een en hoe juist dit is bleek gisteren wel kwartier spelen een vrije trap kreeg overduidelijk. Waar velen niet an- toegewezen. Vanuit het middenveld ders dan een overwinning van het werd het leer naar het Belgische doel op papier sterkere Oranje hadden geplaatst. Linksback Raskin kopte De Iteidse blauwwitter, hebben tot het slachtoffer werd. Tenslotte boek- verwacht, kregen de onzen een ne- het leer terug maar juist voor de nu toe geen reden tot klagen over te Xerxes haar tweede nederlaag derlaag te slikken welke voorname- voeten van v. d. Kuil, dte evenwel het veri0op van de extra-competitie door op eigen terrein met 1-0 vaH lijk hieraan te wijten is, dat de M- geen vrije kans zag om de bal verier voor het behoud van het semi-prof- Zwartemeer te verliezen, gen hun opgekropt gemoed eindelijk naar de voorhoede te dirigeren. Ru- Echap. Gisteren werd opnieuw een De stand is thans: hebben weten te ontlasten en m vers liep evenwel 20 meter terug, stap in de goede richting gezel staat zijn gebleken de vorig jaar in dus speelde v. d. Kuil op hem en een 40 zege op Rheden N Nederland geleden smadelijke neder- geheel onverwacht loste de Feyen. aarzelend begin: 1 doelpunt ii laag tenminste enigszins te wreken oorder een formidabel hard schot, wedstrijden volgden er thans v en eindelijk na 5 M jaar weer eens waartegen keeper Seghers niet be- aangezien de UVS-defensie weer'uit- Zwartemrer te zegevieren. stand bleek. Zo kwam de gelijkmaker stekend in conditie De Belgen speelden gisteren ook even onverwacht als het doelpunt tegenpartij geen kans gegeven ook Xerxes als Rode Duivels, die de Oranjespe- voor de Belgen (11). maar de eer te redden. De Leide- Rheden Iers niet toestonden hun gewone spel Fel werd er daarna door de Belgen naars houden dus ongeslagen de lei- te spelen. Laksheid van de kant voor- gestreden om de leiding te heroveren ding met het uitstekende doelge- al van de Nederlandse aanval was en midvoor Ritzen gaf spil Mijnals middelde van 5- daaraan niet vreemd. Het was of men volop werk, maar de Elinkwijker UVS 4 2 2 0 6 5—0 Zwolse Boys 4 13 0 5 3—2 Velocitas 4 12 1 4 5—4 De Baronie 4 2 0 2 4 7—7 Zwartemeer 4 12-1 4 1—1 ONA 4 2 0 2 4 4—5 Xerxes 4 112 3 2—3 Rheden 4 0 2 2 2 1—6 DE UITSLAGEN het duel met de hardspelende Bel- hoewel niet zo eclatant als tegen Zwolse Boys, dat na drie gelijke spe! Op de tweede plaats volgt thans ^es Zwartemeer 0-1. Rheden-UVS 04; Velocitas-ONA 31; de Baronie-Zwolse Boys 23; AMATEURS De.Bar°ni® wer.d 'l1- °P ei^en vel<i Eerste klasse B. ESC A-Hengelo 6-3; VDZ-Quick 44; Be Quick- gische defensie niet aandurfde. Van Bulgarije klaarde het toch altijd len tot de eerste^ve^inni^'kwam" der Linden had tegen stopper Saeys heel aardig. De Baronie werd nl. op eigen niets in te brengen, Moulijn bleek Dat even later een aardige Neder- met 3—2 door de Zwollenaren ver- alras niet opgewassen tegen de nog Jandse aanval werd onderbroken door slagen, die thans een punt achter- Quick '20 2—3- WVC-Borne 2—1 altijd potige Dirickx en van zijn be- het fluitje van scheidsrechter Kelly, stand hebben op UVS. Met één punt kende trucjes bij het passeren zag waarvan de Oranjevoorhoede meer verschil op de Zwolse Boys volgen FITZGERALD RESERVE VOOR men gisteren hoegenaamd niets. De na- dan voordeel had, namen we niet minder dan vier clubs met 4 rirwc v4Tmw*Ai rechtervleugel Groot-v. d. Kuil, aan- maar als zoete koek aan, te meer punten. Velocitas kwam nL na twee vankelijk nog wel enigszins actief, wijl al spoedig bleek, dat deze arbi- -- - - schrompelde later ineen tot wat ter dergelijke beshssingen aan beide de eerste zege waarvan ONaT dat v^r hetfexS na^onale^te^.Tat op nanvallpn Tipt rnmmnatip- Dartnen Celllkeliik tnphpdpplHp nicforun