Raadsleden van Huissen boycoiien vergadering als protest tegen op treden burgemeester Op 30 april en 5 mei geen postbestellingen „Floriade-Postkoets" beleeft avonturen Het tellen van de beenderen Het mes op de keel Man stak zijn vrouw met priem Vogels kwamen om door landbouwvergif Mieke Telkamp mag enige weken niet meer zingen „Wat hoor ik toch dacht de muzikant Mannen lichien speelautomaten WOENSDAG 13 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT Voor de Vluchteling is alles geoorloofd In de wandelgang van de Eerste Kamer zijn gisteren de eerste vluchtelin- genkaarten welke naar H.M. de koningin zullen worden gezonden ten verkoop aangeboden aan de leden van de Kamer. Hier zien we mr G. van Hall, die bij Marianne Lagerwey, leerlinge van de Haagse Sociale Akademie, zijn inkopen doet. dering tot schadeloosstelling in van honderdduizend gulden. Op 27 januari kwam deze kwestie in de raad. De burgemeester advi seerde de leden toen, om maar niet in verweer te komen, want dat was z.i. niet fatsoenlijk. De meerderheid van de raad stelde daar tegenover dat de voorzitter dan maar niet zo eigenmachtig die weg had moeten „weggeven". Dezelfde zeven raadsleden, die gisteravond ver stek lieten gaan, namen daarop een motie van wantrouwen aan tegen het beleid van burgemeester Terwindt. Het provinciaal bestuur heeft intus sen een onderzoek laten instellen, ook op „het Kremlin", zoals in Huissen het gemeentehuis wel spottend ge noemd wordt. Van een rapport over dit onderzoek is nog niets bekend. Met het oog daarop hebben de raads leden besloten, voorlopig de burge meester geen medewerking te verle- De gemeenteraad van Huissen bij Arnhem was voor gisteravond in openbare vergadering bijgengeroepen maar zeven van de twaalf raadsleden bleven weg. Hun absentie was be doeld als een protest tegen wat zij zien als het eigenmachtig handelen van burgemeester F. Terwindt. Het gevolg van het wegblijven is, dat de raadsvergadering moet wor den verdaagd. Dat kan nu nog één maal gebeuren en dan moet de verga dering doorgang vinden, ongeacht het aantal aanwezige leden. De stemming tegen de burgemeester vindt zijn voedsel in de eis om scha devergoeding van een internationaal transportbedrijf. De burgemeester had dit bedrijf dat een grote hal wilde bouwen, de aanleg van een geschikte weg beloofd. Toen bleek dat door het uitbrei dingsplan van die weg niets kon ko men, stelde de gedupeerde een vor- Op zaterdag 30 april (Koninginne dag) en donderdag 5 mei (Bevrij dingsdag) zullen er in het gehele land geen postbestellingen worden uitgevoerd. Er rijden geen nachtposttreinen in de nachten van 29 op 30 april, van 4 op 5 mei en van 5 op 6 mei. en valt bijna uit elkaar Onder een brandende zon draven de paarden van de „Floriade"-post- koets over de Joegoslavische wegen in de richting van Belgrado. In de afgelopen nacht heeft de karavaan enkele tientallen kilometers voorbij de garnizoensstad Nis gebivakkeerd. En dat betekende, dat men 'n stukje vóór was op het reisschema, een voordeel, dat men te danken had aan de activiteiten van de Joego slavische politie. Waren de wegen tot Nis nauwe lijks nog „weg" te noemen, voorbij die plaats kreeg de koets de pas aan gelegde autobaan ter beschikking, maar de politie had de koetsiers verboden, op een bepaald traject stil te staan. De politie heeft ook de aan de rit deelnemende journalist Bob van Dam en de fotograaf Herman Ste- geman een uur vastgehouden te Nis, onder verdenking dat militaire ob jecten waren gekiekt. Gelukkig was de ongekend grote aandacht, die de Joegoslavische kranten aan de post- koetsrit wijden, niet aan de betrok ken autoriteiten ontgaan. Na inge wikkelde handen- en benen-verkla ringen begreep men dan ook, dat er slechts mef vredige bedoelingen door dit prachtige land werd gere den. In ruil voor een foto van de postkoets ontving men de paspoor ten terug De slechte wegen, die men de laatste drie dagen te verwerken heeft gehad, zijn er de oorzaak van, dat de meer dan honderd jaar oude koets vrijwel uit elkaar gerammeld is. De lange boom is gescheurd en vele