DUINSTREEK De Gouden Cirkel 1 mei aanstaande wordt zeven verdiepingen hoge assistentendat te Leiden betrokken HET ONTVOERDE FRANSE JONGETJE Nog witter... donderdag 14 april 1960 WOENSDAG 13 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT Bewoners van naburige flats weigeren gehele huur te betalen Eén mei aanstaande worden de 51 woningen van de ilat aan de Boer- haavelaan, nabij de technische school Don Bosco in gebruik genomen- Deze zeven verdiepingen hoge flat, ontwor pen door de Rotterdamse architect Groosman, is bestemd voor de we tenschappelijke staf van de universi taire afdelingen in Leiden, in het bij zonder voor professoren en assisten ten aan het Academisch Ziekenhuis. Nabij deze flat staan nog eens enige bloks met woningen en voorts tien eengezinswoningen, het totaal aan tal woningen bedraagt 141. Het blijkt dat een groep bewoners van de reeds in gebruik genomen flats bezwaar maken tegen de on voldoende afwerking van het com plex. De ramen tochten verschrikke lijk „het is of men op een balcon woont", zei ons een der bewoners; de muren druipen van het vocht. De huürders hebben met het oog op.dit ongerief van de stichting, die deze huizen beheert, gedaan gekre gen minder huur te betalen. Nadat enige verbeteringen waren aange bracht heeft het stichtingsbestuur gemeend weer de gehele huurprijs, die om en nabij de tweehonderd gul den per maand ligt, te kunnen op eisen. De huurders hebben echter in on derling overleg besloten weer het volledige bedrag te betalen als de huizen geen gebreken meer vertonen. Zowel de aannemer (Korswagen, Leiden) als de architect zijn van me ning dat de huizen te vroeg betrok ken zijn. De bouw is aanzienlijk ver traagd en de woningen zijn ook nu nog niet officieel opgeleverd, maar verschillende woningen werden al in het voorjaar 1959 betrokken. KATWIJK PROGRAMMA SCHOOLVOETBAL Op dinsdag 19 en woensdag 20 april a.s. zullen op het terrein van de voetbalvereniging Katwijk aan de Piet Heinlaan wederom de jaar lijkse wedstrijden van het school- voetbaltournooi van de KNVB wor den gespeeld. De algemene leiding berust in handen van de heer A. J. D. van Biezen. Gespeeld wordt in drie klassen, t.w. de lagere scholen, de junioren en de senioren. De wedstrijden van de lagere scho len worden dinsdag gespeeld en de verschillende ploegen zijn verdeeld over 5 poules. Het programma voor deze poules luidt als volgt: A. 9 uur Geref. school Sluisweg-Openbare school; B. 9.30 u.: R.K. school-ds R. P. A. Rutgerssch.; C. 10 uur: Geref. school Sluisweg- Groen van Prinstererschool I; D. 10.30 R. K. school-Chr. opleidings school; E. 11 uur: Groen van Prin stererschool I-Chr. school Valken burg; F. 11.30 Chr. opleidingsschool- ds R. P. A. Rutgersschooi; G. 9 uur Joh. Calvijnsehool-Oranjeschool H. 9.30 De Savornin Lohmanschool-mr J. J. L. v. d. Brugghenschool; I. 10 uur Joh. Calvijnschool-Otto Baron van Wassenaar van Catwijckschool; J. 10.30 Chr. school Valkenburg-De Savornin Lohmanschool; K. 11 uur Oranjeschool-Geref. school Sluisweg; L. 11.30 Chr. school Valkenburg-mr J. J. L. v. d. Brugghenschool; M. 2 uur Groen van Prinstererschool II- school de heer Jagersma Noordwijk; N. 2.30 winnaar poule 1-winnaar pou le 2; O. 3 uur Groen van Prinsterer school II-Zonnebloemschoool; P. 3.30 winnaar poule 3-winnaar poule 4; Q. 4 uur school de heer Jagersma Noordwijk-Zonnebloemschool; R. 4.30 winnaar wedstrijd N-winnaar wed strijd P; S. 5.15 winnaar poule 5 te gen winnaar wedstrijd R De win naar van wedstrijd S zal dan woens dagmiddag om 3.30 op het terrein aan de Panhuysstraat in Noordwijk in het strijdperk moeten treden te gen de winnaar van de groep Noord wijk. Eveneens dinsdag worden de wed strijden tussen de seniorenelftallen gespeeld. Deze zijn verdeeld in 2 poules, namelijk:. 