REISGIDS VOOR GOEDKOOP TOERISME OEGSTGEEST weekelykse CRonycke (IN LEIDSE OMGEVING) HUIBERS OLIE BESTELLEN CREYGHT0N Bellen GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN NEDERLANDERS BIJ DE PAUS Schilderijendiefstal President Soekarno op reis ZATERDAG 2 AFRO, 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Tol, Haarlemmertrekvaart Naai M0GIDS VOOR GOEDKOOP TOERISME Düntus, de Jonge, maakt in een van tijn brieven de opmerking: „Wij maken grote reizen om dingen te zien, waarop wij in onze eigen om geving geen acht slaan" (ea sub oculis posita neglegimus). Het schijnt dus een oude kwaal te zijn, welke tegenwoordig epidemisch woedt; tegen deze kwaal is maar één geneesmiddel: de eigen stad en het eigen dorp en de eigen omgeving te bezoeken en te bezien alsof men een vreemdeling is. Dan komt men tot de ontdekking, welke de beroemde Engelse schrijver Chesterton deed: „het vreemdste land, dat ik ooit bezocht, was Engeland". Er zfln aan dit toerisme bij honk verscheidene voordelen verbon den. 1) Je kunt het gehele jaar toe rist zijn. 2) Het kost geen of weinig geld. 3) Waar je 't mooi of interes sant vindt, kun je naar believen te rugkeren. 4) En het voornaamste van, al: je ontdekt wat buitenlanders al lang ontdekt hebben, dat Nederland en dan nog in 't bijzonder Holland, waar wij geboren en getogen Zijn een bijzonder boeiend en prachtig land is. Het is een land overladen met kunstzinnige, historische en land schappelijke bezienswaardigheden, welke in het buitenland dikwijls hun weerga niet hebben en bewoond door een bevolking, welke over 't alge meen zeer vriendelijk en welwillend is. De Nederlandse bevolking wordt door buitenlanders om die karaKter- eigenschappen zeer geprezen, en ge zult merken: met recht en reden. Maar dat hangt voor een gedeelte ook van jezelf af. Zo men doet, zo men ontmoet. dat toerisme by honk aan te moedigen en er een handleiding by te geven, nemen wij ons voor (maar het is een vrij grootscheepse en moeizame onderneming) een soort Baedeker of reisgids bij gedeelten in dit blad te publiceren over de stad Leiden en wijde omgeving. Hoe wijd we gaan, weten we zelf nog niet. Deze handleiding is opgezet in de trant van de echte Baedeker of van een Guide Bleu. Van iedere stad of gemeente vermelden we kort-weg de merkwaardigheden van allerlei slag, waarby de meer byzondere van één worden voorafgegaan en de meest bijzondere van twee Ofschoon vóór de publicatie door persoonlijk bezoek en door inlichtin gen wordt nagegaan, of de gegevens kloppen, zal het zeer op prijs worden gesteld, als de lezer in gevallen van onjuistheid of nalatigheid ons op de vingers wil tikken. Mede ten gerieve van de Leidse burgerij die een reeks gidsen bezit en ook in Baedeker en Guide Bleu terecht kan wordt begonnen met de omgeving naar het noorden en be landen we het eerst in: De plaatsnaam is afgeleid van Os- geresgeest (het eerst vermeld in de 9e eeuw), een stuk geestgrond, toe behorend aan Osger, gelegen in de parochie Kerkwerve. Sinds de 13e eeuw wordt de naam Kerkwerve ver vangen door Osgest, Oesgeest, Oest- gheest De spelling Oegstgeest is pas in de 17e eeuw opgekomen uit bet weterij, omdat men meende, dat het oogst-geest betekende (dr