DE ANDEREN Paradijsparade GEESTESZIEKE OP TOILET STATION VERBRAND Huurverhoging ten onrechte aangezegd VERHOGING MELKPRIJS De Kleine o o 0 Q 9 0 0 9 o o 0 9 9 9 9 9 0 0 0 o 5 o o o 0 alles ZATERDAG 2 APRIL 1960 DE LE1DSE COURANT PAGINA 10 Dievegge van kerksieraden bleek in villa te wonen VOOR MARS- De rijkspolitie van Gronsveld heeft op aanwijzing van een parochiegees telijke in die plaats een vrouw aan gehouden, die duidelijk zichtbaar 'n kandelaber vervoerde, welke de geestelijke als een der kaarsenhou ders op het hoofdaltaar in de paro chiekerk van Gronsveld herkende. Met deze aanhouding is vrijwel ze ker een reeks diefstallen in vijftien "t P AN NEKOEKENHUYSJE O U DT LEYDEN Rótisserie Qrillroo Tot en met Pinksteren ook 's zondags geopend Ruime parkeergelegenheid éteenstr. si LEIDEN Telef. 21217 (Advertentie) In het St. Ignatiusziekenhuis te Breda is vrijdag overleden een gees teszieke vrouw, die donderdag erns tige brandwonden opliep doordat zij met vuur speelde op het station te Breda. De vrouw bleek de 80-jarige uit Heemstede afkomstige Maria v. d. Burggessels te zijn. Zij werd ver pleegd in de psychiatrische inrich ting te Leur en had donderdag ver lof gekregen om te gaan wandelen in de buurt van het psychiatrisch ge sticht. Op de een of andere manier is zij in Breda terecht gekomen. Op het stationsemplacameirt vervoegde zij zich bij de toiletjuffrouw met de vraag of die haar aan lucifers kon helpen. Nadat de oudere vrouw die had gekregen verdween zij in een toilet Onmiddellijk daarna bemerk te de toiletjuffrouw een geelachtig schijnsel door de glazen deur, waar na zij direct in actie kwam. De oude vrouw bleek zich in het toilet te hebben opgesloten met een fles spi ritus, die zij over hoofd en kleren had uitgestort en in brand gestoken. Haar jas had zij aan een haak op gehangen. Met een loper ijlde de toiletjuffrouw, later geholpen door een van de beambten, het toilet bin nen om de vlammen te doven. Dat lukte met behulp van een matje en de mantel van de vrouw. Zij werd ernstig gewond aan gezicht, hals, borst en armen met bovengemelde dodelijke afloop. Een aantal huiseigenaren, zo deelt het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid mee, heeft zijn huurders ten onrechte huurverho ging aangezegd. De laatste huurverhoging is niet automatisch van toepassing op vóór 5 mei 1945 gebouwde woningen met een huurprijs van negen gulden of minder in o.m. de vier grote steden. Waterleiding is daarbij niet inbegre pen. Deze huurgrens ligt telkens een gulden lager in de volgende gemeen teklassen. In de kleinste gemeenten ligt de grens bij vijf gulden. Voor de vooroorlogse woningen met een huurprijs die niet meer be draagt dan negen gulden in de groot ste tot vijf gulden in de kleinste ge meenten, gaat de huurprijs dus niet automatisch omhoog. De verhuurder moet zich eerst tot de huuradvies commissie wenden voor het verkrij gen van een verklaring. katholieke kerken van Belgisch Lim burg, gedurende het afgelopen jaar gepleegd, tot klaarheid gekomen. Naar schatting zijn zeker twintig zilveren en koperen kandelabers, da terend uit de zestiende tot en met de negentiende eeuw gestolen In de laatste weken bleek het werkter rein van de dief (of dieven) ver plaatst te zijn naar Nederlands Lim burg. M*it een tussenpauze van en kele dagen werd ongeveer drie we ken geleden tot tweemaal toe een stel van vier kostbare achttiende- eeuwse kandel. bers gestolen. Te Maastricht verdwenen in diezelfde periode vier zilveren achttiende- eeuwse kaarsenhouders van een der zij-altaren. Onderzoek. De aanhouding en het onderzoek werden tot nu toe geheim gehouden om de samenwerkende Nederlandse en Belgische politie-inistanties in de gelegenheid te stellen de vrouw te verhoren. Zij heeft de meeste kerk diefstallen reeds toegegeven, ook die te Breust-Eysden en te Maastricht. Bij een huiszoeking in de villa te Rekem, v/elke de vrouw, die verte genwoordigster is van een Belgische firma in medische instrumenten, be woont, werden slechts vier kaarsen houders en 'n zogenaamde recipiënt, voor heilige olie gevonden. De over- rige gestolen kandelabers heeft de vrouw verkocht aan een antiquair te Brussel, van wie zij het adres aan de politie