1. Chr. ULO Kat wijk II; R.K. ULO Noordwijk; Visse rij school Katwijk; 2. Chr. ULO Noordwijk; Chr. ULO Ka:wijx 1; Chr. technische school Katwijk. Het programma van deze weistrijden luidt als volgt: A 2 uur Chr. ULO Katwijk II-R.K. ULO Noordwijk; B 2.30 Chr. ULO Noordwijk-Chr. ULO Katwijk I; C. 3 uur Chr. ULO Katwijk II-Visserij school Katwijk; D 3.30 Chr. ULO Noordwijk-Chr. Technische school Katwijk; E 4 uur R.K. ULO Noordwijk-Visserijschool Katwijk; F 4.30 Chr. ULO Katwijk I- Chr. Technische school Katwijk; G 5.15 winnaar poule 1-winaar poule 2. De wedstrijden voor de junioren Worden woensdag gespeeld en zijn ondergebracht in 3 poules, t.w.: 1. R.K. VGLO Noordwijk; Chr. VGLO Katwijk; Chr. ULO Noordwijk; 2. Chr. ULO Katwijk I; Chr. techni sche school Katwijk I; Visserijsch.; Katwijk; 3. R.K ULO Noordwijk; Chr. technische school Katwijk II; Chr. ULO Katwijk II. Het program ma voor deze wedstrijden luidt als volgt: A 9 uur Chr. VGLO Katwijk- R.K. VGLO Noordwijk; B 9.30 Chr. ULO Katwijk I-Chr. techn. school Katwijk I; C 10 uur Chr VGLO Katwijk-Chr. ULO Noordwijk; D 10.30 Chr. TJLO Katwijk I-Visserij- school Katwijk; E 11 uur R.K. VGLO Noordwijk-Chr. ULO Noordwijk; F 11.30 Chr. techn. school Katwijk I- Visserijschool Katwijk; G 9 uur Chr. techn. school Katwijk II-R.K. ULO Noordw.: H 10.30 Chr. techn. school Katwijk H-Chr. ULO Katwijk II; I 11.30 Chr. ULO Katwijk II-R.K. ULO Noordwijk; J 2 uur winnaar poule 1-winnaar poule 2; K 2.45 win naar poule 2-winnaar poule 3; L 3.30 winnaar poule 1-winnaar poule 3. De uitreiking van de prijzen zal onmiddellijk na afloop van de fina les plaats vinden. Weekmarkt. Deze week zal de weekmarkt, in verband met Goede Vrijdag -gehouden worden op don derdag a.s. Sluiting bureaus. De gemeen telijke bureaus zullen a.s. zaterdag de gehele dag voor het publiek ge sloten zijn. Alleen het bureau van de burgelijke stand zal geopend zijn dés v.m. van negen tot 10 uur. fff I' WASSENAAR KASTEEL OUD-WAS SEN AAR VIJFTIG JAAR HOTEL Op 15 april zal het een halve eeuw geleden zijn, dat Kasteel Oud-Wasse naar in gebruik genomen werd als hotel-restaurant. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum is een fraai uit gevoerd jubileumboekje verschenen waarin de geschiedenis van het hotel en van de buitenplaats waarop het Kasteel gebouwd werd (door de jour nalist P. Zonneveld) is beschreven. Het hotel-restaurant Oud-Wasse naar bestaat vijftig jaren, het Kasteel zelf is bijna 80 jaren geleden gebouwd, de buitenplaats „Oud-Wassenaar" is ongeveer twee eeuwen oud. Want in het midden van de 18e eeuw, toen Wassenaar alleen nog maar een heel klein dorpje was rond de oude Dorpskerk aan het Plein met hier en daar een buitenplaats, werd in de woeste duinstreek die zich tus sen Wassenaar en Den Haag uitstrekte een zomerhuis gebouwd, dat de naam „Oud-Wassenaar" zou krijgen. Wie het gebouwd heeft is niet bekend. Maar twee bewoners van het vroegere huis zijn wel bekend gebleven: Mr. Cornells J. de Lange van Wijngaarden en Mr. Guillaume Groen van Prinste- rer. De Lange van Wijngaarden was de Goudse patriot, die in 1787 Prinses Wilhelmina van Pruisen aanhield en belette naar Den Haag te reizen. Hij kocht in datzelfde jaar het buitenhui^ „Oud-Wassenaar" met een park van 76 hectaren. In 1845 kwam het in het bezit van Groen van Prinsterer, die hier 25 jaren 's zomers heeft gewoond en gewerkt „ver van het gewoel der grote steden" zoals het ergens in een biografie te lezen staat. De grote staatsman verkocht in 1871 de buitenplaats. En jammer genoeg werd