Feest op „Duinzigt" te Oegstgeest bij zilveren jubileum rector Sondaal AM STLE VEN levensverzekering Veel waardering voor zilveren LTB-afdeling Katwijk Rijn MAANDAG 28 MAART I960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Het werd een prettig feest een mooi feesteen druk feest! Geschenken in woord en metterdaad Aan de vooravond van de dag, dat hij vijf en twintig jaar als rector ver bonden was aan Huize Duinzigt te Oegstgeest, werd rector H. L. J. M. Sondaal zaterdagmiddag met veel feestelijkheid door de zusters, de da mes en de leerlingen van de scholen ingehaald. Om half vijf arriveerde de jubilaris aan de hoofdingang van het gebouw, waar hij verwelkomd werd door Mère Vincentia, de overste uit Roo sendaal, en door Soeur-Superieure Theodosia. Voorafgegaan door drie bruidjes en vergezeld door de beide zusters, begaf de rector zich naar de grote recreatiezaal, waar hy werd opgewacht door een aantal genodig den, de zusters, bewoonsters van Duinzigt, scholieren en oud-lerelin- gen. Welkomst-rede Nadat de feesteling had plaats ge nomen naast zijn moeder, mevr. D. SondaalVan Wijck, nam de heer H. van Woerden, die woont in wat hy noemde „het optrekje" naast het hoofdgebouw, het woord om de rec tor namens de zusters en de dames te danken voor alles, wat hy in de afgelopen vijf en twintig jaar voor hen gedaan heeft. De heer Van Woerden zeide, als buitenstaander niet op de hoogte te zyn van de interne sfeer van Duin zigt. Maar grasduinend in de historie had hij de intieme verhouding ont dekt, die er meer dan een eeuw heeft bestaan tussen de bewoners van het optrekje naast Duinzigt en het huis zelf. Hoewel deze traditie voor spr. een reden geweest was om het ver zoek van de zusters te aanvaarden om de rector toe te spreken, viel het spr. toch moeilijk de werkzaamhe den van de rector recht te doen we dervaren omdat ze hebben plaats ge vonden in zo intieme kring achter ge sloten muren. Langs indirecte weg was het de heer Van Woerden bekend geworden, hoe vruchtbaar het werk van de ju bilaris was geweest gedurende de vyf en twintig jaar, dat hij aan het huis verbonden was. Spr. wilde niet zeggen „in de vijf en twintig jaar, die u het hier heeft uitgehouden". In tegendeel: hij noemde het verblijf van de rector op Duinzigt „een gees telijk huwelijk", dat zeer gelukkig was geweest. De heer Van Woerden verwees naar de Griek Heraclitus, die gezegd heeft, dat de beste harmonie die is, die bestaat in de samenwer king van twee eenheden met een eigen karakter. In dit geval was dat de harmonie, die bestaat tussen de rector en de congregatie. Die samen werking was het duidelijkst tot uiting gekomen in de zorg, die rector Sondaal tijdens de oorlog had gehad voor de voedselvoorziening van het huis en zijn bewoners en ze manifes teert zich nog voortdurend in de wij ze, waarop de jubilaris de H. Mis leest en in de „korte woordjes", die hij regelmatig tot de zusters en de andere bewoonsters van Huize Duin zigt richt. Daardoor bant hij de sleur uit en houdt hij een moderne sfeer levendig. Uit naam van de zusters, de dames en de leerlingen van de scholen dank te de heer Van Woerden de jubilaris hiervoor hartelijk. Hij eindigde zijn toespraak met de bede, dat rector Sondaal nog lang rector mag zijn in het huis, waarin hij zoveel leed maar ook zoveel geluk heeft mogen bele ven. Tot slot overhandigde spr. na mens zusters en dames een geschenk cnder couvert. Omdat moderne kinderen zelf wil len spreken, in plaats van dat het voor hen gedaan wordt, gaf de heer Van Woerden hierna het woord aan de oudste van de interne leerlingen, mej. Annie Gienese. Zy dankte de rector voor alles, wat hy voor haar medeleerlingen heeft gedaan en over. handigde hem een platenspeler. Hierna zongen de meisjes een lof zang op de jubilaris, ingestudeerd en gedirigeerd door zuster Salvatrix. Dankwoord van de rector Het overrompelde de rector alle maal een beetje. Hij vergeleek zich in zijn dankwoordje met de Olympische kampioenen, die „op het schavotje" moeten komen. Zy kunnen zeggen: „Dat heb ik alleen gepresteerd". Bo vendien zijn hun verdiensten (in tijd of afstand) te meten. Terugziend, herinnerde de jubilaris zich alleen maar, dat hij toch ook wel tekort ge schoten was. Wanneer er sprake was van verdiensten, dan zou hij