tactloze aanvallen. Het combinatie vermogen was in deze wedstrijd partijen gelijkelijk toebedeelde. De spanning, die zovele vroegere gisteren geen sterke indruk maakte, 11 mei a.s. in Düsseldorf tegen Duits land en een week later in Malmö uitermate zwak en als het eens tot wedstrijden in deze serie hadden ge- samenspel kwam, dan was dit veelal te kort en bovendien zover doorge voerd, dat de uit zoveel spelers be staande Belgische defensie wel tijdig wist in te grijpen. De wedstrijd begon bovendien Het was angstwekkend stil in de selse bierbrouwer tussen de spelers, voor de Oranjeploeg zeer onfortuin- Nederlandse kleedkamer. De favorie- „Wij hebben verstandig gespeeld, lijk door een grove blunder van kee- ten schenen het nog niet te kunnen daaraan danken we de overwin- 1, tw J- a geloven, dat het „zwakke" Belgische ning", merkte hij op. team hun een onverwachte nederlaag - had toegebracht. Zwak Rheden kreeg iegen U.V.S. geen kans: 0-4 Leids enthousiasme gaf de doorslag Zo mogelijk nog slechter dan de eerste, was de tweede helft van de Oranjeploeg. Toch kreeg Groot al spoedig een kans toen hij op de rand van het strafschopgebied bij de ach terlijn de bal vrij had kunnen voor zetten met de keeper vlak bij zich, doch hij schoot de bal onbeheerst tegen hem aan. Enige fouten van de arbiter een niet geziene handsbal Het eerste Belgische doelpunt. De van een der Belgische verdedigers Munck slaagde er niet in de over en een in de rug aanvallen van v. d. hem heen gesprongen bal te be- Linden door een der backs ont- naderen. namen de Oranje-spelers enkele kan sen. Noch scheen alles echter niet kenmerkt, was nu verre te zoeken, verloren, toen v. d. Linden en Groot eenvoudig omdat de Oranjevoorhoede fraai combinerend op het Belgische Zo is de 90ste Landenwedstrijd de doelman heen m het verlaten doel te weinig initiatief en doorzettings- doel afgingen, maar terwijl Seghers vermogen toonde. Van de Hel van en een der backs over elkaar op de Deurne bleek in deze trant ook niets, grond vielen schoot Groot over doel. Als we naar een oorzaak van het intimideren. Zij forceerden achter het Belgische publiek, wanneer op falen van onze vertegenwoordigers elkaar twee corners op het Belgische nieuw een aanval der Rode Duivels Onverwacht kwam België weer zoeken, dan moeten we teruggrijpen doel, welke evenwel door de defensie öf door slecht voorzetten (achterzet- aan de leiding, toen Piters van grote mar Hp 49. 7»op nn Rulcfariip waar- werden weggewerkt. +«nr,\ Af Ann*. >innl »nRia4an -..c-tac..„t. van de rest van de wedstrijd valt lems geblesseerd. Hij verliet het veld Na 31 minuten kreeg Oranje de eigenlijk niet veel te vertellen. Uit kend kon worden van een^ technisch en werd ^vervangen door de oude eerste corner tegen zich. De Munck een vrije trap voor Groot werd de sloeg de voorgezette bal weg, pre- bal goed ingeschoten, maar de Bel- cies voor de voeten van midvoor gische doelman tipte de bal nog juist Ritzen, die daarop inschoot, maar zo corner. Van der Linden schoot in slecht richtte, dat hij tegen de uit moeilijke positie naast en via goed het doel gelopen De Munck aan- werk van Rijvers kreeg v. d. Linden Het vlotte nog steeds niet in de schoot. weer een kans, maar hij schoot hoog ederlandse ploeg. Klaassens en Een kans voor Nederland ging ver. over. Daarna deden Rijvers en Groot kunnen van midv_o_or_Van der Linden Muller stuwden wat ze konden, Rij- loren toen bij een nieuwe aanval de het samen maar ook de Ajacied vers zwierf als 'n terrier over het bal door Groot op het hoofd werd plaatste het leer alweer over het Deze laatste factor ontbrak giste- veld gedachtig aan het feit, dat opgevangen en linea recta op doel doel. Klaassens en Muller kwamen het