gaten geven de plaatsen aan, waar eens schroeven, bouten en moeren het rijtuig bij elkaar hiel den. De timmerman, die ook in de équippe zit, heeft een groot deel van de dag nodig om de koets rijvaardig te houden. Voor het overige gaat bij de achttien leden van de karavaan de vermoeidheidsfactor een woordje meespreken. Men is namelijk vaak tot diep in de nacht in touw om te zorgen, dat men de andere dag weer verder kan. CHRISTEN VANDAAG 'yo niet gehéél uit het hoofd, dan toch het slot van het gebed kent iedere katholieke Nederlander, hij of zij, hij-tje of zij-tje: „terwijl ik in,de geest aanschouw en overweeg de woorden, die de profeet David U, goede Jezus, reeds over Uzelf in de mond legde: Zij hebben mijn handen en voeten doorboord; zij hebben al mijn beenderen geteld". Niet alléén is het zó, dat koning David en in nog veel hogere mate de profeet Isajas, het lijden van Israels Verlosser ééuwen tevoren aanschouwden tot in de naarste bizonderheden, maar dat Jezus, aan het kruis gespijkerd, de 22ste psalm hard-op begon: „Mijn God, mijn God, zie op mij neer, waar om hebt Gij mij verlaten In die (lange) psalm komen ook de woorden voor van het tellen van de beenderen, gevolg van het feit dat van een aan het kruis geslagene alle beenderen, ook van de borstkast, uitpuilden. Men zou zich kunnen afvragen, of Jezus de gehele psalm heeft uitgebeden. Merkwaardig is toch wel, dat het laatste woord van de psalm ook een van zirn laatste woorden was: „Dat het God was, die het volbracht". WIE WAS KONING DAVID EN MAAKTE HIJ PSALMEN? Koning David regeerde van 1011-972 vóór Christus. Hij was een zoon van Jesse (vergelijk het Kerstlied:: „Er is een roos ontsproten") uit Bethlehem. Hij was een groot regeerder en veldheer. Over zijn fouten pleegde hij levenslang boete. Hij is de voorvader van de Verlosser, de „Zoon van David". David speelde harp en dichtte daarbij verscheidene psalmen (d.i. lofzangen). Het Boek der Psalmen bevat er 150, maar lang niet alle zijn van David, en lang niet alle spreken een chris telijk gemoed aan. Morgen weet U alles Hoofdpijn moet snél weg neem vlug Akkertjes AKKERTJES flitsen de pijn weg (Advertentie). ZOMERKAMPEN VOOR KATHOLIEKE MEISJES Het Katholiek Vrouwelijk Jeugd werk organiseert ook dit jaar weer een aantal zomerkampen voo- meis jes in de leeftijd van 11 tot 17 jaar. De kampen worden gehoiden: van 1 tot 6 en van 15 tot 20 augustu in ,,'t Huis ter Leede" in Sassenheim, het eerste voor meisjes van 14 tot 16 jaar en het tweede voor 13 tot 15-jarigen; in Scheveningen in huize „Plantlust" van 1 tot 6 en van 8 tot 13 augustus, beide voor 11, 12 en 13- jarigen; voor 14, 15 en 16-jarigen van 23 tot 30 juli in Huize „Vrijland" te Epe bij Deventer; te Oosterbeek op de „Trappenhorst" van 6 tot 13 augustus vooi meisjes van 14, 15 en 16 jaar; te Voiswinkel bij Keulen in Duitsland van 23 tot 30 juli en van 30 juli tot 6 augustus, voor 14 tot 17-jarigen. In het dorpje Joseftal am Schlier- see in Beieren (100 km van Mün- chen) organiseert de Wereld Fede ratie van Katholieke Vrouwelijke Jeugd van 30 juli tot 7 augustus een internationaal kamp. Aan die kamp kunnen alleen meisjes van 17 jaar en ouder deelnamen Op het pro gramma staan verschillende uitstap jes o.a. naar de Passiespelen in Ober- ammergau en een bezoek aan het Eucharistisch Wereldcongres in Mün- chen. Voor inlichtingen en aanmelding kunnen belargstellenden zich tot 15 juli wenden tot het K.V.J., afdeling Zomerkampen Springweg R, Utrecht, tel. 030-11146. Uirechtse bussen moeten duurder worden Tariefssiijging ioi 25 pci. B. en W. van Utrecht hebben de raad een voorstel gedaan dat wan neer het wordt aangenomen en het ook van hogerhand geen bezwaren ontmoet een verhoging van de ta rieven van het gemeentelijk busbe drijf met 20 tot 25 ten gevolge zal hebben. In de vergadering, waarin deze ta riefswijziging aan de orde wordt ge steld, zal de Utrechtse gemeenteraad waarschijnlijk ook een rapport be spreken, dat uitgebracht is door het instituut van raadgevende in genieurs te Haarlem („Universe") over de bedrijfsvoering in ga