WILSON DE DREMPEL MET LAMSBLOED HOPPENBROUWER'S Jongste luchtreuzen vinden op Schiphol enorme betonnen landingsbaan „Wim van den Berg" in A dam wèl-bèkend VELPON DE POSTKOETS NADERT BELGRADO DONDERDAG 14 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Vruchtenlimonade Agentschap voor Leiden en omstreken LIMONADEFABRIEK Apothekersdijk 12 - Leiden - Telefoon 21281 Heinz Rühmann naar de bollen HM. de Koningin en Z.K.H. de Prins zullen op 5 mei het militaire défilé afnemen, dat ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding bij Ede wordt gehouden. Het défilé begint om half twaalf op de rijks weg 24 oude weg UtrechtArn hem ongeveer 3 kilometer oost van Ede. Om kwart over elf zal het comité van officieren uit de strijdkrachten koningin Juliana het ere-podium aan bieden, dat het in de tweede wereld oorlog verloren gegane baldakijk zal vervaigen. Het ere-podium zal op het defileerpunt zijn opgesteld en tijdens het défilé in gebruik worden geno men. Rijksweg 24 zal van 8.30 uur tot on geveer 13.30 uur zijn afgesloten voor alle vericeer tussen de Otterloseweg en het kruispunt van de wegen 24 en 12 oude en nieuwe weg Utrecht Arnhem. STRAF UIT OORLOG KWIJTGESCHOLDEN Bij Koninklijk Besluit is de straf kwijtgescholden die na de tweede wereldoorlog wegens oorlogsmisda den was opgelegd aan een thans 33- NEDERLAND BLIJFT SLA EXPORTEREN De Belgische en Luxemburgse autoriteiten hebben besloten, dat de invoer van kropsla in deze landen uit de E.E.G. landen verboden zal worden met ingang van 15 april. Dit geldt echter niet voor Nederland. Volgens afspraken tussen de betrok ken ministers der Beneluxlanden zal Nederland na de genoemde datum kunnen blijden exporteren, mits de minimumprijs in acht wordt geno men. Van 16 tot 30 april bedraagt deze B. Frs 2.70 per krop. Op het ogenblik ligt de veilingprijs van de goede kropsla in ons land tus sen 16 en 20 cent per krop. In de eerste week van april be droeg de totale sla-export van ons land 2Yz miljoen kg. M ft (Advertentie) Woensdagmiddag arriveerde op Schiphol de Duitse filmacteur Heinz jarige Duitser. Onlangs had deze zich Rühmann met zijn echtgenote en zoon voor een kort bezoek aan ons land. bij de Koninklijke Marechaussee ge- Op de luchthaven waren ojn. enige Haarlemse bloemenmeisjes aanwezig, meld om zijn straf (15 jaren gevan- die hem met charme en bloemen welkom heetten. genis) te ondergaan. Bijna 3,5 km lang Baan 06-24, de nieuwe start- en landingsbaan op Schiphol, die van ochtend officieel in gebruik is geno men, vormt de springplank, waarop de grote straalvliegtuigen hun aan loop zullen nemen voor non-stop- vluchten over de Noord-Atlantische Oceaan- Met honderd en meer pas sagiers, met een maximum aan brand stof en onder de meest ongunstige weersomstandigheden als een hoge temperatuur, een laag vochtigheids- gehalte en windstilte, zullen de DC- 8'en en de Boeings, de jongste lucht reuzen uit de geschiedenis van de luchtvaart, van deze baan kunnen op stijgen. Bijna drie jaar heeft men ge werkt om dit project te verwezen lijken: een baan van 3300 meter leng te, die Schiphol haar vooraanstaande plaats onder de grote luchthavens van de wereld doet handhaven en verbe teren. Op 19 mei 1958 werd de eerste spaae in de grond gestoken. Ir W. Clerx, oud-directeur van publieke werken der gemeente Amsterdam, had een „sandwich-constructie" sa mengesteld, waardoor de baan de zware druk van de grote luchtreuzen goed zou kunnen doorstaan. Ruim 