Olivetti »LENTESPROOKJE« trok weer door de bollenstreek Uitslag regionale bloemenmozaiek-wedstrijd JANMUSCH OVERLEDEN Verzekeringsagent pleegde roofover val te Hoogeveen MAANDAG 25 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT Postkoets te Voorhout. Evenals in vorige jaren hebben de VVV, in de bollenstreek t.w. Hille- gom, Lisse, Sassenheim, Noordwij- kerhout, Warmond en Voorhout een wedstrijd in het leggen van bloemen- mozaieken in streekverband gehou den. Zij, die een eerste prijs hadden ge wonnen in de plaatselijk gehouden wedstrijden in de klassen grote en kleine mozaïeken, werden uitverko ren om aan de streekwedstrijd deel te nemen. Het college van keurmeesters be stond uit: mevrouw J. Th, Schneider -van Wely te Bennebroek, A. Potgie ter te Halfweg en de heer J. Wolf slag te Leiden. Het was zeer zeker geen gemakke lijke taak, de mozaïeken naar de juiste waarde te keuren. De jury was het onderling volkomen eens, dat de gelegde mozaieken op zéér hoog pijl stonden en dat menig kunststukje was te bewonderen. Vooral het door de heer C. M. Jonkman te Sassenheim gelegde mo- zaiek dwong veel bewondering af. De prijzen werden als volgt toege kend: Klasse grote mozaieken le prijs met 73 punten Jac. L. van Reisen te Voorhout (wisselbeker). 2e prijs 71 punten Jac. L. van Rei sen te Sassenheim. 3e prijs 62 punten Firma Draka te Hillegom. Klasse kleine mozaieken: le prijs 79 punten C. M. Jonkman te Sassenheim (wisselbekér). 2e prijs 64 punten personeel PTT te Voorhout. 3e prijs 62 punten gemeenteperso- neel Noordwijkerhout. De ereprijs, zilveren medaille van de Provinciale WV Zuid-Holland, werd toegekend aan de heer C. M. Jonkman te Sassenheim. Corsopaard liep op publiek in Zaterdagmiddag om vijf minuten voor half een deed zich toen het bol- lencorso zich op de heenweg ter hoog te van de Willem Warnaarlaan te Sas senheim bevond, een ongeval voor, waardoor grote consternatie ontstond onder de toeschouwers. Een van de paarden, bereden door de heer G. Westeind uit Nieuwven- nep, schrok toen zijn berij.der een vaantje wilde overnemen van een an dere ruiter. Het dier begon te steige ren, de ruiter had het niet meer in zijn macht en het beest rende op het publiek in. Een toeschouwer trachtte het dier te grijpen, maar het stootte hierbij zijn kop tegen een ijzeren hek en kwam achter het publiek terecht. Er ontstond een ware paniek. Hierbij liepen de heer P. G. van der Kraan en een zoon verwondingen op. Een van hen werd meegesleurd en aan hoofd en benen gewond. Ook de 14-jarige H. H. G. Smits werd aan een been gewond, evenals een jongen uit Noordwijkerhout en enige dames. Drie personen vielen flauw. Dr. Van Raay en de plaatselijke EHBO waren snel ter plaatse om de gewonden te verbinden en naar huis te brengen. In het gedrang werden de rijwielen van twee meisjes uit Noordwijk ver nield, alsmede een bromfiets van een andere toeschouwer. Het paard werd na dit voorval door de politie uit het corso verwijderd. De bekende toneelspeler Jan Musch is gisteravond op 84-jarige leeftijd in zijn woning te Blaricum overleden. Jan Musch, die op 22 december 1875 in Amsterd am werd geboren, trok zich na zijn 60-jarige toneeljubileum in 1952 uit de toneelwereld terug. Hij gaf toen een aantal afscheids- voorstellingen waarbij hij de rol van „Jerolimo" in Brederode's „De Spaan Brabander" vervulde en werd in vele plaatsen gehuldigd. De laatste jaren leidde hij een rus tend leven in zijn huis te Blaricum. Op 4 november j.l. werd Jan Musch in het Sint Jan's Ziekenhuis te Laren opgenomen na een plotseling optre dende hartaanval. Na enige tijd kon hij het ziekenhuis weer verlaten, maar op 25 maart werd hij voor het ondergaan van een operatie in het O.L.V.