VELPQ Dit moeten AHOBs worden Scherp $LM£LGAT üay.MG$TAD Tom Manders bracht St Germain in Leiden DUINSTREEK Gunstig advies over automatische beveiliging van overweg Herenstraat Vier tot vijf minuten wachten terug tot vijftig seconden DONDERDAG 21 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 OLEYDA 17ANMORGEN weerklonk in de St. Pieterskerk het „O Leyda Gra- tiosa" van de Leidenaar Cornelis Schuyt (1557—1616). Het werd ge zongen door het kamerkoor van Fe lix de Nobel en ineens moesten we er aan denken, dat we in onze prille jaren nog een pleidooi voor deze can tate gehouden hebben. We zouden zo graag een goed stedelied hebben en we vroegen u toen of „O Leyda Gra- tiosa" daar niet geschikt voor was. Nee, dat is zij niet. Dat weten we na vanmorgen- eens zo duidelijk, want dit lied heeft een zeer schoon, maar ingewikkeld polyfoon karakter. Daar wagen we de koraalzang van 3 okt. niet aan, want de goegemeente zal er in gemeenschap haar muzikale nek op breken. Laat staan, dat we het feestvie. rend volk nog eens zo ver zouden kunnen krijgen om zelfs maar de eerste strofe te zingen als rempla- cant voor „ja jem-ja jem-ja jem moet er zijn". Maar ie er dan niets anders te bedenken? Is er dan voor ons Leiden, dat zo rijk is aan feeste lijkheden niet nieuws te maken? La ten de componisten, die in ons mid den zijn en die we hoog schatten, daar hun energie eens op richten. Het loont niet dat is duidelijk. Want er is geen uitgever, die zich aan zo'n lied, zonder steun van derden zou wagen, maar misschien is het iets voor onze gemeente, een subsidie of prijs ter beschikking te stellen voor de componist-tekstdichter, die er in slaagt een goed, in het gehoor lig gend Leids lied te maken. Een lied dat iets moeilijker (maar niet te veel) aanleert dan „Marina-Marina" en dat bij feestelijke gelegenheden op geen enkel repertoir mag ontbre ken. Let wel: Leiden rijmt op bevrij den, lijden, strijden en heiden. Dus zijn er mogelijkheden te over. Laten we het vooral niet zoals Schuyt, dat om tot op heden voor ons onbekende redenen deed in 't Italiaans doen. Dus niet „O Leyda gratiosa" maar zoiets als: „O rusteloos Leiden, wie zou om u te zien geen straatje om gaan rijden". Twee zestienjarige Leidse jon gens hebben in de afgelopen maand enkele inbraken gepleegd. Ze zijn nu door de politie gesnapt en worden morgen bij de officier van justitie voorgeleid. 50 JAAR „ST. LAMBERTUS" Het vijftigjarig bestaan van de r.k. Kleding- en Textielarbeidersbond „St. Lambertus", 'afdeling Leiden, wordt zondag a.s. gevierd met een' receptie van 34.30 in de foyer van „De Burcht" en een feestavond e aoht uur in de grote zaal van „De Burcht". Leden van de Katholieke Be- jaardenbond te Leiden kunnen tegen sterk gereduceerde prijzen op ver toon van lidmaatschapskaart van de bejaardenbond de voorstelling bij wonen van Circus De Jonghe op het Schuttersveld dd. 29 april en 2 mei. De r.k. zeilclub „Karei Doorman" te Leiden houdt op zondag 24 april '.ussen 11 uur v.m. en 1 uur n.m. een „vlootshow" op de binnenplaats van het hoofdkwartier in de Hazewind- steeg. Daarna zakken de schepen af naar de zomerresidentie „De Wijde Aa". Op St. Jorisdag, zaterdag a.s. vindt weer de traditionele ochtend viering plaats. Om 6.15 begint weer de gedialogeerde H. Mis in de Har- tebrugskerk. Na de H. Mis volgt ze gening van de St. Jorisbloem en daarop de dagopening op De Burcht om ongeveer half acht. Met Dorus (Tom Manders) heeft gisteravond