230.000 kubieke meter zand moest worden uitgegraven om een geul te scheppen, waarin de baanlagen kon den worden neergelegd. In tegenstelling tot de bestaande banen op Schiphol, die een breedte hebben van 60 meter, bedraagt de breedte van de U6-24 slechts 45 me ter. De grotere precisie waarmee ge land kan worden maakt het mogelijk met deze breedte te volstaan. Wel zijn aan weerszijden van de baan verhar de stroken aangebracht met een breedte van 15 meter. Zij vormen een veiligheidsmarge voor het geval een Remboursgelden franco thuis Boekhouder verduisterde 14 mille De Amsterdamse recherche, bureau J. D. Meijerplein, heeft gisteren de 50-jarige Haagse boekhouder J. H. v. d. V. gearresteerd, fie ln twee jaar tijds veertien mille heeft ver duisterd, ten nadele van een expedi tiebedrijf. De boekhouder tvas werkzaam op het bode-centrum in Amsterdam oost voor het expeditiebedrijf, dat niet in Amsterdam gevestigd is. Op zijn kantoor nam hij o.a. gelden in ontvangst van bezorgers, die deze voor onder rembours verzonden goe deren hadden geïncasseerd. Twee jaar lang heeft de boekhouder deze remboursgelden in eigen zak gesto ken. Hij gebruikte het geld voor zijn huishouden en voor het betalen van een alimentatie aan een vroegere echtgenote. VENLO VERBIEDT SPEEL AUTOMATEN. De gemeenteraad van Venlo heeft gisteravond goedkeuring verleend aan een voorstel van b. en w., de politie verordening zodanig te wijzigen, dat het voortaan verboden zal zijn speel automaten te houden voor het pu bliek. Dit voorstel is door b. en w. ingediend in verband met klachten, die zijn ontvangen over de speelwoe de van sommige mensen. vliegtuig iets naast de baan zou lan den en markeren de baan tevens op een duidelijke wijze, daar de lichte kleur van deze stroken helder af steekt bij de donkergrijze kleur van de baan. De verlichting bestaat uit 114 baan- lichtornamenten van het halfverzon- Jcen type, waarvan de lichtsterkte vanuit de verkeerstoren regelbaar is. De baan loopt schuin van rijksweg nr 4 (AmsterdamDen Haag) naar het midden van de bestaande baan 01-19. Dit houdt in, dat aankomende vliegtuigen niet meer over het cen trum van Amsterdam zullen vliegen. Naar gelang de windrichting lopen de aanvliegrouten nu over de streek ten zuiden van Amsterdam tussen Amstelveen en Aalsmeer en over het gebied ten noorden van Lisse. Stofzuigers! Ook de technische outillage van de luchthaven heeft zich moeten aanpas, sen aan de nieuwe baan. Grote sneeuwruimers zijn aangeschaft om de reusachtige strook beton, indien nodig, binnen het uur sneeuwvrij te maken. Twee immense stofzuigers zullen de baan voortdurend stofvrij houden, want de straalmotoren zui gen alle stof op dat zich in hun na bijheid bevindt. Onlangs is zelfs een dependance van de brandweerkazer ne op Schiphol geopend, omdat deze kazerne te ver af ligt van de kop van de baan- Reeds heeft men rekening gehou den met de mogelijkheid om taxie stroken aan te leggeh naar het nieu we platform, waarbij een geheel nieuw ultra, modern stationsgebouw zal verrijzen. De totale kosten van het thans ge reed gekomen project bedroegen 26Vi miljoen gulden, een bedrag waar voor Schiphol alle luchtvaartmaat schappijen echter de zekerheid biedt dat haar banen voor het vertrekken of landen van straalvliegtuigen on der alle omstandigheden, zware mist natuurlijk uitgesloten, gebruikt kun nen worden. De moord op Lina Feenstra Commissaris W. J. G. A. Binnen dijk van het politiebureau