TRAGEDIE OP TEXEL Dokter Claudia Goedkope huishoudster7 kostte boer geld Chroesjtsjef op TV NOG GEEN 50 JAAR i/isie op televisie ZATERDAG 2 APRIL I960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Ministers poelen in de Kamer is goedkeuring gevraagd. Partijen bij de collectieve arbeidsovereenkomst hebben het vertrouwen, dat het col- De huuradviescommlssie, ressort deze voorstelIen zal goedkeuren. Leiden en Alphen a. d. Rijn, houdt _i_I spreekuur iedere maandag, woensdag en vrijdag van 911.30 uur, Hooi gracht 1416 te Leiden (boven toon. winkel Lichtfabrieken). Vrijdagochtend is in de vergaderzaal van de Tweede Kamer in Den Haag de jaarlijkse zitting gehouden van' de „Tweede Kamer der studenten-gene raal". De „ministers van justitie en O. K. en W." vullen achter de. regerings tafel hun „pooltje" in. WITTE KRUIS DE £Cht(l PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS Tabletten, poeders, cachets Een vreemde affaire heeft de Ar rondissementsrechtbank te Dordrecht gistermiddag geruime tijd bezig ge houden. Het betrof een „handel" in huishoudsters, op touw gezet door de 40-jarige koopman H. R. D. uit Stap horst, en de 41-jarige koopman-var kensfokker Th. H. B., uit Diver, met als slachtoffer een boer uit Hagestein. De twee verdachten hadden de boer hon .erd gulden lichter gemaakt door hem wijs te maken, dat hij een „goed kope huishoudster" zou kunnen krij gen. Indien nodig zou hij terstond hulp kunnen krijgen en wel van een vrouw uit Duitsland, die een week loon van slechts acht gulden bedong. De boer voelde daar wel wat voor en de honderd gulden, die hij voor de bemiddeling moest betalen, kwamen dan ook grif uit zijn portemonnee. Een huishoudster voor acht gulden in de week was echter niet komen opdagen. Ter terechtzitting verklaar den de verdachten te goeder trouw te zijn geweest. Zij hadden voor de PIET BAKKER OVERLEDEN Te Amsterdam is gisteravond op 62-jarige leeftijd aan een hartverlam ming overleden de journalist-schrij ver Piet Bakker. De heer P. O. Bakker, te Rotterdam geboren, was van 1917 tot 1919 onder wijzer in de Haarlemmermeer. Daar na ging hij over naar het dagbladwe zen. Hij was tot 1921 als corrector verbonden aan het dagblad „De Te legraaf" en vervolgens tot 1940 als redacteur-verslaggever aan „Het Volk". In die periode was Piet Bak ker vele jaren lang rédacteur van het satirieke weekblad „De Noten kraker". Toen in 1940 het bedrijf van De Arbeiderspers door de bezetter werd gesloten, ging Bakker in de vrije journalistiek. Na de bevrijding gaf hij nog enige tijd zijn medewer king aan „Het Vrije Volk". Nadien werd hij redacteur van Elsevier's Weekblad. Van zijn hand zijn vele publikaties verschenen, o.a.: „Amsterdam zoals het leeft en werkt", (dat hij schreef in samenwerking met J. C- E. Sand), „Gootje Pink", „Achter de Mast", .Vrouw aan Boord", samen met E volgend jaar een maandloon gaan gunning hebben van het Plassen- cirrtor» de tri- ontVangen. De PTT zal dan alleen schap. Het aantal van deze vergun- nog maandloners in dienst hebben, ningen is voorlopig vastgesteld op Snelheidsbeperking op Loosdrechtse plassen De snelvarende motorboten wor den op de Loosdrechtse plassen aan banden gelegd door een besluit van het bestuur van het Plassenschap Loosdrecht. De bedoelde motorboten moeten in den vervolge voorzien zijn van een permanent aangebracht, duide lijk leesbaar kenteken en nummer Dertigduizend weekloners van de van oranje kleur. Bovendien moeten PTT zullen tegen de helft van het de eigenaars van de bootjes een ver boer échter niet kunnen slagen. Een van hen zei, dat hij een hele lijst van vrouwen had gehad, maar dat daar geen goede voor de boer was bij we- weest. De boer, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat er ook spra ke was geweest van een tweede be taling van honderd gulden, „Die zou hij hebben moeten betalen als hij soms met de