Voor goedkopere huizen hoger subsidie Ook naar Engeland met toeristenkaart Zusters van naar J.MJ. Afrika Blindganger tot ontploffing gebracht DINSDAG 5 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Geitenlief is tijgerleed (Advertentie). Muur van Schevenings atelier stortte in Een beeld van de muur na de instorting. Fundament Een onderzoek zal moeten uitma ken waar ergens de fout gemaakt is, de muur kon instorten. nnrlarnravon 7 waardoor de muur kon instorten. gen met stelligheid, dat de buiten- UIIUC1 ylveil volgens de heer Van Zutphen is de muur eerder zal instorten, als er niet muur ingestort omdat de bouwput onmiddellijk maatregelen worden ge- Gistermorgen omstreeks ell uur is voor het te bouwen hotel vier meter troffen. Het atelier zal enige tijd een buitenmuur van een fabriek van <U®P k gegraven. De fundering van stil moeten liggen omdat men het het gebouw van het atelier is twee onverantwoord acht, het personeel in „uaiaia meter. Daardoor zou deze fundering de atelier-ruimte te laten werken en kind erconfectie-artikelen aan de Gevers Deynootweg in Sche- ondermijnd zijn. voorts omdat het stoffenmagazijn ten- Zowel de directeur van het atelier gevolge van de instorting oribereik- als de eigenaar van het gebouw zeg- baar is geworden. Minister Van Aartsen opende technische jaarbeurs veningen ingestort. In enkele secon den tijds viel een enorm gat van min stens tien bij zes meter in de muur. Een binnenmuur, die het atelier scheidde van het magazijn, zakte ge deeltelijk in elkaar. Toen de muren instortten bevond- tmir enlge'personeelslederf ir^het In 1959 was het bedraS aan inves- bouwproductie. Met een stijging van atelier Zeef veel materiaal de snii- terinêen in woningen, gebouwen en de nationale welvaart is er per hoofd tafel en eereedsehao stortten omlaag weg' en waterbouwkundige werken van de bevolking behoefte aan steeds D?echtgfdetosStïrtSd in ons land ongeveer 4,7 miljard bij groter volumen bouwwerken, zowel I;- v een totaal investeringsvolume van naar inhoud als naar aantaL ma» nef m vtólghfid breien DU betekent, dat de bouwnij- Zo bestaat bijvoorbeeld grote be- ar g g verheid meer dan de helft van de in- hoef te aan wijk- en veremgmgsge- De muren en de goederen vielen vesteringsgoederen produceert. bouwen, zwembaden en sporthallen, meters omlaag in een diepe bouwput Dit heeft de minister van Volks- Sinds 1945 zijn 300 tehuizen voor ruim naast het atelier. Deze bouwput is ge. huisvesting en Bouwnijverheid, mr J. 21-000 bejaarden en 13.000 zelfstan- graven omdat er een hotel gebouwd van Aartsen, vanmorgen in Utrecht bejaarden woningen gebouwd, zal worden. medegedeeld, ter gelegenheid van de De eigenaar van het gebouw, waar opening van de technische voorjaars- het atelier in is gevestigd, de heer H. 'beurs. van Zutphen, verldaarde gistermid- De minister betoogde, dat het be- dag dat hij en de directie van de con- lang van de bouwnijverheid niet ge- fectiefabriek het instorten van de makkelijk onderschat kan worden, muur al lang hadden zien aankomen. Wanneer men de prestaties van de De laatste dagen hadden ze het al overige industrie stelt tegenover die niet aangedurfd, het personeel in de van de bouwnijverheid, is de verhou- buurt van de nu ingestorte muur te dinS In laten werken. Er vielen toen al scheu- De nationale welvaart, zo zei hij, rtTV, ren in. De eigenaar zegt, dat hij her- ia in Moge mate afhankelijk van de haalde malen bii de eemeenteliike Mwanza de mogelijkheden te onder- Nederlanders die voortaan naar Groot-Brittannië willen hebben geen paspoort meer nodig. Zij kunnen vol staan met een. eenvoudige identiteits kaart, die op het gemeentesecretarie te verkrijgen is. Na aanstaande zon dag gaat deze nieuwe regeling in. Volgens onofficiële berichten is er ook sprake van deze vereenvoudiging in ihet toeristenverkeer tussen de an dere Benelux-landen en Engeland. In woners van Groot-Brittannië zullen In het Amersfoortse dierenpark heeft men voor het komende seizoen een dan eveneens van deze regeling ge- wereldpremiere op liet gebied van dressuur: een tijger in een nummer met bruik kunnen maken, aldus deze on- een geit en een bok. Op de foto een moment uit dit door dompteur Moreno officiële bronnen. gebrachte nummer: De tijger springt over de op piëdestal staande bok en geit. Met de Raptim-charter Schiphol- Entebbe vertrekken twee oversten van de Zusters van J.M.J, in Den Bosch naar Tanganyika haalde malen bij de gemeentelijke dienst van Bouw- en Woningtoezicht is geweest en deze heeft gewaar schuwd- Deze dienst zou hierop