w Debat over Nieuw-Guinea en met tevredenheid zonder moties gesloten „Waf hebben jullie me nou gebakken?.. Dokter Claudia (34) WEES HEER VOOR DE HEER Brand in Utrechts openbare leeszaal Zoeterwoudse raad besluit tot opbellen rijverbod op Watertje DONDERDAG 7 APRIL 1960 DE LEIDSE COURAN'l PAGINA 8 Tijdens een tocht van een dag: door Drente heeft H.K.H. prinses Irene woensdag o.m. in Roden een nieuwe landbouwhuishoudschool in gebruik gesteld. Zij deed dit door uit de oven van een fornuis een door de leerlingen gebakken taart te halen. (Foto). Op de achtergrond burgemeester M. Bus- hoff van Roden. Overijselse ambtenaren werken maar vijf dagen in de week deze zomer Met overwerk „gekocht'" De Overijselse provinciale ambte naren zullen gedurende het zomer seizoen des zaterdags vrij zijn. Het betreft hier een proef. Uiteraard moeten deze vrije zaterdagen wèl worden ingelopen: acht maanden lang moeten de ambtenaren 's mor gens een kwartier eerder beginnen. „Wel wat erg duur gekocht" vindt een deel van het provinciaal perso neel De proef betreft alle zaterdagen in de maanden juni tot en met augustus. Dat zijn er dus dertien. Eerste vrije zaterdag: 4 juni, laatste: 27 augustus. Het vroegere aanvangsuur Is op 1 april ingegaan. Tot en met 31 de cember moeten de ambtenaren om kwart over acht beginnen in plaats van om half negen. Voor de ambte naren in de buitendienst is een af wijkend inloop-schema ontworpen: van 1 april tot en met 15 september een half uur eerder beginnen. Na 15 september zouden de buiten dienst-mensen namelijk tè vroeg buiten zijn. „Het besluit van Gedeputeerde Sta ten is niet onverdeeld enthousiast ontvangen. Een aantal ambtenaren vindt die dertien vrije dagen toch maar duur betaald." CHRISTEN VANDAAG |~\e beleefdheid (ook in het verkeer!), de hoffelijkheid, het U zich niet op de voorgrond dringen door luidruchtig of aanmatigend optreden, dat alles stempelt iemand tot een man van beschaving, tot een deftige heer of vrouw, ook al heeft men geen cent en hoort men niet tot de bovenlaag van de „upper ten". Het is merkwaardig te lezen (evangelie van heden), dat Christus op die, wat men noemt, burgerlijke be leefdheid prijs stelde en er ronduit aanmerking op maakte, dat hij niet met de onder beschaafde mensen gebruikelijke hoffe lijkheid werd ontvangen in het huis van de aanzienlijke Si mon. „Simon, Ik heb u iets te zeggen" (Lukas 7, 40). Mis schien zegt O.L. Heer dat ook tot ons, ook al heten we geen Simon. Want hoe gedragen wij ons nu ten opzichte van Hem in ons leven! Uit het boek Leviticus: „Door wie tot Mij nade ren, wil Ik als heilig worden erkend" (10, 3). PET AF VOOR DE KERK? Er worden veel minder, petten (en dan zonder klep) en hoeden gedragen dan voorheen. Het is een sportief gebruik althans in Nederland even de hoed te lichten of „aan te slaan" bij het voorbijgaan van een kerk, uit beleefdheid jegens Christus, of als men geen hoed heeft, even te groeten. Het wordt zie bovenstaand verhaal zeer op prijs ge steld! Karei Doorman wèl vlagvertoon De Tweede Kamer heeft gisteren de beraadslagingen over de begro ting Nieuw Guinea voortgezet. Men sprak over de wijziging van de be windsregeling, het verslag van de parlementaire missie 1957 en het verslag over de onwettige censuur. Aan het slot van de debatten kon men vaststellen, dat aan minister Toxopeus en staatssecretaris Bot de gehele zege was gelaten. Er was zelfs geen motie over het onderwijs, en deze werd toch wel verwacht. Slechts de pacifistisch socialisten, die willen dat Nieuw Guinea maar aan Indo nesië geschonken wordt, gaven te kenen van ontevredenheid met het beleid. De socialisten lieten gematig de taal horen. Een van hun woordvoerders, de heer De Kadt, was eerst van plan geweest een motie in te dienen over de termijn waarbinnen het