alle be woonsters van Huize Duinzigt op het schavotje willen zetten, zodat zijn jubileum „ons feest" wordt Bijna verlegen geworden" onder alle hul de, voelde de rector zich toch ook blfj. omdat hij blijkens dat, wat de heer aVn Woerden gezegd had over de wijze, waarop spr. zich richt tegen de sleur zijn eerste priesterlijke taak zó vervult, als gevraagd wordt. En over wat gezegd was over de H. Mis, zeide de feesteling: „Daarmee ben ik het blijdste van alles". Zich richtend tot de meisjes, die hem bij monde van Annie Gienese hadden uitgënodigd, 's avonds de ope rette bij te wonen, die zij zouden op voeren, zei spr. tot slot, gaarne aan die uitnodiging gevolg te geven, om dat de feesten in Duinzigt steeds cres cendo gaan in eenzelfde geest van toewijding en inspanning. Daarom graag nu die operette: „Want preken krijg je genoeg!" Daarmede was het einde gekomen van deze feestelijke ontvangst. Toe gejuicht verlieten de rector en zijn moeder de zaal, waar hij om half aoht weer terug was, toen de operette begon. Deze was getiteld „De Won derbloem" en de opvoering ervan werd een groot succes. Vermeld zij nog, dat de rector als geschenk zijnerzijds aan de zusters een ciborie heeft aangeboden en de zusters ter gelegenheid van dit jubi leum aan de rector een kruis voor de kapel ten geschenke gaven, beide ge schenken vervaardigd door het kunst atelier Van der Heyden te Bodegra ven. Plechtig dankoffer Zondagmorgen droeg rector Son daal in de kapel een plechtige H. Mis van dankbaarheid op, waarbij assis teerden rector L P. M. Vester en rec tor L. Verbeek als diaken en sub diaken en kapelaan J. van der Laan als ceremoniarius. Dat hoogtepunt van het feest werd bijgewoond door mgr Th- M. P. Bek kers uit Voorschoten en deken Ha ring uit Leiden en door enige andere vrienden van buiten „Duinzigt". Huldebetoon op receptie De ruime rectorale appartementen van Huize Duinzigt te Oegstgeest hebben gistermiddag een kleine in vasie te verwerken gekregen. De gul le, doch wat verlegen lentezon kwam niet verder dan het portaal, maar een afstraling er van was binnen te vin den in alle hoeken en langs de wan den, waar een weelde van rijke, tere bloesem de feestelijke omlijsting vormde van een indrukwekkende re ceptie. Geruime tijd reeds voordat de klok het officiële aanvangsuur sloeg was de stroom van receptiegangers begonnen die zich groepeerden rond hem, om wie dit alles begonnen was: de zilveren jubilaris van Duinzigt, rector H. L. J. M. Sondaal. Toespraak door deken Haring Namens de vele vrienden van de rector werd het woord gevoerd door deken W. P. M. Haring van Leiden die uiting gaf aan zijn bewondering voor het vele, dat door rector Son daal is verricht, zoveel zelfs, dat de bisschop wel tien rectoren had mogen aanstellen. „Het grote werk kwam Van 1. naar r. de burgemeester van Oegstgeest, de deken van Leiden, mevr. SondaalVan Wijck en de rector. de deken, „en het is mede hierom, dat steeds op rector Sondaal neer", aldus uw vrienden u thans uit hoogachting gelukwensen". Velen hadden bijge dragen voor een geschenk, dat onder couvert door de deken werd over handigd. „Het is een persoonlijk ca deau", zo zei deken Haring, „en we staan erop. dat u het besteedt voor iets dat voor uzelf is. Het is een be drag van 1500 gulden; u kunt er dus een reis voor maken bijvoorbeeld, of een gratis abonnement op Sursum Corda ermee bekostigen", zo luidde het advies van de deken dat algeme ne hilariteit wekte. Bij dit prachtige nk hoorde ook een album, da*, de namen bevatte van allen, die hun aandeel in het cadeau hadden gele verd en verlucht was met een fraaie tekening door de Moniales Augusti- nianae. Burgemeester lijk e gelukwens Burgemeester H. L. du Boeuff van Oegstgeest, die met zijn echtgenote eveneens ter receptie was gekomen, sprak namens het gemeentebestuur. Het was voor hem een voorrecht het woord te kunnen richten tot de rec tor van een zo hoog aangeschreven internaat als Huize Duinzigt Welk aanzien dit huis in Oegstgeest geniet had de rector, zo zei de burgemees ter, wel gemerkt bij het 100-jarig be staan; het is een oord van rust en stilte en naastenliefde. De burgemees ter roemde rector Sondaal ook om zijn werk als een theoloog, die even eens aan andersdenkenden iets ver rijkends heeft mee te