SUEDE Onderscheiding voor de heer J. v. Zijp Vacantie Kon. Gezin Prinses Irene bracht bezoek aan Drente PR0EF1RV^ Honderden vogels door ver giftigde haver omgekomen Een heitje voor de vluchtelingen Meerlo schaft hand en spandiensten af LANDBOUWER WILDE OOGST BESCHERMEN Restauratie van „Paleis op de Dam'' DONDERDAG 7 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 VEERTIG JAAR BIJ DE LEIDSE COURANT Warme hulde Uit handen van wethouder S. Men ken ontving gistermiddag in de com- missarissenkamer van de Leidse Cou rant de rotatiedrukker, de heer J. v. Zijp, de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De jaren 19191920 waren goede jaren voor de courant. Toen immers traden personeelsleden toe tot het be drijf, die er nu de oorzaak van zijn, dat in de loop van betrekkelijk korte tijd zes jubilea achtereen gevierd kunnen worden. Gisteren stond de heer J. van Zijp, rotatiedrukker B. voor het „front der troepen" Hij werd gehuldigd wegens het feit, dat hij veertig jaar aan de N.V. verbonden is. De jubilaris was vergezeld van vrouw en kinderen. Eerste spreker was de vice-presi- dent-commissaris, de heer J. C. J. Lambermont (de president-commis saris, de heer M. P. van der Weijden, v/as verhinderd) die in gedachten te rugging tot de gedenkwaardige dag, waarop de heer Van Zijp als zeven tienjarige het bedrijf betrad. „Hij koos de Leidse Courant, is haar trouw gebleven en was één van de mensen, die er aan medewerkten, de katholie ke pers in Nêderland op te werken tot de plaats, die zij thans inneemt. Dat de jubilaris verantwoording ge schonken kon worden bleek uit de functie, die hem al spoedig werd toe vertrouwd, die van rotatiedrukker, een van de sleutelposities in de tot standkoming van een krant. Hij. te kende de heer Van Zijp als een rustig werker, die steeds tot helpen bereid is. Ook mevr. Van Zijp betrok hij in de hulde.. De directeur van de Leidse Courant, de heer J. F. J. M. Koens, sprak in zijn rede van de vernieuwingen, die binnen het gebouw plaats vinden en waarvan een groot deel in de afdeling van de jübilaris terecht is gekomen. Verbouwing van de krant zal waar schijnlijk vóór deze zomer nog aange vangen worden. Hij deed een beroep op alle bedrijfsgenoten extra-produc tief te zijn. Van de jubilaris zei hij onder meer, dat deze onopvallend, maar goed zijn weg gaat. Bescheidenheid tekent zijn persoon en zijn arbeid. Hij is een goed collega en is de verantwoordelijkheid nooit uit de weg gegaan. De heer Koens sprak ook over het werk dat de heer Van Zijp deed als lid van de Katholieke Actie en de R.K. Kies vereniging. Met de wens, dat het de jubilaris gegeven mag zijn, de komen de zeven tot acht jaar vóór zijn pen sioen in gezondheid en activiteit door te brengen en met een felicitatie tot mevrouw Van Zijp en de kinderen overhandigde hij een geschenk onder couvert. Namens de personeelscommissie sprak de heer H. de Graaf, die her inneringen opriep aan de eerste ken nismaking en de jaren van goede sa menwerking en collegialiteit die daar op volgden. Hij overhandigde het ge schenk van het technisch personeel: een tafelkleed. De hoofdredacteur, de heer L. C. J. Roozen, noemde de rotatie de „kraamkamer" van de krant. Van deze geboorte heeft de redactie het vaderschap, de heer Van Zijp was steeds met succes de rol van genees heer, die het kind ter wereld moet brengen, toegewezen. Hij dankte de neer Van Zijp voor het goede werk, dat deze heeft gedaan, kundig en on verstoorbaar vriendelijk. Wethouder S. Menken, wees op.de oude relaties, die hij met de jubila ris heeft, onder meer herinnerd aan „Rapenburg 52", de St. Jozefge zellen. Er waren enige andere per soonlijke redenen voor hem de jubi laris persoonlijk te komen geluk wensen, maar de voornaamste reden was toch wel, dat de burgemeester ook deze jubilaris aan Hare Majesteit de Koningin had voorgedragen voor een onderscheiding en dat hij thans de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau mocht overhandigen. Applaus volgde op deze woorden. De heer L. v. d. Meer, die namens redactie en administratie een kist si garen overhandigde, gewaagde van de prettige samenwerking en de be reidheid van de jubilaris te helpen daar waar het nodig was. Laatste spreker was de heer A. Swanen, gepensioneerd oud-drukker van de krant, waarna de heer Van Zijp alle sprekers afzonderlijk be dankte voor de vriendelijke1 woorden en voor de geschenken. Onder de gelukwensen was een te legrafische felicitatie van de oud-di recteur van de Leidsche Courant, de heer C. Ml van Hamersveld. MINISTER KLOMPé OVER