leer ketste zelfs tot schieten, maar niets mocht baten. Ook Roel Wiersma probeerde De Hel van Deurne bleek bij het het nog met een kopbal, doch deze Nederlandse voorwaartsen helemaal publiek eerst goed losgebroken, toen kwam van te ver om Seghers voor fensie, die steeds steviger werden niet opgewassen tegen de Belgische Piters erin slaagde na een soloren te moeilijkheden te plaatsen. Toen het aangedraaid wanneer het al> tot enig verdedigers, waarin spil Saeys en doelpunten. De scheidsrechter had eindsignaal klonk ging het Neder- gevaar voor het doel der Rode Dui- rechtsback Dirickx de grote mannen kort daarvoor en de grensrechter lands elftal niet gebogen hoofd zijns veis dreigde te komen, want soms waren doch waarbij zij dikwijls èn had daarvoor ook gevlagd reeds weegs zaten er zeven of acht spelers in de door de middenlinie èn door de te- - verdediging. ruggetrokken binnenspelers uitste- We schreven zaterdag reeds, dat de kend werden gesteund. Een enthousiast spelend UVS heeft gistermiddag door een 04 overwin ning op een volkomen falend Rheden haar plaats aan de kop van de extra competitie behouden en verstevigd Echter niet alleen door enthousiasme hebben de Leidenaars gewonnen, doch vooral door betere techniek, spelin zicht en lichaamsconditie, voorwaar den voor een goede partij voetbal, waaraan het nu juist bij Rheden ont brak Alles wat Rheden „presteerde" was afbraakvoetbal. UVS had alleen nog de schutter in de voorhoede ge mist in de wedstrijd vorige week tegen Xerxes wel heel duidelijk merkbaar maar die was nu in de persoon van Rijshouwer aanwezig. Met twee doelpunten heeft hij eep belangrijk aandeel gehad in de Leid se overwinning en ongetwijfeld heeft hij hierdoor by zijn medespelers de gedachte weggenomen, dat UVS geen grote overwinnigen meer zou kunnen behalen. De Rhedense ploeg was door deze achterstand na 20 minuten spelen zeker nog niet aangeslagen. Voor de Leidenaars waren deze twee doel punten echter al voldoende om het vertrouwen in een goede afloop te rechtvaardigen. Twee doelpunten lijkt niet veel, maar voor een ploeg, die in de drie voorgaande wedstrijden slechts één keer heeft weten te sco ren, is dat een onverwacht groot suc ces, doch vooral voor hen een grote stimulans. Na deze twee doelpunten is Rheden er bijna niet meer aan te pas gekomen Op alle wapens moes ten zij in de Leidenaars hun meer deren erkennen. Hun aanvallen liepen geregeld vast in de hechte Leidse de. fensie, die hen maar bijzonder weinig gelegenheid tot schieten heeft gebo den. Zo hecht als de Leidse verde diging, zo poreus was de Rhedense. Rustig kon de UVS-voorhoede haar aanvallen opbouwen vooral over de rechtervleugel waartegenover de Rhedense defensie bijna geen ver weer kon stellen. Zij vermeden het gevecht van man tegen man, moge lijk omdat ze technisch de minderen waren, doch ook als linie schoten zij tekort. Spoedig na het beginsignaal gin gen de Leidenaars met de wind in de rug en een wind, die een geducht medespeler was op het Rhedense doel af. Een keihard schot van v. d. Toorn kon door keeper v. Essen van Rheden nog maar nauwelijks corner worden getikt. Goosen nam deze cor ner en de hoog voorgezette bal ver dween via het hoofd van midvoor Rijshouwer in het Rhedense doel. Een voorsprong na amper 3 minuten spe len, die wel niemand verwacht zal hebben. UVS bleef doorgaan en de ene aanval na de andere beukte op de wankele Rhedense veste en het was Rijshouwer, die het Leidse over wicht opnieuw in een doelpunt uit drukte. Van een fout in de verdedi ging profiteerde hy door met een rustig boogballetje keeper v. Essen voor de tweede maal te slaan (02). Een doelpunt van UVS werd terecht door scheidsrechter Martens wegens buitenspel