Müller in „Nomina Geographica"). Tegenwoor dige uitspraak echter nog steeds: Oesgéést! Het z.g. „Oude Dorp", vroeger Kerkwerve, ligt nabij het Groene Kerkje, daarvan thans gescheiden door het in 1805 gegraven uitwate ringskanaal van Rijnland. Van Leiden komend 1. de buiten plaats en 't kasteel Endegeest, sinds 1895 psychiatrische verplegingsinstel- ling van de gemeente Leiden. Het statige huis (geen bezichtiging), in- tgericht tot administratie-gebouw, werd in de Spaanse tyd verwoest en ongeveer 1650 opnieuw opgebouwd. Aan weerszijden van hoofdgebouw acht-kantige koepeltorens. Voorplein met 2 paviljoens. Inwendig: kamer met wandtapijten uit de 18e eeuw (landschapstaferelen) en enkele schoorsteenstukken. Men kan het kasteel zien liggen vanaf de Lage Morsweg. Tegenover het bos van Endegeest het raadhuis (1930; architect Jesse); in de raadzaal (aanbouw 1949) een schilderstuk (17e eeuw) van de Ge rechtigheid met op de achtergrond vlag met het wapen van O- en het „Groene Kerkje" (nog met toren). In de „Leidse Buurt" de parochie kerk van St. Willïbrord, een harmo nisch werk van Jos. Cuypers (1903), met de toren naast het koor. Inwen dig: reliekschrijn, met zilveren be slag. van St. Willibrord, vervaardigd in Benedictijnerabdij van Oosterhout, tegen de r. pilaar naast altaar. Rond de hardstenen plaat het inschrift (in Latijn): „Uit het gebeente van de H. Willibrord, stichter van onze paro chie". Boven kapelboog taferelen uit het leven van St. Willibrord, muur schildering (1940) in gedempte kleu ren door Lode Sengers (t 1956). Van dezelfde kunstenaar aan de andere zijde schildering van de kardinale deugden. Wit-marmeren communie bank, met engelenbeeldjes: (geloof, hoop, liefde, kuisheid) en zinnebeel dige reliefs (o.a. de toonbroden uit de Tempel te Jerusalem en de Ark van het Verbond), vervaardigd rond 1750 te Antwerpen. (Kerk open: 's zaterdagsmiddags: indien gesloten wende men zich tot de koster C. Mo lenkamp, naast Verenigingsgebouw; de aangebouwde Mariakapel (1955) is altyd open; gebrandschilderde ra men van P, Geraedts. Het statige huis (omstreeks 1800) haast de kerk is de voormalige pastorie. De weg naar het Oude Dorp ver volgend r. het bos van Wijckerslooth. openbaar wandelpark der gemeente, genaamd naar mgr Corn. Lod. baron van Wijckerslooth, titulair bisschop van Curium (1786-1851), die in het park zfln na de le wereldoorlog af gebroken buiten „Duinzigt" bewoon de. In het bos verscholen bevrijdings monument (1949; architect J. Jongs - ma, beeldhouwer H. Sweris). eranie- ten zuilen voor een ijzeren prieel, waaronder beeld geknielde strijder. Op de poortmuur er achter o.a. een aanhaling uit Vondels „Gijsbrecht van Aemstel" („Gy die dér vorsten harten leidt...."). In het Oranjepark portret-gedenk steen voor burgemeester Van Griet- huysen, van 1899-1930 burgemeester van O., bij zijn afscheid. Daarachter aan de Louise de Colignylaan gedenk teken voor koningin Emma (1934). Op wegsplitsing Terweeweg zandste nen gedenkzuil met opschrif „Daniël Wyttenbaoh civis Bernas", herinne rend aan de Zwitserse classicus en hoogleraar te Leiden, die in 1820 overleed op het (verdwenen) buiten tje „D'Hoogenboonr" (inrijhek). en onder de zuil begraven ligt met