zelfbe schikkingsrecht gerealiseerd moet zijn; hjj zag er van af. Veel is er ook gisteren nog gezegd over de verde ling van de openbare en bijzondere scholen. De Kamerleden, die aan 't Een felle brand heeft gisteravond gewoed in het gebouw van de open bare leeszaal in Utrecht, tegenover de Dom. De brand werd omstreeks half tien ontdekt, doordat uit de zol derramen van de bibliotheek rook kwam. De brandweer rukte met groot materieel uit en bestreed het vuur met acht stralen. Ook werd een waterkanon geleid ever veertig meter hoge brandladders. Het vuur, dat zich tussen twee vloe ren had genesteld, vond later gretig voedsel in een ruimte, waar het ar chief was gevestigd en waar ook voorraden papier stonden opgesla gen. Toen de vlammen door de zol derverdieping sloegen, vond de brand uitbreiding in een torentje, dat op dit uit 1911 daterende gebouw staat. De brandweer slaagde er in, het vuur te localiseren. Omstreeks elf uur was men de brand meester en kon met nablussingswerk worden begonnen. De zolderverdieping is onlangs vol ledig gerestaureerd. Op de afdeling administratie, recht onder de zolder, stonden duizenden boeken opgesla gen, waarvan de meeste nog geheel nieuw. De zes meisjes, die bezig wa ren met het ruilen van de boeken, hebben met assistentie van enkele bezoekers een deel van de voorraad boeken kunnen overbrengen naar de studiezaal, die niet veel kans liep op waterschade. Door de enorme hoe veelheid water, die de brandweer in het vuur stortte, is de waterschade evenwel in andere delen van het ge bouw bijzonder groot. Over de oor zaak van de brand tast men nog in het duister. Op het terrein van de brand was ook Utrechts burgemeester, jhr mr C. J. A. de Ranitz, aanwezig. woord kwamen, zeiden dat zij de ontwikkeling scherp in de gaten zullen houden, maar uit hun woor den sprak ook wel vertrouwen in 't overleg, dat tussen gouvernement, zending en missie gepleegd wordt. Over de instelling van de Nieuw- Guinea-raad zei men nog, dat dit zitting-jaar voorstellen aan de Ka mer gedaan zullen worden. Een en ander werd tenslotte zonder hoof delijke stemming aangenomen. De PSP-leden lieten aantekening ma ken van hun tegenstem. De commu nisten waren er op dit moment niet meer. Karei Doorman. Tijdens het debat heeft de opposi tieleider mr J. Burger (PvdA) ge waarschuwd tegen het plan het vliegtuigmoederschip „Karei Door man" naar Nieuw-Guinea te zenden. Zijn grootste bezwaren waren ge richt op de kosten. Die feis kost meer dan de Louwerszee. En het blijkt nu toch wel duidelijk, dat de NAVO het schip kan missen. Met vlagvertoon heeft deze onderneming niets te maken. He schip dient als transportmiddel om vliegtuigen naar Nieuw Guinea te brengen". De minister zei, dat voor Nieuw Guinea deze reis wel degelijk vlag vertoon betekent. Men wil aanne men, dat Nederland dit gebied niet vergeet. Versterking van de verde diging daar is hard nodig. De NAVO is volledig op de hoogte van deze tocht. Men heeft het schip vandaag niet nodig, maar in oorlogstijd heeft het wel degelijk een bestemming. Volksgezondheid. In de Tweede Kamer is gisteren ook over de volksgezondheid gespro ken. De specialisten van de verschil lende fracties grepen de kans wat langer en grondiger te spreken over dit onderwerp. De heer De Vreeze (KVP) gaf interessante cijfers over de verpleegbehoeftigen in Neder land, waarvan het getal 400.000 be draagt. Zestig procent van de chro nische zieken is jonger dan 45 jaar. „De noden verschuiven" zei hij, „maar worden niet minder. De volksgezondheid wordt in ernstige mate bedreigd door de vervuiling van de atmosfeer bij stedenconcen- traties". De heer Lamberts (PvdA) vroeg onder meer of bij het opstel- RECORD BOSSCHE VEEMARKT Op de Bossche veemarkt is gisteren het aanvoerrecord gebroken door de aanvoer van 9.617 