afgekeurd. Een Rhedense ploeg, die nog lang niet aan capitu leren dacht, kwam bijna aan een doelpunt, doch keeper v. Duyl wist met een fraaie safe zijn doel schoon te houden. Na de rust ging het Rhedense elf tal nu met de harde wind in de rug in het offensief en UVS werd toen enige tijd in de verdediging ge drongen. Langzaam wisten zij zich daar echter aan te onttrekken en toen v. d. Toorn uit een voorzeet van Rijshouwer het derde doelpunt voor UVS maakte, was Rheden 'n verloren ploeg. Het laatste restje energie ver dween uit het Rhedense elftal en dat had ook merkbaar invloed op het spel van de Leidenaars, die het laat ste half uur ook danig in spelpeil afzakten Met een vierde doelpunt in de 36e minuut bracht Verhoeks even nog enig leven in de brouwerij (04) Rheden heeft nog wel getracht een tegenpunt te scoren, maar het ge beurde weinig overtuigd en de po gingen resulteerden slechts in enige schoten over en naast het Leidse doel. Nederland B-België B1-1 In een matige en na de rust zelfs bepaald .slechte wedstrijd hebben de B-ploegen van Nederland en België zaterdag te Venlo met 11 tegen el kaar gelijk gespeeld. Geen moment was er aan de „Kraal" sprake van enige sfeer en zelfs toen de Belgen een kwartier voor het einde een in de eerste helft opgelopen 1—0 achter stand wegwerkten, bleven de 10.000 toeschouwers opvallend rustig. Een excuus voor de spelers was, dat de harde wind die schuin over het veld stond, goed voetbal zeer moeilijk maakte. Het was echter ver wonderlijk, dat de Nederlanders en in het bijzonder rechtshalf Villerius voor rust bleven volharden in harde hoge trappen,, die vrijwel nooit hun doel bereikten. De reserves van de „Rode Duivels" pasten zich beter aan de omstandigheden aan. Met korte passes over de grond bouwden zij hun aanvallen op, maar alles ging in een dermate laag tempo, dat het verrassende element volkomen ont brak. HONGARIJE WON JEUGD- TOERNOON EUROPESE VOETBAL UNIE. Het jeugdtoernooi van de Europese voetbal-Unie is gewonnen door Hon garije. In de finale versloeg het Hon gaarse jeugdteam Roemenië met 21. De eindstand van hei toernooi werd. 1. Hongarije; 2. Roemenië; 3. Portugal; 4. Oostenrijk. IERS NATIONAAL TEAM - -Peter Fitzgerald van het Rotter- gelijke spelen en een nederlaag tot damse Sparta is gekozen als reserve tegen Zweden zal uitkomen. VOORL. ZATERDAGELFTAL SPEELDE GELIJK TEGEN FORTUNA. Zaterdagmiddag heeft het voorlo pig zaterdagmiddagelftal een oefen wedstrijd gespeeld teger. Fortuna (Vlaardingen), eerste divisie betaald voetbal. De wedstrijd eindigde m een gelijk spel 11. Bij de rust was de stand 0—0. Het zaterdagmiddag elftal nam na 80 minuten de leiding door Nieuwstraten (Zwart-Wit) Een mi nuut later was het Van den Borden, die de stand op 11 bracht 3500 Toe schouwers woonden de wedstrijd bij. VOORLOPIG ZATERDAG ELFTAL- EDO. Zaterdag a.s te Leiden. Zaterdag a.s. wordt in de Leidse Hout een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Voorlopig Zaterdagmid dag-elftal en EDO. Het zaterdagelftal speelt in de vol gende opstelling: Doel: Woudsma (DES) Achter: Nijland (Excselsior '31) en Van der Kraats (DOVO). Midden- Scherpen- huizen (Zwart-Wit), Visser (Heer- jansdam) en Verburg (Esca). Vóór: Van Duyvenbode (Quick Boys), Nieuwstraten (Zwart-Wit '28), Van Dalfsen (Spel. Genemuiden), Kroes- bergen (DOVO). Reserves: Burgers (Apeldoorn), Visser (Huizen), Bergstra (Heeg) Peclakker (DES). Zaterdag. Junioren Wisselbeker: Rouwkoop (A)—SJC (C) 20—0; Docos (C)—UVS (B) 3—10; SJC (B)Quick B. (B) 1—4; Docos (A)Roodenburg 61. Competitie Adspiranten: o: Docos (b)KRV (a) 60; Docos (c)Docos (b) 1—1. Competitie Adspiranten: o: Docos (b)—KRV (a) 6—0. q: Docos (fSVLV (e) 9—2; Do- cos(e)—Docos (f) 3—1; SJC (g)—W SB (d) 0—2; UDO (b)—SJC h) 7—0. r: Lisse (d)Docós (g) 22; SJC (j)Docos (h) 2—2; Lisse (e)—SJC (i) 62; Docis (c)Docos (b) 11; Docos (e)Docos (f) 31. Zondag. 