RECHTSZAKEN 0p 5 mei vrij Koning van Malakka overleden Ascot - Italian - style" I^S,ièr,een= ttttjsgs&svan de VRIJDAG 1 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Rijnsburg huldigde „Flora"-voorzitter T. Kralt alc Ridrlar in r/o kracht van „Flora", aan de samen- dl5 rxiaaer in 00 werking waarmee weinig te wensen Kroonnrdf* van Relnië 0VGr is: In dezelfde geest sprak bur- l\ruunurue Vön Deigie gemeester H. Koomans, die sprak na. mens het gemeentebestuur van Rijns- In de feestelijk met bloemen en Belgische vlaggen versierde zaal van Chid-burgemeester Höweler. die het veilinggebouw „Flora" te Rijns- zeVentien jaar met de heer Kralt hyrg, 'werd woensdagavond aan de heeft mogen samenwerken, memo heer T. Kralt. voorzitter van de vei- reerde, dat de feesteling veel baan- lingvereniging „Flora" te Rijnsburg, brekend werk heeft gedaan. Hij sprak een grote receptie aangeboden bij ge- de wens uit, dat God hem bij het legenheid van de benoeming van deze klimmen van de jaren nog veel kracht bekende Rijnsburger tot Ridder in de Zal geven in het belang van de Kroonorde van België. bloemisterij. Dominee Post schetste de heer Kralt als „de juiste man op pr kwamen ongeveer 500 belang- de juiste plaats", stellenden om de heer Kralt met zijn Sprekend als voorzitter van de benoeming geluk te wensen en twin- woningbouwvereniging „Spinoza" be- tig sprekers voerden het woord. lichtte wethouder K. Zandbergen, de De heer C. M. den Hollander, ijver, waarmee de heer Kralt ondanks tweede voorzitter van de veilings- zijn drukke leven in de bloemenwe- vereniging, had de leiding van deze reid, de belangen van de woning- huldigingsavond in handen. Hij leidde zoekenden behartigt, de rij van sprekers in, zeggend dat De Leidse Groentenveiling en de hy het een grote eer acht voor „Flo- Tuinbouwdagschool werden vertegen- ra", dat zijn voorzitter deze hoge on- woordigd door de heer Van Vliet, die de'rscheiding werd-toegekend. Dr. A o m. zeide dat de heer Kralt een voor- J. Verhage meende, dat niet alleen vechter is geweest van het onderwijs. Rijnsburg maar ook de hele bloemis- Hij noemde hem een pionier en door- tertf zich daarover verheugt. Wet- zetter. houder J. C. van Schaik, sprekend „u zult bij ons een hoge plaats namens de gemeenet Leiden, wees innemen", zo verzekerde de cultureel o.ni op de vriendschapsbanden die attaché van België, dr. A. Marien, de tussen Leiden en de heer Kralt zijn heer Kralt. gegroeid. Serenade. Andere sprekers waren het erelid De jcowitter van de vml.ng „Bloem- van de veiüngsverenig,ng, de heer C. D- d- Vijver, namens de CHU-af- o Rijnsburg, de heer H. J. den Haan Alb. zn., namens de Tuinbouw- avondschool, de heer R. Zijlstra, na mens de CBTB, Van 't Hof, namens de bloemistenpatroons, M. v. d. Heul namens de personeelsvereniging, de heer A- Zandbergen uit naam van het comité Rijnsburgs Bloemencorso en C. Leeuwenburg voor de Coöpeartieve Een surveillerende agent trof op de Boerenleenbank. Julianastraat te Noordwijk aan Zee Tot slot sprak de heer T. Kralt een zogenaamde colporteurs aan die be- dankwoord. zig waren huis aan huis bestellingen muziekvereniging „Wilhelmina" op te nemen voor shampo, zeep en bracht een serenade, boenwas. Zij gebruikten daarbij bon- Stuwende kracht. voorzitter van de v t" te Aalsmeer prei sten van Ridder Kralt en de stuwende NOORDWIJK LIEFDADIGHEIDSPARASIETEN boekjes, waardoor men de indruk kreeg dat men door het kopen van deze goederen de „werkplaats voor aangepaste arbeid" te Haarlem steun de. Toen de politieman deze heren KATWIJK IN MEMORIAM P. V. RIJN Donderdagmiddag werd onder gro- eens flink aande tand voelde, bleek telling van wereldUjke en d^Te'trTo 'trzr Waren' doch ten baten van hen zelf- feJijk overschot van de heer Piet van Na onderzoek bleek dat een werk- Ryn. De heer Van Rijn was in Kat- plaats voor aangepaste arbeid te wijk en omgeving een zeer bekende Haarlem niet bekend