SPIJTOPTANTEN. In de Eerste Kamer heeft minister mej. mr. Marga Klompé gisteren ver klaard, dat er tussen haar en de mi nister van justitie geen onenigheid bestaat over de toelating der spijtop tanten. Haar departement zal onge twijfeld méér spijtoptanten uit Indo nesië kunnen opvangen dan thans het geval is, maar zij kan de argumenten van minister Beerman voor beperkte toelating billijken. Het ligt in het voornemen van het koninklijk gezin, Tweede Paasdag voor een vakantie van 10 dagen naar Zermatt te vertrekken. Dit is meege. deeld door de rijksvoorlichtingsdienst Prinses Irene heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het noor delijk deel van de provincie Drente. Op de Reestbrug bij Meppel werd de prinses begroet door de commissaris der koningin, mr J. Cramer. In de provinciehoofdstad bracht de prinses een kort bezoek aan het Wilhelmina ziekenhuis en in Anlo bezichtigde zij het uit 1100 daterende kerkje. Na een bezoek aan het dorpje An- nen ging de reis van prinses Irene verder naar Zuidlaren, waar zij werd verwelkomd door de burgemeester de heer J. H. Roukema. Na een kort verblijf in de burgemeesterskomer van het gemeentehuis, het gerestau reerde havezate „Laarwoud", be zichtigde het gezelschap in de anti chambre een uit 1648 daterende Westfriese slee, waarna de lunch werd gebruikt. 's Middags maakte de prinses ken nis met het snelgroeiende dorpje Rooden, gelegen tussen esgronden en beekdalen, dat in énkele jaren een centrum van agrarische indu strieën is geworden. Om vijf uur vertrok de prinses naar Assen, waar zij ten huize van de commissaris der koningin het sou per heeft gebruikt de pcote mode moe jieune tn jneec uitsluitend kwaliteits jasjes, gemaakt van de best uitgezochte vellen. voor dames charmante jasjes in de nieuwe kleuren, die U zoekt 139.- in H lengte 169.- voor heren sportief jacket met tricot garnering 149.- speciaal model om over colbert te dragen 189.- WERK- DRUKTE. Vreemd siadje werd uitgeleverd (Advertentie) KAMERLID WELTER TACHTIG JAAR. JAAR. De heer Ch. J. L M. Weiter vierde gisteren zijn tachtigste verjaardag. Het debat in de Tweede Kamer werd bij zijn binnenkomst onderbroken. De Kamervoorzitter, dr. Kortenhorst, stapte met uitgestrekte hand op hem af, iedereen volgde. De jarige wei'd door drommen feliciterenden omringd en even later maakte hij zijn excuses tegenover mevr. StoffelsVan Haaf- ten wier speech door zijn binnen komst onderbroken werd. „Ik vond het een aangename on derbreking", zei mevr. Stoffels. En de heer Weiter dankte tenslotte voor de hartverwarmende belangstelling. De traditionele actie „Een Heitje voor een Karweitje", waaraan wordt deelgenomen door het Nederlandse padvindstersgilde, de Nederlandse gidsenbeweging, de verkenners van de katholieke jeugdbeweging en de vereniging „de Nederlandse Padvin ders" zal dit jaar gehouden worden op 20, 21 en 22 april. De meisjes en jongens zullen elk één kwartje afstaan voor de vluchte lingen. De rest is bestemd voor ver sterking van de fondsen van genoem. de verenigingen. In de vrijdag te houden raadsver gadering te Meerlo zullen B. en W. een voorstel indienen tot afschaffing der hand- en spandiensten. Meerlo is een kleine agrarische gemeente, die grenst aan Venray. Ofschoon deze laatste gemeente tot aanvullende in dustrialisatiekern is aangewezen handhaaft men hier nog steeds deze vorm van belastingheffing. Op de De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, heeft- woens- Venrayse gemeentebegroting 1960 is dagmiddag in Den Haag het miniatuurstadje Madurodam voor het nieuwe een bedrag van 24.000 geraamcl aan seizoen geopend. De foto toont de minister tijdens de rondgang bij het te verwachten afkoopsommen van miniatuur-Vredespaleis. hand- en spandiensten. Tegen de landbouwer W. G. van K. uit Eemnes zal proces-verbaal worden opgemaakt zo gauw de oorzaak is vastgesteld van de massale dood van honderden vogels op een stuk bouw land onder de gemeente Huizen. In een zeer groot aantal liggen er dode geelgorzen, kraaien, leeuweriken, groenlingen, vinken en mussen. Zij blijken om het leven te zijn ge komen door het eten van vergiftigde haver. De Eemnesser landbouwer had dit stuk land vorige weej ingezaaid met gerst. Zijn arbeid dreigde echter te vergeefs te zijn, want het zaad was een lekkernij voor de vogels, die er bij tientallen tegelijk op neerstreken en de gerst v/egpikten. Van alles heeft de landbouwer geprobeerd om de vo- „EVERTSEN" THUIS H. M. fregat „Evertsen" is gister middag om vier uur op de rede van Den Helder voor anker gegaan na zijn terugkeer