zijn echtgenote en zyn hondje Hermione. Aan de Terweeweg het huis Schou tenburg (17e eeuw, met latere aan bouw), met tegenover-liggende huis bdhoudenswaard geheel- Schouten burg was in 1642, blijkens aanteke ning op tekening in gemeente-archief te Leiden woning van de schout. Het is onzeker, of de schouten er altyd gewoond hebben. Later woonhuis van burgemeester H. D. Terwee (1853- 1895); in diens tijd werd de voorma lige zaal in r. vleugel „trouwkamer" genoemd. Het tegenoverliggende huis (eig. gemeente O.) is, blijkens inge- grift opschrift „Anno 1771 Toorn- veld", vermoedelyk een bijgebouw van het vroegere kasteelje van die naam. Over de brug in het Oude Dorp het z.g. „Groene Kerkje" (het was vroe ger om en om met klimop begroeid), cngetwyfeld een van de oudste ker ken van Holland, gelegen op een terp of vluchtheuvel. Volgens de legende had St. Willibrord beloofd de kerk te komen inwijden; inmiddels zelf overleden, verscheen zijn hand, de muren zalvend; elk jaar zouden op de wijdingsdag (die niemand kent) de muren olie zweten. De tegenwoordige kerk dagtekent goeddeels van 1662 (na verwoesting in Spaanse tijd). Inwendig: preekstoel met houtsny-werk; heren-bank voor het gemeentebestuur van Leiden (dat de heeriykheid O. in 1615 had ge kocht) gekroond met de wapens van Leiden en 4 burgemeesters. Ook in de leeuwen-windvaan van het toren tje het wapen van Leiden. Glasraam met wapen van Leidse burgemeesters en Oegstgeester magistraten. In een nis klassisistisch sarcofaagje (zonder inhoud) ter herdenking van de „Vrouw van Endegeest", M. C. Gevers van EndegeestDe Leeuw t 1823. Graftombe geslacht Gevers op kerk hof, alwaar, behalve Nederlandse gevallenen, ook 16 gevallenen van de Royal Air Force rusten. (Toegang tot kerk overdag van 75.30 via de con sistoriekamer; later bij koster W. Versteeg, tel. K 1711275. Langs de oude straatweg het Ma rine Electronisch Bedrijf, waarvan het royale hoofdgebouw met zuilen ingang door de Duitsers is gebouwd! Vlak bij de Postbrug (reeds ge meente Sassenheim) eenvoudig ge denkteken voor gevallenen op de eerste oorlogsmorgen in 1940 (auto- colonne met militairen uit de lucht beschoten). Vandaar langs de Leidse Vaart, ge graven in 1657 op kosten van de ste den Leiden en Haarlem als trek schuit-verbinding, 't Leidse Hek uit 1701, met de wapens van beide ste den. Te zamen met het tolgaarders- en commissarishuis een schilderach tig geheel. Langs Abtspoel weg (boerderij op plaats van buitenverblijf der abten van Egmond) 1. Kasteel Oud-Poel geest, middeleeuws adellijk huis (ook Alkemade genoemd), omstreeks 1650 in tegenwoordige staat opgetrokken; ui-vormige torentjes, evenals in voor gevel wapens familie Willink, in vo rige eeuw toegevoegd. Eertijds eigendom en woonplaats van Boer- haave, die hier woonde van 1724- 1733 (Boerhaave kocht het voor 8923,thans eigendom der ge meente O., in gebruik als Oecume nisch Jeugd, en Vormingscentrum. Inwendig weinig belangrijk. (Geen bezichtiging). In het park een na tuurstenen renaissance-put met jaar tal 1550 en restanten van door Boer haave geplante tulpenboom met ge dicht van 1817 op plankje („deez wijdvermaarde tulp"). In de oprij laan marmeren beelden van Flora en Diana (18e