was. De over- en geziene persoonlijkheid. Hij be- gelegde legitimatie-bewijzen hadden reikte de leeftijd van 68 jaar. De heer de colporteurs zelf voorzien van een Van Rijn had een lange en mooie foto en hun handtekening. Dit do€lu- staat van dienst bij de gemeentebe- ment diende om de schijn te verster- drijven achter zich. Pas van de school kep, dat de zaak een liefdadige instel- kwam hy by de gemeentebedryven ling diende. Niets was minder waar. *n dl®ns} .?ls lG'e- nïP De was werd eefahrieeerd in een deze bedryven liep hy verschillende ue was werd geiaoriceerd in een ran door tot hij ten slotte op x keukentje te Haarlem, waar de fa- januari 1942 chef van de incassodienst bnkant zyn producten van de hand Jer bedryven werd, om tenslotte deed aan de houder van een z.g.n. ejnd 1956 met pensioen te gaan. „verkoopkantoor" tegen de prijs van Ter gelegenheid van zijn gouden ju- 0.80 per pot. Dit kantoor zond zijn bileum bij de bedryven, oktober 1953, colporteurs met de potten langs de werd hij gehuldigd waarbij hij de deur om ze voor maar liefst ƒ2.85 per gouden ere-medaille kreeg, verbon- potj van de hand te doen met als ach- den aan de Orde van Oranje Nassau, tergrond de „liefdadige instelling". Ook in het kerkelijk leven en op Een vastgesteld percentage van de maatschappelijk gebied bekleedde hij meer dan drievoudige winst was voor verschillende functies, de venters, de rest verdween in de Zondag j.l. is de de heer Van Rijn zak van de exploitant. Natuurlijk onverwacht overleden, waren de heren niet in het bezit van een geldige ventvergunning. Het gaat beginnen - Zoals bekend De politie dringt er nogmaals op wordt een nieuwe wijk aan Katwijk aan, te helpen bij de bestrijding van aan dan toegevoegd door het dergelijke zwendelpraktgken door 'en ul'voer ,?r|n8a"„va" ?e' ultbral" aan colporteurs en dergelijke lieden dmgsplan t Sandt Met de werk te vragen zich te legitimeren met een aaa™heden hiervoor wordt thans een ventvergunning van de gmeeente nf" "JjL. H. Noordwyk. toe en bood een aansteker met in scriptie aan. Deze en enkele andere sprekers, waaronder de oud-secreta- ris-penningmeester, de heer J. C. v. d. Voet, roemde de wijze waarop de heer Nederburg de belangen van de polder heeft behartigd. Ook moeilijke opgaven als dijkverlegging bij de Zijl, vernieuwing van sluisdeuren in de oorlogsjaren, bouw electrisch ge maal kwamen tot een goede oplos sing. De heer Nederburgh dankte voor de goede woorden en wensen en het mooie aandenken. Hij was 25 jaar geleden bly als voorzitter te worden gekozen, omdat hiermede een bijna 100-jarige traditie werd voortgezet. Na zijn grootvader burgemeester Ne derburgh werd voorzitter zijn groot vader v. d. Willik, daarna zijn vader, die hij 25 jaar geleden opvolgde. Gelukwensen van alle aanwezigen volgden nog aan de jubilaris en zijn echtgenote. LEIPSCHENDAM Sportgemeenschap opgericht In een gecombineerde vergadering van de besturen der plaatselijke sport verenigingen is besloten een sport- gemeensohap op te richten met het doel de belangen van de sport in ka tholiek verband op meer daadwer kelijke wijze te behartigen. Daar naast zal, indien daartoe pogingen worden gedaan, de sportgeme en schap de pogingen om nieuwe sportvereni gingen op te richten op alle moge lijke manieren ondersteunen. Staande de vergadering werd door mr M. Laurey (bestuurslid van RK AW) een reglement voor de sport- gemeenschap ontworpen en daarna goedgekeurd. De deelnemende verenigingen zijn momenteel RKAW, de handbalver. RKHVL en de r.k. gymnastiekver. Sportlust. De voetbalver. Stomp- wijkse Boys en de Stompwijkse handbalveren, zullen alsnog worden uitgenodigd zich bij de sportgemeen- schap aan te sluiten. In het bestuur van de nieuwe ver eniging werden gekozen tot voorzit ter mr M. Laurey, als secretaris ir C. J. Onderwater en als penningmees ter H. J. Bunnik. V.S. LANCEREN WEER RAKET De Verenigde Staten hebben