stuks vee Het vo rige record van 9.261 stuks, dat en kele jaren geleden behaald werd, is nu dus met 356 stuks overschreden. VEENBRAND IN SEVENUM Een grote brand heeft gistermiddag en gisteravond enkele honderden ha. heide in het gebigd van Mariaveen, gemeente Sevenum, veranderd in een zwartgeblakerde woestenij. In het snel aanwakkerende vuur vonden verschillende reeën gn een groot aantal vogels de dood. Ook een hoeveelheid turf ging verloren. Twee grote werkkampen konden echter be houden blijven. len van de hoogovens nabij Rotter dam met de belangen van de volks gezondheid rekening wordt gehou den. Ernstige woorden werden ook gesproken over de tandheelkundige verzorging, De heer Lamberts acht fluorisering van het drinkwater no dig. Lesvliegtuig neergestort, piloot omgekomen Vanmorgen is, kort na de opstij ging van het vliegveld Zuid-Limiburg te Beek, een vliegtuig van de Rijks luchtvaartschool verongelukt. Het toestel was een der onlangs in ge bruik genomen eenmotorige Saab naar men tot nu toe aanneemt, kort na de opstijging in een vrille zijn ge raakt, tengevolge waarvan het ter aarde stortte. De leerling-vlieger, voor zover thans bekend enige inzit tende, is daarbij om het leven geko men De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, onder wie de Rijksluchtvaart school als afdeling van dienst res sorteert, deelde desgevraagd mee, dat dit het eerste ongeval met dode lijke afloop is dat in negen jaar met een toestel van de Rijksluchtvaart school is gebeurd. Wat lezers schrijven DANSTOERNOOI OP PAASZATERDAG Hillegom, 6 april Naar aanleiding van het Interna tionaal Danstoemooi, dat op Paas zaterdag in Treslong onder auspiciën van het VW gehouden wordt, wil len wij, de katholieke jongeren, uit Hillegom gaarne enige opmerkingen maken. Het VVV is een door de gemeente gesubsidieerde instelling. Deze sub sidiegelden worden betaald door mensen van verschillende gezindten. Moet het VVV dan geen rekening houden met de overtuiging van die mensen? Door op de vooravond van Pasen een dan -toernooi te organise ren kwetst zij de gevoelens van de katholieke jeugd. Zij gaat lijnrecht in tegen de principes van diegenen, die het VVV in stand houden. Met dank voor plaatsing, J.K. en K.A.J. 36 aandelen van de N.V. Bank van Ned. Gem. groot elk 1000,waar- yan 10% moet worden gestort. Naar aanleiding van het voorstel van de heer Van der Geest in de vo rige vergadering om het rijverbod op het Watertje op te heffen steUen B. en W. voor hiertoe niet te beslui ten, omdat 1. het een doodlopende weg is; 2. er zeer moeilijk gekeerd kan worden en 3 de walkant zeer slap is en verzakkingen dus niet zijn uitgesloten. Nu kunnen bij het ver lenen van ontheffing voorwaarden worden opgelegd, waardoor de hier voor genoemde bezwaren tot een mi nimum blijven beperkt. Waarschuwing door borden De heer Van der Ploeg wijst er Op, dat door het plaatsen van verschil lende borden bij openstelling het zelfde wordt bereikt. Spr. stelt dan ook voor het rijverbod in te trekken en bij de Bakkersbrug de volgende borden te plaatsen a. doodlopende weg, b. maximumsnelheid en max. wieldruk. De voorzitter wijst er op, dat de contróle op de wieldruk niet moge lijk is, omdat er in deze gemeente geen enkele gelegenheid is om de wieldruk te controleren. De heer Van der Ploeg wil dan een apparaat ter beschikking van de politie stel len. waardoor '"eze controle wel mo gelijk wordt. De heer Van Diemen wil bij even tuele openstelling, het Watertje dan toch als B-weg aanwijzen, waardoor al direct een breedtebeperking aan de wagens wordt opgelegd. De heer Van Vliet wijst erop, dat bij open stelling alle risico's voor de gemeen te zijn. Als er dan een wagen in het water terecht komt, kan de gemeen te het betalen. Ook de voorzitter v/ijst op de zeer grote