Nederlands elftal nam revanche op Bulgarije door 4-2 overwinning Bulgaars voetbaloverwicht stierf door onproductiviteit ABE LENSTRA bondsridder KNVB Paus Johannes over sport en sportjournalisten Vliegende keep... MAANDAG 4 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Verrassende prestatie van Oranjeploeg Miinals. Groot en Van der I. Bulgaren speelden, doch de Nederlanders maakten doelpunten (Van onze sportredacteur) Roel Wiersma had zijn vier kolommetjes van de voetbalpool goed inge vuldviermaal een overwinning voor Nederland. Dat deelde hij zater dagavond bij een interview voor de televisie mede. Hoe kon hij ook anders, waar bijna geheel Nederland een overwinning verwachtte! Maar hij zal evenals Humphrey Mijnals, die zich ook al zeer optimistisch had getoond in genoemd interview zich tijdens de spannende wedstrijd en zelfs tot ver in de tweede helft nog wel eens afgevraagd hebben: „Hoe moet dat nu met onze voorspellingen en verwachtingen omtrent een goede af loop, want het zag er toen nog helemaal niet zo gunstig, uit voor het Oranje- elftal. Dat desondanks de eerste Surinamer in de Nederlandse officiële lan denploeg na afloop op de schouders werd gehesen door een enthousiaste schare aanhangers, was het resultaat van een even onverwacht als ver rassend slot van deze wedstrijd tegen Bulgarije. Het was waarlijk geen wonder, dat de toeschouwers overliepen van en thousiasme, toen daar in het laatste kwartier door Van der Linden en Henk Groot twee doelpunten aan de. score toevoegden, die Nederland een* onverwacht prachtig slot zagen toe bedeeld, waarop helemaal niet was gerekend. Integendeel. Eerder had men gezien het overwicht der Bulgaren in de tweede helft van de wedstrijd de balans in hun voor deel zien overslaan, maareen wedstrijd is niet verloren zolang het einde niet daar is! Had men teveel van dit verjong de Nederlands elftal met zijn drie debutanten verwacht? Had men de Bulgaren, die in de eerste twee wed strijden slechts met 2-1 en 3-2 had den gezegevierd, onderschat? Had het Nederlands elftal in die twee eer ste wedstrijden toch niet zo slecht gespeeld door slechts met één doel punt verschil telkens te verliezen? Het antwoord op deze vragen is niet moeilijk te geven. De oorzaak van deze Bulgaarse nederlaag ligt o.i. daarin, dat de Bulgaren wel voor treffelijk voetbal spelen, maar hun capaciteiten niet in doelpunten kun nen omzetten. Wanneer wij daarbij rekening ermee houden, dat de twee door hen gemaakte doelpunten gro telijks op rekening komen van fou ten in de verdediging der Oranje- ploeg, dan blijkt, dat hun spelover- wicht in het veld toch wel heel slecht benut wordt. Wij zijn ervan over tuigd, dat wanneer Nederland be schikt over een ploeg, die zo goed speelt als de Bulgaren en daarbij met schutters in de voorhoede als Van der Linden en Henk Groot,- dan is Nederland voor welke ander land ook onoverwinlijk. De speltechniek der gasten, him lichaamsbeheersing en tactiek in het veld was een lust voor het oog en wat de Oranjeploeg daar tegenover zette, was maar heel povertjes te noemen. Het was zo nu en dan, of de Nederlandse spelers hun onmacht inzagen en zich al bij voorbaat wil loos aan de tegenstanders overgaven. Gelukkig leed de Nederlandse defen sie niet aan dat gebrek. Integendeel. Zfj heeft het weliswaar dikwijls heel moeilijk gehad, maar is zulks te verwonderen bij zulk slecht voor- •hoedespel, waaraan nagenoeg elk ini tiatief ontbrak? Mijnals, Groot en Van der Linden (vlnr) tijdens het spelen van de volksliederen Rijvers ditmaal in staat waren de tegenstanders hun wil op te leggen. Moulijn had in rechtsback Rakarov zijn mannetje gevonden en de