Scherp Voorstellen van de Leidse Raad Leidse Bedrijlstechnische School nam uitbreiding in gebruik Meisjesgilde Herensingel - parochie DINSDAG 5 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Benoeming leraren gem. meisjes-HBS. B. en W. stellen voor te benoe men aan de hogere burgerschool voor meisjes: mevrouw C. M. C. J. Bakx-Ritman, tot tijdelijk lerares in de wiskunde: de heer A. Sevenster, tot tijdelijk leraar in de wiskunde; de heer P. S. Klerk tot tijdelijk leraar in de wiskund§. Opheffing openbare lagere school Langebrug. In de jaren 1958 en 1959 was het aantal leerlingen, dat werd aange geven voor toelating tot de open bare lagere school aan de Langebrug zo gering, dat in die jaren geen nieu we eerste klas kon worden gevormd. Deze school telde op 1 januari '60 nog 90 leerlingen, verdeeld over vier leerjaren. Wegens vermindering van het aantal leerkrachten, dat voor rijksvergoeding in aanmerking komt, werd het aantal leerjaren op 1 maart 1960 teruggebracht tot drie met in totaal 60 leerlingen. De leerlingen van het derde leerjaar werden toen verdeeld over de naastbij gelegen openbare lagere scholen. Met ingang van augustus a.s. zal het aantal leer lingen verder dalen tot ongeveer 40, aangezien de leerlingen van de zes de klasse der school dan zullen ver laten, waartegenover geen aanmel ding van nieuwe leerlingen zal staan. Het gemiddeld aantal leerlingen der school over 1960 zal daardoor belangrijk minder bedragen dan de grens van 100 leerlingen, waar be eneden, ingevolge, artikel 22bis,lid 1, van de Lager-onderwijswet 1920, tot opheffing van 'n openbare school voor gewoon Lager-onderwijs moest worden besloten. Alhoewel de school nog tot augustus 1961 kan worden in stand gehouden, geven B. en W. er de voorkeur aan de school reeds met augustus 1960 op te heffen. Aankoop huis. B. en W. stellen voor aan te ko pen het perceel Waardgracht 34, voor 2950, in verband met toekoms tige sanering van dit stadsdeel. Aankoop grond. In de Bos- en Gasthuizerpolder en tussen de Voorschoterweg en de Vliet ligt ruim 15 h.a. brake grond, welke bestemd was voor het vroe gere tracé van de (nog niet uitge voerde) rijksweg 4B B. en W. stel len voor deze grond van het Rijk te kopen voor f 121.934,50. Schadeloossstellingen. Tegen een van de eigenaren in het plan „Leiden, Voorschoterweg-Trek- vliet" werd een onteigeningsproce dure aanhangig gemaakt. Krachtens uitspraak van de rechtbank moet voor het perceel, groot 3.18.50 h.a. aan de eigenaar worden betaald ƒ35.181.20 en van de pachten 12-726.81 gulden. Grondruil. Met de n.v. „Nationaal Grondbezit" te Den Haag kan een grondruil wor den aangegaan in „Zuid-west" en in „Groenoord", waarbij de n.v. aan de gemeente een toegift doet van 34.500 gulden. Uitbreiding Chr. Kweekschool. Voorgesteld wordt ,in verband met de uitbreiding van de Chr. Kweek school, aan het bestuur dezer school 300 vierk. m. aan de Antonie Duyck- laan te verkopen voor 9000. Voorzieningen in ,,de Lakenhal" De verlichting van de Singelzalen van het Stedelijk museum „de Laken hal" verkeert in zeer slechte staat en behoeft dringend verbetering- De kosten van deze verbetering zul len naar raming 4.070-bedragen. De ontwikkeling van het pedago gische werk, dat door de directie van het museum wordt verricht, maakt het noodzakelijk, dat in het museum een daartoe geëigende ruimte aan wezig is om groepen kinderen te kun nen ontvangen en hun de mogelijk heid te bieden tot zelfwerkzaamheid op het