geven. Tenslotte sprak burgemeester Du Boeuff een woord van gelukwens als particulier, die zich opgenomen weet in de kring van vrienden. „God moge u nog lang sparen voor Oegstgeest, voor Duin zigt en voor uw talloze vrienden". In een treffend en hartelijk dank woord zei de jubilaris, dat een rector eigenlijk maar een eigenaardig geval is dat praktisch geen gewicht in de schaal legt. Het kerkelijk recht kent geen rector en het is, zoals de verta ling van een Latijns adagium zegt: te regeren denkt hij, maar hij wordt geregeerd. Door al die belangstelling, door het grote geschenk en de wel gemeende woorden zei de rector hee] erg verrast te zijn. Welke verdien sten men ook heeft, het komttoch altijd hierop neer, dat iedereen doet zoveel hij kan. Rector Sondaal hoop te, dat al die vriendschap zal blijven en haar fundament vinden in zijn priesterschap. Het geschenk zou de jubilaris inderdaad voor zichzelf ge bruiken, maar dan zo, dat ook een ander er wat aan heeft. In de lange rij van hen, die rector Sondaal kwamen complimenteren be vonden zich o.a. mgr H. J. J. van Hussen, directeur Pauselijke Missie- genootschappen, mgr mr A. A. W. Diepenbrock, vice-voorzitter van het landelijk centrum van de Katholieke Actie, vele geestelijken uit de omge ving, wethouder S. Menken, mej. C van Voorst tot Voorst, algemeen over ste van de Vrouwen van Bethanië van Bloqmendaal en het bestuur van Verbum Dei te Leiden eerw. moeder Cyrilla en zuster Zephjrrine van het St. Elisabeth-ziekenhuis, zusters van verschillende congregaties en vele vertegenwoordigers van organisaties als de St. Augustinusvereniging voor onderwijzers, de St. Willibrordver- eniging, het Kath. Vrouwengilde, de colonne De Brug, kath. gezinszorg te Leiden, en Kath. Leidse Midden- Advertentie) standsbond. Vele gelukwensen gingen met stoffelijke attenties gepaard. Van mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, had rector Sondaal een uitvoerige schriftelijke felicitatie mo gen ontvangen. De bisschop van Rot terdam, mgr M. A. Jansen, zat gis teravond mede aan een intiem diner k ^«SHCVl*5 (Advertentie) KATWIJK AAN DEN RIJN Bridgen De uitslagen van de door de BridgecluJb „De Brug" in de Roskam gehouden onderlinge brid gedrive waren: 1. P. van Paridon M. Klos 87 m. p.; 2. H. de BooyJ. Patimano 75 m.p,; 3. Jac. de Jong D. van der Plas 72 m.p.; 4/5. S. Visser Dick Parlevliet 71 m.p.; 4/5. Dr. C. J. HageD. Bartelings 71 m-p.; 0. Jos ParlevlietL. van der Plas 68 m.p.; 7. echtpaar J. Duindam 63 m.p.; 8- P. RavensbergenJ. van der Plas 60 m.p.; 9. echtpaar F. van der Valk 59 m.p. VOORSCHOTEN INBRAAK IN MANUFACTUREN WINKEL Onbevoegden verschaften zich toe gang tot de manufacturenwinkel O. te Voorschoten. Wegens verbouwings werkzaamheden is deze winkel aan de achterzijde niet zo doeltreffend afgesloten als normaal het geval was. Door het verbreken van een aantal glas in lood raampjes kon een greep gedaan worden in de rekken en werden jongensbroekjes en man teltjes ontvreemd. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek, de da ders zijn nog niet gevonden, de lege „kleerhangertjes" lagen echter door het dorp verspreid. R.K. Instuif In het Bondsgebouw hield de R.K. Instuif „Jong-Voor- schoten" een „halfvasten-bal". De zaal was door middel van gekleurde verlichting herschapen in een ge noeglijke dansgelegenheid. Voor de muziek zorgden „The Cor Vincourt Star"-band. Deze dansavond trok weer grote belangstelling, alleen was het aantal mannelijke bezoekers veel groter dan het aantal dames. De in stuif zal zaterdagavond voor Palm zondag bezoek krijgen van de toneel groep „De Amateur-comedjie". Op gevoerd wordt dan het stuk „De molen van Fatima". Secretaris Van Leeuwen gehuldigd Een buitengewoon geslaagde fees telijke viering van het 25 jarig be staan van de afdeling Katwijk a. d. Rijn van de Land- en Tuinbouw- bond is het geworden. De inzet was een Plechtige Hoog mis, opgedragen door pastoor F. P. M. van de Vliet met assistentie van kapelaan J. N. Tenniglo als diaken en een pater missionaris van Mill Hill als subdiaken. Het altaar was feestelijk versierd met seringen, tul pen en andere bloemén. Behalve dat de vereniging jubileerde was er nog een jubilaris nl. de secretaris der vereniging, de heer Chr. van Leeu wen, die vanaf de oprichting