wijze, waarop de Feyenoorder zijn tegen standers gewoonlijk schaakmat weet te zetten, ging bij deze Bulgaar niet op. Slechts enkele keren wist Mou lijn zijn tegenstander te passeren en daardoor ging veel kracht van de aanval verloren. Ook zijn clubge noot Rijvers kon maar heel moeilijk tot zijn gewone spel komen, omdat de tegenstand ditmaal groter was dan gewoonlijk en omdat zijn mede- voorhoedespeierl niet zo op zijn werk reageerden als gewoonlijk het geval is. Dat desondanks de drie overige spelers in deze aanvalslinie persoonlijk het grootste aandeel had den in de uiteindelijke triomf mag hun grote voldoening geven. Het publiek was in deze wedstrijd bijna voortdurend merkwaardig stil ge weest. Zelfs hoorde men in het be gin van de strijd hier en daar ge fluit, wanneer de aanvallen niet zo goed gingen als men als vurige Oranjeklant wel verwacht had. Niet temin heeft het slot van deze ont moeting heel veel goed gemaakt. Nadat Tonny v. d. Linden in de eer ste helft reeds twee doelpunten op zijn naam had gebracht scheen de tweede helft al het kruit verschoten. Men had aanvankelijk nog gehoopt op het befaamde Nederlandse kwar- DE KNVB-POOL De inleg voor de KNVB-pool was deze week wat lager dan gewoon lijk, ongetwijfeld door het opnemen hierin van de Engelse wedstrijden. Door 427.790 deelnemers werd een bedrag van ƒ627.850 ingelegd, waar door een eerste prijs van 109.875 en een tweede en derde prijs, elk van ƒ54.987 uit de bus kwamen. Tot nu toe heeft zich voor de eer ste prijs één gegadigde met 14 goede uitslagen gemeld. De Gelukkige is de heer Joseph Vloet uit Rosmalen, van beroep bakker. De heer Vloet is secretaris van de Rosmalense voetbalvereniging RKKSV. Voor de tweede en derde prijs zijn tot nu toe 15 meldingen van 13 punten bin nengekomen bij de KNVB. tiertje na de rust, maar toen dit uit bleef, de score gelijk bleef en het initiatief veelal aan de gasten was, hadden velen zich al enigszins met een gelijk spel verzoend eri reeds wa ren er, die 'n kwartier voor het ein de het stadion, waarin 65.000 toe schouwers de strijd volgden, verlie ten. Maar zij hebben heel wat ge mist, want dat laatste kwartiertje werd het uitgestelde Nederlands kwartiertje. Met twee fraaie doel punten brachten Van der Linden en Henk Groot de eindstand op 4-2 en zonder aan deze twee spelers tekort te doen mogen we ook wel een ere saluut brengen aan Van der Kuil, die het in deze wedstrijd tegen links back Dimitrov wel bijzonder zwaar heeft gehad, maar desondanks het genoegen smaakte, dat uit twee van zijn ontegenzeggelijk fraaie voorzet ten twee even fraaie doelpunten te voorschijn kwamen. Zo kwam Nederland tot een on voorwaardelijk verdienstelijke zege, waarmede tevens revanche werd ge nomen op de vorig jaar in Bulgarije geleden nederlaag. Kenner van interlands!! Faas Wilkes als „ambteloos burger" op de tribune van het Olympisch Stadion Abe Lenstra, die in 1940 tegen Luxemburg in het Nederlands elftal debuteerde en in totaal 47 interlands speelde, is gisteren na afloop van de wedstrijd Ne- derland-Bulgarije benoemd tot bondsridder van de KNVB. Een onderscheiding die hem is ver leend op grond van zijn vele verdiensten voor 't Nederlands elftal in het bijzonder en het Nederlands voetbal in het alge meen. Abe Lenstra kreeg deze onderscheiding uit handen van bondsvoorzitter A. L. M. Schro der. Hij is de eerste actieve voetballer, die deze onderschei ding heeft ontvangen. Mijnals, de sterke Surinaamse at leet, snel in al zijn bewegingen en reacties, was daarbij de uitblinker. Behöudens een enkel foutje maar wie maakt die niet in een wedstrijd? heeft hij ongetwijfeld een heel goede indruk achter gelaten, daar