-gasthuis te Amsterdam opge nomen. De operatie slaagde en Jan Musch werd op 16 april j.l. ontsla gen. De afgelopen dagen werd de toestand van de toneelspeler echter plotseling weer slechter. De oudere generatie kent Jan Musch in vele glansrollen, zoals Adam in „De Paradijsvloek", waarmee het door het hem opgerichte „Schouwto neel" debuteerde, als Shylock, Cyrano de Bergerac, Puck, Harpagon, de Vrek, dr. Knock en Elias Dat de werken van Heyermans bekendheid hebben gekregen, wordt voor een groot deel toegeschreven aan Jan Musch. Zijn creatie van „De Wijze Kater" behoort tot zijn bekendste rol len. De thans overledene trad ook op in enkele films zoals „De Spook trein" „Doow te Water" en „Sterren Stralen Overal". Jan Musch 'kwam al in 1891 aan het toneel, als volontair in Salon des Va riétés". Daarna maakte hij deel uit van reizende gezelschappen. In 1899 trad hij toe tot de Nederlandse To neelvereniging, waarna hij in 1908 een tourneé door het toenmalige Neder- lands-Indië maakte. In 1909 sloot Musch zich aan bij het ensemble van Willem Rooyaards, maar na een sei zoen van samenwering met Herman Heyermans, stichtte hij- samen met Adriaan van der Horst een eigen ge zelschap „Het Schouwtoneel". Enige malen daarna maakte hij nog tournees door Nederlands-Indië. In 1933 werd hij artistiek leider van de toneel groep „het Masker" en in 1936 direc teur van zijn eigen gezelschap, dat zijn naam droeg. Wegens gezondheids redenen moest Jan Musch enkele ja kantoormachines (Advertentie). ren voor de oorlog het toneel vaar wel zeggen. In de oorlogsjaren, toen hij evenals zovele artiesten niet op de planken mocht verschijnen, trad Musch wel clandestien voor beslo ten gezelschappen op, waarbij hij stukken uit zijn glansrollen vertolkte. Na de oorlog verschen Jan Musch met een politiek georiënteerd cabaret voor het voetlicht. Bloeddruppels verraadden hem Eerst nu is bekend geworden, dat vrijdagavond in Hoogeveen een roof overval is gepleegd, waarbij de dader onder meer een bedrag aan geld van 685 heeft buitgemaakt. De dader belde omstreeks negen uur bij de 82-jarige heer R. Krikken en vroeg of diens zoon thuis was. De heer Krikken antwoordde ontken nend, waarop de onbekende de huis kamer binnendrong, het electrische licht uitdraaide, een zaklantaran ont stak en resoluut naar een kast liep, waaruit hij twee kistjes wegnam, waarin zich de 685 en enkele papie ren bevonden. Zowel de heer Krikken als zijn 7>8-jarige schoon-zuster waren te verbouwereerd om in te grijpen. Het gelukte de politie, in de nacht van zaterdag op zondag, de roofover valler te grijpen. Het bleek te zijn de 38-jarige verzekeringsagent uit Hoo geveen J. K. Het geroofde geld had hij begraven. De politie wist de dader te ontdek ken, na het volgen van een spoor van bloeddruppels. De man bleek name lijk, terwijl hij op de fiets vluchtte, tegen prikkeldraad gereden te zijn, waarbij hij aan het gezicht en de han den werd gewond. Het blijkt dat K. de laatste weken in geldnood is ge komen, doordat hij aan gokspelen had meegedaan. Daarvoor gebruikte hij gelden (premies van verzekerin gen) welke hij uit hoofde van zijn be roep moest incasseren. De man is in gesloten en hij heeft bekend. EEN DODE EN DRIE GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING. Zaterdagmiddag is op de rijksweg BredaMoerdijk een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 23-jarige be roepskorporaal-kok, C. A. Damen uit Breda en gelegerd in de marechaus see-kazerne te Zundert om het leven is gekomen. Korporaal Damen reed in een per sonenauto in de richting van Moer dijk. Van tegenovergestelde richting naderde een grote personenauto met zulk een grote snelheid, dat hij uit de bocht vloog en de auto van korpo raal Damen ramde. Korporaèl Damen werd op slag gedood. Zijn naast hem zittende ver loofde liep ernstige verwondingen op. De bestuurder van de grote perso nenauto, de heer Laurier uit Eindho ven werd licht gewond, doch zijn mede-inzittende vrouw kreeg zware verwondingen. Alle gewonden wer den door een ziekenauto, die juist achter de auto van korporaal Damen had gereden en die op weg was naar een patiënt, naar het St. Ignatiuszie- kenhuis in Breda vervoerd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7