Linnaeus- straat en zijn staf van rechercheurs, dit de moord op 't Leeuwarder meis je Engeline Feenstra behandelen, hebben 'gisteren tientallen reacties ontvangen naar aanleiding van hun verzoek tot opsporing van een ze kere Wim van den Berg. Deze ongeveer 22-jarige jongeman zou waarschijnlijk verhelderende verklaringen kunnen afleggen in de tot nu toe nog duistere moordzaak. „De oproep heeft per se zin gehad en naar mijn mening komen wij er nu zeker uit", deelde commissaris Binnendijk gisteravond mede. De vele reacties van allerlei Amster dammers die een Wim v. d. Berg kermen of menen te kennen, hebben de politie heel wat werk bezorgd. „Maar dat geeft niet", zei de heer Binnendijk „als we er maar uitko men en dat lukt nu geloof ik wel". Op het bureau Linnaeusstraat was men gisteravond laat nog druk bezig met het verifiëren van de antece denten van de vzle personen met de naam Wim v. d. Berg. Wim v. d. Berg is de ontbrekende schakel in de uitgebreide kring van vrienden en vriendinnen van Lina, het meisje dat ten huize van hoofd inspecteur Schipper te Amsterdam vermoord werd. Geen van hen heeft hem ooit ge zien of weet, waar hij woont. De naam van deze jongeman komt voor in de zakagenda van het vermoorde meisje. Tegen Els Schipper, de doch ter des huizes, heeft Lina enkele ma len over „Wim" gesproken en ook in een brief naar een vriendin in Leeuwarden schreef zij over „Wim", meer niet. Alleen in haar zakagenda vermeld de ze de volledige naam van de jon gen althans de naam, die hij als de zijne had opgegeven: „Wim v. d. Berg. Middenweg". De conclusie ligt voor de hand, dat Wim in de buurt van de Middenweg in Amsterdam- Oost woont of werkt en dat het meis je hem zo kort kende, dat ze hem niet heeft kunnen introduceren in de vriendenkring. Er is geen enkele aanwijzing, dat Wim de dader is van de lugubere moord, maar de politie zou hem graag spreken, om dat zijn omgang met Lina van recente datum was. Tijdens het komende weekend zal de Bloembollenstreek werkelijk op haar Paasbest zijn. Overal staan nu de narcissen en de hyacinthen in bloei, zodat men langs alle wegen kan genieten van het vrolijke geel en wit van de narcissen en de mooie pasteltinten van de hyacinthen. Deze uitgestrekte, geurige vakken worden hier en daar nog onderbro ken door een veldje fel-gekleurde tulipa's. De vroege tulpen wachten slechts op een paar mooie lentdagen om ook hun warme kleuren ten toon te kunnen spreiden. Keukenhof is momenteel een waar lustoord: hier bloeien narcissen, hyacinthen, tulipa's en diverse bjj- goedgewasjes, terwijl men in de gro te verwarmde kassen een schat aan bloeiende tulpen aantreft. NOODWONING UITGEBRAND Vannacht tussen hall twee en hall vier is aan de Bisschop Schrij- nenstraat te Venlo een noodwoning geheel uitgebrand. Het gezin Bur- henne, man, vrouw en drie kinde ren, moest bij kennissen worden ge huisvest. Met de noodwoning is de gehele inboedel vernield. De oor zaak van de brand is onbekend. Het huis was tegen brand verzekerd. Heinz Rühmann laat even neus in Nederland zien De Duitse filmster Heinz Rühmann is gistermiddag samen met zijn echt genote en zijn 18-jarige zoon met het KLM-vliegtuig uit München in ons land aangekomen. Op het stormach tige platform van Schiphol werden zij verwelkomd door een viertal lief tallige Haarlemse bloemenmeisjes en door de producent van Rühmann's nieuwe film in Nederland. Deze nieuwe film „De kinder rechter" zal op 15 april a.s. in het Thalia-theater