mee zijn optreden in de wedstrijd tegen de London Combination be vestigend. Van de back was Roel Wiersma ongetwijfeld de beste, maar hij heeft het lang niet zo moeilijk gehad als zijn medespeler aan de andere kant, Kees Kuys, die vooral na de rust een ononderbroken storm loop van de Bulgaarse rechtervleu gel te doorstaan heeft gehad. Dat Wiersma intussen op enkele beslis sende momenten met veel bravour wist in te grijpen, wanneer het pleit op die rechtervleugel der gasten door hen gewonnen scheen te zijn, dat was frappant goed en dat bete kent de geroutineerde speler. En het moet voor die verdediging zo nu en dan een ware opluchting zijn geweest, indien eindelijk eens 'n Nederlandse aanval het offensief der Bulgaren lam legde en de Oran je-verdediging wat tijd gaf om op adem te komen. Klaassens en Muller, die de mid denlinie van de Oranjeploeg vorm den, hebben het zeker heel zwaar gehad. Hun taak bestond deze mid dag voornamelijk in het helpen van de verdediging en daarin hebben zij zich goed geweerd, al kunnen we niet zeggen, dat zij tot bijzondere prestaties zijn gekomen. Muller viel na hetgeen we van hem in de oefen wedstrijd hebben gezien eerder iets tegen, al kan niet ontkend worden, dat de gehele sfeer van deze wed strijd voor de Oranjeploeg weinig aanleiding gaf tot grootse prestaties. Grootse prestaties zijn er slechts individueel geleverd en die komen dan op rekening van de Oranje- voorhoedspelers Het voorhoedespeï vlotte ditmaal al heel slecht, enerzijds een gevolg van het feit, dat de Bulgaarse ploeg in haar geheel steeds het initiatief had en de sporadische aanvallen van Oranje gemakkelijk de baas kon, anderzijds omdat noch Moulijn noch Het tweede doelpunt voor Bulgarije met de op de grond liggende De Munck Tonny v. d. Linden topscorer met drie fraaie doelpunten „Een mericwaardige wedstrijd" zou men de kamp tussen Nederland en Bulgarije kunnen noemen, want ter wijl de Bulgaarse ploeg gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd een veldoverwidht had, won de Oran jeploeg met 42, dank zij o.m. drie doelpunten van Van der Linden, die daarmee het leeuwenaandeel in deze overwinning had. Een overwinning, die een schone illusie leek, ondanks het feit, dat met de rust de stand nog gelijk was: 22. De superioriteit van de atletische Bulgaren was echter dermate groot, dat het wachten slechts was op Bulgaarse doelpun tenHierop was echter niet te wachten en de twee treffers van res pectievelijk Van der Linden en Henk Groot in de tweede helft zouden de beslissing betekenen ten voordele van onze landgenoten. Met een zege van 42 verliet het Nederlands elf tal in triomf de arena. Gedesillusio neerd zochten de „meesters van de sport" de kleedkamer op met de we tenschap, dat de schuld van deze ne derlaag slechts bij hen zelf te zoeken was, namelijk door hun grote gebrek aan produktiviteit. Al het vernuft, dat zij in hun spel hadden gelegd, was onbeloond gebleven Reeds dadelijk na de aftrap van de Bulgaarse midvoor Panayotov namen de in het wit gestoken gasten het ini tiatief in handen door een hoger tem po, dat de Nederlanders niet in staat waren te beantwoorden. Weliswaar ging de strijd nagenoeg gelijk op, maar toen al bleek er een ruim ver schil in capaciteiten te zitten tussen het merendeel der Bulgaren en de Nederlanders. Met hun sublieme bal behandeling zetten zij prachtige com binaties op en in de achtste minuut, toen midvoor Panayotov en de 19- jarige invaller-linksbinnen Yakimov door de Nederlandse verdediging sne den, resulteerde deze actie in het eer ste doelpunt (01), gescoord door Yakimov, die alleen voor De Munck kwam en deze kansloos passeerde. De Nederlandse