huishoudster zou zijn ge trouwd", legde D. uit. De officier van Justitie vond het maar een duistere zaak. Hij eiste tegen ieder van de verdachten drie maanden gevange nisstraf omdat de affaire toch wel erg naar oplichting rook. De raadslie den van verdachten waren het daar helemaal niet mee eens en vroegen vrijspraak. Uitspraak donderdag 14 april. n gezonde beweging De organisaties van werkevers en werknemers in het ziekenfondswezen hebben overeenstemming bereikt over een verhoging der salarissen, na ver werking van de compensatie A.O.W. en de huurcompensatie 1957, met 6,2 procent. De salarisverhoging zal op 1 oktober 1959 ingaan. Het college van rijksbemiddelaars Afscheid van Frankrijk De N.T.S. zal morgen de reportage overnemen, die de Franse televisie zal wijden aan de persconferentie van Sowjet-premier Chroesjtsjef, aan het besluit van diens bezoek aan Frank rijk. Deze extra televisie-uitzending begint om 17.30 uur. PTT-weekloners worden (geleidelijk) maandloners Poestkoke), „Briefgeheimen1 logie „Ciske", „Jeugd in de Pijp' „Logboek van de Gratias", „De Slag", „Kidnap" en „Ik kwam, zag, schreef". LaatUw fiets steeds paraat staan! 'i HOORNTJE Het gehele proces van overschakelen 75. van weekloon op maandloon zal on- De vergunningen worden bij voor- geveer een jaar in beslag nmen. De keur verleend aan eigenaren van tweede helft van dit jaar wordt met de motorboten die niet harder varen ingrijpende wijziging van de salaris- dan zestien kilometer per uur en administratie begonnen. De nieuwe aan aanvragers, die wonen binnen regeling brengt een belangrijke ver eenvoudiging in salarisadministratie en uitbetaling met zich mee. EERLIJK GEZEGD hebben we *-• nooit zoveel opgehad met kleine jongetjes en meisjes. We accepteer den bij voorbaat het standpunt, dat deze oogappels de begrijpelijke trots en rijkdom hunner geduldige ouders gebied van het Plassenschap. De maatregelen, die dienen om de veiligheid op de plassen te verho gen zijn een gevolg van de klachten, die bij het Plassenschap zijn binnen gekomen. ONDER INVLOED GEREDEN Een 57-jarige bollenkweker uit Wassenaar moest voor de Haagse po- Ruim honderd man van de techni- litierechter, verschijnen, omdat hij (Advertentie) RR0TEST NOODZAAKT Z.-AFRIKAANSE AMBASSADE: CHRISTEN VANDAAG JLIet is de gewoonte, wanneer iemand 50 jaar wordt, hem (liefst geen haar!) een Abraham op zijn dak te sturen. Hij heeft dan Abraham gezien. Och, het is een aardig gebruik, maar de oorsprong ervan is zacht gezegd vrijpostig. Wij horen het morgen weer in het Evangelie. De tegenstanders van Christus merken schamper op: „Ge zijt nog geen vijftig jaar oud en ge hebt Abraham al gezien!" En dan het merk waardig antwoord van de Heiland: „Voorwaar, voorwaar, Ik zeg u: vóór Abraham werd, ben Ik". De toehoorders begre pen het onmiddellijk. Christus verklaarde van eeuwigheid te bestaan, God zelf te zijn. Toen Mozes bij de brandende braam struik vroeg, welke Naam hij kon noemen, werd hem geant woord: „Ik ben: „Ik ben" En Hij vervolgde: „Dit moet ge aan de Israëlieten antwoorden: „Ik ben" zondt mij tot u!" Christus: „Voor Abraham werd, ben Ik". WIE WAS MOZES? De grote wetgever van het Joodse volk (zijn afbeelding in de zaal van de Hoge Raad te Den Haag) en de leider van dat volk uit Egypte terug naar Palestina. Leefde omstreeks 1200 vóór Christus. De openbaring bij het brandende, niet verte rende braambos in de woestijn (zie het Boek der Uittocht of Exodus hoofdst. 