uit Nieuw-Guinea. Na in de loop van hedenochtend te zijn verwelkomd door commandant-zee macht Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuin, is het schip te elf uur afge meerd. Het laatste gedeelte van de reis, van IJmuiden af, is medegemaakt door de bevelhebber der zeestrijd krachten, vice-admiraal L- Brouwer. Het schip is in december 1957 met spoed uitgezonden naar Nieuw-Gui nea, in verband met de politieke ont wikkeling in Indonesië, de route werd niet door het Suez-kanaal, doch door het Panamakanaal genomen. Na aankomst maakte H.M. „Evertsen" spoedig naam, door samen met H.M. „Drenthe" drie door de Indone siërs „overgenomen" KPM-schepen aan te houden en naar Sorong (Vo gelkop) te begeleiden. Ook werden patrouilletochten ondernomen ter be_ veiliging tegen infiltratie. Vanaf het vertrek uit Nederland heeft het schip 91.000 zeemijlen afgelegd. gels af te schrikken, maar niets mocht baten. Ten einde raad greep de man naar een laatste redmiddel voor zijn gerst- oogst en hij strooide rond het land in vergif gedrenkte haver. Het ge volg was', dat honderden vogels, die een vergiftigde haverkorrel oppikten vrijwel onmiddellijk dood neervie len. Enkele exemplaren van dode vogels en monsters van de vergif tigde haver zijn in onderzoek op het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, waar de officiële oorzaak van de vogelsterfte zal worden vastge steld. Ook de Vereniging ter be scherming van vogels stelt een onder zoek in, omdat zowel beschermde als onbeschermde vogels het slachtoffer zijn geworden. De landbouwer kan vervolgd worden wegens overtreding van de Vogelwet. VOORZITTER KATH. BOUWVAKARBEIDERS WERD RIDDER De voorzitter van de katholieke bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", de heer H. Werkhoven, is door de Paus benoemd tot ridder in de orde van St. Sylvester. De orde werd hem gistermiddag opgespeld door de geestelijk advi seur, pastoor P. Krijnen, tijdens een bijeenkomst van het kader van de bond. Ook vrouw en kinderen van de heer Werkhoven waren by deze gebeurtenis aanwezig. De onderscheiding werd verleend naar aanleiding van zijn zilveren jubileum als vakbondsbestuurder. De kapitale boerderij „de Poel" te Etten, gemeente Gendringen, is gistermiddag geheel uitgebrand. Het vuur werd ontdekt door de bewoners. De brandweren van Gendringen, Wisch en Doetinchem bestreden het vuur, maar de boerderij ging geheel in vlammen op. Tien kalveren, twee varkens en vijftien biggen kwamen in de vuurzee om. De schade wordt geraamd op f 150.000, De eerste fase gaat beginnen Binnenkort zal een aanvang wor den gemaakt met de eerste fase van een grondig herstel van het Konink lijk Paleis op de Dam te Amsterdam. Daardoor is het noodzakelijk, dat tot het einde van 1961 de deuren niet anders opengaan dan voor het door laten van werklieden. De eerste fase gaat gepaard met een herrangschikking van de ruimte in de onderscheiden verdiepingen van de noordelijke vleugel langs de Mozes en Aaronstraat. De kelder ruimte wordt vergroot, de keuken op de begane grond wordt uitgebreid door het bijtrekken der omliggende dienstvertrekken, de vertrekken op de vier verdiepinigen worden verbe terd, twee liften worden aangebracht en de brandveiligheid wordt op peil gebracht. De kosten van deze eer ste fase zijn geraamd op IV2 miljoen gulden. De bestemming van de kamers en vertrekken zal niet principieel wor den gewijzigd. De hoofdverdieping op de eerste etage blijft bestemd voor de koninklijke familie en hoge gasei 1, de tweede voor hofper 'soneel en de derde voor leden van de hof houdingen. Na de voltooiing van de eerste fa- <-e in het noordehik gelegen deel van het paleis, zal het herstel van het middengedeele en van de zuidelijke vleugel worden aangepakt, zoals de restauratie van de Burgerzaal, van de gevels rond de binnenplaatsen en het inrichten van de krijgsraadzaal. De restauratie wordt uitgevoerd on der leiding van de architect prof. ir C. Wegener Sleeswijk. Een moeilijkheid bij de restaura tie is de afwijzende beschikking van de minister op een verzoek tpt ge bruik van zandsteen in de muren. Op grond van een bestaand besluit, dat het bewerken van zandsteen ver biedt, wegens de schadelijke gevol gen voor steenhouwers. Prof. Wege ner Sleeswijk hoopt dat alsnog een oplossing voor dit probleem kan wor den gevonden. Er bestaat nl. naar1 zijn mening geen ander soort steen, dat in de buitenlucht op de duur de zelfde grijzig-donkere tint ^krijgt als de zandsteen, waaruit het paleis is opgetrokken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7