eeuws). Aan de trekvaart een curieus tuinhuisje in de neo-go- Haarlemmerstraat 123, Leiden Geboorteaankondigingen Advertentie thische mode van de vorige eeuw. (Toegang park op kosteloze jaarkaar ten, verkrijgbaar ter gemeente-secre- tarie: alg. zaken). Ook tot de gemeente O. behorend, maar ver buiten de kom gelegen de buitenplaats Rhijnhof, thans begraaf, plaats van de Ned. Herv. gemeente Leiden. Het buitenverblijf (onfcvang- gebouw) uit 1775, toont aan weerszij den boven de houten Korinthische zuilen van de hoofddeur de zandste nen beelden van Apollo en Flora. In wendig: eenvoudige betimmeringen en stuc-werk. By de ingang van Rhijnhof, aan de Rijksweg, gedenkteken voor de in mei 1940 gevallenen aan de Haagse Schouw, Valkenburg en Ockenburg. Een bestuurlijke merkwaardigheid van O. is, midden in Rijnsburg, het blauwe bord „Oegstgeest", met toe gevoegde verkeersaanduiding „50 km" voor de kom van Rijnsburg. De veiling te Rynsburg o.a. behoort ge meentelijk tot Oegstgeest. Opmerking 1: Voor het ontlenen zonder bronvermelding aan boeken onze verontschuldiging! Voor de veel zijdige medewerking en hulpvaardig heid by het geven van inlichtingen onze welgemeende dank! Opmerking 2: De gemeentelijke op slagplaats van bouwmaterialen in het buiten „Poelgeest" vinden wij onge lukkig gekozen. Hooigracht 46, Telef. 20114 (Advertentie) WEECKELYKSE CRONYCKE 't Is alles bloemen, watter slaet de clock: eerst Floriaede, dan de Keuckenhoff, die straelende in prille lentetooy de crantenmenschen geeven fleur'ghe stoff tot schryven in soo veel superlatieven, dat men welhaest er van sal dencken moeten datter er niet aêrs bestaet dan plant en bloemen. Welaen, wy gaen de lieve lente groeten. De lieve lente? 't Mocht wat! Welck een'kou de wind dringht door myn dicke jas, bespringht het rillend lyff. En buy en vlaegh wordt nauw gekeerd door eenen wollen das. De son laet gaen versteek. De groene cruyden, die in verdruckinghe tot wasdom koomen, staen huyverend en willen haest niet plooyen hun schoone tooy. De mist hanght rond de boomen. Allée, 't en is niet aêrs; 'k gaf graegh de bruy aen 't voorjaer van ons kille kickerland. 't Waer beeter toeven, daer waer straelt de son. Waerom, lief Vaederland, maeck jy de lent' tot schand? Maer gaet niet 't leeven door? De lente liet sich vanghen in 't kinderryck Stompiwyck, waer Omaetje Vergeer (oudt een en tachtig jaeren) met honderd cleenkinders de koningh is te ryek. Sy heyt die honderdste dees weeck ten doop gehouden, dat isser toch wel een memory waerd. Als Omae jarigh is, hoeveel van haer naesaeten syn dan vereênd rond de grootmoederlycken haerd? Er quam een lint gedwerreld, een silveren, in 't nyver steedjen Alphen (aen de Rhyn) waer M. de Wagt gaf veertich jaer syn crachten tot eyghen en der baesen wellesyn. Sulck wellesyn will ick oock U toewenschen, myn braeve leeser en myn lieve leeseres, voor morghen. Want er in maer eenen sondagh, doch werekendaeghen synder altyd zes. Pluck dan die eenen dagh, al isset lente- leeven dan nogh by langhe nae niet pluys. Want morghen kunt ge rond het haerdvuur sitten blyven als (nae de misse) ge kouw'lyck weerkeert in Uw huys. WILLEM VAN HORSTENDAEL. Gisteravond tegen zonsonder gang heeft er