consequenties voor de gemeente. Na een lange be spreking wordt besloten het rijver bod op te heffen. Burgemeester en Weth. zullen nader bezien welke borden zullen moeten worden ge plaatst en in de vólgende vergade ring met een voorstel terzake ko men. Tegen stemden de beide wet houders (Kraan en Van Hofwegen) en de heer Van Mil. Aan de R.K. Woningbouwver. St. Willibrord worden verkocht ver schillende percelen grond voor to taal 158.000,—. De heer Van Mil meent, dat deze verkoop een verla ging van de huren ten gevolge zal hebben. De voorzitter wijst er op, dat de huren van deze woningen worden vastgesteld door de Min. van Volkshuisvesting. Dit zal dus moe ten worden afgewacht. Ten behoeve van de uitbreiding van het Dorp wil de prov. water staat de doortrekking van de prov. weg nr. 17 meer westwaarts verleg gen. Als voorwaarde wordt gesteld, dat de gemeente dan een gedeelte van de oude prov. weg overneemt voor het nog niet afgeschreven ge deelte van de kosten van aanleg. Dit bedraagt 259.000,Met algemene stemmen wordt het voorstel van B. en W., om hiertoe te besluiten, aan genomen, De woningen Hoge Rijndijk nrs 293, 295 en 297 worden onbewoonbaar verklaard. Aan het gemeenteperso- neel wordt een uitkering ineens toe gekend van 3% van de maandwedde over het eerste kwartaal I960. VoOrzieping landbouwschool De lagere landbouwschool aan de Hoge Rijndijk moet» noodzakelijk worden uitgebreid. Aangezien voor lopig geen bouwvolume kan worden verleend voor de definitieve uitbrei ding zal voorlopig een houten ge bouw worden opgetrokken op het in aanleg zijnde sportterrein aan de Ho ge Rijndijk. De kosten hiervoor zul len bedragen 54.630,De onder- wijsvereniging van de L.T.B. is be reid een garantie te geven, dat zij dit gebouw voor 8 jaren zal huren tegen 8% "an de stichtingskosten per jaar. B. en W. stellen voor een krediet hiervoor te verlenen van 54.360,en het gebouw, na ge reedkomen, aan genoemde onder- wijsver. te verhuren. Met algemene «temmen wordt hiertoe besloten. Bij de rondvraag vestigt de heer De Graaf nog eens de aandacht van B, en W. op het zeer gevaarlijk punt bij de opritten naar de rijksweg 4a aan de Hoge Rijndijk. Er is weer een ongeluk met dodelijke afloop ge beurd. De voorzitter antwoordt, dat de rijkswaterstaat hier alleen de no dige maatregelen kan treffen. Er is een statistiek ingezonden van de on gevallen die aldaar reeds hebben plaats gehad. Er zal nog eens worden aangedrongen op het treffen /an de nodige voorz.eningen. Hierna slui ting. Reinigingsrechten verhoogd ROELOFARENDSVEEN Gouden echtpaar J. Kuipers-Akerboom Gisteravond kwam de raad van Zoetërwoude in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester H. J. J. A. Smeets. Bij de ingekomen stukken bevond zich de door G.S. goedgekeurde be groting van de gemeente voor het jaar 1960. Aan de Chr. landbouwschool te Rijnsburg wordt over het jaar 1959 een subsidie verleend van 25.05 voor 3 leerlingen uit deze gemeente. B. en W. stellen voor aan de Stich ting maatschappelijk werk alhier een subsidie te verlenen van 50% van de geraamde uitgaven tot een be drag van 3.727.15. Op voorstel van de kath. fraktie wordt besloten deze subsidieverlening aan te houden in afwachting van het jaarverslag van deze stichting. De Maatschappij voor toonkunst ontvangt een subsidie voor 9 leer lingen tot een bedrag van f 216, Aan het Medisch opvoedkundig Bureau te Leiden wordt een subsi die over 1959 verleend van f 197.68. In de kosten van de restauratie van de R.K. kerk aan de Hoge Rijndijk wordt een subsidie verleend van 10.000,af te schijven in 25 jaren. De heer H. J. van Mil is verheugd, dat het voorstel van B. en W. tot het verlenen van die subsidie met algemene stemmen is aangenomen en spreekt de hoop uit, dat het de eind streep (G.S.) zal halen. 