het historische „Oud-Wasse naar" een jaar later afgebroken. Want de nieuwe eigenaar, Cornelis Jan van der Oudermeulen wenste zich een woning, die wat pracht en praal be treft zou kunnen wedijveren met de vorstelijke paleizen uit die dagen. Van der Oudermeulen was een zeer rijk man. Op jeugdige leeftijd erfde hij een enorm familievermogen dat zijn voorvaderen die bewindhebbers waren geweest van de Oostindische en van de Westindische Compagnie bijeen hadden gebracht. Van der Oudermeulen die onder meer opper stalmeester bij Koning Willem III, lid van de provinciale staten en wethou der van Wassenaar is geweest, liet architect Constantijn Muysken het Kasteel bouwen, een bouwwerk waar voor alleen de allerbeste en aller mooiste materialen die in die tijd ver krijgbaar zijn gebruikt mochten wor den. En zo verrees van 1876 tot 1879 het Kasteel, dat in de bouwwereld van die jaren als een toppunt van luxe werd beschouwd. Tot zijn dood in 1904 heeft Van der Oudermeulen op Oud-Wassenaar ge woond. Na zijn overlijden kwam de kostbare Wassenaarse buitenplaats in het bezit van exploitatiemaatschap pijen, die zich tot doel stelden het verkopen van bouwgrond voor villa's. In deze eerste jaren van deze eeuw 'begon de ontdekking en ontwikkeling van Wassenaar als luxe woonge- meente. Omdat de maatschappij die het vroegere bezit van Van der Ouder meulen geen bewoner voor het Kasteel konden vinden, werd besloten het te gaan exploiteren als luxe hotel. En op 15 april 1910, nadat een dependance met logeerkamers was bijgebouwd, werd „Oud-Wassenaar" als hotel restaurant geopend. Het gedenkboekje verhaalt van de verschillende verbeteringen en uit breidingen die het Kasteel in de loop der jaren heeft ondergaan. Een repu tatie als hotel voor vorsten en groten der aarde kreeg „Oud-Wassenaar", toen in 1934, ter gelegenheid van de begrafenis van Koningin Emma, in 1937 bij het huwelijk van Prinses Juliana en in 1938, bij het veertig jarig regeringsjubileum van Konin gin Wilhelmina het Kasteel werd uit verkozen voor het onderbrengen van vorstelijke gasten der regering. Na de oorlogsjaren waarin de Duitsers beslag legden op het Kasteel voor conferenties en feestelijkheden „op hoog niveau" was Oud-Wasse naar ongeveer drie jaar lang rege ringshotel. En tal van beroemde man nen, wier handtekeningen in het Gouden Boek bewaard zijn hebben er in die tijd als gasten van de regering gelogeerd: Churchill, Paul Reynaud, Montgomery, Beveridge, Generaal Smuts, Doolittle, Trygve Lie, Eden, Bidault, Bevin en vele anderen lo geerden er. In de vijftiger jaren werd de huidige directeur, de heer G. de Graaf met de directie belast. Hij stelde een groots plan op voor modernisering van het bedrijf en voerde dat systematisch uit. Er kwamen voor het eerst in het kasteel zelf logeerkamers beschik baar, onder andere de kostbare prin sensuite, waarin sedertdien Kroon prins Akihito van Japan, President Tubman van Liberia en Premier Nehroe van India logeerden. De nieuwe directeur zorgde voor grootse evenementen, die het Kasteel opnieuw tot in heel het land en daar buiten bekendheid gaven: de mode shows van wijlen Jacques Fath, een schilderijententoonstelling, een post zegeltentoonstelling e.d. Kasteel Oud-Wassenaar bleef be- Omtrent de ontvoering van Eric Peugeot wordt het volgende mede gedeeld: De negentienjarige kinderverzorg ster, die zich op vijftig meter afstand van de speeltuin bevond, kwam tegen vijf uur eens kijken en ontdekte dat Eric er niet meer was. Geschrokken vroeg zij aan de zeventienjarige Jean- Philippe waar zijn broertje Eric was .,Een mijnheer heeft hem meegeno men", antwoordde hij. Daarna haastte het meisje, dat