aanvallen hadden voor lopig' nog maar zeer weinig inhoud en het duurde tot de dertiende mi nuut, eer onze landgenoten erin slaagden, het vijandelijke doel met enige kans op succes te belagen. Vpn der Linden gaf een afgemeten pass naar Moulijn, die op de vleugel langs rechtsachter Rakarov flitste. Hoog, te hoog voor doelman Naydenov plaat ste Moulijn de bal scherp voor doel, doch geen der aanvallers kon hier van profiteren. Door hun voortdurende switchen waren de Bulgaren voor de Neder landse verdedigers moeilijk grijpbare tegenstanders en meer dan eens wer. den Mijnals, Wiersma en Kuys voor schier onoplosbare problemen ge plaatst. Het waren echter meestal de Bulgaren zelf, die de oplossing aan de hand deden door binnen het straf schopgebied. óf te ver door te drij ven en daarmee vast te lopen, óf hun doel ver voorbij te schieten. De ballenjongens kunnen dit beamen Niettemin kwam als een volkomen, maar daarom niet minder prettige verrassing in de 22e minuut de gelijic- maker op het scorebord, waarvoor Van der Linden geheel alleen ver antwoordelijk was. Op het midden veld ontfutselde de Utrechter aan linkshalf Kovatchev de bal en met het leer aan de voet trok hij in ge zwinde pas op het Bulgaarse doel af, waarin Naydenov rustig zijn kans af wachtte. Hij rekende hierbij op de steun van zijn backs, die als ja gers op hun prooi zich op Van der Linden wilden storten, of hem de pas afsnijden. Noch het een, noch het an der gelukte, want juist voor zij hun charge konden uitvoeren, loste Van der Linden een schot, dat via de binnenkant van de paal doel trof (1—1). Vier minuten later stevende Mou lijn wederom Rakarov voorbij, maar cp diens hoge voorzet greep Dimitrov resoluut in en bezwoer daarmee het gevaar, dat hiermee echter niet ge weken bleek. Want nadat twee minu ten later Naydenov eerst een schot van Henk Groot had gekeerd, moest hij dadelijk daarop kapituleren voor een kopbal van Tonnie van der Lin den in de uiterste hoek (21). Een doelpunt waarmee Van der Linden de nonchalante dekking van de Bul gaarse verdedigers, die hem geheel vrij lieten staan bij een hoge voor zet van Van der Kuil afstrafte. De vreugde over dit doelpunt trilde nog na, toen de Bulgaren reeds van repliek dienden. Van de aftrap af zet ten zij een aanval op, waarbij de bal voor de voet van rechtsbuiten Diev kwam, die een lage voorzet gaf. Schijnbaar ongevaarlijk, doch De Munck kon het leer niet vastkrügen. Het rolde tergend langzaam voor de gapende doelmond en eer de ijlings toegeschoten Nederlanders verder on heil konden voorkomen, had midvoor Panayotov de bal reeds het beslis sende tikje gegeven. En daarmee was de stand weer gelijk: 22. De Bulgaren mochten hierna nog verscheidene malen tot dicht bij het Nederlandse doel doordringen zij kregen o.a. enkele kansen in de schoot geworpen door de goed lei dende Italiaanse scheidsrechter Cam- panati, die enkele vrije schoppen te gen de Nederlanders uitdeelde in de onmiddellijke nabijheid van het strafschopgebied t doch van doel punten bleven zü ver verwijderd. Dit in tegenstelling tot onze landgeno ten, van wie Van der Linden tot twee maal toe een goede scoringskans kreeg, maar beide in rook zag op gaan. De eerste door te haastig schie ten, de tweede door een goede save van Nayenov, die zich niet alleen als doelman onderscheidde, maar ook als „derde back". Er moet in de rust in de Bulgaarse kleedkamer een hartig woordje zijn gesproken want nauwelijks waren de tweede 45 minuten ingegaan, of de Bulgaren trokken energiek ten strijde enzij schoten ook. Kolev, Pana yotov, Yakimov, zij allen waagden een kans maar het succes was nihil. Of naast, óf over het doel ging