in de Consistoriezaal van het Vaticaan een grootse ont vangst plaats gehad, waarbij onge veer 300 in Rome aanwezige Neder landers met kardinaal Alfrink door de Paus zijn ontvangen. De Paus sprak hen zeer opgewekt toe in het Fkans. Hij vond het jam mer, dat vermoedelyk vele aanwe zigen zijn Frans niet hadden kun nen verstaan, maar, zo zeide de H. Vader, i zult toch wel de indruk hebben gekregen, dat ik met een echt vaderlijk hart tot u heb ge sproken". De Paus bradht in herinnering, dat hy eenmaal een bezoek aan Ne derland had gebracht. Een byzon dere indruk had toen op hem ge maakt het Kerstdiner bij de Re demptoristen in het klooster te Wit- tem. Dat was zo geheel anders dan hy thuis gewend was. De audiëntie duurde een half uur. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn uit het hotel „Colombe d'Or" te Saint-Paul-de-Venice bij Nice moderne schilderijen ter waar de van twee miljoen nieuwe francs (ruim anderhalf miljoen gulden) ge stolen. Er zijn doeken onder van Pi casso, Rraque, Dufy, Buffet en Mo- digliani. Naar aanleiding van deze diefstal heeft de politie de rijke bewoners van de Rivièra, die kostbare schil-» derijen bezitten, ervoor gewaar schuwd, dat er weieens een „goed georganiseerde dievenbende' aan de Rivièra aan het werk kan zijn. De gestolen schilderijen maakten deel uit van een verzameling, die de eigenaar al in 1920 is begonnen aan te leggen, toen bekende kunste naars als Picasso, Dufy en Chagall hun verteringen met schilderij en betaalden. Daar de gestolen doeken in de gehele wereld bekend zijn, zal het voor de dieven wel te ge vaarlijk zijn om ze op de gewone m^rkt aan te bieden. President Soekarno is vrijdag per vliegtuig uit Djakarta vertrokken op zijn wereldreis van twee maanden. Hij ging eerst naar Nieuw Delhi, waar hij met premier Nehroe een on derhoud van drie uren zou hebben. In elk van de volgende landen die hij bezoekt, zal de president drie da gen blijven. Het zijn: Irak, Zuidsla- vië, Bulgarije, Roemenië en Honga rije. Daarna zal hij in Wenen vijf da gen rust nemen. De reis wordt ver volgens voortgezet naar Egypte, Tu nesië, Marokko en Portugal, weder om telkens drie dagen. Het einde van de reis is een bezoek van vijf dagen aan Cuba. Onderweg worden niet- officiële bezoeken gebracht aan Mexico en San Francisco, en zes da gen in Japan. Ultimatum van Nasution. Soekarno's rechterhand, generaal Nasution, minister van defensie en opperbevelhebber van de strijdkrach ten van Indonesië, heeft vrijdag laten weten, dat de opstandelingen op Su matra en Celebes zich vóór 1 juni allen moeten overgeven. Zij die dit doen zijn verzekerd van een algehele amnestie, zo wordt gezegd in pam fletten die boven de oerwouden van de twee eilanden zijn uitgeworpen. Tegen hen, die de strijd voortzet ten, zal de militaire actie worden verscherpt. J. H. Hagen en fam., Dillenburgerstr. 