van daag een 122 kilogram wegende aard- satelliet gelanceerd, die uitgerust is met twee kleine televisiecamera's, waarmede gegevens over het wol kendek kunnen worden uitgezonden. De lancering van „Tiros 1", zoals de nieuwe satelliet is gedoopt, is met succes verlopen. De satelliet werd afgevuurd met behulp van een uit drie trappen bestaande „Thor-able"- raket. Alle drie de raketdelen zijn volgens plan ontbrand. Wanneer de satelliet in zijn baan komt, zal hij, op een hoogte van on geveer zevenhonderd kilometer, elke negentig minuten met een snelheid van 28.800 km. per uur een baan om de aarde beschrijven. HELING VAN RADIO- EN TELEVISIETOESTEL Voor de Haagse politierechter moesten een drietal verdachten uit Oegstgeest terechtstaan, waarvan aan de twee eersten, een bloembollenkwe. ker en een vertegenwoordiger, he ling van een radio- en televisietoe stel ten laste was gelegd. De derde verdacht, een consumptietenthou- der, had hierbij bemiddeld. Tegen de kweker eiste de Officier van Justitie een boete van 100,of 20 dagen gevangenisstraf en tegen de verte genwoordiger eenzelfde boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden. Tegen de consumptie- tenthouder vorderde de officier een voorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden met een driejarige proef tijd en een voorwaardelijke boete van 200,Het radio- en televisietoestel behoorde aan een zekere De K., die beide op afbetaling gekocht had. De man zat in geldnood, kon de termij nen niet betalen en wilde de toestel len verkopen. Hy vroeg aan de con- sumptietenthouder of die iemand wist, om de toestellen te kopen en deze wees de vertegenwoordiger aan. Deze vroeg of het zaakje wel be trouwbaar was, waarop hij een be vestigend antwoord kreeg. Hij kocht het televisietoestel en nam de radio mee naar zijn zwager, de kweker. Deze vertrouwde zijn zwager en kocht de radio. Dat vond de politierechter begrijpelijk en hij sprak de kweker vrij. De vertegenwoordiger veroor deelde hij tot 100,boete of 20 da gen gevangenisstraf en de consump- tietenthouder werd veroordeeld tot 200,boete of 40 dagen gevange nisstraf. ZAKELIJKE BORRELS Tijdens een zakenbespreking met een relatie op 12 januari j.l., gebruik te een 41-jarige inkoper uit Leider dorp 6 borrels en 2 glazen cognac. Ook de ander nuttigde behoorlijk wat sterke drank, zodat beide heren niet erg nuchter waren. Toen zij naar huis moesten reed de inkoper tegen een langs de weg geparkeerde Volks wagen aan en kwam ten slotte tot stilstand tegen een muurtje. De in koper moest nu voor de Haagse po litierechter terecht staan wegens het onder invloed van sterke drank be sturen van een auto. De officier van Justitie eiste één week onvoorwaar delijke gevangenisstraf en 6 maan den ontzegging van de rijbevoegd heid. Verdachtes raadsman wees in zijn pleidooi op~ de omstandigheden, waaronder het gebeurde voorviel. Hij pleitte voor een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor verdachte, of nog liever: een geldboete. De politierech ter veroordeelde verdachte echter conform de eis. met aftrekking van de tijd, dat hij reeds niet meer in be zit van zijn rijbewijs was. In bouw- en meiaal bedrijf De bedrijfsraad voor het bouwbe drijf en de vakraad voor de metaal industrie hebben besloten vijf mei ter gelegenheid van de 15de herden king van de bevrijding als vrije dag aan te wijzen. In een comnvuniqué van de vakraad voor de metaalindustrie wordt ge zegd dat dit besluit als aanbeveling aan de aangesloten ondernemingen is gesteld. Het besluit van de bedrijfs raad voor het bouwbedrijf, wijst vijf mei aan als een verplichte verlofdag. Voorts wordt in dit besluit gezegd, dat de raad aan werkgevers op grond van bedrijfstechnische overwegingen toestemming kan verlenen af te wij ken van dit besluit. De koning van Malakka, de 64- jarige Toeamkoe sir Abdoel Rahman, de eerste gekozen constitutionele mo narch van Malakka, is