in Rotterdam in pre mière gaan. Rühmann zal hierbij niet aanwezig zijn, want vanavond ver trekt hij al weer naar Duitsland. Zijn vrouw, die verrukt was van de haar aangeboden bloemen, toonde zich erg verheugd dat ook een bezoek aan de Rotterdamse Floriade-tentoonstel. ling op het programma staat. Tegenover de vele persvertegen woordigers verklaarde Heinz Rüh mann nog dat hij binnenkort een rol gaat spelen in een film over father Brown. Iets gebroken? van Ceta-Bever Advertentie. Als alles naar wens verloopt zou de Floriade-postkoets vandaag, don derdag, omstreeks vijf uur in de middag Belgrado binnenrijden. Voorafgegaan door motorpolitie en twaalf ruiters, zal men van de stads grens af over de Boulevard van de R?volutie rijden naar het Maar schalk Titoplein, in het centrum van de stad. Daar zullen, naar verzekerd is, zestig meisjes in nationaal Joego- Slavisch kostuum de stoet opwach ten. Ook het stadsbestuur heeft toe gezegd, aanwezig te zullen zijn. Na de begroetings-ceremonie rijdt men naar de residentie van de Neder landse ambassadeur, mr S. G. M. baron Van Voorst tot Voorst, die een receptie heeft aangekondigd, waar hoge autoriteiten uit Joego slavië persmensen en lec'en van de Nederlandse kolonie aanwezig zul len zijn. Vrijdagmorgen hoopt men in alle vroegte de richting van Zagreb in te slaan, een traject van 400 km, dat in vier dagen grotendeels over de autobaan wordt afgelegd. Motor politie zal de koets vergezellen, dit in verband met het op deze weg gel dende stopverbod, dat natuurlijk voor dit speciale geval wordt op geheven. De karavaan zelf heeft intussen gisteren in Topola onverwacht een rustdag genoten. Dat kon, omdat XT „i- -r,a men voor is op het Tijschema. De in een ziekenhuis te Alkmaar heeft welke van 4 tot 12 augustus meeste deelnemers hebben de rust- de rijkspolitie gisteren gearresteerd Lourdes vertrekt De toeloop pauze benut om eens stevig uit te de 33-jarige vertegenwoordiger W. G. wmrt dit iSr biiHinder groot te slapen, behalve dan de timmerman uit Heiloo, die sinds 29 maart spoor- ^Vden eezS lit feit dat de mei- - die weer aan het repareren is loos verdwenen was en die verdacht ^eva^r? JlvenfKinderbedevSrt, geweest en kok-fourageur Pie- wordt van huwelijkszwendel en op- 16' reeds biina 900 deel tere. In Belgrado zal voor mens en lichting. De man werd zaterdagavond nemers teij De augustus-bedevaart d,er nieuwe voorraad voedsel wor- in een café te Alkmaar gesignaleerd. sTaTt onder le?dinnan de 82 j™.ge Toen de politie zich daarna bij zon bisschop van Haarlem, mgr J. P. woning te Heiloo vervoegde bleek G. Huibers. In de jeugdklasse kunnen DODELIJKE BOTSING BK ELST bewusteloos. Hij had te veel slaap- bijzondere voorwaarden deelne- tabletten ingenomen en moest daar- jongens en meisjes van 16 tot De heer P. Hartog uit Leersum is om in z.iekemuiis worden opge- gg jaar, die bereid zijn als brancar- hedenmorgen op weg naar Arnhem nomen. G., die gehuwd is en vier kin. ^jer verpleegster de zieken te in de bocht bij Eist (gem. Ameron- deren heeft, heeft volgens de politie helpen. Priesterstudenten kunnen gen) met zijn auto verongelukt. Zijn 30-jarig meisje in Alkmaar, dat deeinemen in het bijzonder ter as- medepassagier, de heer A. Wagema- u eenj-,aau fe*ec*en had leren ken- sistentie van de geestelijke leiding. Vat ««.mn. nu t rroz-cu,™ uen, onder het doen van trouwbelof- „t "JL -T ten 4 250 afhandig gemaakt. Haar w m vSfnZF.