heeft meegedeeld. De vrouw is door de Belgische politie van de Nederlandse rijkspoli tie overgenomen en in verzekerde bewaring te Tongeren gesteld. NgttMNMSNgMMg In overeenstemming met de medio 1959 genomen beslissinig tot afschaf fing van de nog resterende consu mentensubsidie op melk, heeft de re gering goedgekeurd, dat in het ge hele land de prijzen van melk, kar nemelk (beide los en in flessen) en melkprodukten met ingang van 3 april met ten hoogste 2 cent per liter zullen worden verhoogd. Zij: „Het is werkelijk om gek van te wordenDe hele avond zit je er maar en leest. Begrijp je dan niet, dat ik wel een beejte zou wil len praten als ik de hele dag alleen thuis ben geweest?" Hij: „Maar lieveling, praat maar gerustals ik maar niets hoef te zeggen. Ik heb op kantoor de hele dag gesproken, je zou hel me best kunnen gunnen, dat ik me 's avonds met een boek ontspan". Hier moet wat gebeuren. De echt genoten moeten elkaar tegemoet komen als de harmonie weer her steld moet worden. Hij zou af en toe beslist zijn vermoeidheid kun nen overwinnen om eens gezellig wat met zijn vrouw te praten. En het zou verstandig zijn, als zij zelf eens een boek zou gaan lenen, b.v. een paar boeken, die hem interes seren. Misschien zou hij dan zelfs plezier erin hebben met haar te praten. Rekening houden met el kaarin het grote en het ge ringe, dat is een van de voorwaar den voor een gelukkig huwelijk. President Eisenhower heeft vrij dag 'n besluit der raad voor de bur gerluchtvaart om aan Air France en de Boac landingsrechten in Los An geles te verlenen, goedgekeurd. De Boac kreeg toestemming om via de poolroute tussen Londen en (Advertentie) Los Angeles te vliegen. Flora heelt boter bloemen op t hoold De wind strooide kippe- vel in de dikste winter jassen en de regen leek niet te weten of ze lachen of huiten zou. Toch was het al lente in de Keuken hof te Lisse. Maar dat was niet helemaal toeval. Wan neer er niet een overvloed van vroeg-bloeiende bol- lensoorten bijeen had ge staan, zou het voorjaar zich zeker niet hebben la ten verleiden. Buiten de toegangshek ken van de nationale bloemententoonstelling was Flora namelijk nog helemaal niet zo scheutig. En toch vonden wij de lenteNiet in een fa brieksmatige massapro- duktie van bloemen maar in een paar kleine, gele bloemetjes, die stil maar misschien meer spontaan dan de gekweekte legi oenen, stonden te bloeien in het nog grauwe onder hout. Opmerkelijk is, dat het merendeel van de eerste lenteboden gele bloesem draagt. Met uitzondering dan van de wit-groene sneeuwklokjes en de langs de grond kruipende Maag- depalm, die hier vroeg in het voorjaar bloeit met violette bloemen, zijn ze allemaal geel: de Winter- aconietjes, het Speen kruid en de Dotterbloe men. En alle drie be- gekleed. En alle drie be horen ze tot de familie van de Boterbloemaehti- gen of Ranunculaceae. Het Winteraconietje staat nog met één been in de winter: het rijmpje zegt „Erafhis hiemalis bloeit, als de grond nog kaal is". Het is dan een klein, geel sterretje tegen de zwarte grond. De Dottorbloem doet niet alleen door zijn „afkomst" maar ook door zijn uiterlijk sterk aan een boterbloem denken. De Dotterbloem (Caltha palustris) bloeit vroeg en gedijt het best aan de wa terkant. Daardoor wordt ze weinig in tuinen aan geplant. Het Speenkruid (Fica- ria verna) heeft zijn naam te danken aan de „speen tjes", langwerpige wortel knolletjes onder de grond en knolletjes in de oksel van de bladstengels, waar in het plantje reserve- voedsel opspaart, zodat het al vroeg ih het voor jaar kan bloeien. Wanneer men zo'n speentje uit knijpt, komt er een wit melksap uit. Wanneer de oksellmolletjes op de grond terecht komen, ont spruiten daar na verloop van tijd nieuwe plantjes. Het Speenkruid is, even- merkt zich door glinste rende, gele bloemetjes en hart- of niervormige blaadjes. De kroonblaad- jes dragen honingscbubjes. Het Speenkruid is. even als alle leden van de Ra nonkel-familie dat min of meer zijn, een beetje gif tig. Toch vormen de wor telknolletjes, afgetrokken op melk, )één theelepel op een beker melk per dag) naar men zegt, al dan niet samen met helmkruid, een geneesmiddel tegen aam beien. Door hun giftigheid zijn