niet hebben gereageerd. zoeken voor uitbreiding van haar werk op onderwijsgebied. Wanneer deze oriëntatiereis een gunstig resul- Waar ligt de fout? De 43-jarige schipper B. Smid, heeft, zal dit de eerste vestiging gewoond hebbend m Rotterdam, is (jer Zusters van JwM.J. in Afrika gisteren tijdens de vaart van de zand- WOrden. Op een later tijdstip is het bak „Merwede op de Dordtse Kil bedoeling ook zuster-verpleeg- overboord geslagen en verdronken. sters naar Tanganyika uit te zenden. Ir A. van Gessel, hoofdingenieur by Omtrent de oorzaak van dit ongeval Hiervoor zijn nog geen speciale ob- deze dienst, deelde mede dat hem is niets bekend. De zandbak werd ge- jecten op het oog. van een waarschuwing niets bekend trokken door de sleepboot Hen ja en Moeder Schellekens en Moeder is Hij verklaarde, dat een onderzoek was op weg naar Rotterdam. De heer Eijssen vertrekken 26 april in gezel- naar de oorzaak zal worden inge- Smid was gehuwd. Zijn stoffelijk schap van rector Goossens. Zij heb- steld. overschot is nog niet gevonden. Nooit was de minister zo schilderachtig ben als concreet plan de stichting van een interraciale school in Mwan za, welke open zal staan voor de in heemse kinderen alswel voor Indiërs, die in Tanganyika talrijk zijn, en voor blanken. Ook het onderwijzend personeel zal van verschillende kleur zijn. In dien de plannen doorgang vinden zullen Indiase religieuzen van J.M.J. naar Nederland overkomen om ge zamenlijk met enige Nederlandse zusters naar Tanganyika te vertrek ken. De beide oversten en rector Goos sens worden in de tweede helft van mei in Nederland terug verwacht. In de Bokkeduinen, in de onmid dellijke omgeving van de dichtbe volkte woonwijk „Het Soesterkwar tier" te Amersfoort is gistermiddag door de mijnenopruimingsdienst een bom van 125 kilogram tot ontplof fing gebracht. De klap viel mee. Eén waaierachtige zuil van zand en stro schoot hoog de lucht in. De bom scherven smoorden in de meters hoge muur van balen stro, die men rond de gevaarlijke plaats had ge bouwd. Geneeskundige dienst en po litie hadden uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen. Het publiek was gewaarschuwd deuren en ramen open te houden. Enige gezinnen moesten voor enkele uren worden geëvacueerd. De bom kwam tevoorschijn bij af gravingen. Men was van de ver moedelijke aanwezigheid op de hoog te gesteld door omwonenden, die zich herinnerden, dat er ergens 'n blindganger moest liggen. De bom kwam niet tot ontploffing bij een aanval van geallieerde vliegers in het eerste oorlogsjaar op de olieop slagplaats van de wagenwerkplaats der Nederlandse Spoorwegen. In zijn streven zoveel mogelijk de bouw van volkswoningen te bevor deren, heeft minister mr J. van Aart sen een nieuwe subsidieregeling af gekondigd met ingang van 1 april. Kern van de regeling is, dat voor goedkope woningen grotere subsidies worden verleend dan voor duurdere woningen. Wat de particuliere bouw betreft: voor een huis dat door de eigenaar wordt bewoond, kunnen, evenais voorheen, een premie en een toeslag worden toegekend. De minister onderscheidt hierbij twee groepen: Categorie A, waaronder de wonin gen vallen, waarvan de stichtings- kosten niet meer belopen dan 26.000 (gemeenteklasse 1), 24.000 (gem. kL 2 en 3), of 22.000 (gem. kl- 4 en 5) en Categorie B, waartoe de huizen be horen, waarvan de stichtingskosten weliswaar hoger zijn dan die van de eerste groep, maar toch de ƒ30.000 (gem. kl. 1), ƒ27.500 (2 en 3), of 25.000 4 en 5) niet te boven gaan. Gezien het streven om de bouw van goedkope huizen krachtiger te subsi diëren dan die van duurdere, is het te begrijpen, dat de premie voor ca tegorie A 't hoogst is. Dit onderscheid in groepen geldt niet, indien de toe slag voor „eigen bewoning" wordt be rekend. Deze kan nu ook worden uit gekeerd aan wie ouder zijn dan 65 jaar. Ook is de mogelijkheid, dat de ge meenten de terugbetaling van hoofd som en rente van hypothecaire lenin gen garanderen, uitgebreid. De ga rantie kan nu voor de gehele lening worden verstrekt, tot ten hoogste 90 procent van de stichtingskosten, en wel aan degenen die aanspraak ma ken op een toeslag voor „eigen be woning" mits ze niet ouder zijn dan 55 jaar. VERHUÜRWONINGEN I De woningen, bestemd voor de ver huur zijn in drie subsidiegroepen in gedeeld. Ook hier is de subsidie voor de goedkoopste huizen het hoogst. Ze bestaat uit een jaarlijkse bijdra ge en een z.g. premie ineens, die in vergelijking met de vorige regeling is gedaald, en die by het gereedko men van het huis wordt uitgekeerd. De jaarlijkse