vanmorgen vroeg in zijn slaap gestorven, aldus is officieel te Koeala Loempoer be kend gemaakt. Op 2 september 1957 werd Abdoel Rahman voor een termijn van vijf jaar tot koning gekozen. De koning was een bekwaam rechtsgeleerde, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de besprekingen, die leidden tot de onafhankelijkheid van Malakka. De plaatsvervanger van Rahman is de 61-jarige sultan van Selangor. De 52-jarige Goudse opperman J. Hoogendoorn is gistermorgen door een bedrijfsongeval om het leven ge komen. Omstreeks kwart over elf (hij was werkzaam bij de demping van de oude stadsgracht de Raam) kreeg hij een losschietende stutbalk op het hoofd. Met een inwendige hoofdbloeding werd hij naar het St. Josephpaviljoen vervoerd. Bij aan komst daar bleek hij reeds over leden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van acht kinderen. Met zijn fietsje botste gisteren het 5-jarig zoontje van de familie R. Otten uit de Claudius Civilusstraat te Nijmegen op het Wilgplein tegen een vuilnisauto van de gemeente. Het jongetje nam de bocht te ruim. Hij kwam met zijn hoofd tegen enkele scherpe delen van de auto terecht en overleed ter plaatse. Het stoffelijk overschot is naar het St. Radboudzie- kenhuis overgebracht. In Sibobor, een bosrijke streek bij Lublin (Polen zijn tien „goud zoekers" gearresteerd. In dit gebied hebben de Duitsers in 1942 350.000 vermoorde Joden begraven. De „goudzoekers" hadden lijken opge graven in de hoop kostbaarheden te vinden, in het bijzonder gouden tan den en kiezen. De politie heeft bij hen thuis een zekere hoeveelheid goud en kunstgebitten aangetroffen. Het 4-jarig jongetje R. van Leeu wen is gistermiddag levenloos aan getroffen in een dichtgezakte zand kuil te Hoek van Holland. Hij had de kuil gegraven tegen een* bunker aan.. Rapin veroordeeld toi de guilloiine De 23-jarige Georges Rapin, zoon van zeer rijke ouders, die in Parijs terechtstaat wegens dubbele moord, is donderdag schuldig hieraan be vonden en ter dood veroordeeld. De terechtstelling wordt in Frankrijk uitgevoerd door middel van de guil lotine. Na ongeveer een half uur over legd te hebben, kwam de jury tot de uitspraak: schuldig. Rapin hoorde het vonnis aan zon der een spier te vertrekken. Voor dat hij naar de verblijfplaats van de ter dood veroordeelden werd ge bracht, sprak hij nog enkele ogen blikken opgewekt met zijn verde digers. Hij wilde weten of zijn ver loofde Nadine verlof zou krijgen om hem te bezoeken De advocaat Schwab merkte na afloop van het proces op, dat dit de eerste keer in zijn loopbaan was ge weest, dat hij een ter dood veroor deelde gekheid had zien maken met zijn verdedigers. Rapin werd voorts veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding van 100.000 (nieuwe) franken aan de vrouw en kinderen van Adam Hij moet voorts 5000 fr. betalen aan de ouders van Adam (de door hem vermoorde bediende van een pomp station) en 15.000 fr. aan de moeder van de eveneens door hem vermoor de Dominique Thirel. Vóór 't vonnis was gevallen, deed Rapins verdediger, de bekende ad vocaat Réné Floriot, nog een laat ste poging om hem van de guillotine te redden. Hij verklaarde, dat Rapin 'n manie had om te verhalen te ver tellen, die moesten bewijzen hoe „gemeen en ruig" hij wel was. Men kan een fantast niet veroordelen op het gehalte van zijn verhalen en bovendien heeft Rapin deze ver halen met grote logica ingetrokken, aldus Floriot. Rapins vader, een bekend inge nieur, had voor de rechtbank ver klaard, dat hij niets afwist van zijn zoons relaties met de Parijse on derwereld en dat hij niet geloofde, dat het „aan de ketting houden van zijn zoon" veel zou hebben uitge haald. Een andere politiepatrouille be trapte twee woonwagenbewoners, voor de bulldozers. Deze zullen de bomen en 't struikgewas van de ter reinen langs de Sandtlaan moeten opruimen. Op dit bouwrijp te maken respectievelijk 17 en 20 jaar