een Stadsgehoorzaal vol „groene kaart-houders" van de Leid se Volksuniversiteit K. O. in de on bezorgde sferen van de Parijse stads wijk „Saint Germain des Prés" ver toefd. Het was er niet zo maar gezel lig, nee het was er om het met Dorus te zeggen „Krrrimmeneel". Dorus had zijn hoestbui op vier wie len op stal laten staan. Maar als een echte zwerver kwam hij met een gammel kinderwagentje op het to neel, waarin hij de- humor, die op straat ligt nou niet allemaal naar buiten, we zijn veel te blij, dat u binnen bent!) geborgen had. Na tuurlijk was zijn onafscheidelijke vriend, Meneer Cor Steyn, ook van de (hammondorgel)-partij. In zijn spot op de quiz was Dorus niet mals, maar toch op z'n best. Als afwisseling be speelde het clowneske Hotcha-trio zijn mondaccordeons en zong Sonja Oosterman. Een ander hoogtepunt was het optreden van de Surinaamse neger-zanger. Dorus, die van alle markten thuis is, trad met elk van zijn medewerkers apart op en steeds maakte hij er een dwaze klucht van. Het was een echt gezellige avond, Burgerlijke Stand Johanna Eustathia Elisabeth Maria d. v. G. W. M. Giezeman en L. E. M. Schweimann. Yvonne Catharina Mar- garetha d. v. W. T. Nieboer en A. M. Wagenaar. Hermanus Cornelis Maria z. v. H. P. J. Boskamp en G. P. van der Hulst. Karei Willem z. v. A. van Breda en L. Luijt. Ronald z. v. J. de Boer en G. E. van Looij. Wil- ma d. v. G. H. Blikman en A. Aart- sen. Eveline Solange d. v. F. H. Ver sloot en A. P. Gischler. Willem Ro bert z. van L. H. Sijpesteijn en A. H. Schuller. Frederikus Johannes Maria z. v. L. A. Ammerlaan en C. A. G. van der Meer. Marcus Wilhelmus Cornelis z. v. F. J. M. de Jong en C. T. M. Willems. Henry z. v W. K. J. Dubbelaar en E. J. Duhamel. Overleden: P. C. J. M. Luijkx 6 we ken zoon. S. S. Vreeswijk 81 j. wed. van H. L. A. Chreyghton. C. J. Le- besque 56 p. vrouw. Gehuwd: C. H. Vis en A. M. A. L. E. Deurvorst. OEGSTGEEST Rijwielpad Laan van Oud Poel geest. Gisteren werd door de dienst van gemeentewerken in het openbaar namens B. en W. aanbe. steed het maken van rioleringen als mede het aanleggen van een trottoir en een rijwielpad langs de westzijde van de Laan van Oud Poelgeest. Voor deze aanbesteding zijn zeven tien inschrijvingsbiljetten binnenge komen, achtereenvolgens van fa Ver heul en Brouwer Haarlem ƒ41.000; N. Smit, Vijfhuizen, ƒ40.750; J. van Egmond Zn., Leiden, f 40.750; W. Jansen, Haarlem, ƒ40.200; C. A. Lan- geveld, Alphen a. d. Rijn, ƒ39.800; J. Stam, Voorschoten, ƒ39.790; Steen- voorden en van Deursen, 's Graven- hage, ƒ39.700; N.V. v.h. fa. J. P. Ki- lian, Gorinchem, ƒ39.000; G. .Hulse bosch, Bloemendaal, ƒ39.000; C. A. Deerenberg gebr. Van Wijk. Al phen a. d. Rijn, ƒ38.750; N.V. NBM Zaandam, 's-Gravenhage, ƒ37.500; firma Schelvis, IJmuiden, ƒ37.200; fa. A. Th. Stuifzand, Leiden, 37.000; gebroeders Overdevest, Voorschoten, ƒ36.700; A. Hogeboom, Rijpwetering, ƒ36 500; J. Mens, Lisse, f 35.800 en P. van Ooyen, Willeskop, ƒ35.400. De begroting van de gemeente was 32.800. SASSENHEIM KAMPIOENE DAMESKAPPEN Mej. T. Heemskerk, Hoofdstraat 280, is, in de finale van de wedstrijd damesicappen om het landkampioen- schap 1960, landskampioene gewor den, met de kapsels: modern dag kapsel, avondkapsel met versiering en haute fantaisie. Deze wedstrijd was georganiseerd door de kath. en christ. kappersbonden en stond on der leiding van het secretariat inter national artistique de coiffure (sec tie Holland). Mej. Heemskerk ont ving 