er onder de Boter- bloemachtigen geen voe dingsgewassen en zelfs laat het vee ze in de wei den staan. Een goed voor beeld daarvan zijn de ook al. gele Boterbloe men. Als volksmiddel werd vroeger van de bla deren van de boterbloem een papje gemaakt, dat ontsteking en blaren ver oorzaakte, indien het op de huid gelegd werd. Het doel daarvan was, de ziekten in het lichaam naar de huid af te leiden en de pijnen in de dieper gelegen delen te vermin deren. Niet het bod te laag maar de vraag te hoog Rembrandts schilderij „Juno" is vrijdag op een grote internationale veiling van Nederlandse werken te Lon den, nadat het bieden op 52.500 pond sterling was gestopt, teruggenomen. Men had verwacht, dat het werk meer dan 100.000 pond op zou brengen. De bij gaande foto werd tijdens het bieden gemaakt o o o o o o o o 6 0 9 9 9 9 9 9 9 s Er zijn tentoonstellingen, die b.v. onder het motto „Een betere keu ken voor elke prijs" laten zien hoe men een ouderwetse keuken kan moderniseren, zonder dat men zich daarvoor behoeft te ruïneren. Hier vindt u een paar adviezen. Het moet Werkelijk uit z(jn met de - diepe kastplanken, waarte en wij steeds onze knieën stoten als er iets gepakt moet worden uit een hoekje helemaal achterin. De plan ken worden door uitrekbare bladen vervangen waarop ieder voorwerp binnen de reikwijdte ligt. In veel gevallen kan men de gangbare schuifladen nemen die dan alleen in de keukenkast gemonteerd moe ten worden. De masonietplaten met gaatjes stellen wij voor te gebruiken voor de voltooiing van de keukenkast, waar ze eindelijk orde en systeem zullen scheppen. In de gaatjes hangt men kleine S-haken om er de tal rijke poetsrequisieten aan op te hangen. Onderaan bevindt zich een houten randje, waarop het stofblik kan rusten. Geen zomer in 't hoofd voor 't zomer is Allereerste zonnestralen. Als het aan de kinderen zelf ligt, gaan de jongens zonder jas in een katoenen bloesje en in een kort broekje naar school, de meisjes in een wapperend kort rokje met en kelsokjes of met helemaal geen sokjes. Nu de knoppen van de bomen al lerwegen aan het uitlopen zyn, vin den onze kinderen alle kleren in eens „ploffend" warm. Hier dient verstandig leiding te worden ge geven. Eén zwaluw maakt nog geen zo mer; onze voorouders wisten het al. Eén mooie dag maakt ook nog lang geen lente. Toch is het wel be grijpelijk dat alle harten opengaan bij de allereerste tere zonnestralen. Mensen, laat u door de eerste zonnestralen toch niet van de wijs brengen. Want u weet het: „maart roert z'n staart" en „aprilletje zoet geeft nog wel eens een witte hoed". Werkelijk het is nu nog lang geen zomer! Laten we het weer maar rustig blijven aanzien tot onze ge vederde vrienden een ei gaan leggen in hun zojuist gebouwde nest. „In mei leggen alle vogeltjes een ei" en wanneer die meimaand een eindje op gang is, kunnen we pas eens aan onze eigenlijke zomergar- derobe gaan denken. In het prille voorjaar moeten we, ook al schijnt het zonnetje nog zo lekker niet zonder overjas op stóp gaan. Vooral niet als we tevoren weten dat het nog wel even zal duren voordat we weer goed en wel thuis zijn. Omzichtig met het ondergoed. Het allereeerste voorjaarsweer is nog zo onbestendig dat er weinig behoeft te gebeuren of men ligt zifek in bed. Aan het einde van de winter is onze weerstand zo gering dat we gemakkelijk kou vatten. ,Ook met het uitlaten van onder goed dient u zeer omzichtig te werk te gaan. Het beste zou zyn om lang zaam aan daarvan eens een laagje weg te laten, maar de meeste men sen dragen tegenwoordig niet meer zoveel kledingstukken over elkaar, dat zij dit advies kunnen opvol gen Ten opzichte van vroeger zijn de kledinggewoonten wel erg vereen voudigd. Aparte onderkleding voor de overgangsseizoenen komt men vrijwel nergens meer tegen. Gemakkelyk, goedkoop en sportief. Al hebben we dan geen bijzonder strenge winter achter de rug, net is heel verklaarbaar dat elkeen, groot zowel als klein, hunkert naar het warme jaargetijde. Maar pas op: zijn uw kinderen tenger en vatbaar, besteed dan juist in dit jaargetijde extra zorg aan deze dingen. Zijn uw kinderen kerngezond en sterk, zorg er dan vooral voor dat ze dat blijven en houd de verkoudheid, de