3 en 4) had plaats vóór zijn openbaar optreden. Mozes stierf in het zicht van het Beloofde Land, op de berg Nebo (ook klooster bij Nijmegen). uitmaken maar we weigerden te sche diensten van de Ned., Spoorwe- nadat hij teveel sterke drank had uitmanen, maar we weigerden te gen bben vaImacht onder hoog_ gebruikti niel in slaat kon worden glimlachen om het onverstand, waar- U1.c telkens vlak voor auto's spanning gewerkt om de ravage op te geacht een auto te besturen. Dit ge en onze fiets achter een bal aan ruimen °P de spoorlijn bij Harmeien, beurde op 19 februari j.l. Verdachte holden, als ware de straat ook op het Het spoorverkeer tussen Woerden en werd toen aangehouden, omdat hij .spitsuur een beboterbloemde speel- Utrecht v v. is vrijdag de gehele dag teveel links van de weg reed. Een weide onmogelijk geweest, omdat een zand. bloedproef wees een promillage van 4. via ^ein en een goederentrein, die vrij- 2 aan. Verdachte verklaarde echter, Ons sentiment is inmiddels zich tot dagochtend om vijf uur met elkaar in dat hij slechts vier borrels ophad tolerantie gaan neigen nu wu op het botsing kwamen, de rails versperden, en wel in staat was zijn wagen be- punt staan, zelf het vaderschap te £>e eerste personentreinen die het hoorlijk te besturen. De politierech- omhelzen. Onder aanvoering van betrokken baanvak zaterdagmorgen ter wilde weten hoe verdachtes pro- onze lieve echtgenote, die onover- weer passeerden, waren de trein van millage zo hoog kwam, als hij slechts troffen is in zulke dingen, trachten 05.12 uit Rotterdam naar Utrecht, die vier borrels ophad, Volgens ver- Wjj de jeugdige jn Gouda gecombineerd wordt met de dachte's raadsman 'was de bloed- overmoed te be- trein van 05.07 uit Den Haag, en de proef, omdat verdachte een genees- naderen en zelfs trein van 06.59 uit Utrecht in omge- middel tegen een kwaal gebruikte,: aan te moedigen, keerde richting. De vroegste treinen niet geslaagd. De zaak werd aange- En daar is m de uit de dienstregeling kwamen nog te houden tot elf mei, om een getuige- buurt waar wij vervallen. wonen alle gele- Bij Harmeien moet langzaam gere- genheid toe. Da- den worden, hetgeen waarschijnlijk gelij'ks is er een een geringe vertraging zal opleveren, overstelpende activiteit van het grut, Voor het herstel van de bovenlei- nese hoofdstad Beiroet zijn vrijdag dat, met of zonder toestemming, zich ding is een tijdelijke voorziening ge- 24 schoolkinderen om het leven ge- eijvert met het verzamelen van troffen. De komende nacht zal een komen en achttien gewond, doordat cude kranten, kaarten aan de man nieuwe vertikale mast voor de bo- de autobus, waarmee zij een uittapje probeert te brengen, propageert voor venleiding worden aangebracht, steun aan jeugdbewegingen, het al- deskundige te horen. In de omgeving van de Liba- maakten, tegen een muur reed. Bij gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Unie van Zuid- Afrika, wilde de Zuidafrikaanse ambassade woensdag a.s. in Culem- borg een receptie houden. De Zuid afrikaanse ambassadeur had voor deze gelegenheid Culemborg uitge kozen omdat daar Jan van Riefceeck, de stichter van Kaapstad, geboren werd. Gebleken is, dat de bevolking van Culemborg, in verband met de re cente gebeurtenissen in Zuid-Afrika, er niets voor voelde om medewer king aan de receptie te verlenen. Daarop heeft de ambassade beslo ten het hele feest af te gelasten. De eerste tegenstand kwam van de muziekkorpsen Pieter Aafjes en Concordia, die een serenade zouden brengen. Zo er al gespeeld zou wor den, dreigden de bajde korpsen met zeer onvolledige bezetting ter re ceptie zouden \erschijnen. De burgemeester stelde hiervan de ambassade op de hoogte. Bijna te gelijker tijd deelde de raadsfractie van de PvdA schriftelijk aan'B. en W. mede, dat ze voor de receptie be dankte. Het was duidelijk, dat er bij deze verdeeldheid geen sprake zou kun nen zijn van eensgezind vieren van het Zuid-Afrikaanse jubileum. De ambassade zei, begrip voor dc situ atie te hebben en gelastte de recep tie af, hoewel de uit nodigingen al waren verzonden. (Advertentie) Toestand in Zuid Afrika In het NCRV-programma van vrij dag heeft Peter van Campen op kor te termijn wijziging aangebracht. Dat geschiedde in verband met de gespannen toestand in Zuid Afrika. Practisch