terrein van de scheppende kunst. De werkzaamheden op dit ter-: rein zullen bovendien bijdragen tot toeneming van het museumbezoek, speciaal door de jeugd. De kosten van het inrichten van een dergelijke ruimte op de zolder van het museum zullen naar raming 2.200.bedragen. Speeltuin Oosterkwartier. B. en W. stellen voor een bedrag van 8.750 beschikbaar te stellen voor een gedeeltelijke tegelbestrating op de speeltuin Oosterkwartier, aan de Ambonstraat. Bascule veemarkt. De bascule voor levend vee op de veemarkt is verouderd en gebrekkig. B. en W. stellen voor een nieuwe aan te schaffen, voor 6000. Verbetering slachthuis. De vernieuwing aan de technische inrichting van de slachthal voor groot vee (kosten 120.000) is vrijwel voltooid. Een aanvullend krediet van 16.000 wordt nodig geacht. De ver betering van de dienstwoningen is duurder uitgevallen. Te zamen met andere herstellingen wordt een to taal krediet gevraagd van ƒ31.500. Subsidies. Voorgesteld wordt aan de R.K. Re- classeringsvereniging een jaarlijkse subsidie van 200. te geven. De Commissie voor Maatschappelijk Werk der Geref. Kerk komt in aan merking voor een subsidie van onge- 2500 per jaar. Als gevolg van de jongste wijzi ging van de Vleeskeuringswet dient de Verordening Slachthuisrechten van 15 oktober 1956 te worden ge wijzigd. Van deze gelegenheid zouden B. en W. tevens gebruik willen maken om, zowel ten aanzien van enkele ta rieven in deze verordening nog een aantal andere wijzigingen en aanvul lingen aan te brengen. Teneinde de mogelijkheid van slachtingen ten behoeve van vlees- warenfabrikanten, respectievelijk voor binnenlandse verzendgrossiers, zoveel mogelijk te bevorderen, is het tarief van deze slachtingen herzien. In het nieuwe tarief is thans ook een vergoeding voor het bewaren van het vlees in het voorkoelhuis be grepen. Voor de kleinere diersoorten zal 0.50 per stuk verschuldigd zijn, voor de overige slachtdieren een ta rief per kilogram geslacht gewicht. De bepaling, het tarief niet geldt voor varkens, geslacht op door B. en w. vast te stellen dagen en uren, is uit gebreid tot alle diersoorten. Boven dien is de bepaling opgenomen, dat, indien van één of meer van de sub. III genoemde diensten geen gebruik wordt gemaakt, het tarief niettemin ten volle verschuldigd is. B. en W. merken nog op, dat der gelijke slachtingen thans nog niet nlaatsvinden in het Openbaar Slacht huis. B. en W. achten het van g.roo* be lang, dat slachtingen van dieren die bestemd zijn voor uitvoer naar het buitenland, ook hier zullen plaats vinden. De vernieuwing van de slachtinstallatie, die onlangs is ge reed gekomen, maakt een veel snel lere en efficiën<ere werkwijze moge lijk, zodat de capaciteit van de slacht hal aanzienlijk is opgevoerd. Er is dan ook ruimschoots gele genheid een groter aantal slachtin gen te verrichten dan thans het ge val is. Daarbij komt, dat deze slach tingen bijvoorbeeld op woensdag en donderdag zouden kunnen plaatsvin den, twee dagen waarop weinig die ren worden geslacht voor slagers en grossiers, die hoofdzakelijk op maan dag, dinsdag en vrijdag laten slach ten. Om deze redenen is er alleszins aanleiding om het tarief voor het slachten van voor de export bestem- Snelle groei getal leerlingen SCHOOL EEN VOORBEELD potlood Oplossing No. 505. Horizontaal: 1. elk, 3. sop, 5. si, 6. ooi, 7. om, 9. re, 10. mi, 12 pro, 14. Ens, 15. neder, 16. Ned, 17. eed. 21. on, 22. la, 24 een, 25. of, 26. fee, 27. s.o.s.. Verticaal: 