20 naar Alphen a.d. Rijn, Hoomstraat 12; R. C. G. van Neer en fam., Papen gracht 5 naar Haarlem, Kleverlaan 163; J. Bijl geb. v. Zandwijk en fam., Lange- brug 107 haar Herwijnen, Schoutensteeg A 116; R, H. Adama en fam., Boshof 27 naar Utrecht, J. Brouwerlaan 41; A. J. van Hoeken en fam., v. Vollenhovenplein 81 naar Oegstgeest, W. de Zwijgerlaan 14; J. Dreef en fam., Groenoordstraat 38 naar 's Gravenhage, Schependreef 69; J. H. G. Sierat en fam., Levendaal 43 naar Alkemade, Binnenweg 11; A. Helt en fam., Molenstraat 2a naar Rotterdam, Abtsweg 86d; C. K. Noordenbos en fam., Lijsterstraat 33 naar Suriname: J. van der Harst en fam., Cronesteinkade 18 nr. Wageningen, Gen. Faulleesweg 69; R. Rusman en fam, Kanaalstraat 36 naar Ned. Antillen: J. van der Kraats, Fr. v. Mierisstraat 9 naar Oegstgeest, M. H. Tromplaan 66; J. D. A. van Gestel, Dil lenburgerstraat 20 naar Alphen a.d. Rijn, Hoornstraat 12; E. Gortzak, Oran jegracht 13 naar Zweden; A Roefstra, a.b. Langegracht t.o. 169 naar Haarlem, de Keijstraat 15; H. Neuteboom, a.b. Langegracht t.o. 169 naar Haarlem, de Keijstraat 15; A. C. Bouillon, Mezenstr. 2 naar Duitsland; N. M. Langestraat geb. Lodder, Rijnsburgerweg 77 naar Geer vliet, Ring 2; H. de Ruiter, Witte Singel 27 naar Benthuizen, Dorpsstraat 196: J. M. van der Most, Jan v. Goyenkade 1 naar Hengelo (O), Enschedesestraat 64; J v. d. Kraats geb. Kiel, G. Doustraat 87 naar Oegstgeest, H. M. Tromplaan 66; P. M. v. Haarlem geb. Hagemans, v. 't Hoffstraat 28b naar Amsterdam, Sar- phatistraat 95 I; J. L. van der Linden, H de Vriesstraat 57 naar Noordwijker- hout, Dr. Kuyperstraat 14; E. van Heu- ven. Plantsoen 19 naar Leidschendam, Fark Leeuwenberghlaan 15; N. Brand, Pieterskerkhof 12 naar Amsterdam, Brouwersgracht 40 I; J. H. P. A. Loeff, Nieuwe Rijn 46 naar Rotterdam, M. Stu- artlaan 4c; H. C. Loke, B. Roozenboom- straat 8 naar Haarlem, Frans Halsstraat 1; J. F. H. Wallaart, Muldersstraat 24 naar Leiderdorp, Koningstraat 32; A. M. Rozeboom, .Gasstraat 20 naar Leiderdorp, Zijldijk 12; J. J. van der Reijden, Oos terstraat 84 naar Naarden, Cattenhagen- straat 24; B. Peijsel, Leeuwerikstraat 4 naar Bussum, Amersf. straatweg 85a; V. E. Hermelijn, Rijnsburgerweg 10 naar Amsterdam, de Wittenkade 150 n; P. B. Oosterhuis, Brederostraat 5 naar Haar lem, V. van Oyenstraat 19; J. T. G. Boe- zaard, Morsweg 146a naar Katwijk, Rijnstraat 9; M. J. C. Mulder, Noord einde 50 naar Utrecht, Herenstraat 25; J. H. G. Dijkhuis, Noordeinde 2a naar Oldenzaal, Eikstraat 5; J. E. Stuit, G. Kasteinstraat 31 naar Veenendaal, Bea- trixstraat 40; A. Kooreman, Driftstraat 20a naar Haarlem, Jac. v. Looystraat 4; J. P. Keijzer, Haarl, straat 204-204a naar Alkemade, Noordeinde 42a; N. van der Doorn, Oude Singel 26 naar Amsterdam, Paramariboplein 53 III; R. v. Draanen geb. Wagenaar, Mariënpoelstraat 23 nr. Noordwijk, Voorstraat 74; J. J. Scholtens, Morsweg 146a naar Lisse, Schoolstraat 6; N. M. J. de Ruijter, Groenhovenstraat 2 naar Noordwijk. Voorstraat 74; K. G. Nagel. geb. de Groot, Groenhovenstr. 12 naar Oegstgeest, v. Cuycklaan 14; K. van den Broek, Noordeinde 52 naar Utrecht, v. Brakelstraat 22 bis; B. Post- ma. Noordeinde 2a naar Amsterdam, Enge Kerksteeg 1 II-III; G. Balneger, Kloksteeg Ha naar Rotterdam, Roze marijnstraat 40; D. Beudeker, Roodborst- straat 32 naar Amsterdam, Sarphatistraat 43, J. Laros geb. Schutte, Warmonderw. 