de bal en zo zij de juiste richting hadden, zoals Yakimov, vonden zij De Munck op zijn post. Do Nederlandse verde digers wisten de Bulgaarse aanvals golven te breken en toen in de tien de minuut Groot uit een vrije schop van Muller de bal langs Naydenov in het doel plaatste welk doelpunt echter door scheidsrechter Campanati werd afgekeurd bleek, dat Neder land nog geenszins verloren was. Na dat Diev langs Mijnals was geglipt en daarmee alleen voor De Munck kwam te staan, die echter voor hem een te groot obstakel was. kwam in de twin, tigste minuut Nederland wederom heel dicht bij een doelpunt. Uit een prachtige combinatie, die zo gelicht kon zijn uit het leerboek voor hogere voetbalkunde, waarin Muller, Rijvers, Moulijn en Van der Linden hun aan deel hadden, schoot laatstgenoemde keihard tegen de lat. Het werd steeds duidelijker: het Bulgaarse voetbal stierf in zijn eigen schoonheid, en daarmee kreeg Ne derland meer en meer kansen op de overwinning. Via de vleugels zetten onze landgenoten menige goede aan val op en al lukte de opzet voorlopig niet, perspectieven bood dit spel on getwijfeld. De verbazing was echter groot, toen in de 33e minuut Van der Linden van de vleugel af een onver- Op de foto zien we het moment, waarop Abe de versierselen van de onderscheiding opgespeld krijgt. Links mevrouw Lenstra. wacht, hard schot losliet, dat doelman Naydenov kennelijk verraste. Hij stompte wel naar de bal, die hoog in de hoek kwam, maar mis.Neder land leidde met 32. En of dit nog niet voldoende was: in de 44e minuut voegde Henk Groot met een voortref felijke kopbal uit een hoge voorzet van Van der Kuil nog een doelpunt aan de score toe: 42. De Bulgaarse vuurlinie, die in de slotfase intensief in actie kwam. schoot tevergeefs. Roemloos ging de Bulgaarse ploeg ten onder tegen een elftal, dat de juiste taktiek toepaste en.... schut ters bezat. In een toespraak tot 53 leden van de Association internationale de la Presse Sportive (de internationale bond van sportjournalisten) zeide paus Joannes XXin o.m., dat som mige wedstrijden tegenwoordig wel op zondag en andere feestdagen moeten worden gehouden, maar dat de deelnemers desondanks hun gods dienstplichten op die dagen behoren na te komen. Hij zeide voorts, dat hij hield van de sport, maar boven al van de journalisten. Aan hen vroeg hij, dat zij in hun artikelen en verslagen over sport zouden werken voor waarheid en naastenliefde. Zij behoorden de caritas aldus te be trachten, dat zij hun medemensen, wanneer zij naar waarheid iets meld den, geen aanstoot gaven. De paus sprak nog de hoop uit, dat de olympische spelen hem gele genheid zouden geven veel sportlui en veel sportjournalisten te ontmoe ten. Onder zijn gehoor bevonden zich twee journalisten uit Polen en een uit Oost-Duitsland. Georgi Naydenov, de 28-jarige doelman van het Bulgaarse team, heeft zelfs de Nederlandse suppor ters enthousiast gemaakt. De „meester van de sport" toon de zich zijn eretitel meer dan waard. Hi] beperkte zich niet tot verdedi gen van zijn doel doch had een bij zonder actief aandeel in de opbouw var. de Bulgaarse aanvallen. Hij opereerde meer al; elfde speler dan als doelman. Tientallen meters voor zijn doel staande onderbrak hij vaak de Nederlandse attaques om dan met een geplaatste pass zijn midden- linie aan het werk te zetten. In het bijzonder toen de donkere Bu'gacr een hoge bal met een prachtig ge timede kopbal over de lijn we.kta' wes hij de favoriet van het public*. Op de schouders. Een enthousiaste menigte draagt Humphrey Mijnals op de schouders naar de kleedka mers na afloop van de wedstrijd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7