5-Meiviering B. en W. stellen dan voor in ver band met de a.s. 5 meiviering aan de Oranjevereniging op het Dorp en aan het Oranjecomité aan de Hoge Rijndijk een extra subsidie te ver lenen van 0.60 per kind voor de tractatie. Het Oranjecomité aan de Hoge Rijndijk vraagt bovendien nog een bedrag van f 150,—, aangezien de jaarlijks te houden collecte voor de Oranjefeesten nu niet kan door gaan, omdat er reeds gecollecteerd moet worden voor de aütotocht Oude van Dagen. De heer Van der Ploeg zou gaarne weten hoe deze feestviering zal plaats hebben. Spr. vraagt zich af of hier geen taak voor de gemeente ligt? De voorzitter is van mening, dat de feestviering moet uitgaan van de bevolking. Dit is ook de bedoe ling van de regering. Er is behoor lijke samenwerking tussen het Dorp en de Hoge Rijndijk. Met algemene stemmen worden béide subsidies toegekend. De Bezoldigingsverordening en de rechtspositieregelingen worden over eenkomstig de voorstellen van B. en W. gewijzigd. De reinigingsrechten worden gebracht op 10,per jaar, welk bedrag nog verhoogd wordt met 1,per jaar v^or de van ge meentewege beschikbaai te stellen vuilnisemmer. De heer Van Mil vindt, dat het een dure geschiedenis wordt. De aanschaffing van de draai trommelvuilnisauto voor de gemeen te en de reinigingsrechten voor de bevolking. De heer Van der Ploeg is het hiermede niet eens. Als de ge meente voor 0.20 per week twee maal het vuil ophaalt dan is dit geen onoverkomelijk ezwaar voor de mensen. Ged. Staten zijn van me ning, dat de bewoners van de Noord- Aa, naast de kosten van de huisaan sluitingen, ook een gedeelte van de hoofdbuis moeten betalen. B. en W. hebben op verschillende gronden aangevoerd, dat deze afgelegen boer derijen over goed water moeten kun nen beschikken. Voorgesteld wordt dan ook hierop niet in te gaan en hiervan aan Ged. Staten mededeling te doen. Met algemene stemmen wordt aldus besloten. Een krediet wordt verleend van 1.074,voor het aanbrengen van een straatverlichting op de laan van Van Beveren en de Laan van Wesse. lingh aan de Hoge Rijndijk. Even eens wordt besloten tot aankoof> van Op 28 april a.s. gaan in het aan Alkemade toegevoegd gebied op de Zuidhoek no. 5 te Roelofarendsveen de vlaggen uit tergelegenheid van het gouden huwelijksfeest van Jaap Kuiper (79) en Petronella Aker boom (70). Mochteq zij tot voor kort nog onder het gemeentelijk bestuur van Woubrugge staan, niemand zou toch durven beweren dat het geen rechtgeaarde Veenders zijn. Wij her inneren ons uit onze jeugdjaren nog de stoere figuur van Jaap Kuipers op -de „baggerpraam" en ingewijden weten, dat dit geen lichte bezighe den waren om* uit het Braassemer- meer de veengrond op te baggeren, welke men voor de tuindersbedrij- ven nodig had. Thans ruim 79 jaar»,oud doet de gouden bruidegom het iets rustiger, maar met zonsopgang ook in de zomerdag is hij uit de veren om werkzaam te zijn op zijn tuinders bedrijfje. De gouden bruid is nog goed ge zond en doet met haar 70 jaren ge heel zelfstandig het huishouden. Al- •leen met de ogen begint het wat te tobben. Uit het huwelijk werden 13 kinderen geboren, waarvan er 11 nog in leven zijn. Dit grote gezin van 9 dochters en 2 zonen hebben het bruidspaar ongetwijfeld wel eens voor problemen gesteld, maar met rechtmatige trots kunnen zij nu te rugzien op een nageslacht van 49 klein- en 4 achterkleinkinderen. Heden 7 april zijn de bruidsdagen ingegaan. Op 28 april zal het bruids paar, dat op divarse plaatsen in Roe lofarendsveen woonachtig is geweest ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken, 's Morgens te 10 uur de gezongen H. Mis in de Parochiekerk St. Petrus Banden, waarna men ge durende de dag in café „De Haven" het bruidspaar zijn gelukwensen kan aanbieden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8