ÏÏ r£ h zinken- 80.ja£ige tante de Weduwe A. N. te Bergen werd. aldus de politie, voor kwam door onbekende oorzaak in ƒ750 opgelicht, want G. beweerde \A/n7m<nn rpoplinfl botsing met een auto die uit de rich- 5.000 nodig te hebben om een verte- WljZigng regeling tmg Rhenen kwam. genwoordiging te kopen, waarna hij j met het meisje zou trouwen. In totaal GinQ6Xdfïl0n QVITIT13SIUITI heeft G. onder valse voorspiegelingen J circa 12.000 los weten te krijgen. CHRISTEN VANDAAG „Het lam moet zonder gebrek zijn, een mannelijk dier en één jaar oudZij moeten het bloed ervan nemen en de deur posten en dorpels ermee bestrijken Zo moet ge het eten: uw lenden omgord, uw stok in de hand; en ge moet het eten met grote haast, want het is het Pascha (d.i. voorbijgang) van de Heer". Aldus een greep uit de voorschriften uit het Boek der Uittocht (Exod. 12), gegeven aan de Israëlieten bij hun bevrijding uit Egypte. En aan alle huizen, met het bloed van het Paaslam bestreken, ging die nacht de verderf-engel ge nadig voorbij. De Joodse overheden voelden er niets voor, Jezus vlak vóór Pasen te doden. Een ontzaglijke menigte was in Jerusa lem voor het feest. Dus „niet op het feest, want er mocht eens oproer komen". In Gods tijdeloos besluit was het echter bepaald. Zeven eeuwen tevoren door de profeet Isajas ge zien „als een lam dat ter slachtbank wordt geleid", door Jo hannes aangekondigd: „Zie het lam Gods", stierf Jezus op de dag vóór Pasen. En wij, die vanavond aan zijn Paasmaal deelnemen, bestrijken de dorpel van onze lippen met het Bloed van het Paaslam. HOE BEREKENT MEN PASEN? Pasen valt op de zondag na de eerste volle maan in de lente. De datum wisselt derhalve van 22 maart tot 25 april. Christus stierf op de middag vóór de Grote Sabbath (de zevende dag bij de Joden, zaterdag) en rustte op die dag dus in het gTaf. „En toen God het werk had voltooid, dat Hij gemaakt had, rustte Hij op de zevende dag". En alles wat Hij gedaan had was „zeer goed". (Boek der Schepping). Vertegenwoordiger haalde met fantasie 12 mille bij elkaar MGR. J. P. HUIBERS MET INTERNATIONALE BEDE VAART NAAR LOURDES In verband met het aanbreken van de tijd, dat men vakantieplan nen maakt, heeft het bureau der VNB te Den Bosch de inschrijving den ingeslagen. Met de PASEN een GASAANSTEKER vanaf ƒ10. HOGE RAAD VERWIJST ZAAK „VERSCHONINGSRECHT". In Staatsblad nr. 134 is gepubli ceerd een Koninklijk Besluit, waarbij voor de in 1960 af te nemen eindexa mens gymnasium twee, bij K.B. van 14 mei 1959 aangebrachte wijzigin gen ongedaan zijn gemaakt. Zo wordt in 1960 het aantal dagen van het mondeling examen weer bere- De Hoge Raad heeft het onderzoek kend op de vóór 1959 geldende wij- of aan een maatschappelijk werkster ze. Voorts zullen de gecommitteerden een verschoningsrecht toekomt in wederom in de gelegenheid worden handen gelegd van het gerechtshof te gesteld de inzage door de examinandi Amsterdam en de zaak tegen de maat- van de hun bij het mondeling examen schappelijk werkster mej. G. uit voor te leggen stukken bij te wonen. IJmuiden dienovereenkomstig naar Deze regeling zal slechts voor één Advertentie het hoofdstedelijk Hof verwezen. jaar gelden. Pieter Sjoerd kwam „pake" feliciteren Oud-premier prof. mr P. S. Gerbrandy vierde gisteren zijn 75e verjaardag. Een van de eersten die hem in zijn woning kwam feliciteren was zijn kleinzoon Pieter Sjoerd (l'/i) die hier met zijn grootouders gefotogra- feer d is.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9