rage en werkplaats. Dit rapport werd ontwikkeld op verzoek van het college van B. en W. Het komt tot de slotsom, dat belangrijke besparingen mogelijk zijn op het materieel, de werkmethoden en de sterkte van het personeel. Een excuus voor het relatief sen en primitief ingerichte kantoren, die van hogerhand niet mochten wor den vervangen door nieuwbouw. De bouw van een nieuwe garage, die al jarenlang dringend nodig was, is daardoor achterop geraakt. OVERSTE THIJS SEN t Donderdag zal te Breda het stof felijk overschot ter aarde worden besteld van luitenant-kolonel F. M. Thyssen, commandant van de le di visie Koninklijke Marechaussee der standplaats Breda. De overste is op dienstreis plotseling overleden op 't hoofdkwartier van de Koninklijke Marechaussee in Den Ilaag. 'Hij is 52 jaar oud geworden. Snelheidslimiet voor Loosdrechtse plassen Het Plassenschap heeft het voor stel tot invoering van een snelheids limiet voor de Loosdrechtse plassen aanvaard. Met ingang van 1 mei geldt voor het gehele gebied der Loosdrechtse plassen voor zover gelegen bin nen de provincie Utrecht een verbod voor het varen met motor boten (zoals race-, glij- en speed boten), die sneller gaan dan zestien kilometer per uur. Het dagelijks bestuur van 't plas senschap kan van dit verbod ont heffing verlenen. Formulieren voor het aanvragen van een ontheffing zijn verkrijgbaar bij het secretari aat van het plassenschap: Achter Sint Pieter 20, Utrecht en bij de secretarissen van de gemeenten Loosdrecht, Breukelen, Loenen en Vreeland. Het breken van een scheermes heeft gisteren tijdens een café-ruzie te Doetinchem hoogstwaarschijnlijk een man het leven gespaard. In een café in de Huber Noodt- straat te Doetinchem raakten drie bezoekers slaags met een woonwa genbewoner. De laatste kwam in het nauw en trok een scheermes, waar mee hij een van zijn tegenstanders een haal over diens gezicht gaf van het oor tot aan de kin en precies daar, op de hals, brak het mes af. De wagenbewoner nam ijlings de benen maar korte tijd later werd hij toch aangehouden. Een 23-jarige inwoner van Utrecht is door de recherohe aangehouden, verdacht van zware mishandeling van zijn echtgenote. De man zou met een priem zijn vrouw steken hebben toegebracht in hals en rug. De vrouw is in zorgwekkende toestand in het Stads- en Academisch Zie kenhuis te Utrecht opgenomen. De politie neemt voorlopig aan, dat de man heeft gehandeld in overspan nen toestand. Niettemin is hij op gesloten en zal hij voor de Officier van Justitie worden geleid. Het „Nationaal Museum voor de Automobiel" te Driebergen, dat za terdag heropend wordt, zal dan over een bijna verdubbelde ruimte be schikken. Naast de reeds bestaande expositieruimte is nu een tweede zaal gereed gekomen, waarin een zeer grote collectie affiches zal worden ondergebracht. Ook de collectie an tieke wagens zal met verscheidene aanwinsten worden uitgebreid. On der meer zullen er vier stokoude „Spijkers" te zien zijn. Een nieuwe aanwinst is ook het eerste DAF-ja, dat destijds in het experimentele stadium vermomd door Brabant reed. Over een maand zal het museum over een derde, thans nog in aanbouw zijnde, zaal kunnen beschikken, waar films voor de mu seum-bezoekers zullen worden ver toond. Deze zaal zal aan ongeveer tweehonderd mensen plaats bieden. Aan de wanden van deze filmzaal zal een aantal exclusieve platen over de historie van de auto worden op gehangen. De honderden vogels, die dood zijn gevonden op de akkers van een Eem- nesser boer, blijken inderdaad door een landbouwvergif vergiftigd te zyn. Het vermoeden van vergiftiging werd bevestigd door een onderzoek ir. het gerechtelijk laboratorium te Den Haag. Daar werd vastgesteld dat de hon derden zangvogels, die in de Eem- nesser polders gevonden werden, ten gronde zijn gegaan aan het eten van in paration gedrenkte haver. Dezelf de haver is gevonden op de akkers van de landbouwer Van K. De man zal worden vervolgd wegens over treding van de vogelwet. Sfem kwijt Mieke Telkamp heeft haar stem verloren. De dokter heeft gezegd, dat zij enige weken niet zal mogen zin gen en zelfs niet praten. Op de helft van een opname voor de grammo foonplaat moest zij gisteren naar huis. 