1. ei, 2. koe, 3. sim, 4. Po, 5. sip, 8. mas, 9. ronde, 11. Ieren, 13. ode, 16. nol, 18. dof, 20. Dee, 21. ons, 23. af, 25. os. ,No. 506. Horizontaal: 1. dienstbode, 4. part, 7. leisteenbergland ten N. van de Moezel, 9. zeker, 11. bedektbloei- ende plant, 12. lichaamsdeel, 14. af nemend getij, 15. kloostervoogd, 16. water in N. Brab-, 17. troefkaart, 19. bastaarduitgang, 20. aandoenlijk, 24. kerkelijk zangstuk, 26. puntig als een tap. 27. gem. in Gelderl. Verticaal: 1. familielid, 2. onbep. voornaamw., 3. aanwijzend voor- naamw., 4. duinvallei, 5. profeet, 6. muzieknoot, 8 licht geweer. 9. matig, karig, 10. deel van een cirkelomtrek, 11. onbep. voornaamw., 13. dof, 18. onbehouwen 19. hoekpijler, 21. go din v. d. dageraad, 22. telwoord, 23. jongensnaam, 25. dat is (afk. Lat.). Oplossing morgenavond. Drie jaar geleden startte de Ge meentelijke Bedrijfstechnische School aan de Medusastraat te Leiden met 128 leerlingen. Thans zijn het er 290 en leder jaar moeten helaas leerlin gen afgewezen worden. Het bewijst, dat er aan deze school voor jongens die op de lagere school moeilijk meekunnen behoefte bestond en dat de derde uitbreiding van de school, die dit jaar plaats vond geen over bodige weelde is. De laatste uitbrei ding betreft (1) de inrichting van voormalige nood-lagere school aan de Timorstraat, waar de Bedrijfs technische school zes klassen kon betrekken, (2) de bouw van een mo derne kantine naast het gebouw aan de Medusastraat cn (3) inwendige verbouwingen in dit gebjuiw, die er in hoofdzaak op gericht waren, voor malige theorie lokalen in praktijk- lokalen om te zetten. De laatste uitbreiding is gistermid dag plechtig in gebruik genomen, in aanwezigheid van de deken van Leiden, de inspecteur-generaal van het onderwijs, mr ir M. Goote, de burgemeester, de wethouders Van Schaik, Stolp en Drijber, gem. secr. mr J. Bool, Leidse schoolbesturen, de leraren, het bestuur van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en vele andere geno digden. De burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, feliciteerde directeur en leraren met deze uitbreiding en dankte de vele die aan de uitbouw Burgerlijke Stand Geboren. Udo, zn van C. Padding en G. P. Bogaards; Ronald, zn van C. Padding en G. P. Bogaards; In grid Karin, dr van T. P. J. Ober en H. C. Swets; Dirk, zn van D. Slin gerland en A. Monfils; Agnes Ca roline. dr van C. C. Lodder en M. E. J. A. de Roy van Zuydewijn; Cornelis Johannis Jacobus, zn van C. Bodijn en J. v. d. Linden; Ro land, zn van J. Kühn en Y. J. A. Potman; Christina Johanna, dr van T. A J. Lamboo en C. A. A. Vinke- stijn; Eduard Winfred, zn van W. J. Koree en C. Devilee; Welmoed, dr van A. Bouhuys en F. G. van Gu- lik; Jannetje, dr van C. N. van der Plas en A. van Schie; Catharina Jo hanna, dr van F. J. W. Blom en J. Havelaar; Marjanne, dr van G. Tol- sma en S. Hokke; Robertus Johan nes Pieter, zn van P. van Staveren en M. A. J. C. Simons; Marinus, zn van B. van Vliet en M. Willemsen; Maria Johanne, dr van J. A. Lou- werens en M. Leuering; Quirinus Ignatius, zn van Q. I. v. d. Poel en G. A. van Dorp; Arie, zn van A. Montanje en S. de Zwijger; Leonar- dus Simon Matheus, zn van N. P. Mooren en A. J. v. d. Geest; Alida Dina, dr van J. van Duivenvoorde en L. van Duijn; Wilhelmus Gerar- dus, zn van W. G. v. d. Linden en J. A. Neutejjoom; Judith, dr van J. J. v. Egmond en M. E. Draaijer; Moni que, dr van C. J. N. Swiebel en L. Lukassen. Overleden. Z. van