'n plaquette en de wisselbeker. Op hetzelfde concours behaalde de heer H. Heemskerk een 3e prijs in dames-kappen. Laatste Berichten OPSTANDELINGEN CAPITULEREN Uit Caracas wordt gemeld, dat de opstandelingen in de Venezolaanse stad San Cristobal zich onvoorwaarde lijk hebben overgegeven. EEN MEISJE MET TWEE HARTEN Het 17-jarige Italiaanse meisje Mar- mela di Felice dat met haar ouders in Frankrijk woont en dat in een ziekenhuis bij Parijs is opgenomen omdat zij voort durend klaagde over vermoeidheid en ademnood, blijkt twee harten te hebben. In haar geboortestad Bari in Italië hebben de dokters jarenlang vergeefs naar de oorzaak van haar kwaal ge zocht. De artsen van het ziekenhuis van Saint-Germain -En Laye, waar zij on langs werd onderzocht zijn nu tot de verrassende conclusie gekomen dat zij een hart links en een hart rechts in het lichaam heeft. Het linkerhart heeft twee hartslagaders en het rechtse drie. De des kundigen geloven dat Carmela zeker drie jaar in observatie zal moeten blij ven, voor men een operatie kan pro beren uit te voeren. Vanochtend tussen elf uur en half twaalf is in het Amsterdamse bos onder de gemeente Nieuwer-Amstel een 24- jarig meisje uit Amstelveen door eert Geen gepruts! niet de nieuwe dop (Advertentie) Jongeman aangerand. Zij werd ernstig mishandeld. De dader wist te ontkomen. Het meisje zat in het bos op een bank. Opeens werd zij van achteren aange vallen door een ongeveer 25 a 30-Jarige jongeman. Zij verzette zich tegen de aan rander, waarbij zij ernstig werd mis handeld. Zij kon evenwel naar huis terugkeren. Kantoorbediende ging op rooi in kelders 70 diefstallen bekend De Rotterdamse recherche heeft de 31-jarige kantoorbediende T. B. U. T. de M. gearresteerd, die op het ogen blik reeds zeventig diefstallen uit kelders bekend heeft. Hij had het daarbij vooral op antiek en flessen drank gemunt, maar de politie kon ook nog radio's, een bandrecorder en kleding in beslag nemen. De man werd gepakt, toen hij bij een anti quair een van diefstal afkomstig Duitse pijp te koop aanbood. De kantoorbediende placht op klaarlichte dag zijn duistere praktijk te doen. Keurig gekleed, een week endtas in de hand, stapte hij de flat gebouwen binnen. Met een grote sor tering valse sleutels bij zich zocht hij de weg naar de kelders, waar hij met evenveel gemak als brutaliteit zocht wat van zijn gading was. In maart b.v. deed een flatbewoner aangifte van diefstal uit zijn kelder, en ver telde daarbij dat de dief gelukkig vijf flessen genêver had laten staan. De volgende dag moest hij de politie echter melden, dat hij kennelijk te rug was gekomen, want ze waren alsnog verdwenen potlood No. 517. Horizontaal: 1. gem. in Drente, 4. afsluiting, 6. gem. in Gel- derl., 7 metaalsoort, 9. foei, 10. be dekking van een gebouw, 11. dam langs een water, 12. katachtig roof dier, 13. baan voor balspel, 14. bijb. figuur, 16. koppelriem voor jagers honden, 17. levensvocht in organische lichamen, 18. vogel, 19 vreemde munt (afk.), 20. beest, 22. geslacht v. de familie der holhoornigen, 24. mu zieknoot, 24. een der Ver. Staten, 25. bedrog (bargoens). Verticaal: 1. een der Ver. Staten, 2. familielid, 3. muzieknoot, 4, kramp achtige samentrekking van het mid denrif, 5. voegwoord. 7. stapel, 8. ri vier in Ned., 10 kathedraal 11. dolk (Mal.), 12. baanronde (sport), 13. zwak, 15. honigbij. 