45 naar Strijen, Molenstraat 28; M. D. Carpentier Alting, Rijnsburgerweg 10 naar Rotterdam, J. Banckertsplaats 79; W F. Wiggers, Vondellaan 19 naar Am sterdam, S. Weimarlaan 48 II; H. B. Ro- zemond, Witte Singel 105 naar India; R. J C. van Randwijtk (Graaf), Boisot- kade 1 nr. Oegstgeest, laan v. Oud Poel geest 7. M. Verhoeven en fam., opperman, Waardgracht 92; J. Sloos en fam., straat maker, Mirakelsteeg 35; A. Klinkenberg en fam., procuratiehouder, Cobetstraat 56; A. S. Jager en fam., waterbouwkun dige, Kam. Onneslaan 53; F. L. Pruim - boom en fam., koopman, woonwagen kamp; C. Smits en fam., militair, Kanaal- weg 124; J. J. T. B. van Groningen en fam. radiotechnicus, de 'Sitterlaan 79; J. Penthum en fam., opperman, Dillen burgerstraat 20; J. S. de Graaf, Tib. Sie- genbeekstraat 8; C. Kikkert, Looierstr. 9a; T. H. Schouten, restaurantkok, Bos hof 2; G. H. Eilander, controleur verf- fabr., Sint Jorissteeg 16; L. M. Mantz, Haagweg 5; A. van Dongen, h. i. d. huis houding, Jan v. Goijenkade 28; S. Paul, Zoeterwoudse Singel 93; A W. Kroner, Lange Mare 100; A. van der Linden, Levendaal 169; J. Wesselius, timmerman, Uiterstegracht 198; G. Benschop, 11. ver pleegster, Witte Singel 27; M. Kapteijn, ambt. intern, org., Rapenburg 57; C. M. D Jansen, kantoorbediende, Hoge woerd 135; H. A. T. de Pagter, laborante, Roo- denburgerstraat 4; J. K. van Andel, Ra penburg 12; A. Heisterborg, mach. bank werker, Rijnsburgerweg 144; J. C. M. Beijersbergen, Gerrit Doustraat 95; C. W. Hulsewé, Rapenburg 122; J. Rijsten- bil, 11. verpleegster, Witte Singel 27; T. Franssen, militair, Noordeinde 2a; A. M. Smeets, Nieuwe Rijn 74; N. J. Wijfje, exped. chauffeur, Janvossensteeg 55; A. Smits, Burggravenlaan 11; H. J. den Her tog, Rapenburg 13; C. Veels, Noordeinde- plein 8a; S. E. Aalders, de Sitterlaan 59; C A. F. Tulleken, Boerhaavelaan 47; J. J. Heemskerk, inkoper betonfabr., Java- straat 12; C. E. van Rijn geb. van Schaick, Mariënpoelstraat la; M. van Ommeren, 11. verpleegster, Witte Singel 27; A. Stutvoet, huishoudster, Doezastr. 31, J. Slagwater, 11. glazenwasser, Mar- nixstraat 119; W. J. M. Creijghton, arts KM, a.b. achter Haagweg 51; K. Heyer- dahl, Burggravenlaan 11; M. M. Berger, Rijnsburgerweg 31b. Th. J. van der Heijden Lid van de Nederl. Veren van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a LeideD Telefoon 23405 (Advertentie) Leids hoogleraar schreef kritische studie over N.S. in oorlogstijd Van de hand van de Leidse hoog leraar prof. dr A. J. C. Rüter, is het vijfhonderd bladzijden tellende boek „Rijden en staken 19401945" ver schenen, waarin de geschiedenis van de Ned. Spoorwegen in de afgelopen oorlog behandeld wordt. Prof. Rüter laat zich zeer kritisch uit ten opzichte van de N.S-directeur in het begin van de oorlog, prof. Gou- driaan en t.o.v. prof. Gerbrandy, die in september 1944 het parool tot sta ken gaf. Het uitvallen van de spoor wegen berokkende het verzet grote moeilijkheden, maar bracht de Duit sers in militair opzicht geen noe menswaardige schade. Deze studie schreef prof. Rüter in opdracht van het Rijks-instituut voor Oorlogsdocumentatie. Kritische be merkingen van de zijde der Neder landse Spoorwegen en van leiders van het comité '40'45 hebben de pu. blicatie geruime tijd tegengehouden. Uit dit interessante boek hopen wij binnenkort meer te kunnen publice ren.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4