hoesterij en de koorts buiten de deur. dr. ALFREDA BRIEDé Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Eieren zijn op het ogenblik goed koper dan ze ooit geweest zijn en kunnen dan ook zowel bij de warme maaltijd als bij de lunch eens extra worden ingeschakeld. Gekookt of gebakken is niet de enige vorm waarin men eiereren kan opdissen. Ze lenen zich ook uitstekend tot het bereiden van tal van gezellig uitziende en heerlijk smakende ge rechten. Deze week vindt u b.v. een boerenomelet en als dessert een schuimomelet op het weekmenu vermeld. ZONDAG: kippesoep, biefstuk met doperwtjes en aardappelen, ge vulde sinaasappelen. MAANDAG: boerenomelet, lofsla, gebakken aardappelen, fruitsla met yoghurt. DINSDAG: gehakt, spinazie, aard appelen, appelkoekjes. WOENSDAG: stamppot rauwe an dijvie, schuimomelet. DONDERDAG: gebakken lever, appelmoes, rijst, havermoutpap. VRIJDAG: rijstcroquetten met kaas, sla, rauw gebakken aardappelen, chocoladevla met banaan. ZATERDAG: Bami, fruit. APPELKOEKJES 200 g. bloem, 2Va-3 dl. melk, 1 ei, zout, 1 theelepel bakpoeder, 2 grote appelen, bruine suiker naar smaak, 50 g. boter om te bakken. De appelen boren, schillen, in plakken snijden en bestrooid met bruine suiker wegzetten. Een be slag van bloem, zout, bakpoeder, ei en melk maken. De boter in de koekepan heet maken, hierin als voor 3 in de pan schepjes beslag doen en op ieder koekje een plak appe) leggen. Daarop weer wat be slag gieten. De koekjes langzaam aan beide kanten gaar en lichtbruin bakken en met bruine suiker be strooid, opdienen. BOERENOMELET 4 eieren, 4 lepels melk, 30 g. bo ter, 150 g. gekookte of verse groen te, 1 uitje 1 lepel fijngesneden pe terselie, zout, peper. De ui in de boter fruiten, de groenteresten en de kruiden erbij doen en alles samen goed warm laten worden. Over de groente de mèt melk losgeklope eieren (waar aan iets zout en peper is toege voegd) gieten en de omelet laten stollen en lichtbruin laten worden. De omelet op een verwarmde scho tel overdoen Wat gehakte peter selie erover strooien. U kunt niet weten Jongen mensen plegen in de koude een dik winterhemd te dra gen en als het zomei is hebbe ve len helemaal geen hemd aan! Dat kan nu allemaal wel gemak kelijk, goedkoop en „sportief" zijn; of men daar in ons gure kikkerland verstandig aan doet is weer een an dere zaak. Ook over de gezondheid van onze schooljeugd moet in deze tijd goed worden gewaakt. De hele winter liepen ze met lange broeken, kap laarzen, dikke j oppers en gebreide dassen, soms zelfs met wollen mut sen. Schoenen worden waterdicht wan neer deze na grondige reiniging 12 uur in een dikke zeepsop worden ge zet. Leg touw 12 uren in een aluinop lossing, laat het goed drogen, dan is het bijna onbreekbaar geworden. Vuile glasruiten maakt u schoon met lauw water waarin een scheut je bleek water is vermengd. Na deze behandeling nabehandeien met schoon water. De zeem moet na het gebruik worden schoongemaakt in azyn-water (gedurende een 10 tal uren late nweken en dan naspoe len met schoon wjrter) of gedurende één uur weken 'in onvermengde azyn. 65-jarigen of ouder, in loondienst werkzaam, betalen geen premie meer voor de werkloosheidwet, wel voor het ziekenfondsbesluit en even eens voor de kinderbijslagwet. Vogelmyten of bloedluizen bij hoenders verschuilen zich overdag in reten en naden van het hok en zuigen des nachts bloed af tot schade van de dieren. Bestrijken van de hokken met carbolineum verdrijft deze luizen, doch u moet voortdu rend op hun terugkeer verdacht zijn. Wilt u zich een aquarium aanschaf fen, neemt u dan als maximumma- ten 60 x 40 cm. Grotere zijn lastig schoon te houden. Beseft wel dat een aquarium in de afmeting van 100 x 80 x 60 gevuld ongeveer 500 kg. weegt en dus zo'n 480 liter wa ter bevat. Ketelsteen Hebt u ketelsteen in een aluminium ketel, kook hier in wat azijn en het ketelsteen zal loslaten, zodat u het ongerief spoe dig kunt verhelpen; nog beter is het er ook enige knikkers in te leg gen, door de kokende beweging gaan deze rollen en het resultaat is nog eerder bereikt. OII Oil Oil OII CD IIOIIOIIO tl OIIOII Oil OIIOII Ol! O OIIOIIOIIOHOIIOIIOIIOIIOIIOIIOI

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10