deel van het bestuur had uitgemaakt. Hij was de enige, die vanaf de oprichting bestuurslid was. Des avonds had de buitenkerke lijke viering plaats in het parochie huis, dat door een schat van bloemen er erg feestelijk uitzag. Hierbij waren o.a. bloemstukken van de KAB en de r.k. Middenstandsvereniging. Het openingswoord werd gesproken door de heer F. C. Meijer, voorzitter van de afdeling, die zijn blijdschap uit sprak over de goede opkomst. Hij heette inzonder welkom kapelaan Tenniglo, geestelijk adviseur der af deling, de heer Kolfschoten, burge meester van Alkemade, algemeen voorzitter van de Diocesane Bond, de besturen van KAB en R.K. Midden standsver., en maakte van de gele genheid gebruikt de secretaris, de heer Chr. van Leeuwen te feliciteren met zyn jubileum. Hij liet deze woorden vergezeld gaan van een cadeau, een reuzenkist sigaren. De heer v. Leeuwen dankte hartelijk voor deze hulde en sprak de hoop uit dat het hem gegeven moge zijn zich nog vele jaren voor de LTB te geven. De heer Kolfschoten sprak zijn er kentelijkheid uit voor hetgeen de afdeling doet. Hij feliciteerde ook de heer v. Leeuwen en wees er op hoe hoog de jubilaris aangeschreven staat bij het hoofdbestuur, als iemand die zich altijd geheel gegeven heeft voor zijn organisatie. Katwijk moge dan tot de kleinere afdelingen beho ren, het is niet altyd de kwantiteit doch als regel de kwaliteit, en die is in Katwijk in orde. Spr. overhandig de de heer v. Leeuwen het ere-diplo- ma van de bond. Vervolgens trad op het cabaretge zelschap „De Nar" waaraan mee werkten het duo Molle en Van Dijk, de cabaretière Miep van Dijk, de „Les Bollini's", Frans van Dusscho- Een moment tijdens de jubileum viering van de LTB afdeling Kat wijk a. d. Rijn. Rechts de zilveren" secretaris Chr. van Leeuwen, naast hem burgemeester E. J. M. Kolf schoten van Alkemade, algemeen voorzitter, en het bestuur van de feestvierende afdeling. ten, de bekende radio- en televisie imitator, met de pianist Jack Tom- mey. Een gezelschap dat de aanwe zigen de gehele avond op buitenge woon humoristische wijze wist te vermaken. In de pauze werd nog het woord gevoerd door pastoor F. P. M. van de Vliet. Ook hij feliciteerde de vereniging met haar secretaris, voor al met dit jubileum, en sprak de wens uit dat de vereniging in groei mag toenemen. De heer Jac. Meijer maakte van de gelegenheid gebruik iets over het ontstaan van de afde ling te vermelden aangezien de jon gere generatie hiermede mogelijk niet zo bekend zal zijn, nl. dat het in maart 1935 was dat in Katwijk op het punt van oprichting stond een afdeling van de neutrale Tuinbouw- bond waarna hij onmiddellijk de heer Kampschoër, toen voorzitter van de Diocesane Bond, in kennis stelde en die op zijn beurt zich direct met pastoor J. P. Buys, thans pastoor te Wassenaar, in verbinding stelde met gevolg, dat meteen hen verga dering werd uitgeschreven waarin tot oprichting van de R.K. LTB afde ling Katwijk a. d. Rijn werd beslo ten. Aan het einde der gezellige bij een - ZOETERMEER SVHDWO 1—3. De eerste tien minuten van de wedstrijd was het een wederzijds terreinverkennen, hierna begonnen de wederzijdse aanvallen, waarbij de debutanten van DWO zich wat moesten los werken. Van een bepaald overwicht van DWO kon in deze periode niet gesproken worden. Na ongeveer 25 minuten spelen maak te een der DWO-spelers free-kick voor doel. SHV profiteerde van de toegewezen penalty (1—0). De vreug de duurde echter niet lang, want binnen de kortste keren maakte J. Hermes de gelijkmaker (11). Na rust begon DWO, met de wind in de rug, uit een ander vaatje te tap pen. Na ongeveer 20 minuuten maak te een SVH-speler hands in het be ruchte gebied. J. Hermes maakte van de geboren kans prompt een doelpunt (12). Toen minuten daarna maakte de debutant P. Lexmond met een ver rassend mooi schot er 13 van. komst sprak kapelaan Tenniglo woorden van felicitatie en dank, hierbij de wens uitsprekend, dat de leden voortaan, behalve in een feest- vergadering, ook in de ledenverga dering goed vertegenwoordigd zul len zijn. Ook de voorzitter dankte de aanwezigen en het gezelschap, dat de aanwezigen zo schitterend had ver maakt, waarna men nog enige tijd in gezellig samenzijn bleef.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4