2B: Docos 4—LDWS 2 0—1. 4E: SJC 6—Leidse B. 4 17—0. 4F: Docos 7Or. Groen 5 22. GYMNASTIEK De damesturnwedstryd tussen Oosten rijk en Nederland, die zaterdag in de Riedenburg Sporthalle te Salzburg ge houden werd. is door onze landgenoten met klein verschil: 186 60186.50 punten gewonnen. In het persoonlijk klassement zegevierde de Oostenrijkse Friedl Hirn- schall met 37.70 pnt voor Bep Ipenburg, die tot 37.55 pnt kwam dank zij een zeer goede prestatie aan de brug ongelijke leggers. De Zandvoortse keurturnster behaalde daarmee 9.65 pnt. Vic Mees, de Belgische „record- IHH international", kon er nog niet over Tonnie van der Linden was een uit. „Dit is de overwinning van de ■an do eersten, die nver 7Ün teleur- tor>tioV oowoAof" v,u per De Munck. Dat was reeds 4 mi nuten na het beginsignaal en ge schiedde toen Mijnals bij het terug schieten van de bal tegen de vlak voor hem staande midvoor Ritzen van de eersten, die over zijn teleur- tactiek geweest", zei hij, ,/wij heb- aanschoot. De bal torende 20 meter stelling heen was. „Het was een ma- ben de Nederlanders rustig laten ko- hoog boven de spelers uit en kwam tige wedstrijd, waarin de Belgen men en we hebben onze kansen af- daarna op 'n achttal meters voor het vooral tegen het eind wel erg afbre- gewacht. Zo gezien is die overwin- doel weer naar beneden. De Munck kend hebben gespeeld. Bij de Belgen ning van ons hoewel liep toe om het leer op te vangen, ontbraken ditmaal individueel goede ders vaak sterk waren - doch aarzelde omdat hij waarschijn- spelers, alleen Vandenberg vond ik diend". lijk niet zeker van zichzelf was en sterk spelen. Vooral tegen het einde John Kelly vond het verschil tus- keerde terug. De bal stiet met veel van de wedstrijd", waren zyn woor- sen de 9—1 wedstrijd van Rotterdam effect op de grond en suisde, gedra gen door de sterke grondwind over ook die ontmoeting leidde de Aanvoerder Kees Rijvers was maar broodmagere Britse arbiter en de heel matig te spreken over de lei- wedstrijd van deze zondag opval- ding van arbiter Kelly. „De scheids- lend. „Neen, de tactiek van de Ne- rechter weigerde gewoonweg de voor- derlanders was stellig niet verstan- DE KNVB POOL. deel-regel toe te passen", zei de dig. Het was overigens een heel ge- Feyenoord-speler verontwaardigd. „Ik makkelijke wedstrijd voor mij, want Er zijn deze week tot heden twee heb maar één werkelijk heel goede de spelers zijn bijzonder fair geble- gegadigden die met 14 punten kans Belg gezien, dat was Jurion". ven. En waarom ik dat Belgische maken op de le prijs in de toto, waar- En de overige Nederlandse spelers doelpunt kort voor de rust afkeur- voor door 382.245 deelnemers waren het daar, in grote lijnen althans de? Ik had namelijk al gefloten, de ƒ555.434 was ingelegd, was ingelegd, mee eens. Heel duidelijk bleek wel, Nederlandse spelers wisten dus dat De eerste prijs bedraagt f 97.200. Voor dat vooral deze onverwachte neder- het spel „dood" was. Er bleef me geen de 2e prijs waren reeds 20 deelnemers laag erg moeilijk te verwerken was. andere weg dan het doelpunt af te met 13 punten. 'ronstant Vandenstock, de „selee- keuren." De Caritaspool kreeg een inzet van tionneur, unique" van de Belgische ƒ34.492. Voor de le prijs van 6277 ploeg, kwam handen tekort om zijn zijn vijf gegadigden, voor de 2e prijs mannen geluk te wensen. Lachend van 3380 meldden er zich vijftien. en bijzonder gelukkig stond de Brus- Het tweede Belgische doelpunt. Verslagen staat Wiersmv toe te xien hoe de bal in het doel rolt

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9