oud op ^^oiingen verrU- een handeltje in briefpapier en ball- zen points hetgeen zij dreven onder het Van een en de brandweer mom dat de opbrengst bestemd was gen jeUgdig p0esje was in grote voor een familielid, dat in een sana- overmoed in het „De Ridderbos" torium verpleegd werd. Het politie- iangS de Nieuwe Duinweg in een onderzoek bracht aan het licht, dat voor haar te hoge boom geklommen, wel eens familieleden in een sanato- De tooht naar beneden durfde het rium verpleegd waren geweest, doch diertje schijnbaar niet aan. Het had die waren daaruit reeds lang ont- daar al ianger dan een etmaal ver slagen. Ook aan dit op de liefdadig- toeft, luidkeels om hulp miauwende, heid parasiterende handeltje, werd en ten einde raad wendde de eige- een eind gemaakt. nares zich tot het bestuur van de afd. In beide gevallen volgde een pro- Katwijk der Ned. Ver. tot Bescher- cesverbaal. ming der Dieren, die op haar beurt Konijnen- en Pluimveehouders. d^ brandweer te hulp r*aP* d*e Onder leiding van de voorzitter de wist er raad op. Twee brandweer heer J. v. Bohemen, hield de Noord- lieden hebben zich naar boven be- wijkse Vereniging van Pluimvee- en geven, het diertje uit haar benarde Konijnenhouders een goed bezochte politie bevrijd en het weer toever- jaarvergadering in rest. „De Beurs", trouwd aan de gelukkige eigenares. Punt van uitvoerige bespreking was De voorjaarsmode staat in het teken van de Voqua d'ltalia. Nieuw is de Italian style - vol durf en fantasie, getoetst aan klas siek stijlbesef. Nieuw Is het kleu renpalet - van zachte grijzen tot krachtige, sprekende groen- en bronstinten. Nieuw zijn de details - smalle revers, schuine zakken met klep, split in de rug. Maar onveranderd is de international Ascot-coupe, die elk kostuum, elke sportkomblnatle maakt tot een kreatle op Europees niveau» WARMOND ZWANENBURGERPOLDER HULDIGDE VOORZITTER A. NEDERBURGH De vergadering van stemgerech- de dit jaar te houden kringtentoon stelling. Deze wordt georganiseerd door „Kopluko" te Katwijk op 15, 16 en 17 dec- a.s. te Rijnsburg. Als keurmeesters zullen optreden de he ren v. d. Broek, Broekhuis, Swae- men, Westhoek en Ebink. De „jong- oq op""ÏÏËStaï ?0OOarudgWyasViDe C ™a" te &r- Het jaarverslag van de secretaris de De rek®ningI!1^qn„.0.?t}?IJteltleIn od heer C. Smeltink maakte gewag van uitgaven over 1959 vast te stellen op vele activiteiten, van vele pryzen, die een f ïSSrf de Noordwijkse konijnenhouders ten vangsten en ƒ6418,86 aan uitgaven, deel waren gevallen en van een slado 3508,12. Polderlasten bloeiend verenigingsleven. De afde- zullen weer ƒ28.- per ha. bedragen, ling telt thans 51 leden. De tatoueer- De be.g.r°ti£lfno00r 1960 vast stel" der der vereniging, de heer C. H. ien °P f 10.522,02 aan ontvangsten en Smeltink, deelde in zijn overzicht uitgaven. mede dat dit jaar. 133 dieren waren voorzitter deelde mededat de behandeld. Penningmeester L. Smel- toindmolen is overgedragen aan de tink gaf een overzicht van de finan- Rijnlandse Molenstichting, die deze ciën. Het jaar kon met een klein ba- molen geheel zal restaureren. Deze tig saldo worden afgesloten. Doordat mooie molen blijft dus voor War de kascommissie niet op deze verga- mond behouden. dering aanwezig kon zyn. zal zy op Het voorstel om 100 beschikbaar de eerstvolgende bijeenkomst verslag te stellen voor het restauratiefonds uitbrengen van haar bevindingen, kreeg algemene instemming. De bestuursverkiezing had tot resul- Hierna volgde het feestelijk ge tast dat de aftredende heren C. W. deelte; de herdenking van het 25- Smeltink en J. v. Woersum werden jarig jubileum van de heer A. Ne- herkozen, terwijl het bestuur met derburgh als voorzitter van de pol twee leden werd uitgebreid door de der. verkiezing van de heren D. de Bruin Namens het bestuur eh Ingelanden en Q. Zuidhoek. sprak de heer J. P. van Schie hem

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10