in gezelschap van de chauffeur van de heer Peugeot was, zich naar het club huis, tweehonderd meter verder. De ouders, die een partij golf speelden v/erden onmiddellijk gewaarschuwd De vrouw van de directeur van de golfclub vond op het terrein van de ontvoering een witte envelop met het opschrift: „Uiterst belangrijk". Daar in bevond zich een getypte brief in schikbaar voor regeringsbanketten en diplomatenrecepties, maar werd ook na de charterperiode weer hotel voor zakenman en toerist. Een hoogtepunt in het bestaan van het hotel werd verleden jaar zomer de receptie, die Z.M. Boudewijn, Koning der Belgen, in de salons en de fraaie tuin van het Kasteel aan bood aan 1200 in Nederland wonende Belgen. Het proces van aanpassing aan moderne eisen, zonder aantasting van de romantische sfeer In het Kasteel, is sedertdien voortgegaan en zal wel steeds blijven voortgaan. En daaraan is het te danken dat Oud-Wassenaar terecht genoemd wordt een van de pronkstukken van de Nederlandse hotellerie. Ter gelegenheid van het gouden jubileum heeft de heer L. Thurkow die reeds sedert 1924 eigenaar van het hotel is -- gisteravond een diner aangeboden aan enkele autoriteiten, onder meer de staatssecretaris van Economische Zaken, Z.Exc. Dr. Veld kamp en de directeur-generaal voor Middenstand en toerisme, Drs. J. F. H. Wijsen. Donderdagmiddag zal een receptie worden gehouden. N00RDWIJKERH0UT Overleden: Jacobus P. Klouwens, 78 jaar, echtgen. v- A. Schneider; Willem Jansen, 81 jaar, wednr. v. W. M. de Bruin; Jacobus van Aart, 54 jr. echtgen. v. M- R. Horn; Petrus van de Ploeg, 75 jaar, edhtgen. v. A. M. de Hollander. NOORDWIJK Doortje Duindam jeugdkampioene Gisteren werden de clubkampioen- schappen turnen I960 van de Noord wij kse Gymnastiek -en Sportvereni ging MSV georganiseerd. Bij de dames wist Mieke Bouhuis na een enerverende strijd op de eer ste plaats beslag te leggen, vóór Trudy van den Berg, die op verras sende wijze de tweede plaats voor zich opeiste. De uitslag luidde verder: 3. Anne- lies Alkemade; 4. Greet van Rhijn; 5. Tineke van den Berg en 6. Annie van den Berg (vorig jaar kampioene). Bij de jongere meisjes werd Doortje Duindam eerste, gevolgd door 2. An nie Riemvis en 3. Ria Caspers- Na afloop van de wedstrijd reikte de heer F. L. Boelen, voorzitter van het hoofdbestuur van MSV, de prij zen uit. Spr. gewaagde van het op merkelijk gestegen turnpeil en com plimenteerde de kampioenen, die beiden een prachtige medaille ont vingen. Clubkampioene Mieke Bouhuis kwam tevens in het bezit van de fraaie wisselbeker. Mieke Bouhuis is een der meest getrouwe leden van MSV. Zij kwam reeds in 'grote bondswedstrijden voor MSV uit en is zelf leidster van twee kleuterafdelingen van MSV. De kam pioene is een veelzijdig turnster, die o.m. uitblinkt in rhytmische gymnas tiek. Bijzondere woorden van dank richtte de heer Boelen tot de tech nisch leider, de heer B. J. H. Boers en de jury. Excursie „Vogellust" Door de vereniging van vogelhouders „Vo gellust" te Noordwijk wordt op Tweede Paasdag een excursie geor ganiseerd onder de deskundige lei ding van de heer A. J. Deelder, bos bouwkundig ambtenaar bij het Staatsbosbeheer. De heer Deelder zal de deelnemers rondleiden over het bekende histo rische landgoed „Offem". Ieder, die belangstelling heeft voor deze excursie wordt door „Vogehust" uitgenodigd om op Tweede Paasdag, te 7 uur voorm. aanwezig te zijn bij de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk- Binnen. rode hoofdletters, waarin binnen 48 uur een losprijs van circa 375.000 gulden werd geëist. De moeder van het kind viel flauw toen zij het nieuws hoorde. Het meisje waarmee Eric