Katwijk, dr, 8 jr; P. L. v. d. Geest, m., 69 jr; P. v. d. Klaauw, e. v. H .van Rijn, 60 j. hebben meegewerkt. De grote toe vloed van leerlingen maakt 't no dig dat men binnenkort zijn toe vlucht neemt tot avondonderwijs, dat tevens een kan- biedt aan velen die niet voldoende scholing konden ko men. Spr. stelde vast, dat de resul taten, die met de leerlingen van de bedrijfstechnische school worden be reikt practisch niet onderdoen voor die van het gewone technisch onder wijs. De directeur van de school, de heer F. C. Mabesoone. vertelde iets van de lotgevallen ded school. Voort durende uitLreiding was nodig en men beschikt thans over de afdelin gen hout-, metaalbewerking, metse len en schilderen. De school trekt veel belangstel ling van de .ij de van het onderwijs en het sociaal-maatschappelijk werk in Nederland daar zij, hoewel zij in een behoefte voorziet, als experiment werd opgezet en er nog weinig voor beelden van dit soort bedrijf stech- nisch onderwijs in ons land zijn. De leerlingen die an deze school stu deren kan men wat verstandelijke ontwikkeling betreft in een tussen groep onderbrengen; het is een groep die haar eigen karakteristiek heeft en die men speciale begaafdheden niet kan ontzeggen. Tenslotte sprak mr ir Goote, die onder meer vaststelde, dat er nog te veel jongens zijn, die niet in een be paald type onderwijs ondergebracht kunnen worden, omdat er voor hen niets bestaat. Te veel is er tot nu, bij het onderwijs gewaardeerd naar de fouten, die niet gemaakt werden. „Laten wij eens gaan kijken wat goed is in een leerling en onze opleiding daarop instellen". Het gezelschap be zocht tenslotte een uitstekend ver zorgde tentoonstelling van eigen werk van de leerlingen. WAT LEIDEN VERLOOR Motorkapje, vulpen, étui inh. bril, damestas, damesportemonnaie, heren- portemonnaie, herenschoenen, dames schoenen, kinderschoentje, sleutels, boor, autostep, kinder portemonnaie, bankbiljetten, muntbiljetten, sigaret tenaansteker, zwembroekje, bus verf, kinderfietsje (driewieler), vulpen boodschappentas, damespolshorloge, aktetas, midzabonnen, badtas, zak aardappelen, armbandje, veldmuts, motorhelm, portefeuille, vulpotlood, sjaal, handschoenen, wanten, arm band, broche, gymschoenen, beurs, blouse, paraplu, jongensjasje, heren polshorloge, pet, gereedschaptasje, waterpas, koevoet, rozenkrans, heren jas, loonzakje met inh. Terug te bekomen of inlichtingen te verkrijgen aan het bureau gevon den voorwerpen. Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort, op woensdag-, en zaterdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Leidse agenda WOENSDAG 6 APRIL Ned. Reisverenigincr voor Katho lieken: Causerie met lichtbeelden over Passiespelen te Tegelen, „Het Gulden Vlies", aanvang 8 uur n.m. de dieren zodanig te wijzigen, dat de hoogte daarvan geen beletsel vormt, slachtingen van deze aard aan te trekken. Het bestaande tarief IV voldoet niet voldoende aan deze eis, vooral niet voor runderen. Het thans voorgestelde tarief is gedif ferentieerd naar diersoorten om vat nu, behalve de vergoeding voor het gebnrk van het Slachthuis, ook het bewaren der geslachte dieren in het voorkoelhui en voorziet tevens, bij het bereiken van een zekere hoe veelheid in een verdergaande verla ging van de prijs per kilogram. Het biedt 'betere kansen om exportslach tingen aan te trekken, terwijl het niettemin een behoorlijke beloning voor de door ce gemeente bewezen diensten waarborgt. Tenslotte is de derde alinea