de gehele rubriek „Atten tie" werd nu in beslag genomen door een gespreksforum onder leiding van professor Bavinck. Men heeft ge tracht het rassenvraagstuk van Zuid Afrika zo breed en actueel mogelijk te benaderen en alle standpunten te belichten. Dat kon geschieden dank zij de zorgvuldig gekrzen leden van het forum: prof. Dutort uit Pretoria Vervolg van pag. 7 oude en opwindende spel van bel letje trekken beoefent, of in vuilnis emmers klimt en daarin snuffelt als jonge honden. Hoé kunnen wij ons nu niet ver kneukelen als we het dichtslaan van deksels op straat vernemen en een meisjesstem horen roepen: „Loetje, dat laat je liggen, hoor je". Waarop u°v^ hfh S2 OTst 'nit' De Duitsers waren zover in de meerderheid met mensen en materiaal, •L ÏÏïÏÜ'oS" ril ?n rflt dat eIke verdere weerstand ydel scheen. Ze dreven de verspreide groepjes leverf trouw terziide' staat wendt zfch GeorSiërs te™8 met behulP van artillerie, tanks, Panzerfaüste en vlam- idl een ^iereeliik luistersD^ ontdaan "^"werpers. Ze trokken voorwaarts van boerderij naar boerder« van af, maare fs weer grootsÏÏT h°01schelf n6ar hoolscheIf en telden hun veriiezen niet' zen^uif'eenseleetie aoete^laifkerilë H1^ LAATSTE BEDRIJF van de Texelse tragedie begon op 20 april, versnaperingen Iedere gombal tof- Ongeveer tachtig Russen, voor het merendeel mannen van Kakazdses fee of DeDennunt wordt met firoëze- afdeling. die de Noordbatterij hadden moeten nemen, had zich genesteld lige vingertjes naar waarde geschat. in de bunkers rond de vuurtoren. De rest van hun troepen was versnip- Er wordt zelfs tijd gevonden om perd- Meer dan vijftien zware kanonnen en het geschut van de Noordbat- Mientje die al een deur verder is, terÜ richtten een dag lang hun vuur op dit kleine stukje grond. Niettemin een paradijs achterna te roepen' ontsnapten de onderofficier Silosanni 's nachts met 36 van zijn mannen. „Mientje, we krijgen nog een snoepje. De rest van de Russen sloot zich in de vuurtoren op hoor Er waren al verschillende doden gevallen m de toren, er waren vele Dit'is nou ons voorland", denken gewonden, de munitie was op en de overlevenden waren uitgeput van wë de laatste dagen met genoegen als honger en slaap, toen ze zich tegen de middag gedwongen zagen, zich over we ten onrechte reageren op de huis- te geven. bel, of opgeruimd fluitend „Gerrie is De mannen werden gedwongen, hun eigen graf te graven, waarna ze, zot" uit de verf van onze voordeur gewond of niet, werden gemitrailleerd. Na drie weken van verbeten proberen te boenen. En dan was daar striJd was het Georgische bataljon verslagen. Verspreid over het hele op een avond dat ukkie, dat tijdens eiland, in hooibergen, in schuren en in de Dennen maar vooral ook in de het spelen met vriendinnetjes ons duinen, hielden zich nog Russen verborgen. vroeg: „meneer, hoe laat is het?" In een felle guerilla schoten zij op elke Duitser, die zich vertoonde. Dat „Tien voor zeven", antwoordden we was natuurlijk aanleiding tot een „zuiveringsactie", een ware mensen- naar waarheid;; "Hoi, hoi, hoi. hoi", jacht. Niettemin werden niet meer dan een paar tientallen Russen ge- de feestvreugde zette staccato in; vonden. „dan mogen we nog blijven spelen, Onwaardig, de Duitse uniform nog langer te dragen zij het dan ont- we hoeven pas om zes uur thuis te daan van het „Hoheitszeichen" en anderen distinctieven werden de wezen". gevangenen gedwongen, zich te ontkleden, waarna de Duitsers ze hun zelf- EEK. gedolven graven inschoten of ze met de spade doodsloegen. /"ONOPGEMERKT SNEUVELDE tijdens de guerilla ook hoofdman Lo- ladse Schalwa, De strijd werd met grote bitterheid voortgezet tot aan de komst van de Canadezen. Dat was op 20 mei, Nederland was al veer tien dagen bevrijd, maar al die tijd leefden de Russen in afgedekte kuilen, in schuren en op vlieringen. Een enkele Texelaar heeft uit angst wel eens een