speelde voor zijn ontvoering, zei dat de mijn heer die Eric had meegenomen er helemaal niet boos uitzag. De 81-ja- rige tuinman vertelde dat hij tegen vijf uur 's middags een zwarte 403 (Peugeot) zag stilhouden aan het eind van de tuin. Er zaten twee mensen in de auto. Hij had er verder niet op gelet en na tien minuten was de auto weer vertrokken. Ontvoering kan in Frankrijk ge straft worden met de doodstraf of dwangarbeid. De politie deelde later mee, dat op een zandhoop in de speeltuin een brief van de ontvoerder aan de va der van het kind was gevonden. Daar in werd gedreigd dat het kind zou worden gedood als 'e politie op de hoogte zou worden gébracht van de ontvoering. (Advertentie) 3000 MISSIE-ZELATRICEN OP NEDERLANDS INITIATIEF IN ROME Onder leiding van de z.e. heer M. Terwindt, directeur van het groot seminarie van Haaren, vertrekken vrijdag 855 rrissie-zelatricen per trein naar Rome om daar met ruim 2000 collega's *»it 12 West-Europese landen deel tr nemen aan een inter nationaal treffen van helpers en helpsters der Pauselijke Missiewer ken. Het initiatief hiertoe is uitge gaan van Nederlandse missie-zela- tricen. Uit ons land komt de grootste groep. Daarop volgt Duitsland met 700 zelatricen onder 'eiding van de directeur der Missiewerken in Duits land, Prélat dr Klaus Mund uit Aken, die ook de algemene leiding der verschillende plechtigheden in Rome heeft. De kleinste groep zelatricen komt uit Frankrijk. Slechte weinig missie helpsters daar blijken over voldoen de geld te beschilken om de reis- en verblijfkosten in Rome te kunnen betalen. Een paar dagen geleden is mgr H. J. J. van Hussen, directeur der Pauselijke Missiewerken in Neder land, reeds naar Rome vertrokken om daar de nodige voorbereidingen te treffen voor de Nederlandse ze latricen. Coöperatieve Raiffeisenbank VALKENBURG Z H In verband met Goede Vrijdag wordt de zitting in de Chr. Kleuterschool deze week gehouden op van 7.309 uur. HET BESTUUR <2? Hong. student zoekt een familie om gezellig mee te praten. Br. onder no. 5939 bur. v. d. blad. Gevr. werkster, 1 och tend in de week. Kantoor boekhandel Gebr. Winter, Stationsweg 18. Aanmelden van 7—8 uur Asserstraat 22, Leiden. Lampc vraagt voor spoe dige indiensttreding één cas- sière. Breestraat 161. 32* Hotel Hooghduyn, vraagt voor direct nog 2 kamer meisjes en vergevorderd kok. Hoog loon. Aanmeldin gen: Kon. Wilhelmina Bou levard, Noordwijk aan Zee, telef. 3237. <3? Aangeboden: centrifuge, zo goed als nieuw, merk AEG, van 260.— voor 160.—, 220 V. v. d. Waalsstraat 38, Leiden. 3? Voor uw vacantierelzen. Nieuwe automobielen z. chauffeur. Uw vacantlereis per auto is goedkoper dan U denkt. Mogen wij dat eens voorrekehen. Autoverhuur bedrijf „Souplesse", Veurse- weg 14, Voorschoten, telef. 01717—2631. Aangeboden: scooter Lambretta. Moet nagekeken worden, prijs 100.—. Na 19 uur: Tulpenstraat 16, Sas- senheim. 5? Volkswagen bestel '54, Mechanisch in goede staat, prima banden. Valk a. d. Haagsche Schouw, Voor schoten, tel. 25191—K 1710. 3S1 Aangeboden: div. goede tweede hands naaimachines, waaronder hand- en trapma- chines. Met garantie, vanaf 25.Naaimachinehandel Rooyackers, Leemansstraat 31, Leiden. 3? Philips bandrecorder te koop aangeboden, wegens vertrek, van 725— nu 185. compleet met Philips micro foon, 2 opnamebanden; speelt prima. Radio Wira, Haarlemmerstraat 91. 3? Lampe vraagt een huis houdelijke hulp van half 9 tot half 3. Breestraat 161. Aangeboden: Morris '54, in goede staat, prima lak, geen olieverbrulk; benzine 1 16; deskundig onderzoek toegestaan en Solex ln prima staat. Rijn en Schiekade 83.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3