16. verdriet, 18. meisjesnaam, 20. stoot, 21 fraaie zangvogel, 22. radio omroep (afk.), 23. lidwoord. Leidse agenda DONDERDAG 21 APRIL DEV (Tuinbouw en plantkunde) Ledenvergadering. Café Aniba, 8 uur nam. K. en O. Concertgebouworkest. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. VRIJDAG 22 APRIL Kynologen-Rijnland. 8 uur nam. Zomerzorg. Koksschool. Officiersbeëdiging A. E. Drost. 10.30 v.m. Bonds-Filatelistendagen. 14.30 Ope ning St. Ant. Clubhuis. Bond voor Hoger Onderwijs Per soneel. 40-jarig bestaan. 11.45 uur ontvangst door rector magnificus in Academie. 16.30 uur receptie Snouck Hurgronje-huis; 8 uur feestavond „I remember Mamma" door „Litteris sacrum". Schouwburg. St. Christoffel. Bijeenkomst 8.15 Harmonie. ZATERDAG 23 APRIL Litteris Sacrum „Ik herinner me Mamma" 8 uur Schouwburg. Filatelisten-congres. 9 uur v.m. heropening, St. Ant. Clubhuis. St. Jorisdag. 6.15 v.m. H. Mis. Har- tebrug. Ca. 8 uur v.m. Dagopening De Burcht-rotonde. ZONDAG 23 APRIL R.K. Zeilclub Leiden. Vlootshow 11—-13 uur nam. in hoofdkwartier Hazewindsteeg. R.K. Kleding- en textielarbeiders- bond „St. Lambertus". 50-jarig be staan. Receptie van 34.30 uur nam. Feestavond 8 uur nam. Grote zaal De Burcht. BEVOLKINGSONDERZOEK TUBERCULOSE 1960 Deze week onderzoek aan boord van de salonboot „Ursula", liggende bij de 5 Mei-brug op: Donderdag 21 april 9.0012.00 en 14.00—16.30 uur. Vrijdag 22 april 14.00—16.30 en 20.30—21.30 uur. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48. telefoon 21060. WIJ VERNEMEN dat de Neder landse Spoorwegen het gemeen tebestuur van Leiden hebben gead viseerd automatische halve overweg bomen (AHOB) te doen plaatsen op de overweg Herenstraat-Zoeterwoud. seweg-Vijf Meilaan. Het advies van de deskundigen er gemeente Leiden is zoals wij verder vernemen gunstig. Straks als het viaduct Lammen schans gereed is en gelijk met de vol tooiing van de oprit ook de ver plaatsing verbreding en verbetering van deze spoorwegovergang aan de orde komt, staat men voor de keuze: moet men opnieuw de overwegwach ter achter zijn handles plaatsen en de beveiliging hier op deze^de (on bevredigende) wijze doen geschieden óf zal men van de nieuwe situatie gebruik maken door gelijk de bomen te doen vervangen door een auto matische beveiliging, zoals deze al op tientallen plaatsen in Nederland met succes wordt toegepast. Ook bij de Vink kan men zulk een AHOB aantreffen. Het ziet er naar uit, dat Leiden op voorstel van de Nederlandse Spoorwegen het laatste zullen kiezen. Men moet er echter rekening mee houden, dat dit besluit nog af hankelijk is van de Leidse Raad. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 516. tak, 3 linde, 8. Ur, 9 vada, 12. Lt, 13. Ede, 17. hond, 19. o.r., 20 Dieren, 24. namens, Sneek, 28. ège. Verticaal: 1. Tunis, Ina, 5. N.S., 6. Dalen. 11. veer. 14 door. 16 18. Dante, 20. link, 21 eng, 25. me. Horizontaal: 1. Kansas, 10. Ne- 14. de, 15. stee, Leo. 21.om, 22. 26. N.T., 27. 2. are. 3. lade, 4. 7. Est, 9. kade, tomai.. 17 hees. ons, 22. Dee, 23. De films in de week van 1522 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De vierkante rekruut", alle leeftijden. (Donderd.: „Doctor at see", alle leef tijden). Lido: „Du bist wunderbar", alle leeftijden. Luxor: i „The Geisha Boy", alle leeftijden. Studio: „Een linke jongen"\ alle leeftijden. Trianon: „Operatie „Petticoat". 