bijdrage wordt ieder jaar verminderd met drie procent voor categorie A (de goedkoopste huizen), met 5 procent voor categorie B en met 7 procent voor groep C. Hoewel deze vermindering niet wordt gecompenseerd door een ho gere huur, is ze toch mogelijk, meent de minister, omdat de rentelast door afschrijving van de stichtingskosten gestadig afneemt. Wordt een algemene huurverho ging afgekondigd, dan daalt de jaar lijkse bijdrage bovendien met het bedrag van die verhoging. Ze vervalt, indien ze minder dan gemiddeld 50,voor elke woning beloopt. De subsidie voor de „eigen wonin gen", zowel als voor de „huurwonin gen", wordt toegekend aan hem, die eigenaar is wanneer het huis voor het eerst wordt betrokken. BEJAARDENWONINGEN Voor huizen en andere gebouwen waarin bejaarden worden gehuisvest, kan volgens de nieuwe regeling een subsidie worden verschaft aan rechts personen, die geen winst beogen. Ze bestaat voor bejaarden woningen uit een premie en een jaarlijkse bijdrage, als voor huurwoningen van groep A. Voor de huren gelden dezelfde gren zen als voor andere woningen, ver minderd met 25 procent. Voor woon-gebouwen kan een pre mie worden toegekend, mits de bouw kosten beneden bepaalde grenzen blijven. WONINGWETWONINGEN Met het oog op de recente huur verhoging zullen de bijdragen voor woningwetwoningen, waarvan de bouw op of na 1 april is toegestaan, worden verlaagd, en wel met 2/7 van de voordien geldende bijdragen. Een uitzondering vormen de hui zen en woongebouwen, waarin be jaarden een onderkomen vinden; daarvoor wordt de bijdrage slechts met 1/7 verminderd. Verder zijn de normen voor de on derhoudskosten en de algemene on kosten van woningwetwoningen ver hoogd. Ook is nog verandering ge bracht in de inkomensgrenzen. Voor de bejaarden, die een extra-bijdrage in de huur kunnen krijgen: deze zijn verhoogd tot ƒ2580,— per jaar voor wie in gezinsverband samenwonen, en tot 1680,'s jaars voor alleen- wonenden. EFFICIëNTIE Ten slotte heeft minister van Aart sen de mogelijkheid geopend voor bij zonder efficiënte bouwplannen van woningwetwoningen de normale bij drage met 40 procent te vermeerde ren. Aanleiding tot deze maatregel is de omstandigheid, dat de behoefte aan woningen het nijpendst is onder de bevolkingsgroepen in de z.g. la gere inkomensklassen. Deze extra-bijdrage van 40 procent zal in 1960 al worden toegekend voor 5000 woningwetwoningen, die een gunstige huurprijs hebben, omdat ze volgens bij uitstek doelmatige plan nen zijn gebouwd. Dientengevolge kan de huurprijs nog iets verder worden verlaagd. Achter de schermen van de N.T.S. OPHOKPLICHT VOOR POST DUIVEN IN ZUID-HOLLAND In overleg met de Ned. Postduiven- houdersbond, de Provinciale Voedsel- commissaris voor Zuid-Holland, de Rijkslandbouwconsulenten, de direc teur Facenabeheer van het Ministe rie van Landbouw en Visserij en de Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap, zullen even als in voorgaande jaren, voorlopig in de periode van 4 april t/m 8 mei 1960 in Zuid-Holland iedere dag de post duiven moeten worden opgehokt tot 5.30 uur n-m. Ook op zaterdag en zon dag blyft deze ophokplicht van toacht Wel mogen de postduiven deelne men aan de wedvluchten en africh tingen, doch na aankomst moeten deze worden opgehokt tot 5.30 uur namiddag. Postduiven, die zich tijdens deze periode en vóór het aangegeven uur toch op het veld bevinden, lopen een zeer grote kans ten offer te vallen aan beschieting en vergift. Men zij dus voldoende gewaarschuwd. De Britse minister van luchtvaart, Duncan Sandys, is in Londen door een Een 8- jarig jongetje in Alk- Naar nu eerst bekend geworden deputatie uit zijn bed gehaald. De dames en heren protesteerden tegen het maar is, toen het spelende plotseling is, is in de nacht van zaterdag op zon- lawaai van straalvliegtuigen, dat hun nachtrust verstoorde. De minister de weg overstak, aangereden door een dag de 55-jarige landbouwer B. H. met zijden kamerjas over zijn blauwe pyama en blote voeten in rode mui- met grote snelheid uit de richting van Beek, nabij de Woudbrug te orden d^nsd*21^6 Ve.neta"tap^tenfabriek aan de Kampstraat in Hilversum gepraat om ze té kalmeren." Hij verzekerde, dat hij alles in het werk zal jongen werd door de motor geschept dronken. De man is vermoedelijk mis- van de Nederlandse TeeievisiedS^ch^kfnIa^TOlknpJn^^lCtn.ni«faZiine* stellen om het lawaai tot een minimum te beperken. en was op slag dood. leid door de duisternis. het schilderen van een „oud mnurtje^Te£wd!!ü£££ werkpUataS!

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9