ge wijzigd in verband met de gewijzig de redactie var. artikel 50 van de Vleeskeuringswet. De stijging van de hoeveelheden varkensvlees, die door de alhier ge vestigde vleeswarenfabricken ter in voerkeuring worden aangeboden, geeft aanleiding tot een vorla#ging van het tarief van het invoerlceur- loon voor deze fabrieken, evenals voor het :lr.chten. De vestiging van meer bedrijven van deze aard wordt hiermede tevens bevorderd. Omdat de tegenwoordige tarieven voor het steriliseren van vlees smel ten van vet, malen van vet, het ge bruik van de vleesverkoopruimte en het leveren van va: .n water niet meer in overeenstemming zijn met de daaraan verbonden kosten, zijn de voor deze diensten, respectievelijk leveringen, verschuldigde bedragen verhoogd De hieruit voortvloeiende hogere ontvangsten worden geraamd op 750,per jaar. De heer P. Schouten, Leiden 15 jaar bij Vita N.V Het is een goede gewoonte van Unilever om mensen, die vijftien jaar in haar dienst zijn, haar waardering te tonen door hun een stoffelijk blijk van waardering aan te bieden. Zaterdag j.l. viel dit te beurt aan de heer P. Schouten, die op 2 april 1S45 zijn intree als fabrieksarbeider deed bij Vita N.V. aan het Leven daal. De heer D. M. van LJsselstein. pro ductieleider van de diepvriesgroep van Unilever, waartoe ook de Vita behoort, vergezeld van de heer P. Oldhoff, personeelschef, die namens de directie voor deze gelegenheid naar Leiden was gekomen, zei o.m. dat de heer P. Schouten, een man van weinig woorden is, die rustig zijn gang gaat. Het bleek al spoedig, dat „Piet" meer in zijn mars had. De heer M. Albers, bedrijfsleider van de fa briek te Leiden, gaf hem andere op-" drachten o m. het toezicht over een van de afdelingen. Bij de opnam'e van het Vita N.V.-bedrijf in Unile-ver-ver. band, werd de heer Schouten bevor derd tot tweede assistent-bedrijfslei der. Ook in deze functie voldoet de heer Schouten aan de gestelde ver wachtingen; Hierna werd hem door de heer Van LJsselstein namens de directie een gouden polshorloge aangeboden als blijk van waardering, daarbij de wens uitsprekende, dat de heer P. Schouten nog vele jaren zijn krach ten zal kunnen geven aan het bedrijf. Hierna was er gelegenheid voor het gehele personeel de heer P. Schouten met dit jubileum geluk te wensen, waarvan een veelvuldig gebruik werd gemaakt. Met een enkel woord dankte de heer Schouten voor deze voor hem zo onverwachte verrassing. VOETBAL HET ZILVEREN MOLENTOORNOOl VAN L.F.C. Morgenavond wordt de derde wed strijd gespeeld, aanvang 8 uur, tussen LFC en Laakkwartier. Opstelling LFC: doel: Van Leeuwen, achter G. Nagtegeller en N.N., midden: W. Sira, Th. de Kreek, H. Sira, voor: J. v. d. Heyden, D. Sira, H. Heymans, D. Francke en W. Nagtegeller. Laak kwartier: doel: Mooyman, achter: Joustra en Jordaans, midden: De Hollander, De Haan en Wentholt, voor: Klootwijk, Verstraate, B. Ka merbeek, Canten en G. Kamerbeek. Het Katholiek Meisjesgilde in de parochie van O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph aan de Herensingel heeft zich gisteravond in het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg bij ouders, geno digden en andere belangstellenden gepresenteerd met een aantrekkelijk programma. In tegenstelling tot demeer be kende en vertrouwde vormen van jeugdwerk staat het Meisjesgilde nog betrekkelijk in de kinderschoenen. Voor de Nederlandse Reisvereni- ging voor Katholieken wordt mor genavond, woensdag 6 april, in café- restaurant ,.Het Gulden Vlies" een causerie met lichtbeelden gehouden over de Passiespelen te Tegelen, aan vang 20.00 uur. CONCERT EDWARD KOZIELLO Vrijdagavond zal in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal de in 1940 uitgeweken Poolse opera-tenor Ed ward Konziello, ter gelegenheid van de 150ste geboortedag van Frédéric Chopin een concert geven. Deze zan ger is indertijd verbonden geweest aan de opera te Warschau. Hij brengt een interessant programma onder de titel „Les heures de musique en de litterature Polonaises", bevattende aria's en liederen. Edward Koziello, die in de oorlogs jaren een grote rol speelde in het ondergronds verzet, is vele malen, speciaal in Frankrijk, met veel suc ces opgetreden. Alle K.A.B.'ers van de Hartebrug. parochie worden verzocht, aanwezig te zijn, op de Jaarvergadering, die gehouden wordt op dinsdagavond 12 april a.s-, 8, uur in het Antonius Club huis. Na afloop kaarten om paas eieren. Aan alle K.A.B.-leden en donateurs van Herwonnen Levenskracht wordt medegedeeld, dat alle aanvragen die- nén te geschieden bij de onderstaan de 'parochïe-secrtearissen. Jozef-parochie H. de Groot, Bloem- straat 35; Hartebrug-parochie mej. A. Koppers, Oude Vest 85: H. Lode- wijk H, Prins, Levendaal 96; Leonar. dus-parochie J. Loos, Lod. v. Deysel- straat 13; Petrus-parochie F. Kemper, Sn. Hurgronjetstraat 15. De trouwe medewerkster van de vereniging „Sancta Veronica" kijken al naar dit berichtje uit, om te we ten, wanneer zij de door hen gebreide artikelen kunnen inleveren. Dit is a.s- donderdag van half 3half 5, 7 april, in de Vrolijcke Arke, boven achter. Pieterskerkkoorsteeg 15. Er ligt alweer genoeg materiaal gereed, om te breien en te naaien. Dames, laat u niet weerhouden, ock eens iets te komen halen, om te wer. ken voor een goed doel. De armen en „stille armen", vooral de kinderen, te helpen aan de meest noodzakelijke kleding. Electrische installaties Door de Rijksgebouwendienst, kantoor 's Gra- venhage, werd het aanbrengen van electrische installaties en specialis tische ziekenhuis-installaties in de in aanbouw zijnde afdeling voor oor-, neus- en keelheelkunde van het Aca demisch Ziekenhuis aan de Wasse- naarseweg opgedragen aan de N.V. voorheen Croon en Co te Rotterdam voor een bedrag van 148.880.—. Wat lezers schrijven DE HUURVERHOGING Leiden, 2 april De aangekondigde huurverhoging heeft, voor wat betreft de huren van de woningen, gereed gekomen na 1957, nog al enige deining veroor zaakt, Immers de huren van deze groep woningen zijn de hoogste die worden betaald. Het zijn huren (kale) van ƒ14,50—17,—ƒ18,50 en ƒ19,25 voor wat eengezinswoningen betreft; de flatwoningen naar evenredigheid. De huurders van deze groep wonin gen zijn destijds van oordeel geweest en nog, dat huurverhoging van deze woningen niet zou plaats hebben. Zü beschouwde de komende huurcom- pensatie als een welkome verlichting in de huuruitgave. Een vergelijking van de allerhoog ste huren met die van een vergelijk bare groep woningen, die een huur verhoging van 20 hebben onder gaan geeft als resultaat, dat de aller hoogste huren liggen boven die van de vergelijkbare groep. Zelfs een voorlopige huurverhoging is voor deze groep niet noodzakelijk. Het bovenstaande is reden geweest, om aan het College van Burgemees ter en Wethouders het verzoek te richten deze verhoging niet toe te passen; het verzoek was vergezeld van een vergelijkend overzicht voor wat de huren betreft. Op dit schrij ven