14 jaar. Rex: „The lone ranger", 14 jaar. Géén halve bomen aan de Haagweg Leiden bleef niet in gebreke Na de traditionele Nieuwjaars, receptie van de Nederlandse Spoorwegen, waar de president van de Nederlandse Spoorwegen, ir Lohmann, volgend op een uit eenzetting, vragen van journa listen beantwoordde, hebben wij in ons blad onder het hoofd: „Spoorwegen overwegen aanleg van automatische beveiliging aan de Haagweg Leiden", mede deling gedaan van het feit, dat de N.S. in Utrecht nog steeds wachten op reactie van Leiden op een voorstel tot AHOB-be- veiliging van de Haagweg. Dit is onjuist. Over de automatische beveiliging van Leiden is nooit correspondentie met het gemeen- tebestuur van Leiden geweest. Dit was ook onmogelijk, omdat een onderzoek door deskundigen van Rijk en Spoorwegen gevolgd werd door de conclusie, dat de overweg bij het goederen-em placement Haagweg niet voor automatische beveiliging in aan merking komt. De Haagweg staat echter wel en dit feitelijk al zolang er in Leiden over spoorweg-vernieu wingen wordt gesproken op een urgentie-lijst voor een on derdoorgang. Éérst zal dan ech ter de spoorlijn LeidenUtrecht omhoog gebracht moeten worden. De reeks van voorzieningen, die hiermee gepaard gaat, kost zo veel geld. dat realisering van deze overigens warme wens, nog wel vele jaren op zich zal laten wachten. Wel is er sprake van automatische bevei liging van de overweg Heren straat, waarover in bijgaand ar tikel méér te lezen is. Men zal zich herinneren welke weerstanden er bijvoorbeeld in de raad van Warmond overwonnen moeten worden. Er zijn over het al gemeen twee bedenkingen tegen deze manier van beveiliging: 1. de gemeente moet een stevig bedrag in de kosten bijdragen; 2. men vreest het gevaar, vooral voor kinderen, daar de weg slechts over één helft door de halve bomen bestreken wordt en er dus de mo gelij kheid bestaat, dat een kind aan de linkerzijde van de weg de baan bij het naderen van de trein tracht over te steken. Dit blijkt in de praktijk nog niet te zijn voorgekomen. De ervaring met deze beveiliging is zeer gunstig. Weggebruikers maken geen mis bruik van de vrijheid, die de halve bomen hen biedt; zij stoppen op het eerste sein van rood licht en trach ten over het algemeen niet onder dalende bomen te rijden, hoofdza kelijk omdat zij wéten, dat het wach ten slechts enige tientallen seconden duurt JUIST DE OVERWEG aan de He- renstraat-Zoeterwoudseweg is bij uitstek geschikt voor de Automati sche beveiliging omdat de treinen loop hier frequent, maar niet zeer druk is ('s nachts is er geen trein verkeer) terwijl het wegverkeer ter plaatse onder de invloed van de grote stadsuitbreiding in zuidwestelijke Zo ziet de overwegwachter aan de Herenstraat zijn baan. Het huisje kan verdwijnen als straks hier de auto matische beveiliging is aangebracht- De (extra) goederen-lijn voor de vei ling zal dan beveiligd worden door knipperlichten, die door de wagen voerder zelf in werking worden ge steld. De andere foto toont de overweg De Vink: vijftig seconden. richting abnormaal groot is. Het verkeer betreft niet alleen het zuid westelijk stadsdeel, maar ook de vei ling, Zoeterwoude, Voorschoten en zelfs Rijksweg 4a. Straks komt er enige ontlasting als het viaduct Lam- menschansweg gereed is, maar in tensief gebruik van deze spoorweg overgang zal ongetwijfeld blijven. Een ONDERZOEK, dat wij dank zij medewerking van de stati onschef, de heer F. J. Zimmer en het hoofd van de afdeling voorlichting van de Nederlandse Spoorwegen, de heer A. H. R. Hoogezand te* plaatse mochten instellen, wees uit, dat de trein, die van 't station naar Utrecht vertrekt ongeveer 10 