't Kón niet meer. Zaterdag j.L ontdekte zij na het ontwaken, dat er iets met haar stem aan de hand was. 's Middags heeft de dokter haar een spuitje gegeven, waardoor zij toch nog in staat was 't avonds op een uitvoering te zingen. Ook maandagavond heeft zij met moeite nog gezongen. Maar gis teren was haar stem er zo slecht aan toe, dat zij naar een specialist ging die haar het verbod van spreken en zingen oplegde. De deskundige wist nog niet wat er met haar stem aan de hand was. Dat kan hij pas vast stellen als de stembanden, die nu nog gezwollen zijn, weer normale dikte hebben aangenomen. Gistermiddag heeft de zangeres met toestemming van de specialist toch nog gezongen. Men had n.l. een bandopname uit Duitsland meegenomen van het lied „Rimini" waarvan Mieke Telkamp de melodie moest zingen. Midden in de opname liet haar welluidende stem haar in de steek. Zij moest de opnamen doen beëindigen. Ongetwij feld is de zangeres overwerkt. Zij heeft de laatste weken enorm veel gezongen. Vooral ook voor Duitse op namen, die zeer in trek zijn. Gemeente Dpn Haag kan G.S. wel missen Burgemeester en Wethouders van Den Haag willen het college van Gedeputeerde Staten uitschakelen en het toezicht op het bestuursbeleid van de grote steden in handen ge ven van het Rijk, met name van het departement van Binnenlandse Za ken. In de Memorie van Antwoord, volgend op Ihet algemeen verslag van de Haagse begroting, leggen B. en W. deze zienswijze neer in de vol gende alinea: „Hoezeer wij de waarde van het college van Gedeputeerde Staten, met name voor de kleinere gemeen ten, erkennen, menen wij toch dat men zich ernstig moet afvragen, of het niet tijd wordt, althans voor de grootste gemeenten des lands, de uniformiteit der gemeentewet te doorbreken". B. en W. stellen, dat Gedeputeerde Staten op sommige belangrijke pun ten zeker begrip tonen voo. de bij- zonere eisen ie het bestuur van 'n grote gemeente stelt. Anderzijds is het opvallend, dat men op andere punten vaak van een zekere „be voogding" blijk geeft Een Haagse hoofdagent van politie heeft vannacht omstreeks half vier in de Frederikstraat drie schoten ge lost op een man, die hij op heterdaad bij diefstal betrapte. Een collega-agent, die op dit mo ment in de Dennevveg surveilleerde, hoorde de schoten. Even later zag hij de hem bekende 42-jarige muzikant H. B. per fiets de Maliestraat inrij den. Hij hield B. staande en maakte een praatje met hem- De man ver telde toen, dat hij de schoten ook had gehoord, doch ook niet wist wat er aan de hand was. Aan B. was niets bijzonder te merken, zodat hij zijn weg kon vervolgen. Ongeveer kwart voor vijf vervoeg de zich de 42-jarige mizikant H. B. aan het gemeentelijk ziekenhuis aan de Zuidwal, die bij onderzoek een schotwond in het lichaam bleek te hebben. De man werd in het zieken huis opgenomen. Er is geen levens gevaar. Twee mannen uit Roggel (L.) heb ben vier kasteleins voor een totaalbe drag van 500.— opgelicht door munten uit speelautomaten te halen. Een van de kasteleins had lucht van deze praktijken gekregen en waar schuwde een collega. Zij werden toen op heterdaad betrapt. Tegen de man nen is nog geen proces-verbaal opge maakt, omdat de kasteleins geen aan gifte van oplichting hebben gedaan. In Groot-Brittannië is dezer da gen de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen geheel afge schaft. Voor de schatkist betekent dit een verlies van ongeveer zeven mil joen pond per jaar. Dinsdagmiddag is bij een boer derij te Vordingborg (Denemarken) een in Zwitserland geregistreerd par ticulier vliegtuig neergestort en in vlammen opgegaan. De inzittenden, twee mannen en een vrouw zyn om gekomen. Hei aciuele nieuws vroeg méér proiesi lil Antwerpen is zondag een protestmars gehouden door een grote groep jongeren welke gericht was tegen het voortzetten van de proeven met kernwapens. In de stoet werden vele borden en spandoeken meegedragen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5