is een afwijzend antwoord ont vangen. Alle woningen, zo deelde het College mede, dienen met ingang van 1 april voorlopig te worden verhoogd, onder afwachting van een vergelij kend overzicht, waarvan de resulta ten aan de Minister zouden worden voorgelegd. De nodige spoed zou worden betracht betreffende de duur dere complexen. De vraag rijst of de circulaire van de, Minister de verho ging van de allerhoogste huren voor schrijft. Deze vraag wordt ontken nend beantwoord. De Minister schrijft in de door hem vastgestelde circulaire als volgt: „Voorzover de huurprijzen der onderwerpelijke woningen uit gaan boven de met 20 ver hoogde huurp i*ijzen van verge lijkbare woningen, is er geen aanleiding voor verhoging. In dien de huurprijzen van de wo ningen van deze groep echter on der de verhoogde huurprijzen van vergelijkbare woningen lig gen. dienen zij tot het huurni veau van deze woningen te wor den verhoogd. Basis van deze huurverhoging is een systeem van evenwicht en vergelijking, zulks in het belang van alle bij de huurverhoging betrokken be woners". Het hierboven geciteerde uit de circulaire van de Minister is in de brieven van het College van Burge meester en Wethouders niet tot zijn recht gekomen. Men laat dit aan de toekomst over. De vraag kan worden gesteld: Is het College niet in staat om nu te beoordelen of een huurver hoging van de allerhoogste huren al of niet verantwoord is te achten? Ge. zien de grote bemoeienis, die de ver schillende gemeentelijke diensten hebben bij de voorbereiding, de uit voering en de tot standkoming van de betrokken bouwplannen, mag ge- rustelijk worden aangenomen, dat een directe beoordeling mogelijk is. Men heeft nu blijkbaar de weg van de minste weerstand gekozen, onder het motief, dat er een huurcompen- satie wordt gegeven A. J. SCHONE VELD, Voorzitter Federatie van te Leiden en O. gevestigde Wo- ningbou wver en igingen Zo af en toe bij een officiële gele genheid als gisteravond waagt het een poging om op pumps te lopen, daarbij kennelijk graag het risico nemend bijna zijn evenwicht te ver liezen. Gisteravond in ieder geval was het echt feest en het werd menigeen duidelijk, hoe deze nieuwe vorm van jeugdwerk, dat zich tot een heel eigen groep richt en daarom ook een heel eigen sfeer heeft, aparte eisen stelt. Het is allemaal wat anders dan de traditie van bijvoorbeeld gidsen en kabouters heeft opgele verd, en in een vrijheid, welke op bepaalde punten natuurlijk wel een gebondenheid kent, moet het Meis jesgilde zijn vorm zien te vinden. Voor de leiding, die in zekere zin nog van het experimenteren afhan kelijk is, is het dus een allesbehalve gemakkelijke taak de meisjes in te passen in de vorming, welke zij zich ten doel gesteld heeft. Dat zulks niettemin met veel ijver en groot enthousiasme gedaan wordt, werd gisteravond duidelijk, toen de meisjes van het Gilde een afwisse lend programma afwerkten, dat de toeschouwers veel genoegen ver schafte. Een hoogtepunt was het zonder twijfel, toen na de opening door me vrouw Sips, aalmoezenier Blauwhof de nieuwe Gildevlag een fraai werkstuk met hulde voor de maak ster! wijdde. Hij sprak daarna een kort woord en verheugde zich er over, dat de ouders aanwezig waren. Voor een kind is niets prettiger zo zeide hij dan dat de ouders ook belang stellen in zijn spel. Goed. De meisjes namen hun gas ten mee in een schip naar Japan, een schip overigens met een merkwaar dig reisgezelschap, dat een speel goedwinkel