minuten wach ten voor bomen vereist. Het kan lan ger zijn soms vertrekt de trein niet precies op tijd van het station, omdat er nog reizigers op-de-valreep zijn. Zelden korter. Ook de treinen die van de andere zijde komen ge ven veel wachttijd Om de veiligheid van de wegge bruikers zeker te stellen is er een complex van maatregelen genomen. Blijft één "ón de voorgeschreven manipulaties uit, dan kan de trein óf niet vertrekken en de bomen wor den niet gesloten. Men mag zich over zoveel waakzaamheid slechts verheugen, zij berust overigens op wettelijke voorschriften, maar tevens kan men van mening zijn, dat een dergelijke (antieke) beveiliging niet meer past in het huidige wegver keer. „Als ik me alles moest aantrek ken wat men wordt toegewenst, dan zou ik al duizend doden ge storven zijn". Dit betekent de mentaliteit van de wachtende ntens. Hij wil vooruit en ontlaadt zijn opgekropte gemoed op de overwegwachter, die niets meer of minder dan zijn plicht doet en het ook niet kan helpen, dat hij zich moet houden aan het „boekje". Nog niet zo lang geleden is het al gemeen voorschift, dat de bomen ge sloten moeten zijn drie minuten voor het passeren van de trein, officieel opgeheven. Dit legt nieuwe verant woording op de schouders van de overweg wachter, die het in zijn hok je, waar hij niet mag lezen of ander werk mag verrichten, het toch al niet zo gemakkelijk heeft. Voor de Leidse overwegen zijn die drie minuten in de praktijk echter toch wel blijven bestaan, omdat zoveel verschillende manipulaties moeten worden ver richt. WIJ HEBBEN deze reeks van han delingen gevolgd op het station te Leiden. Om 11.33 uur krijgt de treindienstgeleider van de post Lei den goederen (Haagweg) bericht van het station dat de trein op komst is. Hij waarschuwt post 2 aan de Morschweg. Deze sluit de bomen. De treindienstgeleider kan zien of de wachter aan de Morschweg zijn bo men heeft gesloten, daarna sluit hij zijn eigen bomen. Eerst dan is hij óók volgens het mechaniek in staat het sein veilig te geven. De trein kan rijden. De treindienstgelei der in post T goederen kondigt ver volgens de trein bij de overweg He-> renstraat aan door middel van een bel. Deze sluit de bomen, drukt daar na een knop in, waarna post T goe deren kan zien dat de bomen aan de Herenstraat gesloten zijn. De wach ter bij het Rijn en Schiekanaal krijgt automatisch sein, dat de trein in aan tocht is. Hij bedient zélf de seinpa len maar mag deze uiteraard niet veilig zetten voor hij de bomen ge sloten heeft. Men ziet. Er komt nog heel wat bij kijken. We hopen op deze procedure binnenkort nog met een foto-repor tage terug te komen. Voorlopig is de conclusie, dat het hoog tijd wordt dat de AHOB haar intrede doet in de Sleutelstad. In het belang van het wegverkeer, maar ook niet minder voor de treinenloop, die meer dan eens gestoord wordt onder invloed van moeilijkheden door het wegver keer en door het complex van inge wikkelde beveiligingsmaatregelen. COOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOÖOOOOOOOOGOCOOOOOOOt Nog géén 50 seconden Stellen we tegenover man- kracht de beveiliging aan de 1 Vinkbrug door automatische hal ve bomen: men ziet de trein al j naderen als de bomen dicht gaan, de bel komt in beweging en de 1 knipperlichten gaan werken. De j trein stormt voorbij. Controle op het horloge: nog geen vijftig seconden tussen slui ten en openen van de bomen, j

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2