Rus uitgeleverd, die hij op zijn grond aantrof maar over het alge meen waren de eilanders solidair. Luitenant Boris Kamergoef, een onder gedoken Kaukasiër, die met de Georgiërs, had meegevochten, vertelde van en vrouw, die zeventien dagen lang brood bakte voor 22 Russen. En ze bracht het zelf naar de Dennen omdat er anders teveel gevaar dreigde voor haar „gasten". Op 17 juni 1945 verlieten ongeveer 240 Georgische soldaten, onder aan voering van luitenant Melikia, het eiland. Ze werden in alle vroegte op vrachtauto's naar de haven van Oude Schild gevoerd. Onderweg vuurden ze uit louter vreugde al hun wapens leeg. Maar na een laatste inspectie op de kade, moesten ze ze afgeven in handen van de Canadezen aan boord van de veerboot „Dr Wagenmaker". De Canadese commandant maakte een loffelijk rapport op over de da den van het Georgische bataljon, dat later aan de Russische militaire auto riteiten is overhandigd. De strijd was yoorbij. Toen de balans was opgemaakt, bleken 117 burgers om het leven ge komen te zijn; ca. 565 Georgiërs waren gesneuveld en de Duitsers telden ca 800 doden en 500 a 600 gewonden. Bijna alle Russische gewonden zijn door de Duitsers gedood. Op de zuidelijke helling van de Hoge Berg liggen de Russen begraven. Rode rozen bloeien op hun naamloze graven. Loladse ligt Kpart, als de commandant voor zijn troep, voor het eenvoudige grafmonument, het Sow- jet-Russische staatswapen. Aan dat wapen prijkt ook de banier van Georgië, het verre vaderland, dat Loladse en zijn mannen nooit mochten terugzien. in Zuid Afrika, de Belgische jour nalist Jan de Laet die lange tijd in Nederland is geweekt, verder de Zwitserse journalist Herman Bleich die thans in ons land verblijdt en ten slotte de Amerikaan James Homes. Laten we hopen, dat ook deze t.v. bijdrage verhelderend op de mens heid zal hebber ingewerkt. Groptbeeld v. Philips Findhoven had ons in haar studio genodigd wegens een primeur met betrekking tot t.v. uitzending. Hier werd het bijzonder grote beeld geprojecteerd van 3.75 bii vijf meter, een beeld dat zelfs nog groter kon zijn waar de capaciteit tot zeven bij negen meter kon worden opgevoerd. We constateerden, dat het gebrui kelijke fluorescqntiescherm was ver vangen door een holle spiegel, voor zien van een olielaagje van 0.1 mm dikte. Dat laagje w°rkte als een re flecterende film, die door middel van een ^terke lichtbron via een ob jectief op het scherm werd gepro jecteerd. De beelden die we zagen waren van goede kwaliteit; Mies Bouwman had een vraaggesprek, dat in Eindhoven zelf werd opgenomen en via een straalzender doorgegeven We hebben de gelegenheid benut te vragen naar de mogelijkheid van toe passing van kleuren t.v. Prof Casi- mir zei. dat 1:1 »u en t.v. hoezeer men er aandacht voor heeft de eerste jaren nog niet kan worden verwezenlijkt, aangezien dat tech nisch nog niet gezond kan zijn. An dere Europese fabrieken zijn dat met Eindhoven r-pns. Het weekeinde Heden, zaterdag, komt Theo Eerd- mans met een nieuwe aflevering van zijn quiz „Je neemt er wat van mee". Het zal de vraaj. zijn, of de~e keer de heer A. Stuik, die alles weet van de Haagse straten, v=n de partij is, omdat hij de vorige keer nog al sma lend op het ambtenarendem heeft afgegeven en deswege aan de. mouw is getrokken. Zondag o angt in het KRO-programma een filmverslag van Pen Brans over de plechtighe den in Rome bij de uitverkiezing van kardinaal Alfrink, Er is verder een nieuw concert van het Amsterdams Kunstmaandorke3t en een epiloog van rector D, Coppes, die nog slechts een keer eerdei op het beeldscherm is geweest. In iet namiddaguur is er een rechtstreekse reportage van de tweede helf* van de ock ^--wed strijd Bolgië-Nederland. Zowaar is maandag de NTS in de lucht, o.a. met het teneelspel „Het vonnis", uit te voeren door een Vlaams gezel-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8