bezocht. Ballende meis jes, Tiroolse popjes, handige clowns en een vlotte beer presenteerden zich. Van Japan naar Parijs bleek maar een sprongetje en daar werd de laatste mode getoond. Moeder de Gans maakte vervolgens haar op wachting in Denemarken, met het sprookje van Assepoester, terwijl terloops een kop thee in China ge dronken werd. Maar tenslotte kwam het gezelschap toch in Leiden aan, een prettige rondgang werd ge maakt met kloosterlijke aspiraties en een verliefde Eulalia. Een gezellige trip dus, waarbij de aanwezigen in het bijzonder genoten van de Parijse show; lieve manne- quinetjes paradeerden door de zaal, luisterend naar namen als Adrienne, Jolanda, Gracia, Connie enz. Hun creaties werd op voortreffelijke wij ze toegelicht door een lady-speaker, die haar exotische naam Masale alle eer aandeed. De toeschouwers waren gul met hun applaus voor al het gebodene, niet het minst voor de speelse en mi litante wijze, waarop de verschillen de nummers aan de piano begeleid werden. Terecht sprak mevrouw Sips tot slot een hartelijk dankwoord. VOORSCHOTEN KAB VIERT IN DECEMBER HAAR 65-JARIG BESTAAN In december a.s. wordt het 65-j3rig bestaan van de afdeling Voorschoten van de Katholieke Arbeidersbewe ging gevierd. Het bestuur heeft aan vijf leden verzocht, de viering van dit jubileum voor te bereiden. De commissie, welke onder voorzitter schap staat van de heer L. N. de Bra bander, bestaat uit de heren J. van Alphen, J. Beurze, G. Lamboo en P. J. Wittebrood. Het door de commissie ontworpen feestprogram is inmiddels aan het bestuur ter goedkeuring aan geboden. Dertien leden hebben zich met me dewerking van de jubileumcommissie tot alle leden van de afdeling gewend met het verzoek een bijdrage te geven voor het jubileumgeschenk. Gerekend wordt, dat een bedrag van rond 700 gulden bijeengebracht wordt. Daarom' is aan ieder lid verzocht, een bijdrage van 2.50 beschikbaar te stellen. Vertrouwd wordt dat deze aktie, wel-, ke inmiddels is gestart, tot het ge wenste resultaat zal leiden- BINNENSPORTAVOND De jaarlijkse binnensportavond z,al dit jaar plaats vinden op dinsdag 12 april in „Het Wapen van Voorscho ten". De binnensportavonden staan onder auspiciën van de Voorschoten- se Sportraad, die door middel van deze avonden de binnensporten meer bekendheid wil geven. De binnen sportavond van vorig jaar, toen werd gespeeld tegen teams uit Wassenaar, werd een groot succes, niet in het minst door de prettige sfeer, welke er in de diverse zalen heerste. Thans bindt Voorschoten de sportieve strijd aan tegen een vertegenwoordiging uit Alphen aan de Rijn. Aan de wedstrijden zal dit ja,ar voor het eerst worden deelgenomen door vier klaverjasspelers, die hun krachten gaan meten met een viertal uit Alphen. Aan de wedstrijd wordt verder deelgenomen door 10 Voorschotense schakers, 10 dammers, 10 biljarters (waaronder wethouder G. Schrama) en 8 bridgers. Burgemeester L. de Kool heeft toegezegd, de avond om 19.45 te ope nen door de eerste zet op één der damborden te doen. De toegang voor belangstellenden is gratis en de Sportraad verwacht vele belangstellenden, die de deel nemers in actie willen zien. LEIDERDORP Geboren: Christiaan Wilhelm zn van C. W. van Heel en A. P. C. van Egmond; Dorothea Gijsbertha Louisa dr van H. J. Roubos en L. P. Spar- reboom; Everardus Bernardus zn van E. Kok en W. S. H. Roelofs. Getrouwd: Teunis Roeloffsf 28 jr en Lieza Goedhart 25 jr.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2